*

Αποστολέας Θέμα: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 - 2011  (Αναγνώστηκε 254370 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Τιμόθεος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 533
  • Το μέτρο της αγάπης είναι η αγάπη χωρίς μέτρο
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 (λέμε τώρα...)
« Απάντηση #224 στις: Ιούνιος 09, 2010, 09:06:35 πμ »


"Δεν αξίζει τον κόπο να κάνεις αίτηση για αναπληρωτής - ωρομίσθιος, ποιος θα πάει μακριά χωρίς προοπτική διορισμού;"



Εγώ και εσύ σίγουρα δεν θα κάναμε αίτηση.

Υπάρχουν όμως και κάποιοι που λένε ότι πιο καλά να δουλεύω έστω και χωρίς κέρδος και προοπτική διορισμού, από το να κάθομαι και να σαπίζω. Θα πάρω τα ένσημα (κάτι είναι και αυτό) και του χρόνου το καλοκαίρι θα πάρω και το επίδομα ανεργίας για λίγους μήνες. Αν θα κάνω και κανένα ιδιαίτερο εκεί που θα είμαι κάτι θα κερδίσω στο τέλος. Άσε που εάν θα πάω σε κάποιο ονειρικό νησάκι θα περάσω υπέροχα και θα ηρεμήσω για ένα χρόνο.

Τέτοιους ξέρω πολλούς.
Χιόνια και κρύα ας μη σταθούν εμπόδιο μπροστά σου, στις κορυφές της αρετής ν' ανθίζει πάντα η καρδιά σου

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 (λέμε τώρα...)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:12:52 »

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 (λέμε τώρα...)
« Απάντηση #225 στις: Ιούνιος 09, 2010, 09:53:09 πμ »
Πολύ καλή ανάλυση joap. Υπάρχουν όμως δύο παράμετροι που δεν    ελήφθησαν υπόψιν. Οι υπεράριθμοι οι οποίοι με τον νέο  τρόπο υπολογισμού των κενών έχουν αυξηθεί πολύ, αλλά και τα λειτουργικά κενά που θα προκύψουν στην πορεία είτε με νέες συνταξιοδοτήσεις είτε με εγκυμοσύνες τα οποία φυσικά δεν μπορούν να προβλεφθούν από τώρα. Εγώ πιο πολύ ανησυχώ για τις υπεραρυθμίες παρά για τους αποσπόμενους, που βάσει της εγκυκλίου που έβγαλε δεν εκτιμώ ότι θα ξεπερνούν το 50%   

alfavita.gr: 10.000 αιτήσεις εκπαιδευτικών για συνταξιοδότηση φέτος;
 
Φόβοι για κύμα φυγής δασκάλων και καθηγητών από τη δημόσια εκπαίδευση, ενόψει των ανατροπών στο ασφαλιστικό - συνταξιοδοτικό, εκφράζονται από τις εκπαιδευτικές ομοσπονδίες.

Σύμφωνα με εκτιμήσεις, ο αριθμός των εκπαιδευτικών που θα υποβάλουν φέτος αίτηση για συνταξιοδότηση αναμένεται να φτάσει τις 10.000 σε πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση όταν πέρσι έκαναν αίτηση 6.000 δάσκαλοι και καθηγητές ενώ το 2006 ο αριθμός αυτός δεν ξεπερνούσε τις 3.000-3.500 ετησίως

Το τοπίο αναμένεται να ξεκαθαρίσει το αμέσως επόμενο διάστημα, αφού οι εκπαιδευτικοί μπορούν να υποβάλουν αιτήσεις για συνταξιοδότηση μετά τη λήξη του σχολικού έτους και συγκεκριμένα τέλος Ιουνίου έως 10 Αυγούστου.
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 (λέμε τώρα...)
« Απάντηση #226 στις: Ιούνιος 09, 2010, 10:21:10 πμ »
bikini στο σχολείο που εργάζομαι το βλέπω αυτό στην πράξη. Κάνουνε σαν τρελοί να βγούνε σε σύνταξη και πηγαίνουν στα γραφεία να ρωτήσουν για διαδικασίες κλπ. Άρα θεωρώ οτι σε έναν μεγάλο βαθμό ισχύει

Αποσυνδεδεμένος popai

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
    • Προφίλ
Απ: αίτηση αναπληρωτών για το σχολικό έτος 2010-2011
« Απάντηση #227 στις: Ιούνιος 09, 2010, 10:56:56 πμ »

To αργότερο μέχρι την Παρασκευή-εκτός απροόπτου- θα ανακοινωθεί απ το υπ. Παιδείας η εγκύκλιος για την πρόσληψη αναπληρωτών εκπαιδευτικών στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση, δήλωσε στο esos.gr ανώτατο στέλεχος του υπουργείου.

Φέτος  θα διοριστούν περίπου

9.000 αναπληρωτές έαντι 26.000 περίπου πέρσι Αναπληρωτών  και ωρομισθίων.

Η πολιτική ηγεσία του υπουργείου Παιδείας αισιοδοξεί ότι τα υπόλοιπα κενά θα καλυφθούν από τους υπεραρίθμους και από τη μείωση του αριθμού των αποσπασθέντων εκπαιδευτικών στο ήμισυ.

http://www.esos.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=8031:-9000-&catid=346:2009-12-02-06-54-27&Itemid=1079

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αίτηση αναπληρωτών για το σχολικό έτος 2010-2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:12:52 »

Αποσυνδεδεμένος popai

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
    • Προφίλ
Απ: αίτηση αναπληρωτών για το σχολικό έτος 2010-2011
« Απάντηση #228 στις: Ιούνιος 09, 2010, 11:12:22 πμ »
Να ρωτήσω αν ξέρετε, εγώ είμαι διοριστέα β' φουρνιάς, κάνω τα χαρτιά μου για αναπληρώτρια? Αν τα κάνω θα υπάρξει πρόβλημα ? Αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει. Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Stavroula.V.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αίτηση αναπληρωτών για το σχολικό έτος 2010-2011
« Απάντηση #229 στις: Ιούνιος 09, 2010, 11:15:16 πμ »
Να ρωτήσω αν ξέρετε, εγώ είμαι διοριστέα β' φουρνιάς, κάνω τα χαρτιά μου για αναπληρώτρια? Αν τα κάνω θα υπάρξει πρόβλημα ? Αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει. Ευχαριστώ
Απολύτως κανένα πρόβλημα. Μέχρι να διοριστείς είσαι στον πίνακα αναπληρωτών και ωρομισθίων. Όταν με το καλό διοριστείς διαγράφεσαι αυτόματα.
Noise is relative to the silence preceding it. The more absolute the hush, the more shocking the thunderclap.

Αποσυνδεδεμένος popai

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
    • Προφίλ
Απ: αίτηση αναπληρωτών για το σχολικό έτος 2010-2011
« Απάντηση #230 στις: Ιούνιος 09, 2010, 11:30:57 πμ »
Να ρωτήσω αν ξέρετε, εγώ είμαι διοριστέα β' φουρνιάς, κάνω τα χαρτιά μου για αναπληρώτρια? Αν τα κάνω θα υπάρξει πρόβλημα ? Αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει. Ευχαριστώ
Απολύτως κανένα πρόβλημα. Μέχρι να διοριστείς είσαι στον πίνακα αναπληρωτών και ωρομισθίων. Όταν με το καλό διοριστείς διαγράφεσαι αυτόματα.
Ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: αίτηση αναπληρωτών για το σχολικό έτος 2010-2011
« Απάντηση #231 στις: Ιούνιος 09, 2010, 12:43:48 μμ »
Μέσα στο α΄ 15νθήμερο του Ιουνίου  εγκύκλιος
http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artId=4578768
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος sofaki!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
    • Προφίλ
Απ: αίτηση αναπληρωτών για το σχολικό έτος 2010-2011
« Απάντηση #232 στις: Ιούνιος 09, 2010, 12:46:26 μμ »
Αντε να παιρνουν ολα την σειρα τους...............εμεις της β φουρνιας κανουμε κανονικα αιτησεις ε?????????????αντε ρε παιδια ολα καλα να πανε..........αντε να δουμε

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 (λέμε τώρα...)
« Απάντηση #233 στις: Ιούνιος 09, 2010, 01:31:23 μμ »
αντε βρε παιδια να δουλεψει και κανενας νεοτερος...λεμε... :-\

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 (λέμε τώρα...)
« Απάντηση #234 στις: Ιούνιος 09, 2010, 01:41:56 μμ »
Θα το έχετε πληροφορηθεί αλλά ας το αναφέρουμε και στο αντίστοιχο τόπικ:

Εντός των ημερών αναμένεται η εγκύκλιος αναπληρωτών σύμφωνα με την εφημερίδα "Τα Νέα" και με ανακοίνωση σε Αλφαβήτα και Εσος.

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artId=4578768
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 (λέμε τώρα...)
« Απάντηση #235 στις: Ιούνιος 09, 2010, 01:44:54 μμ »
Καλά!Περιμένετε και θα δείτε τι θα γίνεται στις αιτήσεις!Αν μέχρι τώρα γινόταν το αδιαχώρητο,φανταστείτε τώρα!Και όλα αυτά για θέσεις μειωμένες κατά 70 τοις εκατό!Οσο για μένα,αν και μένω στην Αθήνα,δε δήλωσα πέρυσι Δυτική αττική γιατί μου 'πεφτε μακριά!Φέτος,μεχρι και το κουτάκι σκέφτομαι!(που λεέι ο λόγος! ;D)

Ρε παιδιά αλήθεια σκέφτεστε να δηλώσετε όλητην Ελλάδα; Με ποια λογική; Αν είναι να έχετε έστω και τα ελάχιστα χρήματα γιατί θα είστε άνεργοι να το δεχτώ. Αν είναι για να διοριστείτε....δεν το καταλαβαίνω. Ο νόμος έχει αλλάξει. Θα πάτε μόνο μέσω ΑΣΕΠ. Πολλοι λένε οτι μπορεί αυτό να αλλάξει αλλα εσεις μπορείτε να βασιστείτε σε αυτό; Στην ελπίδα οτι μπορεί να αλλάξει;
Δηλαδή αν πάει κανεις Αναπληρωτής στην επαρχία πόσα χρήματα και μόρια θα πάρει;;; Βάλτε ενοικια και έξοδα. Και αυτά θα μετρήσουν αφού περάσει στον ΑΣΕΠ πλέον
Αν είναι κανεις στον τόπο κατοικίας του αναπληρωτής έστω μειωμένου ωραρίου και το συνδυάσει και με άλλη δουλεια, όπως κάναμε τόσα χρόνια, δεν συμφέρει;;;Η φοβάστε μήπως δεν σας καλέσουν;

Πείτε μου σας παρακαλώ το σκεπτικό σας ή αν καταλαβαίνω εγώ κάτι λάθος!

Αποσυνδεδεμένος blow

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 (λέμε τώρα...)
« Απάντηση #236 στις: Ιούνιος 09, 2010, 02:03:10 μμ »
Παιδια περνω το μεταπτυχιακο στις επιστημες της αγωγής τέλη Ιουνίου( το πτυχιο ).Θα μπορέσω να δηλωσω την παιδαγωγική κατάρτιση ή οι πίνακες θα είναι κληδωμένοι;;

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 (λέμε τώρα...)
« Απάντηση #237 στις: Ιούνιος 09, 2010, 02:19:31 μμ »
 το αν θα διοριστεί κάποιος δε θα το κρίνει το 1 μόριο που θα πάρει αλλά το αν θα φύγει το ΔΝΤ από την ελλάδα. όποιο κόμμα και να βγεί είτε ΝΔ είτε πασοκ από τις εκλογές του φθινοπώρου (αν γίνουν όντως) δε θα μπορέσει  να εφαρμόσει τη δική του πολιτική. πρέπει να καταλάβουμε κάτι : οσο υπάρχει το ΔΝΤ τα πράγματα με τις προσληψεις θα πηγαίνουν απο το κακό στο χειρότερο. Αν φύγουμε από την ΕΕ και το ΔΝΤ, η Ελλάδα θα υποτιμήσει το νόμισμά της αλλά θα ασκεί δική της πολιτική που σημαίνει σίγουρα περισσότερες προσλήψεις έστω και με μισθό που δε θα έχει μεγάλη αγοραστική αξία. δείτε και αυτό http://www.alfavita.gr/wn/des.php?kwdikos=3338
 
όσο υπάρχει το ΔΝΤ μη περιμένετε προσλήψεις ακόμα και αν έπαιρνε την εξουσία το ΚΚΕ...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160921
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 644
Σύνολο: 651

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.