*

Αποστολέας Θέμα: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10  (Αναγνώστηκε 133070 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος physicaest

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 698
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Koλωνακι (Πλατεια)1920
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #322 στις: Σεπτέμβριος 28, 2009, 06:45:13 μμ »
Εχει ακουσει κανεις σας αν εχουν καλεσει ΠΔΣ στην επαρχια ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:28:01 »

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #323 στις: Σεπτέμβριος 29, 2009, 07:29:20 πμ »
Λοιπόν, sou από την περσυνή μου εμπειρία στο σχολείο ξέρω πως τους ωρομίσθιους της ΠΔΣ δεν τους καλεί ούτε ο Δ/ντης του σχολείου, ούτε ο συντονιστής της ΠΔΣ, τους στέλνει το γραφείο της Β/μιας.
Η εγκύκλιος για τη ΠΔΣ στα σχολεία εστάλει την Παρασκευή που μας πέρασε και η διαδικασία έχει ως εξής: Γίνεται σύλλογος καθηγητών για το ποιός θα αναλάβει την ΠΔΣ, στέλνεται το πρακτικό στη β/θμια για έγκριση του Συντονιστή. Ωστόσο, δηλώνουν οι μαθητές ενδιαφέρον για τα μαθήματα κι όταν έρθει η έγκριση από το γραφείο δίνεται ο αριθμός των ωρών και των ωρομισθίων σε κάθε ειδικότητα που θα χρειαστεί το σχολείο. Μετά το γραφείο της Δ/νση καλεί τους ωρομίσθιους και τους στέλνει στο σχολείο.
Δεν έχει "παγώσει" η ΠΔΣ, αλλά ακόμη είμαστε στο στάδιο έγκρισης του Συντονιστή και της καταγραφής των ωρών που θα γίνουν.
Σημ. με δεδομένο ότι δεν επιλέγουν από το σχολείο τα τηλέφωνα προς αυτό είναι σχετικά άκαιρα. Είτε από ευγένεια μερικοί συνάδελφοι ή Διευθυντές κρατούν τα ονόματα και την ειδικότητα όσων τηλεφωνούν για ΠΔΣ, είτε γιατί καμιά φορά όταν από τη Δ/νση δεν βρίσκουν να στείλουν κάποιον μπορεί να φανούν χρήσιμα τα στοιχεία αυτών που έχουν τηλεφωνήσει. Γεγονός, σπάνιο όμως.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος xristis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #324 στις: Σεπτέμβριος 29, 2009, 11:18:11 μμ »


   ΄Δεν  συγκαλείται φίλοι μου κανένας Σύλλογος Καθηγητών,  για τις προσλήψεις στη ΠΔΣ.

      Εισηγείται ο σχεδιαστής με τα όποια προσωπικά  κριτήρια του

     και το τελικό λόγο τον έχει ο Δ/ντής  Δ/θμιας μαζί με τον Προϊστάμενο Γραφείου Δ/μιας Εκπαίδευσης.

     Πρέπει  τελικά να υπάρξει μεγάλη πίεση από ΟΛΜΕ, ΕΛΜΕ  από τώρα ώστε  μετά τις εκλογές να γίνουν προσλήψεις  μόνο από πίνακες

    Αναπληρωτών. Όσοι ενδιαφέρονται άς δείξουν το  ενδιαφέρον τους για κατάρχάς  ΑΜΕΣΗ ΠΡΟΣΦΥΓΗ μας ΣΤΟ ΣΥΝΗΓΟΡΟ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ,

    μέσα και  από ΟΛΜΕ - ΣΥΛΛΟΓΟΥΣ  ΩΡΟΜΙΣΘΊΩΝ .



 

Αποσυνδεδεμένος sou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #325 στις: Σεπτέμβριος 29, 2009, 11:40:53 μμ »
Λοιπόν, sou από την περσυνή μου εμπειρία στο σχολείο ξέρω πως τους ωρομίσθιους της ΠΔΣ δεν τους καλεί ούτε ο Δ/ντης του σχολείου, ούτε ο συντονιστής της ΠΔΣ, τους στέλνει το γραφείο της Β/μιας.
Η εγκύκλιος για τη ΠΔΣ στα σχολεία εστάλει την Παρασκευή που μας πέρασε και η διαδικασία έχει ως εξής: Γίνεται σύλλογος καθηγητών για το ποιός θα αναλάβει την ΠΔΣ, στέλνεται το πρακτικό στη β/θμια για έγκριση του Συντονιστή. Ωστόσο, δηλώνουν οι μαθητές ενδιαφέρον για τα μαθήματα κι όταν έρθει η έγκριση από το γραφείο δίνεται ο αριθμός των ωρών και των ωρομισθίων σε κάθε ειδικότητα που θα χρειαστεί το σχολείο. Μετά το γραφείο της Δ/νση καλεί τους ωρομίσθιους και τους στέλνει στο σχολείο.
Δεν έχει "παγώσει" η ΠΔΣ, αλλά ακόμη είμαστε στο στάδιο έγκρισης του Συντονιστή και της καταγραφής των ωρών που θα γίνουν.
Σημ. με δεδομένο ότι δεν επιλέγουν από το σχολείο τα τηλέφωνα προς αυτό είναι σχετικά άκαιρα. Είτε από ευγένεια μερικοί συνάδελφοι ή Διευθυντές κρατούν τα ονόματα και την ειδικότητα όσων τηλεφωνούν για ΠΔΣ, είτε γιατί καμιά φορά όταν από τη Δ/νση δεν βρίσκουν να στείλουν κάποιον μπορεί να φανούν χρήσιμα τα στοιχεία αυτών που έχουν τηλεφωνήσει. Γεγονός, σπάνιο όμως.


Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες mat, αυτά είχα καταλάβει και εγώ.

Αυτό που ανέφερα για τηλεφωνήματα, εννοούσα ακριβώς στις διευθύνσεις δευτεροβάθμιας,

(Ξεκίνησα με υπουργείο(γραφείο ΠΔΣ) και συνέχισα με τις δευτεροβάθμιες της περιφέρειάς μου.)


και όχι για κανέναν άλλο λόγο,  αλλά με κάποιον τρόπο πρέπει να δείξουμε ότι ξέρουμε τι παίζεται και διαφωνούμε............
Όσο για ΟΛΜΕ, ΕΛΜΕ κ.α. εγώ δεν είδα να ιδρώνει κανενός το αυτί.

Όταν βγήκε προς τα έξω το θέμα με τους αλλοδαπούς μαθητές και τους φορητούς Η/Υ
μια ανακοίνωση της ΟΛΜΕ χρειάστηκε και ήρθε η διευκρίνιση από το υπουργείο που έλυνε το θέμα.

Δεν ξέρω, δεν είμαι αισιόδοξη.....


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:28:01 »

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #326 στις: Σεπτέμβριος 29, 2009, 11:57:42 μμ »
mat πολυτιμη η συνδρομη σου. σε ευχαριστουμε.  :)
και επειδη ξεχασα να σου απαντησω στο προηγουμενο μηνυμα σου: ο βλακας που περιγραφεις ειναι σιγουρα καραβυσματαρα για να εχει τετοιο θρασος. αλλα ας μην αναλωνομαστε σε βλακες και βλακειες. να τι μπορεις να κανεις εσυ και ο καθε συναδελφος που εχει το ηθος να βοηθησει και περνα απο το χερι του: ανατρεχετε στους πινακες ωρομισθιων περιφερειας και επιλεγετε ασεπιτες.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #327 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 02:37:41 πμ »
Δεν  συγκαλείται φίλοι μου κανένας Σύλλογος Καθηγητών,  για τις προσλήψεις στη ΠΔΣ.

Ποιος φίλος το έγραψε αυτό; Απαντάς σε κάποιον;
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος xristis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #328 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 10:19:32 μμ »
 Β'   Ε Ν Ω Σ Η                                             Κιάτο 30-9-2009

ΛΕΙΤΟΥΡΓΩΝ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ                        Αρ. Πρωτ. 68                                     

               Ν. ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ

Δ/νση: ΚΛΕΙΣΘΕΝΟΥΣ 37

               20200 ΚΙΑΤΟ

         ΤΗΛ/FAX: 27420-22621

   e-mail: belmekor@otenet.gr

 

 

                                                                                 

ΠΡΟΣ: - Περ/κή Δ/νση Α'/θμιας             & Β'/θμιας Εκπ/σης Πελοποννήσου

- Δ/νση Β'/θμιας Εκπ/σης ν. Κορινθίας

- Γραφείο Δ.Ε. Κιάτου

- Γραφείο Ε. Ε. Κορινθίας

                                                                           

ΚΟΙΝ. - ΟΛΜΕ

-          Σχολεία περιοχής μας

 

Θέμα: "25άρια τμήματα – ωρομίσθιοι"

 

Παρά το γεγονός ότι το ΥΠΕΠΘ δεσμεύτηκε για τη μείωση του ανώτατου ορίου μαθητών ανά τμήμα στους 25 και παρά το ότι η εφαρμογή αυτού του μέτρου φέτος επιβάλλεται για λόγους υγείας, διαπιστώνουμε ότι σε πολλές περιπτώσεις η σχετική εγκύκλιος δεν εφαρμόζεται, αν και δεν υφίσταται υπηρεσιακό πρόβλημα (έλλειψη αιθουσών ή καθηγητών). Απαιτούμε, λοιπόν, να παρακαμφθούν τυχόν «προσχήματα» και καλούμε όλους τους Προϊσταμένους (Γραφείων, Δ/νσης, Περιφέρειας) να εγκρίνουν άμεσα τη λειτουργία τμημάτων με ανώτατο αριθμό μαθητών τους 25, γιατί οποιαδήποτε καθυστέρηση αποβαίνει εις βάρος του εκπαιδευτικού έργου, ενώ ταυτόχρονα, λόγω του ιού της γρίπης, θέτει σε μεγαλύτερο κίνδυνο την υγεία των μαθητών. Υπενθυμίζουμε, άλλωστε, ότι πάγιο αίτημα του κλάδου, ανεξαρτήτως συγκυριών, αποτελεί ο αριθμός των 25 μαθητών ανά τμήμα, 20 στις κατευθύνσεις και 10 ανά καθηγητή στα εργαστήρια, το οποίο άμεσα πρέπει να θεσμοθετηθεί.

 

Επίσης, υπενθυμίζουμε ότι θέση του κλάδου μας είναι η κατάργηση του θεσμού των ωρομισθίων, καθώς αποτελεί εργασιακό Μεσαίωνα. Πληροφορούμαστε, όμως, ότι όχι μόνο στην περιοχή μας αλλά και αλλού, ενώ υπάρχουν ολόκληρα κενά αναπληρωτών, γίνονται προσλήψεις ωρομισθίων. Επιπλέον, απαράδεκτη κρίνεται η ανακοίνωση, 10 ημέρες πριν τις εκλογές, έναρξης της Π.Δ.Σ. με την πρόσληψη ωρομισθίων υπό την ευθύνη των Δ/ντων Δ/θμιας και όχι με βάση τον Ενιαίο Πίνακα Αναπληρωτών - Ωρομισθίων, όπως είχε δεσμευτεί η πολιτική ηγεσία του ΥΠ.Ε.Π.Θ. και στην τελευταία συνάντησή της με το Δ.Σ. της Ο.Λ.Μ.Ε. Τονίζεται ότι η διαδικασία αυτή είναι στα όρια της νομιμότητας και πέρα από όσα προβλέπει το ΣτΕ όσον αφορά στις προσλήψεις κατά την προεκλογική περίοδο. Απαιτούμε, λοιπόν, η πολιτική ηγεσία του ΥΠ.Ε.Π.Θ. να ανακαλέσει αυτή την απόφαση, ειδάλλως καλούμε τον Δ/ντη Εκπ/σης Κορινθίας να ακυρώσει στην πράξη αυτή την πελατειακή διαδικασία και να κάνει τις προσλήψεις των ωρομισθίων της Π.Δ.Σ., στηριζόμενος στον Ενιαίο πίνακα αναπληρωτών-ωρομισθίων.

 

ΓΙΑ ΤΟ ΔΣ ΤΗΣ Β' ΕΛΜΕ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ

 

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ                                                                              Η Γ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

 

 

 

 Παναγιώτης Κατσούλας                                                             Ουρανία Σταματοπούλου 

ln03

  • Επισκέπτης
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #329 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 10:35:33 μμ »
Έχω την εντύπωση ότι μόνο εμείς δίνουμε σημασία σε αυτά τα κείμενα-επιστολές και όχι οι αρμόδιοι!
Δίνουν ελπίδες σε εμάς μόνο, ενώ αυτοί απλά θα το πετάξουν στα σκουπίδια!

Αποσυνδεδεμένος mardz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #330 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 10:41:23 μμ »
για να δουμε τι θα γινει τελικα με την ΠΔΣ φετος ...

συγχαρητηρια στην

Β'   ΕΝΩΣΗ   ΛΕΙΤΟΥΡΓΩΝ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ    Ν. ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ

για την πρωτοβουλια της

ln03

  • Επισκέπτης
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #331 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 10:48:52 μμ »
για να δουμε τι θα γινει τελικα με την ΠΔΣ φετος ...

συγχαρητηρια στην

Β'   ΕΝΩΣΗ   ΛΕΙΤΟΥΡΓΩΝ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ    Ν. ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ

για την πρωτοβουλια της


Δεν νομίζω ότι έχουμε να δούμε κάτι καινούριο!
Ήδη στην Αχαία κάλεσαν για ΠΔΣ όπως πέρυσι!

Αποσυνδεδεμένος vnikolitsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #332 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 10:54:41 μμ »
Φαινεται οτι στην Αχαια καποιοι βιαστηκαν να προλαβουν.

Αποσυνδεδεμένος mardz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #333 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 11:03:35 μμ »
ειναι και στην περιφερεια του xristi
να μας πει τα νεα απο πρωτο χερι  τι παιζει ...

Αποσυνδεδεμένος arlene

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Post Tenebras Lux
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #334 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 11:05:42 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα.Πίεση,Πίεση,Πίεση,Πίεση,Πίεση,Πίεση,!!!!!Πρέπει συνέχεια να φωνάζουμε,όχι μέσα στο φόρουμ που δεν μας ακούει κανείς,αλλά στο Υπουργείο,στα κανάλια,στην ΟΛΜΕ!Είμαστε τόσοι πολλοί φιλόλογοι και καθόμαστε άπραγοι,ενώ οι δάσκαλοι που διορίζονται άμεσα πάλι φωνάζουν,και καλά κάνουν!

πεστα kastanaki....θα γινει τπτ για μας αραγε ?!

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #335 στις: Οκτώβριος 01, 2009, 08:14:34 πμ »
Δεν  συγκαλείται φίλοι μου κανένας Σύλλογος Καθηγητών,  για τις προσλήψεις στη ΠΔΣ.

Ποιος φίλος το έγραψε αυτό; Απαντάς σε κάποιον;

Μάλλον σε δικό μου post παραπάνω αναφέρεται αλλά, δεν διάβασε καλά το μήνυμά μου. Δεν έγραψα ότι γίνεται σύλλογος καθηγητών για τις προσλήψεις των ωρομισθίων αλλά, για το ποιός από τους μόνιμους καθηγητές θα αναλάβει τον συντονισμό της ΠΔΣ και επαναλαμβάνω συντάσσεται πρακτικό συλλόγου και μετά περιμένουμε την έγκριση της ΔΔΕ για τον υποψήφιο Συντονιστή.
Τέλος, επαναλαμβάνω ότι η επιλογή των ωρομισθίων της ΠΔΣ δεν γίνεται από τον Συντονιστή/Σχεδιαστή του σχολείου. Γίνεται εκ των άνω δηλαδή, από τη ΔΔΕ.
Τα ανεκδιήγητα τηλέφωνα, ή ακόμη και οι "επισκέψεις" των τάχα μου υποψηφίων στα σχολεία γίνονται κυρίως από αυτούς τους βυσματίες που θέλουν να εξασφαλίσουν ότι ο Σχεδιαστής δεν έχει κανένα «δικό του», για τον οποίο θα ζητήσει χάρη στη ΔΔΕ, ή ότι θα «βγάλει» τόσα τμήματα ΠΔΣ ώστε να μη μείνουν απέξω παρά τις «καλές προθέσεις» της ΔΔΕ.
Παρατηρώντας αυτές τις μέρες τις συμπεριφορές των υποψηφίων μου φαίνεται στο τέλος θα γράψω «οδηγό καλών πρακτικών για βύσματα» ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2009, 08:18:39 πμ από mat »
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161198
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 785
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 727
Σύνολο: 742

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.