*

Αποστολέας Θέμα: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία  (Αναγνώστηκε 125571 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lucifer

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 615
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #336 στις: Αύγουστος 30, 2020, 10:33:00 πμ »
Η τοποθέτηση σύμφωνα με τον νόμο γίνεται αποκλειστικά  (εκτός ίσως πανελλαδικά εξεταζόμενων μαθημάτων) βάσει της σειράς του πίνακα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:49:42 »

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #337 στις: Αύγουστος 30, 2020, 10:42:59 πμ »
Η τοποθέτηση σύμφωνα με τον νόμο γίνεται αποκλειστικά  (εκτός ίσως πανελλαδικά εξεταζόμενων μαθημάτων) βάσει της σειράς του πίνακα.

Δεν νομίζω ότι είπε κανένας να γίνει καταστρατήγηση του πίνακα. Μιλάμε για κάτι εντελώς διαφορετικό.

Ας δώσω ένα παράδειγμα. Έστω ότι στην α' φάση προσλαμβάνεται συνάδελφος με σοβαρό πρόβλημα υγείας (ή το παιδί του ή τέλος πάντων, υπάρχει μια συνθήκη που καθιστά την καθημερινότητά του ιδιαίτερα δύσκολη). Δεν έχει καλή σειρά σε σχέση με τους προσληφθέντες της α' φάσης και τοποθετείται κάπου όπου δυσκολεύεται να μετακινηθεί. Όταν ανοίξουν τα σχολεία, θα προκύψουν κάποια κενά από άδειες ή από τη δημιουργία νέων τμημάτων νέοι διευθυντές/υποδιευθυντές, κλπ. τα οποία δεν μπορούσαν προφανώς να δοθούν στην α' φάση και θα δοθούν στη β'. Μπορεί λοιπόν ο/η συνάδελφος της α' φάσης να μετακινηθεί σε ένα από τα νέα κενά, πριν τοποθετηθούν οι προσληφθέντες της β' φάσης, οι οποίοι είναι κάτω από αυτόν/η. Δεν καταστρατηγείται ο πίνακας και εξυπηρετείται συνάδελφος με δυσκολία. Εγώ το βρίσκω λογικό.

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #338 στις: Αύγουστος 30, 2020, 11:20:41 πμ »
Δεν νομίζω ότι είπε κανένας να γίνει καταστρατήγηση του πίνακα. Μιλάμε για κάτι εντελώς διαφορετικό.

Ας δώσω ένα παράδειγμα. Έστω ότι στην α' φάση προσλαμβάνεται συνάδελφος με σοβαρό πρόβλημα υγείας (ή το παιδί του ή τέλος πάντων, υπάρχει μια συνθήκη που καθιστά την καθημερινότητά του ιδιαίτερα δύσκολη). Δεν έχει καλή σειρά σε σχέση με τους προσληφθέντες της α' φάσης και τοποθετείται κάπου όπου δυσκολεύεται να μετακινηθεί. Όταν ανοίξουν τα σχολεία, θα προκύψουν κάποια κενά από άδειες ή από τη δημιουργία νέων τμημάτων νέοι διευθυντές/υποδιευθυντές, κλπ. τα οποία δεν μπορούσαν προφανώς να δοθούν στην α' φάση και θα δοθούν στη β'. Μπορεί λοιπόν ο/η συνάδελφος της α' φάσης να μετακινηθεί σε ένα από τα νέα κενά, πριν τοποθετηθούν οι προσληφθέντες της β' φάσης, οι οποίοι είναι κάτω από αυτόν/η. Δεν καταστρατηγείται ο πίνακας και εξυπηρετείται συνάδελφος με δυσκολία. Εγώ το βρίσκω λογικό.
Ναι, προβλέπεται βελτίωση θέσης αναπληρωτή! Να το διεκδικείτε!!

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #339 στις: Αύγουστος 30, 2020, 12:58:15 μμ »
Και θα αφήσει κενο στο σχολείο που θα διδάσκει αρχικά; Τα κενά της β φάσης ποιος είπε ότι δημοσιεύονται πριν πάρουν αναπληρωτές σε όλες τις Διευθύνσεις;  Και γιατί να μη μπορούν ολοξ να κάνουν αίτηση βεκτιωσης τοτε. Μη λέμε ότι θέλουμε. Παρακαλώ εφόσον ισχύει κάτι τέτοιο Δηλάδη η βελτίωση της θέσης αναπληρωτή να στείλετε το link με τον νόμο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:49:42 »

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #340 στις: Αύγουστος 30, 2020, 01:01:15 μμ »
Και θα αφήσει κενο στο σχολείο που θα διδάσκει αρχικά; Τα κενά της β φάσης ποιος είπε ότι δημοσιεύονται πριν πάρουν αναπληρωτές σε όλες τις Διευθύνσεις;  Και γιατί να μη μπορούν ολοξ να κάνουν αίτηση βεκτιωσης τοτε. Μη λέμε ότι θέλουμε. Παρακαλώ εφόσον ισχύει κάτι τέτοιο Δηλάδη η βελτίωση της θέσης αναπληρωτή να στείλετε το link με τον νόμο.

Ισχύει. Βαριέμαι να ψάχνω το λινκ αλλά ισχύει. Εννοείται ότι η διαδικασία αφορά την ίδια ΔΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #341 στις: Αύγουστος 30, 2020, 01:50:04 μμ »
Και θα αφήσει κενο στο σχολείο που θα διδάσκει αρχικά; Τα κενά της β φάσης ποιος είπε ότι δημοσιεύονται πριν πάρουν αναπληρωτές σε όλες τις Διευθύνσεις;  Και γιατί να μη μπορούν ολοξ να κάνουν αίτηση βεκτιωσης τοτε. Μη λέμε ότι θέλουμε. Παρακαλώ εφόσον ισχύει κάτι τέτοιο Δηλάδη η βελτίωση της θέσης αναπληρωτή να στείλετε το link με τον νόμο.

Ανήκει στη διακριτική ευχέρεια του κάθε διευθυντή αν θα δώσει βελτίωση. Αλλά δεν το θεωρώ κακό κάποιος συνάδελφος να αιτείται βελτίωση θέσης όταν βγαίνουν σε επόμενη φάση και άλλα κενά. Ο αναπληρωτής που θα έρθει θα καλύψει το κενό που δημιουργείται στο σχολείο. Κενό σίγουρα δε θα μείνει.
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #342 στις: Αύγουστος 30, 2020, 01:56:18 μμ »
Ισχύει. Βαριέμαι να ψάχνω το λινκ αλλά ισχύει. Εννοείται ότι η διαδικασία αφορά την ίδια ΔΔΕ.

Η βελτιωση θεσης ισχυει . Δεν εχω προχειρο τον νομο αλλα μπορει να αιτηθει οποιοσδηποτε αναπληρωτης στην ιδια διευθυνση βελτιωση τοποθετησης.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2884
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #343 στις: Αύγουστος 30, 2020, 02:05:45 μμ »
Υπάρχει ένα σχετικό νήμα εδώ. Ειδικά η τρίτη σελίδα είν' η πιο ενδιαφέρουσα με παραπομπές κι επεξηγήσεις. Συμπερασματικά γίνεται βελτίωση, αλλά παράτυπα. Δε βασίζεται σε νόμο. Συγκεκριμένα χρησιμοποιούν το νόμο για τους μόνιμους επεκτείνοντάς τον και για τους αναπληρωτές. Οπότε εξαρτάται απ' την καλή θέληση της διεύθυνσης.
https://www.pde.gr/index.php?topic=32563.0
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2020, 02:11:27 μμ από leon. »

Αποσυνδεδεμένος hellas_forever

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 426
  • Λατρεύω την εξ' αποστάσεως εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #344 στις: Αύγουστος 30, 2020, 02:08:43 μμ »
Και θα αφήσει κενο στο σχολείο που θα διδάσκει αρχικά; Τα κενά της β φάσης ποιος είπε ότι δημοσιεύονται πριν πάρουν αναπληρωτές σε όλες τις Διευθύνσεις;  Και γιατί να μη μπορούν ολοξ να κάνουν αίτηση βεκτιωσης τοτε. Μη λέμε ότι θέλουμε. Παρακαλώ εφόσον ισχύει κάτι τέτοιο Δηλάδη η βελτίωση της θέσης αναπληρωτή να στείλετε το link με τον νόμο.

Δεν υπάρχει κανένας νόμος σχετικά με τη βελτίωση θέσης. Είναι στην ευχέρεια του προϊσταμένου να σε στείλει σε άλλο σχολείο μετά από αίτησή σου για βελτίωση θέσης με την προϋπόθεση ότι πριν αφήσεις το σχολείο που έχεις τοποθετηθεί αρχικά έχει έρθει αντικαταστάτης. Ακόμα και να υπάρχει αντικαταστάτης αν θέλει ο προϊστάμενος δεν κάνει δεκτό το αίτημα για βελτίωση θέσης. Είναι κάτι άτυπο που κάποιες διευθύνσεις το εφαρμόζουν και κάποιες όχι.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #345 στις: Αύγουστος 30, 2020, 02:13:43 μμ »
Δεν υπάρχει κανένας νόμος σχετικά με τη βελτίωση θέσης. Είναι στην ευχέρεια του προϊσταμένου να σε στείλει σε άλλο σχολείο μετά από αίτησή σου για βελτίωση θέσης με την προϋπόθεση ότι πριν αφήσεις το σχολείο που έχεις τοποθετηθεί αρχικά έχει έρθει αντικαταστάτης. Ακόμα και να υπάρχει αντικαταστάτης αν θέλει ο προϊστάμενος δεν κάνει δεκτό το αίτημα για βελτίωση θέσης. Είναι κάτι άτυπο που κάποιες διευθύνσεις το εφαρμόζουν και κάποιες όχι.

Μα το ίδιο πράγμα λέμε: κάνεις αίτηση για βελτίωση θέσης και ο προϊστάμενος αποφασίζει αν θα την κάνει δεκτή ή όχι. Η δυνατότητα προβλέπεται, υπάρχει.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2020, 02:15:31 μμ από mtsag »

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2884
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #346 στις: Αύγουστος 30, 2020, 02:18:22 μμ »
Να κι άλλη περίπτωση βελτίωσης θέσης αναπληρωτών.
http://sylekpe-thivas.blogspot.com/2016/09/blog-post_14.html?m=1

Αποσυνδεδεμένος Olia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 501
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #347 στις: Αύγουστος 30, 2020, 06:23:04 μμ »
Συναδελφοι, εγω συγκεκριμένα  είμαι σε μικρο νομό που δυσκολα βγαζει ενα κενο φιλολογου ή και καθόλου. Οπότε μπορει και να μεινω όλη τη χρονια εκτός, αν και είμαι σε καλή σειρά. Αίτηση βελτίωσης μπορείς να κάνεις σε νομούς με πολλά κενά.

Αποσυνδεδεμένος insanimus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #348 στις: Οκτώβριος 02, 2020, 03:47:10 μμ »
Συναδεφλοι καλησπερα,
ειμαι ειδικοτητα ΠΕ04 και εχω μια ερωτηση σχετικα με τη διαθεση μου μετα την προσωρινη μου τοποθετηση. Τοποθετηθηκα σε ενα σχολειο με συνολικα κενα  ωρων 26 (στις ειδικοτητες ΠΕ04), ενω εχω ωραριο 21 ωρων και ειμαι ο μοναδικος απο ολο τον κλαδο στο συγκεκριμενο σχολειο. Στις οριστικες διαθεσεις φερανε καθηγητες απο αλλα σχολεια και το ωραριο μου εσπασε σε δυο σχολεια.
πανω σε ποιο φεκ ή ποια εγκυκλιο παανε για αν βγαλουν τις οριστικες διαθέσεις?
Ευχαριστω

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159529
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 268
Σύνολο: 292

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.129 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.