*

Ψηφοφορία

Φροντιστήριο ή ιδιαίτερα?

φροντιστήριο
11 (28.9%)
ιδιαίτερα
27 (71.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 37

Η ψηφοφορία έληξε: Αύγουστος 25, 2009, 01:03:46 μμ

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήριο ή ιδιαίτερα?  (Αναγνώστηκε 15274 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο ή ιδιαίτερα?
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 28, 2009, 02:31:49 μμ »
Χωρίς να θέλω να γίνω μάντης κακών.... σίγουρα κάτι θα πάρεις... όπως όλοι μας έχουμε πάρει από τα φροντιστήρια. Τώρα... επίδομα θα είναι... κάτι άλλο θα είναι.... θα σε γελάσω και δεν το θέλω! Εγώ πάντως... το άλλο πήρα! :-X
;D ;D ;D ;D ;D
oμοιοπαθούσα για πολλά χρόνια...
διεκδικείτε κ ζητάτε παιδιά όσα σας ανήκουν νόμιμα..κανείς δε σου δίνει αν δε ζητήσεις...τουλάχιστον να ξέρετε πως προσπαθήσατε..η εκμετάλλευση στα φροντιστήρια ειδικά της επαρχίας δεν έχει όρια...
διαβάστε τα δικαιώματά σας στην παρακάτω ιστοσελιδα κ διεκδικήστε τα με βάση τις συμβάσεις που υπογράφονται...
όλο κ κάποιο αίτημα θα ικανοποιηθεί..η παθητικότητα πάντως χειροτερεύει τα πραγματα...

http://www.sefk.gr/

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήριο ή ιδιαίτερα?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:28:13 »

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο ή ιδιαίτερα?
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 28, 2009, 02:42:57 μμ »
Και εγώ μετά από 4 χρόνια σε φροντιστήριο ( όχι πλήρες ωράριο ), δεν έχω πάρει κανένα εξτρά επίδομα ή δώρο. :(
και ουτε θα παρεις ποτε!!!!κανενα κουτι μελομακαρονα και να πεις ευχαριστω.εγω 14 χρονια ουτε αυτα δεν πηρα.
τα τελευταία 2 χρόνια τα κόψανε κι αυτά!!! ;)
μόνο οι μαθητές παιρνουν, για τους καθηγητές δεν περισσεύουν ..δωρακια χριστουγεννιάτικα κ γλυκάκια..εξάλλου δεν τα χρειαζόμαστε λέει , μεγάλοι  είμαστε , δεν είμαστε παιδάκια, να έχουμε ανάγκη απο τέτοιες αηδίες!!!  :P

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο ή ιδιαίτερα?
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 28, 2009, 10:48:00 μμ »
;D ;D ;D  Δεν έχεις άδικο...Άσε που έχουμε περάσει και οι δύο την φάση της ''αξιολόγησης'' από τους μαθητές-πελάτες φροντιστηρίου, με εκείνα τα ερωτηματολόγια-φαεινή ιδέα φροντιστηριάρχη...Καλά δεν θυμάμαι; Εσύ δεν ήσουν που το έλεγες;; Το έχω ζήσει και εγώ αυτό...Εκτός και αν δουλεύαμε στο ίδιο φροντιστήριο και δεν το ξέρουμε !! ;D ;D

Ναι, εγώ το έλεγα αυτό το αλήστου μνήμης!!!  ::)
.... Και έλεγα ότι μόνο εγώ έχω τον.... μα**κοτραβήχτη σε αφεντικά και διευθυντές γενικώς!!! Να που βρήκα και αδελφή ψυχή! ::)
 

Αποσυνδεδεμένος Vera_Sp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο ή ιδιαίτερα?
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 04:09:06 μμ »
Συνάδελφοι, αυτά που ανέφερα για επιδόματα κτλ είναι αυτά που δικαιούμαστε. Τώρα εάν οι εργοδότες είναι μπιπ, είναι μια άλλη υπόθεση.

Ο φετινός μου εργοδότης αποφάσισε ότι δεν θα με πληρώνει αργίες (το αποφάσισε ερήμην μου), αλλά μόλις το κατάλαβα (γιατί δεν πληρώθηκα 28/10) του είπα ότι έτσι εγώ δεν δουλεύω και πήγα να παραιτηθώ. Έτσι, λοιπόν, μου υποσχέθηκε ότι θα με πληρώνει τα πάντα κανονικά. Τώρα αν θα το κάνει, θα δείξει κοντά στα Χριστούγεννα. Πάντως, είμαι στη φάση που σκέφτομαι ότι επειδή πολύ βαρέθηκα τον κλάδο των φροντιστηρίων, αν δεν με πληρώσει όπως υποσχέθηκε, θα του κάνω μια ωραιότατη καταγγελία και καθόλου δεν με ενδιαφέρει αν σπιλωθεί το όνομά μου στην αγορά γιατί θα αλλάξω επάγγελμα. Νισάφι πια!


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήριο ή ιδιαίτερα?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:28:13 »

Αποσυνδεδεμένος maria_pol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο ή ιδιαίτερα?
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 09:48:02 μμ »
Δυστυχώς οι περισσότεροι ιδιοκτήτες φροντιστηρίων δεν πληρώνουν τις αργίες και πολλοί δεν δίνουν ούτε καν τα νόμιμα όσον αφορά στην τιμή της ώρας. Πάλι καλά που κολλάνε και ένσημα...

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο ή ιδιαίτερα?
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 12:35:54 πμ »
Άρχισα την αποταμίευση!! ;DΜέχρι το καλοκαίρι θα μαζέψω μόνη μου το επίδομα! 8)Θα ψήφιζα&τα δύο τώρα αν αλλάξω άποψη μέχρι να τελειώσει η χρονιά...θα δείξει!Να ρωτήσω αφού δουλεύω με την ώρα στο φροντιστήριο θα πάρω λιγότερα χρήματα το Δεκέμβρη αφού βγαίνουν λιγότερες οι ώρες πχ σε σχέση με το Νοέμβριο?Και τι γίνετε με το δώρο χριστουγέννων δικαιούμαι τίποτα επειδή άρχισα δουλειά τέλη Σεπτέμβρη ή να κόψω &τα ψώνια? :-\

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο ή ιδιαίτερα?
« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 12:54:31 πμ »
Άρχισα την αποταμίευση!! ;DΜέχρι το καλοκαίρι θα μαζέψω μόνη μου το επίδομα! 8)Θα ψήφιζα&τα δύο τώρα αν αλλάξω άποψη μέχρι να τελειώσει η χρονιά...θα δείξει!Να ρωτήσω αφού δουλεύω με την ώρα στο φροντιστήριο θα πάρω λιγότερα χρήματα το Δεκέμβρη αφού βγαίνουν λιγότερες οι ώρες πχ σε σχέση με το Νοέμβριο?Και τι γίνετε με το δώρο χριστουγέννων δικαιούμαι τίποτα επειδή άρχισα δουλειά τέλη Σεπτέμβρη ή να κόψω &τα ψώνια? :-\

Όσες ώρες διδάξεις, τόσες θα πληρωθείς. Ο Δεκέμβριος λογικά θα έχει λιγότερες ώρες και λιγότερα χρήματα.
Δικαιούσαι περίπου τα 3/8 του δώρου Χριστουγέννων.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Iris_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο ή ιδιαίτερα?
« Απάντηση #35 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 02:27:55 πμ »
Αυτό για τα Χριστούγεννα ισχυει σίγουρα? Όσες ώρες διδάξουμε τόσο θα πληρωθούμε? Εμένα εκπαιδευτικός που είναι βέβαια τώρα διορισμένος μου είπε ότι  τα Χριστούγεννα πληρώνεσαι κανονικά όπως πληρώνεσαι και τις αργίες....

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο ή ιδιαίτερα?
« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 03:27:12 πμ »
Αυτό για τα Χριστούγεννα ισχυει σίγουρα? Όσες ώρες διδάξουμε τόσο θα πληρωθούμε? Εμένα εκπαιδευτικός που είναι βέβαια τώρα διορισμένος μου είπε ότι  τα Χριστούγεννα πληρώνεσαι κανονικά όπως πληρώνεσαι και τις αργίες....

το σωστο αυτο ειναι, οπως κ οτι πληρωνεσαι για καθε αργια. αλλα you know.....κριση στην αγορα και καβουρια στην τσεπη >:(


την 28 οκτωβριου κ την 17 νοεμβριου τις πληρωθηκες κανονικα, σαν να ειχες δουλεψει?
οχι οτι ειναι απιθανο να σε πληρωσει κ για τις μερες των χριστουγεννων αλλα ειναι ελαχιστοι αυτοι που το κανουν.

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο ή ιδιαίτερα?
« Απάντηση #37 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 09:18:37 πμ »
Βρε παιδια, αν τους "πεταξετε" διακριτικα οτι η επιθεωρηση εργασιας σας ενημερωσε οτι δικαιουστε αυτα κι αυτα... περιεργη ειμαι, δε θα σας τα δωσουν;

Αποσυνδεδεμένος maria_pol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο ή ιδιαίτερα?
« Απάντηση #38 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 10:31:48 πμ »
Δυστυχώς είναι αλήθεια ότι το Δεκέμβριο πληρώνουν μόνο τις ώρες που διδάξαμε. Όσο για το αν θα τα δώσουν αν τους κάνουμε κρούση για την επιθεώρηση... ίσως ναι ίσως κι όχι. Πάντως και να τα δώσουν, την επόμενη χρονιά σίγουρα θα βρεθείς να ψάχνεις άλλο φροντιστήριο για να αντιμετωπίσεις δυστυχώς και πάλι τα ίδια.   

Αποσυνδεδεμένος Iris_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο ή ιδιαίτερα?
« Απάντηση #39 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 02:16:24 μμ »
Ναι τις αργίες που συνέπεφταν με μέρες και ώρες που είναι δηλωμένες τις πληρώθηκα. Όσες έπεσαν σε μέρες που δεν ήταν δηλωμένες δεν τις πληρώθηκα. Δυστυχώς δε μου δηλώνουν όλες τις μέρες και ώρες. Με δηλώνουν δύο μέρες τη βδομάδα και από δύο ώρες.... Μη ρωτήσετε γιατί συμβιβάστηκα.....ίσως επειδή 2 χρόνια έψαχνα και δεν έβρισκα τιποτα στο αντικείμενο μου.....

Θεωρώ λοιπόν ότι τα Χριστούγεννα δε θα με πληρώσουν για τις μέρες που δεν είναι δηλωμένες αλλά έστω για αυτές τις 4 μπιπ ώρες που δέχτηκαν να δηλώνουν τη βδομάδα πρέπει να πληρωθώ..........


Γενικότερα επειδή ο συνάδελφος που απάντησε στην κοπέλα ότι θα πληρωθεί μόνο όσες ώρες δίδαξε.....νομίζω ότι δεν πρέπει να απαντάμε τόσο απόλυτα γιατί και εγώ μπερδεύτηκα.....ας λέμε τι μας κάνουν αλλά ας λέμε και τί ισχύει κανονικά......για να ξέρουμε τι να διεκδικούμε.....

Αποσυνδεδεμένος Iris_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο ή ιδιαίτερα?
« Απάντηση #40 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 02:21:33 μμ »
Τι να πω...είναι τραγική η κατάσταση μας....... πάντως επειδή δούλεψα και  σε άσχετη εργασία στον ιδιωτικό τομέα.....εκεί να δείτε υπερωρίες, δώρα που δεν πήρα ποτέ....επιδόματα αδείας που επίσης δεν πήρα...... φασαρίες..............
Άλλες φορές κέρδισα και πήρα αυτά που αναλογούσαν άλλες φορές πήρα.............

Τουλάχιστον (φανταστείτε απόγνωση) τώρα δουλεύω (ελάχιστες ώρες μεν....) αλλά ξέρω......αυτές τις ώρες δούλεψα...αυτά μου αναλογούν...... εκεί δεν έχει εκπτώσεις.....τις εκπτώσεις τις έκανα στην αρχή με την ασφάλιση στο ΙΚΑ και στα ένσημα.......αλλά πραγματικά είχα μπουχτήσει από τον ιδιωτικό τομέα.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο ή ιδιαίτερα?
« Απάντηση #41 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 05:57:45 μμ »
Και να ήσουν η μόνη, συνάδελφε..............

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 707
Σύνολο: 708

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.136 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.