*

Αποστολέας Θέμα: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10  (Αναγνώστηκε 132101 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος daimonman

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #448 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 11:03:18 μμ »
Φαντάζεστε στο top model που έχει ο ant1 αντί να κρίνανε τις κοπέλες για τα κάλλη τους και να τις βάζανε να περνούν διάφορες δοκιμασίες, να πέρνανε την πιο ηλικιωμένη? Τι αξία θα είχε η ζωή?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:07:43 »

Αποσυνδεδεμένος Pantelis80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #449 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 11:03:42 μμ »
Σκεφθηκα κατι καλο κατα τη γνωμη μου :D :D :D....να εφαρμοσθει ενα νεο συστημα που θα λαμβανει υποψην ολες τις παραμετρους.Για καθε χρονο που περνα απο τη ληψη του πτυχιου μας να λαμβανουμε απο ενα μοριο.Στη συνεχεια να προστιθενται τυχον μορια απο προυπηρεσια η επιτυχια στον ΑΣΕΠ και να βγαινει ενα τελικο αθροισμα για τον καθενα μας.Και τα μορια αυτα που θα συγκεντρωνουμε να μετρανε για την προσληψη μας ειτε ως αναπληρωτης ειτε σαν ωρομισθιος πρωινος ειτε στη ΠΔΣ.
Εσεις τι λετε??????????????????Νομιζω ειναι αρκετα δικαιο και αξιοκρατικο...!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #450 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 11:04:53 μμ »
Πιστεύω ότι για φέτος μόνο θα υπάρχει πίνακας με βάση χρονολογία και βαθμό πτυχίου και του χρόνου θα γίνονται αιτήσεις όπως γίνονται για αναπληρωτές κλπ. Ίσως λόγω πιέσεως χρόνου να το έκαναν έτσι για αυτή τη σχολική χρονιά. Κι έχω μια απορία, αυτοί που έχουν ήδη προϋπηρεσία σε ΠΔΣ θα προηγούνται στον πίνακα που θα βγάλουν τώρα? δηλαδή θα υπάρχει και το κριτήριο προϋπηρεσίας????
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #451 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 11:08:11 μμ »
Πιστεύω ότι για φέτος μόνο θα υπάρχει πίνακας με βάση χρονολογία και βαθμό πτυχίου και του χρόνου θα γίνονται αιτήσεις όπως γίνονται για αναπληρωτές κλπ. Ίσως λόγω πιέσεως χρόνου να το έκαναν έτσι για αυτή τη σχολική χρονιά. Κι έχω μια απορία, αυτοί που έχουν ήδη προϋπηρεσία σε ΠΔΣ θα προηγούνται στον πίνακα που θα βγάλουν τώρα? δηλαδή θα υπάρχει και το κριτήριο προϋπηρεσίας????

Η εγκύκλιος δεν αναφέρει κάτι τέτοιο. Ορίζει κριτήριο, κι αυτό είναι η ημερομηνία κτήσης πτυχίου.
Κι εγώ πιστεύω ότι κινούμαστε προς μια κατευθ. κι ότι απ' του χρόνου θα ισχύει πλέον το αυτονόητο. Προσλήψεις μέσα από τους πίνακες του ypepth.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:07:43 »

Αποσυνδεδεμένος maritina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #452 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 11:13:08 μμ »
Συμφωνω απολυτα και να πω σε καποιους οτι εμεις οι παλιοι χαντακωθηκαμε και με το συστημα Αρσενη που καταργησε την επετηριδα,αφου εγω θα ημουν εδω και χρονια διορισμενη και  ο αντρας μου(καθηγητης κι αυτος) ηταν νουμερο 22  στην επ[ετηριδα του.Σταματανε τα παντα και βρισκομαστε να ψαχνομαστε .Να σπουδαζουμε με στοχους και ονειρα και να ειμαστε στο μηδεν.Αυτο τι ειναι για εμας?και ερχονται οι νεοι και μιλανε για αδικιες.....αδικια ειναι ν αφηνω την οικογενεια μου για να παρω 2 μορια....να ειμαι απληρωτη και να πρεπει να πληρωνω ενοικια στην επαρχια....δεν εχουμε ολοι γονεις με παχια πορτοφολια....καποιοι δουλευουμε και μαλιστα πολυ....ειδικα οι παλιοι...πιστεψτε με σ αυτο...παρεπιπτοντως εμενα δεν μου εδωσε κανεις καμια ευκαιρια.ειμαι 37 ετων και διαβαζω ακομη.Και ερχονται τα 24χρονα και περνανε στον ασεπ που τα χουν φρεσκα φρεσκα.συγκρινεται το δικο μου κουραγιο και αντοχη με του 24 χρονου?μην τρελαθουμε τελειως...οι πιο μικροι μονο διαβαζουν και καλα κανουν.Εμας ομως αλλα μας εταζαν στα 24 και 25.Και αν ξεραμε τι θα γινοταν θα χαμε βρει αλλες δουλειες.Εμεις εξαπατηθηκαμε...γι αυτο μη μιλαμε για Ασεπ και πρασινα αλογα!

Αποσυνδεδεμένος physicaest

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 698
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Koλωνακι (Πλατεια)1920
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #453 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 11:21:47 μμ »
Συμφωνω απολυτα και να πω σε καποιους οτι εμεις οι παλιοι χαντακωθηκαμε και με το συστημα Αρσενη που καταργησε την επετηριδα,αφου εγω θα ημουν εδω και χρονια διορισμενη και  ο αντρας μου(καθηγητης κι αυτος) ηταν νουμερο 22  στην επ[ετηριδα του.Σταματανε τα παντα και βρισκομαστε να ψαχνομαστε .Να σπουδαζουμε με στοχους και ονειρα και να ειμαστε στο μηδεν.Αυτο τι ειναι για εμας?και ερχονται οι νεοι και μιλανε για αδικιες.....αδικια ειναι ν αφηνω την οικογενεια μου για να παρω 2 μορια....να ειμαι απληρωτη και να πρεπει να πληρωνω ενοικια στην επαρχια....δεν εχουμε ολοι γονεις με παχια πορτοφολια....καποιοι δουλευουμε και μαλιστα πολυ....ειδικα οι παλιοι...πιστεψτε με σ αυτο...παρεπιπτοντως εμενα δεν μου εδωσε κανεις καμια ευκαιρια.ειμαι 37 ετων και διαβαζω ακομη.Και ερχονται τα 24χρονα και περνανε στον ασεπ που τα χουν φρεσκα φρεσκα.συγκρινεται το δικο μου κουραγιο και αντοχη με του 24 χρονου?μην τρελαθουμε τελειως...οι πιο μικροι μονο διαβαζουν και καλα κανουν.Εμας ομως αλλα μας εταζαν στα 24 και 25.Και αν ξεραμε τι θα γινοταν θα χαμε βρει αλλες δουλειες.Εμεις εξαπατηθηκαμε...γι αυτο μη μιλαμε για Ασεπ και πρασινα αλογα!

Εχετε δικιο. Κι αυτο που δινεται μεσω της ΠΔΣ ειναι λιγο αλλα εστω ειναι  ενα μικρο προβαδισμα για τους παλιους γιατι δεν παιρνουν ουτε αναπληρωση ουτε πρωινη ωρομισθια. Φροντιστηριακα μαθηματα θα κανουν.
 Εξαλλου η "βυσματικη" προυπηρεσια επιβραβευεται  στους πινακες αναπληρωτων-ωρομισθιων ....μην το παρακανουμε και για τους πινακες πδσ...να συγκρατηθουμε λιγακι ...δεν κανει κακο

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #454 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 11:33:38 μμ »
Ρε παιδιά εγώ έχω πτυχίο 7/2000 είμαι φιλόλογος έκανα τον πίνακα με κριτίριο το πτυχίο και στην Κεντρική Μακεδονία είχα σειρά 618 σε σύνολο 3083 ατόμων.....


το θέμα είναι θα δίνουν 10ωρα στην ΠΔΣ ή μπορούν να δίνουν 2-4 ωρα?Huh τι λέτε??? έτσι όπως το γράφει η εγκύκλιος τι καταλαβαίνετε?Huh

έχω καμια ελπίδα??? έχω κάνει τα χαρτιά μου σε Ανατ. Θεσσα/κη....Δυτ.Θεσσακ...Πιερία..Ημαθία..Λάρισα

Αποσυνδεδεμένος Isfahan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #455 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 11:35:05 μμ »
Συμφωνω απολυτα και να πω σε καποιους οτι εμεις οι παλιοι χαντακωθηκαμε και με το συστημα Αρσενη που καταργησε την επετηριδα,αφου εγω θα ημουν εδω και χρονια διορισμενη και  ο αντρας μου(καθηγητης κι αυτος) ηταν νουμερο 22  στην επ[ετηριδα του.Σταματανε τα παντα και βρισκομαστε να ψαχνομαστε .Να σπουδαζουμε με στοχους και ονειρα και να ειμαστε στο μηδεν.Αυτο τι ειναι για εμας?και ερχονται οι νεοι και μιλανε για αδικιες.....αδικια ειναι ν αφηνω την οικογενεια μου για να παρω 2 μορια....να ειμαι απληρωτη και να πρεπει να πληρωνω ενοικια στην επαρχια....δεν εχουμε ολοι γονεις με παχια πορτοφολια....καποιοι δουλευουμε και μαλιστα πολυ....ειδικα οι παλιοι...πιστεψτε με σ αυτο...παρεπιπτοντως εμενα δεν μου εδωσε κανεις καμια ευκαιρια.ειμαι 37 ετων και διαβαζω ακομη.Και ερχονται τα 24χρονα και περνανε στον ασεπ που τα χουν φρεσκα φρεσκα.συγκρινεται το δικο μου κουραγιο και αντοχη με του 24 χρονου?μην τρελαθουμε τελειως...οι πιο μικροι μονο διαβαζουν και καλα κανουν.Εμας ομως αλλα μας εταζαν στα 24 και 25.Και αν ξεραμε τι θα γινοταν θα χαμε βρει αλλες δουλειες.Εμεις εξαπατηθηκαμε...γι αυτο μη μιλαμε για Ασεπ και πρασινα αλογα!
Συμφωνώ!

Αποσυνδεδεμένος v.g

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #456 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 11:40:53 μμ »
Συμφωνω απολυτα και να πω σε καποιους οτι εμεις οι παλιοι χαντακωθηκαμε και με το συστημα Αρσενη που καταργησε την επετηριδα,αφου εγω θα ημουν εδω και χρονια διορισμενη και  ο αντρας μου(καθηγητης κι αυτος) ηταν νουμερο 22  στην επ[ετηριδα του.Σταματανε τα παντα και βρισκομαστε να ψαχνομαστε .Να σπουδαζουμε με στοχους και ονειρα και να ειμαστε στο μηδεν.Αυτο τι ειναι για εμας?και ερχονται οι νεοι και μιλανε για αδικιες.....αδικια ειναι ν αφηνω την οικογενεια μου για να παρω 2 μορια....να ειμαι απληρωτη και να πρεπει να πληρωνω ενοικια στην επαρχια....δεν εχουμε ολοι γονεις με παχια πορτοφολια....καποιοι δουλευουμε και μαλιστα πολυ....ειδικα οι παλιοι...πιστεψτε με σ αυτο...παρεπιπτοντως εμενα δεν μου εδωσε κανεις καμια ευκαιρια.ειμαι 37 ετων και διαβαζω ακομη.Και ερχονται τα 24χρονα και περνανε στον ασεπ που τα χουν φρεσκα φρεσκα.συγκρινεται το δικο μου κουραγιο και αντοχη με του 24 χρονου?μην τρελαθουμε τελειως...οι πιο μικροι μονο διαβαζουν και καλα κανουν.Εμας ομως αλλα μας εταζαν στα 24 και 25.Και αν ξεραμε τι θα γινοταν θα χαμε βρει αλλες δουλειες.Εμεις εξαπατηθηκαμε...γι αυτο μη μιλαμε για Ασεπ και πρασινα αλογα!
¨έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο και εγώ στην ίδια φάση με σένα είμαι. Εμείς με άλλα δεδομενα μπήκαμε στις σχολές και άλλα μας προέκυψαν!!!Ποιος έχει πιο πολύ κουραγιο ένας εικοσιτετράχρονος που καλά κάνει και διαβάζει χωρίς υποχρεώσεις και έννοιες με την μάνα του να τον χαρτζιλικώνει ή κάποιος σαν και εμένα με οικογένει δύο παιδια που πρέπει να δουλεύει να φροντίζει την οικογένεια και να διαβάζει .. ε?   ουφ

Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #457 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 12:10:47 πμ »
ωραία νοοτροπία εκπαιδευτικού.... ο γηραιότερος είναι ο δικαιούχος των προνομίων... ο νέος το τσουτσέκι να μεγαλώσει και μετά βλέπουμε... άρα τα παιδάκια του λυκείου να τα αφήσουμε αγράμματα μέχρι να μεγαλώσουν να κάνουν 2 παιδια min και μετά βλέπουμε αν θα τα βαλουμε να σπουδάσουν??? στα 4 παιδιά πιάνω ιατρική?

Αποσυνδεδεμένος ΑΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #458 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 12:30:33 πμ »
ΕΝΤΑΞΕΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΔΕ ΛΕΩ ΔΙΚΙΟ ΕΧΟΥΝ Κ ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΜΕ ΑΛΛΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ Κ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΝΑ ΔΙΝΟΥΝ ΑΣΕΠ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΑΦΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ Κ ΜΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ.ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΜΩΣ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΟΠΙΑΣΑΝ ΔΙΝΟΝΤΑΣ ΑΣΕΠ 1 Κ 2 ΦΟΡΕΣ ΚΑ ΕΙΝΑΙ Κ ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ: ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΞΙΟΙ ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΝΑ ΔΙΔΑΞΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΟΤΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΑΣΧΕΤΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ:

Αποσυνδεδεμένος maritina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #459 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 12:33:47 πμ »
Eγω μιχαλη  στρωθηκα και περασα και ασεπ και πηρα και πολλα μορια.Και δεν θα κατσω να πλενω πιατα για να μου φαει τη θεση καποιος απαραδεκτος και ειρων "εκπαιδευτικος" οπως εσυ.Εγω παντως μπορω να πλενω πιατα και να εχω και οικογενεια.Εσυ μπορεις μονο να μειωνεις συναδερφους?Αυτο σου εμαθαν?Γι αυτο θες τοσο να διδαξεις?για να μαθεις την ιδια συμπεριφορα στα παιδια?να χουν το ιδιο επιπεδο με το δικο σου?γι αυτο παμε κατα διαολου....αν δεν ξερεις να σεβεσαι πως θα μαθεις τα παιδια να σεβονται.?..ντρεπομαι για το επιπεδο σου και αποχωρω απο τη συζητηση γιατι δεν αξιζεις τον κοπο.

Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #460 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 12:43:10 πμ »
οκ,τα κατάφερα, έδιωξα μια άσχετη συνεισφορα απο το θέμα.ας μείνουμε εδω όσοι θέλουμε και πραγματικά νοιαζόμαστε για το πως θα γίνουν οι προσλήψεις....


@maritina αν κάνεις καλή τιμή μπορείς να μου κανεις κανενα ιδιαίτερο καλής συμπεριφοράς?να συνεισφέρω κ στον οικογενειακό σου προυπολογισμο...

Αποσυνδεδεμένος DOG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 480
  • Φύλο: Άντρας
  • Νυχτα ξελογιαστρα,νυχτα ομορφη.......
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #461 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 12:45:50 πμ »
μιχαλη εδω ειμαστε για να συζηταμε πολιτισμενα κ ας μη συμφωνουμε.
η κριτικη πρεπει να γινεται στις αποψεις καποιου κ οχι στο ατομο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159504
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 285
Σύνολο: 309

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.