*

Αποστολέας Θέμα: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10  (Αναγνώστηκε 133082 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #714 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 04:31:27 μμ »
Είμαι ένας από αυτούς (τους αδικημένους) που αναφέρει στο άρθρο του ο Κ. Καθηγητής.Είμαι επιτυχών του ΑΣΕΠ, άλλα το "μειονέκτημά" μου είναι ότι έχω πάρει πτυχίο το 2005. Έτσι έμεινα φέτος εκτός ωρομισθίας με μηδέν ώρες (παρότι έχω μόρια από τον ΑΣΕΠ και αρκετά) με το αξιοπρίεργο φαινόμενο να έχω άλλη σειρά στον πίνακα των ωρομισθίων πρωινού προγράμματος και άλλη σειρα στον πίνακα της ΠΔΣ. Δηλαδή σύμφωνα με το κράτος είμαι περισσότερο "ικανός" να διδάσκω στο πρωινό πρόγραμμα παρά στην ΠΔΣ...Αν είναι δυνατον!!! Έχουμε  β α ρ ε θ ε ί  την πολυνομία και την συνεχή αλλαγή των κανόνων κατά το δοκούν της κάθε πολιτικής ηγεσίας. Πόσο δύσκολο είναι πια να εφαρμοστεί  Ε Ν Α Σ ενιαίος τρόπος υπολογισμού των μορίων του καθενός για την κατάταξη στους πίνακες. Πόσο δύσκολο είναι να δωθεί πλέον η αξία που πρέπει σε αυτόν τον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ και να μη μας κάνουν να αισθανόμαστε .........  που δίνουμε καθε 2 χρόνια ΑΣΕΠ για να μας μειώσουν τα μόρια σταδιακά οσότου χαθούν εντελώς ενώ παράλληλα τα μόρια από προυπηρεσίες που έχουν δωθεί απο αδιαφανείς και ρουσφετολογικές διαδικασίες (ΟΑΕΔ- ρουσφέτια τύπου ΠΔΣ) να διατηρόυνται ;;; Πρέπει να διεκδικήσουμε  ΤΩΡΑ : 1)ΕΝΙΑΙΟ τρόπο υπολογισμού μορίων στους πίνακες που να συνυπολογίζονται : μόρια ΑΣΕΠ που ΔΕ ΘΑ ΧΑΝΟΝΤΑΙ με την πάροδο του χρόνου , προυπηρεσία από πρόσληψη μόνο μέσω του πίνακα, βαθμός πτυχίου, μεταπτυχιακά-διδακτορικά, παλαιότητα με την ανάλογη βαρύτητα στο καθένα. 2) περισσότερες μόνιμες προσλήψεις μέσω ΑΣΕΠ  3)ΚΑΝΕΝΑΣ δε θα προσλαμβάνεται στην όποια βαθμίδα της εκπάιδευσης με όποια ιδιότητα (αναπληρωτής-ωρομίσθιος-μόνιμος) χωρίς τουλάχιστον μία επιτυχία στον ΑΣΕΠ 4) Σταδιακή κατάργηση στης ωρομισθίας-κοροιδίας. Πρέπει να πούμε ενα μεγάλο ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ στον εμπαιγμό των αδιορίστων εκπαιδευτικών. Πρέπει επιτέλους ότι η νέα ηγεσία του υπουργείου αντί να ασχολείται με το εξεταστικό του λυκείου να ασχοληθεί ΠΡΩΤΑ με τους αδιόριστους εκπαιδευτικούς καθώς δεν μπορόυμε να μιλάμε για αλλαγές στο Λύκειο ενώ διατηρείται σήμερα αυτό το χάλι στις προσλήψεις των εκπαιδευτικών


Αφού τα μόριά σου είναι αρκετά όπως λες,γιατί δε φτάνουν για πρωινή ωρομισθία?
Και κάτι ακόμη,αν δεν είχες "επιτυχία" ασεπ (επιτυχία θα πει διορίζομαι,λύνω το εργασιακό πρόβλημά μου,έτσι για να μη ξεχνιόμαστε), θα ένοιωθες λιγότερο ικανός να δουλέψεις σε τάξη? Λιγότερο άξιος? Θα είχες λιγότερο ενδιαφέρον για τους μαθητές σου? Θα προετοιμαζόσουν λιγότερο για τα ιδιαίτερα?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:50:26 »

Αποσυνδεδεμένος aspinoulas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #715 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 04:55:52 μμ »
Συμμετέχω σε περιφέρεια που οι προσλήψεις ωρομισθίων στο πρωινό γίνονται με το σταγονόμετρο.Να φανταστείς πέρισυ που είχα θέση 2 σε όλη την περιφέρεια δε με προσέλαβαν .Επειδή όμως εμπλεξες ΑΣΕΠ,διορισμούς και την ενδιαφέρον για τη δουλεια μας σου λέω ότι για μένα είναι 2 τελείως διακριτά πράγματα. Προφανώς και η επιτυχία ή όχι στον ΑΣΕΠ (για μένα επιτυχία είναι να περάσεις τη βαθμολογική βάση-ο διορισμός είναι σχετικό πραγμα,βλέπε δασκάλους αποτυχόντες στον ΑΣΕΠ αλλά διορισμένους) δεν επιρρεάζει τον ενδιαφέρον μου όπως και την αγάπη μου για τη δουλειά αυτή. Άρα η όποια επίδοση στο διαγωνισμό δεν με αγγίζει από αυτή την άποψη. Το μόνο που κάνω είναι να σχολιάζω τα παράδοξα του -αποτυχημένου- συστήματος προσλήψεων.Δεν ανέχομαι να απαξιώνεται η όποια προσπάθεια δικία μου ή άλλων συναδέλφων για διορισμό από το διαγωνισμό, μέσω της πολυνομίας και των συνεχών αλλαγών των κανόνων του παιχνιδιου που παίζεται στην πλάτη μας

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #716 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 05:02:46 μμ »
Ε αμάν βρε παιδί μου κι εσύ! Τι ειδικότητα είσαι και δεν πήραν ούτε 2 ωρομίσθιους?!

Επιτυχία θα πει λύνω το πρόβλημά μου,το επαγγελματικό, της ιατρικής περίθαλψης,της σύνταξης κτλ.

Εσύ απαξίωσες όσους δεν έχουν αυτήν την "επιτυχία",χωρίς όμως επί της ουσίας να είναι κατώτεροι από τους "επιτυχόντες".

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #717 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 05:05:37 μμ »
Ο xristis ειναι ηταν ο μονος που επεμενε οτι θα αλλαζε φετος ο τροπος προσληψης στην ΠΔΣ παρολο που ο Σπηλιτωτοπουλος ειχε στειλει εγκυκλιο οπου φαινοταν οτι θα συνεχιζονταν τα ιδια "δηθεν" κριτηρια

Δεν είναι έτσι. Επέμενε ότι οι προσλήψεις στην ΠΔΣ θα γίνονταν από τους πίνακες αναπληρωτών - ωρομισθίων.
Και πριν από τις εκλογές και μετά απ`αυτές.
 
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:50:26 »

Αποσυνδεδεμένος aspinoulas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #718 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 05:11:27 μμ »
Είμαι ΠΕ03 επειδή ρώτησες. Δεν απαξιώνω κανέναν συνάδελφο για να μην παρεξηγόυμαι. Σεβομαι όλους τους συναδέλφους,όποιας ηλικίας γιατί έχουν πραγματικά κοπιάσει και κοπιάζουν υπό αντίξοες συνθήκες από το όποιο μετερίζι τους τόσα χρόνια για την παιδεία στον τόπο.Το μόνο μου πρόβλημα είναι το σύστημα των προσλήψεων και το παιχνίδι που παίζεται στις πλάτες των αδιορίστων εκπαιδευτικών όλα αυτά τα χρόνια. Αυτά -ξαναλέω-προς αποφυγή παρεξηγήσεων

ln03

  • Επισκέπτης
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #719 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 05:17:55 μμ »
aspinoula δεν υπάρχει περιφέρεια που να πήρε μόνο έναν ωρομίσθιο ΠΕ03.
Μήπως δεν έβαλες στην αίτησή σου όλους τους νομούς της περιφέρειας αλλά έβαλες έναν μόνο νομό;;

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #720 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 05:20:27 μμ »
Είμαι ένας από αυτούς (τους αδικημένους) που αναφέρει στο άρθρο του ο Κ. Καθηγητής.Είμαι επιτυχών του ΑΣΕΠ, άλλα το "μειονέκτημά" μου είναι ότι έχω πάρει πτυχίο το 2005. Έτσι έμεινα φέτος εκτός ωρομισθίας με μηδέν ώρες (παρότι έχω μόρια από τον ΑΣΕΠ και αρκετά) με το αξιοπρίεργο φαινόμενο να έχω άλλη σειρά στον πίνακα των ωρομισθίων πρωινού προγράμματος και άλλη σειρα στον πίνακα της ΠΔΣ. Δηλαδή σύμφωνα με το κράτος είμαι περισσότερο "ικανός" να διδάσκω στο πρωινό πρόγραμμα παρά στην ΠΔΣ...Αν είναι δυνατον!!! Έχουμε  β α ρ ε θ ε ί  την πολυνομία και την συνεχή αλλαγή των κανόνων κατά το δοκούν της κάθε πολιτικής ηγεσίας. Πόσο δύσκολο είναι πια να εφαρμοστεί  Ε Ν Α Σ ενιαίος τρόπος υπολογισμού των μορίων του καθενός για την κατάταξη στους πίνακες. Πόσο δύσκολο είναι να δωθεί πλέον η αξία που πρέπει σε αυτόν τον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ και να μη μας κάνουν να αισθανόμαστε .........  που δίνουμε καθε 2 χρόνια ΑΣΕΠ για να μας μειώσουν τα μόρια σταδιακά οσότου χαθούν εντελώς ενώ παράλληλα τα μόρια από προυπηρεσίες που έχουν δωθεί απο αδιαφανείς και ρουσφετολογικές διαδικασίες (ΟΑΕΔ- ρουσφέτια τύπου ΠΔΣ) να διατηρόυνται ;;; Πρέπει να διεκδικήσουμε  ΤΩΡΑ : 1)ΕΝΙΑΙΟ τρόπο υπολογισμού μορίων στους πίνακες που να συνυπολογίζονται : μόρια ΑΣΕΠ που ΔΕ ΘΑ ΧΑΝΟΝΤΑΙ με την πάροδο του χρόνου , προυπηρεσία από πρόσληψη μόνο μέσω του πίνακα, βαθμός πτυχίου, μεταπτυχιακά-διδακτορικά, παλαιότητα με την ανάλογη βαρύτητα στο καθένα. 2) περισσότερες μόνιμες προσλήψεις μέσω ΑΣΕΠ  3)ΚΑΝΕΝΑΣ δε θα προσλαμβάνεται στην όποια βαθμίδα της εκπάιδευσης με όποια ιδιότητα (αναπληρωτής-ωρομίσθιος-μόνιμος) χωρίς τουλάχιστον μία επιτυχία στον ΑΣΕΠ 4) Σταδιακή κατάργηση στης ωρομισθίας-κοροιδίας. Πρέπει να πούμε ενα μεγάλο ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ στον εμπαιγμό των αδιορίστων εκπαιδευτικών. Πρέπει επιτέλους ότι η νέα ηγεσία του υπουργείου αντί να ασχολείται με το εξεταστικό του λυκείου να ασχοληθεί ΠΡΩΤΑ με τους αδιόριστους εκπαιδευτικούς καθώς δεν μπορόυμε να μιλάμε για αλλαγές στο Λύκειο ενώ διατηρείται σήμερα αυτό το χάλι στις προσλήψεις των εκπαιδευτικών



Συγνώμη,αλλά δε θεωρώ τον εαυτό μου,ούτε καν ίσο με γνωστό φυσικό (ονόματα δε λέμε υπολήψεις δε θίγουμε) που μπαίνει στη β λυκείου με το λυσάρι του σχολικού και ας έχει 15 "επιτυχίες" στον ασεπ. 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 01, 2009, 05:28:59 μμ από jak13 »

ln03

  • Επισκέπτης
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #721 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 05:23:27 μμ »
Και εγώ είμαι της άποψης ότι πρέπει να υπάρχει προυπόθεση η επιτυχία στον ΑΣΕΠ!
Όχι γιατί θεωρώ κάποιον επιτυχών καλύτερο από έναν αποτυχών, αλλά επειδή υπάρχει ο ΑΣΕΠ!
Αν είναι να διορίζομαστε χωρίς επιτυχία σε ΑΣΕΠ, τότε ας τον καταργήσουν!

Αποσυνδεδεμένος aspinoulas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #722 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 06:08:07 μμ »
ln03 δε μιλάω χάριν εντυπωσιασμού, αναφέρω την προσωπική μου εμπειρία.Είχα θέση 2 και δε κλήθηκα. Αλλά πέρα από αυτό το οποίο λίγη σημασία έχει πλέον, το θέμα είναι τι γίνεται από εδώ και πέρα. Και η γνώμη μου είναι ότι η νέα κυβέρνηση στα ζητήματα παιδείας ξεκινάει πολύ επιπόλαια και βιαστικά.

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #723 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 08:42:14 μμ »
Είναι εντυπωσιακό να είσαι 2ος σε ολόκληρη περιφέρεια και να μην κληθείς. Μήπως δε δήλωσες όλους τους νομούς ?
Μήπως δήλωσες μόνο το Α του νομού σου?
Δε γίνεται μαθηματικός να είναι 2ος σε ολόκληρη περιφέρεια και να μην κληθεί,δεν παίζει,αποκλείεται.
Κάτι άλλο συμβαίνει. Είσαι σίγουρος ότι δε σε προσπέρασαν για να πάρουν άλλον?

Αποσυνδεδεμένος xristis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #724 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 11:46:57 μμ »

    Για  in03, alexis ...

   Από τις προγραμματικές δηλώσεις στη Βουλή της κ.Διαμαντοπούλου:

  .... Τις λίγες αυτές μέρες στην Κυβέρνηση,  δώσαμε πρώτα δείγματα μιας νέας αντίληψης που υπερασπίζεται τη διαφάνεια και την αξιοκρατία στο εκπαιδευτικό σύστημα, στο οποίο θέλουμε να πρωταγωνιστεί η ποιότητα προς όφελος του μαθητή.

Με ολιγοήμερη αναστολή, ανατρέψαμε την απολύτως υποκειμενική χωρίς άλλα κριτήρια επιλογή των καθηγητών πρόσθετης διδακτικής στήριξης, επιβάλλοντας την ημερομηνία απόκτησης πτυχίου και τον βαθμό ως κριτήρια κατάταξης.

Αύριο 19 Οκτωβρίου αρχίζουν τα μαθήματα, αλλά και η αναζήτηση ενός νέου διαφανούς, δίκαιου και αξιοκρατικού πλαισίου για την επόμενη χρονιά.
 




   

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #725 στις: Νοέμβριος 02, 2009, 03:03:36 μμ »
Είναι εντυπωσιακό να είσαι 2ος σε ολόκληρη περιφέρεια και να μην κληθείς. Μήπως δε δήλωσες όλους τους νομούς ?
Μήπως δήλωσες μόνο το Α του νομού σου?
Δε γίνεται μαθηματικός να είναι 2ος σε ολόκληρη περιφέρεια και να μην κληθεί,δεν παίζει,αποκλείεται.
Κάτι άλλο συμβαίνει. Είσαι σίγουρος ότι δε σε προσπέρασαν για να πάρουν άλλον?

Εμενα παντως δε με καλεσαν ως 1, οχι 2. (μπορει να μην ειμαι ΠΕ03, αλλά υπηρχε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΝΑ κενο της ειδικοτητας μου και ΔΕ με καλεσαν, με αποτελεσμα να χασω την αναπληρωση την επομενη χρονιά και τη μονιμοτητα τη μεθεπομενη!) Ειχα παρει τηλεφωνο και στο Υπουργειο να ρωτησω πώς μπορω να κανω ενσταση γι'αυτην την περιπτωση, πώς να το κυνηγησω χωρις να καταφυγω σε δικηγορο, και μια απο τις αποσπασμενες στο τμημα των ΠΕ04, που τωρα ξερω οτι τις εχουν εκει για να κανουν ψωνια στο ιντερνετ και να σηκωνουν τηλεφωνα, αλλά τοτε νομιζα οτι ηταν οι κλειδοφυλακες των νομων, με απετρεψε μιλωντας μου για "δυσκολια διερευνησης του πρακτικου του σχολειου", "αρνητικες σχεσεις με τους συναδελφους", "θα θεσετε κακο προηγουμενο" κι αλλες τετοιες %#$%#$. Σε καθε απαντηση που της εδινα, μου παρουσιαζε αλλες φανταστικες δυσκολιες. (ε βεβαια, αφου κι αυτη καποιος τη βολεψε στην ανεση του Υπουργειου, αντι να τρωει το κρυο στο επαρχιακο σχολειο και τα λεφτα της στο ενοικιο! Τη δικαιοσυνη θα την ενοιαζε να διαφυλαξει ή οσους τη βολεψαν??)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 02, 2009, 03:05:28 μμ από utenar »

ln03

  • Επισκέπτης
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #726 στις: Νοέμβριος 02, 2009, 06:41:50 μμ »
Αύριο 19 Οκτωβρίου αρχίζουν τα μαθήματα, αλλά και η αναζήτηση ενός νέου διαφανούς, δίκαιου και αξιοκρατικού πλαισίου για την επόμενη χρονιά.
 

 
[/quote]

Συγχαρητήρια στη νέα Υπουργό! Μέσα σε λιγότερο από ένα μήνα έκανε πράγματα (όχι τέλεια, αλλά σίγουρα πολύ καλύτερα) που άλλοι δεν έκαναν σε έτη!!

Αποσυνδεδεμένος physicaest

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 698
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Koλωνακι (Πλατεια)1920
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ από 2009-10
« Απάντηση #727 στις: Νοέμβριος 04, 2009, 12:49:23 πμ »
Παράθεση
Αύριο 19 Οκτωβρίου αρχίζουν τα μαθήματα, αλλά και η αναζήτηση ενός νέου διαφανούς, δίκαιου και αξιοκρατικού πλαισίου για την επόμενη χρονιά.


 


Συγχαρητήρια στη νέα Υπουργό! Μέσα σε λιγότερο από ένα μήνα έκανε πράγματα (όχι τέλεια, αλλά σίγουρα πολύ καλύτερα) που άλλοι δεν έκαναν σε έτη!!

Mεσα στα χαμογελα ειναι!!



 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161199
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 785
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 708
Σύνολο: 731

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.132 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.