*

Αποστολέας Θέμα: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα  (Αναγνώστηκε 223177 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #140 στις: Οκτώβριος 04, 2009, 09:20:06 μμ »
«Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (ΑΕΙ) κατά την έννοια του άρθρου 16 παράγραφος 5 του Συντάγματος είναι τα ιδρύματα της Ανώτατης Εκπαίδευσης, η οποία αποτελείται από δύο παράλληλους τομείς: αα) τον πανεπιστημιακό τομέα, ο οποίος περιλαμβάνει τα Πανεπιστήμια, τα Πολυτεχνεία και την Ανώτατη Σχολή Καλών Τεχνών και ββ) τον τεχνολογικό τομέα, ο οποίος περιλαμβάνει τα Τεχνολογικά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (ΤΕΙ) και την Ανώτατη Σχολή Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης».

Το έχω ποστάρει ήδη 4 φορές. Και κάθε φορά που θα ρωτάς για τα ΤEI, θα στο θυμίζω για να σου λύνεται η όποια απορία..
Το ότι ισχύει το παραπάνω δε σημαίνει ότι τους δεσμεύει κάτι.
Με μία τροποποίηση πάλι μπορούν να κάνουν τη λαδιά τους…

Lost in Translation. Πολύ ωραία ταινία, την προτείνω ανεπιφύλακτα σε ολους. Πάμε να το αναλύσουμε και αυτό...

Μετά από χρόνια αντιπαραθέσεων μεταξύ ΑΕΙ και ΤΕΙ, μετά από προεδρικό διάταγμα που έλυσε το θέμα μια για πάντα, πιστεύεις ότι ο καινούργιος Υπουργός Παιδείας θα θελήσει να ανοίξει την ατζέντα ΑΕΙ – ΤΕΙ, τροποποιώντας το σύνταγμα και βάζοντας την τριτοβάθμια εκπαίδευση σε δυο ταχύτητες. Τα ΤΕΙ να αρχίζουν καταλήψεις. Πορείες στη βουλή τη μέρα που θα ψηφίζεται το νομοσχέδιο. Επεισόδια. Προσφυγές σε ελληνικά και ευρωπαϊκά δικαστήρια. Και ολα αυτα για να μην πάρουν τα ΤΕΙ πληροφορικής παιδαγωγική επάρκεια;;; Θα διαλυθεί η τριτοβάθμια εκπαίδευση για να μην πάρουν τα ΤΕΙ πληροφορικής παιδαγωγική επάρκεια;;;!!!

Δεν λέω όλα είναι πιθανά. Αλλά λαδιά δεν το λες. Όλα τα λάδια της Μινέρβα, Ελαις, Αλτις, Χωριό και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο ναι. Λαδιά πάντως όχι. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #141 στις: Οκτώβριος 04, 2009, 09:56:03 μμ »
Μέχρι τώρα, σύμφωνα με τα κριτήρια της ομάδας που ζητά υποστήριξη, εγώ και πολλοί άλλοι δηλώνουμε ΑΠΟΧΗ από τον αγώνα!
Κουράστηκα να το λέω. Ο σκοπός πρέπει να είναι κοινός. Ξεχάστε τον 1ο στόχο σας (ορισμός κριτηρίων για τις σχολές). Αυτός είναι στόχος της ΕΠΕ και πολλά άτομα του δικαστικού αγώνα είναι της ΕΠΕ.

Συνεχίζουμε την ανάλυση...

Τι σχέση έχει η ΕΠΕ; Καταρχάς τι είναι η ΕΠΕ; Αναγνωρίζεται από κάπου; Είναι επίσημο όργανο του κράτους; Την πληροφορική επάρκεια την έκρινε το Υπουργείο Παιδείας για όλα τα τμήματα ΠΕ19- ΠΕ20 στην εκπαίδευση. Σε αλλους τομείς όλα αυτά τα τμήματα έχουν διαφορετικά δικαιώματα. Άρα και το σχόλιο του Dimpas για τους Μηχανικούς δεν ισχύει.  

Την παιδαγωγική επάρκεια πάμε να πάρουμε. Όλοι μαζί. Γιατι αν την πάρεις μόνο εσύ psych@ra  και όχι εγώ, θα κάνω δικαστήριο. Και γενικά μέχρι να την πάρουν όλοι, θα συχνάσουμε στην Ευελπιδων. Πόσο δύσκολο είναι το καταλάβουμε αυτό;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 04, 2009, 10:23:24 μμ από Don Quixote »

Αποσυνδεδεμένος nfountou

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
    • nfountou.com
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #142 στις: Οκτώβριος 04, 2009, 10:44:15 μμ »
Μετά από χρόνια αντιπαραθέσεων μεταξύ ΑΕΙ και ΤΕΙ, μετά από προεδρικό διάταγμα που έλυσε το θέμα μια για πάντα, πιστεύεις ότι ο καινούργιος Υπουργός Παιδείας θα θελήσει να ανοίξει την ατζέντα ΑΕΙ – ΤΕΙ, τροποποιώντας το σύνταγμα και βάζοντας την τριτοβάθμια εκπαίδευση σε δυο ταχύτητες. Τα ΤΕΙ να αρχίζουν καταλήψεις. Πορείες στη βουλή τη μέρα που θα ψηφίζεται το νομοσχέδιο. Επεισόδια. Προσφυγές σε ελληνικά και ευρωπαϊκά δικαστήρια. Και ολα αυτα για να μην πάρουν τα ΤΕΙ πληροφορικής παιδαγωγική επάρκεια;;; Θα διαλυθεί η τριτοβάθμια εκπαίδευση για να μην πάρουν τα ΤΕΙ πληροφορικής παιδαγωγική επάρκεια;;;!!!
Αν παρει ολος ο κλαδος επαρκεια τοτε θα ζητησουν και ΟΟΟΛΟΙ οι αλλοι κλαδοι... πες ποιος πολιτικος θα υποστηριξει μια τετοια κινηση; ποιος θα παρει το βαρος και την ευθυνη; τι συνεπειες θα εχει κατι τετοιο; Φανταζομαι  οτι με την σημερινη πολιτικη αλλαγη θα βρεθει μια λυση η οποια θα ειναι γρηγορη, ευνοικη για τους περισσοτερους και χωρις πολιτικο κοστος... σκουπιστε, ψεκαστε τελειωσατε! Μια δευτερη εναλακτικη ειναι να μην γινει τιποτα διαφορετικο απο αυτο που συμβαινει... δεν μπορω να καταλαβω ομως γιατι εχετε μανια με την επαρκεια και δεν εχετε την ιδια μανια πχ με τους διορισμους στα δημοτικα που οταν θα γινει πραγματικα θα αδειασουν ολοι οι πινακες...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 04, 2009, 10:45:56 μμ από nfountou »
Η διαδικτυακή πύλη των αδιόριστων - http://adioristos.gr

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #143 στις: Οκτώβριος 04, 2009, 10:48:56 μμ »
Η αλήθεια είναι ότι αν πάρουν παιδαγωγική επάρκεια οι των ΤΕΙ, που προσωπικά δεν το νομίζω, θα ξεσηκωθούν και οι υπόλοιποι τεχνικοί κλάδοι. Πράγμα που εν μέρει καταργει την ύπαρξη της ΑΣΠΑΙΤΕ ή αλλιώς ΑΣΕΤΕΜ/ΣΕΛΕΤΕ. Εν ολίγοις θα ανοίξουν οι ασκοί του Αιόλου στην τεχνική εκπαίδευση και ειδικότητες παράλληλα
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #144 στις: Οκτώβριος 04, 2009, 10:54:37 μμ »
Μα nfountou ήδη ένα τμήμα έχει επάρκεια αν ισχύσει η τροπολογία. Είναι καλύτερο να την στερηθεί ή να πάρουμε όλοι; Ας το κάνουν και οι άλλοι κλάδοι κανένα πρόβλημα. Από τη στιγμή που κάποιος μπαίνει στην εκπαίδευση ή να θεωρείται de facto ότι είναι παιδαγωγικά επαρκής ή να μην μπαίνει καθόλου.
Τώρα αυτό για τα δημοτικά το λες σε μένα; Σε μένα; Ξέρεις πόσα προσωπικά μηνύματα έχω πάρει που μου λένε ότι θέλω να μπω στα δημοτικά για να λουφάρω;  Τα οποία εννοείται θα σχολιαστούν αργότερα...

Αποσυνδεδεμένος Dimpas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 19 Δ.Τ.Ψ.Σ Ετος εισόδου 1999
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #145 στις: Οκτώβριος 04, 2009, 10:58:45 μμ »
εσυ dimpas δεν παίζεσαι!δεν φτάνει που  πηρατε παιδαγωγικό σε μια νύχτα , μας λες και για το πως θα φτιαχτεί η παιδεία...Δεν πρόκειται να φτιαχτεί ποτέ στην χώρα μας η παιδεία διότι πολλοί καθηγητές μπαίνουν από το παράθυρο..Ποιος θα την φτιάξει;οι ευνοημένοι;
ο κυριος Λυκουρετζος τι να κάνει τώρα άραγε; πως αισθανεται που πήγε σπίτι του μετά από το έργο που άφησε; Άδική Ελλάδα, που τρως τους εργατικούς υφυπουργούς σου παρόλο που έχουν κάνει τόσα για σένα... Θα σε θυμόμαστε για πάντα κύριε υφυπουργέ!!!προλάβατε και εσεις να κάνετε κάτι για την παιδεία....

ΔΕΝ ΠΗΡΑΜΕ ΣΕ ΜΙΑ ΝΥΧΤΑ την επάρκεια ...

Αν ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΜΗΝ ΜΙΛΑΣ !

Είμαι στην ΠΡΩΤΗ ΦΟΥΡΝΙΑ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ και ξέρω τι έχει γίνει και τι ΟΧΙ !

ΟΙ ενέργειες ξεκινούν το 2003 ,

Τώρα ΑΝ εσείς ΔΕΝ ΚΑΝΑΤΕ ΤΙΠΟΤΑ , ΔΕΝ ΦΤΑΙΜΕ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΝΑΜΕ ! ! !

Δεν θα έρθει ΠΟΤΕ απο μόνη της η παιδαγωγική επάρκεια !

Αλήθεια το ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΤΜΗΜΑ έκανε κάτι για να την διεκδικήσει ???

Αυτό πρέπει να σε αφορά και να σε προβληματίζει , και όχι ότι ΕΜΕΙΣ το καταφέραμε....

Για αυτό το ΞΑΝΑΛΕΩ !  

ΚΑΝΤΕ ΑΓΩΝΑ , φτιάξτε ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥΣ και αφού θέλετε παιδαγωγική επάρκεια , ΖΗΤΗΣΤΕ ΤΗΝ ΑΠΟ ΤΟ Π.Ι !

Αφήστε ΑΥΤΟ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙ !

Εγώ μπορώ να σου πώ ότι ΝΑΙ ΕΧΕΙΣ , ή ΟΧΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ !

Απευθύνσου σε κάποιον που είναι ο ΑΡΜΟΔΙΟΣ , όχι σε μένα ......

Όσο για την παιδεία , στην χώρα μας , πρέπει να γίνει ΠΟΛΥ δουλειά ,για να ΥΠΑΡΞΕΙ , και αν δεν το καταλαβαίνεις αυτό , ΣΗΜΕΡΑ υπάρχει μόνο ΓΝΩΣΗ , παιδεία  ΚΑΝΕΝΑ ΣΧΟΛΕΙΟ-ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ δεν παρέχει....


Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #146 στις: Οκτώβριος 04, 2009, 11:01:40 μμ »
Η αλήθεια είναι ότι αν πάρουν παιδαγωγική επάρκεια οι των ΤΕΙ, που προσωπικά δεν το νομίζω, θα ξεσηκωθούν και οι υπόλοιποι τεχνικοί κλάδοι. Πράγμα που εν μέρει καταργει την ύπαρξη της ΑΣΠΑΙΤΕ ή αλλιώς ΑΣΕΤΕΜ/ΣΕΛΕΤΕ. Εν ολίγοις θα ανοίξουν οι ασκοί του Αιόλου στην τεχνική εκπαίδευση και ειδικότητες παράλληλα

Αν πάρουν τα ΑΕΙ θα πάρουν και τα ΤΕΙ. Αν πάρουν τα ΤΕΙ θα πάρουν και τα ΑΕΙ. Πες μου με επιχειρήματα που διαφωνείς σε αυτό και όχι τι νομίζεις. Και ας γίνει και ο τρίτος παγκόσμιος πόλεμος. Ποσώς με ενδιαφέρει.

Αποσυνδεδεμένος nfountou

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
    • nfountou.com
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #147 στις: Οκτώβριος 04, 2009, 11:19:36 μμ »
Μα nfountou ήδη ένα τμήμα έχει επάρκεια αν ισχύσει η τροπολογία. Είναι καλύτερο να την στερηθεί ή να πάρουμε όλοι; Ας το κάνουν και οι άλλοι κλάδοι κανένα πρόβλημα. Από τη στιγμή που κάποιος μπαίνει στην εκπαίδευση ή να θεωρείται de facto ότι είναι παιδαγωγικά επαρκής ή να μην μπαίνει καθόλου.
Τώρα αυτό για τα δημοτικά το λες σε μένα; Σε μένα; Ξέρεις πόσα προσωπικά μηνύματα έχω πάρει που μου λένε ότι θέλω να μπω στα δημοτικά για να λουφάρω;  Τα οποία εννοείται θα σχολιαστούν αργότερα...
φιλε Don Quixote απλα δειχνει (και μαλλον ειναι) απιθανο να γινει κατι τετοιο... αναφερα τους λογους παραπανω... αυτο που θελω να πω με λιγα λογια ειναι οτι οταν μπαινει κανεις σε τετοιες διαδικασιες καλο ειναι να ζηταει πραγματα εφικτα, που θα αρεσαν σε ολους. Αν τωρα εσας σας φαινεται εφικτο δεν μπορω να πω κατι παραπανω πανω σε αυτο, ο καθενας εχει την αποψη του... απλα μην περιμενετε να υποστηριξει την αποψη σας ο καθενας του κλαδου.
Η διαδικτυακή πύλη των αδιόριστων - http://adioristos.gr

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #148 στις: Οκτώβριος 04, 2009, 11:43:31 μμ »
φιλε Don Quixote απλα δειχνει (και μαλλον ειναι) απιθανο να γινει κατι τετοιο... αναφερα τους λογους παραπανω... αυτο που θελω να πω με λιγα λογια ειναι οτι οταν μπαινει κανεις σε τετοιες διαδικασιες καλο ειναι να ζηταει πραγματα εφικτα, που θα αρεσαν σε ολους. Αν τωρα εσας σας φαινεται εφικτο δεν μπορω να πω κατι παραπανω πανω σε αυτο, ο καθενας εχει την αποψη του... απλα μην περιμενετε να υποστηριξει την αποψη σας ο καθενας του κλαδου.

Συνάδελφε και φίλε nfountou, o κλάδος ΠΕ19-ΠΕ20, αυτή τη στιγμή μοιάζει σαν ένας ξύλινος πύργος jenga. Αν βγάλεις ένα κομμάτι, θα καταρρεύσει. Αυτό που περιμένω και ελπίζω, είναι να βγούμε ενωμένοι από όλη αυτή την κρίση, και όλοι μαζί μετά να πάμε να διεκδικήσουμε διορισμούς. Και δεν μιλάμε για 100 – 200 θέσεις. Μιλάμε για χιλιάδες...

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #149 στις: Οκτώβριος 05, 2009, 03:37:15 πμ »
Μέχρι τώρα, σύμφωνα με τα κριτήρια της ομάδας που ζητά υποστήριξη, εγώ και πολλοί άλλοι δηλώνουμε ΑΠΟΧΗ από τον αγώνα!
Κουράστηκα να το λέω. Ο σκοπός πρέπει να είναι κοινός. Ξεχάστε τον 1ο στόχο σας (ορισμός κριτηρίων για τις σχολές). Αυτός είναι στόχος της ΕΠΕ και πολλά άτομα του δικαστικού αγώνα είναι της ΕΠΕ.
Την παιδαγωγική επάρκεια πάμε να πάρουμε. Όλοι μαζί. Γιατι αν την πάρεις μόνο εσύ psych@ra  και όχι εγώ, θα κάνω δικαστήριο. Και γενικά μέχρι να την πάρουν όλοι, θα συχνάσουμε στην Ευελπιδων. Πόσο δύσκολο είναι το καταλάβουμε αυτό;
Το θέμα είναι ότι τα δικαστήρια κρατάνε πολύ. Μέχρι να βγει μια απόφαση ο άλλος που δεν έχει προϋπηρεσία σε έχει προσπεράσει στον πίνακα για πλάκα. Ότι είναι να γίνει πρέπει να γίνει μια και καλή. Χτυπάμε στην καρδιά και όχι στα πόδια. Δε θα συμμετέχω σε αγώνα, μετά να βγει απόφαση μόνο για 3-4 σχολές (επειδή έγινε η "κρίση" των σχολών) και μετά από πολλά χρόνια να ανασυντάσσομαι και να κάνω δεύτερο αγώνα για το "περίσσευμα" (τα τμήματα που δεν κατάφεραν να αποκτήσουν Π.Κ.). Αν είναι να δώσουν παιδαγωγική κατάρτιση να τη δώσουν σε όλους. Όχι τμηματικά. Γενικά το ίδιο πράγμα λέμε με την διαφορά ότι εσύ δέχεσαι την φάση της "κρίσης" των σχολών ενώ εγώ όχι. Ευελπιστείς ότι αν αγωνιστούμε όλοι θα καταφέρουν και τα ΤΕΙ να πάρουν την Π.Κ. ενώ εγώ είμαι καχύποπτος (στο συγκεκριμένο θέμα) γιατί έχουν δει πολλά τα μάτια μου μέχρι τώρα και περιμένω μεγάλες εκπλήξεις στον κλάδο της πληροφορικής. Ίσως αυτές κάποια στιγμή να αλλάξουν και να είναι ευχάριστες για όλους μας...
Μετά από χρόνια αντιπαραθέσεων μεταξύ ΑΕΙ και ΤΕΙ, μετά από προεδρικό διάταγμα που έλυσε το θέμα μια για πάντα, πιστεύεις ότι ο καινούργιος Υπουργός Παιδείας θα θελήσει να ανοίξει την ατζέντα ΑΕΙ – ΤΕΙ, τροποποιώντας το σύνταγμα και βάζοντας την τριτοβάθμια εκπαίδευση σε δυο ταχύτητες. Τα ΤΕΙ να αρχίζουν καταλήψεις. Πορείες στη βουλή τη μέρα που θα ψηφίζεται το νομοσχέδιο. Επεισόδια. Προσφυγές σε ελληνικά και ευρωπαϊκά δικαστήρια. Και ολα αυτα για να μην πάρουν τα ΤΕΙ πληροφορικής παιδαγωγική επάρκεια;;; Θα διαλυθεί η τριτοβάθμια εκπαίδευση για να μην πάρουν τα ΤΕΙ πληροφορικής παιδαγωγική επάρκεια;;;!!!
Αν παρει ολος ο κλαδος επαρκεια τοτε θα ζητησουν και ΟΟΟΛΟΙ οι αλλοι κλαδοι... πες ποιος πολιτικος θα υποστηριξει μια τετοια κινηση; ποιος θα παρει το βαρος και την ευθυνη; τι συνεπειες θα εχει κατι τετοιο; Φανταζομαι  οτι με την σημερινη πολιτικη αλλαγη θα βρεθει μια λυση η οποια θα ειναι γρηγορη, ευνοικη για τους περισσοτερους και χωρις πολιτικο κοστος... σκουπιστε, ψεκαστε τελειωσατε! Μια δευτερη εναλακτικη ειναι να μην γινει τιποτα διαφορετικο απο αυτο που συμβαινει... δεν μπορω να καταλαβω ομως γιατι εχετε μανια με την επαρκεια και δεν εχετε την ιδια μανια πχ με τους διορισμους στα δημοτικα που οταν θα γινει πραγματικα θα αδειασουν ολοι οι πινακες...
nfountou γιατί λες ότι θα πάρει βάρος και ευθύνη ο πολιτικός; Αυτή δεν είναι η δουλειά του; Να αναλαμβάνει βάρη και ευθύνες. Η αναβάθμιση της παιδείας είναι μεγάλο βάρος. Κάποια στιγμή όμως πρέπει να κάνουμε κάτι για αυτό. Αν είναι να τους ξεκουράζουμε τότε δε χρειάζεται να αγωνιζόμαστε για τίποτα. Είναι κακό να αγωνιστούμε για την παιδαγωγική μας κατάρτιση; Όχι μόνο εμείς αλλά και οι άλλες ειδικότητες! Δηλαδή όποτε τους συμφέρει είμαστε καθηγητές σε δημοτικά και όποτε θέλουν λένε ότι δεν έχουμε Π.Κ.; Ως εδώ! Μέχρι τώρα όλο μπαλώματα για να διορίσουμε την μία ομάδα και την άλλη. Τέλος. Είμαστε ένας ενιαίος κλάδος και επειδή μας έχουν βάλει όλους στο ίδιο τσουβάλι πρέπει ο ίδιος ο λαός να έχει λογικές απαιτήσεις (η απαίτηση για Π.Κ. είναι λογική κατα τη γνώμη μου) και εφόσον κρίνονται αυτές σωστές, να υλοποιούνται. Δύσκολο ξεδύσκολο κάποια πράγματα πρέπει να αλλάξουν. Με τον αγώνα όλων μας θα αλλάξουν ακόμα πιο σύντομα.
Μανία με την επάρκεια έχουμε γιατί όλοι έχουν την καραμέλα και μας το χτυπάνε συνέχεια. Λες και αυτός που πιστοποιεί την κατάρτιση του, την εφαρμόζει κατα γράμμα... Μανία έχουμε γιατί μέχρι τώρα είναι το δαχτυλίδι και όποιος το φοράει είναι αρχηγός στην εκπαίδευση... Κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσει αυτό. Δεν πάει άλλο.
Δεν ανέφερα καθόλου τον αγώνα για την εισαγωγή στα δημοτικά γιατί αυτή τη χρονική περίοδο μας αποσπά την προσοχή και έχει απόλυτη προτεραιότητα το θέμα του νέου χαρακτηρισμού μόνο για το τμήμα ΔΤΨΣ.
Η αλήθεια είναι ότι αν πάρουν παιδαγωγική επάρκεια οι των ΤΕΙ, που προσωπικά δεν το νομίζω, θα ξεσηκωθούν και οι υπόλοιποι τεχνικοί κλάδοι. Πράγμα που εν μέρει καταργει την ύπαρξη της ΑΣΠΑΙΤΕ ή αλλιώς ΑΣΕΤΕΜ/ΣΕΛΕΤΕ. Εν ολίγοις θα ανοίξουν οι ασκοί του Αιόλου στην τεχνική εκπαίδευση και ειδικότητες παράλληλα
Ναι! να ξεσηκωθούν όλες οι ειδικότητες. Δεν καταργήται η ΑΣΠΑΙΤΕ. Θα εξακολουθεί να δίνει πτυχία με τα οποία θα προηγείσαι στους πίνακες, ακόμα και αν έχεις καταφέρει να βάλεις παιδαγωγικά μαθήματα στη σχολή σου και έχει ονομαστεί καθηγητική. Μα καλά, αυτοί που διδάσκουν παιδαγωγικά μαθήματα δεν το κυνηγάνε να πάρουν ώρες στην Τριτοβάθμια;
ΚΑΝΤΕ ΑΓΩΝΑ , φτιάξτε ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥΣ και αφού θέλετε παιδαγωγική επάρκεια , ΖΗΤΗΣΤΕ ΤΗΝ ΑΠΟ ΤΟ Π.Ι !
Αφήστε ΑΥΤΟ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙ !
Εγώ μπορώ να σου πώ ότι ΝΑΙ ΕΧΕΙΣ , ή ΟΧΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ !
Απευθύνσου σε κάποιον που είναι ο ΑΡΜΟΔΙΟΣ , όχι σε μένα ......
Όσο για την παιδεία , στην χώρα μας , πρέπει να γίνει ΠΟΛΥ δουλειά ,για να ΥΠΑΡΞΕΙ , και αν δεν το καταλαβαίνεις αυτό , ΣΗΜΕΡΑ υπάρχει μόνο ΓΝΩΣΗ , παιδεία  ΚΑΝΕΝΑ ΣΧΟΛΕΙΟ-ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ δεν παρέχει....
Dimpas, όλο για κρίση μιλάς και απ ότι κατάλαβα σε συμφέρει να πάρουν πολύ λίγα τμήματα παιδαγωγική κατάρτιση.
Τότε θα έχεις να κάνεις ξανά με όλους. Sorry αν παρεξήγησα τα λόγια σου αλλά αυτό το συμπέρασμα βγάζω.
Αν πραγματικά νοιάζεσαι και εσύ και όλοι αυτοί που μιλάνε για ΚΡΙΣΗ, τότε θα έπρεπε να υποστηρίζεις την άποψη ότι πρέπει να καταρτιστούν παιδαγωγικά ΟΛΟΙ ανεξαιρέτως, από τεχνικές ειδικότητες μέχρι και οι μαθηματικοί, φυσικοί κλπ (οι τελευταίοι απ ότι ακούω δεν έχουν παιδαγωγικά στη σχολή τους). Η παρούσα κατάσταση βολεύει αρκετούς. Έλα όμως που οι υπόλοιποι που είναι από κάτω μπορούν συσπειρωμένοι να φέρουν την επανάσταση στο χώρο της εκπαίδευσης!

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #150 στις: Οκτώβριος 05, 2009, 08:21:44 πμ »
Παράθεση
...θέλουμε να μπείτε στα δημοτικά κύριε «Κιχώτη» αλλά όχι για να παίζουν τα παιδιά Πέρη και Κάτια...
Παράθεση
...Γιατί θέλεις να μπεις στα δημοτικά και δεν πας να δουλέψεις στον ιδιωτικό τομέα;...
Παράθεση
...Τι τμήμα έχεις τελειώσει;...
Είναι κάποια από τα προσωπικά μηνύματα που μου έχουν στείλει. Και απ’ότι έχετε καταλάβει δεν μπορώ να αφήσω τίποτα αναπάντητο και επειδή και άλλοι θα έχουν τέτοιες απορίες:

Στα δημοτικά δεν θα πάμε μόνο για να διδάξουμε. Τεχνική υποστήριξη στους Η/Υ και στο δίκτυο, (αν δεν υπάρχει δίκτυο το φτιάχνουμε) εννοείται είναι αποκλειστικά δική μας ευθύνη.
Επίσης κάτι προγράμματα στυλ επαφος, θα παψουν να υπάρχουν. 2-3 άτομα να μαζευτούμε να φτιάξουμε ένα πρόγραμμα ΔΩΡΕΑΝ (είχα κάνει σε ένα εξάμηνο παρόμοιο με visual basic και access, αλλά πλέον ασχολούμαι ελάχιστα με προγραμματισμό, για κάποιον γνώστη όμως είναι πανεύκολο)  για όλα τα δημοτικά, ώστε να γλιτώσουν και οι πρωτοβάθμιες το χαράτσι του επαφος κάθε χρόνο.
Ακόμα δεν γίνεται να υπάρχει πληροφορικός σε δημοτικό, και να μην υπάρχει ιστοσελίδα. Ένα ελεύθερο CMS (joomla ή drupal), ένα pdf από τορενταδικο και μια εβδομάδα διάβασμα (για όποιον δεν ξέρει), και έτοιμη.
Παράλληλα θεωρώ ότι από τις τελευταίες τάξεις του δημοτικού, μια απλή γλώσσα προγραμματισμού (Logo, Basic) και μερικές γνώσεις αλγοριθμικών δομών (ακολουθία, επιλογή, επανάληψη) δεν θα ήταν άσχημη ιδέα. Αν καταφέρουμε να κάνουμε τα παιδιά να σκεφτούν και να προβληματιστούν πάνω σε αυτή τη λογική, θα είναι κάτι κοσμογονικό για το χώρο της πρωτοβάθμιας.
Και μια - δυο ώρες την εβδομάδα για όποιον συνάδελφο της πρωτοβάθμιας θέλει να ρωτήσει κάτι σχετικό με τους υπολογιστές, πιστεύω θα μας περισσεύουν.
Εννοείται όμως ότι δεν έχουμε καμιά απολύτως σχέση με γραμματειακές δουλειές.

Και δεν πρόκειται να πω τι ΤΕΙ έχω τελειώσει. Για όποιον ενδιαφέρεται όμως η σχολή μου έχει "ΜΗΔΕΝ" μαθήματα Πληροφορικής και "ΜΗΔΕΝ" μαθήματα παιδαγωγικών. Αν πάλι κάποιος δεν καταλαβαίνει τι εννοώ με το "ΜΗΔΕΝ" να το πω πιο ξεκάθαρα. ΕΝΩΜΕΝΟΙ – ΔΙΟΡΙΣΜΕΝΟΙ.

Αποσυνδεδεμένος almiaris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #151 στις: Οκτώβριος 05, 2009, 10:38:09 πμ »
Λόγω του ότι παρατηρώ ότι υπάρχουν προστριβές πιστεύω πώς πρέπει να ξεκαθαριστεί κάτι.
Το γεγονός είναι ότι άνοιξε ο δρόμος... Αυτό είναι το πιο σημαντικό.
Μαζί με τον δρόμο που άνοιξε φάνηκε και ο τρόπος που πρέπει να ακολουθηθεί και από άλλα όμορα τμήματα, δηλ όλα τα τμήματα Πληροφορικής, ώστε να λάβουν και αυτά Παιδαγωγική επάρκεια.

Τόσο καιρό βλέπω να έχουν ανοίξει οι ασκοί το Αιόλου χωρίς να έχουμε καταλάβει την ουσία. Βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος. Η κίνηση του ΔΤΨΣ είναι η αφορμή ώστε πλέον να πάψουν άλλα τμήματα που δεν έχουν σχέση με την Πληροφορική να λαμβάνουν θέσεις στην εκπαίδευση. Γιατί ο μαθηματικός και ο φυσικός να έχουν οργανική θέση ΠΕ19-20??? Έτσι, ακολουθώντας την τακτική που αποδίδει όπως φάνηκε και όλα τα άλλα τμήματα Πληροφορικής μπορούν να ακολουθήσουν τον ίδιο δρόμο...

Το αποτέλεσμα θα είναι το θεμιτό. Μόνο απόφοιτοι τμημάτων Πληροφορικής θα έχουν δικαίωμα να διοριστούν στην Εκπαίδευση σε θέσεις που δικαιωματικά μας ανήκουν. Κανείς πτυχιούχος μη Πληροφορικού τμήματος σε θέση ΠΕ19- ΠΕ20.

Αυτός είναι ο στόχος και εκεί πρέπει να εστιάσουμε.

Αγαπητοί συνάδελφοι μόνο με ομόνοια και μόνο ενωμένοι μπορούμε να έρθουμε στο επιθυμητό αποτέλεσμα.

Αλέξανδρος Μίαρης
Απόφοιτος ΔΤΨΣ

Αποσυνδεδεμένος nfountou

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
    • nfountou.com
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #152 στις: Οκτώβριος 05, 2009, 10:45:14 πμ »
psych@ra ουσιαστικα το ιδιο πραγμα λεμε...

Παράθεση
Συνάδελφε και φίλε nfountou, o κλάδος ΠΕ19-ΠΕ20, αυτή τη στιγμή μοιάζει σαν ένας ξύλινος πύργος jenga. Αν βγάλεις ένα κομμάτι, θα καταρρεύσει. Αυτό που περιμένω και ελπίζω, είναι να βγούμε ενωμένοι από όλη αυτή την κρίση, και όλοι μαζί μετά να πάμε να διεκδικήσουμε διορισμούς. Και δεν μιλάμε για 100 – 200 θέσεις. Μιλάμε για χιλιάδες...
Don Quixote επειδη ακριβως βλεπω και εγω οτι μοιαζει με jenga για αυτο ακριβως αναφερω τις σκεψεις μου οι οποιες νομιζω οτι δεν ειναι παραλογες. Ιδεες οι οποιες επιρεαζουν πολλους παραγοντες ευκολα μπορουν να αντικρουστουν. Παρολα αυτα ομως σιγουρα υπαρχουν τροποι, εχει αναφερει αρκετους ο psych@ra σε προηγουμενα του ποστ.
Η διαδικτυακή πύλη των αδιόριστων - http://adioristos.gr

Αποσυνδεδεμένος kshl

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #153 στις: Οκτώβριος 05, 2009, 11:50:33 πμ »
Εγώ πάντως επιμένω ότι η επάρκεια θα πρέπει να συνεχίσει να δίνει προβάδισμα στους πίνακες ωρομισθιων-αναπληρωτών, αλλά να δίνει πχ +5 ή +10 βαθμούς στον ΑΣΕΠ, αντί για +45 που δίνει σήμερα. Έτσι θα πάψει να είναι ζήτημα ζωής και θανάτου.

Ώς απόφοιτος ΑΕΙ θεωρώ τους απόφοιτους ΤΕΙ εν δυνάμει ισάξιους ή και καλύτερους σε κάθε επίπεδο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161201
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 539
Σύνολο: 548

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.