*

Αποστολέας Θέμα: Aναγνώριση προηγούμενου χρόνου ασφάλισης  (Αναγνώστηκε 27846 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: ’ντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Aναγνώριση προϋπηρεσίας από ιδιωτικό τομέα (ως συντάξιμης)
« Απάντηση #56 στις: Νοέμβριος 20, 2008, 12:18:15 μμ »
Το πρώτο μου μήνυμα και ώρα να σας μπερδέψω...
Λοιπόν έχουμε και λέμε για τον επαγγελματικό μου βίο:

1) 1983:  1 χρόνο ΤΑΕ
2) 1987-1989: 2 χρόνια έφεδρος αξιωματικός
3) 1989-1994: 5 χρόνια ΤΕΒΕ (ιδιωτικό φροντιστήριο)
4) 1994-1995: 8 μήνες ΙΚΑ (αναπληρωτής στη δευτεροβάθμια)
5) 1996-1997: 9 μήνες (με ώρες ΤΕΙ + ώρες ΙΕΚ)
6) 1997-1998: 9 μήνες ΙΚΑ (αναπληρωτής στη δευτεροβάθμια)
7) 1998-1999: 9 μήνες (με ώρες ΤΕΙ + ώρες ΙΕΚ)
8  1999-σήμερα: 9 χρόνια και 2 μήνες Μόνιμος στη δευτεροβάθμια

Το διάστημα 2/1997-8/1999 είχα και Σύμβαση έργου με πανεπιστήμιο (30 μήνες) που σύμφωνα με νέα εγκύκλιο μπορεί (πληρώ τις προϋποθέσεις μάλλον) να αναγνωρισθεί ως χρόνος για ΜΚ στο δημόσιο.
Τώρα έχω αναγνωρισμένη εκπαιδευτική υπηρεσία 11 χρόνια και 6 μήνες διότι όταν διορίστηκα αναγνώρισα τις υπ. αρ. 4 και 6 ανωτέρω καθώς και τις 5 και 7 αλλά αυτές μόνο με τις ώρες του ΤΕΙ (δεν ίσχυε τότε ο νόμος για την προσμέτρηση ωρών ΙΕΚ και έτσι από 5 και 7 έχω αναγνωρίσει 6 και 5 μήνες αντίστοιχα) .

Θα ήθελα να μάθω τα εξής:

1) Ανήκω στους «παλιούς» ασφαλισμένους;  ΝΑΙ ανήκεις στους παλιούς ασφαλισμένους έστω και 1 ένσημο να έχεις πριν το 93 είσαι σε άλλη κατηγορία.

2) Για να βγω σε σύνταξη αρκεί να έχω 35 χρόνια συνολικά (ιδιωτική ασφάλιση + δημόσιο + στρατός) και να είμαι 58 ετών;  ΝΑΙ

3) Όποια χρόνια αναγνωρίσω για μισθολογική εξέλιξη στο Δημόσιο αποτελούν ταυτόχρονα και την Δημόσια Πραγματική μου Υπηρεσία ή απαιτείται εξαρχής διαδικασία όταν πάω για σύνταξη;  ΝΑΙ

4) Μπορώ τώρα να αναγνωρίσω το στρατό καταβάλλοντας τις σχετικές εισφορές;
  Αυτά τα 2 χρόνια θα μεταβάλουν αυτόματα το ΜΚ μου (θα θεωρηθούν προϋπηρεσία για τη μισθοδοσία);;  Αυτόματα η προϋπηρεσία μου σαν εκπαιδευτικός θα αυξηθεί και αυτή κατά 2 χρόνια ή όχι;   Αυτό θα πρέπει αν το ρωτήσεις σε κάποια ταμεία νομίζω μπορείς σε κάποια όχι!

5) Τι με συμφέρει να κάνω για το διάστημα 1986-1989; Να το αναγνωρίσω με βάση τη Σύμβαση έργου που προανέφερα οπότε και θα πάρω περίπου 35 μήνες από 9/96-8/99 ή να αναγνωρίσω τις ώρες ΙΕΚ που μαζί με του ΤΕΙ μου δίνουν 3χ9=27 μήνες; Σαφώς μισθολογικά συμφέρουν οι 35 αλλά μήπως αν κάπου χρειαστώ διδακτική προϋπηρεσία δεν θα φαίνονται αυτοί οι μήνες; Σε συμφέρει να αναγνωρίσεις τα χρόνια σου και για μισθολογία και για προυπηρεσία.

6) Πλασματικά χρόνια αναγνωρίζω (αναμονή επετηρίδα 12 χρόνια) ή αυτό συμβαίνει μόνο αν πάω 67 χωρίς να έχω 35 χρόνια;  ΟΧΙ

Γενικά έχω μπερδευτεί πάρα πολύ…
Δεν ξέρω το αν και το τι συμφέρει να κάνω. Κρίμα να δουλεύουμε και να μην ξέρουμε ακριβώς τι μας περιμένει! Συγνώμη για το μακροσκελές ποστ!


Μην το σκέφτεσαι πολύ ,ο,τι μπορείς να αναγνωρίσεις κάντο!

Αν πας πίσω τις σελίδες θα βρεις πληροφορίες που σε ενδιαφέρουν!!!!!!!
 :) :) :)
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος fonzareli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: ’ντρας
    • Προφίλ
Απ: Aναγνώριση προϋπηρεσίας από ιδιωτικό τομέα (ως συντάξιμης)
« Απάντηση #57 στις: Νοέμβριος 20, 2008, 03:17:58 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για το άμεσο της απάντησης!

Εχω διαβάσει τα περισσότερα ποστς αλλά γεγονός είναι ότι εξακολουθώ να έχω κάποιες απορίες.

Τώρα σχετικά με τις απαντήσεις:

3) Όποια χρόνια αναγνωρίσω για μισθολογική εξέλιξη στο Δημόσιο αποτελούν ταυτόχρονα και την Δημόσια Πραγματική μου Υπηρεσία ή απαιτείται εξαρχής διαδικασία όταν πάω για σύνταξη; ΝΑΙ Το ΝΑΙ αφορά την πρώτη εκδοχή ή την δεύτερη;

4) Μπορώ τώρα να αναγνωρίσω το στρατό καταβάλλοντας τις σχετικές εισφορές;
  Αυτά τα 2 χρόνια θα μεταβάλουν αυτόματα το ΜΚ μου (θα θεωρηθούν προϋπηρεσία για τη μισθοδοσία);;  Αυτόματα η προϋπηρεσία μου σαν εκπαιδευτικός θα αυξηθεί και αυτή κατά 2 χρόνια ή όχι;   Αυτό θα πρέπει αν το ρωτήσεις σε κάποια ταμεία νομίζω μπορείς σε κάποια όχι!
Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα...

5) Τι με συμφέρει να κάνω για το διάστημα 1986-1989; Να το αναγνωρίσω με βάση τη Σύμβαση έργου που προανέφερα οπότε και θα πάρω περίπου 35 μήνες από 9/96-8/99 ή να αναγνωρίσω τις ώρες ΙΕΚ που μαζί με του ΤΕΙ μου δίνουν 3χ9=27 μήνες; Σαφώς μισθολογικά συμφέρουν οι 35 αλλά μήπως αν κάπου χρειαστώ διδακτική προϋπηρεσία δεν θα φαίνονται αυτοί οι μήνες; Σε συμφέρει να αναγνωρίσεις τα χρόνια σου και για μισθολογία και για προυπηρεσία.
Δηλαδή θα πρέπει να κάνω 2 ξεχωριστές αιτήσεις; Μία για την διδακτική προϋπηρεσία (που θα βάλω τις ώρες ΤΕΙ+ΙΕΚ και μία για το ΜΚ (όπου θα χρησιμοποιήσω τη σύμβαση έργου); Αλλά κάπου διάβασα ότι για να αναγνωρισθεί η προϋπηρεσία (πχ εκπαιδευτική) θα πρέπει να έχει πρώτα αναγνωρισθεί μισθοδοτικά. Πράγμα που δεν θα συμβεί αν για το ίδιο διάστημα εγώ αναγνωρίσω τη σύμβαση έργου. Υπερκαλύπτονται χρονικά βλέπετε... Κενό νόμου εδώ;;;


6) Πλασματικά χρόνια αναγνωρίζω (αναμονή επετηρίδα 12 χρόνια) ή αυτό συμβαίνει μόνο αν πάω 67 χωρίς να έχω 35 χρόνια;  ΟΧΙ
Το ΟΧΙ που πάει; Στο πρώτο σκέλος;

Ευχαριστώ και sorry για το πρήξιμο...
ΠΕ 19

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: ’ντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Aναγνώριση προϋπηρεσίας από ιδιωτικό τομέα (ως συντάξιμης)
« Απάντηση #58 στις: Νοέμβριος 20, 2008, 04:28:17 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για το άμεσο της απάντησης!

Εχω διαβάσει τα περισσότερα ποστς αλλά γεγονός είναι ότι εξακολουθώ να έχω κάποιες απορίες.

Τώρα σχετικά με τις απαντήσεις:

3) Όποια χρόνια αναγνωρίσω για μισθολογική εξέλιξη στο Δημόσιο αποτελούν ταυτόχρονα και την Δημόσια Πραγματική μου Υπηρεσία ή απαιτείται εξαρχής διαδικασία όταν πάω για σύνταξη; ΝΑΙ Το ΝΑΙ αφορά την πρώτη εκδοχή ή την δεύτερη;
Την πρώτη εκδοχή

4) Μπορώ τώρα να αναγνωρίσω το στρατό καταβάλλοντας τις σχετικές εισφορές;
  Αυτά τα 2 χρόνια θα μεταβάλουν αυτόματα το ΜΚ μου (θα θεωρηθούν προϋπηρεσία για τη μισθοδοσία);;  Αυτόματα η προϋπηρεσία μου σαν εκπαιδευτικός θα αυξηθεί και αυτή κατά 2 χρόνια ή όχι;   Αυτό θα πρέπει αν το ρωτήσεις σε κάποια ταμεία νομίζω μπορείς σε κάποια όχι!
Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα...
Δεν θυμάμαι σε ποιο ταμείο ( ΜΤΠΥ ή ΤΠΔΥ ) δεν αναγνωρίζεται ο στρατός

5) Τι με συμφέρει να κάνω για το διάστημα 1986-1989; Να το αναγνωρίσω με βάση τη Σύμβαση έργου που προανέφερα οπότε και θα πάρω περίπου 35 μήνες από 9/96-8/99 ή να αναγνωρίσω τις ώρες ΙΕΚ που μαζί με του ΤΕΙ μου δίνουν 3χ9=27 μήνες; Σαφώς μισθολογικά συμφέρουν οι 35 αλλά μήπως αν κάπου χρειαστώ διδακτική προϋπηρεσία δεν θα φαίνονται αυτοί οι μήνες; Σε συμφέρει να αναγνωρίσεις τα χρόνια σου και για μισθολογία και για προυπηρεσία.

Ρώτα στο ΥΠΕΠΘ βρες τηλέφωνα από την ALFAVITA και ενόχλησε το τμήμα προσωπικού,αυτοί ξέρουν......


Δηλαδή θα πρέπει να κάνω 2 ξεχωριστές αιτήσεις; Μία για την διδακτική προϋπηρεσία (που θα βάλω τις ώρες ΤΕΙ+ΙΕΚ και μία για το ΜΚ (όπου θα χρησιμοποιήσω τη σύμβαση έργου); Αλλά κάπου διάβασα ότι για να αναγνωρισθεί η προϋπηρεσία (πχ εκπαιδευτική) θα πρέπει να έχει πρώτα αναγνωρισθεί μισθοδοτικά. Πράγμα που δεν θα συμβεί αν για το ίδιο διάστημα εγώ αναγνωρίσω τη σύμβαση έργου. Υπερκαλύπτονται χρονικά βλέπετε... Κενό νόμου εδώ;;;


ΟΧΙ σωστά διάβασες για να αναγνωριστεί η προυπηρεσία πρέπει να δώσουν τα ΜΚ δηλαδή τα μισθοδοτικά.

6) Πλασματικά χρόνια αναγνωρίζω (αναμονή επετηρίδα 12 χρόνια) ή αυτό συμβαίνει μόνο αν πάω 67 χωρίς να έχω 35 χρόνια;  ΟΧΙ
Το ΟΧΙ που πάει; Στο πρώτο σκέλος;

Δεν αναγνωρίζονται πλέον πλασματικά χρόνια,μπορείς να το ρωτήσεις σε κάποιον εργατολόγο να σου πει καλύτερα.

Ευχαριστώ και sorry για το πρήξιμο...

ΚΑΘΟΛΟΥ μην το σκέφτεσαι.....
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

Αποσυνδεδεμένος fonzareli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: ’ντρας
    • Προφίλ
Απ: Aναγνώριση προϋπηρεσίας από ιδιωτικό τομέα (ως συντάξιμης)
« Απάντηση #59 στις: Νοέμβριος 20, 2008, 06:09:54 μμ »
Πολύ κατατοπιστικές οι απαντήσεις σου!

Πάντως, αναφορικά με το "Ρώτα στο ΥΠΕΠΘ βρες τηλέφωνα από την ALFAVITA και ενόχλησε το τμήμα προσωπικού, αυτοί ξέρουν......", όταν ρώτησα προ ημερών μου απάντησαν να απευθυνθώ στις "αποκεντρωμένες" υπηρεσίες, δηλαδή στις κατά τόπους διευθύνσεις διότι αυτοί δεν μπορούν να ασχοληθούν ή να απαντούν μεμονωμένα.
Όταν απευθύνθηκα στον αρμόδιο της διεύθυνσής μου η απάντηση ήταν "κάνε αίτηση και βλέπουμε"! Ανταπαντώ ζητώντας να μου πουν τι χρειάζεται και τι προβλέπει ο νόμος και η νέα απάντηση ήταν "δεν μπορούμε να ασχοληθούμε... έχουμε 30 αιτήσεις συντάξεων να κοιτάξουμε!"

Γι αυτό και απευθύνθηκα στο φορουμ...
ΠΕ 19

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος corina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Aναγνώριση προϋπηρεσίας από ιδιωτικό τομέα (ως συντάξιμης)
« Απάντηση #60 στις: Νοέμβριος 20, 2008, 11:46:42 μμ »
1994 : 4 μηνες ΙΚΑ σε φροντιστήριο
1995 : 5 μηνες ΙΚΑ σε φροντιστήριο
1996 : 3 μηνες ΙΚΑ σε φροντιστήριο
1997: 2 μηνες ΙΚΑ σε φροντιστήριο και 2μηνες ΙΚΑ σε ΙΔ. Σχολείο
1998 : 6μηνες ΙΚΑ σε ΙΔ. Σχολείο
2000: 2 μηνες ΙΚΑ σε φροντιστήριο
2001: 2 μηνες ΙΚΑ σε φροντιστήριο καιι 3 μηνες ΙΚΑ σε ΙΔ. Σχολείο
2002 - 2007 ωρομίσθια και αναπληρώτρια σε Ιδ. σχολεία ( μου αναγνωρίστηκε η προυπηρεσία και ανέβηκα μκ)
τι άλλο μπορώ να κάνω;

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: ’ντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Aναγνώριση προϋπηρεσίας από ιδιωτικό τομέα (ως συντάξιμης)
« Απάντηση #61 στις: Νοέμβριος 21, 2008, 03:28:22 μμ »
Κάνεις αίτηση και δεν υπάρχει περίπτωση να μην σου απαντήσουν ΚΑΠΟΤΕ!!
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

Αποσυνδεδεμένος fonzareli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: ’ντρας
    • Προφίλ
Απ: Aναγνώριση προϋπηρεσίας από ιδιωτικό τομέα (ως συντάξιμης)
« Απάντηση #62 στις: Νοέμβριος 25, 2008, 12:36:37 μμ »
Επανέρχομαι στο θέμα   "Τι με συμφέρει να κάνω για το διάστημα 1986-1989; Να το αναγνωρίσω με βάση τη Σύμβαση έργου που προανέφερα οπότε και θα πάρω περίπου 35 μήνες από 9/96-8/99 ή να αναγνωρίσω τις ώρες ΙΕΚ που μαζί με του ΤΕΙ μου δίνουν 3χ9=27 μήνες; Σαφώς μισθολογικά συμφέρουν οι 35 αλλά μήπως αν κάπου χρειαστώ διδακτική προϋπηρεσία δεν θα φαίνονται αυτοί οι μήνες;"

Μετά από άπειρες ερωτήσεις σε γνωστούς, φίλους, υπουργεία, διευθύνσεις, διαπίστωσα ότι δεν έχουν ιδέα πως πρέπει να γίνει ώστε και ττους 35 μήνες να πάρω σαν ΜΚ και συντάξιμα αλλά ταυτόχρονα να έχω πάρει και τους 3χ9=27 μήνες ως διδακτική προϋπηρεσία (που μπορεί κάπου να χρειαστεί πχ για θέση στελέχους).
Ο πιό ψαγμένος μου είπε:
"Κάνε πρώτα μια αίτηση αναγνώρισης για τους 3Χ9=27 μήνες με τις ώρες ΤΕΙ+ΙΕΚ. Μετά ζήτα μιά βεβαίωση απο την υπηρεσία και κράτησέ τη. Στη συνέχεια κάνε για το ίδιο διάστημα νέα αίτηση και ζήτα αναγνώριση των 35 μηνών με τη Σύμβαση Έργου."

Αυτός άραγε είναι ο μόνος τρόπος; Λέτε να με δείρουν στη διεύθυνση;;
ΠΕ 19

Αποσυνδεδεμένος morfikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
αναγνώριση προηγούμενου χρόνου ασφάλισης
« Απάντηση #63 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 05:38:06 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!!! Έχω μια μεγάλη απορία σε σχέση με την αναγνώριση ενσήμων από το ΙΚΑ. Συγκεκριμένα διορίστηκα πέρσι και αναρωτιέμαι μήπως πρέπει να κάνω κάτι με τα ένσημα του ΙΚΑ που έχω από προηγούμενες εργασίες (ένσημα 4 ετών από εργασία στον ιδιωτικό τομέα - καμία σχέση με την εκπαίδευση). Στη δευτεροβάθμια μου είπαν ότι θα τα καταβάλλω όταν έρθει η ώρα να συνταξιοδοτηθώ μετά από πολλά πολλά χρόνια (ανήκω στο καθεστώς των νέων ασφαλισμένων αφού για πρώτη φορά ασφαλίστηκα μετά το 1993). Στο alfavita επιβεβαίωσα απ' όσα διάβασα ότι αυτό που ακούγεται για εξαγορά του χρόνου ασφάλισης στον ιδιωτικό τομέα - στο διάστημα των 2 χρόνων από το διορισμό -  δεν αφορά όσους εργάζονταν στον ιδιωτικό τομέα - άρα δεν έχω να κάνω κάτι). Συνεπώς ως επιβεβαίωση θα μπορούσε κάποιος ευγενής συνάδελφος να με ενημερώσει όσον αφορά τα εξής :
1) Όντως δε χρειάζεται να κάνω κάτι; Παραθέτω και το συγκεκριμένο σημείο από το alfavita "Οι διορισθέντες ΅ετά την 1-1-83 δεν εξαγοράζουν το χρόνο ασφάλισης στον ιδιωτικό το΅έα, αλλά το ∆η΅όσιο που είναι ο απονέ΅ων φορέας της σύνταξης, όταν ο υπάλληλος συνταξιοδοτηθεί, θα υπολογίσει τόσο τη σύνταξη που αντιστοιχεί στα χρόνια ασφάλισης του δικού του το΅έα ΅ε βάση τη νο΅οθεσία του, όσο και τη σύνταξη του συ΅΅ετέχοντα φορέα που είναι το Ι.Κ.Α, Τ.Ε.Β.Ε κ.λ.π. ΅ε βάση τους συντελιστές που έχουν οριστεί και οι οποίοι αντι-στοιχούν στο επίπεδο συντάξεων που δίνει το κάθε Τα΅είο. Το ποσό σύνταξης που αντιστοιχεί για παράδειγ΅α στα χρόνια ασφάλισης του Ι.Κ.Α. θα υπολογιστεί ΅ε συντελιστή 2% επί των αποδοχών που είχε ο εργαζό΅ενος κάθε έτος την τελευταία 5ετία, πριν αποχωρήσει από την εργασία του, αναπροσαρ΅οσ΅ένες ΅ε το ∆είκτη Τι΅ών Καταναλωτή (∆.Τ.Κ).
2) Αν χρειάζεται να κάνω κάτι πού επιτέλους πρέπει να απευθυνθώ ;;;;; Γιατί δεν υπάρχει ενημέρωση επίσημη από τις κατά τόπους δευτεροβάθμιες και έτσι προσπαθούμε να καταλάβουμε τι γίνεται μεταξύ μας....
3) Επειδή είναι πολλά τα ταμεία (ΤΠΔΥ κλπ) κάπου διάβασα ότι ίσως στο Μετοχικό να χρειαστεί να κάνω κάτι τώρα. Είναι απαραίτητο αυτό άραγε ή μπορώ να το αφήσω για την ώρα της σύνταξης; (ποιος ζει ποιος πεθαίνει....)
4) Συγνώμη αν κούρασα....αλλά με το τέρας της ανοργανωσιάς και της προχειρότητας που επικρατεί στο ελληνικό δημόσιο και σε όλες τις διοικητικές υπηρεσίες ειλικρινά δε μπορώ να τα βγάλω πέρα.... Χρειάζεται ψυχραιμία και εγώ δεν τη διαθέτω, ειδικά όταν έχω απέναντί μου τούτο το τέρας της γραφειοκρατίας να με απειλεί.....Ουφ!!! Μου φαίνεται ότι δε θα κάνω τελικά τίποτα  - δε ξέρω καν αν αξίζει τον κόπο!!!!
Ευχαριστώ πάντως εκ των προτέρων όσους θελήσουν να μου δώσουν τα φώτα τους!!!

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: αναγνώριση προηγούμενου χρόνου ασφάλισης
« Απάντηση #64 στις: Δεκέμβριος 18, 2008, 10:36:30 πμ »
ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΙΟΡΙΣΤΗΚΑ ΦΕΤΟΣ ΚΑΙ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΜΑΣ ΣΤΠ ΤΠΔΥ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΥΠΕΥΘΥΝΑ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΟ; ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΝΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΟ 7% ΤΩΝ ΜΗΝΙΑΙΩΝ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΜΑΣ!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: αναγνώριση προηγούμενου χρόνου ασφάλισης
« Απάντηση #65 στις: Δεκέμβριος 18, 2008, 11:11:18 πμ »
Δουλέυω εδώ και 5 χρόνια και όταν διορίστηκα κανένας δεν μου είπε για αναγνώριση....Δυστυχώς! Πρέπει ΄τωρα λογικά να περιμένω μέχρι τη σύνταξη μου, ε;;;;;
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: αναγνώριση προηγούμενου χρόνου ασφάλισης
« Απάντηση #66 στις: Δεκέμβριος 20, 2008, 12:03:22 μμ »
Η προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα (ένσημα ΙΚΑ) θα υπολογιστεί όταν έρθει η ώρα να βγούμε στη σύνταξη. Τότε θα βγει αναλογικά το ποσό που δικαιούμαστε από το ΙΚΑ και από το Δημόσιο. Δεν ξέρω αν πρέπει να κάνουμε κάτι τώρα. Φαντάζομαι πως όχι. Ξέρω από συγγενή που είχε όταν ήταν νέος ΙΚΑ και μετά ΤΕΒΕ, ότι όταν ήρθε η ώρα να πάρει σύνταξη στα 65 του, κατέθεσε στο ΤΕΒΕ που ήταν το τελευταίο ταμείο ασφάλισης και τα ένσημα του ΙΚΑ και του έβγαλαν τη σύνταξη. Φαντάζομαι κάτι τέτοιο θα γίνει και με μας.

Η προϋπηρεσία στον δημόσιο τομέα αναγνωρίζεται αυτόματα. Ελπίζω όταν ορκιστήκατε να δώσατε στην εκεί δευτεροβάθμια της περιοχής τις όποιες προϋπηρεσίες είχατε. Αν όχι, δεν ξέρω αν γίνεται τώρα. Πάρτε τηλ. να σας πουν. Από τη χρονική στιγμή που κατατίθενται οι προϋπηρεσίες, αρχίζει να μετράει και αυτός ο χρόνος ασφάλισης. Η αναγνώριση γίνεται με έντυπο που σας αποστέλει η δευτεροβάθμια και λέει "σας αναγνωρίζουμε πχ 5 μήνες και 6 ημέρες". Αν η προϋπηρεσία είναι μεγάλη, ενδεχομένως να αλλάξετε επί τόπου και ΜΚ. Το έντυπο πάντως σας ενημερώνει και για το τρέχον ΜΚ σας και για το πότε θα είναι η επόμενη αλλαγή ΜΚ. Μισθολογικά, όταν αλλάζετε ΜΚ, αυτό σημαίνει κάποια αύξηση.

Υπάρχει όμως κι ένα θεματάκι με το εφάπαξ. Όσο δουλεύουμε στο Δημόσιο ως ωρομίσθιοι/αναπληρωτές δεν μας κάνουν κρατήσεις για το εφάπαξ. Έτσι, όταν έρθει η ώρα της σύνταξης, παρόλο που η προϋπηρεσία θα έχει αναγνωριστεί, δεν θα πάρουμε το εφάπαξ που αντιστοιχεί στην προϋπηρεσία μας. Αν δε θέλουμε να συμβεί αυτό, θα πρέπει να πάμε στην αρμόδια υπηρεσία (ΤΠΔΥ) να κάνουμε αίτηση και να πληρώσουμε όλο το ποσό που θα αντιστοιχούσε στις κρατήσεις που δε μας έγιναν ως τη μέρα διορισμού μας. Έτσι, όταν συνταξιοδοτηθούμε αν μέχρι τότε δεν έχει καταργηθεί το εφάπαξ,   :-\ θα το πάρουμε ολόκληρο.

Η υπηρεσία αυτή βρίσκεται Σταδίου 31, 7ος όροφος, τηλ.210 3213756 και χρειάζεται εκτός από την αίτηση που συμπληρώνουμε εκεί:
1) Πιστοποιητικό Υπηρεσιακών Μεταβολών (το ζητάμε από την δευτεροβάθμια)
2) Φύλλο Μισθοδοσίας του μήνα στον οποίο καταθέτουμε την αίτηση (από το σχολείο το οποίο μισθοδοτούμαστε)
3) Βεβαίωση έναρξης καταβολής εισφορών υπέρ ΤΠΔΥ (από το σχολείο στο οποίο διοριστήκαμε πρώτη φορά)
4) Βεβαίωση από την οποία να προκύπτει αν υπήρχε ασφάλιση σε άλλο φορέα πρόνοιας για το χρόνο της προϋπηρεσίας (αυτό δεν ξέρω τι είναι, αλλά νομίζω πως όποιος έχει δουλέψει σε φορέα πρόνοιας θα το ξέρει  ;) )

Η υπηρεσία υπολογίζει ότι θα πρέπει να μας κρατήσει το 8% του μισθού μας (αφαιρεί από το μισθό το κίνητρο απόδοσης και κάτι άλλο που δε θυμάμαι)για κάθε μήνα που θέλουμε να αναγνωρίσουμε. Όταν γίνει ο υπολογισμός αυτός, μπορεί να περάσουν και χρόνια ως τότε (!) μας καλούν να πάμε να πληρώσουμε. Αν αλλάξουμε ως τότε γνώμη και δε θέλουμε την αναγνώριση δεν έχουμε κυρώσεις.

Προσοχή!!! Η αίτηση μπορεί να γίνει μόνο μέσα στην πρώτη διετία από την ημερομηνία διορισμού. Μετά από αυτό το χρονικό διάστημα, το δικαίωμα παραγράφεται.

Ελπίζω να σας κάλυψα και να σας γλιτώσω από το ψάξιμο και το τρέξιμο που έριξα εγώ για να τα βρω όλα αυτά.

Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: αναγνώριση προηγούμενου χρόνου ασφάλισης
« Απάντηση #67 στις: Δεκέμβριος 20, 2008, 12:44:43 μμ »
δηλαδή εάν κατάλαβα καλά δεν μας συμφέρει να πληρώσουμε τώρα τόσα πολλά για να πάρουμε... και εαν... το εφάπαξ. εαν κατάλαβα καλά η προυπηρεσία στο δημόσιο αναγνωρίζεται μισθολογικά και συνταξιοδοτικά μόνο με την κατάθεση τις προυπηρεσίας μας σε δημόσιο (όχι σε ιδιωτικό) όταν μονιμοποιηθούμε  χωρίς να πληρώσουμε ποσό και εάν πληρώσουμε αυτό σημαίνει ότι θα πάρουμε μεγαλύτερο εφάπαξ. Για τον ιδιωτικό τομέα (ικα) δεν κάνουμε τίποτε.
Καλά τα λέω ή όχι;;;   

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αναγνώριση προηγούμενου χρόνου ασφάλισης
« Απάντηση #68 στις: Δεκέμβριος 20, 2008, 02:09:28 μμ »
Σύνταξη  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D Σε καλό σας μου φτιάξατε το κέφι και σήμερα  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D  >:( >:(
Πάντως εμμακι κι εγώ το ίδιο έπαθα. Βέβαια ήταν ιδιωτικοί παιδικοί σταθμοί, οπότε λογικά θα ισχύει αυτό που είπατε παραπάνω. Όταν με το καλό έρθει εκείνη η ώρα (που δύσκολο το βλέπω με το μπάχαλο που δημιούργησαν στα ταμεία) βλέπουμε...
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: ’ντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Aναγνώριση προηγούμενου χρόνου ασφάλισης
« Απάντηση #69 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 08:50:52 πμ »
Ετοίμασα τα δικαιολογητικά και για το ΜΤΠΥ και για το ΤΠΔΥ τα έβαλα και σε ένα μεγάλο φάκελο μιας και τα δικαιολογητικά είναι πάρα πολλά και τα στέλνω σήμερα συστημένα και βλέπουμε ...Πάντως τα δικαιολογητικά μπορούμε να τα βγάλουμε με μεγάλη ευκολία από τις υπηρεσίες μας με σύνεση και υπομονή...
Το 2ο Γραφείο Π.Ε. Ν. ΚΥΚΛΑΔΩΝ  που ανήκω εγώ μου έστειλε όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά που ζητούσα ΑΜΕΣΩΣ χωρίς καθυστερήσεις ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ να αναγνωρίζουμε και τις έγκαιρες προσπάθειες των διοικητικών υπαλλήλων και εκκαθαριστών στα γραφεία μας και να τους ευχαριστούμε για αυτές...
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 480
Σύνολο: 481

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.