*

Αποστολέας Θέμα: 28χρονη δινει για 10η φορα λοουερ-βοηθεια και συμβουλες  (Αναγνώστηκε 22903 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Λίγες λέξεις,πολλές σκέψεις
    • Προφίλ
Απ: 28χρονη δινει για 10η φορα λοουερ-βοηθεια και συμβουλες
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 31, 2009, 02:20:14 πμ »
ψυχιατρο δεν λες τιποτα alexander.δεν θα χρειαστω,χρειαζομαι ηδη.
professor Demetrius πολυ ωραιο τα ασμα αλλα δεν θα το καταλαβει.τωρα ειναι η δεκατη φορα αρα.......παντως θα το τρεναρω να τη δηλωσω μπας και γινει κατι.
Άμα σου λέω ,τρέχε ,δεν προλαβαίνεις.
Πάρε καλού κακού και κάποιον δικό σου στην διαδρομή να μπορεί να σε δέσει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: 28χρονη δινει για 10η φορα λοουερ-βοηθεια και συμβουλες
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 31, 2009, 02:36:23 πμ »
Απορώ που ποτέ δεν της πέρασε από το μυαλό μήπως έχει δυσλεξία ή νοητική υστέρηση...
Τα δυσλεκτικά άτομα έχουν ελάχιστες έως καθόλου πιθανότητες να μάθουν ξένες γλώσσες.
Ό, τι περιέγραψες είναι ακριβώς η συμπτωματολογία της δυσλεξίας. Διαβάζει μηχανικά και δεν καταλαβαίνει τι είναι αυτό που διαβάζει. Ξέρει παπαγαλία λεξιλόγιο και γραμματικά φαινόμενα αλλά δεν μπορεί να τα εφαρμόσει.
Απορώ που το άτομο έφτασε να τελειώσει ΤΕΙ και κανείς δεν το έστειλε να εξεταστεί (όχι πως αλλάζει κάτι αλλά τουλάχιστον ξέρεις πού βαδίζεις).

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 28χρονη δινει για 10η φορα λοουερ-βοηθεια και συμβουλες
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 31, 2009, 04:45:19 πμ »
Κατ' αρχάς να διευκρινίσω paraxenos, ότι δεν γνωρίζω προσωπικά την bettina, και επομένως δεν έχω λόγο ούτε να τη δικαιολογήσω, αλλά ούτε και να την υπερασπιστώ.Η ειρωνία σου δεν πιστεύω ότι βοηθάει σε κάτι.Όσον αφορά το θέμα της φιλίας, έχω μια φίλη, που τολμάει να έχει βγάλει κάρτα επαγγελματική, ως ''καθηγήτρια Αγγλικών-Γαλλικών''.Η κοπέλα αυτή δεν έχει καν επάρκεια σε μία από τις δύο γλώσσες, μόνο πιστοποιητικό επιπέδου Β2 στη μία από αυτές, και στην άλλη είναι φοιτήτρια, έχοντας περάσει 7 μαθήματα από τα 40 τα τελευταία 8 χρόνια...Σε πληροφορώ ότι παραδίδει ιδιαίτερα μαθήματα και στις δύο γλώσσες, σε παιδιά οικογενειακών της φίλων, που φυσικά δεν γνωρίζουν την πλήρη αλήθεια, και χρεώνει μέχρι 18 ευρώ την ώρα!Έχει τύχει να μην έχω χρόνο για κάποιο παιδί, και να το συστήσω σε άλλη καθηγήτρια.Όταν έγινε αυτό, παρεξηγήθηκε, που δεν το ''έδωσα'' σε εκείνη.Οι ισορροπίες στις φιλίες είναι πολύ λεπτές.Μπορεί να βρίσκω τραγικό αυτό που κάνει, αλλά σαν φίλη είναι μια χαρά, κάνουμε καλή παρέα όταν βρισκόμαστε, από την πλευρά του χαβαλέ πάντα.Από όσα έχει πει η bettina, καταλαβαίνεις άλλωστε, ότι δεν πρόκειται κι εκείνης για αδερφική φίλη, αλλά από εκείνες τις συναναστροφές που για διάφορους λόγους δεν μπορείς να κάνεις διαφορετικά, ειδικά στις κλειστές κοινωνίες.Δεν βρίσκω λόγο να πάει στον ψυχίατρο, απ' τη στιγμή ειδικά που σε ένα από τα μηνύματά της έγραψε ''είναι φίλη μου, ασχολίαστο''.Αν δεν είχα δει αυτό, δε σου κρύβω πως και σε 'μένα θα είχε φανεί κάπως το όλο ''θάψιμο''.Απ' την άλλη, βοήθεια ζήτησε, μπα και κάνει το θαύμα και βοηθήσει κι εκείνη κατ' επέκταση, την άλλη κοπέλα.Το παραπάνω μήνυμα περί δυσλεξίας, πραγματικά πιστεύω πως ήταν χρήσιμο, αλλά άντε να γυρίσει να το πει σ' αυτό το άτομο στα 28 του...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2009, 04:51:39 πμ από tinkerbel! »
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: 28χρονη δινει για 10η φορα λοουερ-βοηθεια και συμβουλες
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 31, 2009, 07:38:23 πμ »
Πάντως χαρά στο κουράγιο της!
Εγώ 10 φορές θα έδινα μόνο για να σπουδάσω φυσική.
Τίποτε άλλο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: 28χρονη δινει για 10η φορα λοουερ-βοηθεια και συμβουλες
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 31, 2009, 09:22:51 πμ »
μετα απο πολυετη εμπειρια στο χωρο και εχοντας δουλεψει με διαφορους τυπους μαθητων εξακολουθω να εχω την ιδια απορια. Γιατι οοοολοι θεωρουν οτι μπορουν να παρουν λοουερ; Γιατι  ειναι τοσο φυσιολογικο ενας μαθητης που επι χρονια ειναι μεταξεταστεος και δεν μπορει να τελειωσει το λυκειο θεωρει δυνατον πληρωνοντας να αποκτησει το λοουερ; Εχουμε μαγικες ικανοτητες και δεν τοξερα; οσα χρονια δουλευα με τετοιες καταστασεις ειχα πολυ μεγαλες επιτυχιες και πραγματικα εσκυβα στα προβληματα μεμονωμενα και παλευα.Αλλα αυτο δεν σημαινε οτι δεν υπηρχε και ενας στους 50 που λυπαμαι που το λεω ετσι αλλα ηταν καμμενο χαρτι. και γι αυτο δεν ευθυνομαστε εμεις.Οταν κανεις απο το περιβαλλον του ουτε η οικογενεια ουτε οι δασκαλοι εχουν ποτε προσπαθησει να πουν την αληθεια πχ να επαναλαβει μια ταξη στο σχολειο οταν ειναι νωρις μπας και σωθει το παιδι και θεωρουν οτι τραβωντας το απο ταξη σε ταξη το βοηθουν τοτε τι ελπιδες μπορει να εχει στα δικα μας χερια σε ηλικια 17 και ανω; Τι ειναι το λοουερ δηλαδη; Ανεξαρτητος φορεας ειναι που δε γνωριζει ουτε και τον νοιαζει ποσες φορες εχεις δωσει και τι χρονικα περιθωρια εχεις.Δεν ειναι ουτε οι καθηγητες του σχολειου σου ουτε του τει σου που βαρεθηκαν να σε βλεπουν ή σε λυπηθηκαν και καποτε σου εδωσαν το απολυτηριο. Και τελος οταν ενα παιδι δεν μπορει να ξεχωρισει τον ενεστωτα απο τον αοριστο στα ελληνικα για να φτασει στο σημειο να κανει παθητικη φωνη η υποθετικους λογους θα πρεπει να μεσολαβησουν μαθηματα ελληνικης . Ποιος το καταλαβαινει αυτο; Εμεις σιγουρα και επειδη δε γινεται αλλιως , αν δεν καταλαβαινει απλα δεν ασχολεισαι αλλο. Ειναι χαμενος χρονος και για σενα και για το μαθητη. Αφου τα εξηγησεις ολα αυτα ειναι δικη του η επιλογη. Δεν ειναι ανηθικο να αφησεις ενα μαθητη επειδη δεν ακολουθει τη σωστη πορεια και εισαι σιγουρη οτι ετσι δεν εχει μελλον. Το ανηθικο ειναι να συνεχισεις να του παιρνεις χρηματα (κατι που γινεται ευρεως)  βοηθωντας τον να διατηρει ψευτικες ελπιδες.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: 28χρονη δινει για 10η φορα λοουερ-βοηθεια και συμβουλες
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 31, 2009, 09:40:53 πμ »
Διαβάζοντας όλα αυτά που περιγράφεις για τις ικανότητες ή, αν θες, τις αδυναμίες της κοπέλας (δεν μπορεί να βάλει στη σειρά τη σκέψη της, μαθαίνει παπαγαλία, διαβάζει αλλά δεν καταλαβαίνει τι διαβάζει, άρνηση να κάνει κάτι ποου θα τη ζορίσει όπως να δει ταινίες χωρίς υπότιτλους, με το ζόρι τελέιωσε το σχολείο, δε ξέρει μπάνιο....) εμένα μου φέρνει στο μυαλό όχι δυσλεξία, αλλά ίσως εαλφριά νοητική στέρηση. Μάλιστα, το γεγονός ότο αντιδρά πολύ άσχημα σε όποιον της πει κάτι πάνω στο θέμα (όπως περιέγραψες στην καφετέρια) δυν το γεγονός ότι προσπαθεί πάρα πολύ, με κάνουν να πιστεύω ότι έχει επίγνωση της αδυναμίας της αλλά δεν θέλει να το πιστέψει και προσπαθεί συνέχεια να αποδείξει το αντίθετο....
Στη θέση σου θα της μιλούσα ανοιχτά. Μάλιστα θα της έλεγα ότι αν κάτι σου το λένε όλοι πάει να πει ότι μάλλον αυτοί έχουν δίκιο και όχι εσύ! Όσον αφορά το μάθημα...θα την παρατούσα άμεσα, γιατί από τη στιγμή που όπως λες είσαι σε με΄ρος .όπου τις αποτυχίες τις καρπώνονται οι καθηγητές, θα σου κάνει επαγγελματική ζημιά. Αλλιώς, αν ήμουν εγώ στη θεση σου και δεν μπορούσα να την αφήσω, θα της έλεγα ότι πλέον δεν μπορώ να κάνω δωρεάν μαθήματα και θα της ζητούσα ένα μεγάλο ποσό, ώστε μόνη της να θελήσει να αλλάξει δάσκαλο.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: 28χρονη δινει για 10η φορα λοουερ-βοηθεια και συμβουλες
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 31, 2009, 09:49:28 πμ »
Εγώ θα πρότεινα,ναι μεν να της εξηγήσει πως έχει η κατάσταση,αλλά με τρόπο που να να μην την κάνει να νοιώσει μειονεκτικά.
Να τονίσει δηλαδή πρώτα τα θετικά της στοιχεία και στη συνέχεια να της πει "ε δεν τα πας και τόσο καλά με τα αγγλικά, ε δε χάθηκε και ο κόσμος,δε θα αρρωστήσεις εσύ πχ από το διάβασμα για ένα παλιολόουερ!".

Λέω εγώ τώρα,ίσως να κάνω και λάθος.

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: 28χρονη δινει για 10η φορα λοουερ-βοηθεια και συμβουλες
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 31, 2009, 01:52:49 μμ »
Εμμάκι, κι εγώ προς τη νοητική υστέρηση κλείνω αλλά συνήθως στο σχολείο τη  βαπτίζουμε δυσλεξία για να ηχεί καλύτερα στο αυτί!!!

Λοιπόν, ένας έντιμος τρόπος είναι να της μιλήσεις, Bettina, για τη δυσλεξία.
Θα σου θυμώσει ενδεχομένως αλλά πολύ πιθανό είναι ότι θα το πάρει απόφαση. Βρες άρθρα που θα σε βοηθήσουν κι εσένα να αναγνωρίζεις τη δυσλεξία και δώστα της.

Εξήγησέ της ότι μπορεί να εξεταστεί, αν το επιθυμεί, στο ΚΕΔΔΥ της Λαμίας και να δώσει ένα τέλος στις περιπέτειές της. Τώρα αν η διάγνωση είναι υστέρηση....τι να πω και τι να πεις? Η αλήθεια είναι καλύτερη από τις ψευδαισθήσεις (για μένα τουλάχιστον)...

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: 28χρονη δινει για 10η φορα λοουερ-βοηθεια και συμβουλες
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 31, 2009, 02:36:16 μμ »
Στο ΚΕΔΔΥ δεν μπορεί να εξεταστεί γιατί τα ΚΕΔΔΥ αφορούν άτομα σχολικής ηλικίας (4-18). Μπορεί να πάει σε ιατροπαιδαγωγικό κέντρο ίσως ή σε κάποιο ιδιωτικό κέντρο.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 28χρονη δινει για 10η φορα λοουερ-βοηθεια και συμβουλες
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 31, 2009, 02:52:14 μμ »
"αγαπα το φιλο σου με τα ελαττωματα του".τα οσα εχω αναφερει σε αυτο το φορουμ δεν τα εχω αναφερει σε κανεναν στην περιοχη εκτος της κολλητης μου καθως σκοπος μου δεν ειναι το θαψιμο αλλα να βρω μια λυση στο προβλημα.ισως καποιος να μποτουσε να μου προτεινει κατι που εγω να μην ειχα σκεφτει .ενδεχομενως καποια σχολια πχ φελος να ηταν τραβηγμενα αλλα εχει να κανει καθαρα με την ολη ταλαιπωρια και απογνωση και οχι με τα αισθηματα μου απεναντι της.δεν ηταν" καθαρη  επιλογη" μου να κανω παρεα μαζι της αλλα ετσι τα εφεραν οι καταστασεις.οσοι ζουν σε τοσο μικρες κοινωνιες ξερουν.μετα απο τοσα χρονια φιλιας φυσικα και της εχω μιλησει απεξω απεξω οτι πρεπει να σταματησει να επιμενει με τα αγγλικα και οτι γενικως πρεπει να απλωνεις το χερι σου μεχρι εκει που μπορεις και οχι παραπερα. ομως δεν ειμαι εγω αυτη που θα βγαλει το φιδι απο την τρυπα.οταν ολοι  στην οικογενεια εχουν μεγαλη ιδεα για τον εαυτο τους μονο και μονο επειδη εχουν λεφτα και γνωριμιες τι να πω?δεν ξερω αν η ιδια εχει επιγνωση της καταστασης και δεν το παραδεχεται αλλα δεν το νομιζω.στα 28 δεν νομιζω οτι μπορω να της μιλησω για δυσλεξια η για υστερηση.δεν νομιζω να δεχτει κατι τετοιο.ισωσς και εγω στη θεση της να μην το δεχονουν.οσο για το οικονομικο και 100 ευρω την ωρα να της ζητουσα δεν θα ηταν προβλημα.

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: 28χρονη δινει για 10η φορα λοουερ-βοηθεια και συμβουλες
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 31, 2009, 08:42:17 μμ »
Ε ζήτα τότε.γιατί αλλιώς θα μείνεις με την αγανάκτηση.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: 28χρονη δινει για 10η φορα λοουερ-βοηθεια και συμβουλες
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 31, 2009, 08:50:55 μμ »
Πολύ δύσκολη κατάσταση. Η πιο απλή λύση είναι να ζητήσεις αμοιβή για τα μαθήματα. Η φιλία, φιλία αλλά και η δουλειά, δουλειά. Άλλο να κάνεις σε έναν φίλο σου 2-3 μαθήματα βοηθητικά και δωρεάν και άλλο σειρά μαθημάτων, με χάσιμο χρόνου και χρημάτων από πιθανά άλλα μαθήματα που θα μπορούσες να κάνεις. Δεν έχει ίσως νόημα να της εξηγείς την κατάστασή της, θα μπλέξεις και θα χάσεις από αυτό.
Το καλύτερο βέβαια θα ήταν απλά να μην ασχοληθείς άλλο (αλλιώς ζήτα λεφτά, να μην πηγαίνει και εντελώς χαμένος ο χρόνος).
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος xenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Λίγες λέξεις,πολλές σκέψεις
    • Προφίλ
Απ: 28χρονη δινει για 10η φορα λοουερ-βοηθεια και συμβουλες
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 01:08:27 πμ »
"αγαπα το φιλο σου με τα ελαττωματα του".τα οσα εχω αναφερει σε αυτο το φορουμ δεν τα εχω αναφερει σε κανεναν στην περιοχη εκτος της κολλητης μου καθως σκοπος μου δεν ειναι το θαψιμο αλλα να βρω μια λυση στο προβλημα.ισως καποιος να μποτουσε να μου προτεινει κατι που εγω να μην ειχα σκεφτει .ενδεχομενως καποια σχολια πχ φελος να ηταν τραβηγμενα αλλα εχει να κανει καθαρα με την ολη ταλαιπωρια και απογνωση και οχι με τα αισθηματα μου απεναντι της.δεν ηταν" καθαρη  επιλογη" μου να κανω παρεα μαζι της αλλα ετσι τα εφεραν οι καταστασεις.οσοι ζουν σε τοσο μικρες κοινωνιες ξερουν.μετα απο τοσα χρονια φιλιας φυσικα και της εχω μιλησει απεξω απεξω οτι πρεπει να σταματησει να επιμενει με τα αγγλικα και οτι γενικως πρεπει να απλωνεις το χερι σου μεχρι εκει που μπορεις και οχι παραπερα. ομως δεν ειμαι εγω αυτη που θα βγαλει το φιδι απο την τρυπα.οταν ολοι  στην οικογενεια εχουν μεγαλη ιδεα για τον εαυτο τους μονο και μονο επειδη εχουν λεφτα και γνωριμιες τι να πω?δεν ξερω αν η ιδια εχει επιγνωση της καταστασης και δεν το παραδεχεται αλλα δεν το νομιζω.στα 28 δεν νομιζω οτι μπορω να της μιλησω για δυσλεξια η για υστερηση.δεν νομιζω να δεχτει κατι τετοιο.ισωσς και εγω στη θεση της να μην το δεχονουν.οσο για το οικονομικο και 100 ευρω την ωρα να της ζητουσα δεν θα ηταν προβλημα.
Αγάπα τον φίλο σου με τα ελαττώματα του , μην τον ξεφωνίζεις όμως.
Αν κάποιος που διάβαζε τα μνμ σου σε παρακινούσε ελάχιστα , ήσουν έτοιμη να πεις και όνομα της
φίλη σου.
 
Αρχίζεις να βελτιώνεσαι ,έχεις όμως αρκετό δρόμο ακόμη.
Φιλάκια :-* :-* :-*
ΥΓ.
Φιλικη συμβουλή
Μην γράφεις τόσα πολλά στα μνμ ,εκτίθεσαι.


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 422
Σύνολο: 426

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.