*

Αποστολέας Θέμα: Ιδιωτικά ΙΕΚ  (Αναγνώστηκε 84306 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jimmaras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #126 στις: Οκτώβριος 05, 2017, 11:56:18 μμ »
Περιπου  9 ευρώ, αλλά στο χερ σου είναι για περισσότερα!
πως ακριβως ειναι στο χερι μου?να διεκδικησω περισσοτερα βαση εμπειριας κ τυπικων προσοντων?γενικα τι αποψη εχεις?αξιζει να δουλευεις εκει η ειναι μονο βιτρινα κ ουσια μηδεν?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:43:33 »

Αποσυνδεδεμένος markosath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • IT"S TRUMP
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #127 στις: Οκτώβριος 06, 2017, 11:45:35 πμ »
Καλησπερα,

Διαβασα ολα σας τα μηνυματα και ειδα οτι ακομα και για εσας τους καθηγητες η ολη κατασταση πρεπει να ειναι ενα απολυτο αισχος οσο αναφορα τα ιδιωτικα ΙΕΚ.

Γραφτηκα σε αυτη τη σελιδα μονο και μονο για να μπορεσω να μιλησω απο τη δικια μου μερια που ειμαι "φοιτητρια" σε ιδιωτικο ΙΕΚ εδω στη Θεσσαλονικη.

Να ξερετε οτι ειμαι με το μερος σας και οτι θεωρω οτι τα ιδιωτικα ΙΕΚ ειναι πραγματικα κλεψιμο χρηματων και υποκριτικα. Εχω τελειωσει ενα ΙΕΚ στο τομεα που ηθελα πριν απο καποια χρονια και ο μονος λογος που γραφτηκα στο συγκεκριμενο ειναι για να δω αν μεσω της πρακτικης που προσφερουν μπορω ετσι να βρω μια δουλεια.Πηγαινω σε ενα απο τα 7 "μεγαλυτερα" εκπαιδευτικα ιδρυματα στην Ευρωπη και πραγματικα μπορω να πω οτι δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενη και το σκεφτομαι να γραφτω για το δευτερο ετος γιατι τα λεφτα δε περισσευουν για μια τετοια κοροιδια.

Μας εχουν βαλει σε καποια μαθηματα 40 ατομα μαζι με αποτελεσμα οσοι καθονται απο τη μεση και πισω να μιλανε δυνατα με αποτελεσμα να πρεπει να προσεξουμε παραπανω οσοι καθομαστε στα μπροστινα θρανια για να ακουσουμε τον καθηγητη ο οποιος αδικα προσπαθει. Δε γινεται μαθημα με 40 ατομα. Οταν εκανα παραπονα γι'αυτο το θεμα αυτο  που μου ειπαν ειναι "εφοσον ειναι να κανετε εκθεσεις ολοι μαζι, θεωρησαμε οτι καλο ειναι να γνωριστειτε μεταξυ σας". Το συγκεκριμενο λογο το θεωρω μια απιστευτη μπουρδα δικαιολογια.

Το αλλο θεμα που εχω ειναι οτι λενε στο συγκεκριμενο ιεκ, οτι αν δε πληρωσω τα διδακτρα δε μπορω να γραψω εξετασεις ενω το 2014 βγηκε επισημη ανακοινωση απο το υπουργειο παιδειας οτι τα ιδιωτικα ΙΕΚ πρεπει να ειναι πιο ανεκτικα οσο αναφορα το οικονομικο των σπουδαστων τους και να μην τους αρνουνται τη βεβαιωση καποιων δικαιολογητικων που μπορει να χρειαζονται οι σπουδαστες πραγμα που μου εχουν κανει(δηλαδη μου αρνηθηκαν μια βεβαιωση). Απο την αλλη εψαξα στο ιντερνετ για το κανονισμο/οδηγο σπουδων για το συγκεκριμενο ιεκ αλλα δεν υπαρχει στην ιστοσελιδα τους και οταν ρωτησα για τον οδηγο σπουδων μου ειπαν να κοιταξω στον Εοπεπ η οπως λεγεται. Ενω σε αλλο ιεκ παλι που προσφερει τις ιδιες σπουδες που παρακολουθω, αναγραφεται ξεκαθαρα στην ιστοσελιδα τους οτι ενας φοιτητης που δεν πληρωνει τα διδακτρα δε μπορει να γραψει εξετασεις. Οποτε φανταζομαι οτι για το συγκεκριμενο θεμα την τελικη αποφαση την παιρνει το καθε ιεκ ξεχωριστα και οχι το υπουργειο παιδειας οσο αναφορα τις δοσεις και τα διδακτρα και ποιος θα δωσει εξετασεις αν ειναι σωστος με τις πληρωμες(εγω μονο μια δοση δεν καταφερα να δωσω αλλα την εδωσα τη βδομαδα αφου ξεκινησαν οι εξετασεις μετα απο απιστευτη πιεση)

Ενα αλλο παραπονο ειναι οι σημειωσεις. Στο πρωτο ΙΕΚ που πηγα παλι εδω στη Θεσσαλονικη μας εδωσαν σημειωσεις, εκτυπωμενες και ανα μαθημα. Σε αυτο που παω τωρα δεν δινουν τιποτα και ανεβαζουν τις σημειωσεις οι καθηγητες στο ιντερνετ για να τις κατεβασουμε μετα εμεις.

Σημερα ηταν να μας δωσουνε το προγραμμα για αυτο το εξαμηνο και αντι φωτοτυπια μας το αναγνωσαν. Τα παιδια απο το προηγουμενο τμημα δεν το πηραν επειδη η τομεαρχης δεν ξεκινουσε δουλεια μεχρι τις 12 και αυτοι 10.45 ειχαν σχολασει και με ρωτησαν εαν θα μπορουσα εγω να το βγαλω μια φωτογραφια και να το ανεβασω στη σελιδα που εχουμε για το τμημα μας στο facebook. Ουτε φωτοτυπια δεν με αφησε να το βγαλω λεγοντας μου οτι τα παιδια που δεν το πηραν ειτε να την παρουν τηλεφωνο ειτε να περασουν απο τη σχολη. Την ρωτησα απο τη στιγμη που οι περισσοτεροι εχουμε ιντερνετ δεν θα μπορουσε να τα στειλει με email παλι η απαντηση της ηταν οτι "υπαρχουν παιδια τα οποια δεν εχουν ιντερνετ η υπολογιστες και δεν μπορουν να μπουν στο μαιλ τους γιατι δεν εχουν η δεν μπορουν να το χειριστουν.

Υπαρχουν και αλλα παραπονα αλλα δεν θα τα γραψω ολα εδω τωρα. Θα θελα να ακουσω τη γνωμη σας και αν το ιδιο πραγμα γινεται στο ΙΕΚ που εσεις δουλευετε. Επισης η δικαιολογια που μας εδωσε ειναι οτι δεν το επιτρεπει το υπουργειο παιδειας να το φωτογραφισουμε η να μας το εδιναν σε φωτοτυπια το προγραμμα. Ισχυει κατι τετοιο η ειναι για να καλυφθει η σχολη?

Και η αλλη ερωτηση που εχω ειναι για τις εγγραφες. Μου ειπαν οτι για να γραφτω για το επομενο ετος που ξεκιναει απο Οκτωβριο εφοσον περσι γραφτηκα χειμωνα, παλι χειμωνα πρεπει να γραφτω. Ισχυει κατι τετοιο? Το ζηταει το υπουργειο παιδειας? Και αν ναι μηπως υπαρχει καποιος που μπορει να βαλει ενα λινκ η εστω να μου στειλει ενα μηνυμα με τη νομοθεσια και κανονισμους σπουδων οπως και για την παραληψη μιας δοσης οτι ο σπουδαστης δεν μπορει να γραψει εξετασεις?

Πραγματικα λυπαμαι τα χρηματα που δινει η μητερα μου γιατι δεν βγαινει τιποτα απο αυτο.

Τελοσπαντον. Ευχαριστω που πηρατε το χρονο να το διαβασετε.
Καλημέρα, απαντώ σε εσάς αλλά και στην επόμενη κυρία αν δεν κάνω λάθος που έθεσε αυτα τα "προβλήματα". Δεν γνωρίζατε οτι η είσοδος σας σε ένα ΙΕΚ εκτός του ότι ειναι σχολές που δεν εντάσσονται στο εκπαιδευτικό σύστημα (άτυπη)  σημαίνει ότι δεν απορρέουν απο αυτά επαγγελματικά ή ακαδημαικά δικαιώματα , το εκπαιδευτικό προσωπικό δεν διαθέτει τα στοιχειώδη προσόντα σε μεγάλο βαθμό ώστε να σας μεταδώσει την απαιτούμενη γνώμη για να αποκτήσετε το δίπλωμα του "εξειδικευμένου"? Γνωρίζατε ότι οι εκπαιδευτές έστω οι ακατάλληλοι πληρώνονται με 3,6 στον δημόσιο τομέα όποτε το θυμηθούν εκεί στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ? Θα μπορούσατε να φανταστείτε τι συμβαίνει στον ιδιωτικό τομέα!!!  Ακόμα και εδώ που μπήκατε βοά το σύμπαν απο την απαράδεκτη κατασταση των ΙΕΚ. Εσεις αυτα δεν τα είχατε δεί? Σας τάξανε κρατικό πτυχίο και εσείς ορμήσατε τοις μετρητοίς να το λαβετε? Να το κάνετε τί? Μια ματιά στο google search να ρίξεις απο το 1997 έως σήμερα με τα ΙΕΚ, αν εξαιρέσεις τις πληρωμένες πρώτες θέσεις των ιδιωτικών ΙΕΚ τά πάντα έχουν ειπωθεί. Πως εσείς παραπλανηθήκατε και απο ποιόν! Λίγο υποκριτικό το πήγα γιατί δεν γνώριζα!!!
https://www.donaldjtrump.com/

Trump wins presidency

Donald Trump will become the next president of the United States in a stunning victory.

Αποσυνδεδεμένος jimmaras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #128 στις: Οκτώβριος 07, 2017, 05:58:42 μμ »
Γνωριζει καποιος να απαντησει εαν το οριο των 20ωρων ισχυει και για παραλληλη εργασια σε ιδιωτικα ιεκ κ σε δημοσια(οαεδ,παιδειας) δλδ πιο συγκεκριμενα,εαν καποιος εχει 8 ωρες σε ιδιωτικα ιεκ μπορει να παρει στο συνολο αλλες 12 ωρες στα δημοσια(οαεδ,παιδειας) ή η απασχοληση στα ιδιωτικα δεν επηρεαζει το μεγιστο των ωρων στα δημοσια?δλδ 8 σε ιδιωτικα και 20 στα δημοσια.Ειναι αρκετοι συναδελφοι που αναρρωτιουνται κ επισημες κ σαφεις απαντησεις δεν δινονται.εχει αντιμετωπισει κανεις παρομοια κατασταση?οι εποχες ειναι δυσκολες κ περιεργες κ καλυτερα μα γνωριζουμε πριν  αναλαβουμε υπηρεσια κ βρεθουμε προ εκπληξεως

Αποσυνδεδεμένος rrrrrr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #129 στις: Οκτώβριος 08, 2017, 12:27:47 μμ »
Η διάταξη για το πλαφόν των είκοσι (20) και δέκα (10) διδακτικών ωρών εβδομαδιαίως συνολικά (άρ. 8, παρ. 3) που υπάρχει στον εν ισχύι Κανονισμό Λειτουργίας των ΙΕΚ (ΦΕΚ 1807/Β'/2014), κατ’ εφαρμογή της παρ. 3 του άρ. 17 του ν. 4186/13, αφορά μόνο τα δημόσια ΙΕΚ, τα υπαγόμενα στη Γ.Γ.Δ.Β.Μ.Ν.Γ..
Συνεπώς, δεν φαίνεται να υπάρχει σχετικό πλαφόν ωρών για την απασχόληση στα ιδιωτικά ΙΕΚ.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2017, 11:51:44 μμ από rrrrrr »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:43:33 »

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #130 στις: Οκτώβριος 09, 2017, 10:28:57 πμ »
Γνωρίζει κανείς πότε ξεκινούν τα ιδιωτικά ΙΕΚ μαθήματα;

Αποσυνδεδεμένος sotiris83

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #131 στις: Οκτώβριος 13, 2017, 10:48:57 πμ »
Δευτέρα ξεκινούν τα ιδιωτικά ΙΕΚ

Αποσυνδεδεμένος sotiris83

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #132 στις: Σεπτέμβριος 27, 2018, 10:02:21 μμ »
Καλησπέρα. Σίγουρα δεν είναι ο κατάλληλος τόπος αλλά θα με βοηθούσε αν ξέρει κάποιος πόσο είναι το ελάχιστο ωρομίσθιο για εκπαιδευτικούς σε ιδιωτικό ιεκ. Δηλαδή πόσα χρήματα το λιγότερο μπορεί να δώσει κάποιος βάσει σύμβασης συλλογικής; Ξέρω για τους ξενόγλωσσους είναι 6.70. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος GLIKA

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #133 στις: Σεπτέμβριος 28, 2018, 01:28:15 πμ »
4,70 καθαρά.....

Αποσυνδεδεμένος csemis10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #134 στις: Σεπτέμβριος 28, 2018, 10:23:41 πμ »
4,70 καθαρά.....
Φροντιστήρια -> 5,7 Καθαρά
ιδιωτικά ιεκ -> 6,5 με 8,5 παίζουν περίπου ... το διψήφιο δεν δίνει κανείς.

Αποσυνδεδεμένος sotiris83

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #135 στις: Σεπτέμβριος 28, 2018, 10:51:15 πμ »
 To τι δίνει ο καθένας είναι μεγάλη κουβέντα. Εδώ όμως θα ήθελα να ξέρω ακριβώς πόσο είναι το ελάχιστο γιατί μου λένε 3.52 και λίγα ακόμα μαύρα και θέλω να επιβεβαιώσω αν ισχύει...

Αποσυνδεδεμένος georgev

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #136 στις: Σεπτέμβριος 28, 2018, 03:02:24 μμ »
4,70 καθαρά.....
Νομίζω εξαρτάται από το εκάστοτε ιδιωτικό ΙΕΚ. Τελευταία που ήρθα σε επαφή με κάποιο μου είπαν 7.5 καθαρά την ώρα (όχι μαύρα). Λιγότερο από 10 πάντως σε όλα!

Αποσυνδεδεμένος yiannk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #137 στις: Οκτώβριος 01, 2018, 11:36:22 πμ »
Φρέσκα κουλούρια:
http://www.gsae.edu.gr/el/toppress/1427-odigoi-spoudon-eidikotiton-iek-tou-n-4186-2013

Με κάλεσαν από ένα ιδιωτικό ΙΕΚ και μου είπαν ότι η αμοιβή ανέρχεται στο ιλιγγιώδες ποσό των 5-6 ευρώ την ώρα (το λέω για τον συνάδερφο που ρωτούσε παραπάνω πόσο είναι το ωρομίσθιο στα ιδιωτικά ΙΕΚ).
Μάλλον αυτή τη βδομάδα, ίσως την επόμενη το αργότερο, θα ξεκινήσουν και τα δημόσια.

Αποσυνδεδεμένος Star Quality

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 655
  • Ενάντια στο φασισμό της "πολιτικής ορθότητας"
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #138 στις: Οκτώβριος 01, 2018, 12:01:39 μμ »
Φρέσκα κουλούρια:
http://www.gsae.edu.gr/el/toppress/1427-odigoi-spoudon-eidikotiton-iek-tou-n-4186-2013

Με κάλεσαν από ένα ιδιωτικό ΙΕΚ και μου είπαν ότι η αμοιβή ανέρχεται στο ιλιγγιώδες ποσό των 5-6 ευρώ την ώρα (το λέω για τον συνάδερφο που ρωτούσε παραπάνω πόσο είναι το ωρομίσθιο στα ιδιωτικά ΙΕΚ).
Μάλλον αυτή τη βδομάδα, ίσως την επόμενη το αργότερο, θα ξεκινήσουν και τα δημόσια.

5-6 euros την ώρα...μιλάμε για απαξίωση για να μην πω κάποια άλλη λεξη.....

Αποσυνδεδεμένος Mitsoumpa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #139 στις: Οκτώβριος 01, 2018, 12:56:45 μμ »
Φρέσκα κουλούρια:
http://www.gsae.edu.gr/el/toppress/1427-odigoi-spoudon-eidikotiton-iek-tou-n-4186-2013

Με κάλεσαν από ένα ιδιωτικό ΙΕΚ και μου είπαν ότι η αμοιβή ανέρχεται στο ιλιγγιώδες ποσό των 5-6 ευρώ την ώρα (το λέω για τον συνάδερφο που ρωτούσε παραπάνω πόσο είναι το ωρομίσθιο στα ιδιωτικά ΙΕΚ).
Μάλλον αυτή τη βδομάδα, ίσως την επόμενη το αργότερο, θα ξεκινήσουν και τα δημόσια.


5-6 ευρώ την ώρα δίνουνε και σε φροντιστήρια...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159569
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 368
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 324
Σύνολο: 344

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.