*

Αποστολέας Θέμα: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα  (Αναγνώστηκε 223151 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #98 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 10:30:29 πμ »
Προς συναδέλφους ΤΕΙ. Τις τελευταίες μέρες, έχω στείλει και έχω λάβει αρκετά μηνύματα από συναδέλφους ΤΕΙ σχετικά με την μικρή συμμέτοχη μας. Χωρίς να εκπροσωπώ κανέναν και τίποτα, θα απαντήσω με βάση την προσωπική μου γνώμη σε μερικά μηνύματα που έλαβα:

Α) Οι των ΑΕΙ, θέλουν να πάρουν μόνο αυτοί παιδαγωγική κατάρτιση και ότι πάνε να μας εκμεταλλευτούν. Δεν ΓΙΝΕΤΑΙ αυτό. Δεν στέκεται συνταγματικά. Αν μπορούν τα ΑΕΙ μπορούν και τα ΤΕΙ. Αν μπορούν τα ΤΕΙ μπορούν και τα ΑΕΙ. Γιατί δεν κάνετε τον κόπο να διαβάσετε τις παρακάτω γραμμές.
Παράθεση
«Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (ΑΕΙ) κατά την έννοια του άρθρου 16 παράγραφος 5 του Συντάγματος είναι τα ιδρύματα της Ανώτατης Εκπαίδευσης, η οποία αποτελείται από δύο παράλληλους τομείς: αα) τον πανεπιστημιακό τομέα, ο οποίος περιλαμβάνει τα Πανεπιστήμια, τα Πολυτεχνεία και την Ανώτατη Σχολή Καλών Τεχνών και ββ) τον τεχνολογικό τομέα, ο οποίος περιλαμβάνει τα Τεχνολογικά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (ΤΕΙ) και την Ανώτατη Σχολή Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης».

http://www.tuc.gr/fileadmin/NOMOS_PLAISIO.pdf

Πολύ ωραία και η διατύπωση της Χαράς Αθανασάκη- Μιχαηλίδου καθηγήτριας και πρώην πρόεδρος του ΤΕΙ Κρήτης.

Παράθεση
Η δύναμη της συνήθειας και η επιμονή ορισμένων διαιωνίζουν τη χρήση της λανθασμένης ορολογίας «ΑΕΙ και ΤΕΙ». Στα ΑΕΙ περιλαμβάνονται τα ΤΕΙ. Είναι σαν να χρησιμοποιούμε εκφράσεις όπως «άνθρωποι και γυναίκες» ή «λουλούδια και τριαντάφυλλα» που προφανώς δεν είναι ακριβείς. Τα ΤΕΙ ανήκουν στην Ανώτατη Εκπαίδευση από το 2001 με σχετικό νόμο. Ρητά ονομάζονται ΑΕΙ π.χ. στον Ν. 3549/2007 «Διάρθρωση των ΑΕΙ».

Β) Οι των ΑΕΙ έχουν (έστω και λίγα) παιδαγωγικά μαθήματα ενώ οι των ΤΕΙ δεν έχουν καθόλου. Και πάλι λάθος. Καταρχάς δεν έχουν όλα τα ΑΕΙ παιδαγωγικά μαθήματα. Και αρκετά ΤΕΙ έχουν παιδαγωγικά μαθήματα. Αν είδατε την επιστολή στους προέδρους, θα χρειαστεί όποιο τμήμα (ΑΕΙ-ΤΕΙ) δεν έχει καθόλου παιδαγωγικά μαθήματα, να κάνει τροποποίηση του προγράμματος σπουδών. Οπότε όποιο τμήμα θέλει και κάνει την τροποποίηση, θα ενταχθεί.

Αν κάποιος από τα ΤΕΙ γνωρίζει κάτι που δεν γνωρίζουν οι υπόλοιποι, ας το γράψει δημόσια (να γλιτώσουμε και τα χρήματα όσοι συμμετέχουμε από τα ΤΕΙ). Αλλά αυτό που γνωρίζει να προέρχεται από κάποιον υπεύθυνο. Ανώνυμες κραυγές, προβοκατόρικα μηνύματα, και γενικότερα «ράδιο αρβύλα» δεν νομίζω να είναι αξιόπιστες πηγές. Γιατί πολύ άνετα, μέσα από την ανωνυμία ο καθένας γράφει και λέει ότι θέλει. Ευτυχώς σε αυτή την κινητοποίηση υπάρχουν άτομα με ονοματεπώνυμο, διεύθυνση και τηλέφωνο.

Υ.Γ.1 Ένας συνάδελφος που πριν λίγες άνοιγε topic σχετικά με την "ειδική κατηγορία των ΠΕ20" και τις ποσοστώσεις, τα κατάφερε καλά. Ανάγκασε πολλούς των ΤΕΙ, που ενώ μόλις βγήκε η τροπολογία συμμετείχαν ενεργά, μετά από αυτά τα topic, αποσύρθηκαν.

Υ.Γ.2 Δεν είμαι επαναλαμβάνω εκπρόσωπος της κίνησης των ΤΕΙ. Ούτε το θάρρος έχω, ούτε τις ικανότητες. Είμαι ένας ταπεινός "προπαγανδιστής" της ενότητας του κλάδου ΠΕ19-ΠΕ20, της εισαγωγής της πληροφορικής στην πρωτοβάθμια, της αύξησης των ωρών στη Δευτεροβάθμια και της μετάταξης των εκπαιδευτικών που διδάσκουν Πληροφορική σε σχολεία ενώ το βασικό τους πτυχίο δεν είναι Πληροφορικής ΠΕ19-ΠΕ20 (προσωπικά τη μετάταξη τη θεωρώ ανέφικτη, αλλά αφού τη στηρίζει ο κλάδος, την στηρίζω και εγώ). Αν νομίζετε ότι λειτουργώ με βάση το δικό μου συμφέρον και όχι το κοινό, (υπάρξει ξεχωριστός πινάκας αποκλειστικά για μένα) τότε καταδικάστε με. Αλλιώς χρειάζεται να συμμετέχετε (είτε αυτό είναι ενημέρωση σχολών, είτε ενημέρωση άλλων αποφοίτων, είτε εγγραφεί στη λίστα του Αλέξανδρου alexandros.roniotis at gmail.com , και όποιος μπορεί και έχει τη δυνατότητα συμμετέχει στα έξοδα του δικηγόρου).

Υ.Γ.3 Λείπουν μερικά πολύ αξιόλογα άτομα ΠΕ19-ΠΕ20 (δεν ξέρω αν συμμετέχουν στην κίνηση και απλά δεν σχολιάζουν αυτή τη συζήτηση). Ελπίζω κάποια στιγμή να τοποθετηθούν είτε θετικά είτε αρνητικά. Δεν έχουμε την πολυτέλεια να λείπει κανείς.

Υ.Γ.4 elia, ναι το μήνυμα σου ήταν κουραστικό και κακώς απαντάς σε οτιδήποτε δεν έχει σχέση με την κινητοποίηση.

Υ.Γ.5 geok_salonika, αν το λες σε μένα, δεν είμαι υπεύθυνος για να εξηγήσω. Αυτό που είμαι το ανέφερα στο Υ.Γ.2

Υ.Γ.6 Συνάδελφοι, αυτή η κινητοποίηση κάποια στιγμή θα τελειώσει. Αυτά που γράφουμε όμως θα μείνουν για πάντα. Ας είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί σε οτι γράφουμε.

Υ.Γ.7 Έβαλα κανονικά το mail σου Αλέξανδρε για να μην υπάρχει παρανόηση. Θα σε τρελάνουν στα spam, αλλά αξίζει τον κόπο.
edit: Το διόρθωσα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 02, 2009, 10:55:53 πμ από Don Quixote »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #99 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 10:36:18 πμ »
elia με λύθηκαν οι απορίες και σε βγάζω το καπέλο για το τρέξιμο που έριξες.

Νομίζω ότι έχετε ανοίξει το συγκεκριμένο θέμα γιατί θέλετε να 'τραβήξετε' κόσμο στην κίνησή σας. Προς τι οι διευκρινήσεις σε ένα κλειστό κύκλο? Γιατί να θεωρούμαστε κακοπροαίρετοι όταν κάνουμε τους 'δικηγόρους του διαβόλου'? Είναι κακό να ζητάμε να αποσαφηνιστούν κάποια πράγματα?
Εσείς βγάζετε συμπέρασμα από το μήνυμα του 'ορθογράφου' που θεωρείται και ειδήμων στα νομικά?

`
Το μήνυμα είναι του "ορθογράφου":
"DIEUKRINHSH, ta asfalistika metra exoun ws stoxo stous pinakes fetos na 8ewri8ei pws ta tmhma tou peiraia (didaskalias psifiakwn.....) DEN exei paidagwgikh eparkia, kai tautoxrona na apofan8ei to dikasthrio an einai SUNTAGMATIKOS o nomos h oxi pou dinei paidagwgikh eparkia mono ston peiraia. To xarakthrismo ths paidagwgikhs eparkias ston klado twn pe19-pe20 mporei na ton apofan8ei mono h polhtikh ugesia, to dikasthrio DEN mporei na NOMO8ETHSEI.

erwthseis kai dieukrinhseis mporoun na do8oune kai apo thn lusta. Alla nomika tekmhriwmenes mono apo ton dikhgoro (apo konta h thlefwno"


Πως μπορεί να θεωρηθεί ένας νόμος αντισυνταγματικός αφού δεν υπάρχουν κριτήρια για το ποιες σχολές είναι καθηγητικές? Ο ίδιος απαντάει ότι το δικαστήριο δεν είναι αρμόδιο να κρίνει αν καλώς ή κακώς πήραν οι του ΔΤΨΣ παιδαγωγική επάρκεια και ότι το Υπουργείο είναι το μόνο αρμόδιο!!! Προς τι λοιπόν τα ασφαλιστικά μέτρα?

Don Quixote, δεν ζήτησα να μου το αναλύσεις. Τι καταλαβαίνεις ρωτάω. Απόφοιτος Τριτοβάθμιας εκπ/σης είσαι

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 02, 2009, 10:45:57 πμ από geok_salonika »
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος aroniotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #100 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 10:46:56 πμ »
Υ.Γ.7 Έβαλα κανονικά το mail σου Αλέξανδρε για να μην υπάρχει παρανόηση. Θα σε τρελάνουν στα spam, αλλά αξίζει τον κόπο.
Σόρυ, αλλά βάλε κενά ανάμεσα πριν και μετά το @, δεν έχω όρεξη να σβήνω spam.

 
Proud creator of www.cretanbeaches.com

Όλες οι παραλίες της Κρήτης στην οθόνη σας

Αποσυνδεδεμένος aroniotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #101 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 10:47:36 πμ »
Καλημέρα,

 

Καταρχήν, επειδή κάποιοι παρερμηνεύουν καταστάσεις και θεωρώ ότι όλοι είμαστε απόφοιτοι τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, αν διαβάσετε το κείμενο (αυτό που επικαλείστε κάποιοι) μιλάει καθαρά για μη εφαρμογή τροπολογίας.

Αν στους πίνακες περαστεί η παιδαγωγική επάρκεια, όποιος θίγεται μπορεί να συμμετέχει δικαστικά. Όποιος πιστεύει πως δεν θίγεται δεν συμμετέχει. Δεν μπορούμε όμως να αφαιρέσουμε το δικαίωμα κάποιου να κινηθεί όπως επιθυμεί προκειμένου να προασπίσει τα δικαιώματά του.

Δικαστικά θα ζητήσουμε τη μη εφαρμογή της τροπολογίας και την συνέχιση των προσλήψεων (μόνιμων διορισμών-αναπληρωτών-ωρομισθίων) χωρίς την καταχώρηση της παιδαγωγικής επάρκειας στους αποφοίτους ΔΤΨΣ.

Αν γίνουν δεκτά τα ασφαλιστικά μέτρα θα γίνει δεκτή και η πρόταση για συνέχιση προσλήψεων καθώς θα κατατεθούν μαζί. Οπότε για όσους διορίζονται δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα διορισμών. Και δεν θέλουμε να υπάρχει.

Αν δεν γίνουν δεκτά τα ασφαλιστικά μέτρα τότε κάποιοι θα πάρουν προϋπηρεσία (οι συγκεκριμένοι απόφοιτοι) αλλά θα κινδυνεύουν όμως να την χάσουν αν δικαιωθούμε στα δικαστήρια όποτε κι αν γίνουν…

Άρα σε καμία περίπτωση δεν υπάρχει η πρόθεση μας να παγώσουμε τις προσλήψεις.

Όλοι όσοι συμμετέχουν είναι ωρομίσθιοι και σε κανέναν δεν περισσεύουν χρήματα. Όμως με την εφαρμογή της τροπολογίας δεν είναι κανένας σίγουρος ότι θα δουλέψει ως ωρομίσθιος

Κι αν δουλέψει φέτος του χρόνου που θα έρθουν κι άλλοι με επάρκεια θα δουλέψει σίγουρα??

Αυτό το κακό που έρχεται σε βάθος 2-3 ετών πάμε να προλάβουμε. Καθώς και την συμμετοχή μας στον ΑΣΕΠ με ΙΣΟΥΣ όρους…

Και αυτά είναι δικαιώματα ΟΛΩΝ όσων συμμετέχουν στην κίνηση και αυτά θα προασπίσουμε…
Proud creator of www.cretanbeaches.com

Όλες οι παραλίες της Κρήτης στην οθόνη σας

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #102 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 11:09:10 πμ »
Καλημέρα και απο μένα σε όλους

Αν όχι τότε καλό είναι να φωνάζετε να αγωνίζεστε να κάνετε και ΕΣΕΙΣ παιδαγωγικά μαθήματα , να κατακτήσετε και ΕΣΕΙΣ παιδαγωγική επάρκεια ...

@Dimpas, απάντησε ο σύλλογος αποφοίτων του τμήματος σου, για όλα αυτά που λες. Δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα πλέον. Μας στηρίζετε και όλοι μαζί θα τα καταφέρουμε.

Εννοείται οτι ο σύλλογος αποφοίτων θα στήριζε την προσπάθεια και των άλλων σχολών να αποκτήσουν επάρκεια και έστι θα είμασταν πραγματικά με ίσους όρους. Η επιστολή του συναδέρφου Αλέξανδρου που λέει για αλλαγές στα προγράμματα σπουδών διαφόρων σχολών (για να μπορούν να ενταχθούν μελλοντικά) με βρίσκει απολύτως σύμφωνη! Αυτό φυσικά καταλαβαίνετε πως θα είναι μια διαδικασία ιδιαιτέρως χρονοβόρα. Η εξέταση για το κάθε τμήμα που πρόκειται να πάρει Παιδαγωγική Επάρκεια. Δεν είναι κάτι που γίνεται με μια απλή δικαστική ή πολιτική εντολή.

Όσο για το τμήμα μου, ο σύλλογος αποφοίτος, πράγματι πολεμά χρόνια προς αυτή την κατέυθυνση και ήταν δικαίωση αυτό που έγινε, ανεξάρτητα αν όπως λέτε έγινε μέσα σε μια νύχτα.Δεν έγινε σε μια νύχτα παιδιά. Στο μόνο που συμφωνώ οτι δεν έπρεπε να γίνει,  είναι να ψηφιστεί καλοκαίρι. Δεν είχαμε τίποτα να φοβηθούμε και να κρύψουμε. Η σχολή το άξιζε και το διεκδικούσε και πραγματικά και όποια άλλη σχολή το αξίζει (δεν ξέρω κάτι συγκεκριμένο και γι αυτό δεν αναφέρω) θα πρέπει  φυσικά να το διεκδικήσει.

Σημ: Ο σύλλογος αποφοίτων ΔΤΨΣ δεν στηρίζει κανένα πάγωμα της τροπολογίας. Αν έχω καταλάβει λάθος διορθώστε με! Στηρίζει τους συναδερφους πληροφορικούς ανώτατης εκπαιδευσης, στο να κινηθούν προς αυτή την κατεύθυνση, στο να διεκδικήσουν την αναγνώριση παιδαγωγικής επάρκεια
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 02, 2009, 11:11:41 πμ από Χριστίνα »

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #103 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 11:23:14 πμ »
Καλημέρα Χριστίνα,

Μα αν όπως λες είναι χρονοβόρα διαδικασία, και δεν πάγωνε η τροπολογία, και να παίρναμε μετά από κάποιο χρόνο αναγνώριση πάλι θα είχαμε "τελειώσει" από την εκπαίδευση. Γιατί εσείς θα την είχατε ήδη, και θα ήσασταν στις πρώτες θέσεις των πινάκων. Και όλοι οι υπόλοιποι στις τελευταίες.

Και δεν βγαίνει άκρη έτσι. Εσύ θα είχες χ παιδαγωγικά μαθήματα. Άλλος ψ. Το Υπουργείο να ορίσει έναν προκαθορισμένο αριθμό παιδαγωγικών μαθημάτων κοινό για όλες της σχολές (ή καλύτερα για όσες θέλουν να κάνουν τροποποίηση σπουδών) ώστε να μην υπάρξει μελλοντικά κανένα πρόβλημα. Ούτε διαμάχη.

ΓΙ’ΑΥΤΟ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΕΝΩΜΕΝΟΙ ΓΙΑ ΚΑΘΟΛΙΚΗ ΚΑΘΗΓΗΤΙΚΗ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΤΟΥ ΚΛΑΔΟΥ ΠΕ19-ΠΕ20.

Αποσυνδεδεμένος Dimpas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 19 Δ.Τ.Ψ.Σ Ετος εισόδου 1999
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #104 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 11:25:18 πμ »
Εγώ από το ΔΤΨΣ δεν μπορώ να μπώ στο ΤΕΕ να ονομάζομαι ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ !

ΟΜΩΣ έχω κάνει ΠΟΛΛΑ παιδαγωγικά μαθήματα , και δικαούμαι την ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΕΠΑΡΚΕΙΑ !

Αν κάποιο άλλο τμήμα νομίζει πως και ΑΥΤΟ την δικαιούται τότε να κάνει ότι κάναμε και εμείς  και το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο θα κρίνει αν θα την πάρει ή όχι ...

Τα πράγματα ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΠΛΑ ! ! !

Αγαπητοί ΠΕ19 και ΠΕ20  οι σχολές μας ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΕΣ ( ή είναι και δεν το ξέρω ... κάναμε όλοι μήπως τα ίδια μαθήματα ?? Είχαμε τους ίδιους καθηγητές τα ίδια εργαστήρια ???? )  ΑΓΩΝΙΣΤΕΊΤΕ για την ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΕΠΑΡΚΕΙΑ  ΣΑΣ !

Έχετε κάποιους να ακολουθήσετε και αντι να τους λέτε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ , τους ΒΡΙΖΕΤΕ , τους ΥΠΟΤΙΜΑΤΕ , τους μειώνετε ! !

ΑΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΙ ( Ο σύλλογος αποφοίτων του ΔΤΨΣ) ΚΑΝΕΙΣ ΣΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΗΛΠΙΖΕ σε παιδαγωγική επάρκεια .....

Αλλά η κακομοιριά μερικών είναι ΤΟΟΟΟΣΟΟΟΟ μεγάλη....

Enjoy ....
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 02, 2009, 11:27:35 πμ από Dimpas »

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #105 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 11:36:53 πμ »
@Dimpas,

Και γιατί να μην το κάναμε ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ; Ταυτόχρονα. Με τροποποιήσεις προγραμμάτων όλων των σχολών. Αργότερα μαζί δεν θα διεκδικήσουμε ότι διεκδικήσουμε; Αυτά που λέω για άνοιγμα των δημοτικών, αύξηση των ωρών, μαζί δεν θα τα παλέψουμε; Ή πιστεύεις ότι θα τα καταφέρνατε καλύτερα μερικές εκατοντάδες άτομα του ΔΤΨΣ, απ’ότι μερικές χιλιάδες ολου του κλαδου. Όχι άλλοι εμφύλιοι συνάδελφοι. Έλεος. Πριν η υπόθεση με τον ΣΤΕΜΠ. Τώρα με το ΔΤΨΣ. Πάμε και μια φορά ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ. Και που ξέρετε... Μπορεί και να μας βγει και σε καλό.

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #106 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 12:02:58 μμ »
Επειδή πρέπει να φύγω... Είμαστε όλοι ενωμένοι; Αν όχι, να κάτσω... :)

Αποσυνδεδεμένος Dimpas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 19 Δ.Τ.Ψ.Σ Ετος εισόδου 1999
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #107 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 12:03:31 μμ »
Αυτό που λές   Don Quixote  θα ήταν ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟ ! ! !

ΑΛΛΑ δεν ενδιαφέρονται ΟΛΟΙ για την εκπαίδευση !

ΔΕΝ θέλουν ΌΛΟΙ ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΑΡΙΟΙ να γίνουν εκπαιδευτικοί !

ΔΕΝ μπορείς να αλλάξεις ΟΛΑ ΤΑ ΤΜΗΜΑΤΑ για να τους δώσεις παιδαγωγική επάρκεια ...

ΔΕΝ μπορείς να πέις σε αυτόν που θέλει να γίνει μηχανικός υπολογιστών να κάνει 10 παιδαγωγικά μαθήματα και να κόπούν άλλα μαθήματα ουσιώδη ...

ΘΑ ήταν ΤΕΛΕΙΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ αλλά ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ αυτό  που προτύνεις   Don Quixote   ....

Αν δείς τα τμήματα που είναι στο ΠΕ 19-20 γίνεται ΧΑΜΟΣ από διαφορετικούς τίτλους και αντικείμενα ...

ΌΛΑ τα παραπάνω για την ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΕΠΑΡΚΕΙΑ , τώρα για τα  :  άνοιγμα των δημοτικών, αύξηση των ωρών, δίκαιη ανάθεση μαθημάτων κτλ  κτλ  μπορούμε και πρέπει να ΠΑΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ! ! ! !



Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #108 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 12:07:06 μμ »
Αυτό που λές   Don Quixote  θα ήταν ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟ ! ! !

ΑΛΛΑ δεν ενδιαφέρονται ΟΛΟΙ για την εκπαίδευση !

ΔΕΝ θέλουν ΌΛΟΙ ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΑΡΙΟΙ να γίνουν εκπαιδευτικοί !

ΔΕΝ μπορείς να αλλάξεις ΟΛΑ ΤΑ ΤΜΗΜΑΤΑ για να τους δώσεις παιδαγωγική επάρκεια ...

ΔΕΝ μπορείς να πέις σε αυτόν που θέλει να γίνει μηχανικός υπολογιστών να κάνει 10 παιδαγωγικά μαθήματα και να κόπούν άλλα μαθήματα ουσιώδη ...

Συμφωνώ. Γι’αυτό πρέπει να ενημερωθούν όλες οι σχολες. Και όποια θέλει ας κάνει τροποποίηση. Με το ζόρι δεν γίνεται. Ας οριστεί ένας αριθμός μαθημάτων (τα 10 είναι υπερβολικά) κοινός για όλους.

Παιδιά θα με απολύσουν. Δυο μέρες τώρα δεν κάνω άλλη δουλεία. Φεύγω και θα ξαναμπώ το βράδυ. Καλημέρα σε όλους.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 02, 2009, 12:09:11 μμ από Don Quixote »

Αποσυνδεδεμένος si@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #109 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 12:58:23 μμ »
Μια άλλη άποψη που άκουσα από κάπου...Πήραν όσους ήθελαν από εμάς τα προηγούμενα χρόνια (αν και υπάρχουν κενά ακόμα, έχω ακούσει για αρκετά σχολεία που δεν έχουν πληροφορικούς, μέχρι και το μάθημα των πανελληνίων δε γίνεται). Τώρα θέλουν να μας κάνουν να απογοητευτούμε, να τα παρατήσουμε και να ψάχνουμε για δουλειά στον ιδιωτικό τομέα κι έτσι υπερπροσφορα που θα υπάρχει, να μας εκμεταλλευτεί ο κάθε Κόκκαλης με την κάθε εταιρεία του, δίνοντάς μας μισθούς πείνας... Ακόμα προσπαθώ να καταλάβω γιατί τον κλάδο μας τον έχουν τόσο για πέταμα! Ή μας θεωρούν αστέρια και και δε μας έχουν για εκπαίδευση αλλά για κάτι "ανώτερο" ή μας θεωρούν χαζά και ότι δεν κάνουμε για αυτήν. Πώς να τα εξηγήσω όλα αυτά δεν ξέρω! Και μας βάζουν τώρα να τρέχουμε στα δικαστήρια αντί κάποια πράγματα να τα έχουμε αυτονόητα....

Αποσυνδεδεμένος aroniotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #110 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 01:30:53 μμ »
Λοιπόν, επειδή έχουμε χάσει τη μπάλα:
1) Το αίτημα του ΣυΑΨΣ ήταν απόλυτα δίκαιο
2) Η κόρη του ΥΦΥΠΕΠΘ φοιτά ακόμη άρα θα έχει πτυχίο μετά το 2006.
3)Το Υπουργείο αναγνώρισε παιδαγωγική επάρκεια και στους αποφοίτους μετά το 2006, ενώ ο ΣυΑΨΣ είχε ζητήσει τα πτυχίο 2003-2006, γιατί μετά άλλαξε ο Οδηγός Σπουδών και ΔΕΝ δικαιολογεί παιδαγωγική ανωτερότητα (κάκιστος όρος, το ξέρω) από άλλες σχολές. "Τυχαίο", αν λάβετε υπόψιν το 2)
4)Αν δεν ίσχυε το 2), δεν θα είχε γίνει δεκτό το αίτημα του ΣυΑΨΣ
5) Είμαστε υπέρ της παιδαγωγικής επάρκειας όλων των αποφοίτων Πληρ/κής.
6) ΔΕΝ τα έχουμε με το ΔΤΨΣ, αλλά με το ΥΠΕΠΘ, που μονομερώς αναγνωρίζει παιδαγωγική επάρκεια σε αποφοίτους που ΔΕΝ έχουν περισσότερα παιδαγωγικά μαθήματα από άλλες σχολές Πληροφορικής. Και μέχρι να αποκατασταθεί η ΑΔΙΚΙΑ αυτή, δεν δεχόμαστε να ισχύσει η τροπολογία αυτή.

Χριστίνα και Dimpas, το αίτημα σας (παλιών και νέων ΔΤΨΣ) είναι δίκαιο, απλά μισή δικαίωση=μεγαλύτερη αδικία
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 02, 2009, 02:47:21 μμ από aroniotis »
Proud creator of www.cretanbeaches.com

Όλες οι παραλίες της Κρήτης στην οθόνη σας

Αποσυνδεδεμένος NAS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #111 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 02:52:44 μμ »
Εγώ από το ΔΤΨΣ δεν μπορώ να μπώ στο ΤΕΕ να ονομάζομαι ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ !

ΟΜΩΣ έχω κάνει ΠΟΛΛΑ παιδαγωγικά μαθήματα , και δικαούμαι την ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΕΠΑΡΚΕΙΑ !

Αν κάποιο άλλο τμήμα νομίζει πως και ΑΥΤΟ την δικαιούται τότε να κάνει ότι κάναμε και εμείς  και το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο θα κρίνει αν θα την πάρει ή όχι ...

Τα πράγματα ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΠΛΑ ! ! !

Αγαπητοί ΠΕ19 και ΠΕ20  οι σχολές μας ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΕΣ ( ή είναι και δεν το ξέρω ... κάναμε όλοι μήπως τα ίδια μαθήματα ?? Είχαμε τους ίδιους καθηγητές τα ίδια εργαστήρια ???? )  ΑΓΩΝΙΣΤΕΊΤΕ για την ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΕΠΑΡΚΕΙΑ  ΣΑΣ !

Έχετε κάποιους να ακολουθήσετε και αντι να τους λέτε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ , τους ΒΡΙΖΕΤΕ , τους ΥΠΟΤΙΜΑΤΕ , τους μειώνετε ! !

ΑΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΙ ( Ο σύλλογος αποφοίτων του ΔΤΨΣ) ΚΑΝΕΙΣ ΣΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΗΛΠΙΖΕ σε παιδαγωγική επάρκεια .....

Αλλά η κακομοιριά μερικών είναι ΤΟΟΟΟΣΟΟΟΟ μεγάλη....

Enjoy ....

Διορθώνω ... ΑΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΥΤΗ (Η ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΥΦΙΠΟΥΡΓΟΥ ΜΑΣ) ΚΑΝΕΙΣ ΣΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΗΛΠΙΖΕ σε παιδαγωγική επάρκεια .....
Ασε μας κ εσυ ρε φίλε ... σιγά μην έπαιρνες παιδαγωγική επάρκεια αν δεν ήταν αυτή συμφοιτητριά σου .... Στην Ελλάδα ζείς ... Τα πράγματα δεν θα μπορούσαν να είναι πιο απλά...Οντως ... Δεν κατηγορώ εσένα ...Επίσης σαν απόφοιτος ΤΕΙ που είμαι δεν πιστεύω  οτι μπορώ να βασιστώ κάπου ωστε να διεκδικίσω παιδαγωγική επάρκεια  μιας και δεν εχω κάνει παιδαγωγικά μαθήματα - εσύ που όντως  εκανες παιδαγωγικά μαθήματα πιστεύω οτι  την δικαιουσαι την επάρκεια -ΑΛΛΑ...ποιος θα πήγαινε κόντρα σε τόσους απόφοιτους πληροφορικής που μερικοί απ αυτούς δικαιούνται παιδαγωγική επάρκεια -μην το ξεχνάμε- που είναι στους πίνακες για να δικαιώσει μόνο ενα τμήμα αν δεν είχε κάποιο συμφέρον ???... Είναι η γνώμη μου αυτή και το λεω ξεκάθαρα ... Αλλά και εσύ όμως μην μας λές οτι διεκδίκησες και πήρες ... Αν δεν τα έλεγε η κόρη στον μπαμπά απευθείας ...ακόμα θα διεκδικούσες ... Σταμάτα λοιπόν να μιλάς για κακομοιρίες κτλ κτλ γιατί πολύ απλά ... Είσαι ευνοημένος ...
o...ΑΜΩ της γειτονιάς σου

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161201
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 509
Σύνολο: 519

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.