*

Αποστολέας Θέμα: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!  (Αναγνώστηκε 17829 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evi_poly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 28, 2009, 01:58:01 πμ »
τι να πω....σε περιοδους οικονομικής στενότητας όπως πχ αυτή που διανύουμε τώρα, η κυβέρνηση προτιμά να διορίζει ωρομίσθιους παρά μονιμους γιατι φυσικά στοιχίζουν λιγότερο και δεν έχουν επιδόματα....οπότε ίσως απο αυτή την άποψη έχουμε ελπίδες....( που φτάσαμε να παρακαλάμε για 4 ώρες την εβδομάδα με τα λεφτά άφαντα για 2 μόρια!!)
I've learned that everyone wants to reach the top of the mountain, but all the happiness and growth occurs while you are climbing it..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:57:26 »

Αποσυνδεδεμένος evi_poly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 28, 2009, 02:00:11 πμ »
solil αυτο το εγγραφο λογικά θα υπάρχει κάπου στο ιντερνετ ε??
I've learned that everyone wants to reach the top of the mountain, but all the happiness and growth occurs while you are climbing it..

Αποσυνδεδεμένος pkft

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 28, 2009, 12:53:31 μμ »
Αυτό με τις αργίες που λέτε το είχα βρει πέρσι με τη διευθύντρια στο ένα από τα σχολεία που πήγαινα.Κατά σειρά οι  αργίες που ΔΕΝ γράφουμε ώρες είναι : 28η Οκτωβρίου, 17 Νοέμβρη, 30 Ιανουαρίου(Τριών Ιεραρχών), η Καθαρά Δευτέρα, 25η Μαρτίου, Πρωτομαγιά, του Αγίου Πνεύματος και η ημερομηνία του αγίου της περιοχής(εγώ πχ για Νέα Μάκρη δεν έγραψα ώρες 21/5 φέτος).Για εκλογές δεν είμαι σίγουρη, γιατί φέτος έπεσε μαζί με το άγιο πνεύμα.Σε άλλες περιπτώσεις(εκδρομές,απεργίες,χιόνια κτλ), απ'ό,τι μου έχουν πει η λογική είναι πως όταν η ευθύνη δεν είναι δική μας για την απουσία κανονικά θα πρέπει να γράφουμε τις ώρες(εγώ τις έγραφα και τις 2 χρονιές που έχω δουλέψει).

Αποσυνδεδεμένος eleni t

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 28, 2009, 01:24:10 μμ »
Παιδιά μην αγχώνεστε τόσο με τις ώρες. Οι διευθυντές δεν έχουν να κερδίσουν τίποτα αν δε γράψουμε ώρες και σχεδόν πάντα είναι διατεθιμένοι να μας καλύψουν. Αν στην αρχή της χρονιάς φανείτε συνεργάσιμοι και φιλικοί, και κερδίσετε την εμπιστοσύνη τους, αργότερα είναι πολύ εξυπηρετικοί. Και να έχετε όσο το δυνατόν καλύτερες σχέσεις με τον υπέθυνο του ολοημέρου, γιατί με αυτόν-ήν θα συνεργάζεστε ουσιαστικά όλη τη χρονιά. Ο δικός μου πέρυσι μου είχε χαρίσει πάνω από 10-12 ώρες, όπως και στους υπόλοιπους κλάδους.
Bittersweet τις φίλες μου από Ηράκλειο με 8-10 μόρια της καλούν κάθε χρόνο απλά όχι από την αρχή της χρονιάς απαραίτητα. Να τηλεφωνείς στην Αβαθμια μόλις αρχίσουν να καλούν άτομα να δεις πότε περίπου θα φτάσει η σειρά σου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:57:26 »

Αποσυνδεδεμένος solil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 28, 2009, 05:25:19 μμ »
Δεν το είχα βρει στο ίντερνετ, από το γραφείο νομίζω μου το είχαν δώσει. Έτσι όπως τα λέει ο/η pkft είναι, αλλά για καλό και για κακό καλύτερα να έχεις το ίδιο το χαρτί μπροστά σου.

Κάτι άλλο που ίσως σας ζητηθεί, είναι μηνιαίος προγραμματισμός ύλης. Τις 2 πρώτες χρονιές μου ως ωρομίσθια (στη Γ' Αθήνας) έγραφα σε ένα χαρτί αναλυτικά τι θα κάνω τον προσεχή μήνα και ο υπεύθυνος το έστελνε στο γραφείο. Ό,τι έγραφα φυσικά ήταν εικονικό, γιατί σχεδόν ποτέ δεν τα έκανα αυτά, με τη σύμφωνη γνώμη διευθυντή και υπεύθυνου. Απλώς ήταν διαδικαστικό το θέμα. Ίσως το ήθελε ο σύμβουλος.. τι να πω! Την 3η χρονιά, πάντως, στην Α' Αθήνας, ουδέποτε μου ζητήθηκε, με κοιτάξανε και περίεργα νομίζω όταν ανέφερα το θέμα.

Όσο για τις παραιτήσεις από ωρομίσθιος, συμβαίνει συχνά. Προσωπικά το έκανα 2 φορές. Πήγαινα εκεί, αναλάμβανα υπηρεσία, δεν μου άρεσε η περιοχή, την επομένη δήλωνα παραίτηση (πριν παρουσιαστώ στο σχολείο όμως).Έχει ρίσκο, το κάνεις μόνο όταν έχεις σοβαρές πιθανότητες να σε ξανακαλέσουν. Δεν έχεις καμία επίπτωση, ΑΛΛΑ προσοχή: να ζητήσετε εγγράφως (με φαξ το έκανα κάθε φορά εγώ) την αποδέσμευσή σας από αυτήν την περιοχή, ώστε οι άλλες περιοχές να βλέπουν ότι είστε ελεύθεροι να σας καλέσουν.

Αποσυνδεδεμένος bittersweet

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 28, 2009, 09:46:42 μμ »

Bittersweet τις φίλες μου από Ηράκλειο με 8-10 μόρια της καλούν κάθε χρόνο απλά όχι από την αρχή της χρονιάς απαραίτητα. Να τηλεφωνείς στην Αβαθμια μόλις αρχίσουν να καλούν άτομα να δεις πότε περίπου θα φτάσει η σειρά σου.

ευχαριστω για τις πληροφοριες ελενη.Τωρα που βγηκαν οι πινακες ωρομισθιων θα αρχισουν αμεσως να ειδοποιουν η ειναι νωρις ακομα??Μη παρω τηλ. και με βρισουν.......

Αποσυνδεδεμένος evi_poly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 28, 2009, 11:20:09 μμ »
βγηκαν οι πίνακες ωρομισθίων? ποιας ειδικότητας?
I've learned that everyone wants to reach the top of the mountain, but all the happiness and growth occurs while you are climbing it..

Αποσυνδεδεμένος evi_poly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 28, 2009, 11:24:39 μμ »
οκ τους βρήκα!!
I've learned that everyone wants to reach the top of the mountain, but all the happiness and growth occurs while you are climbing it..

Αποσυνδεδεμένος marioullita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 29, 2009, 01:48:11 μμ »
 Καλημέρα σε όλους!Θα ήθελα να ρωτήσω για μία συνάδελφο και φίλη μου τί πιθανότητες έχει να την καλέσουν ωρομίσθια.Είναι ΠΕ02 στην περιφέρεια Θεσσαλίας.Γνωρίζει κανείς αν παίρνουν αρκετούς ωρομισθίους σ'αυτήν την περιφέρεια ή πόσα μόρια είχε περίπου ο τελευταίος ωρομίσθιος που πήραν πέρυσι?Έχει αγχωθεί γιατί έχει προσπαθήσει κι άλλες φορές μέσω ΑΣΕΠ να πετύχει κάτι!

Αποσυνδεδεμένος xrwmatini

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 29, 2009, 02:18:56 μμ »
οι ώρες των ωρομισθίων μαζεύονται σε λίγες μέρες αν κάποιος έρχεται από μακριά??? ???
και περίπου πόσες μέρες μπορεί να λείψει ένας ωρομίσθιος χωρίς να χάσει μόρια???πχ αν είναι άρρωστος?

Εξαρτάται από τις διαθεσιμότητες του σχολειου και την διάθεση αυτού που φτιάχνει το πρόγραμμα. Πάντως, πρέπει να σκεφτείς αν σε συμφέρει να δουλεύεις λίγες μέρες, γιατί έστω και 1 ώρα τη μέρα είναι 1 ένσημο. Οι περισσότεροι ωρομίσθιοι πάντως ζητάνε να δουλεύουν όσο το δυνατόν περισσότερες μέρες γι'αυτο το λόγο.
Μπορείς να λείψεις όσες μέρες θέλεις λόγω ασθένειας. Χρήματα παίρνεις για τις πρώτες 15, ενώ για τις υπόλοιπες παίρνεις επίδομα από το ΙΚΑ. Η χαρτούρα ωστόσο για να το κάνεις αυτό είναι τεράστια. Θέλει χαρτί από κρατικό νοσοκομείο ότι όντως ήσουν άρρωστος και περνάς και από επιτροπή ΙΚΑ. Αν είναι για 1-2 μέρες, συνήθως οι διευθυντές στις δίνουν έτσι, γιατί είναι πραγματικά τεράστια η ταλαιπωρία. Αν είναι κάτι πιο σοβαρό τώρα, εύχομαι απλά να μην τύχει. Επίσης, αν είναι να λείψεις για μεγάλο διάστημα, καλύπτουν τη θέση σου με τον επόμενο ωρομίσθιο και όταν επιστρέψεις, σε στέλνουν στο επόμενο κενό. Οπότε αυτό μπορεί να σου βγει σε καλό, αν η τοποθέτηση είναι καλύτερη ή και σε κακό, αν το νέο κενό δεν σε βολεύει. Αν δεν υπάρχει κενό, είναι υποχρεωμένοι να απολύσουν τον τελευταίο ωρομισθιο που προσέλαβαν και να στείλουν εσένα στη θέση του. Εμένα πάντως ενα ωραιότατο σπασμένο πόδι, με πήγε από ΕΠΑΛ μιάμιση ώρα από το σπίτι μου στο Γενικό Λύκειο της γειτονιάς μου. Οπότε ήμουνα τυχερή μέσα στην ατυχία μου.  ;D Τα μόρια υπολογίζονται κανονικά και μην ακούτε διάφορους καλοθελητές που διαδίδουν φήμες για να γλιτώσουν την παραπάνω γραφειοκρατία που προκύπτει από την αλλαγή θέσης. (Ναι, μου έτυχε και αυτό, σε φάση εκβιασμού "ή κόβεις την αναρρωτική και πας στο σχολείο με το γύψο ή χάνεις τη θέση σου" από ένα "ευγενέστατο" υπάλληλο της δευτεροβάθμιας, αλλά ευτυχώς δεν μάσησα, χάρη σε μια συνάδελφο νομικό....). Η ωρομισθία θέλει καλή ενημέρωση ως προς τα δικαιώματα μας.  ;)
δηλαδη συμφερει να σπασω τις ωρες σε περισσοτερες ημερες για να παρω ενσημα εστω κ αν εχω μια ωρα την ημερα μονο?

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 29, 2009, 02:22:23 μμ »
δηλαδη συμφερει να σπασω τις ωρες σε περισσοτερες ημερες για να παρω ενσημα εστω κ αν εχω μια ωρα την ημερα μονο?

Κάθε μέρα είναι και ένα ένσημο, οπότε ναι. Αν θέλεις να έχεις 1-2 μέρες κενό, ίσως είναι καλό να κοιτάξεις πότε είναι οι επίσημες αργίες (28η, 25η, 1η Μαΐου, 17 Νοέμβρη κ.α.) και να πάρεις αυτή τη μέρα κενό, αφού ούτως ή άλλως δεν θα μετρήσουν οι ώρες.

Αποσυνδεδεμένος madr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 29, 2009, 02:59:36 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!!Είμαι ΠΕ02 και για πρώτη φορά αποφάσισα να ψάξω τί τρέχει με τους συγκεκριμένους πίνακες ωρομισθίων.Έχω μια απορία που μπορεί να είναι αφελής, παρακαλώ όμως απαντήστε μου αν ξέρετε.Στην περιφέρεια που έχω δηλώσει οι πρώτοι στη σειρά έχουν συνολικό αριθμό μορίων γύρω στο 40,αυτοί δεν πάνε αναπληρωτές με τόσα μόρια ή κάτι δεν έχω καταλάβει;;;;;Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 29, 2009, 03:07:49 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!!Είμαι ΠΕ02 και για πρώτη φορά αποφάσισα να ψάξω τί τρέχει με τους συγκεκριμένους πίνακες ωρομισθίων.Έχω μια απορία που μπορεί να είναι αφελής, παρακαλώ όμως απαντήστε μου αν ξέρετε.Στην περιφέρεια που έχω δηλώσει οι πρώτοι στη σειρά έχουν συνολικό αριθμό μορίων γύρω στο 40,αυτοί δεν πάνε αναπληρωτές με τόσα μόρια ή κάτι δεν έχω καταλάβει;;;;;Ευχαριστώ
Αυτοί απλά έκαναν τα χαρτιά τους και για ωρομίσθιοι...εννοείται πως με τόσα μόρια θα φύγουν αναπληρωτές.΄Ετσι η θέση των υπόλοιπων ωρομισθίων βελτιώνεται.

Αποσυνδεδεμένος KMARG65

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά ωρομίσθιος!!!!!!!
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 30, 2009, 07:32:55 μμ »
Καλησπερα σε ολους..Μπορει καποιος να μου πει ΠΟΥ και ΠΟΤΕ γινονται οι αιτησεις για ωρομισθιους?Αρχαριος γαρ!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159902
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 475
Σύνολο: 482

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.