*

Αποστολέας Θέμα: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία  (Αναγνώστηκε 125816 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος penaki01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #294 στις: Αύγουστος 11, 2020, 04:19:05 μμ »
Το φαντάζομαι. Κάποια άδεια θα μπορώ να πάρω;

Δυστυχώς οι αναπληρωτές έχουν θέμα με τις άδειες. Αναρρωτικες και κανονική και αυτό συγκεκριμένο αριθμό. Εγώ έμεινα φέτος δύο μήνες με αιμορραγία στο κρεβάτι λόγω εγκυμοσύνης άνευ αποδοχών από τη διεύθυνση και άνευ ενσήμων και προϋπηρεσίας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:58:28 »

Αποσυνδεδεμένος apaloha

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #295 στις: Αύγουστος 11, 2020, 04:25:13 μμ »
Εμείς μιλάμε για πραγματικά προβλήματα και σεις μου γράφετε για περιπτώσεις ΑΜΕΑ που ιάθηκαν λόγω ΑΣΕΠ. ΗΜΑΡΤΟΝ. Δε θίγουμε τη λαμογια αν έχετε καταλάβει.

Στη χειρότερη, το υπουργείο θα μπορούσε  να άρει την ποινή των δύο ετών αποκλεισμού για τους ΑΜΕΑ. Τουλάχιστον αν δε μπορέσουμε να πάμε στο σχολείο τοποθέτησης, να μην αποκλειστούμε για δύο χρόνια

Αγαπητή lvc εσύ μπορείς να θίγεσαι και να βλέπεις το πρόβλημα γιατί όντως εσύ έχεις πραγματικό πρόβλημα, αλλά ωστόσο υπήρχαν δυστυχώς και υπάρχουν πολλά μούφα πράγματα. Στο λέω με βάση τι έγινε με τους πίνακες όταν μπήκε στην μέση το ΑΣΕΠ. Δεν τα βγάζω από το μυαλό μου. Το διευκρινίζω γιατί εγώ έγραψα για τις ιάσεις ΑΜΕΑ πριν αλλά έτσι έχουν τα γεγονότα. Πρέπει να υπάρχουν και άλλες προϋποθέσεις γιατί υπάρχουν και πολλές περιπτώσεις που δεν πρέπει να απολαμβάνουν τις όποιες διευκολύνσεις.

Ρητορικό ερώτημα βασισμένο σε πραγματικά γεγονότα: ποιος έχει ανάγκη περισσότερο την κοινωνική μέριμνα; περίπτωση πρώτη ένας γονιός ΑΜΕΑ με ένα παιδί, με τον σύζυγο διορισμένο στο ίδιο σχολείο με την αναπληρώτρια γονιό ΑΜΕΑ, που οικονομικά να σου λένε μες στα μούτρα σου και οι δύο ότι δεν έχουν ανάγκη (και όντως δεν είχαν καμία ανάγκη, για πολύ πάνω από το μέσο όρο μιλάμε) οικονομική να δουλέψουν αλλά το κάνουν για να ξεφεύγουν και σε σχολείο απόστασης πέντε λεπτά με το αυτοκίνητο από τον τόπο μόνιμης κατοικίας. Απολάμβαναν όλα τα ευεργετήματα του νόμου σε βάρος όλων των συναδέλφων. Και από την άλλη περίπτωση δεύτερη αναπληρώτρια εκπαιδευτικός 900 χιλιόμετρα μακριά από την βάση της (το πατρικό της), μονογονεϊκη οικογένεια με μόνο εισόδημα το αναπληρωτιλίκι, χωρίς περιουσιακά στοιχεία και άλλη βοήθεια από πουθενά, χωρίς αυτοκίνητο,  με πρόβλημα υγείας (όχι αναπηρίας αλλά σοβαρό και απρόβλεπτης εξέλιξης).
Αυτά είναι πράγματα που έχω ζήσει σε σχολείο. Και όλους τους καυγάδες...

Αποσυνδεδεμένος doukou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #296 στις: Αύγουστος 11, 2020, 05:20:32 μμ »
Δυστυχώς οι αναπληρωτές έχουν θέμα με τις άδειες. Αναρρωτικες και κανονική και αυτό συγκεκριμένο αριθμό. Εγώ έμεινα φέτος δύο μήνες με αιμορραγία στο κρεβάτι λόγω εγκυμοσύνης άνευ αποδοχών από τη διεύθυνση και άνευ ενσήμων και προϋπηρεσίας.
Μάλιστα. Πολύ ωραία. Ελπίζω να πήγαν όλα καλά με εσένα! Δλδ μπορώ να πάρω άνευ αποδοχών αν θελήσω; Θα έχω κάποια ποινή; Μετά υποτίθεται είσαι στη διάθεση;

Αποσυνδεδεμένος penaki01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #297 στις: Αύγουστος 11, 2020, 05:36:39 μμ »
Δόξα τω θεώ όλα καλά. Πάτα άδειες εκπαιδευτικών και στο ipaidia θα βρεις ένα άρθρο με τις άδειες μονίμων, αναπληρωτών και ωρομισθιων αναλυτικά. Έχεις 7 μέρες κανονική και 15 ημέρες αναρρωτική με αποδοχές χάνοντας ένα μικρό ποσό του ημερομισθίου. Μετά βγαίνεις με άνευ αποδοχών από τη διεύθυνση  και περνάς από επιτροπή του ΙΚΑ για να λάβεις ένα ποσό ανάλογα με το μισθό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:58:28 »

Αποσυνδεδεμένος doukou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #298 στις: Αύγουστος 11, 2020, 11:39:27 μμ »
Χαίρομαι που πήγαν όλα καλά! :) Άνευ αποδοχών για ποσο διάστημα μπορεί να πάρει ένας αναπληρωτής;

Αποσυνδεδεμένος Ιρμα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 235
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #299 στις: Αύγουστος 12, 2020, 03:12:50 πμ »
PE03MATH, ΔΥΣΤΥΧΩΣ, πάλι θα βρούνε τρόπο να δώσουν προτεραιότητα σε παντρεμένους και παντρεμένους με 20 παιδιά! Εκατό φορές θα μοριοδοτηθούν αυτά τα ''προσόντα''. Οι υπόλοιποι ακόμα και αν είμαστε  400 θέσεις  πάνω από αυτούς, θα τιμωρηθούμε για μια ακόμα φορά που δεν παντρευτήκαμε και δεν κάναμε παιδιά...Αυτό είναι το κοινωνικό κράτος της αξιοκρατίας και των ίσων ευκαιριών!!! Αν δεν αντιδράσουμε τώρα, θα το κάνουν σύστημα να προηγούνται ακόμα και από τον απόπατο των πινάκων!

Αποσυνδεδεμένος Ιρμα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 235
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #300 στις: Αύγουστος 12, 2020, 03:16:11 πμ »
PENAKI, ασκείς κοινωνικό ρατσισμό σε όσους από βιολογικούς είτε άλλους λόγους δε μπόρεσαν να κάνουν παιδιά;;;; Ο ''ανθρωπισμός'' εφαρμόζεται ΜΟΝΟ σε παντρεμένους και σε έχοντες τέκνα;;;

Αποσυνδεδεμένος hellas_forever

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 426
  • Λατρεύω την εξ' αποστάσεως εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #301 στις: Αύγουστος 12, 2020, 04:25:21 πμ »
Τα μοναδικά κριτήρια που πρέπει να υπάρχουν για τοποθέτηση πρέπει να είναι πρώτα η εντοποιότητα και μετά η σειρά στον πίνακα. Έτσι ας δηλώσει ο κάθε πολύτεκνος, ΑΜΕΑ και όποιος άλλος θέλει μόνο την περιοχή της μονίμου κατοικίσας του για να έχει και σχετική προτεραιότητα κατά τις τοποθετήσεις.

Αποσυνδεδεμένος Ιρμα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 235
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #302 στις: Αύγουστος 12, 2020, 06:48:03 πμ »
Αν απαιτούν οι παντρεμένοι και οι έχοντες από 1 ως 10 παιδιά να γίνει πολλαπλασιασμός στα μόρια των κοινωνικών τους κριτηρίων, τότε να απαιτήσουμε κι οι υπόλοιποι να προσμετρηθεί ο βαθμός πτυχίου επί 10, οι ξένες γλώσσες επί 20 και πάει λέγοντας!!! Αυτό θα πει ευγενής άμιλλα!!!

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #303 στις: Αύγουστος 12, 2020, 07:18:06 πμ »
Σωστη η νεα νομοθεσια αν και τριτεκνος που ουσιαστικα χαναει το πλεονεκτημα με τη μονη μου ενσταση στο γεγονος να δοθουν ολα τα κενα απο την αρχη!!!δεν ειναι λιγες οι φορες που εχει παρατηρηθει το φαινομενο να πηγαινει ο αλλος Λαυριο και να γινεται β φαση 15 μερες μετα και ο παρακατω στον πινακα Α αθηνας!!!! για να μην παω την κουβεντα στα μειωμενα και τα πληρους!! ειμαι παθων και στις 2 περιπτωσεις
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος KLOSSA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #304 στις: Αύγουστος 12, 2020, 08:04:57 πμ »
Αυτό ακριβώς γινόταν στις διευθύνσεις!!!!!
Και ποιος είπε ότι αυτός που δεν έχει παιδί ότι δεν θέλει να κάνει παιδί; πως θα το κάνει αν είναι χωρίς δουλειά; πως θα το κάνει αν είναι τοποθετημένος στου διαόλου τη μάνα; πως θα το κάνει αν βλέπει την σύζυγο ή τον σύζυγο μόνο Χριστούγεννα, Πάσχα και καλοκαίρι;
Μην τα βλέπουμε μονομερώς τα πράγματα.
Η περίπτωση ΑΜΕΑ είναι άλλο θέμα και είναι σεβαστό μέχρι ένα σημείο, γιατί μου έχουν τύχει και κάποιες περιπτώσεις να βγαίνεις από τα ρούχα σου και εκεί να δεις αδικίες (δεν χρειάζεται να αναφέρω αναλυτικά).
Για την περίπτωση ΑΜΕΑ θα πρέπει να εξετάζονται και άλλα κριτήρια και να είμαστε πιο ανθρώπινοι, αλλά μόνο  υπό προϋποθέσεις.
Ωστόσο μην ξεχνάμε ότι πολλοί ιάθηκαν όταν μπήκε στην μέση το ΑΣΕΠ, ότι πολλοί εξαφάνισαν παιδιά και γάμους κτλ κτλ

Να πω και ένα παράδειγμα: έχω δει τρίτεκνους να μαλλιοτραβιούνται κυριολεκτικά στην Διεύθυνση για το ποιος θα πάρει το πιο απομακρυσμένο σχολείο όσο μέτραγαν τα δυσπρόσιτα και τώρα οι ίδιοι τρίτεκνοι να τσακώνονται για το ποιος θα πάρει το πιο φιλέτο. Τα παιδιά ωστόσο τώρα είναι πιο μεγάλα. Πότε υπήρχε η ανάγκη για το φιλέτο; όταν ήταν μεγάλα ή μικρά;
Το κακό είναι ότι θέλουμε όλοι να είμαστε κερδισμένοι από όλες τις πλευρές.
Πρέπει να ιεραρχούνται τα πράγματα στην ζωή μας και να έχουμε και αντίληψη της πραγματικότητας.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #305 στις: Αύγουστος 12, 2020, 08:14:42 πμ »
Προσωπικά, θεώρω ότι οι εκπαιδευτικοί ΑΜΕΑ ή με τέκνα ΑΜΕΑ θα έπρεπε να προηγούνται στις τοποθετήσεις. Άσχετα αν κάποιες φορές μπορεί να γίνεται και 'εκμετάλλευση' αυτής της δυνατότητας, είναι θεμα πολιτισμού και ανθρωπιάς.

Αποσυνδεδεμένος Ιρμα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 235
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #306 στις: Αύγουστος 12, 2020, 08:16:00 πμ »
TROKTIKO, αυτό με τα κενά και τις φάσεις το έχω πάθει 3 φορές. Βρέθηκα στα κατσάβραχα να πληρώνω αβέρτα σε ενοίκια κτελ και πλοία, ενώ αρχές Οκτώβρη προσλαμβάνονταν στην περιοχή μου άτομα 700 θέσεις κάτω από εμένα!!! Φοβάμαι μη συμβεί πάλι το ίδιο και τώρα....

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #307 στις: Αύγουστος 12, 2020, 08:23:15 πμ »
TROKTIKO, αυτό με τα κενά και τις φάσεις το έχω πάθει 3 φορές. Βρέθηκα στα κατσάβραχα να πληρώνω αβέρτα σε ενοίκια κτελ και πλοία, ενώ αρχές Οκτώβρη προσλαμβάνονταν στην περιοχή μου άτομα 700 θέσεις κάτω από εμένα!!! Φοβάμαι μη συμβεί πάλι το ίδιο και τώρα....

Το ιδιο θα συμβει απο τη στιγμη που θα υπαρξουν φασεις με τα κενα Παντα να ανοιγουν στην περιφερεια πρωτα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 505
Σύνολο: 508

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.