*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια  (Αναγνώστηκε 75564 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rebecca...

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #126 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 03:02:31 μμ »
ωπ δικο μου λαθος!!!!!
ηθελα να πω επιστημες της αγωγης εσωτερικου η εξωτερικου αλλα σλεφτομαι συνεχεια την ειδικη αγωγη lol!!!!!!!!!! ;D
ΠΕ 10

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:02:25 »

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #127 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 03:15:43 μμ »
Ναι.το "Επιστήμες της αγωγής" δίνει επάρκεια...αν και για τους φιλολόγους συγκεκριμένα το θεωρώ λίγο παρακινδυνευμένο να το κάνει κάποιος στο εξωτερικό...εαν διευκρινιστεί ο νόμος κάποια στιγμή καλύτερα και έχει προυπόθεση ανάμεσα στα μαθήματα να είναι και η διδακτική των συγκεκριμένων μαθημάτων του κάθε κλάδου (που το βρίσκω πολύ λογικο...) οι φιλόλογοι τι διδακτική αρχαίων να κάνουν στο εξωτερικό....;;  ??? ??? ???
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος rebecca...

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #128 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 03:19:36 μμ »
ναι εχεις δικιο...τουλαχιστον οι φιλολογοι εχετε περιθωριο μεχρι να εφαρμοστει ο νομος, ενω εμεις......
ΠΕ 10

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #129 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 03:25:48 μμ »
ναι εχεις δικιο...τουλαχιστον οι φιλολογοι εχετε περιθωριο μεχρι να εφαρμοστει ο νομος, ενω εμεις......
Το ξέρω...πάντως καλύτερα να ξεμπερδεύεις την παιδαγωγική επάρκεια με ένα μεταπτυχιακό και να μην ψάχνεις τι μεταπτυχιακό να κάνεις για να μπεις μετά στην ΑΣΠΑΙΤΕ...είναι μια τρέλα αυτό..!
Πάντως έχει πολλά τμήματα που έχουν μεταπτυχιακά τέτοια..δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς ποια,αλλά σίγουρα μεταπτυχιακά στις Παιδαγωγικές Ακαδημίες και στο ΦΠΨ...
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:02:25 »

Αποσυνδεδεμένος rebecca...

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #130 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 03:55:39 μμ »
ειναι πολυ δυσκολο να μπεις γιατι εχουν μεγαλη ζητηση.....
ΠΕ 10

Αποσυνδεδεμένος vasg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17-07
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #131 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 03:55:59 μμ »
Ας μη μασάμε άλλο, για διαβάστε όλοι προσεκτικά την έρευνα και το πόρισμα που έχει διεξάγει ο συνήγορος του πολίτη και ας στηριχτούμε
σε αυτό.
Πιστεύω αξίζει τον κόπο όσο είναι καιρός....

http://www.synigoros.gr/pdf_01/6953_2_porisma_p_e_.pdf

Για δείτε και το πόρισμα!!

http://www.synigoros.gr/pdf_01/6953_1_DELTIO_TYPOU.pdf

Ο Συνήγορος του Πολίτη συμπεραίνει ότι το ΥΠΕΠΘ δεν έχει τηρήσει αυστηρή και
σταθερή στάση όσον φορά το πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας ενώ δεν είναι σαφές αν τελικά
πρέπει οι υποψήφιοι εκπαιδευτικοί να το έχουν. Έτσι, αν και γενικώς θεωρείται απαραίτητο προσόν
διορισμού και πρόσληψης, η έλλειψή του δεν αποτελεί κώλυμα, εφόσον εν απουσία των εχόντων το
πιστοποιητικό αυτό διορίζονται και προσλαμβάνονται οι μη έχοντες αυτό, ενώ σε ορισμένες
περιπτώσεις δεν ζητείται καθόλου.
Learning by doing...

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #132 στις: Οκτώβριος 19, 2010, 04:56:51 πμ »
Παράθεση
Καλησπέρα,είμαι χημικός μηχανικός και ενδιαφέρομαι να ασχοληθώ με την εκπαίδευση.Διάβασα μεγάλο μέρος του θέματος και δεν είδα κάπου αναφορά στο μεταπτυχιακό του Καποδιστριακου: <Διδακτική της Χημείας και Νέες Εκπαιδευτικές Τεχνολογίες (ΔιΧηΝΕΤ)>
Να υποθέσω ότι εφόσων δεν αναφέρεται ο όρος <επιστημες της αγωγής> δεν παρέχει παιδαγωγική επάρκεια για διαγωνισμό του ασέπ?
Κώστα, σύμφωνα με την επίσημη απάντηση που έλαβα από το υπουργείο, πρέπει να αναφέρεται ο τίτλος "Επιστήμες της Αγωγής", επειδή ο νόμος δεν διευκρινίζει τον όρο και ακολουθείται "κατά γράμμα". Το ΔιΧηΝΕΤ είναι μεταπτυχιακό που αφορά στη διδακτική της χημείας και κανονικά θα έπρεπε να προσφέρει παιδαγωγική επάρκεια. Βέβαια, μελετώντας το πρόγραμμα των μαθημάτων, θεωρώ πως θα έπρεπε να υπάρχουν περισσότερα μαθήματα Παιδαγωγικής.
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος eviSk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #133 στις: Οκτώβριος 21, 2010, 11:28:18 πμ »
Γειά σας! Θα ήθελα όποιος γνωρίζει και μπορεί να μου λύσει μια απορία. Είμαι Κοινωνική Λειτουργός (ΤΕ), βγάζοντας την Πιστοποίηση της ΑΣΠΑΙΤΕ για Παιδαγωγική Επάρκεια έχω δικαίωμα να διδάξω στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση ή μονο στην Δευτεροβάθμια?????

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #134 στις: Οκτώβριος 21, 2010, 11:44:21 πμ »
Γειά σας! Θα ήθελα όποιος γνωρίζει και μπορεί να μου λύσει μια απορία. Είμαι Κοινωνική Λειτουργός (ΤΕ), βγάζοντας την Πιστοποίηση της ΑΣΠΑΙΤΕ για Παιδαγωγική Επάρκεια έχω δικαίωμα να διδάξω στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση ή μονο στην Δευτεροβάθμια?????

Στην πρωτοβάθμια να διδάξεις τι?
Το ίδιο και στη δευτεροβάθμια.
Τι αντικέιμενο εκπαιδευτικό έχει ένα κοινωνικός λειτουργός;
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος eviSk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #135 στις: Οκτώβριος 21, 2010, 12:21:04 μμ »
Ασχολουμαστε και με τα παιδαγωγικα κατα καποιο τρόπο. Εγω εκανα, για παράδειγμα, ολα τα εργαστηρια μου (5 εξαμηνα), σε σχολεια απο νηπιαγωγίο εως και Λύκειο βιωματικές ομάδες σε εβδαμαδιαία βάση. Πέρα απο αυτό όμως, στην ΑΠΑΙΤΕ παίρνουν Κοινωνικούς Λειτουργούς... το είδα στην ονομαστική κατάσταση των εισακτέων 2010-2011, γι΄αυτό ρςτάω αν γνωρίζει κανεις!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #136 στις: Οκτώβριος 21, 2010, 12:36:52 μμ »
Ασχολουμαστε και με τα παιδαγωγικα κατα καποιο τρόπο. Εγω εκανα, για παράδειγμα, ολα τα εργαστηρια μου (5 εξαμηνα), σε σχολεια απο νηπιαγωγίο εως και Λύκειο βιωματικές ομάδες σε εβδαμαδιαία βάση. Πέρα απο αυτό όμως, στην ΑΠΑΙΤΕ παίρνουν Κοινωνικούς Λειτουργούς... το είδα στην ονομαστική κατάσταση των εισακτέων 2010-2011, γι΄αυτό ρςτάω αν γνωρίζει κανεις!

Ρωτάω γιατί δεν γνωρίζω αν διδάσκουν οι κοινωνικοί λειτουργοί.
Άλλο πράγμα να δουλέυεις με ομάδες και βιωματικά και άλλο να μπαίνεις μέσα σε μια τάξη και να υπάρχει κάποιο αναλυτικό πρόγραμμα, να υπάρχει βιβλίο (ίσως), να υπάρχει αντικείμενο διδασκαλίας.
Όσο για τους κοινωνικούς λειουργούα και την ΑΣΠΑΙΤΕ, από όσο γνωρίζω, όσοι έχουν ΑΣΠΑΙΤΕ προηγούνται για προσλήψεις στην ειδική αγωγή έναντι αυτών που δεν έχουν. Στην ΕΑ κάνουν τη δουλεια΄ενός κοινωνικού λειτουργού, αποτελώντας το συνδετικό κρίκο σχολείου-οικογένιας.
Διαρθώστε με αν κάνω λάθος!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος eviSk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #137 στις: Οκτώβριος 21, 2010, 12:49:03 μμ »
Σε ευχαριστώ πολυ emmaki!!! Για την ειδική αγωγή το γνωρίζω, αλλά για αυτούς δεν χρειάζεται η Παιδαγωγική Κατάρτιση (το εχω ρωτήσει), ο ρόλος τους εκει δεν εχει να κάνει με την εκπαίδευση αλλα με την συμβουλευτική και υποστήριξη των παιδιών με ΑμεΑ, τις οικογἐνειες τους και φυσικά πολλά άλλα. Αν γνωρίζει καποιος ας μου απαντήσει για το που μπορεί να χρησιμοποιηθεί η Παιδαγωγική Καταρτιση που δίνει η ΑΣΠΑΙΤΕ στους Κοινωνικούς Λειτουργούς.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #138 στις: Οκτώβριος 21, 2010, 12:54:29 μμ »
Σε ευχαριστώ πολυ emmaki!!! Για την ειδική αγωγή το γνωρίζω, αλλά για αυτούς δεν χρειάζεται η Παιδαγωγική Κατάρτιση (το εχω ρωτήσει), ο ρόλος τους εκει δεν εχει να κάνει με την εκπαίδευση αλλα με την συμβουλευτική και υποστήριξη των παιδιών με ΑμεΑ, τις οικογἐνειες τους και φυσικά πολλά άλλα. Αν γνωρίζει καποιος ας μου απαντήσει για το που μπορεί να χρησιμοποιηθεί η Παιδαγωγική Καταρτιση που δίνει η ΑΣΠΑΙΤΕ στους Κοινωνικούς Λειτουργούς.

Αυτό που σου είπα ισχύει.
Αν έχει ΑΣΠΑΙΤΕ προηγείσαι στην κατάταξη!
Τι ξέρω από συναδέλφους μου (όχι μόνο κοι. λειτ. αλλά και άλλες ειδικότητες ΕΕΠ)
Και να δεν πιστεύεις αυτό που σου λέω, ή αν θεωρείς ότι είναι λάθος γιατί κα΄ποιος σου είπε κάτι άλλο, μπορείς να δεις τους αξιολογικούς πίνακες στις διάφορες περιφέρειες, όπου πρώτα είναι αυτοί που έχου παιδαγωγική κατάρτιση.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 21, 2010, 12:56:16 μμ από emmaki »
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος eviSk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #139 στις: Οκτώβριος 21, 2010, 01:00:55 μμ »
Οχι δεν ειναι οτι δεν σε πιστεύω...απλα δεν γνωρίζω! Μου φαίνονται λογικά αυτά που λες. Να σαι καλά!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 516
Σύνολο: 518

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.