*

Αποστολέας Θέμα: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα  (Αναγνώστηκε 223263 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nfountou

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
    • nfountou.com
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #196 στις: Οκτώβριος 06, 2009, 11:25:42 πμ »
Οσοι πατανε σε σταθερο εδαβος καλο ειναι να δειχνουν εστω λιγο σεβασμο σε εκεινους που βλεπουν την γη να τρεμει κατω απο τα ποδια...
Η διαδικτυακή πύλη των αδιόριστων - http://adioristos.gr

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

nikit

  • Επισκέπτης
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #197 στις: Οκτώβριος 06, 2009, 11:41:23 πμ »
ξέχασα και το τελευταίο! Εσύ nikit ζητάς στοιχεία των συναδέλφων για να δεις ποιοι δουλεύουν εκκλησιαστικά, ενισχυτική κλπ.
Τι θέλεις να πεις με αυτό;Επειδή ο άλλος μπήκε με μέσο ενισχυτική ή είχε μπάρμπα θεολόγο για αυτό κάνατε και εσεις την κουτσουκέλα σας; Ετσι πάει; κλέβει να κλέψω; χαιρομαι που φανερώνεστε συνέχεια για το πως έγινε αυτή η τροπολογία.κρίμα που κάθεστε και μετράτε και τα μαθήματα...
αυτό ισχύει στην Ελλάδα, έκλεψες εσύ, θα κλέψω και εγώ όχι μόνο το ίδιο αλλά και περισσότερο...
Μπράβο στους παιδαγωγούς, που έκαναν μια μεγάλη αδικία για να ισοσκελίσουν άλλες αδικίες...
Αντι να κάθεστε να κάνετε παιχνίδια κάποιοι για το πως θα φάτε τον συναδελφό σας στην στροφή να μάθετε να διαμαρτύρεστε σε αυτούς που τα κάνουν!Δεν είδα και πολλούς να πάνε στην Β βάθμια να φώνάξουν για την ενισχυτική!Φωνάζουν στις καφετέριες και στα forum και από πίσω βάζουν τον μπαμπά να βάλει μέσο...
Εκπαιδευτικός που έχει αυτοσκοπό τον διορισμό κάνει εκπτώσεις και κυρίως ηθικές...Να τα βράσω εγώ τότε τα παιδαγωγικά με τροπολογίες, τις ενισχυτικές με μέσο κλπ!!!!

Καταρχήν και εγώ σε φροντιστήριο δουλεύω και ωρομίσθια πολλά χρόνια!!!Μπορεί να μη πιστεύεις ότι έχω κάνει τα μαθήματα που λέω αλλά αν σου έστελνα την αναλυτική μου βαθμολογία θα το πίστευες γιατί θα το έβλεπες!!Ούτε πλούσιο μπαμπά έχω ούτε κάτι σίγουρο ούτε βύσμα!!!
Όσο για την προυπηρεσία μου δεν είναι ούτε απο μια ώρα που αποκτήθηκε με παραθυράκια μορίων κύριε apostolis...

Και κάτι άλλο...η ερώτηση για την Σιβίτανίδειο και τα εκκλησιαστικά ήταν καθαρά ρητορική ΄προς τον κύριο Ρονιώτη...γιατί δυστυχώς ξέρω τα ονόματα..και επειδή τα είδα κάτω απ την επιστολή που στάλθηκε γι αυτό το σχολίασα!!!
Όσο για τις κουτσουκέλες που προσάπτετε απ το καλοκαίρι χωρίς βέβαια να ακούτε ότι οι προσπάθειες έχουν ξεκινήσει 6 χρόνια πριν...και πολύ πριν η κόρη του υπουργού στο τμήμα...είναι τελείως άστοχες!!!
Είδα λοιπόν πόσοι φώναξαν για τις αναθέσεις μαθημάτων πριν ένα χρόνο,είδα πόσοι φωνάζουν για τα παραθυράκια μορίων,είδα πόσοι φωνάζουν για την αδικία με την ωρομισθία στα δημοτικά και πόσοι φώναξαν ότι η ΔΟΕ συζητάει να κάνουν Πληροφορική και Θεατρολογία στα δημοτικά οι δάσκαλοι και να φύγουν οι ειδικότητες...
Εγώ συνάδελφε είμαι απο αυτούς που δεν φωνάζουν απ τα forums μόνο...είμαι απο αυτους τους γραφικούς που στο ΥΠΕΠΘ πάει και κάνει αιτήσεις με ερωτήματα κάτω στο πρωτόκολλο και έχει κάνει συλλογή απο χαρτάκια...με απαντήσεις τυπικές και βασισμένες σε νόμους...μήπως να στα στείλω κι αυτά με fax???

nikit

  • Επισκέπτης
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #198 στις: Οκτώβριος 06, 2009, 12:01:44 μμ »
Κύριε Ρονιώτη μπορείς σε παρακαλώ να μας πεις απ αυτούς που υπογράφουν πόσοι δουλεύουν ήδη στη Σιβιτανίδειο,σε εκκλησιαστικά ή σε άλλες θεσεις??
Για τους συμμετέχοντες έχουμε όνομα, σχολή, τηλέφωνο και e-mail. Άρα, δυστυχώς δεν μπορώ να απαντήσω στην ερώτηση σου.

Μη λυπάσαι..Επειδή ακριβώς είδα τα ονόματα και ξέρω μερικά άτομα...γι αυτό η ερώτηση ήταν καθαρά ρητορική...
απ ότι βλέπω η παρουσία μου ενοχλεί δεν θα απαντήσω ξανά γιατί δεν έχει νόημα...
Και για μένα αδικία είναι κι αυτό που γίνεται με την ΑΣΠΑΙΤΕ...γιατί ενας που δήλωσε Αθήνα αλλά δεν μπήκε έχει τα ίδια προσόντα και παραπάνω, με κάποιον που μπήκε στα Γιάννενα αλλά διαλέγουμε μια μόνο πόλη!!!
Για μένα οι αδικίες είναι πάρα πολλές και η ανηθικότητα κυριαρχεί στον κλάδο μας...αλλά η δική μου συνείδηση είναι απόλυτα ήσυχη...θα χαιρόμουν πάρα πολύ αν ο αγώνας δεν είχε ξεκινήσει με ύβρεις,προσβολές και λασπολογία εναντίον αποφοίτων ενός τμήματος.
Επίσης για όσα λέγονται περί κουτσουκελών και διαδικασίες μιας νύχτας...ο σύλλογος αποφοίτων έχει όλα τα στοιχεία και τα έγγραφα για τα οποία είναι ενήμεροι και οι επικεφαλείς του αγώνα..

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #199 στις: Οκτώβριος 06, 2009, 12:08:55 μμ »
Έχετε ξεφύγει τελείως από το θέμα
Κοιτάξτε λίγο τον τίτλο του

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

nikit

  • Επισκέπτης
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #200 στις: Οκτώβριος 06, 2009, 12:10:57 μμ »
Εγώ δεν ξαναμιλάω ούτε απαντώ σε τίποτα...Σας ευχαριστώ συνάδελφοι...Καλή συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #201 στις: Οκτώβριος 06, 2009, 06:52:45 μμ »
Δεν θέλω με αυτό να περιορίσω την κίνηση μας σε μία μόνο ομάδα πληροφορικών, απλά αυτή τη συγκεκριμένη στιγμή αυτοί είμαστε που κινούμαστε δικαστικά.
elia έχεις προσέξει ότι μέσα σε αυτή την κίνηση είναι και ΠΕ20;
Εγώ πρόσεξα ότι έχει περιοριστεί η κίνηση σας προς όφελος των ΠΕ19.
Μήπως οι απόφοιτοι ΤΕΙ που συμμετέχουν στην κίνηση έχουν ελπίδες για αναγνώριση ενώ άλλοι όχι;
Την κίνηση σας την βλέπω ως κίνηση για μία ομάδα πληροφορικών. Άσχετα εάν μέσα σε αυτούς υπάρχουν και άτομα που κινδυνεύουν από την "κρίση".
Σταματήστε να κόβετε κομμάτια από ολόκληρα κείμενα και να τα παρερμηνεύετε ... κατάντησε κουραστικό!
Εγώ ποτέ δεν έκανα διαχωρισμό ΑΕΙ-ΤΕΙ, μιλούσα για τελείως άσχετο θέμα ...
Άσε που σε καμία περίπτωση δεν είναι προς όφελος μας το να περιοριστεί η κίνηση μας στους ΠΕ19, αλλιώς θα την ξεκινάγαμε από την αρχή έτσι ... εμάς μας συμφέρει να είμαστε ενωμένοι όλοι, και οι 5000+, αδιόριστοι ΠΕ19/20.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2009, 07:20:38 μμ από elia »

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #202 στις: Οκτώβριος 06, 2009, 07:07:59 μμ »
Για όποιον δε με πιστεύει. Γνωστός μου μου έστειλε στόχους της ομάδας του δικαστικού αγώνα και με κάνει να επιμένω ακόμα περισσότερο για την άποψη που έχω με το θέμα. Διαβάστε εδώ:

"Αρχικά θα ήθελα να καταδείξω μια στρέβλωση με την "πληροφορική στην Ελλάδα". Διακρίνω τρία σύνολα Πληροφορικών με πτυχία τριτοβάθμιας ανώτατης εκπαίδευσης τα οποία δεν συμπιπτουν:
    Ι) το σύνολο των τμημάτων ΑΤΕΙ και ΑΕΙ κατά τα ΠΔ επαγγελματικών δικαιωμάτων Πληροφορικής που ισχύουν και σας έστειλα
    ΙΙ) το σύνολο των τμημάτων κατά τα ΠΕ19 - ΠΕ20
    ΙΙΙ) το σύνολο των τμημάτων κατά την ποσοτική αξιολόγηση της ΕΠΕ η οποία είναι βασισμένη σε παγκόσμια πρότυπα της ACM  [1] και βρίσκεται στο διαδίκτυο [2] και δείχνει ποιά τμήματα μπορούν να επικαλλούνται δεσμούς με την Πληροφορική Επιστήμη βάσει τον αριθμό των μαθημάτων που διδάσκονται (υποχρεωτικά και επιλογής).
....
Απο την άλλη δεν γνωρίζω αν το τμήμα σας ή αν άλλα τμήματα Οικονομικής Επιστήμης, Ενέργειας, Αυτοματιστών, Τοπογράφων-Γεωπληροφορικής (ΑΕΙ, ΑΤΕΙ) έχουν, κατά την παραπάνω προσέγγιση, "παιδαγωγική διάσταση". Γνωρίζω να σας πω όμως για ένα "παρόμοιο τμήμα", το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας - Εφαρμοσμένης Πληροφορικής που συνδυάζει θαυμάσια και την Πληροφορική Επιστήμη αλλά και την Οικονομική Επιστήμη και είναι σύμφωνο με τα Ι) και ΙΙΙ). Επομένως είναι ένα τμήμα που, κατά την παραπάνω προσέγγιση, μπορεί να ζητάει αναγνώριση καθηγητικής σχολής και ευχαρίστως θα αγωνιστώ για αυτό.

Καταλήγω επομένως να έχω σοβαρούς ενδοιασμούς με το αν πρέπει να μαχηθώ δικαστικά για τμήματα που δεν τηρούν τις προϋποθεσεις Ι) και ΙΙΙ), από τις οποίες πηγάζει και η παιδαγωγικότητα μιας σχολής. Το ότι κάποια τμήματα (όπως και το δικό μου) έχουν ΚΑΙ παιδαγωγικά μαθήματα είναι ένα παραπάνω επιχείρημα για την "καθηγητική επάρκεια" που πρέπει να πάρουμε σαν αμιγή τμήματα της Πληροφορικής Επιστήμης. Αυτό είναι και το απαντητήριο μήνυμα μου σε εμαιλ που στάλθηκε και έπρεπε να δηλώσουμε την θέση μας.

Τέλος δηλώνω ότι έχω σκοπό να στηρίξω με κάθε μέσο τα τμήματα τα οποία θέλουν να προσθέσουν μαθήματα Πληροφορικής και να χαρακτηριστούν τμήματα Πληροφορικής κατά το Ι) και το ΙΙΙ) και ότι θα παρέχω ως μέλος της ΕΠΕ κάθε δυνατότητα που μπορώ για την επίσπευση των διαδικασιών ώστε να αποκτήσουν κατά σειρά "πληροφορική επάρκεια" και μετά την "καθηγητική επάρκεια".

Ας μου σχολιάσει τώρα κάποιος και να μου πει εάν αυτό είναι μήνυμα ενότητας ή όχι  >:(

Αυτή δεν ήταν επίσημη άποψη της ομάδας, ήταν η ατομική άποψη ενός μέλους, η οποία έρχεται σε αντίθεση με της δικές μας απόψεις. Άλλωστε εγώ προσωπικά απάντησα στο συγκεκριμένο μήνυμα μόλις το διάβασα.

Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το εξής : αφού δεν συμφωνείτε με τις κινήσεις μας τότε γιατί τις παρακολυθείτε με τόσο ζωηρό ενδιαφέρον; Είναι απαράδεκτο αυτό που συμβαίνει : εδώ και μέρες κόβετε και ράβετε κομμάτια από τις συζητήσεις μας, τα παρουσιάζετε όπως σας βολεύει και μετά πρέπει εμείς να προσπαθούμε να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες!

Έχουμε κάθε δικαίωμα να προσφύγουμε στο δικαστήριο ... η δικαιοσύνη θα κρίνει αν έχουμε δίκιο ή άδικο. Καταλαβαίνω ότι πολλοί μπορεί να μη θέλουν να συμμετέχεουν, δε μπορώ όμως να καταλάβα γιατί κάποιοι κάνουν τόσο κόπο για να σαμποτάρουν τις κινήσεις μας, στερώντας μας ουσιαστικά τη δυνατότητα να εκμεταλλευτούμε αυτό το βασικό μας δικαίωμα...

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #203 στις: Οκτώβριος 06, 2009, 07:13:08 μμ »
Ας βγει ένα άτομο του δικαστικού αγώνα και να πει ντόμπρα όλη την αλήθεια!
Γιατί διαβάζετε το θέμα και την κάνετε με ελαφρά πηδηματάκια όταν βλέπετε ότι έχει αποκαλυφθεί το μυστικό;
Ας βγει κάποιος με επιχειρήματα να μου πει το αντίθετο.
Έχω γίνει ο κακός της υπόθεσης, την ώρα που θίγονται πολλά τμήματα πληροφορικής
Βγείτε έξω να τα πείτε
Ντρέπομαι που βλέπω άτομα για μία ακόμη φορά να κινούνται ύπουλα εναντίων συναδέλφων τους.
Αντί να αγωνιστούμε όλοι για εισαγωγή της πληροφορικής στην πρωτοβάθμια ή για αύξηση ωρών, αντί να πολεμάτε τη νοοτροπία του υπουργείου να διδάσκουν νέες τεχνολογίες άλλες ειδικοτητες στην ψηφιακή τάξη, καταλήγουμε και ΠΑΛΙ σε διαίρεση...! Τώρα αν αναφέρω τη λέξη παρτάκηδες εγώ θα φταίω; Ας έρθει ένας από εσάς να μου πει κάνεις λάθος εκεί και εκεί. Ας έρθει κάποιος να με υποστηρίξει. Γιατί τόση βουβαμάρα από μερικούς;
Πες μας τώρα ότι εμείς κρυβόμαστε πίσω από τις κινήσεις του Λυκουρέντζου!!!
Θα μας τρελάνεις τελείως!!!

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #204 στις: Οκτώβριος 06, 2009, 07:47:57 μμ »
Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το εξής : αφού δεν συμφωνείτε με τις κινήσεις μας τότε γιατί τις παρακολυθείτε με τόσο ζωηρό ενδιαφέρον; Είναι απαράδεκτο αυτό που συμβαίνει : εδώ και μέρες κόβετε και ράβετε κομμάτια από τις συζητήσεις μας, τα παρουσιάζετε όπως σας βολεύει και μετά πρέπει εμείς να προσπαθούμε να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες!

Έχουμε κάθε δικαίωμα να προσφύγουμε στο δικαστήριο ... η δικαιοσύνη θα κρίνει αν έχουμε δίκιο ή άδικο. Καταλαβαίνω ότι πολλοί μπορεί να μη θέλουν να συμμετέχεουν, δε μπορώ όμως να καταλάβα γιατί κάποιοι κάνουν τόσο κόπο για να σαμποτάρουν τις κινήσεις μας, στερώντας μας ουσιαστικά τη δυνατότητα να εκμεταλλευτούμε αυτό το βασικό μας δικαίωμα...
Παρακολουθώ και μάλιστα πολύ στενά τις κινήσεις σας γιατί μια δική σας κίνηση θα κρίνει το δικό μου μέλλον.
Εάν αναγνωριστεί σε όλα τα ΑΕΙ παιδαγωγική επάρκεια, από τη στιγμή που η δική μου σχολή και μερικές άλλες των ΤΕΙ δεν έχουν πολλά παιδαγωγικά μαθήματα, τότε καταλαβαίνεις ότι εκεί που μετά από τόσα χρόνια ωρομίσθιος θα φτάσω εκεί που βρίσκονται άτομα τα οποία δε δούλεψαν ποτέ!
Φαντάσου τι έχουν να πάθουν αυτοί που δεν είναι ΠΕ19 και βρίσκονται στον πίνακα Β. Δηλαδή, εάν έχω πρόβλημα τώρα που αναγνωρίστηκε ένα τμήμα, εάν θα αναγνωριστούν άλλα 3-4 ή μπορεί και 10, τί θα κάνω εγώ στη ζωή μου;
Οι περισσότεροι που ακούνε τη σκέψη σας, είτε είναι ΠΕ20 είτε ΠΕ19 λένε ότι πολύ δύσκολο να αναγνωριστούν τα ΤΕΙ!!! Αν θες μπορώ να ψάξω ένα ένα τα μηνύματα των χρηστών του pde. Σχεδόν ΟΛΟΙ το λένε ότι δεν υπάρχει πιθανότητα να μας την αναγνωρίσουν και για αυτό το λόγο ακριβώς δεν έχετε πολλή συμμετοχή από τους ΠΕ20.
Ας βγει ένα άτομο του δικαστικού αγώνα και να πει ντόμπρα όλη την αλήθεια!
Γιατί διαβάζετε το θέμα και την κάνετε με ελαφρά πηδηματάκια όταν βλέπετε ότι έχει αποκαλυφθεί το μυστικό;
Ας βγει κάποιος με επιχειρήματα να μου πει το αντίθετο.
Έχω γίνει ο κακός της υπόθεσης, την ώρα που θίγονται πολλά τμήματα πληροφορικής
Βγείτε έξω να τα πείτε
Ντρέπομαι που βλέπω άτομα για μία ακόμη φορά να κινούνται ύπουλα εναντίων συναδέλφων τους.
Αντί να αγωνιστούμε όλοι για εισαγωγή της πληροφορικής στην πρωτοβάθμια ή για αύξηση ωρών, αντί να πολεμάτε τη νοοτροπία του υπουργείου να διδάσκουν νέες τεχνολογίες άλλες ειδικοτητες στην ψηφιακή τάξη, καταλήγουμε και ΠΑΛΙ σε διαίρεση...! Τώρα αν αναφέρω τη λέξη παρτάκηδες εγώ θα φταίω; Ας έρθει ένας από εσάς να μου πει κάνεις λάθος εκεί και εκεί. Ας έρθει κάποιος να με υποστηρίξει. Γιατί τόση βουβαμάρα από μερικούς;
Πες μας τώρα ότι εμείς κρυβόμαστε πίσω από τις κινήσεις του Λυκουρέντζου!!!
Θα μας τρελάνεις τελείως!!!
Αυτό το συμπέρασμα βγάζεις;
Εγώ απλώς είπα ότι σας βλέπω online να διαβάζετε αυτό το θέμα και μετά από λίγο δε βλέπω να απαντάτε. Ίσως δεν είχες τον χρόνο να ασχοληθείς εκείνη τη στιγμή. Αλλά ακόμα και τώρα που ασχολείσαι, πες μου ειλικρινά, γιατί θέλετε να "κριθούν" πρώτα οι σχολές;
Γιατί όσες λιγότερες αναγνωριστούν τόσο "μόνοι" θα είστε μαζί με τους ΔΤΨΣ στον πίνακα.
Στο κάτω κάτω εάν δεν αναγνωρίσουν στα ΤΕΙ εσείς θα είστε εξασφαλισμένοι και θα νιώθετε όπως οι ΔΤΨΣ. Σιγά μην τρέξετε δεύτερη φορά για εμάς μετά. Ακόμα και αν τρέξουμε εμείς τώρα μαζί σας για υποστήριξη "μήπως" μας αναγνωρίσουν και μας, εσείς φυσικά δεν πρόκειται να τρέξετε για να σας φτάσουμε... Είναι σημαντική η συζήτηση και θα ήθελα να απαντήσεις σε όλα μου τα μηνύματα. Πρέπει να δώσεις τα σωστά επιχειρήματα ώστε να μας πείσεις να σας ακολουθήσουμε και 2ον πρέπει να τροποποιήσετε τους στόχους σας, με τους οποίους όπως κατάλαβα δε συμφωνούν οι περισσότεροι ΠΕ20. Δεν εκπροσωπώ τον κλάδο ΠΕ20 αυτή τη στιγμή αλλά πιστεύω ότι τα προβλήματα που συναντώ με τους στόχους σας, είναι και προβλήματα του κάθε πληροφορικού που βρίσκεται στην ίδια θέση με εμένα.

Επειδή βαριέμαι να τα ξαναλέω, για το παρακάτω τι έχεις να πεις elia;
"ελάτε μαζί μας και ΑΝ σας δώσουν και εσάς παιδ. καταρτ. νικήσαμε  ;), αλλιώς...,  :-\ τί να κάνουμε... αυτά έχει η ζωή... λυπούμαστε, αγωνιστείτε μόνοι σας τώρα για να μας φτάσετε, άντε γεια..., ευχαριστούμε που μας στηρίξατε  :P".

Πάρε ένα παράδειγμα από άτομο το οποίο έχει παιδαγωγική κατάρτιση και προσωπικά το εκτιμώ για όσα έχει πει και όσα έχει κάνει σε αυτό το forum.
Αν θες μπορώ να σου βρω και άλλα ανάλογα μηνύματα.

Η αλήθεια είναι ότι αν πάρουν παιδαγωγική επάρκεια οι των ΤΕΙ, που προσωπικά δεν το νομίζω, θα ξεσηκωθούν και οι υπόλοιποι τεχνικοί κλάδοι. Πράγμα που εν μέρει καταργει την ύπαρξη της ΑΣΠΑΙΤΕ ή αλλιώς ΑΣΕΤΕΜ/ΣΕΛΕΤΕ. Εν ολίγοις θα ανοίξουν οι ασκοί του Αιόλου στην τεχνική εκπαίδευση και ειδικότητες παράλληλα

Σύμφωνα με πληροφορίες που έχω, κάποιος είπε το εξής:

"Στην καλύετρη περίπτωση πρέπει οι απόφοιτοι κάθε τμήματος χωριστά να ακολουθήσουν τη διαδικασία που ακολούθησαν οι απόφοιτοι του ΔΤΨΣ (παιδαγωγικό ινστιτούτο, υπουργείο, κ.τ.λ.)."
Τότε elia γιατί φτιάχνετε κοινή λίστα και δεν αφήνετε κάθε απόφοιτο να μαζέψει τους απόφοιτους της δικής του σχολής;

Και να σου πω την αλήθεια είναι η πρώτη φορά που με "ευνοεί" η παρούσα κατάσταση! Προτιμώ που έχω ένα τμήμα πάνω από το κεφάλι μου παρά άλλα 4 και βάλε... Κοίτα που φτάσαμε! Στη θέση μου οποιοσδήποτε από εσάς τα ίδια θα έλεγε. Δεν είμαι ο παράλογος αλλά έχω κάθε φορά να κάνω με άτομα που δημιουργούν ομάδες για να ανέβουν στον πίνακα. Φτιάξτε μια φορά μια ομάδα που θα περιλαμβάνει ΟΛΟΥΣ όσους ανήκουν στους πίνακες της ειδικότητας μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2009, 08:15:36 μμ από psych@ra »

Αποσυνδεδεμένος kripintiris

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #205 στις: Οκτώβριος 06, 2009, 08:49:41 μμ »
Ερωτήματα προς απόφοιτους ΔΤΨΣ (παλαιούς):
1ο ερώτημα:
Δεν θα ήταν δικαιότερο η παιδαγωγική επάρκεια να αναγνωρίζεται μόνο για τους παλαιούς απόφοιτους του τμήματος και όχι για τους μεταγενέστερους του Ψηφιακών Συστημάτων που κάνουν λίγα παιδαγωγικά μαθήματα;

Μέσα στη Βουλή ο Λυκουρέντζος λέει ότι η αναγνώριση έγινε για να έχετε δικαίωμα να δώσετε στον ΑΣΕΠ. Όταν του λένε ότι αυτό το δικαίωμα το έχετε από το 2005, ότι δίνετε στους ΠΕ19 στον ΑΣΕΠ εδώ και καιρό και να μη μας κοροϊδεύει απαντά:
«Νομοθετούμε για αποφάσεις του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου, του ΣΑΠΕ και όποιο πανεπιστημιακό τμήμα έλθει με τις ίδιες αποφάσεις -αυτή είναι η δέσμευσή μας, ηθική, πολιτική, νόμιμη- θα νομοθετούμε να είναι καθηγητική σχολή.»
2ο ερώτημα:
Ποιος όμως ελέγχει το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο και το ΣΑΠΕ; Στο ΥΠΕΠΘ δεν υπάγονται; Το ΥΠΕΠΘ δεν ορίζει προέδρους και αντιπροέδρους εκεί μέσα;

Παράλληλα, όλα αυτά τα χρόνια, καμία άλλη σχολή δεν κάνει τέτοιες ενέργειες για παιδαγωγική επάρκεια ώστε να απευθυνθεί σε ΠΙ και ΣΑΠΕ. Ο σύλλογος αποφοίτων σας και εσείς προσωπικά σε αυτό το forum λέτε:
«Εμείς κάνουμε αγώνες 6 χρόνια και δικαιωθήκαμε. Εσείς δεν κάνατε τίποτα…»
3ο ερώτημα:
Και ρωτάω εγώ: Γιατί να κάνει οποιαδήποτε κίνηση το οποιοδήποτε Τμήμα; Δεν έχει δηλώσει με νόμο το ΥΠΕΠΘ ότι καμία σχολή δε δίνει παιδαγωγική επάρκεια; Τι να διεκδικήσουν δηλαδή; Κάτι που δεν πρόκειται να πετύχουν γιατί το ΥΠΕΠΘ θέλει να συντηρήσει αυτή την κατάσταση με την ΑΣΠΑΙΤΕ;

4ο ερώτημα:
Θεωρείτε ότι ο σύλλογος αποφοίτων του ΔΤΨΣ πέτυχε τους στόχους του (ένταξη στους ΠΕ19 το 2005 και επάρκεια το 2009) επειδή είναι ισχυρός; Τι εννοείτε με το ισχυρός; Έχει ισχυρά conne; Την έννοια «ισχυρός σύλλογος αποφοίτων που διεκδικεί τα δικαιώματά του» την ακούω αρκετά ρομαντική. Αυτός θεωρείτε ότι είναι ο λόγος της επίτευξης του στόχου σας; Και όχι π.χ. γιατί είχε καλές άκρες ο Κάτσικας σε ΠΙ και ΥΠΕΠΘ;

ΥΓ: Μη με ρωτήσετε οι παλιοί ΔΤΨΣ που δεν τον ξέρετε ποιος είναι ο Κάτσικας. Είναι καθηγητής στο Τμήμα τώρα. Παλιά ήταν πρύτανης στο Παν. Αιγαίου…

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #206 στις: Οκτώβριος 06, 2009, 11:31:51 μμ »
Κατ' αρχάς να διευκρινήσω ότι δεν είναι εύκολο να απαντάμε σε όλα άμεσα, αφού δεν είναι δυνατό να είμαστε συνέχεια πάνω από ένα pc.

Όσον αφορά τα ερωτήματα που τέθηκαν :

1ον)
Οι περισσότεροι που ακούνε τη σκέψη σας, είτε είναι ΠΕ20 είτε ΠΕ19 λένε ότι πολύ δύσκολο να αναγνωριστούν τα ΤΕΙ!!!

Ο δικηγόρος έχει διαφορετική άποψη (ανωτατοποίηση των ΤΕΙ). Επίσης να σχολιάσω ότι υπάρχουν ΤΕΙ που έχουν παιδαγωγικά μαθήματα και ΑΕΙ που δεν έχουν ...

2ον)
Σύμφωνα με πληροφορίες που έχω, κάποιος είπε το εξής:

"Στην καλύετρη περίπτωση πρέπει οι απόφοιτοι κάθε τμήματος χωριστά να ακολουθήσουν τη διαδικασία που ακολούθησαν οι απόφοιτοι του ΔΤΨΣ (παιδαγωγικό ινστιτούτο, υπουργείο, κ.τ.λ.)."
Τότε elia γιατί φτιάχνετε κοινή λίστα και δεν αφήνετε κάθε απόφοιτο να μαζέψει τους απόφοιτους της δικής του σχολής;

Συγκεκριμένα το είπα εγώ ... εξηγώ και πάλι : οι κινήσεις μας είναι τελείως ενιαίες ... το ότι κάποια στιγμή θα ομαδοποιηθούμε ανά τμήμα για να κάνουμε τις απαιτούμενες αιτήσεις είναι καθαρά διαδικαστικό (και δεν αφορά τη φάση στην οποία βρισκόμαστε τώρα, τη δικαστική (αίτηση ακύρωσης - αίτηση αναστολής - ασφαλιστικά μέτρα), αλλά το επόμενο βήμα που θα αφορά τις αιτήσεις στο ΥΠΕΠΘ για την αναγνώριση των υπόλοιπων τμημάτων ως καθηγητικών).


3ον)
Φτιάξτε μια φορά μια ομάδα που θα περιλαμβάνει ΟΛΟΥΣ όσους ανήκουν στους πίνακες της ειδικότητας μας.
Ειλικρινά, αυτό προσπαθούμε να κάνουμε ... υπάρχει όμως τόση δυσπιστία και διχόνοια, που σχεδόν κανείς δεν μας πιστεύει.

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #207 στις: Οκτώβριος 06, 2009, 11:52:14 μμ »
Αλλά ακόμα και τώρα που ασχολείσαι, πες μου ειλικρινά, γιατί θέλετε να "κριθούν" πρώτα οι σχολές;
Γιατί όσες λιγότερες αναγνωριστούν τόσο "μόνοι" θα είστε μαζί με τους ΔΤΨΣ στον πίνακα.
Σε αυτό το ερώτημα δε μου απάντησες.

Μήπως επειδή πρόλαβα και απάντησα εγώ; ( :P πλάκα κάνω, μη στραβώνεις)

Παράθεση
Σύμφωνα με το δικηγόρο η διαδικασία που θα ζητήσουμε να ακολουθηθεί θα είναι η εξής :
1ον) ορισμός κριτηρίων για τις καθηγητικές σχολές
2ον) τροποποίηση των προγραμμάτων σπουδών των σχολών
3ον) ρυθμίσεις για τους παλιούς απόφοιτους, ώστε να πάρουν και αυτοί επάρκεια.


Αποσυνδεδεμένος apostolis_veria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #208 στις: Οκτώβριος 07, 2009, 01:07:41 πμ »
φίλε kripintiris κυνήγησαν το παιδαγωγικό γιατί ήξεραν ότι κάποια στιγμή θα το έπαιρναν.Για αυτό έγινε η  δουλειά με τα μαθήματα , με τον τίτλο διδακτική κλπ. Δεν φταίνε αυτοί φταίει το υπουργείο παιδείας που όταν πήγαν να ζητήσουν παιδαγωγική κατάρτιση σε κλάδο τεχνικής εκπαίδευσης(σύμφωνα με το αγαπημένο υπουργείο μας) εκείνο αντί να τους τραβήξει το αυτί πήγε και τους το έδωσε...αντί να τους πει καθίστε καλα μην σας βγάλω και από τον κλαδο της πληροφορικής τους αβαντάρησε κιόλας...
1 μήνα πρίν πέσει η κυβέρνηση έγινε όλος τυχαίως,6 χρόνια δεν τους την έδιναν...Είπαν να περάσουνε καμμια τροπολογία τώρα που αποχωρούν απο την εξουσία.Μην βίαζεστε κάποιοι να προεξοφλίσετε καταστάσεις,κάποια στιγμή θα αποκατασταθεί η αλήθεια για το πώς έγινε η νομμιμότατη αυτή τροπολογία.Θα αποκαλυφθούν οι υπαίτιοι και τότε να δούμε που θα κρυφτούν.
Το έχω ξαναπεί, νόμος δεν είναι ότι λένε τα χαρτιά αλλα και η ηθική πλευρά του.Το δικαστήριο γνωρίζει καλά την δουλειά του.Να δούμε εκει αυτοί που το έκαναν πως θα αποδείξουν την ηθικότητα της τροπολογίας...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 07, 2009, 10:44:44 πμ από apostolis_veria »

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #209 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 12:38:48 πμ »
Θέλω να ευχαριστήσω δημόσια τα μέλη του δικαστικού αγώνα που δεν ανέφεραν (στην επιστολή που έστειλαν στην υπουργό παιδείας) οτιδήποτε έχει σχέση με τη "κρίση" των σχολών πληροφορικής (το οποίο θα είχε ως αποτέλεσμα τη διαμάχη μεταξύ αποφοίτων) αλλά έγραψαν το παρακάτω:
"... σας παρακαλούμε προς άμεση αναθεώρηση του νεφελώδους πλαισίου των καθηγητικών σχολών Πληροφορικής, με ένταξη όλων των τμημάτων Πληροφορικής του κλάδου ΠΕ19-20 στις καθηγητικές σχολές."
Ελπίζω να συνεχιστεί σύμφωνα με αυτό το κλίμα ο αγώνας γιατί αλλιώς θα πάθω ξανά... "κρίση"  ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161205
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 626
Σύνολο: 641

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.