*

Αποστολέας Θέμα: Από το 2010 μισθοί ιδιωτικού τομέα  (Αναγνώστηκε 92593 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tina_nt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πάντως αυτό που ανησυχεί εμένα είναι η ημερομηνία που θέσανε..."απο 1-1-2010".....που ακούγεται σαν κάτι πολύ καλά σχεδιασμένο και έτοιμο να εφαρμοσθεί!Εσάς δεν σας κάνει εντύπωση αυτό?????

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος tina_nt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Θα φτάσουμε να λέμε στους μαθητές "ε και με 700 που παίρνω τι μάθημα περιμένεις να κάνω".


Ενώ τώρα έ; Μάθημα Α' ποιότητος και Προστατευόμενης Ονομασίας Προέλευσης του Ελληνικού Δημοσίου... τα βγάζει τα λεφτά που παίρνει ο κάθε αγωνιζόμενος μεροκαματιάρης εκπαιδευτικός, μετράει με τόσο κόπο τις ώρες και τις μέρες να πάει διακοπές, να κάνει τον άρρωστο, να...


Εγώ πάντως έκανα μάθημα Α΄ ποιότητας φέτος σαν πρωτοδιοριζόμενη αναπληρώτρια,πρόσφερα υπερβολικά στα παιδιά,έκανα αυτο που έπρεπε και μαλιστα με το παραπάνω καθώς ξόδεψα από την τσέπη μου γύρω στα 1000 ευρώ για να παρώ βιβλία δραστηριοτήτων για το νηπιαγωγείο,γιατί το νηπιαγωγείο δεν είχε τίποτα από βιβλία!Και όλο αυτό το χαιρόμουν κιόλας!Μην μας λες λοιπόν ότι δεν κάνουμε σωστά τη δουλειά μας και μας προσβάλλεις και απο πάνω!

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 28, 2009, 05:13:43 πμ από bikini »
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ

Θα φτάσουμε να λέμε στους μαθητές "ε και με 700 που παίρνω τι μάθημα περιμένεις να κάνω".


Ενώ τώρα έ; Μάθημα Α' ποιότητος και Προστατευόμενης Ονομασίας Προέλευσης του Ελληνικού Δημοσίου... τα βγάζει τα λεφτά που παίρνει ο κάθε αγωνιζόμενος μεροκαματιάρης εκπαιδευτικός, μετράει με τόσο κόπο τις ώρες και τις μέρες να πάει διακοπές, να κάνει τον άρρωστο, να...


Εγώ πάντως έκανα μάθημα Α΄ ποιότητας φέτος σαν πρωτοδιοριζόμενη αναπληρώτρια,πρόσφερα υπερβολικά στα παιδιά,έκανα αυτο που έπρεπε και μαλιστα με το παραπάνω καθώς ξόδεψα από την τσέπη μου γύρω στα 1000 ευρώ για να παρώ βιβλία δραστηριοτήτων για το νηπιαγωγείο,γιατί το νηπιαγωγείο δεν είχε τίποτα από βιβλία!Και όλο αυτό το χαιρόμουν κιόλας!Μην μας λες λοιπόν ότι δεν κάνουμε σωστά τη δουλειά μας και μας προσβάλλεις και απο πάνω!

Υπάρχουν κάποιοι, πολλοί-λίγοι δεν έχει σημασία, σημασία έχει ότι υπάρχουν, που πασχίζουν να μπουν στο δημόσιο και πράττουν ακριβώς τα ίδια με τον ιδιωτικό τομέα: "φτύνουν αίμα" και ιδρώνουν για να μάθουν τα απαραίτητα στους μαθητές τους ή "σκίζονται" για να εξυπηρετήσουν τους πολίτες (π.χ. εφορία, ΚΕΠ κτλ).
Υπάρχουν και άλλοι, όμως, που βλέπουν το δημόσιο ως σανίδα σωτηρίας από τα φέσια των φροντιστηρίων, ως μέσο "αραξιάς" το απόγευμα και τις αργίες, ως λούφα σε σύγκριση με τον ιδιωτικό τομέα, ως "ωχ, αδερφέ, εγώ θα σώσω το δημόσιο;;; Ευτυχώς που βολεύτηκα σ' αυτό!" Πάλι πολλοί ή λίγοι δεν έχει σημασία, σημασία έχει ότι υπάρχουν και τέτοιοι.

Ο άνθρωπος, λοιπόν, καθένας μας, κοιτάζει τα κακά/άσχημα ενός τομέα παραβλέποντας τα καλά. Έτσι, τσουβαλιάζει όλους τους ΔΥ σε μία κατηγορία: λουφατζήδες, "όλη μέρα ξύνονται", δασκαλάκοι, άχρηστοι, "τσάμπα τους πληρώνουμε", πέρα βρέχει, "μήνας μπαίνει, μήνας βγαίνει, τι ανάγκη έχουν, ο μισθός τρέχει", "τι ξέρει αυτός από δουλειά, ΔΥ είναι", "όλο φραπέ και τσιγάρο".
Αν τύχει, όμως, και συναντήσει κάποιον άξιο και δουλευταρά στο δημόσιο, μένει μεν έκπληκτος που αυτός διαφέρει από τους υπόλοιπους που..., αλλά και πάλι τονίζει το αρνητικό της κατάστασης:
"Μπράβο στην κοπέλα που με εξυπηρέτησε άψογα και γρήγορα!/Μπράβο στον τάδε που δουλεύει τόσο πολύ το παιδί μου στο σχολείο! Όχι σαν τον άλλον που όλη μέρα..." μπλα-μπλα-μπλα-μπλα...

Συμπέρασμα: κάνε τη δουλειά σου όπως εσύ νομίζεις ότι είναι καλύτερα και άσε τους άλλους να λένε. Είτε καλό κάνεις είτε κακό, ο άνθρωπος εκ φύσεως σχολιάζει τον συνάνθρωπό του, θες από ζήλια, θες από ανικανότητα να τον φτάσει, θες από την ιδιότητα όλων μας να μην "ανεβάζουμε" κανέναν πάνω από τον εαυτό μας. Στο κάτω-κάτω, αυτός που πραγματικά έμαθε να δουλεύει στον ιδιωτικό τομέα, θα δουλεύει το ίδιο και στον δημόσιο. Ο δουλευταράς τη δουλειά δεν τη φοβάται.
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
δεν προκειται να γινει αυτο ΠΟΤΕ......με απλη λογικη....οπως ειπς καποιος , περα απο παραιτησεις, δεν θα υπαρχει καν εκδηλωση ενδιαφεροντος....

παντως θεωρω λαθος την "οπτικη" τοσα παιρνω -τοσα θα προσφερω ...."και αφου δεν με αντιμετωπιζουν σωστα και αξιοκρατικα κι εγω δεν θα δουλευω το ιδιο..." που καπου διαβασα......

αν αποφασισεις να παρεις μια θεση τετοια και εισαι εκπαιδευτικος, ειτε μονιμος, ειτε οτιδηποτε...ειτε σε φροντιστηριο...ειτε ιδιαιτερα....γενικως οταν εχεις παιδια "στα χερια σου" οφειλεις να προσφερεις τα μεγιστα...γιατι ΟΦΕΙΛΕΙΣ......μεταβιβαζεις γνωσεις, αξιες....βοηθας στη διαμορφωση προσωπικοτητων.......δεν μπορεις να τα διαπραγματευεσαι αυτα......

οπως αντιστοιχως....δλδ αν ακανω ιδιαιτερο και επειδη ειμαι στα προαστια του Πειραια...και παιρνω 10 € την ωρα.....δεν πρεπει να προσπαθω και να κανω την ιδια δουλεια με ενα ιδιαιτερο στο Χαλανδρι που παιρνω 25 €......? δεν παει ετσι......

αν εχεις παιδια στα χερια σου....δεσμευεσαι και οφειλεις να τους δωσεςι τον καλυτερο σου εαυτο ακομη κι αν παιρνεις  ψιχουλα...αν θεωρεις οτι δεν μπορεις για οποιοδηποτε λογο...απλα βρες αλλη δουλεια....

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
ετσι ειναι eleni09.

μα η εξισωση ειναι κατι που πρεπει να γινει.
Επιτελους (αν και ΚΚΕ) παει να κανει κατι καλο αυτη η κυβερνηση.
(τα βλεπεις Αλεκαρα μου? μας αντιγραφουν.προσεχε....)

αυτη η εξομοιωση ηταν ονειρο ζωης!
μακαρι να το δω πριν κλεισω τα ματια μου !!!!
ας με αξιωση ο θεος,να το δω κι αυτο.

οι δημοσιοι υπαλληλοι 1) εχουν τη σιγουρια της θεσης
2) δεν εχουν ψυχολογικη πιεση στη δουλεια (αραλικι)
3) κανουν λειτουργημα (κρατικοι λειτουργοι)

αρα: ή θα εχουν τις ιδιες απολαβες (γιατι δεν υπαρχουν 2 κατηγοριες ανθρωπων)
ή αν παιρνουν περισσοτερα θα πρεπει να δουλευουν 5 χρονια επιπλεον.

αυτη ειναι ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ.

(μηπως να ψηφισω Μητσοτακη? χμ....δεν ειναι κακο!!!)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
ΜΑΡΚΟ...........μηπως ηρθε η ωρα να αλλαξεις....? ΓΙΩΡΓΟΣ ΛΕΒΕΝΤΗΣ........ ;)
(θα τρωμε πολλες μακαροναδες κιολας!!!)
καμια φορα λενε...απο μικρο κ απο τρελο.... ;D

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5746
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Μάρκο, οι ΔΥ έχουν τη σιγουριά της θέσης, αλλά μην το θεωρείς σίγουρο ότι δεν έχουν ψυχολογική πίεση στη δουλειά. Δεν είναι όλα τα πόστα θέσεις αράγματος ούτε όλοι έχουν γεννηθεί αραχτοί τύποι. Όσοι έχουν τη νοοτροπία της ήσσονος προσπάθειας την κουβαλούν παντού μαζί τους ανεξαρτήτως συνθηκών ή χρηματικών απολαβών. Οι υπόλοιποι κάνουν ό,τι καλύτερο μπορούν.

Ως προς την εξομοίωση τώρα. Τα επιδόματα προέκυψαν, γιατί επί χρόνια κάθε κοινωνική ομάδα πίεζε για αύξηση μισθού και αντ' αυτού λάμβανε επιδόματα που δεν υπολογίζονταν στα δώρα και στη σύνταξη. Ήταν η "έξυπνη" λύση, για να κλείσουν στόματα οι εκάστοτε κυβερνήσεις. Έτσι προέκυψε ένα χαοτικό τοπίο, όπου κάθε Υπουργείο και φορέας έδινε κι άλλους μισθούς, βύσματα έδιναν και έπαιρναν για να επιτευχθούν πιο επικερδείς μετατάξεις κόκ.  Η εξομοίωση υποτίθεται ότι θα βάλει μια τάξη σ' αυτό το άναρχο τοπίο.

Το πρόβλημα είναι ότι σχεδιάζεται εξομοίωση προς τα κάτω κι αυτό έχει να κάνει αφενός με την υπερπληθώρα δημοσίων υπαλλήλων (για την οποία ευθύνονται διαχρονικά οι κυβερνήσεις της μεταπολίτευσης), αφετέρου με την οικονομική κρίση. Το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο πιέζει συνεχώς προς αυτήν την κατεύθυνση, για να εξοικονομηθούν πόροι. Άρα, αν δεν αλλάξουν τα πράγματα προς το καλύτερο, πιστεύω ότι ανεξαρτήτως κυβέρνησης οδεύουμε προς μια τέτοια λύση. Ήδη, κάτι παρόμοιο έγινε στις ΔΕΚΟ με τους νεοπροσλαμβανομένους, οι οποίοι συν τοις άλλοις έχασαν και τη μονιμότητα στις περιπτώσεις εκείνες όπου το δημόσιο είχε μειοψηφική συμμετοχή στην επιχείρηση.

Το γεγονός ότι έχει ήδη οριστεί εναρκτήρια ημερομηνία η 1η Ιανουαρίου 2010 σημαίνει ότι έχουν αρχίσει να το σκέφτονται λίγο πιο σοβαρά το θέμα ή ότι πιέζονται λίγο περισσότερο από τις συνθήκες. Απ' ό,τι διάβασα βέβαια η ΑΔΕΔΥ δεν έχει ενημερωθεί ακόμα επισήμως ούτε έχουν αρχίσει διαπραγματεύσεις. Το φθινόπωρο μάλλον θα έχουμε τα σπουδαία...

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 28, 2009, 10:28:48 πμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Άμα θέλουν να ρίξουν τους μισθούς, να ρίξουν και τις τιμές.
Εμένα δε με πειράζει να παίρνω 700 ή 500 αν με αυτά μπορώ να ζήσω αξιοπρεπώς.
Αν δε μου φτάνουν όμως ούτε για τα πάγια έξοδα του σπιτιού!

Αποσυνδεδεμένος xionati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Συμφωνώ ότι για να διδάξει κάποιος παιδιά στο νηπιαγωγείο σοβαρά πρέπει να βάζει το χέρι βαθιά στην τσέπη γιατί αν περιμέναμε από το σχολείο σωθήκαμε και ζήτω που καήκαμε!!!Από την άλλη δεν είμαι αφελής, πιστεύω ότι το μέτρο θα εφαρμοστεί.Τα μαγειρεύουν όλα καλά και σχολαστικά, μην ανησυχείτε!
νηπιαγωγός

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
ναι, γιατι αν η ΑΔΕΔΥ  ειχε ενημερωθει σιγουρα μες το καλοκαιρι θα εκανε απεργιες και πορειες!!!
γιαυτο το αφηνει απο σεπτεμβριο......να κανουμε και τα μπανια μας....
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος spapioan

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Συμφωνώ ότι για να διδάξει κάποιος παιδιά στο νηπιαγωγείο σοβαρά πρέπει να βάζει το χέρι βαθιά στην τσέπη γιατί αν περιμέναμε από το σχολείο σωθήκαμε και ζήτω που καήκαμε!!Aπό την άλλη δεν είμαι αφελής, πιστεύω ότι το μέτρο θα εφαρμοστεί.Τα μαγειρεύουν όλα καλά και σχολαστικά, μην ανησυχείτε!

καλα, αυτο θα το δουμε. θα τους παρει ο διαολος.

Αποσυνδεδεμένος xionati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Αρκετά καταπίνει ο κόσμος καθημερινά!Θα φύγουν νύχτα και κλωτσιδόν...
νηπιαγωγός

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απορώ,πως μετά την ήττα στις ευρωεκλογές, σκοπεύουν να δρομολογήσουν τέτοια μέτρα.
Απορώ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162208
  • Σύνολο θεμάτων: 19243
  • Σε σύνδεση σήμερα: 567
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 408
Σύνολο: 409

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.13 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.