*

Αποστολέας Θέμα: Κλασικό ή Ολοήμερο νηπιαγωγείο για το παιδί μου;  (Αναγνώστηκε 16325 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cklio76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Κλασικό ή Ολοήμερο νηπιαγωγείο για το παιδί μου;
« στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 05:46:42 μμ »
Καλησπέρα σε όλους
Θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα προς όλες τις έμπειρους νηπιαγωγούς. Η γνώμη σας μου είναι πολύτιμη. Είμαι κι εγώ συνάδελφος νηπιαγωγός, αλλά απέχω πάρα πολύ καιρό από τις σχολικές αίθουσες. Είμαι στη ατελείωτη λίστα των αναπληρωτών, καθώς περασα φέτος ως επιλαχούσα στον διαγωνισμό, αλλά δυστυχώς δεν προβλέπεται απορρόφησή μου λόγω έλλειψης μορίων. Δεν είναι αυτό το θέμα μου όμως, όσο το ότι ως μητέρα δυο παιδιών, ενός εκ των οποίων νηπιαγωγάκι φέτος, έχω βρεθεί στο εξής δίλημμα: να τον στείλω σε κλασικό ή σε ολοήμερο νηπιαγωγείο; Αρχικά είχα κάνει μια αίτηση για ολοήμερο, τον δέχτηκαν, αλλά λογάριαζα χωρις τον ξενοδόχο, δηλαδή την μικρή μου κόρη που δεν τη δέχτηκαν για φέτος στον παιδικό (2,5 ετών) και έτσι θα πρέπει να μείνω μαζί της το χειμώνα.
Εσείς που πιστεύω ότι έχετε ζήσει τόσο το κλασικό όσο και το ολοήμερο νηπιαγωγείο, πιστεύετε ότι αξίζει τον κόπο να αφήνει ένας γονιός το παιδί του στο σχολείο μέχρι τις 4 η ώρα, δεδομένου ότι θα μπορούσε να το κρατήσει μέχρι τις 12.30; Θέλω να πω, με βαση το πρόγραμμα του ολοήμερου, που εγώ αγνοώ, πιστεύετε ότι τα ελληνικά νηπιαγωγεία πληρούν όλες εκείνες τις προϋποθέσεις για περαιτέρω εξέλιξη (κοινωνικοποίηση, συνεργασία κτλ) των νηπίων ή απλώς τα παιδιά συμπληρώνουν φύλλα εργασίας, ζωγραφίζουν και ξαπλώνουν, λειτουργώντας δηλ ως χώρος φύλαξης μέχρι να σχολάσουν οι γονείς;

Αν και ξέρω ότι δεν υπάρχει σαφής απάντηση για το θέμα, γιατί η κάθε νηπιαγωγός είναι ξεχωριστή για το τί μπορεί να προσφέρει σε μια τάξη, θα εκτιμούσα μια απάντηση καθαρά από θέμα πείρας και συναναστροφής με τα παιδια τόσο στο κλασικό όσο και στο ολοήμερο νηπιαγωγείο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κλασικό ή Ολοήμερο νηπιαγωγείο για το παιδί μου;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:35:53 »

Αποσυνδεδεμένος jamais

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κλασικό ή Ολοήμερο νηπιαγωγείο για το παιδί μου;
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 05:58:28 μμ »
Φίλη που είναι αναπληρωτρια, μου είπε ότι  μετά τις 12.30 δεν ασχολούνται με διαθεματικά, αλλά τα παιδιά τρώνε, κοιμούνται - ξεκουράζονται και παίζουν κανένα παιχνίδι, διαβάζουν παραμύθια, περισσότερο είναι σαν φύλαξη, γιατί και τα παιδιά μετά από τόσες ώρες είναι κουρασμένα....
The day the child realizes that all adults are imperfect,
she/he becomes an adolescent.
The day she/he forgives them she/he becomes an adult.

Αποσυνδεδεμένος cklio76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Κλασικό ή Ολοήμερο νηπιαγωγείο για το παιδί μου;
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 06:18:08 μμ »
Μάλιστα. Κατάλαβα. Το ίδιο υποψιαζόμουν κι εγώ, αλλά αρνιόμουν να το πιστέψω.
Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος xionati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κλασικό ή Ολοήμερο νηπιαγωγείο για το παιδί μου;
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 06:37:34 μμ »
Εξαρτάται πάντα από τη νηπιαγωγό!!! ???Δεν είναι φύλαξη απλά εκείνη την ώρα τα παιδιά πρέπει να φάν και να ξεκουραστούν λίγη ώρα μέσα στο υπόλοιπο πρόγραμμα.
νηπιαγωγός

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κλασικό ή Ολοήμερο νηπιαγωγείο για το παιδί μου;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:35:53 »

Αποσυνδεδεμένος lia*

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • dum spiro spero
    • Προφίλ
Απ: Κλασικό ή Ολοήμερο νηπιαγωγείο για το παιδί μου;
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 07:05:11 μμ »
Φίλη που είναι αναπληρωτρια, μου είπε ότι  μετά τις 12.30 δεν ασχολούνται με διαθεματικά, αλλά τα παιδιά τρώνε, κοιμούνται - ξεκουράζονται και παίζουν κανένα παιχνίδι, διαβάζουν παραμύθια, περισσότερο είναι σαν φύλαξη, γιατί και τα παιδιά μετά από τόσες ώρες είναι κουρασμένα....
Δεν ισχύει πάντα αυτό. Στο ολοήμερο η νηπιαγωγός φυσικά και ασχολείται με διαθεματικές δραστηριότητες απλά σε μικρότερο βαθμό καθώς τα παιδιά είναι ήδη κουρασμένα και χρειάζονται και ξεκούραση. Εαν υπάρχει συνεργασία με την άλλη νηπιαγωγό και βγάζουν απο κοινού πρόγραμμα, υπάρχει μια συνέχεια απο το κλασικό στο ολοήμερο. Δραστηριότητες που δεν ολοκληρώθηκαν το πρωί, συνεχίζονται το μεσημέρι. Τώρα εαν η φίλη σου το δούλευε διαφορετικά το ολοήμερο, μάλλον δεν ακολουθούσε το επίσημο πρόγραμμα. 

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3672
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Κλασικό ή Ολοήμερο νηπιαγωγείο για το παιδί μου;
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 07:49:36 μμ »
Ό,τι γίνεται στο ολοήμερο έχει εκπαιδευτικό στόχο. Ακόμα και το στρώσιμο του τραπεζιού και το φαγητό μπορούν και πρέπει να αξιοποιούνται εκπαιδευτικά. Είναι δραστηριότητα κοινωνικοποίησης, συνεργασίας, ομαδικότητας, διατροφής....
Το ίδιο και ο ύπνος. Το παιδί μαθαίνει να αυτοεξυπηρετείται, να στρώνει το κρεβάτι του, να μαζεύει τα πράγματα του, να σέβεται τους άλλους που θέλουν να ξεκουραστούν....
Όσο για τις δραστηριότητες μετά τον ύπνο-χαλάρωση, σίγουρα είναι πιο ήπιες από τις πρωινές, αλλά δεν παύουν να είναι και αυτές εκπαιδευτικές. Μπορεί να είναι μία χειροτεχνία πάνω σε κάτι που έκανε η πρωινή νηπιαγωγός. Μπορεί να είναι μία δραματοποίηση, ένα τραγούδι, ένα ψυχοκινητικό....
Σίγουρα όλα εξαρτώνται από τη νηπιαγωγό, αλλά δεν μπορεί σε καμία περίπτωση κάποιος να ισχυριστεί ότι η απογευματινή βάρδια είναι απλά και μόνο για φύλαξη των παιδιών....Αν ήταν έτσι δεν θα προσλάμβαναν νηπιαγωγούς, αλλά baby sitters!!!!
Εγώ σίγουρα θα έστελνα το παιδί μου σε ολοήμερο, αλλά πρώτα θα το συζητούσα μαζί του, από τη στιγμή που υπάρχει και δεύτερο παιδάκι στην οικογένεια. Αφού λοιπόν θα μένεις μαζί με το μικρό, δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να θεωρήσει το άλλο παιδί ότι το στέλνεις στο σχολείο για να το "ξεφορτωθείς" και να μείνεις με το μικρό. Δεν είναι απίθανο ή δύσκολο α το σκεφτεί αυτό κάποιο παιδάκι!!!!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος lia*

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • dum spiro spero
    • Προφίλ
Απ: Κλασικό ή Ολοήμερο νηπιαγωγείο για το παιδί μου;
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 07:57:27 μμ »
Ό,τι γίνεται στο ολοήμερο έχει εκπαιδευτικό στόχο. Ακόμα και το στρώσιμο του τραπεζιού και το φαγητό μπορούν και πρέπει να αξιοποιούνται εκπαιδευτικά. Είναι δραστηριότητα κοινωνικοποίησης, συνεργασίας, ομαδικότητας, διατροφής....
Το ίδιο και ο ύπνος. Το παιδί μαθαίνει να αυτοεξυπηρετείται, να στρώνει το κρεβάτι του, να μαζεύει τα πράγματα του, να σέβεται τους άλλους που θέλουν να ξεκουραστούν....
Όσο για τις δραστηριότητες μετά τον ύπνο-χαλάρωση, σίγουρα είναι πιο ήπιες από τις πρωινές, αλλά δεν παύουν να είναι και αυτές εκπαιδευτικές. Μπορεί να είναι μία χειροτεχνία πάνω σε κάτι που έκανε η πρωινή νηπιαγωγός. Μπορεί να είναι μία δραματοποίηση, ένα τραγούδι, ένα ψυχοκινητικό....
Σίγουρα όλα εξαρτώνται από τη νηπιαγωγό, αλλά δεν μπορεί σε καμία περίπτωση κάποιος να ισχυριστεί ότι η απογευματινή βάρδια είναι απλά και μόνο για φύλαξη των παιδιών....Αν ήταν έτσι δεν θα προσλάμβαναν νηπιαγωγούς, αλλά baby sitters!!!!
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Αυτά ακριβώς θα συμπλήρωνα και εγώ αλλά με πρόλαβες. Δυστυχώς όμως ακόμη και συνάδελφοι δεν γνωρίζουν την αξία που έχει το ολοήμερο και μεταδίδουν λάθος μηνύματα.

Αποσυνδεδεμένος arietta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΖΗΣΤΕ ΜΕ ΤΡΕΛΑ,Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: Κλασικό ή Ολοήμερο νηπιαγωγείο για το παιδί μου;
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 08:26:38 μμ »
ΣΩΣΤΑ .ΤΟ ΌΛΟΗΜΕΡΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΦΥΛΑΞΗ ,ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ Η ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΣ !
ΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΩΝ ΠΡΩΙΝΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ .ΕΞΑΛΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΠΑΡΕΧΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΝΗΠΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΓΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ,ΓΙΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΜΕΣΩ ΜΟΥΣΙΚΟΚΙΝΗΤΙΚΩΝ ΠΑΙΧΝΙΔΙΩΝ ΚΑΙ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ ΔΙΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΗ Η ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ!
Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΣΟΥ,ΑΠΛΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΚΛΑΣΣΙΚΟ=ΟΛΟΗΜΕΡΟ
ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΜΕ ΔΙΕΥΡΥΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ.
ΒΕΒΑΙΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ Η ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΣ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΤΑΞΗΣ.

ΚΑΛΗ ΑΠΟΦΑΣΗ!

Αποσυνδεδεμένος cklio76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Κλασικό ή Ολοήμερο νηπιαγωγείο για το παιδί μου;
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 09:13:49 μμ »
Ομολογώ ότι τώρα μπερδεύτηκα!!! Εάν ήμουν σίγουρη 100% ότι η νηπιαγωγός θα ακολουθήσει το επίσημο πρόγραμμα, πολύ ευχαρίστως να τον αφήσω. Δεν είμαι όμως, γιατί όπως μου λέτε κι εσείς όλα εξαρτώνται από τη νηπιαγωγό. Το πρόβλημα είναι ότι πρέπει να πάρω γρήγορα μια απόφαση, πρωτού αφήσω το παιδί να προσαρμοστεί με τα συγκεκριμένα παιδιά και τη νηπιαγωγό που έχει ήδη γνωρίσει και μετά αναγκαστώ να του αλλάξω τάξη, άρα και συμμαθητές, άρα και νηπιαγωγό!!
Πάντως ευχαριστώ πολύ όλες για τις απόψεις σας.

Αποσυνδεδεμένος gspiropoylos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Όταν μεγαλώσω θα γίνω νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: Κλασικό ή Ολοήμερο νηπιαγωγείο για το παιδί μου;
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 09:27:29 μμ »
Η επιφύλαξη που έχω εγώ για το ολοήμερο νηπιαγωγείο δεν είναι για τον τρόπο δουλειάς της/του συναδέλφου,αλλά για την έλλειψη υποδομών .Πολύ συχνά οι συνθήκες διαβίωσης εόναι άθλιες και οχτώ ώρες μέσα σε ένα τέτοιο περιβάλλον δεν είναι ότι καλύτερο για πεντάχρονα παιδάκια  :(
Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις αλλά γνώριζε πάντα όσα λες.

Αποσυνδεδεμένος jamais

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κλασικό ή Ολοήμερο νηπιαγωγείο για το παιδί μου;
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 09:59:33 μμ »
ΣΩΣΤΑ .ΤΟ ΌΛΟΗΜΕΡΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΦΥΛΑΞΗ ,ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ Η ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΣ !

Δεν είναι φύλαξη απλά εκείνη την ώρα τα παιδιά πρέπει να φάν και να ξεκουραστούν λίγη ώρα μέσα στο υπόλοιπο πρόγραμμα.
Φίλη που είναι αναπληρωτρια, μου είπε ότι  μετά τις 12.30 δεν ασχολούνται με διαθεματικά, αλλά τα παιδιά τρώνε, κοιμούνται - ξεκουράζονται και παίζουν κανένα παιχνίδι, διαβάζουν παραμύθια, περισσότερο είναι σαν φύλαξη, γιατί και τα παιδιά μετά από τόσες ώρες είναι κουρασμένα....
Ό,τι γίνεται στο ολοήμερο έχει εκπαιδευτικό στόχο. Ακόμα και το στρώσιμο του τραπεζιού και το φαγητό μπορούν και πρέπει να αξιοποιούνται εκπαιδευτικά. Είναι δραστηριότητα κοινωνικοποίησης, συνεργασίας, ομαδικότητας, διατροφής....
Το ίδιο και ο ύπνος. Το παιδί μαθαίνει να αυτοεξυπηρετείται, να στρώνει το κρεβάτι του, να μαζεύει τα πράγματα του, να σέβεται τους άλλους που θέλουν να ξεκουραστούν....
Όσο για τις δραστηριότητες μετά τον ύπνο-χαλάρωση, σίγουρα είναι πιο ήπιες από τις πρωινές, αλλά δεν παύουν να είναι και αυτές εκπαιδευτικές. Μπορεί να είναι μία χειροτεχνία πάνω σε κάτι που έκανε η πρωινή νηπιαγωγός. Μπορεί να είναι μία δραματοποίηση, ένα τραγούδι, ένα ψυχοκινητικό....
Σίγουρα όλα εξαρτώνται από τη νηπιαγωγό, αλλά δεν μπορεί σε καμία περίπτωση κάποιος να ισχυριστεί ότι η απογευματινή βάρδια είναι απλά και μόνο για φύλαξη των παιδιών....Αν ήταν έτσι δεν θα προσλάμβαναν νηπιαγωγούς, αλλά baby sitters!!!!
Εγώ σίγουρα θα έστελνα το παιδί μου σε ολοήμερο, αλλά πρώτα θα το συζητούσα μαζί του, από τη στιγμή που υπάρχει και δεύτερο παιδάκι στην οικογένεια. Αφού λοιπόν θα μένεις μαζί με το μικρό, δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να θεωρήσει το άλλο παιδί ότι το στέλνεις στο σχολείο για να το "ξεφορτωθείς" και να μείνεις με το μικρό. Δεν είναι απίθανο ή δύσκολο α το σκεφτεί αυτό κάποιο παιδάκι!!!!



το ιδιο πραγμα λέμε , απλως δωσατε έμφαση στο'' σαν  φύλαξη''.
μετά τις  12:30 είναι συγκεκριμενες δραστηριοτητες που πρεπει να ακολουθηθουν και ειναι καθημερινα οι ίδιες υπνος, φαγητο,χαλαρωση κτλ.
Και εσεις αυτο λετε ,δεν καταλαβαινω για ποιο λόγο ολες αυτες οι αντιδρασεις
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2009, 10:06:37 μμ από jamais »
The day the child realizes that all adults are imperfect,
she/he becomes an adolescent.
The day she/he forgives them she/he becomes an adult.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3672
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Κλασικό ή Ολοήμερο νηπιαγωγείο για το παιδί μου;
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 10:22:21 μμ »
ΣΩΣΤΑ .ΤΟ ΌΛΟΗΜΕΡΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΦΥΛΑΞΗ ,ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ Η ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΣ !

Δεν είναι φύλαξη απλά εκείνη την ώρα τα παιδιά πρέπει να φάν και να ξεκουραστούν λίγη ώρα μέσα στο υπόλοιπο πρόγραμμα.
Φίλη που είναι αναπληρωτρια, μου είπε ότι  μετά τις 12.30 δεν ασχολούνται με διαθεματικά, αλλά τα παιδιά τρώνε, κοιμούνται - ξεκουράζονται και παίζουν κανένα παιχνίδι, διαβάζουν παραμύθια, περισσότερο είναι σαν φύλαξη, γιατί και τα παιδιά μετά από τόσες ώρες είναι κουρασμένα....
Ό,τι γίνεται στο ολοήμερο έχει εκπαιδευτικό στόχο. Ακόμα και το στρώσιμο του τραπεζιού και το φαγητό μπορούν και πρέπει να αξιοποιούνται εκπαιδευτικά. Είναι δραστηριότητα κοινωνικοποίησης, συνεργασίας, ομαδικότητας, διατροφής....
Το ίδιο και ο ύπνος. Το παιδί μαθαίνει να αυτοεξυπηρετείται, να στρώνει το κρεβάτι του, να μαζεύει τα πράγματα του, να σέβεται τους άλλους που θέλουν να ξεκουραστούν....
Όσο για τις δραστηριότητες μετά τον ύπνο-χαλάρωση, σίγουρα είναι πιο ήπιες από τις πρωινές, αλλά δεν παύουν να είναι και αυτές εκπαιδευτικές. Μπορεί να είναι μία χειροτεχνία πάνω σε κάτι που έκανε η πρωινή νηπιαγωγός. Μπορεί να είναι μία δραματοποίηση, ένα τραγούδι, ένα ψυχοκινητικό....
Σίγουρα όλα εξαρτώνται από τη νηπιαγωγό, αλλά δεν μπορεί σε καμία περίπτωση κάποιος να ισχυριστεί ότι η απογευματινή βάρδια είναι απλά και μόνο για φύλαξη των παιδιών....Αν ήταν έτσι δεν θα προσλάμβαναν νηπιαγωγούς, αλλά baby sitters!!!!
Εγώ σίγουρα θα έστελνα το παιδί μου σε ολοήμερο, αλλά πρώτα θα το συζητούσα μαζί του, από τη στιγμή που υπάρχει και δεύτερο παιδάκι στην οικογένεια. Αφού λοιπόν θα μένεις μαζί με το μικρό, δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να θεωρήσει το άλλο παιδί ότι το στέλνεις στο σχολείο για να το "ξεφορτωθείς" και να μείνεις με το μικρό. Δεν είναι απίθανο ή δύσκολο α το σκεφτεί αυτό κάποιο παιδάκι!!!!



το ιδιο πραγμα λέμε , απλως δωσατε έμφαση στο'' σαν  φύλαξη''.
μετά τις  12:30 είναι συγκεκριμενες δραστηριοτητες που πρεπει να ακολουθηθουν και ειναι καθημερινα οι ίδιες υπνος, φαγητο,χαλαρωση κτλ.
Και εσεις αυτο λετε ,δεν καταλαβαινω για ποιο λόγο ολες αυτες οι αντιδρασεις

Αυτή ακριβώς είναι και η διαφορά!!!! Δεν είναι σαν φύλαξη! Δεν έχει καμία σχέση με φύλαξη!!!! Έχει παιδαγωγικό στόχο! Η φύλαξη δεν έχει παιδαγωγικό στόχο, αλλά πλά είναι για να περνά η ώρα και να διευκολύνονται οι γονέις ΜΟΝΟ!!!!
Το ολοήμερο και οι δαστηριότητες που υπάρχουν μετά τις 12:30 είναι πολύ σημαντικές. Ακόμα και η καθημερινή τους επανάληψη βοηθά το παιδί πολύ. Αν δεν βοηθούσε, ας πούμε το στρώσιμο του τραπεζιού, θα υπήρχαν παντού τραπεζοκόμοι (σε κάποια νηπιαγωγεία υπάρχουν αλλά τους προσλαμβάνουν οι γονείς ψιλοπαράνομα για ευκολία).
Αλήθεια, είσαι νηπιαγωγός; Μην το παίρνεις ως μομφή, απλά μου κάνει εντύπωση η άποψη σου.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος jamais

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κλασικό ή Ολοήμερο νηπιαγωγείο για το παιδί μου;
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 10:50:54 μμ »
Αυτή ακριβώς είναι και η διαφορά!!!! Δεν είναι σαν φύλαξη! Δεν έχει καμία σχέση με φύλαξη!!!! Έχει παιδαγωγικό στόχο! Η φύλαξη δεν έχει παιδαγωγικό στόχο, αλλά πλά είναι για να περνά η ώρα και να διευκολύνονται οι γονέις ΜΟΝΟ!!!!
Το ολοήμερο και οι δαστηριότητες που υπάρχουν μετά τις 12:30 είναι πολύ σημαντικές. Ακόμα και η καθημερινή τους επανάληψη βοηθά το παιδί πολύ. Αν δεν βοηθούσε, ας πούμε το στρώσιμο του τραπεζιού, θα υπήρχαν παντού τραπεζοκόμοι (σε κάποια νηπιαγωγεία υπάρχουν αλλά τους προσλαμβάνουν οι γονείς ψιλοπαράνομα για ευκολία).
Αλήθεια, είσαι νηπιαγωγός; Μην το παίρνεις ως μομφή, απλά μου κάνει εντύπωση η άποψη σου.





και πάλι το ίδιο πράγμα λέμε.  :) δεν είμαι νηπιαγωγός , άλλα είναι η  αδερφή μου. ξέρω πολύ καλά τι είναι το ολοήμερο  απο πρωτο χερι και τους στόχους του , χρησιμοποιήσα το σαν που δηλωνει παρομοίωση και σε καμία περίπτωση την ακριβή έννοια της φύλαξης, για αλλη μια φορα παρρμηνευσατε τα λεγόμενα μου  και δεν είπα ποτε οτι δεν είναι σημαντικες οι δραστηριότητες μετα τις 12:30 , απλώς τις παρέθεσα.
The day the child realizes that all adults are imperfect,
she/he becomes an adolescent.
The day she/he forgives them she/he becomes an adult.

Αποσυνδεδεμένος cklio76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Κλασικό ή Ολοήμερο νηπιαγωγείο για το παιδί μου;
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 11:38:34 πμ »
Η επιφύλαξη που έχω εγώ για το ολοήμερο νηπιαγωγείο δεν είναι για τον τρόπο δουλειάς της/του συναδέλφου,αλλά για την έλλειψη υποδομών .Πολύ συχνά οι συνθήκες διαβίωσης εόναι άθλιες και οχτώ ώρες μέσα σε ένα τέτοιο περιβάλλον δεν είναι ότι καλύτερο για πεντάχρονα παιδάκια  :(
Ως προς αυτό ομολογώ ότι είμαστε τυχεροί γιατί το σχολείο που πηγαίνει ο γιος μου φέτος, εγκαινιάστηκε την Παρασκευή που μας πέρασε μαζί με τον αγιασμό. Είναι σαν να λέμε του κουτιού. Το είδα και προσωπικά. Εχει φοβερές ανέσεις, ειδικό χώρο χαλάρωσης, κούνιες και τέτοια. Συμφωνώ όμως με την άποψή σου όσον αφορά την υποδομή, η οποια είναι λίγο πολύ γνωστή στην Ελλάδα, γιατί έχω δει και χειρότερα σχολεία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161372
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 420
Σύνολο: 425

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.