*

Αποστολέας Θέμα: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 - 2011  (Αναγνώστηκε 255877 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 (λέμε τώρα...)
« Απάντηση #266 στις: Ιούνιος 09, 2010, 11:43:00 μμ »
Όταν εφαρμοστεί ο νέος νόμος αμέσως μετά τον επόμενο ΑΣΕΠ θα υπάρχει ένας πίνακας για κάθε ειδικότητα. Πρώτα θα παίρνουν μόνιμους αυτούς που βρίσκονται ψηλά στον πίνακα με τα περισσότερα μόρια και ανάλογα με τις ανάγκες. Αφού θα αποκρύνονται αυτοί από τον πίνακα θα καλούν αναπληρωτές πάλι από αυτούς που βρίσκονται ψηλά στον πίνακα και ανάλογα πάντα με τις ανάγκες. Ο πίνακας κάθε χρόνο θα ανανεώνεται όπως γίνεται και τώρα.

Αυτό εγώ κατάλαβα από το νόμο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 (λέμε τώρα...)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:56:59 »

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 (λέμε τώρα...)
« Απάντηση #267 στις: Ιούνιος 09, 2010, 11:50:17 μμ »
Όταν εφαρμοστεί ο νέος νόμος αμέσως μετά τον επόμενο ΑΣΕΠ θα υπάρχει ένας πίνακας για κάθε ειδικότητα. Πρώτα θα παίρνουν μόνιμους αυτούς που βρίσκονται ψηλά στον πίνακα με τα περισσότερα μόρια και ανάλογα με τις ανάγκες. Αφού θα αποκρύνονται αυτοί από τον πίνακα θα καλούν αναπληρωτές πάλι από αυτούς που βρίσκονται ψηλά στον πίνακα και ανάλογα πάντα με τις ανάγκες. Ο πίνακας κάθε χρόνο θα ανανεώνεται όπως γίνεται και τώρα.

Αυτό εγώ κατάλαβα από το νόμο.

και εγώ τα ίδια περίπου κατάλαβα...
ο σκοπός είναι να διοριστούν οι παλιοί (ακόμα και αν δεν έχουν ασέπ) και να μη τολμάει κανείς νέος να ονειρεύεται διορισμό, για αυτό και η τόσο χαμηλή μοριοδότηση στους λίγους μήνες προϋπηρεσίας......

μαζεύουμε χαρτούρες, γεννάμαι, πηγαίνουμε στην πινέζα του χάρτη για ψίχουλα μοριοδότησης, κάνουμε μεταπτυχιακά, διδακτορικά και ότ(αν) έρθει η ώρα του διορισμού μας μαζεύουν με το φορείο.....
Together we stand!!! Divided we fall...

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 (λέμε τώρα...)
« Απάντηση #268 στις: Ιούνιος 10, 2010, 12:12:11 πμ »
και εγώ τα ίδια περίπου κατάλαβα...
ο σκοπός είναι να διοριστούν οι παλιοί (ακόμα και αν δεν έχουν ασέπ) και να μη τολμάει κανείς νέος να ονειρεύεται διορισμό, για αυτό και η τόσο χαμηλή μοριοδότηση στους λίγους μήνες προϋπηρεσίας......

μαζεύουμε χαρτούρες, γεννάμαι, πηγαίνουμε στην πινέζα του χάρτη για ψίχουλα μοριοδότησης, κάνουμε μεταπτυχιακά, διδακτορικά και ότ(αν) έρθει η ώρα του διορισμού μας μαζεύουν με το φορείο.....

Με το νέο νόμο κανείς δεν θα είναι στον πίνακα αν δεν έχει ΑΣΕΠ.. Τι εννοείς;

Αποσυνδεδεμένος podiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 (λέμε τώρα...)
« Απάντηση #269 στις: Ιούνιος 10, 2010, 12:13:59 πμ »
Παιδιά αυτός ο νόμος δεν μπορεί να ισχύσει , θα δείτε ότι θα αλλάξει , απλά έτυχε , δυστυχώς , σε εμάς να φαμε την φρίκη για μερικά χρόνια, πρόκειται για παραλογισμούς της Διαμαντοπούλου και του συναφιού της.Οι πιέσεις είναι έντονες και τα πράγματα δεν θα μείνουν έτσι, αυτό πιστεύω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 (λέμε τώρα...)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:56:59 »

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 (λέμε τώρα...)
« Απάντηση #270 στις: Ιούνιος 10, 2010, 12:19:34 πμ »
και εγώ τα ίδια περίπου κατάλαβα...
ο σκοπός είναι να διοριστούν οι παλιοί (ακόμα και αν δεν έχουν ασέπ) και να μη τολμάει κανείς νέος να ονειρεύεται διορισμό, για αυτό και η τόσο χαμηλή μοριοδότηση στους λίγους μήνες προϋπηρεσίας......

μαζεύουμε χαρτούρες, γεννάμαι, πηγαίνουμε στην πινέζα του χάρτη για ψίχουλα μοριοδότησης, κάνουμε μεταπτυχιακά, διδακτορικά και ότ(αν) έρθει η ώρα του διορισμού μας μαζεύουν με το φορείο.....

Με το νέο νόμο κανείς δεν θα είναι στον πίνακα αν δεν έχει ΑΣΕΠ.. Τι εννοείς;

έχω την εντύπωση πως αυτοί που θα έχουν πάνω από 24 μήνες προϋπηρεσία μέχρι τις 30/06/10 ακόμη κι αν δεν έχουν επιτυχία στον ασεπ έχουν το δικαίωμα να βρίσκονται στον τελικό πίνακα που θα ισχύσει μετά το 2012....
ας με διορθώσει κάποιος αν παραπληροφορώ γιατί όλοι κρεμόμαστε από μια κλωστή να μην πάθουμε κανένα εγκεφαλικό......

κσληνύχτα σε όλους...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2010, 12:21:33 πμ από ΠΕ01 »
Together we stand!!! Divided we fall...

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 (λέμε τώρα...)
« Απάντηση #271 στις: Ιούνιος 10, 2010, 12:32:29 πμ »
Δεν ισχύει αυτό! Απλώς για αυτούς η βάση επιτυχίας αντί για 55 θα είναι 50. Αν και αυτό είναι χαζό! Γιατί με 50 μονάδες μόνο από ΑΣΕΠ δύσκολα θα διορίζεσαι...

και μένα να με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2010, 10:48:51 πμ από sikat »

Αποσυνδεδεμένος Amedeus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep fighting!
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 (λέμε τώρα...)
« Απάντηση #272 στις: Ιούνιος 10, 2010, 08:19:03 πμ »
και εγώ τα ίδια περίπου κατάλαβα...
ο σκοπός είναι να διοριστούν οι παλιοί (ακόμα και αν δεν έχουν ασέπ) και να μη τολμάει κανείς νέος να ονειρεύεται διορισμό, για αυτό και η τόσο χαμηλή μοριοδότηση στους λίγους μήνες προϋπηρεσίας......

μαζεύουμε χαρτούρες, γεννάμαι, πηγαίνουμε στην πινέζα του χάρτη για ψίχουλα μοριοδότησης, κάνουμε μεταπτυχιακά, διδακτορικά και ότ(αν) έρθει η ώρα του διορισμού μας μαζεύουν με το φορείο.....

Με το νέο νόμο κανείς δεν θα είναι στον πίνακα αν δεν έχει ΑΣΕΠ.. Τι εννοείς;

έχω την εντύπωση πως αυτοί που θα έχουν πάνω από 24 μήνες προϋπηρεσία μέχρι τις 30/06/10 ακόμη κι αν δεν έχουν επιτυχία στον ασεπ έχουν το δικαίωμα να βρίσκονται στον τελικό πίνακα που θα ισχύσει μετά το 2012....
ας με διορθώσει κάποιος αν παραπληροφορώ γιατί όλοι κρεμόμαστε από μια κλωστή να μην πάθουμε κανένα εγκεφαλικό......

κσληνύχτα σε όλους...

Ναι αυτό θα ισχύσει, όσοι έχουν 24 μήνες και άνω προϋπηρεσία θα μπουν στον νέο πίνακα χωρίς ΑΣΕΠ με την βάση του ΑΣΕΠ δηλ. 50 μόρια. Τουλάχιστον αυτό λέει το σχέδιο νόμου στο άρθρο 9 μεταβατικές διατάξεις.
Δικαιοσύνη ἐστί τά ἑαυτοῦ πράττειν ἕκαστον καί μή πολυπραγμονεῖν.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 (λέμε τώρα...)
« Απάντηση #273 στις: Ιούνιος 10, 2010, 09:04:49 πμ »
Λάθος κατάλαβες πάλι! Για να διοριστείς θα πρέπει να είσαι πιο ψηλά στον νέο πίνακα ανάλογα με τα μόρια που έχεις μαζέψει από όλα.( ΑΣΕΠ, προϋπηρεσία, μεταπτυχιακό, ecdl, ξένη γλώσσα κ.τ.λ) Ελπίζω να σε φώτισα λίγο.!!!
Όταν εφαρμοστεί ο νέος νόμος αμέσως μετά τον επόμενο ΑΣΕΠ θα υπάρχει ένας πίνακας για κάθε ειδικότητα. Πρώτα θα παίρνουν μόνιμους αυτούς που βρίσκονται ψηλά στον πίνακα με τα περισσότερα μόρια και ανάλογα με τις ανάγκες. Αφού θα αποκρύνονται αυτοί από τον πίνακα θα καλούν αναπληρωτές πάλι από αυτούς που βρίσκονται ψηλά στον πίνακα και ανάλογα πάντα με τις ανάγκες. Ο πίνακας κάθε χρόνο θα ανανεώνεται όπως γίνεται και τώρα.

Αυτό εγώ κατάλαβα από το νόμο.
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Αλλιώς το είχα καταλάβει. Βέβαια, έπαιξε ρόλο και η 3χρονη οργανική που πλέον θα υπάρχει που με αποθάρρυνε από το να ξανασχοληθώ με το "σπορ" του διορισμού (να πάρω τα παιδιά και να ξενιτευτώ 3+++ χρόνια, δεν παίζει, άσε που θα χρειαστεί να είμαστε μακριά από την πόλη μας πολλάααααα χρόνια μιας και τα κενά αγγλικής στην Θεσ/νίκη είναι ελάχιστα).
Δηλαδή, σύμφωνα με αυτά τα δεδομένα (αν δεν αλλάξει ΠΑΛΙ κάτι), καλό είναι να πάω αναπληρώτρια όπου με καλέσουν έχοντας τσεκάρει το κουτάκι, μετά πρέπει να ξαναδώσω ΑΣΕΠ, να διαλέξω την καλύτερη βαθμολογία και να περιμένω αναπλήρωση ή διορισμό. Αλλιώς, πάλι ΑΣΕΠ και φτου κι απ'την αρχή. Έτσι; Αυτό που με τρελαίνει είναι ότι ναι μεν θα έχω μόρια αλλά στον πίνακα θα με περάσουν όλοι οι τρίτεκνοι+πολύτεκνοι με τα τρελά μόρια που τους δίνουν τώρα. Να με περάσουν οι έχοντες μεταπτυχιακά+διδακτορικά κλπ συμφωνώ κι επαυξάνω. Άσε που πρέπει να πάρω στο μεταξύ και το πιστοποιητικό. Σωστά; Και δεν είμαι και καμιά μπέμπα, ρε παιδιά, να δίνω και να ξαναδίνω εξετάσεις. ;D 35 κι ακόμα στον αέρα. >:(
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2010, 09:12:20 πμ από panickos »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 (λέμε τώρα...)
« Απάντηση #274 στις: Ιούνιος 10, 2010, 10:53:18 πμ »
και εγώ τα ίδια περίπου κατάλαβα...
ο σκοπός είναι να διοριστούν οι παλιοί (ακόμα και αν δεν έχουν ασέπ) και να μη τολμάει κανείς νέος να ονειρεύεται διορισμό, για αυτό και η τόσο χαμηλή μοριοδότηση στους λίγους μήνες προϋπηρεσίας......

μαζεύουμε χαρτούρες, γεννάμαι, πηγαίνουμε στην πινέζα του χάρτη για ψίχουλα μοριοδότησης, κάνουμε μεταπτυχιακά, διδακτορικά και ότ(αν) έρθει η ώρα του διορισμού μας μαζεύουν με το φορείο.....

Με το νέο νόμο κανείς δεν θα είναι στον πίνακα αν δεν έχει ΑΣΕΠ.. Τι εννοείς;

Διορθώνω: Θα είναι στον πίνακα αυτοί που έχουν στον πίνακα 24+ μήνες καθαρής προυπηρεσίας και με 50 μόρια χωρίς καμμία επιτυχία στον ΑΣΕΠ.

Στους τελικούς πίνακες κατάταξης εκπαιδευτικών
που θα συνταχθούν μετά την έκδοση των αποτελεσμά-
των του πρώτου μετά την έναρξη ισχύος του παρόντος
και του επόμενου διαγωνισμού του Α.Σ.Ε.Π. εντάσσο-
νται, κατ’ εξαίρεση, και: α) όσοι στις 1.7.2010 θα έχουν
συμπληρώσει τουλάχιστον εικοσιτετράμηνη (24μηνη)
προϋπηρεσία και περιλαμβάνονται στους πίνακες της
παραγράφου 2 και β) οι μέχρι την κατάρτιση των πινάκων
αυτών απολυόμενοι εκπαιδευτικοί από ιδιωτικά σχολεία,
λόγω κατάργησης των σχολείων αυτών, που στις
1.7.2010 θα έχουν συμπληρώσει τουλάχιστον εικοσιτε-
τράμηνη (24μηνη) προϋπηρεσία. Οι εκπαιδευτικοί αυτοί
θεωρείται ότι έχουν συγκεντρώσει μέσο όρο βαθμολο-
γίας πενήντα (50) μονάδες, έστω και αν δεν θα έχουν
πετύχει τη βαθμολογική βάση σε διαγωνισμό του
Α.Σ.Ε.Π.
. Αν έχουν λάβει μέρος σε διαγωνισμό και έχουν
συγκεντρώσει μέσο όρο βαθμολογίας πάνω από πενήντα
(50) μονάδες, λαμβάνεται υπόψη αυτός ο βαθμός.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2010, 10:59:48 πμ από sikat »

Αποσυνδεδεμένος LINX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 239
    • Προφίλ
Απ: αίτηση αναπληρωτών για το σχολικό έτος 2010-2011
« Απάντηση #275 στις: Ιούνιος 10, 2010, 11:04:48 πμ »
Ευχαριστώ και εγω με τη σειρα μου ..... δεν έχω προυπηρεσία, έχω καλή σειρα στον πίνακα του ασεπ 667 θέση αλλά κακή σειρα στον πίνακα αναπληρωτών 1891. τώρα τι σειρα πιστευεις θα εχω στον πίνακα αναπληρωτών????και όταν λέμε πίνακας καταταξης αναπληρωτών, στον οποίο ανήκω φέτος είναι ο ενιαίος???

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 (λέμε τώρα...)
« Απάντηση #276 στις: Ιούνιος 10, 2010, 11:31:54 πμ »
ναι έχεις δίκιο και οι υπόλοιποι θα μοριοδοτούνται με τη βαθμολογία τη συνολικη....

μεγαλώνοντας έχασα και την κρίση μου... ου γαρ.....  :)


(α) Μονάδες από το διαγωνισμό:
Υπολογίζεται η συνολική βαθμολογία που συγκέντρω-
σε ο υποψήφιος στο διαγωνισμό ή σε έναν από τους δύο
προηγούμενους διαγωνισμούς του Α.Σ.Ε.Π.. Αν ο υπο-
ψήφιος συγκέντρωσε τη βαθμολογική βάση σε περισσό-
τερους διαγωνισμούς, λαμβάνεται υπόψη εκείνος στον
οποίο συγκέντρωσε την υψηλότερη βαθμολογία.


Together we stand!!! Divided we fall...

Αποσυνδεδεμένος Φινιώ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: αίτηση αναπληρωτών για το σχολικό έτος 2010-2011
« Απάντηση #277 στις: Ιούνιος 10, 2010, 01:20:43 μμ »
npanaq ήθελα να ρωτήσω, ξέρεις μήπως αν στις φετινές αιτήσεις αναπληρωτών θα μετρήσει ο βαθμός πτυχίου; Σ ευχαριστώ εκ των  προτέρων που μας βοηθάς.

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 (λέμε τώρα...)
« Απάντηση #278 στις: Ιούνιος 10, 2010, 01:58:01 μμ »

μαζεύουμε χαρτούρες, γεννάμαι, πηγαίνουμε στην πινέζα του χάρτη για ψίχουλα μοριοδότησης, κάνουμε μεταπτυχιακά, διδακτορικά και ότ(αν) έρθει η ώρα του διορισμού μας μαζεύουν με το φορείο.....

καλό... 8)

αλλά πολλές φορές αυτή η πινέζα... γίνεται μία σωτηρία για  από τη τρέλλα των πόλεων. εγώ θα πήγαινα αν με καλούσαν εφόσον μου άρεσε η περιοχή. μπορεί να ακούγεται γελοίο... κάνεις τα μπανάκια σου στην εξοτική Χάλκη ή Αλόννησο και μαζεύεις και κανα μοριάκη για να σου βρίσκεται... άσε που μπορεί να σου ανοίξει και η όρεξη και να βρεθείς με τετράδυμα.. ;D δηλαδή άλλα δέκα μόρια...

λοιπόν έστι όπως έχουν τα πράγματα τίποτα δεν είναι σίγουρο, ούτε τα μόρια (αν πάμε) ούτε τα χρήματα ( αν δε πάμε και βρούμε κάτι καλύτερο). Αν όμως φύγουμε μόνο για το διορισμόμ με άγχος και γκρίνια το μόνο σίγουρο είναι να κάνουμε δυστυχισμένους πρώτα τον εαυτό μας και μετά το σύντροφό μας και τα παιδιά μα και όλους τους άλλους γύρω μας...

Αποσυνδεδεμένος physicaest

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 698
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Koλωνακι (Πλατεια)1920
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 (λέμε τώρα...)
« Απάντηση #279 στις: Ιούνιος 10, 2010, 02:08:35 μμ »

μαζεύουμε χαρτούρες, γεννάμαι, πηγαίνουμε στην πινέζα του χάρτη για ψίχουλα μοριοδότησης, κάνουμε μεταπτυχιακά, διδακτορικά και ότ(αν) έρθει η ώρα του διορισμού μας μαζεύουν με το φορείο.....

καλό... 8)

αλλά πολλές φορές αυτή η πινέζα... γίνεται μία σωτηρία για  από τη τρέλλα των πόλεων. εγώ θα πήγαινα αν με καλούσαν εφόσον μου άρεσε η περιοχή. μπορεί να ακούγεται γελοίο... κάνεις τα μπανάκια σου στην εξοτική Χάλκη ή Αλόννησο και μαζεύεις και κανα μοριάκη για να σου βρίσκεται...
άσε που μπορεί να σου ανοίξει και η όρεξη και να βρεθείς με τετράδυμα.. ;D δηλαδή άλλα δέκα μόρια...

λοιπόν έστι όπως έχουν τα πράγματα τίποτα δεν είναι σίγουρο, ούτε τα μόρια (αν πάμε) ούτε τα χρήματα ( αν δε πάμε και βρούμε κάτι καλύτερο). Αν όμως φύγουμε μόνο για το διορισμόμ με άγχος και γκρίνια το μόνο σίγουρο είναι να κάνουμε δυστυχισμένους πρώτα τον εαυτό μας και μετά το σύντροφό μας και τα παιδιά μα και όλους τους άλλους γύρω μας...

Eισαι χειμερινη κολυμβητρια ???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162166
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 757
Σύνολο: 768

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.125 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.