*

Αποστολέας Θέμα: Συναισθήματα νεοδιόριστων πριν την αναχώρηση  (Αναγνώστηκε 19575 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΝΕΟΔΙΟΡΙΣΤΩΝ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ...
« Απάντηση #56 στις: Αύγουστος 11, 2009, 12:48:39 μμ »
Το να κάθεται κανείς και να γκρινιάζει λίγο πριν το διορισμό είναι το λιγότερο πρόκληση για όλους αυτούς τους συναδέλφους που δε βρίσκονται στη θέση σας. Όλοι περνάνε δύσκολα στην αρχή, ειδικά όταν αφήνουν πράγματα και ανθρώπους πίσω τους. Όταν διορίστηκα έφυγα από μια μεγάλη πόλη και τοποθετήθηκα σε ένα χωριό των 500 κατοίκων κυριολεκτικά στην άλλη άκρη της Ελλάδας. Οι συνθήκες.. το λιγότερο δύσκολες. Αλλά προσπαθούσα να θυμάμαι πόσοι άλλοι θα ήθελαν να είναι στη θέση μου  και αυτό και μόνο δε μου επέτρεπε να διαμαρτύρομαι, ούτε στον εαυτό μου. Και η αλήθεια είναι πως σε λίγο καιρό, όλα τα συνηθίζεις. Μάλιστα μπορεί και να περάσεις πολύ πολύ καλά. Γι' αυτό ηρεμήστε και όλα θα πάρουν το δρόμο τους. Ξεκινάτε ένα ταξίδι το οποίο κατά βάση εσείς επιλέγεται αν θα είναι όμορφο ή δραματικό. Μπορείς να κάθεσαι και να στενοχωριέσαι που είσαι μακριά από τους δικούς σου ανθρώπους ή να προσπαθήσεις να περάσεις καλά, να κάνεις νέους φίλους (φανταστείτε πως μετά από λίγα χρόνια θα έχετε φίλους σε πολλά μέρη της Ελλάδας, αν και σας εύχομαι να είστε γρήγορα στο σπίτι σας!). Καλή τοποθέτηση σε όλους και σας εύχομαι να περάσετε υπέροχα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος GEORZET

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΝΕΟΔΙΟΡΙΣΤΩΝ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ...
« Απάντηση #57 στις: Αύγουστος 11, 2009, 01:22:32 μμ »
Παιδιά υπενθυμίζω, ή μάλλον ξεκαθαρίζω οτι κανείς δεν θα σταλθεί από την υπηρεσία στη Νέα Ζηλανδία!
Εδώ γύρω στην Ελλαδίτσα θα βρισκόμαστε, κοντά, να πάρει ο αγαπημένος μας το καραβάκι ή το αυτοκήνητάκι να έρθει να μας δεί και να κάνει και τη βόλτα του...
Άσε που μεσω skipe και MSN μπορεί να βλέπεις και να ακούς τους φίλους τόσο συχνά που μπορεί και να τους βαρεθεις... βρε αδερφε...χαχαχαχα!
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΝΕΟΔΙΟΡΙΣΤΩΝ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ...
« Απάντηση #58 στις: Αύγουστος 11, 2009, 01:57:01 μμ »
Ενταξει, δεν ειναι κι ολες οι περιπτωσεις ιδιες. Αλλιως ειναι να αφηνεις πισω τους φιλους (θα κανεις καινουριους και θα μιλατε κιολας, δε χαθηκε ο κοσμος) κι αλλιως να εχεις οικογενεια και παιδια. Και καλα να μπορουν να σ'ακολουθησουν οπου πας, αλλα αν δεν μπορουν; Και καλα να υπαρχει ευκολη συγκοινωνια, αν δεν υπαρχει; Υπαρχουν περιπτωσεις που παιρνει η μανα το ενα παιδι και παει πχ Μακεδονια και ο πατερας μενει με το αλλο στην Κρητη. Ποσο ευκολο μπορουμε να πουμε οτι ειναι αυτο;

Καλο θα ειναι ολοι μας να μην πιανουμε τα ακρα. Σιγουρα δεν υπαρχει κανεις που να διοριζεται και να λεει "πω πω κριμα, διοριζομαι" αλλα δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να περιμενουμε απο εναν οικογενειαρχη να πει "ζητω, φευγω μακρια απο την οικογενεια!!!" (σε φυσιολογικες συνθηκες παντα  ;) )

Οπως ειπα, ολες οι περιπτωσεις ειναι διαφορετικες.
Και το θεμα κατα τη γνωμη μου, εξυπηρετει στο να μοιραστουμε καποια συναισθηματα ωστε να εχουμε ολοι περισσοτερο θαρρος, γι'αυτο και επιθεσεις για το αγχος καποιων δε χρειαζονται.

Οσοι εχουν οικογενεια σιγουρα καταλαβαινουν καποια πραγματα παραπανω στο συγκεκριμενο θεμα και το αγχος που δημιουργει.

Αποσυνδεδεμένος sofia_il

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΝΕΟΔΙΟΡΙΣΤΩΝ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ...
« Απάντηση #59 στις: Αύγουστος 11, 2009, 02:08:53 μμ »
Περυσι διοριστηκα σε νησί, μεγάλο μεν αλλά με άβολη ακτοπλοική σύνδεση. Αφησα πίσω στην στεριά σύζυγο και 2 παιδιά. Εκανα 8 αεροπορικά ταξίδια [για ένα Σαββατοκύριακο] και θεωρώ ότι ήταν λίγα. Οταν το μυαλό σου είναι πίσω σ' αυτά που αφήνεις, κατά πόσο μπορείς να χαρείς τον διορισμό σου; Εντάξει, ήταν ανακούφηση όταν ήρθε ο διορισμός μου, επιτέλους οι ταλαιπωρίες κοντεύαν να τελιώσουν αλλά ....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΝΕΟΔΙΟΡΙΣΤΩΝ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ...
« Απάντηση #60 στις: Αύγουστος 11, 2009, 02:11:06 μμ »
Μαζι σου, sofia_il
Ελπιζω να γυρισες στον τοπο σου τελικα.

Αποσυνδεδεμένος sofia_il

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΝΕΟΔΙΟΡΙΣΤΩΝ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ...
« Απάντηση #61 στις: Αύγουστος 11, 2009, 02:18:23 μμ »
Γύρισα με απόσπαση. Φανταστείτε τι σοκ επαθα όταν βγήκαν οι μεταθέσεις και δεν πήρα σε νομό που πάντα είχε μεταθέσεις και με ένα σύνολο μορίων υπερδιπλο των τελευταίων χρόνων! Ολη η χρονιά μια στεναχώρια.
Δεν μπορώ όμως να μην παραδεχτώ ότι τώρα, δυο μήνες μετά , εμεινε μια γλυκιά ανάμνηση, κάποιοι πολύ καλοί φίλοι και μια νοσταλγία να ξαναγυρίσω για διακοπές στο νησί [σε 2 χρόνια, όχι άμεσα] αλλα με όλη την οικογένεια

Αποσυνδεδεμένος Ευ-αγγελία

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΝΕΟΔΙΟΡΙΣΤΩΝ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ...
« Απάντηση #62 στις: Αύγουστος 11, 2009, 02:19:28 μμ »
Ενταξει, δεν ειναι κι ολες οι περιπτωσεις ιδιες. Αλλιως ειναι να αφηνεις πισω τους φιλους (θα κανεις καινουριους και θα μιλατε κιολας, δε χαθηκε ο κοσμος) κι αλλιως να εχεις οικογενεια και παιδια. Και καλα να μπορουν να σ'ακολουθησουν οπου πας, αλλα αν δεν μπορουν; Και καλα να υπαρχει ευκολη συγκοινωνια, αν δεν υπαρχει; Υπαρχουν περιπτωσεις που παιρνει η μανα το ενα παιδι και παει πχ Μακεδονια και ο πατερας μενει με το αλλο στην Κρητη. Ποσο ευκολο μπορουμε να πουμε οτι ειναι αυτο;

Καλο θα ειναι ολοι μας να μην πιανουμε τα ακρα. Σιγουρα δεν υπαρχει κανεις που να διοριζεται και να λεει "πω πω κριμα, διοριζομαι" αλλα δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να περιμενουμε απο εναν οικογενειαρχη να πει "ζητω, φευγω μακρια απο την οικογενεια!!!" (σε φυσιολογικες συνθηκες παντα  ;) )

Οπως ειπα, ολες οι περιπτωσεις ειναι διαφορετικες.
Και το θεμα κατα τη γνωμη μου, εξυπηρετει στο να μοιραστουμε καποια συναισθηματα ωστε να εχουμε ολοι περισσοτερο θαρρος, γι'αυτο και επιθεσεις για το αγχος καποιων δε χρειαζονται.

Οσοι εχουν οικογενεια σιγουρα καταλαβαινουν καποια πραγματα παραπανω στο συγκεκριμ
ενο θεμα και το αγχος που δημιουργει.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
"Ό,τι δεν συνέβη ποτέ, είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά"(Νίκος Καζαντζάκης)

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΝΕΟΔΙΟΡΙΣΤΩΝ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ...
« Απάντηση #63 στις: Αύγουστος 11, 2009, 02:55:11 μμ »
Όλοι οι προβληματισμοί σας είναι απολύτως λογικοί. Σχετικά με την οικογένεια,υποχρεώσεις αφήνουν πίσω και οι ελεύθεροι,τη μάνα τους που είναι άρρωστη πχ ή τον πατέρα τους που είναι χήρο κτλ,για εμένα οι γεννήτορες γονείς μας δεν έχουν λιγότερη αξία από τα παιδιά μας.
Έχω όμως την εντύπωση ότι τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα από ότι ήταν άλλες εποχές.
Οδικό δίκτυο για παράδειγμα! Σε 4 ώρες Θεσ/κη-Αλεξ/λη! Πριν την Εγνατία ήθελες 4 ώρες μόνο για τη Ξάνθη.
Αερογραμμές! Περισσότερα δρομολόγια για περισσότερους προορισμούς σε όλη την Ελλάδα!
(ποποοοο!!!!!!! σα διαφήμιση του εοτ τα γράφω!)
Κινητή τηλεφωνία! Πακέτα για χρόνο ομιλίας ανά πάσα στιγμή,από όποια περιοχή θες εσύ! Έναν καιρό σε έπαιρναν τηλέφωνο στο μπακάλικο!
Ίντερνετ! Και μιλάς με τον ανθρωπό και τον βλέπεις κι όλας real time και κυρίως τζάμπα!

Αποσυνδεδεμένος Ευ-αγγελία

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΝΕΟΔΙΟΡΙΣΤΩΝ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ...
« Απάντηση #64 στις: Αύγουστος 11, 2009, 02:58:29 μμ »
ΤΕΜ εχεις δίκιο,τουλαχιστον αυτό παρακαλώ,να εχουμε adsl όπου μας στείλου!!! :P
"Ό,τι δεν συνέβη ποτέ, είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά"(Νίκος Καζαντζάκης)

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΝΕΟΔΙΟΡΙΣΤΩΝ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ...
« Απάντηση #65 στις: Αύγουστος 11, 2009, 02:59:41 μμ »
Συνάδελφοι,συγχωρέστε το ύφος μου,αλλά δεν καταλαβαίνω τα συναισθήματα αγωνίας από τους εκπ/κούς που δεν έχουν ακόμα δημιουργήσει οικογένεια στον τόπο μόνιμης κατοικίας τους.
Έχω κι εγώ οικογενειακούς λόγους που με υποχρεώνουν να μένω στον τόπο μου (αλλιώς θα είχα φύγει για το εξωτερικό εδώ και πολλά χρόνια),αλλά έχω συναίσθηση του ότι στην παρούσα περίσταση θα πρέπει να ζήσω για κάποια χρόνια μακριά από το σπίτι μου.Πώς θα γίνει δηλαδή;Η Ελλάδα είναι πανέμορφη χώρα με πλούσιες παραδόσεις που εμπλουτίζουν την προσωπικότητα και το έργο του Έλληνα εκπ/κού.Άλλωστε δεν είναι και τεράστια σε έκταση...
Εάν λοιπόν με ρωτούσε κανείς,θα του απαντούσα ότι τα συναισθηματά μου είναι οργή και οίκτος,όχι για την υποχρεωτική απομάκρυνσή μου,αλλά για το ότι πήγα στο υπουργείο και είδα νεοδιόριστες κοπελίτσες γύρω στα 25 τους να έχουν πάρει απόσπαση για να είναι κοντά στον μπαμπά τους και στο mall!

Αποσυνδεδεμένος Tarzan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΝΕΟΔΙΟΡΙΣΤΩΝ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ...
« Απάντηση #66 στις: Αύγουστος 11, 2009, 03:01:18 μμ »
Να παίρναμε και κανα σοβαρό ποσό για εκτός έδρας καλά θα ήτανε.. όλοι παίρνουν οι δημόσιοι εκτός απο εμάς. Τα θέλω όλα δικά μου εεεε;;;

Αποσυνδεδεμένος Ευ-αγγελία

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΝΕΟΔΙΟΡΙΣΤΩΝ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ...
« Απάντηση #67 στις: Αύγουστος 11, 2009, 03:06:11 μμ »
Συνάδελφοι,συγχωρέστε το ύφος μου,αλλά δεν καταλαβαίνω τα συναισθήματα αγωνίας από τους εκπ/κούς που δεν έχουν ακόμα δημιουργήσει οικογένεια στον τόπο μόνιμης κατοικίας τους.
Έχω κι εγώ οικογενειακούς λόγους που με υποχρεώνουν να μένω στον τόπο μου (αλλιώς θα είχα φύγει για το εξωτερικό εδώ και πολλά χρόνια),αλλά έχω συναίσθηση του ότι στην παρούσα περίσταση θα πρέπει να ζήσω για κάποια χρόνια μακριά από το σπίτι μου.Πώς θα γίνει δηλαδή;Η Ελλάδα είναι πανέμορφη χώρα με πλούσιες παραδόσεις που εμπλουτίζουν την προσωπικότητα και το έργο του Έλληνα εκπ/κού.Άλλωστε δεν είναι και τεράστια σε έκταση...
Εάν λοιπόν με ρωτούσε κανείς,θα του απαντούσα ότι τα συναισθηματά μου είναι οργή και οίκτος,όχι για την υποχρεωτική απομάκρυνσή μου,αλλά για το ότι πήγα στο υπουργείο και είδα νεοδιόριστες κοπελίτσες γύρω στα 25 τους να έχουν πάρει απόσπαση για να είναι κοντά στον μπαμπά τους και στο mall!


συνάδελφε δεν είμαστε ολες "κοπελιτσες με βύσματα",αλλιως δεν θα ειχε νόημα αυτό το θέμα!!
"Ό,τι δεν συνέβη ποτέ, είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά"(Νίκος Καζαντζάκης)

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΝΕΟΔΙΟΡΙΣΤΩΝ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ...
« Απάντηση #68 στις: Αύγουστος 11, 2009, 03:12:09 μμ »
Αυτό το "που δεν έχουν ακόμα δημιουργήσει οικογένεια"δεν το είδες ή δεν σε καλύπτει;
Προσωπικά θα με ικανοποιούσε περισσότερο να διάβαζα μόνο για την αγωνία  και την ανυπομονησία της γνωριμίας με το καινούριο,της απόκτησης νέων εμπειριών.Για παράδειγμα,είναι αισθητή η διαφορά συμπεριφοράς των παιδιών στην επαρχία από εκείνη της πόλης.Αυτό δεν ενδιαφέρει;

Αποσυνδεδεμένος Ευ-αγγελία

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΝΕΟΔΙΟΡΙΣΤΩΝ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ...
« Απάντηση #69 στις: Αύγουστος 11, 2009, 03:19:02 μμ »
Αυτό το "που δεν έχουν ακόμα δημιουργήσει οικογένεια"δεν το είδες ή δεν σε καλύπτει;
Προσωπικά θα με ικανοποιούσε περισσότερο να διάβαζα μόνο για την αγωνία  και την ανυπομονησία της γνωριμίας με το καινούριο,της απόκτησης νέων εμπειριών.Για παράδειγμα,είναι αισθητή η διαφορά συμπεριφοράς των παιδιών στην επαρχία από εκείνη της πόλης.Αυτό δεν ενδιαφέρει;
Το ειδα κ φυσικά δε με καλύπτει ,γιατί οπως είπαν κ οι παραπάνω οικογένεια θεωρείται μονο ο συζυγος κ τα παιδια???
Το τι νιώθεις γνώμη σου,αλλα το επικριτικό σου υφος δε με πείθει κ γι' αυτό αρνουμαι να συνεχίσω τη συζήτηση μαζί σου.
"Ό,τι δεν συνέβη ποτέ, είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά"(Νίκος Καζαντζάκης)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 619
Σύνολο: 621

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.