*

Αποστολέας Θέμα: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10  (Αναγνώστηκε 133087 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΜΙΛΤΟΣΤΑΜΜΥ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #210 στις: Σεπτέμβριος 16, 2009, 12:00:42 πμ »
Γιατί δε θα πάρουν από πίνακα όπως υποσχέθηκε η κυβέρνηση ???

Όχι!! Δεν θα πάρουν από κανένα πίνακα.
Μου το είπαν και από το υπουργείο, ότι κάθε διευθυντής θα βάλει τα δικά του κριτήρια πρόσληψης!
τα δικα του παιδια οχι τα δικα του κριτηρια
Λοιπόν παιδιά δεν τα ξέρετε καλά τα πράγματα. ΠΔΣ από πίνακες θα πάρουν αυτούς που θα φτιάξουν οι προϊστάμενοι με τα τηλέφωνα από τα βολευτικά γραφεία (όχι βουλευτικά) ??? ??? ???
Μπορεί ο κάθε διευθυντής να μην μπορεί να πάρει ούτε το δικό του παιδί άμα είναι εκτός λίστας. :P :P :P
Όταν μία κυβέρνηση υπόσχεται κάτι να ξέρετε ότι θα συμβεί ακριβώς το αντίθετο.
Η Ελπίδα πεθαίνει τελευταία. Τη γιαγιά μου Ελπίδα την έλεγαν αλλά πέθανε νωρίς :'( :'(
ΜΕΓΑΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ. ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΑΓΕ;;;  ΜΑ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΒΥΣΜΑ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:07:16 »

Αποσυνδεδεμένος legend

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #211 στις: Σεπτέμβριος 16, 2009, 06:26:44 μμ »
Αναρωτιέμαι αν εμείς θέλουμε να γίνονται αξιοκρατικά, καθαρά και ξάστερα οι προσλήψεις εκπαιδευτικών. Θέλουμε;;;
Προσωπικά αυτό το αγκάθι με ενοχλεί απίστευτα!
"όσο γνωρίζεις πιο καλά τόσο αγαπάς πιο πλέρια"

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #212 στις: Σεπτέμβριος 16, 2009, 06:31:47 μμ »
επειδη δεν εχω βυσμα σκεφτομαι πως ναι θελω να γινονται αξιοκρατικα.ομως δεν ξερω πως θα σκεφτομουν αν ειχα καποιον να με προωθησει.μπορει να κοιταζα μονο το συμφερον μου.βεβαια επειδη ειμαι  κοροιδο μεγαλο και ψυχοπονιαρα παναθεμα με ισως και να ημουν υπερ του κοινου οφελους.

Αποσυνδεδεμένος legend

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #213 στις: Σεπτέμβριος 16, 2009, 06:39:28 μμ »
επειδη δεν εχω βυσμα σκεφτομαι πως ναι θελω να γινονται αξιοκρατικα.ομως δεν ξερω πως θα σκεφτομουν αν ειχα καποιον να με προωθησει.μπορει να κοιταζα μονο το συμφερον μου.βεβαια επειδη ειμαι  κοροιδο μεγαλο και ψυχοπονιαρα παναθεμα με ισως και να ημουν υπερ του κοινου οφελους.

Μα είναι παράλογο..ακόμη και μέσον να έχεις! Αφού αν γίνονταν αξιοκρατικά θα προσλαμβάνονταν άτομα...μέσω ενός πίνακα όμως! Ακόμη κι αυτός που συγκέντρωνε 55% στον ΑΣΕΠ θα είχε δουλειά..έστω πδσ! Εξάλλου το κράτος δεν πρέπει να συμπονά...αλλά να διασφαλίζει το δίκαιο!
"όσο γνωρίζεις πιο καλά τόσο αγαπάς πιο πλέρια"

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:07:16 »

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #214 στις: Σεπτέμβριος 16, 2009, 06:44:35 μμ »
ολα αυτα με τους πινακες τα 30μηνα το 40% κτλ δεν τα πολυξερ4ω καθως πριν λιγο καιρο αρχισα να ασχολουμε με αυτα.οτι διαβαζω εδω στο φορουμ περισσοτερο δεν το εχω ψαξει οποτε οπως καταλαβαινετε μαλλον δεν τα πολυεχω καταλαβει

Αποσυνδεδεμένος legend

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #215 στις: Σεπτέμβριος 16, 2009, 06:56:31 μμ »
ολα αυτα με τους πινακες τα 30μηνα το 40% κτλ δεν τα πολυξερ4ω καθως πριν λιγο καιρο αρχισα να ασχολουμε με αυτα.οτι διαβαζω εδω στο φορουμ περισσοτερο δεν το εχω ψαξει οποτε οπως καταλαβαινετε μαλλον δεν τα πολυεχω καταλαβει
Μα είναι πολυδαίδαλο το σύστημα πια! Με το δίκιο σου...μπαίνεις στο χορό και στην πορεία μαθαίνεις. Ωστόσο υπάρχουν τα site επίσημων φορέων όπως του υπουργείου παιδείας www.ypepth.gr από όπου μπορεί κανείς να αντλήσει όποια πληροφορία θέλει. Είναι καλό να είναι κανείς καλά ενημερωμένος. Όσο γίνεται...
  bettina όσο πιο απλά γίνεται θα το πω: οι διορισμοί γίνονται μέσω ΑΣΕΠ κατά ποσοστό 60%, μέσω του ενιαίου πίνακα διορισμών σε ποσοστό 40% σε αυτόν εντάσσονται οι εκπαιδευτικοί βάσει της προϋπηρεσίας τους και μόνο, δε μετράει τίποτα άλλο. Τώρα αν έχεις συγκεντρώσει 30 μήνες προϋπηρεσία είσαι σε ξεχωριστό πίνακα από όπου διορίζεσαι και τελευταία βγήκε ένας νέος τρόπος-πίνακας αν έχεις 24 μήνες προϋπηρεσία και μια επιτυχία στον ΑΣΕΠ. Άρα η προϋπηρεσία είναι πάρα μα πάρα πολύ σημαντικό να την έχει κανείς! Ο κοινός δρόμος για να την αποκτήσεις είναι η επιτυχία στον ΑΣΕΠ. Αν συγκεντρώσεις μια καλή βαθμολογία σου επιτρέπει να δουλέψεις ως ωρομίσθιος ή αναπληρωτής. Ο άλλος δρόμος πιο εύκολος ή πιο δύσκολος κατ' άλλους, είναι για λίγους-ελιτ είναι να εκλιπαρείς να δουλέψεις δεξιά κι αριστερά όπου τελος πάντων αναγνωρίζεται η προϋπηρεσία σου.
  Αν κάνω κάπου λάθος διορθώστε με! Μην παραπληροφορώ τον κόσμο!  8)
"όσο γνωρίζεις πιο καλά τόσο αγαπάς πιο πλέρια"

Αποσυνδεδεμένος ewatt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #216 στις: Σεπτέμβριος 16, 2009, 07:03:56 μμ »
Πάντως φέτος διορίστηκαν 300 φυσικοί και από αυτούς οι 76 ήταν από ΑΣΕΠ. Που είναι το 60%???

Αποσυνδεδεμένος legend

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #217 στις: Σεπτέμβριος 16, 2009, 07:43:06 μμ »
Πάντως φέτος διορίστηκαν 300 φυσικοί και από αυτούς οι 76 ήταν από ΑΣΕΠ. Που είναι το 60%???

Που το βάζεις αυτό... συσσωρευμένη αδικία και θα πνιγούμε!
"όσο γνωρίζεις πιο καλά τόσο αγαπάς πιο πλέρια"

Αποσυνδεδεμένος ΜΙΛΤΟΣΤΑΜΜΥ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #218 στις: Σεπτέμβριος 17, 2009, 09:44:22 πμ »
Πάντως φέτος διορίστηκαν 300 φυσικοί και από αυτούς οι 76 ήταν από ΑΣΕΠ. Που είναι το 60%???

Το 30μηνο και το 24μηνο + ΑΣΕΠ είναι extra διορισμοί. Όταν ανακοινώνεται ότι θα προσλάβουν 126 φυσικούς τότε οι 76 είναι από ΑΣΕΠ οι 50 από το 40%και σε αυτούς γίνονται επιπλέον προσλήψεις από το 30μηνο και το 24μηνο+ΑΣΕΠ
ΜΕΓΑΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ. ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΑΓΕ;;;  ΜΑ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΒΥΣΜΑ

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #219 στις: Σεπτέμβριος 17, 2009, 10:06:28 πμ »
ελεος πως ταχουν μπλεξει ετσι.εβαλαν μεσα και τους οαεδιτες απο το πουθενα.θα εισηγηθω στον υπουργο να αναγνωριζεται και η προυπηρεσια απο τα φροντιστηρια ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος sartr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • hesta la vista
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #220 στις: Σεπτέμβριος 17, 2009, 01:53:21 μμ »
Το 30μηνο και το 24μηνο + ΑΣΕΠ είναι extra διορισμοί. Όταν ανακοινώνεται ότι θα προσλάβουν 126 φυσικούς τότε οι 76 είναι από ΑΣΕΠ οι 50 από το 40%και σε αυτούς γίνονται επιπλέον προσλήψεις από το 30μηνο και το 24μηνο+ΑΣΕΠ
[/quote]

Είναι δηλαδή ο πολιτικάντικος τρόπος για να μη φανεί ότι οι διορισμοί μέσω ΑΣΕΠ εαποτελούν μειοψηφία.
Σε όλους τους κλάδους οι διορισμοί από ΑΣΕΠ είναι πολύ πιο κάτω από το 60% των συνολικών διορισμών.
Αυτό γίνεται χρόνια τώρα.
Στους δε ΠΕ11 το φετινό ποσοστό από ΑΣΕΠ είναι κάτω του 5%.
Αυτή είναι η εφαρμογή της αξιοκρατίας, όπως τη θεωρούν οι ψηφοθήρες.
Με το ΑΣΕΠ τα πράγματα είναι πολύ πιο δύσκολα για να διορίσουμε τους δικούς μας. Με το σύστημα των μορίων προϋπηρεσίας όμως, τα πράγματα γίνονται πολύ πιο εύκολα, αφού φρόντισαν, με την ανοχή της ΠΕΑ, να ανοίξουν πόρτες, παράθυρα, τρύπες και αλεξίπτωτα ώστε να διορίζονται τα "δικά μας παιδιά". Αυτή είναι η σημερινη Ελλάδα. Όσοι ευελπιστούν ότι θα ζήσουν σε κράτος ισονομίας δεν έχουν παρά να μεταναστεύσουν. Εξάλλου, έχουν βάλει σκοπό, τους Έλληνες να τους κάνουν μειοψηφία σε αυτή τη χώρα.

Αποσυνδεδεμένος ΝΙΝI

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #221 στις: Σεπτέμβριος 17, 2009, 02:12:47 μμ »
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΑΥΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΟΜΜΑ  ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΒΟΛΕΥΕΙ ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΝΑ ΒΑΖΟΥΝ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ!!!!!!!!ΕΓΩ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΕΣΟ ΜΕΝΩ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΔΣ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΟΝ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ!!!!!!!!!ΑΔΙΚΙΑ!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος legend

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #222 στις: Σεπτέμβριος 17, 2009, 02:41:20 μμ »
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΑΥΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΟΜΜΑ  ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΒΟΛΕΥΕΙ ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΝΑ ΒΑΖΟΥΝ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ!!!!!!!!ΕΓΩ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΕΣΟ ΜΕΝΩ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΔΣ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΟΝ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ!!!!!!!!!ΑΔΙΚΙΑ!!!!!!!!
ΑΔΙΚΙΑ ΜΕ ΠΙΟ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΚΙ ΑΠΟ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ!!!!!
"όσο γνωρίζεις πιο καλά τόσο αγαπάς πιο πλέρια"

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #223 στις: Σεπτέμβριος 17, 2009, 05:13:18 μμ »
σε καταλαβαινω δυστυχως.....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 728
Σύνολο: 742

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.