*

Αποστολέας Θέμα: Ωρομίσθιοι Στερεάς Ελλάδας  (Αναγνώστηκε 43032 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος frerar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι Στερεάς Ελλάδας
« Απάντηση #126 στις: Οκτώβριος 23, 2009, 10:15:30 μμ »
είδα ότι η Στερεά πήρε πάρα πολλούς αναπληρωτές.. η δε Βοιωτία τους περισσότερους από αυτούς .. άραγε μένουν ακόμα κι άλλα πολλά κενά?? μακάρι να 'ναι..
Sharon η Στερεά είναι μεγάλη περιφέρεια και δεν πήραν παρα πολλούς αναπληρωτές. Για παράδειγμα στην Α Ευβοίας προσωπικά (από τους μαθητές μου) ήξερα ότι πριν από δέκα ημέρες είχαν στη Χαλκίδα τουλάχιστον 4 κενά και στα Ψαχνά άλλα 3 κενά. Σύνολο 7, φαντάσου ότι αυτά είναι από μαθητές μου από 2-3 σχολεία που δεν είχαν φιλόλογο. 6 αναπληρωτές πήραν στην Α Ευβοίας. 2 στη Β΄και από 1 στη Γ΄και Δ. 5 στην Α' Βοιωτίας. Πού τους είδες εσύ τους πάρα πολλούς;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρομίσθιοι Στερεάς Ελλάδας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:23:12 »

Αποσυνδεδεμένος frerar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι Στερεάς Ελλάδας
« Απάντηση #127 στις: Οκτώβριος 23, 2009, 10:29:43 μμ »
Εμένα από την αρχή της χρονιάς μου έχουν πει ότι δεν προκειται να πάω ωρομίσθια φέτος (έχω 16 περίπου μόρια). Στην αρχή δεν τους είχα πιστέψει αλλά τώρα αρχίζω να καταλαβαίνω....
Απορία: τα προπέρσινα και περσινά κενά που πήγαν που καλούσαν έως 12 μόρια; Έχουν εξαφανιστεί δια μαγείας;
Μάλλον το λένε επειδή η βάση αναμένεται να είναι πιο ψηλα λόγω ασεπ.Επίσης δεν έχουν τόση σημασία τα μόρια που έχει κάποιος αλλα η σειρά...δηλ το πόσα άτομα πήραν.Πέρσι 12 μόρια είχε αυτός που ήταν νο 120 περίπου στον πίνακα.
Πάντως σίγουρα υπάρχουν κενά και νομίζω μπορείς να ελπίζεις,αλλά για αργότερα...Το ίδιο ισχύει μάλλον και για μένα που έχω πάνω απο 17 μόρια...ιδωμεν
Κατά λάθος έγραψα πέρισυ ελπίδα για τα δώδεκα μόρια. Το 2007 (χρονιά ΑΣΕΠ) εννοούσα. Την κολλητή μου είχαν καλέσει τότε...

Αποσυνδεδεμένος Elpida!!!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero...
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι Στερεάς Ελλάδας
« Απάντηση #128 στις: Οκτώβριος 24, 2009, 12:00:42 πμ »
Πάντως και πέρσι στο 2ο λύκειο Χαλκίδας,αφού είσαι από εδώ θα ξέρεις,πήαν το Γεναρη με κάτι λιγότερο από 12 μόριο,θέση γύρω στο 120.Η αλήθεια είναι ότι δεν πήραν και λίγους στην α Ευβοίας....και ήλπιζα για εδω.Αναμένουμε και την επόμενη φάση.άστα να πανε...

Αποσυνδεδεμένος Elpida!!!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero...
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι Στερεάς Ελλάδας
« Απάντηση #129 στις: Οκτώβριος 24, 2009, 12:06:36 πμ »
Και εννοείται πως αν με καλέσουν θα ενημερώσω....από τη χαρά μου θα το μάθουν όλοι΄....μακάρι να με πάρουν... χρειάζομαι, όπως όλοι μας, τα μόρια...και να διδαξω ανυπομονώ,αλλά αυτό δύσκολο να γίνει πριν το Μάρτη...οπότε και να με πάρουν πάλι θα δημιουργηθεί κενό,αφού θα εκμεταλλευτώ την άδεια κύησης....η μάλλον λοχείας,γιατι προβλέπω μέχρι τότε να έχω γεννήσει....έτσι που το πάνε....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρομίσθιοι Στερεάς Ελλάδας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:23:12 »

Αποσυνδεδεμένος frerar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι Στερεάς Ελλάδας
« Απάντηση #130 στις: Οκτώβριος 24, 2009, 01:19:47 πμ »
Πάντως και πέρσι στο 2ο λύκειο Χαλκίδας,αφού είσαι από εδώ θα ξέρεις,πήαν το Γεναρη με κάτι λιγότερο από 12 μόριο,θέση γύρω στο 120.Η αλήθεια είναι ότι δεν πήραν και λίγους στην α Ευβοίας....και ήλπιζα για εδω.Αναμένουμε και την επόμενη φάση.άστα να πανε...


Elpida με έβαλες σε πειρασμό και κοίταξα το 2007, 2008 και 2009 στις 3 πρώτες φάσεις πόσους αναπληρωτές έχουν πάρει στην Α Ευβοίας...
Λοιπόν απ΄ ότι βλέπω στο υπουργείο υπάρχουν όλες οι φάσεις και πρόσεξε:
το 2007 μέχρι τον Οκτώβριο είχαν πάρει 14 φιλολόγους.
το 2008 είχαν πάρει 10.
το 2009 έχουν πάρει 13. Σύνολα σου λέω. Αν και νομίζω ότι τα τσέκαρα σωστά, οι ίδιοι περίπου δεν είναι; Απλώς νομίζει κανείς ότι είναι περισσότεροι γιατί πήραν γ φάση 6. Έλα μου όμως που στην α΄φάση είχαν πάρει μόνο 2(!). Στην α΄φάση του 2007 (χρονιά ΑΣΕΠ) και ενώ είχαν προηγηθεί περισσότερες μόνιμες προσλήψεις (από εκείνον τον ΑΣΕΠ) είχαν πάρει 8(!)
Κοίτα και εσύ αν έχω κάνει λάθος πες μου....

Αποσυνδεδεμένος Elpida!!!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero...
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι Στερεάς Ελλάδας
« Απάντηση #131 στις: Οκτώβριος 24, 2009, 11:23:37 πμ »
Μακάρι να έχεις δικιο.Αν βρω χρόνο θα το ελέγξω,προς το παρόν δύσκολο,γιατί έχω κι ένα 2χρονο να τριγυρνάει εδώ...
Πάντως μέχρι το 56 του πίνακα ωρομισθίων έχουν πάει αναπληρωτές και άλλοι 2 τρίτεκνοι μέχρι εμένα τουλάχιστον...δε θα πάρουν τουλάχιστον αλλους 7-8 ανα την Ελλάδα?τουλάχιστον 65 άτομα φευγουν από μπροστα...μπορεί και περισσότερα,μπορεί και λιγότερα βέβαια...
από ό,τι έχω διαβάσει κι εδώ κάποιοι έχουν πάει ηδη ωρομίσθιοι,κάποιοι από τους οποιους θα πάνε αναπληρωτές...και τι στο καλό ολοι θα θέλουν εδω?δε θα είναι κάποιοι που δε θα θέλουν...πχ εγώ δεν έχω δηλώσει Ευρυτανία και κάτι άλλα μακρινά,κοίταξα αποστάσεις σχετικά κοντινές..........

Αποσυνδεδεμένος frerar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι Στερεάς Ελλάδας
« Απάντηση #132 στις: Οκτώβριος 24, 2009, 03:56:28 μμ »
Μακάρι να έχεις δικιο.Αν βρω χρόνο θα το ελέγξω,προς το παρόν δύσκολο,γιατί έχω κι ένα 2χρονο να τριγυρνάει εδώ...
Πάντως μέχρι το 56 του πίνακα ωρομισθίων έχουν πάει αναπληρωτές και άλλοι 2 τρίτεκνοι μέχρι εμένα τουλάχιστον...δε θα πάρουν τουλάχιστον αλλους 7-8 ανα την Ελλάδα?τουλάχιστον 65 άτομα φευγουν από μπροστα...μπορεί και περισσότερα,μπορεί και λιγότερα βέβαια...
από ό,τι έχω διαβάσει κι εδώ κάποιοι έχουν πάει ηδη ωρομίσθιοι,κάποιοι από τους οποιους θα πάνε αναπληρωτές...και τι στο καλό ολοι θα θέλουν εδω?δε θα είναι κάποιοι που δε θα θέλουν...πχ εγώ δεν έχω δηλώσει Ευρυτανία και κάτι άλλα μακρινά,κοίταξα αποστάσεις σχετικά κοντινές..........
Νομίζω ότι το τσέκαρα σωστά! Και εγώ μια από τα ίδια με εσένα (δυστυχώς δεν έχω ένα δίχρονο να με τριγυρνάει...ακόμη τουλάχιστον :()Νομίζω πάντως ότι όλα θα εξαρτηθούν από την επόμενη φάση αναπληρωτών. Θα δούμε τότε τι θα κάνουν (είχε γίνει 17/11/08). Τότε δεν είχαν πάρει στην α΄Ευβοίας. Άρα βλέπουμε τότε και θα καταλάβουμε νομίζω...

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι Στερεάς Ελλάδας
« Απάντηση #133 στις: Οκτώβριος 24, 2009, 05:20:40 μμ »
Παιδιά, ακούστηκε έντονα το σενάριο να προηγηθούν τα Λύκεια  και τα ΕΠΑΛ σε αυτή την φάση γι' αυτό και μάλλον δεν θα εμφανίστουν πολλά κενά στα Γυμνάσια. Συνεπώς, το πιθανότερο είναι ότι αυτά θα καλυφθούν με ωρομίσθιους. Κουράγιο......

Αποσυνδεδεμένος Elpida!!!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero...
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι Στερεάς Ελλάδας
« Απάντηση #134 στις: Οκτώβριος 24, 2009, 05:56:31 μμ »
Παιδιά, ακούστηκε έντονα το σενάριο να προηγηθούν τα Λύκεια  και τα ΕΠΑΛ σε αυτή την φάση γι' αυτό και μάλλον δεν θα εμφανίστουν πολλά κενά στα Γυμνάσια. Συνεπώς, το πιθανότερο είναι ότι αυτά θα καλυφθούν με ωρομίσθιους. Κουράγιο......
Κάνουμε και τίποτα άλλο εκτός από κουράγιο....απογοητευόμαστε,ξαναπαίρνουμε θάρρος και ξανά....
το θέμα είναι πως όλα έχουν κινηθεί τόσο αργά που δεν ξέρω πότε θα μας πάρουν και τι μόρια θα αποκομίσουμε τελικά.
και δεν έχω ελπίδες για ενισχυτική.για όλα τάλλα θεωρούμαι μεγάλη,μόνο για πδσ θεωρούμαι μικρή...
Εσυ,frerar,για πδσ εχεις ελπίδες?


Αποσυνδεδεμένος Elpida!!!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero...
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι Στερεάς Ελλάδας
« Απάντηση #135 στις: Οκτώβριος 24, 2009, 06:04:18 μμ »
Α, έχω βάλει όλους τους γνωστούς μου που είναι διορισμένοι,μιας κι εμένα οι μαθητές μου έχουν φιλόλογο,να παρακολουθουν και να με ενημερώσουν για τα κενά τους,πότε θα καλυφθουν και από ποιους.....
Επίσης,έμαθα πως στη Βοιωτία έχει πολλά κενά....σύσκολο να τα καλύψουν όλα με αναπληρωτές...σε 3 σχολεία μόνο που ξέρω εγώ εχουν 4 κενά...
Σκέψου και το παιδάκι,frerar...τουλάχιστον να προχωράμε σε άλλους τομείς της ζωής μας.....γιατί στον επαγγελματικό πάμε με βήματα χελώνας...όλο πισωγυρίσματα

Αποσυνδεδεμένος frerar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι Στερεάς Ελλάδας
« Απάντηση #136 στις: Οκτώβριος 24, 2009, 11:39:49 μμ »
elpida, δεν έχω μέσο για πδσ. Κοίτα και σε αυτόν τον πίνακα είμαι μετά το 50. Τέλος πάντων, αν και δεν κατάλαβα τι είπε ο Karxarias (θα προηγηθούν τα Λύκεια και γι΄αυτό δε θα εμφανιστούν πολλά κενά στα Γυμνάσια; Δηλαδή καλύπτουν κάπως τα κενά των Γυμνασίων σ΄αυτή τη φάση για να αναπληρώσουν τα κενά των Λυκείων;)

Σε ευχαριστώ πολύ γι' αυτό που μου λες για το παιδάκι αλλα.....με τα ωράρια που χτυπάω είναι πολύ δύσκολο σε αυτή τη φάση. Περιμένω και εγώ την επόμενη, αλλά δε θα καθυστερήσω και πολύ, άμα μου σπάσουνε και τα νεύρα θα κάτσω σπίτι μου και να πάνε όλοι από εκεί που ήρθαν!

Αποσυνδεδεμένος Elpida!!!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero...
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι Στερεάς Ελλάδας
« Απάντηση #137 στις: Οκτώβριος 24, 2009, 11:56:35 μμ »
elpida, δεν έχω μέσο για πδσ. Κοίτα και σε αυτόν τον πίνακα είμαι μετά το 50. Τέλος πάντων, αν και δεν κατάλαβα τι είπε ο Karxarias (θα προηγηθούν τα Λύκεια και γι΄αυτό δε θα εμφανιστούν πολλά κενά στα Γυμνάσια; Δηλαδή καλύπτουν κάπως τα κενά των Γυμνασίων σ΄αυτή τη φάση για να αναπληρώσουν τα κενά των Λυκείων;)

Σε ευχαριστώ πολύ γι' αυτό που μου λες για το παιδάκι αλλα.....με τα ωράρια που χτυπάω είναι πολύ δύσκολο σε αυτή τη φάση. Περιμένω και εγώ την επόμενη, αλλά δε θα καθυστερήσω και πολύ, άμα μου σπάσουνε και τα νεύρα θα κάτσω σπίτι μου και να πάνε όλοι από εκεί που ήρθαν!
Μετά το 50 είναι σχετικά καλά....Εγώ είμαι μετά το 80...Σκέψου πως κάποιοι πάνω από σενα θα έχουν πάει ηδη αναπληρωτές η και ωρομίσθιοι.Σκέψου ακόμη πως κάποιοι θα είναι από μακριά και θα προτιμούν κοντα στις περιοχές τους.πλέον δε μιλάμε για κενά,παντού υπάρχουν θέσεις....Εγώ στη θέση σου θα ήλπιζα....
Προφανώς υπάρχουν κενά στα γυμνάσια,τα οποία δεν τα εμφανίζουν δίνοντας προτεραιότητα στα λύκεια

όσο για το ωράριο που λες ....κι εγώ μέχρι να μείνω έγγυος στο α μου παιδί χτύπαγα πάνω από 40 ώρες...μετά σκέφτηκα πως πρέπει να βάλω προτεραιότητες...για 1 χρόνο δούλεψα λίγο,πέρσι γύρω στις 30κ φέτος υπολειτουργώ πάλι έλπίζοντας να με πάρουν...άλλωστε γεννάω στη μέση της χρονιάς οπότε αναγκάστηκα ν΄αφήσω τους μαθητές της γ...οι θυσίες της μάνας φιλολόγου,της αδιόριστης μάνας φιλολόγου
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 24, 2009, 11:59:21 μμ από Elpida!!! »

Αποσυνδεδεμένος katiafil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι Στερεάς Ελλάδας
« Απάντηση #138 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 11:13:11 πμ »
Καλημέρα σε όλους!! Στο σχολείο που δουλεύω καλέσαν και 5η!!! ωρομίσθια φιλόλογο (Φθιώτιδα) με 18,85 μόρια. Ελπίζω να είναι καλά τα νέα μου, ακόμη από Δευτέρα θα αρχίσουν να καλούν πάλι, καθώς κάποιοι έχουν ήδη παραιτηθεί, αφού κλήθηκαν αναπληρωτές

Αποσυνδεδεμένος Elpida!!!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero...
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι Στερεάς Ελλάδας
« Απάντηση #139 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 11:31:10 πμ »
Καλημέρα σε όλους!! Στο σχολείο που δουλεύω καλέσαν και 5η!!! ωρομίσθια φιλόλογο (Φθιώτιδα) με 18,85 μόρια. Ελπίζω να είναι καλά τα νέα μου, ακόμη από Δευτέρα θα αρχίσουν να καλούν πάλι, καθώς κάποιοι έχουν ήδη παραιτηθεί, αφού κλήθηκαν αναπληρωτές
Καλημέρα!!!!!μου έφτιαξες τη μέρα!!!!
δεν προτιμώ τη φθιώτιδα αλλά τουλάχιστον κινείται λίγο το σύστημα....
Αντε να δούμε...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162166
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 751
Σύνολο: 763

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.