*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο  (Αναγνώστηκε 224398 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος εκπαιδευτικος_30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #294 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 08:07:30 μμ »
Σαφώς, αλλά από το να προσπαθείς να παρατείνεις την παραμονή σου σε ένα φροντιστήριο που αποδεδειγμένα δεν σε σέβεται θεωρώ ότι είναι καλύτερα να ψάξεις για κάτι άλλο. Εμένα όταν μου έτυχε κάτι ανάλογο πριν χρόνια (ως καθηγήτρια μιλάω πάντα) απλά έψαξα αλλού δουλειά και τελικά βρήκα πλήρες ωράριο σε ένα άλλο, καλύτερο φροντιστήριο, στο οποίο έμαθα πολλά καινούρια πράγματα (ανέλαβα πρώτη φορά τάξη pre Junior, Proficiency και ενήλικες - δεν το λες και λίγο!) και γνώρισα πολλές καλές συναδέλφους, μία από τις οποίες έγινε κολλητή μου φίλη. Ποτέ δεν ξέρεις τι ευκαιρίες υπάρχουν εκεί έξω. ΟΚ τα πράγματα είναι λίγο πιο δύσκολα στις μέρες μας αλλά οι περισσότερες καθηγήτριες που ξέρω πληρώνονται κανονικά και λίγο-πολύ στην ώρα τους και είναι ευχαριστημένες από τη δουλειά τους. Η τύχη βοηθάει τους τολμηρούς, έτσι δεν λένε? Τολμήστε λοιπόν και ακόμα περισσότερο τολμήστε να αλλάξετε τα κακώς κείμενα. Μπορεί το αποτέλεσμα να σας εκπλήξει θετικά.
Το μήνυμά σου αυτό είναι εξαιρετικό από την αρχή μέχρι το τέλος. Για μένα σημαίνει πολλά... :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:20:45 »

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #295 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 10:27:57 πμ »
γιατί νομίζω στις αλυσίδες μεταφέρουν από το ένα παράρτημα στο άλλο καθηγητές ε αυτή ήξερε γαλλικά και κάποια γερμανικά σάμπως οι μαθητές το ήξεραν?? εξάλλου πάντα υπάρχει η δυσκολία της γλώσσας και των εξετάσεων στα γερμανικά ;) γιατί οι άλλοι που κάνουν αγγλικά έχουν πτυχίο αγγλκής φιλολογίας...
Σωστή παρατήρηση...!
κάποτε δούλευαν μόνο με επάρκεια...!
χωρίς πτυχίο κάποιο...

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #296 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 09:52:12 μμ »
παιδια, θελω να εκφρασω καποιους προβληματισμους μου σχετικα με τα φροντιστηρια. αρχικα ηθελα να ρωτησω οσους δουλευουν σε φροντιστηρια ξενων γλωσσων, τι ωραριο εχετε; σας δινουν πληρες; εμενα οπου εχω παει ποτε δεν μου εχουν προτεινει πληρες, παντα μιλαμε για 8-12 ωρες και με τα λεφτα αυτα δεν ζεις... επισης, παντα μου λενε οτι δεν θελουν να δουλευω σε αλλο φροντιστηριο... :o :o :o και τι θα τρωω;; τα λυσσακα μου;

και κατι αλλο, εχετε κανει αιτηση για αναπληρωση;; κι αν σας παρουν, τι κανετε;; φευγετε στη μεση της χρονιας;

θα ηθελα πολυ να ακουσω τις αποψεις σας.
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Συνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #297 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 10:44:35 μμ »
προσωπικα πανω απο 10-15 ωρες ποτε δεν ειχα σε φροντιστηριο. βεβαια ζουσα μεχρι και περσι σε επαρχιακη πολη οποτε τα περισσοτερα φροντιστηρια ειναι συνοικιακα και δυσκολο να εχουν να σου δωσουν πληρες ωραριο. ημασταν πχ. 2-3 καθηγητριες που πανω-κατω ειχαμε περιπου 15 ωρες και αναλαμβαναμε τα επιπεδα δλδ. η μια ολα τα juniors, η αλλη τα seniors κτλπ. οχι απιθανο ομως, σε μεγαλυτερες πολεις με παραρτηματα κτλπ δεν ξερω τι γινεται.
να σου πω την αληθεια ποτε δεν εψαξα ουτε για αλλο φροντιστηριο αφου συμπληρωνα τις ωρες μου με ιδιαιτερα που καμια χρονια δεν επεσα κατω απο 10 ωρες, ΙΕΚ κτλπ. ασε που ειχα συνεννοησιμο αφεντικο ως προς την ασφαλιση και ποτε δεν εχασα επιδομα ανεργιας. τα τελευταια 2 χρονια μονο μου τα χαλασε με τα επιδοματα.   :P

εισαι τοσο πανω στον πινακα, που περιμενεις να φυγεις; αν ναι, δεν θα εψαχνα τοτε για φροντιστηριο. ειναι κριμα γιατι οπως θελουμε να μας φερονται ξεκαθαρα ετσι, νομιζω, ειναι καλο να συμπεριφερομαστε και εμεις. δεν ξερω ας μιλησει καποιος που εχει αναλογη εμπειρια.ποτε δεν ειχα τετοια πιθανοτητα, οποτε δεν με προβληματισε. μονο ως ωρομισθια που ομως μπορουσες να τα βολεψεις...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2014, 10:48:29 μμ από evi06 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:20:45 »

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #298 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 08:47:31 πμ »
evi, σε ευχαριστω για την απαντηση σου, οχι δεν ειμαι ψηλα στον πινακα, αλλα ειχα δουλεψει πριν δυο χρονια, και ξαφνικα μαλιστα... κι οσο ζεις, ελπιζεις, αρα αφου κανουμε αιτηση την κανουμε γιατι ελπιζουμε ή γιατι πρεπει να ειμαστε στον πινακα (καποιοι). προσωπικα ομως, φετος εβαλα περισσοτερες περιοχες αττικης, κι ειχα μια ελπιδα μπας και με καλεσουν, εστω κι αργα. και τοτε θα θελω να παω, τι θα κανω με το φροντιστηριο; το ρωταω και θελω να δω τη γνωμη σας γιατι εχασα δουλεια σε φροντιστηριο φετος, επειδη ειπα την αληθεια οτι εχω κανει αιτηση αναπληρωτριας. δεν θελω να βρεθω εκτεθειμμενη ηθικα απεναντι στον εργοδοτη, και να μου πει τοτε "μα, δεν το ηξερες οτι μπορει να σε παρουν;". βεβαια, ολοι γυρω μου μου λενε οτι ειμαι χαζη, γιατι αυτοι δεν θα ειχαν κανενα προβλημα να με απολυσουν την επομενη μερα, αν συνεβαινε κατι, απλως εγω δεν μπορω να το κανω... ξερω οτι η πιθανοτητα ειναι μικρη να με καλεσουν, αλλα ετσι ελεγα και πριν δυο χρονια και τελικα με καλεσαν... αργα... αλλα εβγαλα πολυ περισσοτερα λεφτα απο ο,τι ολο τον χρονο, ειχα ενα φυσιολογικο ωραριο, και ημουν σε σχολειο!

θα ηθελα να ακουσω την αποψη σας!
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #299 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 12:07:48 μμ »
Στη θέση σου, αν ήμουν ψηλά στον πίνακα και είχα σχεδόν σίγουρη την αναπλήρωση, θα περίμενα χωρίς φροντιστήριο και με τα ιδιαίτερά μου (δεν ξέρω αν έχεις). Τώρα, όμως, που είσαι χαμηλά είναι δύσκολα τα πράγματα. Από τη μία πρέπει να βγάλεις χρήματα για τις υποχρεώσεις σου κι από την άλλη δε θεωρώ ότι είναι σωστό να αφήσεις σύξυλο τον εργοδότη σου μες στη χρονιά. Το ότι θα σε απέλυε πανεύκολα δεν το ξέρεις. Δεν ισχύει για όλους αυτό. Δεν έχεις αρκετά ιδιαίτερα ώστε να έχεις την πολυτέλεια να περιμένεις αναπλήρωση (χάνοντας, όμως, στην περίπτωση αυτή ένσημα που χρειάζονται για βιβλιάριο και ΟΑΕΔ);

Αποσυνδεδεμένος eva1986

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #300 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 01:04:19 μμ »
Planety αν ο μισθος του φροντιστηριου ηταν τοσος ωστε να μπορεις να ζεις αξιοπρεπως θα πηγαινες σε σχολειο?Εγω λεω οτι να οντως μπορουσα να ζησω θα προτιμουσα να συνεχισω σε φροντιστηριο στο σπιτι μου παρα να πηγαινω καθε χρονο και σε αλλη πολη...Και ας μην ξεχναμε οτι οι ιδιοι εργοδοτες μας εκαναν μειωση μισθου οχι μια αλλη 3 συνεχομενες χρονιες,κατεβαζοντας το ωρομισθιο σε επιπεδα γελοια.Οι ανειδικευτοι εργατες παιρνουν περισσοτερα απο εμας!Μονο οι επαρκειουχοι μενουν τελικα σε φροντιστηριο αφου δεν εχουν καμια αλλη προοπτικη για εργασια αλλου(ουτε καν σε ιδιωτικο σχολειο).

Τωρα λογικο να θες να φερθεις επαγγελματικα,οποτε αν παρεις λιγες ωρες(οχι ταξεις πτυχιου) θα ειναι ευκολο να βρει καποιον αλλο ακομη και στη μεση της χρονιας.Το θεμα ειναι να δουλευεις για να μπορεις να ζησεις... ;)
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος tinky_fairy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #301 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 07:13:09 μμ »

  Καλησπέρα σας !

 Θα εργαστώ φέτος σε φροντιστήριο (Αγγλικών) πρώτη χρονιά και θα ήθελα να κάποιες πληροφορίες απο τους παλαιότερους στο χώρο.

  Προσφέρει 4 ευρώ ωρομίσθιο. Πώς σας φαίνεται?
  Μου βγαίνουν 13-14 ωρες/ την εβδομάδα. Θα μπορέσω να μπω ταμείο ανεργίας το καλοκαίρι αν κάνω μόνο αυτό? Και απο πότε πρέπει να ξεκινήσει να μου κολλάει ένσημα?  Κάτι μου είπε για κανένα μήνα απο τώρα.

 Και τέλος, υπάρχει πρόβλημα να εργάζεσαι σε δημοτική επιχείρηση και σε φροντιστήριο? Όχι αναπληρωτής.  Ξέρω ότι απαγορεύεται στους αναπληρωτές να εργάζονται σε φροντιστήριο.  Υπάρχει πιθανότητα να με πάρουν κάπου αλλού στο δημόσιο τομέα με σύμβαση, αναρωτιέμαι αν υπάρχει προβλημα.

 Ευχαριστώ πολυ.


Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #302 στις: Σεπτέμβριος 10, 2014, 09:34:58 πμ »
Προσφέρει 4 ευρώ ωρομίσθιο. Πώς σας φαίνεται?
4 ευρώ καθαρά ή μεικτά? 4 ευρώ καθαρά πιστεύω ότι είναι καλά αν είσαι καινούρια στο χώρο και άπειρη, όχι με την έννοια ότι θα μπορέσεις να ζήσεις με αυτό το μισθό αλλά με την έννοια ότι δύσκολα θα βρεις καλύτερα.

Μου βγαίνουν 13-14 ωρες/ την εβδομάδα. Θα μπορέσω να μπω ταμείο ανεργίας το καλοκαίρι αν κάνω μόνο αυτό? Και απο πότε πρέπει να ξεκινήσει να μου κολλάει ένσημα?  Κάτι μου είπε για κανένα μήνα απο τώρα.
Πολύ απίθανο γιατί νομίζω πως έτσι κι αλλιώς δεν παίρνεις ταμείο τον πρώτο χρόνο (δεν έχεις αρκετά ένσημα). Επίσης εξαρτάται από το πώς είναι μοιρασμένες οι ώρες σου. Τα ένσημα τα παίρνεις με τις μέρες, όχι με τις ώρες, και για να πάρεις ένσημο μια συγκεκριμένη μέρα πρέπει το ωρομίσθιό σου να είναι πάνω από ένα Χ ποσό (νομίζω ότι το ποσό αυτό είναι 11 ευρώ μεικτά αλλά δεν είμαι 100% σίγουρη). Αυτό σημαίνει ότι αν μία μέρα έχεις μόνο 1 ή 2 ώρες μάθημα, μάλλον δεν θα δικαιούσαι ένσημο (λόγω του χαμηλού ημερομισθίου), και αν μια μέρα δουλεύεις 6 ώρες θα παίρνεις ένα ένσημο μόνο. Οπότε αν οι 14 ώρες σου είναι μοιρασμένες σε 3ωρα/μέρα ίσως καταφέρνεις να παίρνεις 5 ένσημα την εβδομάδα, αλλά αν είναι μοιρασμένες 4-5-5 θα παίρνεις 3 ένσημα την εβδομάδα.

Ένσημα είναι υποχρεωμένη να σου βάζει από τη στιγμή που γίνεται η πρόσληψη. Η πρόσληψη δεν είναι ανάγκη να γίνει την πρώτη μέρα που μπαίνεις σε τάξη, αλλά το περιθώριο είναι μερικές μέρες όχι ένας μήνας.

Για το άλλο θέμα που ρωτάς, δεν ξέρω να σου απαντήσω.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #303 στις: Σεπτέμβριος 10, 2014, 09:45:45 πμ »
βεβαια, ολοι γυρω μου μου λενε οτι ειμαι χαζη, γιατι αυτοι δεν θα ειχαν κανενα προβλημα να με απολυσουν την επομενη μερα, αν συνεβαινε κατι, απλως εγω δεν μπορω να το κανω... ξερω οτι η πιθανοτητα ειναι μικρη να με καλεσουν, αλλα ετσι ελεγα και πριν δυο χρονια και τελικα με καλεσαν... αργα... αλλα εβγαλα πολυ περισσοτερα λεφτα απο ο,τι ολο τον χρονο, ειχα ενα φυσιολογικο ωραριο, και ημουν σε σχολειο!
Δεν είσαι χαζή, και αυτό που σου λένε είναι τελείως άκυρο γιατί οι περισσότεροι εργοδότες δεν απολύουν για ψύλλου πήδημα στη μέση της χρονιάς - ξέρετε πολλές περιπτώσεις καθηγητών που εργάστηκαν για 3 μήνες και μια μέρα ήρθε ο ιδιοκτήτης του φροντιστηρίου και τους είπε "από αύριο μην ξανάρθεις, δεν σε χρειάζομαι"? Εγώ δεν έχω ακούσει καμία τέτοια περίπτωση στα τόσα χρόνια που βρίσκομαι στο χώρο - με εξαίρεση 1-2 φροντιστήρια τα τελευταία χρόνια που έπεσαν έξω και έκλεισαν ξαφνικά.

Πρέπει να πάρεις μια δύσκολη απόφαση και δεν ξέρω τι να σου συστήσω. Το σωστό είναι να προειδοποιήσεις τον πιθανό εργοδότη. Αλλά αυτό νομίζω το καταλαβαίνεις και η ίδια. Αν αποφασίσεις να μην πεις τίποτα και να το αφήσεις στην τύχη, προσπάθησε τουλάχιστον να εργαστείς σε ένα φροντιστήριο με πολλούς καθηγητές που θα υπάρχει ίσως η δυνατότητα να καλυφθούν οι ώρες σου πιο εύκολα όταν και αν φύγεις. Μην πας σε κανένα μικρό συνοικιακό που θα είσαστε δύο άτομα μόνο.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2014, 09:48:26 πμ από Isla »

Αποσυνδεδεμένος tinky_fairy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #304 στις: Σεπτέμβριος 10, 2014, 02:28:51 μμ »

 Isla- σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Απ'ότι θυμάμαι μου είπε ότι τα ένσημα που θα μου κολλάει θα είναι 3ωρα .Τώρα δεν ξέρω τι εννοεί, προφανώς μερική απασχόληση...και ότι η περσινή κοπέλα με αυτόν τον τρόπο μπήκε το καλοκαίρι στο ταμείο ανεργίας.

 Θα δείξει, γενικά είναι καλές οι συνθήκες,και συζητήσιμοι άνθρωποι, αλλά επειδή έχω δει πολλά και ακούσει ακόμα περισσότερα θέλω να είμαι ενημερωμένη  :)

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #305 στις: Σεπτέμβριος 10, 2014, 02:42:39 μμ »
Νομίζω κι εγώ πως τον πρώτο χρόνο δεν μπαίνεις ταμείο ανεργίας εκτός κι αν πέρυσι εργαζόσουν κάπου κι έχεις ένσημα από εκεί.

Αποσυνδεδεμένος ALITHINOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #306 στις: Σεπτέμβριος 10, 2014, 03:44:44 μμ »
Έχω μια απορία βρε παιδιά.. Υπάρχει κάποιος καθηγητής που να κόβει απόδειξη για τα ιδιαίτερα μαθήματα; Ποιά ειναι η διαδικασία; ξέρει κάποιος να μου πεί ;

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #307 στις: Σεπτέμβριος 10, 2014, 03:48:50 μμ »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 583
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 535
Σύνολο: 545

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.127 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.