*

Αποστολέας Θέμα: Πρωινή Προσευχή και ανάρτηση σημαίας στα σχολεία  (Αναγνώστηκε 31849 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πρωινή Προσευχή και ανάρτηση σημαίας στα σχολεία
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 09, 2009, 04:28:33 μμ »
      Συμφωνώ απόλυτα μ΄αυτά που έγραψε ο dr_who. Και θα συμπληρώσω για τον εαυτό μου ότι εγώ ήμουν εντελώς αντίθετη με την υποχρεωτική πρωινή ομαδική προσευχή, ακόμα κι όταν ήμουν στο γυμνάσιο και πίστευα. Δεν θέλω να τη βλέπω καν. Κάποιος που σκέφτεται σαν εμένα τι κάνει τότε;
      Εγώ δε θα΄χω αυτό το πρόβλημα στο σχολείο, επειδή είμαι νηπιαγωγός. Αλλά όταν κάποιος γονιός θα με ρωτήσει "Γιατί δε μαθαίνεις προσευχή στα παιδιά;", εγώ τότε τι θα πω;

Χωρίς να θέλω να (ξανα)μπω σε μια διαδικασία αντιπαράθεσης γι' αυτό το ζήτημα, Demetroula αυτό που θα ήθελα να σε συμβουλεύσω να πεις στους γονείς είναι ότι είναι δουλειά των ίδιων των γονιών να μάθουν την προσευχή στα παιδιά τους, αν το επιθυμούν.
Σαν εκπαιδευτικός που συμμερίζεται τις απόψεις σου, και χωρίς να θέλω να θίξω συναδέρφους εδώ μέσα που εκτιμώ ή τις απόψεις τους, θεωρώ ότι είναι υποκριτικό/εκβιαστικό να επιβάλεις σε εκπαιδευτικό να κάνει κάτι το οποίο δεν πρεσβεύει. Από κει και πέρα, επειδή το σχολείο δεν είναι πεδίο που θα επιβάλουμε εμείς οι ίδιο τις απόψεις μας, ούτε θα κάνουμε πλύση εγκεφάλου στα παιδιά για να καταλήξουν να πιστεύουν τα ίδια με μας, θεωρώ σωστό να κρατάμε τις απόψεις μας για τον εαυτό μας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρωινή Προσευχή και ανάρτηση σημαίας στα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:19:23 »

Αποσυνδεδεμένος petsos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρωινή Προσευχή και ανάρτηση σημαίας στα σχολεία
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 05:39:46 μμ »
Πολύ σωστα αυτα που αναφερει η διαταγη.κι αν καποιοι επελεξαν την αθρησκεια θεμα δικο τους, δε μπορουν να επηρεαζουν αδιαμορφωτες προσωπικοτητες επειδη τους δοθηκε βημα, στην τελικη, στην ενηλικη ζωη τους επελεξαν το δρομο τους. η σωστη θρησκευτικη διαπαιδαγωγηση ειναι θεμα και της οικογενειας και του εκπαιδευτικου.αλλα δυστυχως ο καθενας κανει οτι του κατεβει και θεωρειται και προοδευτικος, ας ριξουμε μια ματια γυρω μας κι ας δουμε τα αποτελεσματα.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Πρωινή Προσευχή και ανάρτηση σημαίας στα σχολεία
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 05:49:12 μμ »
           Εγώ δε θα΄χω αυτό το πρόβλημα στο σχολείο, επειδή είμαι νηπιαγωγός. Αλλά όταν κάποιος γονιός θα με ρωτήσει "Γιατί δε μαθαίνεις προσευχή στα παιδιά;", εγώ τότε τι θα πω;

Να πεις ότι αυτά είναι χαζομάρες και ότι η θρησκεία είναι δημιούργημα της αυταπάτης του ανθρώπου μέσα από τις αρνητικές συνθήκες ζωής. Επίσης να επικαλεστείς το άρθρο του Συντάγματος για την ανεξιθρησκεία και στην τελική.. τους αναφέρεις αυτό που γράφει η υπογραφή μου κάτω :D ;D
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος geo33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρωινή Προσευχή και ανάρτηση σημαίας στα σχολεία
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 06:45:33 μμ »
           Εγώ δε θα΄χω αυτό το πρόβλημα στο σχολείο, επειδή είμαι νηπιαγωγός. Αλλά όταν κάποιος γονιός θα με ρωτήσει "Γιατί δε μαθαίνεις προσευχή στα παιδιά;", εγώ τότε τι θα πω;

Να πεις ότι αυτά είναι χαζομάρες και ότι η θρησκεία είναι δημιούργημα της αυταπάτης του ανθρώπου μέσα από τις αρνητικές συνθήκες ζωής. Επίσης να επικαλεστείς το άρθρο του Συντάγματος για την ανεξιθρησκεία και στην τελική.. τους αναφέρεις αυτό που γράφει η υπογραφή μου κάτω :D ;D
Αυτό που λες προσβάλλει τους θρησκευόμενους ανθρώπους. Εγώ είμαι θρησκευόμενη και δεν με ενδιαφέρουν οι πεποιθήσεις των άλλων ούτε τις κρίνω. Μήπως είναι απόλυτη η διατύπωσή σου και θα έπρεπε να την ξανασκεφτείς;
Φιλικά

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρωινή Προσευχή και ανάρτηση σημαίας στα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:19:23 »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Πρωινή Προσευχή και ανάρτηση σημαίας στα σχολεία
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 07:05:45 μμ »
Αυτό που λες προσβάλλει τους θρησκευόμενους ανθρώπους. Εγώ είμαι θρησκευόμενη και δεν με ενδιαφέρουν οι πεποιθήσεις των άλλων ούτε τις κρίνω. Μήπως είναι απόλυτη η διατύπωσή σου και θα έπρεπε να την ξανασκεφτείς;
Φιλικά

Ούτε εμένα με ενδιαφέρουν οι απόψεις των θρησκευομένων, αν και τις ξέρω!!
Θεέ μου τι επιχειρήματα είναι αυτά;

"Religion is an insult to human dignity. Without it you would have good people doing good things and evil people doing evil things. But for good people to do evil things, that takes religion."
(Steven Weinberg, Nobel Prize in Physics 1979).

Αυτή η άποψη με προβλημάτισε...


Αποσυνδεδεμένος ekfrasi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Γυναίκα
  • shit happens, συχνά...
    • Προφίλ
Απ: Πρωινή Προσευχή και ανάρτηση σημαίας στα σχολεία
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 07:08:49 μμ »
Παραδείγματα... Όλα υποθετικά :)

1. Έχω να διδάξω λειτουργικά συστήματα και πρέπει να το κάνω στα windows, τα οποία εγώ δε θεωρώ καλό λειτουργικό σύστημα και για την ακρίβεια δεν τα θεωρώ καν λειτουργικό αλλά γραφικό περιβάλλον. Δεν θα τα διδάξω?

2. Πρέπει να πω τη θεωρία του Νεύτωνα στη φυσική, ξεπερασμένη πια... Δε θα τι διδάξω?

3. Έχω να αναφέρω τη θεωρία της εξέλιξης του Δαρβίνου με την οποία διαφωνώ κάθετα, δε θα τι διδάξω?

4. Είμαι πληροφορικός και έχω να κάνω επιτήρηση στα Αρχαία που δε χωνεύω, δε θα πάω?

Δεν έχει καμία σχέση το τι πιστεύω με το να κάνω τη δουλειά μου.

Φαντάσου να υπήρχε το ίδιο θέμα εκτός εκπαίδευσης...
Δε θα δούλευε τίποτα.

Δυστυχώς δεν υπάρχει περιγραφή θέσης εργασίας κατά το Job description του ιδιωτικού τομέα,  όταν πας για εκπαιδευτικός
Μόνο δύο "βιομηχανίες" λένε τους πελάτες τους "χρήστες" :) η 2η είναι οι υπολογιστές.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πρωινή Προσευχή και ανάρτηση σημαίας στα σχολεία
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 07:42:34 μμ »
120 μερες ειχε να ανακινηθει το παρον τοπικ και σημερα εγω με ενα χαμογελο-φατσουλα σας δραστηριοποιησα....χαχα

εγω δεν ειμαι "ιστορικο" μελος με τα 2450 μνμτα. Ειμαι ......"αρχαιολογικο" μελος !!! και κανω....ανασκαφες!!!

λοιπον, στο θεμα μας. ΟΚ. για νηπιαγωγειο και δημοτικο ειπαμε οτι το ποιημα του Γιαννη Ριτσου ειναι πολυ καλο!!!
για το Λυκειο ομως, σας εχω ως προταση το :


http://www.youtube.com/watch?v=EQ54tDC-AYY
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 20, 2010, 07:55:01 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος ekfrasi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Γυναίκα
  • shit happens, συχνά...
    • Προφίλ
Απ: Πρωινή Προσευχή και ανάρτηση σημαίας στα σχολεία
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 07:51:58 μμ »

για το Λυκειο ομως, σας εχω ως προταση το :

http://www.youtube.com/watch?v=EQ54tDC-AYY


Ακόμα γελάω  ;D

Μόνο δύο "βιομηχανίες" λένε τους πελάτες τους "χρήστες" :) η 2η είναι οι υπολογιστές.

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Πρωινή Προσευχή και ανάρτηση σημαίας στα σχολεία
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 08:02:02 μμ »
120 μερες ειχε να ανακινηθει το παρον τοπικ και σημερα εγω με ενα χαμογελο-φατσουλα σας δραστηριοποιησα....χαχα

εγω δεν ειμαι "ιστορικο" μελος με τα 2450 μνμτα. Ειμαι ......"αρχαιολογικο" μελος !!! και κανω....ανασκαφες!!!

λοιπον, στο θεμα μας. ΟΚ. για νηπιαγωγειο και δημοτικο ειπαμε οτι το ποιημα του Γιαννη Ριτσου ειναι πολυ καλο!!!
για το Λυκειο ομως, σας εχω ως προταση το :


http://www.youtube.com/watch?v=EQ54tDC-AYY

Μεγάλε Δασκαλε Αρχαιολόγε!!!!  :P υποκλίνομαι!
μονο μη σε πάρει συμβουλο της η Αννούλα μας , τη βαψαμε!!! :P ;D

http://www.youtube.com/watch?v=d2ULo2kQPnw

 ;D ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 20, 2010, 08:13:12 μμ από aeee »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πρωινή Προσευχή και ανάρτηση σημαίας στα σχολεία
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 08:21:34 μμ »
κανεις δεν εβαψε τιποτα,
δεν καταλαβα ? επειδη υποστηριζω τα νεα παιδια ? το δικαιωμα τους να δουλεψουν στην εκπ/ση?

ωχ, παλι για να τ'ακουσω παω.....φιρι φιρι  χαχαχα
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 20, 2010, 08:23:39 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Πρωινή Προσευχή και ανάρτηση σημαίας στα σχολεία
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 11:02:22 μμ »
           Εγώ δε θα΄χω αυτό το πρόβλημα στο σχολείο, επειδή είμαι νηπιαγωγός. Αλλά όταν κάποιος γονιός θα με ρωτήσει "Γιατί δε μαθαίνεις προσευχή στα παιδιά;", εγώ τότε τι θα πω;

Να πεις ότι αυτά είναι χαζομάρες και ότι η θρησκεία είναι δημιούργημα της αυταπάτης του ανθρώπου μέσα από τις αρνητικές συνθήκες ζωής. Επίσης να επικαλεστείς το άρθρο του Συντάγματος για την ανεξιθρησκεία και στην τελική.. τους αναφέρεις αυτό που γράφει η υπογραφή μου κάτω :D ;D
Γεια σου ρε Landau.
Είσαι ... θεός!

Αποσυνδεδεμένος petsos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρωινή Προσευχή και ανάρτηση σημαίας στα σχολεία
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 11:30:39 μμ »
Να πεις ότι αυτά είναι χαζομάρες και ότι η θρησκεία είναι δημιούργημα της αυταπάτης του ανθρώπου μέσα από τις αρνητικές συνθήκες ζωής. Επίσης να επικαλεστείς το άρθρο του Συντάγματος για την ανεξιθρησκεία και στην τελική.. τους αναφέρεις αυτό που γράφει η υπογραφή μου κάτω :D ;D
[/quote]
Γεια σου ρε Landau.
Είσαι ... θεός!
[/quote]

Τελικα οντως και η θρησκεια και οσοι πιστευουμε σ αυτη ειμαστε ξεπερασμενοι και ανθρωποι χωρις προβληματισμους. Εσυ παλι, μετα απο ωριμη, μεστη σκεψη και γονιμους προβληματισμους, βρηκες το δικο σου θεο. Θα πρεπει να σε συγχαρω.. ::) :-\

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 20, 2010, 11:32:52 μμ από petsos »

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Πρωινή Προσευχή και ανάρτηση σημαίας στα σχολεία
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 12:29:02 πμ »
Ευχαριστώ πολύ.
God bless America.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 21, 2010, 12:31:34 πμ από λιθοσφαιριστής »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Πρωινή Προσευχή και ανάρτηση σημαίας στα σχολεία
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 01:55:42 πμ »
           Εγώ δε θα΄χω αυτό το πρόβλημα στο σχολείο, επειδή είμαι νηπιαγωγός. Αλλά όταν κάποιος γονιός θα με ρωτήσει "Γιατί δε μαθαίνεις προσευχή στα παιδιά;", εγώ τότε τι θα πω;

Να πεις ότι αυτά είναι χαζομάρες και ότι η θρησκεία είναι δημιούργημα της αυταπάτης του ανθρώπου μέσα από τις αρνητικές συνθήκες ζωής. Επίσης να επικαλεστείς το άρθρο του Συντάγματος για την ανεξιθρησκεία και στην τελική.. τους αναφέρεις αυτό που γράφει η υπογραφή μου κάτω :D ;D
Αυτό που λες προσβάλλει τους θρησκευόμενους ανθρώπους. Εγώ είμαι θρησκευόμενη και δεν με ενδιαφέρουν οι πεποιθήσεις των άλλων ούτε τις κρίνω. Μήπως είναι απόλυτη η διατύπωσή σου και θα έπρεπε να την ξανασκεφτείς;
Φιλικά

Το μήνυμά μου είχε χιουμοριστική διάθεση, αλλά δεν σημαίνει ότι δεν τα πιστεύω. Το αντίθετο! Απλά σε επίπεδο νηπιαγωγείου τι να εξηγείς στον γονιό; Προφανώς όχι αυτά που έγραψα πιο πριν (τα οποία όμως αποτελούν μια σκληρή αλήθεια). Και ας μην αρχίσουμε τα περί προσβολής, γιατί εμένα με προσβάλλει ο χυδαίος προσυλητισμός που γίνεται στη χώρα μας (και σε άλλες χώρες). Όπως είχε πει και ένας καθηγητής μου στο παν/μιο "η Ελλάδα είναι η πιο θεοκρατική χώρα στον κόσμο μετά το Ιράν!" :D
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 494
Σύνολο: 497

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.