*

Αποστολέας Θέμα: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10  (Αναγνώστηκε 131812 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anna4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #420 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 10:21:02 πμ »
Να ρωτήσω εγώ κάτι που με καίει?Σαφώς και οι περισσότεροι,αν όχι όλοι,θέλουμε αξιοκρατικές προσλήψεις μέσω πινάκων αναπληρωτών -ωρομισθίων στην πρόσθετη!Πώς μπορούμε όμως να είμαστε σίγουροι οτί και με τον τρόπο αυτό δε θα ευνοούνται ορισμένοι με πολύ ισχυρό μέσο?Μετά από συζητήσεις με συναδέλφους μου συνειδητοποίησα οτι ακομα και στην επιλογή των ωρομισθίων για το πρωινό πρόγραμμα είναι δυνατόν να γίνουν παρατυπίες,εάν ,ας πούμε, εχεις "πολυ γνωστό" διευθυντή δευτεροβάθμιας...,αφου οι προσλήψεις δεν ανακοινώνονται...!Δε το έχω συναντήσει,αλλα το έχω ακούσει και ελπίζω να μην ισχύει ,γιατι διαφορετικά.....

Δυστυχώς κι εγώ το έχω ακούσει ότι γίνονται παρατυπίες στην "πρωινή ωρομισθία"...από παντού όποιος μπορεί και όταν μπορεί χώνεται....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:10:45 »

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #421 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 10:33:19 πμ »
Ατυχούλα μου,δυστυχώς τα υπάρχουν πολλές περιπτώσεις σαν το παράδειγμα που αναφέρεις.
Το κακό είναι ότι πολλοί συνάδελφοι θέλουν εκδίκηση και φοβάμαι ότι η μπάλα θα μας πάρει όλους.

και εγώ τη βλέπω αυτή τη τάση για εκδίκηση και δεν την αντέχω. το θέμα είναι ότι μαλώνουμε δέκα γάιδαροι για ένα καρότο (για να χρησιμοποιήσω τη φράση της παπαρ). λοιπόν ποια είναι η λύση;
ΝΔάτης γάιδαρος: κλέβω όλο το καρότο και το παίρνω για τη πάρτι μου;
ΠΑΣΟΚατζής γάιδαρος: παίρνουμε όλοι από το ένα δέκατο;
γάιδαρος του ΚΚΕ: κλέβουμε τα καρότα των πλούσιων γαϊδάρων από τα ευρωπαϊκά χωράφια;
γάιδαρος του ΛΑΟΣ: σκοτώνουμε τους άλλους γαϊδάρους που δεν είναι ράτσας και παίρνουμε όλο το καρότο;
αγιορείτης γάιδαρος: παραχωρούμε το καροτίσιο μερίδιό μας για να σώσουμε τη ψυχή μας;

ΛΥΣΗ :  ???


Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #422 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 10:47:46 πμ »
Να ρωτήσω εγώ κάτι που με καίει?Σαφώς και οι περισσότεροι,αν όχι όλοι,θέλουμε αξιοκρατικές προσλήψεις μέσω πινάκων αναπληρωτών -ωρομισθίων στην πρόσθετη!Πώς μπορούμε όμως να είμαστε σίγουροι οτί και με τον τρόπο αυτό δε θα ευνοούνται ορισμένοι με πολύ ισχυρό μέσο?Μετά από συζητήσεις με συναδέλφους μου συνειδητοποίησα οτι ακομα και στην επιλογή των ωρομισθίων για το πρωινό πρόγραμμα είναι δυνατόν να γίνουν παρατυπίες,εάν ,ας πούμε, εχεις "πολυ γνωστό" διευθυντή δευτεροβάθμιας...,αφου οι προσλήψεις δεν ανακοινώνονται...!Δε το έχω συναντήσει,αλλα το έχω ακούσει και ελπίζω να μην ισχύει ,γιατι διαφορετικά.....

Δυστυχώς κι εγώ το έχω ακούσει ότι γίνονται παρατυπίες στην "πρωινή ωρομισθία"...από παντού όποιος μπορεί και όταν μπορεί χώνεται....

εμένα μου πρότεινε κάποιος που αγωνιούσε (;) να με τακτοποιήσει σε πρωινή ωρομισθία σε περιοχή που θέλω. μου είπε για δύο ΝΔάτες βουλευτές πολύ γνωστους. όλα αυτά προεκλογικά. φυσικά δε δέχτηκα. και μάλιστα δε με καταλάβαινε γιατί αρνιώμουν για κάτι ''τόσο απλό'' κατά τα λεγόμενά του, αφού και ο ίδιος με αυτούς τους γνωστούς έχει τακτοποιήσει την οικογένειά του.

Αποσυνδεδεμένος daimonman

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #423 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 10:54:20 πμ »
Κι άμα βγαίνανε στη φόρα όλα αυτά τα μικρά η ΝΔ θα έχανε με 20 μονάδες. Όπως και αν τα συνεχίσει το ΠΑΣΟΚ, πρέπει ο ελληνικός λαός να έχει το στοιχειώδες μυαλό να τους στείλει εκτός βουλής...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:10:45 »

Αποσυνδεδεμένος anna4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #424 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 10:58:36 πμ »
Η αλήθεια είναι ότι όταν γίνονται αλλαγές, κάποιες ομάδες ανθρώπων θίγονται...όμως αν είναι να γίνουν για το καλό όλων μας και για ένα πιο δίκαιο, σωστό και αξιοκρατικό σύστημα προσλήψεων καλώς να γίνουν....γιατί ελπίζω τότε πως δε θα υπάρχουν διαμάχες μεταξύ μας, αφού σε τελική ανάλυση όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε...
Στον τελευταίο ασεπ ήμουν αποτυχούσα....είχα πάρει 4 ώρες π.δ.σ....ΑΔΙΚΟ!!!συμφωνώ....
Μία φίλη μου ήταν παρά 0,45 επιτυχούσα....πήρε 8 ώρες π.δ.σ....ΑΔΙΚΟ???!!!!
Μία άλλη φίλη μου, επιτυχούσα....χώρις μόρια από πουθενά προηγουμένως....δεν πήρε ούτε μια ώρα....ΑΔΙΚΟ???
Μία κοπέλα στο σχολείο που δούλεψα, 24 ετών, χώρις να έχει δώσει ασεπ ποτέ....χωρίς προϋπηρεσία είχε 2 ώρες...ΑΔΙΚΟ????(σημειωτέον ότι η συγκεκριμένη είναι φέτος αναπληρώτρια στη Σιβιτανιδειο)....
Και ένα τελευταίο....συνάδελφος με 4 ώρες π.δ.σ.....στη Β' Λυκείου...κάποιες φορές, τρώγανε σουβλάκια στην ώρα του μαθήματος....ΑΔΙΚΟ??????

Ο καθένας μας θίγεται από το σύστημα με το δικό του τρόπο....αλλά και θίγει το θεσμό με το δικό του τρόπο!
Ο καθένας νιώθει ότι αδικείται με βάση τις δικές του ανάγκες και όχι με βάση τις ανάγκες των πολλών....και σίγουρα όχι με βάση τις αναγκες των παιδιών...



Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #425 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 11:44:30 πμ »
Η αλήθεια είναι ότι όταν γίνονται αλλαγές, κάποιες ομάδες ανθρώπων θίγονται...όμως αν είναι να γίνουν για το καλό όλων μας και για ένα πιο δίκαιο, σωστό και αξιοκρατικό σύστημα προσλήψεων καλώς να γίνουν....γιατί ελπίζω τότε πως δε θα υπάρχουν διαμάχες μεταξύ μας, αφού σε τελική ανάλυση όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε...
Στον τελευταίο ασεπ ήμουν αποτυχούσα....είχα πάρει 4 ώρες π.δ.σ....ΑΔΙΚΟ!!!συμφωνώ....
Μία φίλη μου ήταν παρά 0,45 επιτυχούσα....πήρε 8 ώρες π.δ.σ....ΑΔΙΚΟ???!!!!
Μία άλλη φίλη μου, επιτυχούσα....χώρις μόρια από πουθενά προηγουμένως....δεν πήρε ούτε μια ώρα....ΑΔΙΚΟ???
Μία κοπέλα στο σχολείο που δούλεψα, 24 ετών, χώρις να έχει δώσει ασεπ ποτέ....χωρίς προϋπηρεσία είχε 2 ώρες...ΑΔΙΚΟ????(σημειωτέον ότι η συγκεκριμένη είναι φέτος αναπληρώτρια στη Σιβιτανιδειο)....
Και ένα τελευταίο....συνάδελφος με 4 ώρες π.δ.σ.....στη Β' Λυκείου...κάποιες φορές, τρώγανε σουβλάκια στην ώρα του μαθήματος....ΑΔΙΚΟ??????

Ο καθένας μας θίγεται από το σύστημα με το δικό του τρόπο....αλλά και θίγει το θεσμό με το δικό του τρόπο!
Ο καθένας νιώθει ότι αδικείται με βάση τις δικές του ανάγκες και όχι με βάση τις ανάγκες των πολλών....και σίγουρα όχι με βάση τις αναγκες των παιδιών...




ωραίες απόψεις.
πάντως έχω δει παιδιά που έχουν παρει πδσ επειδή πήγαν και το ζήτησαν με αφέλεια από το διευθυντή και τους πήρε απλά επειδή πχ μπορεί να τους είχε μαθητές. και οι διευθυντές για ευκολία παίρνουν όσους τους το πουν και δε κοιτάνε βιογραφικά ''ως δει''. δηλαδή δεν έγινε κομματικό ρουσφέτι. αλλά και έτσι να μη καταλάβαιναν αυτά τα παιδιά πόσο ''κακό'' ήταν αυτό που έκαναν σε βάρος καθηγητών με οικογένειες που είχαν απόλυτη ανάγκη γι αυτά τα μόρια.
εννοείται και πως οι εξετάσεις του ασέπ πρέπει να σταματήσουν να έχουν τη μορφή τσόκερ για να μη περνούν μόνο όσοι έχουν το κοκκαλάκι της νυχτερίδας! αλλά δυστυχώς και εδώ οι έξυπνοι του υπουργείου κοιτάν να κάνουν οικονομία.

Αποσυνδεδεμένος mariav

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #426 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 01:52:31 μμ »
ατυχούλα να ξέρεις ότι όλοι έχουν ανάγκη τα μόρια της ΠΔΣ. Τι σχέση έχει αν είανι κάπιος παντρεμένος και έχει παιδιά ή όχι. Στο κάτω κάτω δεν του τα φόρτωσε κανείς με το ζόρι, μόνος τα έκανε.

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #427 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 03:11:56 μμ »
Προσωπική μου γνώμη είναι η κατάργηση της μοριοδότησης μέσω ΠΔΣ
για να μην υπάρχουν αδικίες και φασαρίες.  Όποιος θέλει παει και
γράφει ΑΣΕΠ και εκεί τελειώνει η υπόθεση γιατί δεν μπορώ να καταλάβω
πως κάποιοι πρέπει να έχουν καλύτερη μεταχείριση.  >:(

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #428 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 03:15:10 μμ »
ατυχούλα να ξέρεις ότι όλοι έχουν ανάγκη τα μόρια της ΠΔΣ. Τι σχέση έχει αν είανι κάπιος παντρεμένος και έχει παιδιά ή όχι. Στο κάτω κάτω δεν του τα φόρτωσε κανείς με το ζόρι, μόνος τα έκανε.

παιδιά να διαβάζετε καλά τα μηνύματα στα οποία απαντάτε. δεν υποστήριξα πουθενά ότι πρέπει να προηγούνται στη πρόσθετη όσοι έχουν παιδιά. απλά ότι πολλοί μικροί συνήθως φιλόλογοι τρέχουν από σχολείο σε σχολείο και ζητάνε από καθηγητές που τους είχαν στο σχολείο να τους πάρουν τώρα στη πρόσθετη. και είπα ότι και οι ίδιοι αυτοί δε καταλαβαίνουν ότι στερούν τα μόρια από άλλους που έχουν κάνει αγώνα και έχουν ανάγκη τα μόρια (άντε και χωρίς να έχουν παιδιά για να σου κάνω το χατήρι. εξάλλου ούτε και εγώ έχω παιδιά. αλλά αν είχα θα ήμουν σίγουρα σε πολύ πιο δύσκολη θέση). αλλά και το τελευταίο που λες είναι πολύ σκληρό. με την ίδια λογική θα σου έλεγε και σένα κάποιος:  ''ποιος σου είπε να γίνεις φιλόλογος; δε σου φόρτωσε κανείς τη σχολή με το ζόρι, μόνη σου την επέλεξες. ας γινόσουν δασκάλα να ήσουν τώρα διορισμένη. και μη μου πεις ότι δε το ήξερες αν είσαι μεγάλη γιατί ούτε και οι μαμάδες το ήξεραν ότι δε θα δυσκολεύονταν τόσο στο να μεγαλώσουν τα παιδιά τους.''

Αποσυνδεδεμένος ΜΙΛΤΟΣΤΑΜΜΥ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #429 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 03:37:44 μμ »
Παιδιά ας πάρουν με ποσοστά και ΑΣΕΠήτες Και Προϋπηρεσιάκηδες. (Θυμάστε την ελληνική ταινία με τους φουρτουνάκηδες; ) Να κλείσουν οι πίνακες προϋπηρεσίας να διοριστούν όλοι από εκεί και να έχουμε στο τέλος μετά από πολλά πολλά....... χρόνια (ελέω λίγον ετήσιων μονιμοποιήσεων ) μόνο ΑΣΕΠ. Διαφορετικά θα σκοτωθούμε μεταξύ μας και έτσι πάλι θα μείνουν λίγοι για διορισμό ;D ;D ;D
ΜΕΓΑΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ. ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΑΓΕ;;;  ΜΑ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΒΥΣΜΑ

Αποσυνδεδεμένος daimonman

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #430 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 07:54:00 μμ »
Η σημερινή εγκύκλιος είναι από τις πιο βιαστικές και οπισθοδρομικές που θα μπορούσε να υπάρξει. Δεν μιλάει για αξιοκρατικά κριτήρια αλλά για αντικειμενικά! Στην ανάγκη αξιολόγησης χιλιάδων εκπαιδευτικών, επιστρατεύτηκε μια νέα επετηρίδα. Θέλω να πιστεύω ότι αυτό έγινε όχι γιατί η υπουργός έχει άγνοια της κατάστασης, αλλά γιατί λόγω βιασύνης προτίμησαν να μην πάνε σε νέες αιτήσεις οπότε έπρεπε να στηριχτούν στις ήδη κατατεθημένες. (Προφανώς αφήνουμε έξω το βιογραφικό, οπότε μας μένει το πτυχίο που αναγράφει ημερομηνία κτήσης. Η διαδικασία να αναζητηθούν τα μόρια των αιτούμενων στους πίνακες αναπληρωτών αυτομάτως αποκλείεται γιατί απαιτεί στοιχειώδη κόπο για έναν υπαλληλο στη ΔΔΕ). Δυστυχώς στο πρώτο σκοπελάκι που συνάντησε η νέα υπουργός ανταποκρίθηκε με πολύ χαμηλό βαθμό. Καλά την είχα γράψει την αξιοκρατία στα αγγλικά σε άλλο μήνυμά μου, μάλλον ο Γιωργάκης δεν έχει καταλάβει τι σημαίνει η λέξη που του γράφανε στους λόγους. Επαναλαμβάνω, μακάρι να διαψευστώ, αλλά ο καθένας κρίνεται από τις πραξεις του...

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #431 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 08:34:15 μμ »
από τις καλύτερες αποφάσεις που θα μπορούσαν να ληφθούν. αν και εγώ δεν ανήκω ούτε στους πολύ μεγάλους ούτε στους μικρούς. αντικειμενικά
κάποιος πιο μεγάλος έχει μεγαλύτερη ανάγκη. Surer απόφαση!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Isfahan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #432 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 08:53:58 μμ »
Παιδιά δεν είναι τόσο εύκολο να βάλουνε κριτήρια και να ικανοποιηθούμε όλοι. Άλλοι θέλουν μόνο ΑΣΕΠ τι θα γίνουν οι παλιοί με προϋπηρεσίες; Οι τρίτεκνοι; Είναι εύκολο να διαβάσουν για ΑΣΕΠ ή να καλύψουν τις ανάγκες των οικογενειών τους;; Όσοι πήγαν στου Δια...λου την μάνα για ωρομισθία;; χωρίς μέσον;; Οι επιτυχόντες του ΑΣΕΠ που ξεπατώνονται στο διάβασμα;; Μήπως θα έπρεπε να ληφθούν υπόψιν μας πολλοί παράγοντες για το πως θα δημιουργηθούν τα αξιοκρατικά κριτήρια ώστε να θυγούν όσο το δυνατόν λιγότερες κατηγορίες συναδέλφων;;;
πιστεύω ότι άτομα που έχουν μόνο μόρια πδσ χωρίς επιτυχία στον ασέπ πρέπει να διαγραφούν από τους πίνακες αναπληρωτών και κυρίως διορισμών.να διαγράφεται και η προυπηρεσία από πδσ πριν από τη χρονολογία μιας τυχόν επιτυχίας στον ασέπ. οι διευκολύνσεις προς τρίτεκνους και πολύτεκνους δεν είναι λογικό να καταργηθούν και ούτε πρόκειται για εθνικούς λόγους. (αν και για μία μαμά με τέσσερα και πέντε παιδιά θα ήταν καλύτερο να έπαιρνε ένα ''καλό'' επίδομα όπως γίνεται στο εξωτερικό, και όχι να τρέχει μεταξύ φρουτόκρεμας και πάμπερς να
διορθώνει εκθέσεις και να διαβάζει για γερουνδιακή έλξη..)
και οι υπόλοιπες προυπηρεσίες (σιβηταν,οαεδ, εκκλησ. κλπ) πρέπει να προσμετρώνται εφ όσον υπάρχει επιτυχία σε ασέπ.
πρέπει να μπουν κριτήρια και να εκλείψουν οι΄''γυφτιές'' του παρελθόντος. τα κριτήρια πρέπει να είναι ακριβή για να σταματήσουν και να επανορθωθούν όσο γίνεται οι αδικίες. αναγκαστικά θα είναι περίπλοκα. αλλά ούτως ή άλλως και τώρα είναι περίπλοκα πχ α)αλλιώς ισχύουν τα μόρια στον πίνακα του ασέπ, αλλιώς στον πίνακα αναπλ-ωρομ., αλλιώς στο πίνακα διορισμών. β)έχει σκεφτεί κανείς πόση γραφεοκρατική επιβάρυνση έχει το κράτος με τις ξεχωριστές αιτήσεις που γίνονται για για ωρομίσθιους και για πδσ;


Εγώ προτείνω να διαγραφείς εσύ από τον πίνακα!!!Άκου εκεί να διαγραφούν οι προυπηρεσίες!!!Ούτε στα όνειρά σου!!!Ο πατέρας μου παλεύει τόσα χρόνια να συντηρήσει την οικογένεια... Βάζει προυπηρεσία μέσω της ΠΔΣ εδώ και 9 χρόνια και τα χρήματα τα παίρνουν στο τέλος της σχολικής χρονιάς και ακόμη να τα πάρουν....Είναι 55 ετών και ακόμη να διοριστεί!!!Ένας νέος έχει την ζωντάνια και τη δύναμη,θα κάτσει να διαβάσει και θα δώσει ΑΣΕΠ,αν περιμένει να διοριστεί με το κριτήριο του χρόνου κτήσης πτυχίου θα γεράσει με την ελπίδα.Περιμένεις από κάποιον αυτής της ηλικίας που κάνει φροντιστήρια όλη μέρα για να βγάλει χρήματα να ζήσει να βρει χρόνο να διαβάσει??????

Αποσυνδεδεμένος ggg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #433 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 09:10:45 μμ »
Παιδιά δεν είναι τόσο εύκολο να βάλουνε κριτήρια και να ικανοποιηθούμε όλοι. Άλλοι θέλουν μόνο ΑΣΕΠ τι θα γίνουν οι παλιοί με προϋπηρεσίες; Οι τρίτεκνοι; Είναι εύκολο να διαβάσουν για ΑΣΕΠ ή να καλύψουν τις ανάγκες των οικογενειών τους;; Όσοι πήγαν στου Δια...λου την μάνα για ωρομισθία;; χωρίς μέσον;; Οι επιτυχόντες του ΑΣΕΠ που ξεπατώνονται στο διάβασμα;; Μήπως θα έπρεπε να ληφθούν υπόψιν μας πολλοί παράγοντες για το πως θα δημιουργηθούν τα αξιοκρατικά κριτήρια ώστε να θυγούν όσο το δυνατόν λιγότερες κατηγορίες συναδέλφων;;;
πιστεύω ότι άτομα που έχουν μόνο μόρια πδσ χωρίς επιτυχία στον ασέπ πρέπει να διαγραφούν από τους πίνακες αναπληρωτών και κυρίως διορισμών.να διαγράφεται και η προυπηρεσία από πδσ πριν από τη χρονολογία μιας τυχόν επιτυχίας στον ασέπ. οι διευκολύνσεις προς τρίτεκνους και πολύτεκνους δεν είναι λογικό να καταργηθούν και ούτε πρόκειται για εθνικούς λόγους. (αν και για μία μαμά με τέσσερα και πέντε παιδιά θα ήταν καλύτερο να έπαιρνε ένα ''καλό'' επίδομα όπως γίνεται στο εξωτερικό, και όχι να τρέχει μεταξύ φρουτόκρεμας και πάμπερς να
διορθώνει εκθέσεις και να διαβάζει για γερουνδιακή έλξη..)
και οι υπόλοιπες προυπηρεσίες (σιβηταν,οαεδ, εκκλησ. κλπ) πρέπει να προσμετρώνται εφ όσον υπάρχει επιτυχία σε ασέπ.
πρέπει να μπουν κριτήρια και να εκλείψουν οι΄''γυφτιές'' του παρελθόντος. τα κριτήρια πρέπει να είναι ακριβή για να σταματήσουν και να επανορθωθούν όσο γίνεται οι αδικίες. αναγκαστικά θα είναι περίπλοκα. αλλά ούτως ή άλλως και τώρα είναι περίπλοκα πχ α)αλλιώς ισχύουν τα μόρια στον πίνακα του ασέπ, αλλιώς στον πίνακα αναπλ-ωρομ., αλλιώς στο πίνακα διορισμών. β)έχει σκεφτεί κανείς πόση γραφεοκρατική επιβάρυνση έχει το κράτος με τις ξεχωριστές αιτήσεις που γίνονται για για ωρομίσθιους και για πδσ;


Εγώ προτείνω να διαγραφείς εσύ από τον πίνακα!!!Άκου εκεί να διαγραφούν οι προυπηρεσίες!!!Ούτε στα όνειρά σου!!!Ο πατέρας μου παλεύει τόσα χρόνια να συντηρήσει την οικογένεια... Βάζει προυπηρεσία μέσω της ΠΔΣ εδώ και 9 χρόνια και τα χρήματα τα παίρνουν στο τέλος της σχολικής χρονιάς και ακόμη να τα πάρουν....Είναι 55 ετών και ακόμη να διοριστεί!!!Ένας νέος έχει την ζωντάνια και τη δύναμη,θα κάτσει να διαβάσει και θα δώσει ΑΣΕΠ,αν περιμένει να διοριστεί με το κριτήριο του χρόνου κτήσης πτυχίου θα γεράσει με την ελπίδα.Περιμένεις από κάποιον αυτής της ηλικίας που κάνει φροντιστήρια όλη μέρα για να βγάλει χρήματα να ζήσει να βρει χρόνο να διαβάσει??????
σιγουρα παντως κατι θα κανουν για όλους αυτους που εχουν προυπηρεσια χωρις επιτυχια στον ασεπ πρέπει να βγουν απο τους πινακες. αλλώστε αυτό ειναι και το σωστο φίλε.α και ξερω αρκετους 50αρηδεσ που περασαν τον ασεπ με 50ωρες φροντιστηρια και οικογενεια

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 475
Σύνολο: 481

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.