*

Αποστολέας Θέμα: Ιδιωτικά ΙΕΚ  (Αναγνώστηκε 84461 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #70 στις: Ιούλιος 20, 2014, 12:43:28 μμ »
Ακριβώς όπως τα λες είναι. Οι εξετάσεις πιστοποίησης είναι απαιτητικές και θέλει καλή προετοιμασία.

Δες το πόστ έμπειρου συναδέλφου από το τόπικ "Δημόσια ΙΕΚ" για τα ποσοστά επιτυχίας στις εξετάσεις πιστοποίησης:
Στις εξετάσεις πιστοποίησης κλαίνε με μαύρο δάκρυ και μετά τους φταίνε τα "απαράδεκτα θέματα" και η εκπαιδεύτρια που τους έκανε το μάθημα και δεν μάθανε τίποτα. Κάτω από 10% τα ποσοστά επιτυχίας.

Αυτό είναι το "κλειδί": Όποιος ενδιαφέρεται μαθαίνει και ο εκπαιδευτής έχει τη θέληση να τον βοηθήσει.

Παρακαλώ eliana_eliana. Καλό καλοκαίρι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:39:44 »

Αποσυνδεδεμένος finrod

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #71 στις: Αύγουστος 12, 2014, 10:43:24 μμ »
Καλησπέρα παιδιά,

φέτος εργάστηκα στο Ιδιωτικό ΙΕΚ Praxis και είμαι απλήρωτος εδώ και 6 μήνες,
πέρα από αυτό κοροϊδεύουν συνέχεια σχετικά με το πότε θα γίνει έστω και προκαταβολή των δεδουλευμένων,
υπάρχει κάποιος εκπαιδευτής που αντιμετώπισε παρόμοια αντιμετώπιση και πως αντέδρασε;

Αποσυνδεδεμένος csemis10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #72 στις: Αύγουστος 13, 2014, 11:22:07 πμ »
Καλησπέρα παιδιά,

φέτος εργάστηκα στο Ιδιωτικό ΙΕΚ Praxis και είμαι απλήρωτος εδώ και 6 μήνες,
πέρα από αυτό κοροϊδεύουν συνέχεια σχετικά με το πότε θα γίνει έστω και προκαταβολή των δεδουλευμένων,
υπάρχει κάποιος εκπαιδευτής που αντιμετώπισε παρόμοια αντιμετώπιση και πως αντέδρασε;
Πονεμένη ιστορία αδερφέ ... εμείς πληρωνόμαστε ανά 2 μήνες και τοντελευταίο μήνα τον παίνρουμε όταν αρχίσει τοεπόμενο εξάμηνο (δλδ Ιούνιος του 14 Σεπτέμβρις του 14)
Μέχρι τώρα είναι ''συνεπής'' σε αυτό και δεν αντιδράμε ...
Μια φίλη μ που ήταν σε άλλο ΙΕΚ δεδουλευμένα 2 ετών τα έχασε γτ ο όμιλος πτώχευσε ... έκανε δικαστικές κινήσεις ακόμα παραμένουν απλήρωτοι ...
Σύμβαση έχεις υπογράψει; Αν όχι σκούρα τα πραγμάτα ... αν ναι απλά πας και τους λες οτι αν δεν πληρωσουν θα πας να τη καταγγείλεις ...

Αποσυνδεδεμένος finrod

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #73 στις: Αύγουστος 13, 2014, 11:38:34 πμ »
Έχω υπογράψει σύμβαση και μάλιστα αυτό που με έχει ξαφνιάσει είναι πως ήταν απόλυτα τυπικοί σε αυτό το κομμάτι, δηλαδή για κάθε αναπλήρωση γινόταν και νέα σύμβαση για να καλύψει τις μέρες των αναπληρώσεων. Επίσης σε αντίθεση με άλλα ιδιωτικά ΙΕΚ ήθελαν να γίνονται οι αναπληρώσεις ώστε να καλυφθούν οι 14 βδομάδες διδασκαλίας.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:39:44 »

Αποσυνδεδεμένος csemis10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #74 στις: Αύγουστος 13, 2014, 11:45:16 πμ »
Έχω υπογράψει σύμβαση και μάλιστα αυτό που με έχει ξαφνιάσει είναι πως ήταν απόλυτα τυπικοί σε αυτό το κομμάτι, δηλαδή για κάθε αναπλήρωση γινόταν και νέα σύμβαση για να καλύψει τις μέρες των αναπληρώσεων. Επίσης σε αντίθεση με άλλα ιδιωτικά ΙΕΚ ήθελαν να γίνονται οι αναπληρώσεις ώστε να καλυφθούν οι 14 βδομάδες διδασκαλίας.
Ναι αυτο 1η φορα το ακουω να σ πω την αληθεια δεν γινονται αυτα ... συνηθως! Η λυση ειναι μια πιανεις το διευθυντη με το καλο δλδ του δινεις ενα deadline μεχρι τελος Σεπτεμβριου π ειναι οι εγγραφες και μετα τ λες λυπαμαι ... δικαστικη οδος ...

Αποσυνδεδεμένος AAEL

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #75 στις: Σεπτέμβριος 17, 2014, 06:03:25 μμ »
Καλησπέρα! Ενδιαφέρομαι για εκπαιδευτρια σε ιδιωτικα ιεκ. Ποιος είναι ο τρόπος με τον οποίο ζήταμε δουλειά αφού δεν βγαίνει προκύρηξη; Τους στελνουμε βιογραφικο μέσω e-mail ή το πάμε εκεί; Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #76 στις: Σεπτέμβριος 17, 2014, 06:12:38 μμ »
Το βιογραφικό είναι απαραίτητο και η προσωπική επαφή είναι πάντα προτιμότερη.

Αποσυνδεδεμένος κορφας

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #77 στις: Σεπτέμβριος 19, 2014, 02:25:26 μμ »
Καλησπέρα αγαπητές/οί! Ερώτησις:

Αν ένας σπουδαστής ιδιωτικού ΙΕΚ δεν έχει ξεχρεώσει τα δίδακτρα του ΙΕΚ ενώ έχει ολοκληρώσει τη φοίτησή του επιτυχώς και στα 4 εξάμηνα, μπορεί να παραλάβει τη ΒΕΚ (βεβαίωση κατάρτισης, σαν να λέμε το πτυχίο) ή υποχρεούται πρώτα να ξεπληρώσει και μετά να την παραλάβει;

Ρωτάω επειδή έμαθα για περίπτωση όπου για μικρό σχετικά χρέος σπουδαστή, ο σπουδαστής δεν κατάφερε να πάρει τη ΒΕΚ οπότε ούτε να συμμετάσχει στις φετινές εξετάσεις πιστοποίησης.

Όποιος ξέρει κάτι, ευπρόσδεκτο, ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος saint

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #78 στις: Οκτώβριος 15, 2014, 12:06:59 πμ »
σε γνωστο πολυδιαφημισμενο στην τηλεοραση ΙΕΚ, εγινε ακριβως το ιδιο και δεν του δωσανε ΒΕΚ και εχασε τις εξετάσεις...
***

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #79 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 12:21:45 μμ »
Τι αμοιβές παίζουν στα ιδιωτικά ΙΕΚ συνήθως για τους καθηγητές;

Αποσυνδεδεμένος anax

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #80 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 01:37:07 μμ »
Ορίστε γιατί σκοτωνόμαστε για μια θέση στο δημόσιο σχολείο, αφού ο ιδιωτικός τομέας είναι μέσα στην ασυδοσία, εκμετάλλευση και κοροϊδία. Άμα υπήρχαν συστηματικοί έλεγχοι και αμοιβές σχεδόν όπως του δημοσίου τότε τα δημόσια σχολεία θα μας έβλεπαν με το κιάλι να μην πω με το τηλεσκόπιο.

Αποσυνδεδεμένος f_efi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #81 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 05:49:18 μμ »
Καλησπέρα παιδιά,

φέτος εργάστηκα στο Ιδιωτικό ΙΕΚ Praxis και είμαι απλήρωτος εδώ και 6 μήνες,
πέρα από αυτό κοροϊδεύουν συνέχεια σχετικά με το πότε θα γίνει έστω και προκαταβολή των δεδουλευμένων,
υπάρχει κάποιος εκπαιδευτής που αντιμετώπισε παρόμοια αντιμετώπιση και πως αντέδρασε;
Είχα την ίδια εμπειρία και εγώ πριν μερικά χρόνια και μάλιστα μου είχαν δώσει βεβαίωση για την εφορία και είχε μέσα και χρήματα για δώρα Πάσχα και αδειών που δεν μου είχαν δώσει. Τελικά μετά από πολύ επιμονή τα πήρα όλα τα χρήματα μου. Είχα πάρει ακομα και στα κεντρικά στην Χαλκίδα. Μετά από όλα αυτά κατάλαβα γιατι είχε κενή θέση εκπαιδευτή με σωστή σύμβαση και τα χρήματα που πρέπει....γιατί πολύ απλά το κάνουν αυτό συνέχεια. Είμαστε αναλώσιμοι....

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #82 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 09:32:46 μμ »
Και εγώ είχα εργαστεί εκεί, ευτυχώς για πολύ λίγες ώρες και πήρα ένα μέρος των χρημάτων μου μόνο. Έχω εργαστεί και σε άλλα 3 μεγάλα ιδιωτικά ΙΕΚ στο παρελθόν και έχω απο τις χειρότερες εντυπώσεις μέχρι και πολύ καλές. Σε ένα τους παράτησα στη μέση του εξαμήνου αφού δούλευα πόσο καιρό και έκανα υπομονή χωρίς να έχω πάρει ούτε ένα ευρώ. Πήρα τα χρήματα μου με την απειλή της επιθεώρησης εργασίας και πως θα ξεφούρνιζα όοοολες τις κομπίνες που γινόντουσαν εκεί μέσα. Είχα φτάσει στο αμήν! Αλλά σε άλλο ιδιωτικό ΙΕΚ πληρωνόμασταν κανονικά κάθε μήνα, χωρίς κανένα πρόβλημα και ήταν τυπικότατοι στα πάντα. Τώρα βέβαια δεν ξέρω τι γίνεται γιατί έχουν δυσκολέψει τα πράγματα παντού.
Πάντως σημειώνω πως δεν φταίγαν μόνο αυτοί αλλά και εμείς οι καθηγητές. Όταν στο ΙΕΚ που αναφέρω προηγουμένως με την επιθεώρηση εργασίας, ήταν 30 καθηγητές απλήρωτοι για μήνες και δεν μιλούσε κανείς.....ποιός μας έφταιγε! Αν δεν αντιδράσουν και οι καθηγητές δεν γίνεται τίποτα. Και να πω και το τρελό της υπόθεσης;;;; Μετά απο όλα αυτά με φωνάξανε να ξαναπάω και να αναλάβω μάθημα με ακόμα μεγαλύτερο ωρομίσθιο (!!!!!). Φυσικά όμως δεν ήμουν διατεθειμένη να περάσω το ίδιο σκηνικό.

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #83 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 01:30:07 μμ »
Το βιογραφικό είναι απαραίτητο και η προσωπική επαφή είναι πάντα προτιμότερη.
Να ρωτήσω κι εγώ:
Επιτρέπεται να έχει ώρες κάποιος και σε Ιδιωτικό και σε Δημόσιο ΙΕΚ; (αν του δώσουν εννοείται...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 529
Σύνολο: 531

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.