*

Αποστολέας Θέμα: Από το 2010 μισθοί ιδιωτικού τομέα  (Αναγνώστηκε 92591 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος spapioan

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
δυστυχως υπαρχουν συναδελφοι, τους οποιους ωστοσο δεν αδικω και δεν μεμφομαι, το ξερουμε ολοι πως η ανεργια μαστιζει, οι οποιοι δηλωνουν οτι ''δεν πειραζει μωρε, εγω ζω και με 700 ευρω'' ή ''καλα ειναι τα λεφτα που παιρνουμε για τη δουλεια που κανουμε''. αντε μετα να εχεις συντεταγμενο μετωπο εναντια στις τακτικες της φασιστοκυβερνησης ( ΔΕΝ ειμαι πασοκ ;D)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος spapioan

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
ΕΓΩ ΔΕΝ ΖΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΩ ΜΕ 700 ΕΥΡΩ ΚΑΡΓΙΟΛΗΔΕΣ (της κυβερνησης εννοω, μην παρεξηγηθω )

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
δυστυχως πιστευω οτι οποιος και να βγει κυβερνηση τα ιδια σκ....α θα κανει.......
δυστυχως....

Αποσυνδεδεμένος spapioan

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
δυστυχως πιστευω οτι οποιος και να βγει κυβερνηση τα ιδια σκ....α θα κανει.......
δυστυχως....

γι'αυτο και θα μας βρουν απεναντι τους. ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος lykaugi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Συμφωνώ να μας βρουν απεναντί τους!!!!Το θέμα είναι όχι μόνο στα λόγια!!!!!!!!Πρέπει να κάνουμε κάτι...!!!!!!!!Να μην το συζητάμε απλώς!!!!!!!!!Πρέπει να ξεκινήσουν οι απεργίες κατα τη γνώμη μου με την έναρξη της σχ. χρονιάς!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος xionati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Αν εφαρμοστεί τέτοιο μέτρο να μην πατήσει κανένας στο σχολείο ούτε μόνιμος, ούτε αναπληρωτής ούτε και ωρομίσθιος.Αρκετά...μη νομίζετε ότι εμένα μου τρέχει το χρήμα απ'τη τσέπη, απλώς σιχάθηκα να είμαι πλέον θεατής της απληστίας τους.Τι θα κάνουν μετά?Θα το πάρουν πίσω.
νηπιαγωγός

Αποσυνδεδεμένος sofaki!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
    • Προφίλ
κατσε να ανοιξουν τα σχολεια πρωτα...με αυτην την κωλογριπη..........τι να πω.παντωσ ρε παιδια ειναι αδικια ξεσκιστηκα στοσ διαβασμα..ολη μου τηνζωη με θυμαμαι να διαβαζω για να πετυχω κατι καλυτερο στην ζωη μου.........απο τον ιδωτικο τομεα και αφου το ετυχαινω μου το παιρνουν μεσα απο τα χερια ......ελεος........

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5746
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Άμα θέλουν να ρίξουν τους μισθούς, να ρίξουν και τις τιμές.
Εμένα δε με πειράζει να παίρνω 700 ή 500 αν με αυτά μπορώ να ζήσω αξιοπρεπώς.
Αν δε μου φτάνουν όμως ούτε για τα πάγια έξοδα του σπιτιού!

Ωραία ιδέα, αλλά ανεφάρμοστη σε καθεστώς ελεύθερης αγοράς. Εκτός αν περάσουμε σε πλήρη έλεγχο της αγοράς από το κράτος (να χαρεί και ο Μάρκος  ;) ), αλλά η ιστορία έχει δείξει ότι ούτε αυτή η λύση οδήγησε μακροπρόθεσμα στην ευημερία των πολιτών.

Η εικόνα που διαγράφεται για τους επόμενους μήνες είναι ενός τραπεζιού όπου ξαφνικά όλοι αρχίζουν να βλέπουν μικρότερες μερίδες μπροστά τους. Και ως γνωστόν, όταν δεν τρώνε όλοι όσο θέλουν, χτυπάνε τα μαχαιροπίρουνα. >:(

Θέλω να πω ότι πολύ φοβάμαι ότι δεν πρόκειται για μια ακόμα ξεροκεφαλιά αυτής ή οποιασδήποτε κυβέρνησης. Τα προβλήματα είναι ευρύτερα. Οποιαδήποτε κυβέρνηση βρεθεί πάνω σ' αυτήν τη συγκυρία θα είναι με την πλάτη στον τοίχο, γιατί είναι πολλές οι διαχρονικές αμαρτίες των κυβερνήσεων, πολύ κακομαθημένος ή καλομαθημένος ο κόσμος, λίγα πλέον τα λεφτά και δυστυχώς ανύπαρκτα τα χαρισματικά πρόσωπα που θα δώσουν την ελπίδα για κάτι διαφορετικό και καλύτερο.

Μακάρι όλη αυτή η ανακατωσούρα που θα προκύψει, όλη αυτή η παρακμή να μας βγάλει στο τέλος σε έναν κόσμο καλύτερο για όλους. Ίδωμεν...
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος xionati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Μία από τα ίδια.Διάβασμα και των γονέων που λένε...
νηπιαγωγός

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Ε όχι ρε παιδιά!
Ε όχι!
Εμείς να τρέχουμε σαν τον Βέγγο όλη μέρα για να πάρουμε 700 ευρώ και να ζούμε στην άλλη άκρη της Ελλάδας και αυτοί να έχουν ολόκληρα νησιά αγορασμένα από τις λαμογιές τους.
Ε όχι.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5746
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Και τα μαχαιροπίρουνα άρχισαν να χτυπάνε... >:( >:( >:( ;D
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος xionati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Από φέτος και με κίνδυνο της ζωής μας και των παιδιών μας ,αν επαληθευτούν τα σενάρια περί πανδημίας.Αν κολλήσω γρίπη έγκυος και με το παιδί κοντά στο απομακρυσμένο νησάκι ,δε θα προλάβω ούτε γκούχ να κάνω και μη μου πείτε ότι λέω υπερβολές.
νηπιαγωγός

Αποσυνδεδεμένος Mixanikos_HY

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Συναδελφοι ψυχραιμία..μην πέφτουμε στην παγίδα της αυτοεκπληρούμενης προφητείας..τα πραγματα είναι δυσκολα αλλα ελεγχόμενα..άλλωστε μην ειστε και τόσο σιγουροι ότι θα έχουμε κυβέρνηση ΝΟΥΔΟΥ και το 2010.. ;D Επειδή ως Μηχανικός έχω μάθει να μην κλαψουριζω  αλλά  να βλέπω ποιά λύση μπορεί να δοθεί στο όποιο πρόβλημα παρουσιάζεται, θα ήθελα να δώσω κάποιες ιδέες. Ας υποθέσουμε ότι η κατάργηση των επιδομάτων του ΥΠΕΠΘ είναι μονόδρομος. Τότε:
1ον. Θα πρέπει να εφαρμοστει άμεσα κάποιο είδος αξιολόγησης ώστε να έχουμε κάποιο μπόνους παραγωγικότητας όπως άλλωστε γίνεται και στον ιδιωτικό τομέα, τις αμοιβές των οποίων θέλουνε να πάρουμε. (Να χαρείτε μην ξεκινησετε την αχαρη συζητηση περί του ποιός θα μας αξιολογήσει..αν είσαι καλός όποιος και να σε αξιολογήσει αποκλείεται να χάσεις...άλλωστε τι να χάσεις..τα χαμένα?)
2ον. Να προταθεί το επιδομα εξωδιδακτικής απασχόλησης  να δίνεται σε όσους αποδεδειγμένα είναι σε σχολείο και όχι σε όσους κάνουν δουλειά γραμματέως σε φορείς. Αυτό θα αποτελέσει και αντικίνητρο για να παίρνεις απόσπαση..αλλά κι αν πάρεις θα σου φτάνουν και τα 300 λιγότερα αφού θα είσαι σπίτι σου 8)
3ον. Μέσω του 2 θα καταστει σαφές ότι το επίδομα της εξωδιδακτικής είναι ένα επίδομα που δίνεται για την προετοιμασία που κάνουμε και δεν έχει σχέση με κανένα άλλο επίδομα άλλων υπουργείων.
Αυτές ειναι κάποιες πρόχειρες σκέψεις μου..ας μην σπαταλάμε το χρόνο μας κλαψουρίζοντας αλλά να δουμε τι μπορεί ρεαλιστικά να γίνει.. :o
 


"Ουδεις μωρότερος των ιατρών αν δεν υπήρχαν οι δάσκαλοι" Μια είναι η λύση: Μηχανικοί στην Εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5746
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Δεν είναι κακές οι σκέψεις σου, καθόλου κακές. Αρκεί η ΟΛΜΕ και η ΔΟΕ, αν και εφόσον αντιληφθούν στην πορεία ότι η λύση αυτή είναι μονόδρομος, να κάτσουν να διαπραγματευθούν πραγματικά και να μην περιοριστούν σε μια δογματική άρνηση των μέτρων μέχρι τελικής πτώσεως για κομματικά οφέλη και μόνο. Το λέω, γιατί το σύνηθες είναι να αρνούνται πεισματικά μια αλλαγή και στο τέλος αυτή να περνά χωρίς να έχει γίνει καμία διαπραγμάτευση, για να υποστεί κάποια βελτίωση (βλέπε τι έγινε εξ αρχής με το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ).
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162208
  • Σύνολο θεμάτων: 19243
  • Σε σύνδεση σήμερα: 567
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 426
Σύνολο: 426

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.