*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο  (Αναγνώστηκε 224413 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #280 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 05:27:32 μμ »
thank you! ησουν αυτη που περιμενα να απαντησεις γιατι ακριβως ηθελα την αποψη ενος ιδιοκτητη  ;D
εχω στειλει με mail, οπως ζητουσαν, το βιογραφικο σε καποια φροντιστηρια την προηγουμενη βδομαδα και αναρωτιομουν αν ηταν καλυτερα να ειχα παει απο εκει. αλλαγη ζωης, αλλαγη πολης, ολα απο την αρχη! 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:17:12 »

Αποσυνδεδεμένος eva1986

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #281 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 05:43:42 μμ »
Καλησπερα!Περασα προχθες απο το φροντιστηριο που δουλευω να παρω το προγραμμα.Διαπιστωσα λοιπον οτι απο τις 17 ωρες που ειχαμε συμφωνησει μου εδωσε μονο 8!!Και ο λογος ειναι οτι πηρε μια κοπελα με voucher που δεν ξερω πως ακριβως λειτουργει με το ωρομισθιο..Το θεμα ειναι οτι κατι μου πεταξε και εμενα για εργασια μεσω οαεδ.Ξερει κανεις αν αυτο συμφερει?Γιατι λογικα αν μπω σε voucher δε θα μπορω να παρω ταμειο ανεργιας το καλοκαιρι και μου ειπε επισης οτι πρεπει να ειμαι εκει σιγουρα καποιες ωρες ανεξαρτητως απο το αν θα εχω μαθημα η οχι.Να σηκωνω λεει κανενα τηλεφωνο και τετοια.Τι αλλο θα ακουσω δεν ξερω ακομη...Και πρεπει να βρω και αλλες ωρες σε αλλο φροντιστηριο μετα απο ολα αυτα.Η απολυτη εκμεταλλευση για αλλη μια φορα.
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #282 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 05:47:25 μμ »
thank you! ησουν αυτη που περιμενα να απαντησεις γιατι ακριβως ηθελα την αποψη ενος ιδιοκτητη  ;D
εχω στειλει με mail, οπως ζητουσαν, το βιογραφικο σε καποια φροντιστηρια την προηγουμενη βδομαδα και αναρωτιομουν αν ηταν καλυτερα να ειχα παει απο εκει. αλλαγη ζωης, αλλαγη πολης, ολα απο την αρχη!
Χε χε δεν κάνει τίποτα  ;)

Κατά τη γνώμη μου, δεν χάνεις τίποτα να πας ΚΑΙ από εκεί εφόσον είναι κοντά σου. Το πολύ-πολύ να σου πουν ότι δεν μπορεί κάποιος να σου μιλήσει, άφησε το βιογραφικό και φύγε - μικρό το κακό. Μην τους πεις ότι έχεις στείλει το βιογραφικό με μέιλ, εκτός αν πέσεις σε περίπτωση που πετύχεις το φροντιστήριο χωρίς επισκέπτες και μπορείς να πιάσεις συζήτηση. Δοκίμασε να πας μεσημέρι ή αν έχουν συγκεκριμένες ώρες που κάνουν εγγραφές, στην αρχή ή προς το τέλος της βάρδιας. Μην πας δηλαδή στις 7 το απόγευμα που συνήθως έχει κόσμο.

Όταν στέλνεις το βιογραφικό καλό είναι να βάζεις και κάποιο συνοδευτικό σημείωμα και όχι απλά "δείτε συνημμένο το βιογραφικό μου".

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #283 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 05:56:56 μμ »
ε ναι εννοειται , οχι ξερα ετσι το mail μονο με το συνημμενο.  :D

eva1986, προφανως η νεα κοπελα ειναι κατω των 29 και η εργοδοτρια σου εκμεταλλευτηκε το voucher για να προσλαβει την κοπελα με τα 450 κατι ευρω χωρις η ιδια να πληρωσει κατι. καπως ετσι εχω καταλαβει οτι λειτουργει το voucher. προφανως θελει να σε βαλει κ εσενα σε καποιο προγραμμα του οαεδ και να παιρνει καποια επιδοτηση απο εκει ή κατι τετοιο. απλως επειδη οι θεσεις αυτες ειναι για πληρη απασχοληση θα πρεπει να εισα εκει σε τυχον ελεγχο. οποτε θα παριστανεις κ την γραμαμτεα.  ;D ετσι σκεφτομαι οτι θα ειναι. ρωτησε την να σου τα εξηγησει αναλυτικα ή ρωτα και καποιον λογιστη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:17:12 »

Αποσυνδεδεμένος eva1986

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #284 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 06:09:16 μμ »
Ευχαριστω evi06.450 ευρω θα παιρνει για 18 ωρες την εβδομαδα(χωρις να πληρωνει Χριστουγεννα-Πασχα,μας το ειπε δε βγαινει λεει φετος)?Σκεφτομουν να αρνηθω να παω μεσω οαεδ κυριως για το ταμειο,το οποιο με 8 ωρες δε θα παιρνω βεβαια,αλλα ελεγα μηπως βρω καποιες ωρες σε κανενα αλλο η σε κανενα ιεκ και τα ιδεκε που περσι με πηραν και δεν πηγα.Τωρα αν της το πω μπορει και μου πει αντε γεια.Απλα εκει που καπως κανεις ενα προγραμματισμο σου λενε οι οροι αλλαζουν κι αν θες...Φανταζομαι οι ιδιοι οροι παιζουν παντου,αλλα αυτο με το voucher ειναι καινουργια μοδα και οι αργιες να μην πληρωνονται. :'(Καθε περσι και καλυτερα...
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #285 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 06:11:10 μμ »
eva1986, προφανως η νεα κοπελα ειναι κατω των 29 και η εργοδοτρια σου εκμεταλλευτηκε το voucher για να προσλαβει την κοπελα με τα 450 κατι ευρω χωρις η ιδια να πληρωσει κατι. καπως ετσι εχω καταλαβει οτι λειτουργει το voucher. προφανως θελει να σε βαλει κ εσενα σε καποιο προγραμμα του οαεδ και να παιρνει καποια επιδοτηση απο εκει ή κατι τετοιο. απλως επειδη οι θεσεις αυτες ειναι για πληρη απασχοληση θα πρεπει να εισα εκει σε τυχον ελεγχο. οποτε θα παριστανεις κ την γραμαμτεα.  ;D ετσι σκεφτομαι οτι θα ειναι. ρωτησε την να σου τα εξηγησει αναλυτικα ή ρωτα και καποιον λογιστη.

Κάπως έτσι είναι όντως. Είναι αυτά τα χαζά προγράμματα που βγάζει ο ΟΑΕΔ για να μειώσει την ανεργία, με τα οποία βολεύει έναν και ξεβολεύει έναν άλλο. Συνήθως δεν μπορείς να βάλεις κάποιο άτομο που ήδη έχει εργαστεί για σένα στο πρόγραμμα αλλά πρέπει να προσλάβεις κάποιον καινούριο. Ας μην εκφραστώ καλύτερα.

eva1986 αν είσαι καλή και έχεις εμπειρία, αυτό που θα έκανα στη θέση σου είναι να ψάξω για συμπληρωματικές ώρες σε άλλα φροντιστήρια. Τουλάχιστον να μην χάσεις τα ένσημα. Όπως έλεγα και πιο πάνω πριν μας κόψει η διαχείρηση γιατί είχαμε βγει εκτός θέματος (και ζητώ συγνώμη προκαταβολικά από τους διαχειριστές αν ξαναβγώ) οι καλοί και έμπειροι καθηγητές είναι δυσεύρετοι ειδικά όταν δεν έχεις πλήρες ωράριο να τους δώσεις.

Είναι λίγο νωρίς ακόμα γιατί η βασική εβδομάδα εγγραφών είναι η ερχόμενη (βοήθειά μας) αλλά ίσως προκύψουν περισσότερες ώρες στο φροντιστήριο που είσαι. Εγώ στις δικές μου καθηγήτριες δεν έχω δώσει ακόμα τελικό πρόγραμμα. Οπότε μην απελπίζεσαι. Αλλά κάνε οπωσδήποτε κάποιες κινήσεις για να βρεις συμπληρωματική δουλειά. Ποτέ δεν ξέρεις, μπορεί να είναι για καλό  ;)

Αποσυνδεδεμένος eva1986

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #286 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 06:24:01 μμ »
 Αφου επαθα το εγκεφαλικο τωρα ψαχνω και αλλου αν και ειναι αργα τα καλα φροντιστηρια κλεινουν νωρις καθηγητες,και παλι θα ειναι καινουργιο και δεν θα τους ξερω με τρομαζει και το αν θα πληρωνουν στην ωρα τους κτλ.Βεβαια δεν μπορω να κανω κατι αλλο,οποτε θα συμβιβαστω με αυτα.Ποσα γλιτωνει δηλαδη απο το voucher πια,300 ευρω το μηνα παιρνουμε/παιρναμε.

Παντως τα πηγαινω απο εκει τα βιογραφικα να δω και το χωρο...
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #287 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 06:33:27 μμ »
κατσε για να καταλαβω κατι. γιατι αν σε προσλαβει μεσω προγραμματος δεν θα βγεις σε ταμειο; αν ειναι voucher, αν θυμαμαι καλα, δεν βγαινεις ταμειο,οντως γιατι ειναι κατι σαν πρακτικη.
αν ομως σε προσλαβει μεσω αλλου προγραμματος του οαεδ γιατι να μην βγεις;
α) τα προγραμματα αυτα αφορουν πληρη απασχοληση οποτε πρεπει να σου κολλα 25 ενσημα το μηνα
β) ακομα κ αν κανω λαθος και δεν ειναι για κπ προγραμμα επιδοτησης με πληρη απασχοληση ρωτησε την αν μπορει να σου "απλωσει" τις ωρες  στις 5 μερες τις εβδομαδας για να μαζεψεις οσα περισσοτερα ενσημα μπορεις για το ταμειο.
πες της τουλαχιστον οτι αφου σου εφερε τελευταια στιγμη τον προγραμματισμο πανω κατω, ας κανει κατι να μην χασεις το ταμειο.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #288 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 06:36:52 μμ »
Αφου επαθα το εγκεφαλικο τωρα ψαχνω και αλλου αν και ειναι αργα τα καλα φροντιστηρια κλεινουν νωρις καθηγητες,και παλι θα ειναι καινουργιο και δεν θα τους ξερω με τρομαζει και το αν θα πληρωνουν στην ωρα τους κτλ.Βεβαια δεν μπορω να κανω κατι αλλο,οποτε θα συμβιβαστω με αυτα.Ποσα γλιτωνει δηλαδη απο το voucher πια,300 ευρω το μηνα παιρνουμε/παιρναμε.
Λογικό είναι να ξενίζει το άγνωστο, αλλά γιατί να σε τρομάζει; Σκέψου ότι και στο φροντιστήριο που είσαι τώρα κάποτε ήσουν μια άγνωστη. Άσε που αν καταφέρεις να βρεις λίγες ώρες σε κάποιο άλλο φροντιστήριο, το πιθανότερο είναι να σε έχουν στα ώπα ώπα γιατί σε έχουν μεγάλη ανάγκη.

Αυτό που λες ότι τα καλά φροντιστήρια κλείνουν νωρίς καθηγητές δεν είναι αλήθεια. Τα καλά φροντιστήρια κλείνουν νωρίς τους παλιούς τους καθηγητές και ΔΕΝ κλείνουν άλλους μέχρι τελευταία στιγμή, γιατί τα καλά φροντιστήρια δεν θέλουν να υποσχεθούν κάτι που θα το πάρουν πίσω τελευταία στιγμή (ώρες που δεν υπάρχουν). Οπότε εγώ θα έλεγα ότι τα φροντιστήρια που ψάχνουν τελευταία στιγμή να δώσουν λίγες επιπλέον ώρες σε κάποιον, είναι πιθανότερο να είναι καλά (και να πληρώνουν) παρά μέτρια. Είναι επίσης πιθανότερο να έχουν πάει καλά οι εγγραφές τους.

Τα voucher συγκεκριμένα δεν τα ξέρω, αλλά αν γλιτώνει ΙΚΑ και επιδόματα, παίζει να γλιτώνει αρκετά χρήματα. Σκέψου ότι για κάθε ευρώ που βάζεις στην τσέπη, το φροντιστήριο πληρώνει γύρω στο 1,70€ -- και υπολόγισε αναλόγως.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #289 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 06:39:22 μμ »
β) ακομα κ αν κανω λαθος και δεν ειναι για κπ προγραμμα επιδοτησης με πληρη απασχοληση ρωτησε την αν μπορει να σου "απλωσει" τις ωρες  στις 5 μερες τις εβδομαδας για να μαζεψεις οσα περισσοτερα ενσημα μπορεις για το ταμειο.
πες της τουλαχιστον οτι αφου σου εφερε τελευταια στιγμη τον προγραμματισμο πανω κατω, ας κανει κατι να μην χασεις το ταμειο.
Το να σου απλώσει τα ένσημα δεν είναι τόσο εύκολο γιατί πρέπει να έχεις τουλάχιστον δύο ώρες μάθημα τη μέρα για να πάρεις ένσημο (εκτός αν το ωρομίσθιό σου είναι αστρονομικό) οπότε 8 ώρες διδασκαλίας το πολύ-πολύ να απλωθούν σε τέσσερις μέρες. Αξίζει πάντως να το συζητήσεις μήπως και βρεθεί κάποια λύση.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #290 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 06:42:26 μμ »
ναι δεν ειναι τοσο ευκολο αλλα ας το προτεινει και αυτο μπας και γινει κατι.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #291 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 06:50:50 μμ »
Σαφώς, αλλά από το να προσπαθείς να παρατείνεις την παραμονή σου σε ένα φροντιστήριο που αποδεδειγμένα δεν σε σέβεται θεωρώ ότι είναι καλύτερα να ψάξεις για κάτι άλλο. Εμένα όταν μου έτυχε κάτι ανάλογο πριν χρόνια (ως καθηγήτρια μιλάω πάντα) απλά έψαξα αλλού δουλειά και τελικά βρήκα πλήρες ωράριο σε ένα άλλο, καλύτερο φροντιστήριο, στο οποίο έμαθα πολλά καινούρια πράγματα (ανέλαβα πρώτη φορά τάξη pre Junior, Proficiency και ενήλικες - δεν το λες και λίγο!) και γνώρισα πολλές καλές συναδέλφους, μία από τις οποίες έγινε κολλητή μου φίλη. Ποτέ δεν ξέρεις τι ευκαιρίες υπάρχουν εκεί έξω. ΟΚ τα πράγματα είναι λίγο πιο δύσκολα στις μέρες μας αλλά οι περισσότερες καθηγήτριες που ξέρω πληρώνονται κανονικά και λίγο-πολύ στην ώρα τους και είναι ευχαριστημένες από τη δουλειά τους. Η τύχη βοηθάει τους τολμηρούς, έτσι δεν λένε? Τολμήστε λοιπόν και ακόμα περισσότερο τολμήστε να αλλάξετε τα κακώς κείμενα. Μπορεί το αποτέλεσμα να σας εκπλήξει θετικά.

Αποσυνδεδεμένος eva1986

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #292 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 07:17:29 μμ »
Ευχαριστω για τις συμβουλες!!Αν και φετος για να πω την αληθεια αρχισα να ελπιζω ξανα για το δημοσιο σχολειο ακουγωντας οτι θα παρουν πολλους αναπληρωτες και ισως γινει και ασεπ.Βλεποντας και κανοντας λοιπον :)Καλη σχολικη χρονια να εχουμε,με τα ελαχιστα προβληματα...
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #293 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 07:41:18 μμ »
Τολμήστε λοιπόν και ακόμα περισσότερο τολμήστε να αλλάξετε τα κακώς κείμενα. Μπορεί το αποτέλεσμα να σας εκπλήξει θετικά.

+φωνώ,
(αυτό το "μπορει" η αμφιβολία, να γίνει βεβαιότητα)  ;)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 497
Σύνολο: 497

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.