*

Αποστολέας Θέμα: Προσλήψεις των ωρομισθίων πληροφορικών στα ολοήμερα δημοτικά σχολεία 2009-2010  (Αναγνώστηκε 160588 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aktorion

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
να ρωτήσω τώρα κάτι λίγο ψιλοάσχετο..... τώρα που θα μας καλέσουν στα ολοήμερα ωρομίσθιους .... θα πάμε? αν οι πίνακες σταματήσουν να τροφοδοτούνται με προϋπηρεσία δεν έχουμε κανένα λόγο να πάμε!!!!! εεεε ??? ??? ??? ??? ???

Δεν υπάρχει περίπτωση, να μην μετράει η προυπηρεσία σε ότι και να γίνει. Θα ήταν απολύτως παράλογο... οπότε δεν θα πρότεινα σε κανέναν το sport της συλογης μορίων...
eeeeeeeee ???

Ούτε μια στο εκατομμύριο δεν θα ισχύσουν αυτά που είπε η διαμαντοπούλου, όπως τα είπε...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος solero

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 816
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
"Στους πίνακες των αναπληρωτών, θα μπαίνουν μόνο άνθρωποι που έχουν περάσει στο ΑΣΕΠ δηλαδή ακόμη κι αυτοί που επιλέγουμε για να αναπληρώσουν ώρες, ακόμη κι αυτοί που επιλέγουμε για να πάνε ωρομίσθιοι, θα είναι από τους πίνακες, αυτών που έχουν περάσει το ΑΣΕΠ. Άρα δεν θα υπάρχει επιλογή «κατά την κούτρα του Υπουργού», να το πω απλά."

Θα παίρνουν δηλαδή μόνιμους,αναπληρωτές και ωρομίσθιους μέσω ΑΣΕΠ και αυτοί με προυπηρεσία απλά θα προηγούνται στην τοποθέτηση. Καλό??

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 506
    • Προφίλ
παιδια ειναι μεταβατικη περιοδος και δεν ξερουμε που θα μας βγαλει.αλλα γιατι να μη δεχτουμε φετος να δουλεψουμε?το ειπε καθαρα οτι για μας που εχουμε ηδη προυπηρεσια θα ισχυσει ειδικη ρυθμιση.δεν θα τολμησει να ακυρωσει τοσα χρονια δουλειας.δεν τη συμφερει.θυμηθειτε με.
Όσοι έχουν περάσει στον ΑΣΕΠ δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα. Είναι σίγουρο ότι θα είναι ξανά στους πίνακες. Αυτό θα είναι το βασικό κριτήριο. Από εκεί και πέρα θα μετράει τόσο η βαθμολογία όσο και η προϋπηρεσία. Απλά δεν είπε ακόμα πόσο. Πχ αν 6 μήνες μετράν 1 μόριο όπως το μετράει ο ΑΣΕΠ καταλαβαινετε ότι με ένα χρονο ολοήμερο δεν μαζεύεις και πολλά. Εγώ πιο πολύ για τα ένσημα θέλω να δουλέψω.

Αποσυνδεδεμένος asus07

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
καλημερα!
παντως περασα(με) τοσο αγχος για τον ασεπ,αγχος τρελο μεχρι να βγουν οι πινακες ολοημερων γιατι δεν ηξερα καν αν θα δουλεψω με τις ανακαταταξεις(και φυσικα ακομη δεν ξερω γιατι δεν εχω πλεον τη δυνατοτητα να τρεχω οπου με στειλουν).και αναρωτιεμαι...
ολα αυτα για ποιο λογο?για να βγει η κυρια και να τα τιναξει ολα στον αερα??δεν υπαρχει ρε παιδια.δεν υπαρχει.

και τα παιδια διπλα(συσπειρωση για τον δικαστικο αγωνα) σκοτωνονται για την επαρκεια.καλο ε?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sissi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 410
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
παιδια ειναι μεταβατικη περιοδος και δεν ξερουμε που θα μας βγαλει.αλλα γιατι να μη δεχτουμε φετος να δουλεψουμε?το ειπε καθαρα οτι για μας που εχουμε ηδη προυπηρεσια θα ισχυσει ειδικη ρυθμιση.δεν θα τολμησει να ακυρωσει τοσα χρονια δουλειας.δεν τη συμφερει.θυμηθειτε με.
Όσοι έχουν περάσει στον ΑΣΕΠ δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα. Είναι σίγουρο ότι θα είναι ξανά στους πίνακες. Αυτό θα είναι το βασικό κριτήριο. Από εκεί και πέρα θα μετράει τόσο η βαθμολογία όσο και η προϋπηρεσία. Απλά δεν είπε ακόμα πόσο. Πχ αν 6 μήνες μετράν 1 μόριο όπως το μετράει ο ΑΣΕΠ καταλαβαινετε ότι με ένα χρονο ολοήμερο δεν μαζεύεις και πολλά. Εγώ πιο πολύ για τα ένσημα θέλω να δουλέψω.
ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΟΤΙ 6 ΜΗΝΕΣ ΘΑ ΔΙΝΟΥΝ 0,5 ΜΟΡΙΑ

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
καλημερα!
παντως περασα(με) τοσο αγχος για τον ασεπ,αγχος τρελο μεχρι να βγουν οι πινακες ολοημερων γιατι δεν ηξερα καν αν θα δουλεψω με τις ανακαταταξεις(και φυσικα ακομη δεν ξερω γιατι δεν εχω πλεον τη δυνατοτητα να τρεχω οπου με στειλουν).και αναρωτιεμαι...
ολα αυτα για ποιο λογο?για να βγει η κυρια και να τα τιναξει ολα στον αερα??δεν υπαρχει ρε παιδια.δεν υπαρχει.

και τα παιδια διπλα(συσπειρωση για τον δικαστικο αγωνα) σκοτωνονται για την επαρκεια.καλο ε?

Πολύ καλά τα λες. Συζητάς ένα νόμο που δεν ξέρουμε αν θα εφαρμοστεί. Η τροπολογία του κυρ Λυκουρεντζου όμως εφαρμόστηκε. Κάποιοι έχασαν το διορισμό τους. Κάποιους δεν θα τους καλέσουν φέτος στα σχολεία. Κατά τα άλλα εσύ σχολιάζεις δηλώσεις της Διαμαντοπούλου που δεν ξέρουμε καν αν εφαρμοστούν. Καλό ε;

Να ξέρεις ότι αυτά τα παιδιά που "σκοτώνονται", "σκοτώνονται" και για σένα. "Σκοτώνονται" για να μην αδικηθεί κανείς. Και θα "σκοτωθούν" και αύριο με τη ΔΟΕ για να μπει η πληροφορική στα δημοτικά. Και να τη διδάσκουν πληροφορικοί.

Αποσυνδεδεμένος mpi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 533
  • Φύλο: Άντρας
  • nothing
    • Προφίλ
Τους πίνακες καλά θα κάνει αν να τους καταργήσει.  Είναι δουλεία - εκμετάλλευση  αυτό το πράγμα. Δεν μπορείς να βρεις άλλη δουλειά γιατί σκέφτεσαι τα μόρια. Όσο αφορά τον ΑΣΕΠ καλό είναι να εφαρμοστεί και για τους αναπληρωτές - ωρομίσθιους. Το μόνο πρόβλημα που δεν κατάλαβα είναι αν θα πηγαίνεις ωρομίσθιος - αναπληρωτής και αν την επόμενη χρονιά μπορεί να μην σε πάρουν. Γενικά πρέπει να ξεκαθαρίσουν αν μέσω ΑΣΕΠ - Ωρομίσθιος - Αναπληρωτής μπορείς να οδηγηθείς στην μονιμότητα ή απλά θα δίνεις κάθε φορά για να ελπίζεις για ωρομίσθιος. Αν ισχύει το δεύτερο είναι χειρότερο απο τους πίνακες.
Κουτάκι

Αποσυνδεδεμένος marianad

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Καλησπέρα!
Είμαι γύρω στο 35 στην Δυτική Ελλάδα και πιστεύω πως είναι πολύ πιθανό να με καλέσουν. Ήθελα να ρωτήσω τα εξής: επειδή παρακολουθώ ένα μεταπτυχιακό με υποχρεωτικές παρουσίες μπορώ να χωρέσω το πολύ 10 ώρες και αυτές με πολύ κόπο. Βέβαια, μιλάμε για συγκεκριμένες μέρες και ώρες, οπότε δεν είναι σίγουρο πως θα μπορώ να φτιάξω το πρόγραμμα όπως με βολεύει, ειδικά τόσο αργά.
Επομένως τι κάνω; Αν δεχτώ κάποιες ώρες και δω ότι δεν γίνεται το πρόγραμμα στα μέτρα μου μπορώ να παραιτηθώ; και μετά χάνω το δικαίωμα για φέτος αφού παραιτήθηκα; Αν με καλέσουν για 12 ώρες όμως και αρνηθώ απ'την αρχή δεν υπάρχει πρόβλημα ε; Θα με καλέσουν πάλι για άλλο κενό; Καλά έχω καταλάβει;

Ευχαριστώ πολύ!! :)  Συγγνώμη αν σας κούρασα! Είναι η πρώτη φορά που θα με καλέσουν και είμαι λίγο άσχετη!

Αποσυνδεδεμένος asus07

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
καλημερα!
παντως περασα(με) τοσο αγχος για τον ασεπ,αγχος τρελο μεχρι να βγουν οι πινακες ολοημερων γιατι δεν ηξερα καν αν θα δουλεψω με τις ανακαταταξεις(και φυσικα ακομη δεν ξερω γιατι δεν εχω πλεον τη δυνατοτητα να τρεχω οπου με στειλουν).και αναρωτιεμαι...
ολα αυτα για ποιο λογο?για να βγει η κυρια και να τα τιναξει ολα στον αερα??δεν υπαρχει ρε παιδια.δεν υπαρχει.

και τα παιδια διπλα(συσπειρωση για τον δικαστικο αγωνα) σκοτωνονται για την επαρκεια.καλο ε?

Πολύ καλά τα λες. Συζητάς ένα νόμο που δεν ξέρουμε αν θα εφαρμοστεί. Η τροπολογία του κυρ Λυκουρεντζου όμως εφαρμόστηκε. Κάποιοι έχασαν το διορισμό τους. Κάποιους δεν θα τους καλέσουν φέτος στα σχολεία. Κατά τα άλλα εσύ σχολιάζεις δηλώσεις της Διαμαντοπούλου που δεν ξέρουμε καν αν εφαρμοστούν. Καλό ε;

Να ξέρεις ότι αυτά τα παιδιά που "σκοτώνονται", "σκοτώνονται" και για σένα. "Σκοτώνονται" για να μην αδικηθεί κανείς. Και θα "σκοτωθούν" και αύριο με τη ΔΟΕ για να μπει η πληροφορική στα δημοτικά. Και να τη διδάσκουν πληροφορικοί.

το "σκοτωνονται" πηγαινε στις προσωπικες αντιπαραθεσεις που ξεκινησαν εκει.οχι στον αγωνα.στον αγωνα ειμαι μαζι και μεσα εννοειται, αγαπητε μου.απλα τοσες μερες κουραστηκαν ολοι απο τη φαγωμαρα σε προσωπικο επιπεδο.την καλησπερα μου.

Αποσυνδεδεμένος nastybird

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
    • Προφίλ
Παράθεση
Αν δεχτώ κάποιες ώρες και δω ότι δεν γίνεται το πρόγραμμα στα μέτρα μου μπορώ να παραιτηθώ;

Ναι.Γιατι δεν τους ζητας να σου δωσουν 8ωρο μπας και τα βολεψεις καλυτερα....

Παράθεση
και μετά χάνω το δικαίωμα για φέτος αφού παραιτήθηκα;

Ναι

Παράθεση
Αν με καλέσουν για 12 ώρες όμως και αρνηθώ απ'την αρχή δεν υπάρχει πρόβλημα ε; Θα με καλέσουν πάλι για άλλο κενό; Καλά έχω καταλάβει;

Δεν ειμαι σιγουρος για αυτο.Ισως θα πρεπε να μας απαντησει καποιος που το γνωριζει αλλα υποθετω οτι αν αρνηθεις (για μια θεση στο νομο θεσπρωτιας Α' περιφερεια π.χ) τοτε δεν σε ξανακαλουν απο την ιδιο περιφερεια αλλα απο την επομενη επιλογη σου(αν εχεις βαλει επομενη επιλογη φυσικα).Αλλα αυτα με επιφυλαξη...

Αποσυνδεδεμένος asus07

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Καλησπέρα!
Είμαι γύρω στο 35 στην Δυτική Ελλάδα και πιστεύω πως είναι πολύ πιθανό να με καλέσουν. Ήθελα να ρωτήσω τα εξής: επειδή παρακολουθώ ένα μεταπτυχιακό με υποχρεωτικές παρουσίες μπορώ να χωρέσω το πολύ 10 ώρες και αυτές με πολύ κόπο. Βέβαια, μιλάμε για συγκεκριμένες μέρες και ώρες, οπότε δεν είναι σίγουρο πως θα μπορώ να φτιάξω το πρόγραμμα όπως με βολεύει, ειδικά τόσο αργά.
Επομένως τι κάνω; Αν δεχτώ κάποιες ώρες και δω ότι δεν γίνεται το πρόγραμμα στα μέτρα μου μπορώ να παραιτηθώ; και μετά χάνω το δικαίωμα για φέτος αφού παραιτήθηκα; Αν με καλέσουν για 12 ώρες όμως και αρνηθώ απ'την αρχή δεν υπάρχει πρόβλημα ε; Θα με καλέσουν πάλι για άλλο κενό; Καλά έχω καταλάβει;

Ευχαριστώ πολύ!! :)  Συγγνώμη αν σας κούρασα! Είναι η πρώτη φορά που θα με καλέσουν και είμαι λίγο άσχετη!


αν δεχτεις ειτε για 1 ειτε για 12 ωρες σε ενα νομο,κατοχυρωνεις τη θεση.αν αρνηθεις απλα δεν θα σε ξαναπαρουν.μπορει βεβαια να σε παρουν απο αλλο νομο.

αφου θελεις συγκεκριμενες ωρες μπορεις να το ζητησεις οταν σε παρουν τηλ.συνηθως πιο πολλες δε δινουν .αλλά πιο λιγες αν υπαρχει διαθεσιμο πακετο,πιστευω θα στις δωσουν.εξαρταται απο την αναποδια του υπαλληλου

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Αν με καλέσουν για 12 ώρες όμως και αρνηθώ απ'την αρχή δεν υπάρχει πρόβλημα ε; Θα με καλέσουν πάλι για άλλο κενό; Καλά έχω καταλάβει;

Αν αρνηθείς σε μία Δ/νση δεν πρόκειται να σε ξανακαλέσουν στην ίδια. Αν έχεις βάλει περισσότερες επιλογές από μία, θα έχεις ελπίδες να περιμένεις ώστε να σε καλέσει κάποια άλλη Δ/νση
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Σύμφωνα με τα τελευταία μηνύματα τροποποιήθηκε ο πίνακας στο πρώτο μήνυμα του θέματος.
Ελπίζω τα μηνύματα να είναι περιεκτικά για να μην υπάρχει η συζήτηση του στυλ:
από ποια περιοχή; σε ποια θέση περίπου είσαι; κλπ...
Καλό είναι να χρησιμοποιούμε το πρότυπο, όπως αυτό αναφέρεται στην αρχή του θέματος.
Τυχόν αντιρρήσεις δεκτές.

Από τη Δευτέρα φαντάζομαι θα έχουμε πολλές αλλαγές.

Αποσυνδεδεμένος solar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Γνωρίζει κανείς πόσους ωρομίσθιους πήραν πέρισυ στα ολοήμερα δυτική μακεδονία;
και επίσης να χαρούμε αν μας πάρουν για να μαζέψουμε μόρια ή να στρωθούμε διαβάσουμε για ασεπ??

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 493
Σύνολο: 495

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.