*

Αποστολέας Θέμα: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα  (Αναγνώστηκε 223218 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος si@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #322 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 03:49:36 μμ »
Αν ήθελαν να είχαν κάνει κάτι με την τροπολογία θα το είχαν κάνει τόσο καιρό το πασοκ. Τώρα πια δε νομίζω να κάνει κάτι,προφανώς δεν το θεωρεί αδικία...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #323 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 03:52:38 μμ »
Και ξαναρωτάω...
Εσείς δεν λέγατε ότι οι διορισμοί δεν πρόκειται να σταματήσουν και ότι τα ασφαλιστικά μέτρα θα αφορούν μόνο τον πίνακα αναπληρωτών??? Τελικά θα κάνετε ασφαλιστικά μέτρα και στον πίνακα διορισμών?

Θεωρώ πως ήταν ξεκάθαρη η θέση των συναδέλφων...Σε περίπτωση που εφαρμοστεί η ρύθμιση στους πίνακες, θα ζητήσουν "πάγωμα" σε όλους τους πίνακες, άρα και στους πίνακες διορισμών...

Αποσυνδεδεμένος nti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #324 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 03:57:14 μμ »
Αν ήθελαν να είχαν κάνει κάτι με την τροπολογία θα το είχαν κάνει τόσο καιρό το πασοκ. Τώρα πια δε νομίζω να κάνει κάτι,προφανώς δεν το θεωρεί αδικία...

Μα το θέμα δεν είναι τί θέλουν, τί δε θέλουν και τί θεωρούν εκείνοι δίκαιο ή άδικο.
Το θέμα είναι τί μπορούμε ή όχι εμείς που θιγόμαστε άμεσα και πόσο είμαστε διατεθιμένοι να πιέσουμε ώστε να αλλάξουμε τα "θέλω" τους...

Αποσυνδεδεμένος fortran

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #325 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 03:59:55 μμ »
Νομιζω πως εχουμε γινει σκ$##$

Παντως αν και δεν εχω νομικες γνωσεις... δεν πιστευω πως ειναι δυνατον να "παγωσουν" ετσι αμεσα οι οποιοι διορισμοι απο μια αγωγη ασφαλιστικων μετρων.. η διαδικασια θα ειναι μακροχρονια...οποτε ζησε μαη μου... Δεν θελω να απογοητευσω κανεναν..μπορει και να κερδισετε και μακαρι...
το θεμα ειναι πως επρεπενα λειτουργησει διαφορετικα το υπουργειο απο την αρχη...αλλα και αυτοι αλλα ελεγαν προεκλγογικα και τωρα.. σφυριζουν αδιαφορα....

Εχει γινει ανω κατω ολος ο κλαδος... πιστευω πως στον επομενο ασεπ δεν θα υπαρχει θσεη για μην παιδαγωγικη επαρκεια ουτε για δειγμα.. οποτε καποιοι δειχνουν σε καποιους την εξοδο...
και ειναι αδικο...


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος si@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #326 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 04:00:23 μμ »
Πιο πολύ στενοχωριέμαι για αυτούς που έχουν επάρκεια και ήταν πάνω στον διορισμών,περίμεναν να τους πάρουν και τώρα τους καβάλησαν αυτοί του παπει.Και ίσως δεν έδωσαν και ασεπ για αυτό το λόγο.
Σήμερα άλλοι θα κλαίνε και άλλοι θα χαίρονται που από το πουθενά με κάποια μόρια που είχαν διορίζονται...
Εμείς οι υπόλοιποι ωρομίσθιοι ήμασταν και έτσι θα παραμείνουμε....

Αποσυνδεδεμένος flair

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #327 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 04:02:07 μμ »
Σύμφωνα με το δικηγόρο δε μπορούμε να κινηθούμε γενικά και αόριστα ενάντια στο νόμο. Κινούμαστε εναντίον των εφαρμογών του που μας επηρρεάζουν (δεν θυμάμαι ακριβώς την ορολογία που χρησιμοποίησε, ήταν πολύ πιο σαφής και κατανοητή - ίσως μπορούν ο mirmigois ή ο lampros να μας διαφωτίσουν πάλι).

Η κίνηση που κάνουμε εμείς είναι κίνηση αναπληρωτών-ωρομισθίων και τα ασφαλιστικά μέτρα που προετοιμάζονται στοχεύουν αποκλειστικά και μόνο σε αυτές τις προσλήψεις. Αν μαζεύονταν θιγόμενοι άλλων κατηγοριών (π.χ. διοριστέοι ΑΣΕΠ, ή ενιαίου) θα έπρεπε να κάνουν oυσιαστικά ξεχωριστά ασφαλιστικά μέτρα.

Δεν θέλω με αυτό να περιορίσω την κίνηση μας σε μία μόνο ομάδα πληροφορικών, απλά αυτή τη συγκεκριμένη στιγμή αυτοί είμαστε που κινούμαστε δικαστικά.


Άρα τα ασφαλιστικά μέτρα είναι για τους πίνακες αναπληρωτών ωρομισθίων και όχι για τους πίνακες διορισμών.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2009, 04:05:37 μμ από flair »

Αποσυνδεδεμένος nmak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #328 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 04:03:14 μμ »
Θεωρώ πως ήταν ξεκάθαρη η θέση των συναδέλφων...Σε περίπτωση που εφαρμοστεί η ρύθμιση στους πίνακες, θα ζητήσουν "πάγωμα" σε όλους τους πίνακες, άρα και στους πίνακες διορισμών...

Εγώ δεν θεωρώ πως ήταν ξεκάθαρη...
Όσοι είναι στον πίνακα αναπληρωτών έχουν ΕΝΝΟΜΟ συμφέρον και μπορούν να προχωρήσουν στις ενέργειες που πιστεύουν ότι θα αποκαταστήσουν την αδικία.
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι έχουν ΕΝΝΟΜΟ συμφέρον και στον πίνακα διορισμών διότι μπορεί να μη διοριζόντουσαν φέτος.
Τελικά τι θα γίνει? Θα γίνουν ασφαλιστικά μέτρα και στον πίνακα διορισμών?

Αποσυνδεδεμένος fortran

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #329 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 04:11:30 μμ »
mmak

ετσι οπως τα λες ειναι.. πρεπει να βρεθει καποιος που πραγματι να θιγεται για για κινησει την διαδικασια

αφενος και απο την αλλη εχουμε να κανουμε με εναν νομο μα κακος μα καλος ειναι νομος

και δυστυχως (και λεω δυστυχως γιατι αν και διοριστεος μεσω ασεπ βλεπω την αδικια)

δεν στηριζεται πουθενα το να το πολεμησει καποιος δηλαδη επιχειρημα του τυπου σπουδαζε η κορη του υφυπουργου σαν κουτσομπολιο στεκει πιο πολυ παρα σαν νομικο επιχειρημα

Εστω και υπουλα περασε απο το παιδαγωγικο ινστιντουτο η καθηγητοποιηση του ΔΠΨΣ..
οποτε ολα εχουν και βουλα και βουλοκερι



Το μονο που υπαρχει πιθανοτητα να γινει ειναι να καθυστερησει καπως η διαδικασια διορισμων αν και αυτο το θεωρω δυσκολο στο σημειο που ειμαστε


Θα ειχε ενδιαφερον να μας πει ο δικηγορος πως σκοπευει να το αντιμετωπισει το θεμα γιατι πολυ φοβαμαι πως και οι δικηγοροι δικες θελουνε για το μπερντε και στα *&(*& αν εχει βαση το ολο θεμα

Το εχω δει επανειλημενως το παραπανω για αυτο το λεω

Για μενα για ολα φταιει η σημερινη υπουργος..αφου δεν εκανε τιποτα μεχρι τωρα
ξεχαστε το.. αφηστε να γινουν οι διορισμοι και παλεψτε το απο εδω και περα να παρει αναγνωριση οσο γινεται μεγαλυτερο μερος του κλαδου οσο αφορα την επαρκεια.. ετσι ωστε να αμβλυνθει η αδικια


Αποσυνδεδεμένος wizzard

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #330 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 04:22:47 μμ »
mmak

ετσι οπως τα λες ειναι.. πρεπει να βρεθει καποιος που πραγματι να θιγεται για για κινησει την διαδικασια

αφενος και απο την αλλη εχουμε να κανουμε με εναν νομο μα κακος μα καλος ειναι νομος

και δυστυχως (και λεω δυστυχως γιατι αν και διοριστεος μεσω ασεπ βλεπω την αδικια)

δεν στηριζεται πουθενα το να το πολεμησει καποιος δηλαδη επιχειρημα του τυπου σπουδαζε η κορη του υφυπουργου σαν κουτσομπολιο στεκει πιο πολυ παρα σαν νομικο επιχειρημα

Εστω και υπουλα περασε απο το παιδαγωγικο ινστιντουτο η καθηγητοποιηση του ΔΠΨΣ..
οποτε ολα εχουν και βουλα και βουλοκερι



Το μονο που υπαρχει πιθανοτητα να γινει ειναι να καθυστερησει καπως η διαδικασια διορισμων αν και αυτο το θεωρω δυσκολο στο σημειο που ειμαστε


Θα ειχε ενδιαφερον να μας πει ο δικηγορος πως σκοπευει να το αντιμετωπισει το θεμα γιατι πολυ φοβαμαι πως και οι δικηγοροι δικες θελουνε για το μπερντε και στα *&(*& αν εχει βαση το ολο θεμα

Το εχω δει επανειλημενως το παραπανω για αυτο το λεω

Για μενα για ολα φταιει η σημερινη υπουργος..αφου δεν εκανε τιποτα μεχρι τωρα
ξεχαστε το.. αφηστε να γινουν οι διορισμοι και παλεψτε το απο εδω και περα να παρει αναγνωριση οσο γινεται μεγαλυτερο μερος του κλαδου οσο αφορα την επαρκεια.. ετσι ωστε να αμβλυνθει η αδικια





Αν είναι να αμβλυνθεί η αδικία, τότε ζήτω που καήκαμε. Τα πράγματα θα πηγαίνουν από το κακό στο χειρότερο, με σχολές να ξεπηδούν σε ανύποπτες στιγμές και να διεκδικούν παιδαγωγική επάρκεια, με τους πίνακες να αλλάζουν ριζικά ανά λεπτό, κάνοντας το όλο θέμα ένα τεράστιο καζίνο και αφήνοντας όλο το μέλλον μας στην τύχη.
Το θέμα δεν είναι να γίνουν και άλλες σχολές πληροφορικής καθηγητικές, και αυτό για πολλούς λόγους. Το θέμα είναι να ακυρωθεί η τροπολογία. Δεν γνωρίζω πως μπορεί να γίνει αυτό νομικά, αλλά είμαι σίγουρος ότι υπάρχει τρόπος και αν θέλει η κυβέρνηση μπορεί να το κάνει, πχ ας ακυρώσει την τροπολογία με μια καινούργια τροπολογία ή με οτιδήποτε άλλο.

Αποσυνδεδεμένος fortran

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #331 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 04:29:21 μμ »
wizzard

Εχεις δικιο αλλα τι να πει κανεις ??

Εγω σαν αποφοιτοσ ΗΜΜΥ ειμαι ισος ο τελευταιος που θα αναγνωριστω με παιδαγωγικη επαρκεια..

Στην ουσια πρεπει να αλλαξει το ολο συστημα.. Να δινεις εξετασεις και αν τις περασεις να παιρνεις παιδαγωγικη επαρκεια... Αλλα στην ελλαδα δεν υπαρχει κοινος νους.. και το ξερουμε ολοι...

Για αυτο επικρατει το )(&)(*& διαιρει και βασιλευε .. και ειμαστε ολοι εναντιων ολων..
Βαλτε εξετασεις για την Π . Επαρκεια... δωστε μορια και οχι απολυτη προτεραιοτητα.. απλα και λογικα πραγματα... αλλα στην Ελλαδα αμα τα πεις σε θεωρουνε γραφικο... γιατι ??

Γιατι ολοι ΟΛΟΙ μας κοιταμε τα συμφεροντα μας... τα καλα και συμφεροντα που λεμε..και ξεχναμε και λογικη και το συμπαν μπροστα στο μικροσυμφερον μας

Αποσυνδεδεμένος fortran

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #332 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 04:36:02 μμ »
Εχει σκεφτει κανεις απο εμας τους διοριστεους οτι μπορουνε να κανουνε αγωγη για αναδρομικη εφαρμογη του νομου οι ΔΤΨΣ... και να διεκδικησουν θεσεις διορισμου και στον ΑΣΕΠ ???

Μπορει να σας φανει παραλογο αυτο που θα σας πω...αλλα αυτη η συγκεκριμενη αγωγη ευσταθει πιο πολυ νομικα απο την αλλη που θελουν να κανουν οι υπολοιπο που ορθα διαμαρτυρονται...
Γιατι υπαρχει στην ελλαδα δεδικασμενο σε ΠΑΡΑ πολλες περιπτωσεις για αναδρομικες εφαρμογες καινουργιων νομων..

Στην περιπτωση βεβαια αυτη εκει που μας χρωστουσανε μας πηραν και το γαιδαρο..
απλα το αναφερω σαν ΠΟΛΥ πιθανη εξελιξη...

Και να σας το πω και αλλιως ..εγω αν ημουνα στον ΔΤΨΣ ...θα το κυνηγουσα...μη μου πειτε οτι εσεις θα κανατε κατι διαφορετικο..γιατι δεν θα σας πιστεψω

Αποσυνδεδεμένος Dimpas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 19 Δ.Τ.Ψ.Σ Ετος εισόδου 1999
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #333 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 04:39:44 μμ »
Εχει σκεφτει κανεις απο εμας τους διοριστεους οτι μπορουνε να κανουνε αγωγη για αναδρομικη εφαρμογη του νομου οι ΔΤΨΣ... και να διεκδικησουν θεσεις διορισμου και στον ΑΣΕΠ ???

Μπορει να σας φανει παραλογο αυτο που θα σας πω...αλλα αυτη η συγκεκριμενη αγωγη ευσταθει πιο πολυ νομικα απο την αλλη που θελουν να κανουν οι υπολοιπο που ορθα διαμαρτυρονται...
Γιατι υπαρχει στην ελλαδα δεδικασμενο σε ΠΑΡΑ πολλες περιπτωσεις για αναδρομικες εφαρμογες καινουργιων νομων..

Στην περιπτωση βεβαια αυτη εκει που μας χρωστουσανε μας πηραν και το γαιδαρο..
απλα το αναφερω σαν ΠΟΛΥ πιθανη εξελιξη...

Και να σας το πω και αλλιως ..εγω αν ημουνα στον ΔΤΨΣ ...θα το κυνηγουσα...μη μου πειτε οτι εσεις θα κανατε κατι διαφορετικο..γιατι δεν θα σας πιστεψω

Σε ευχαριστώ πολύ !

Δεν το είχα σκεφτεί αυτό  !

Παίρνω τηλέφωνο τον δικηγόρο  μου ΤΩΡΑ !

Αποσυνδεδεμένος fortran

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #334 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 04:40:47 μμ »
Dimpas


Καλη τυχη φιλε !!

Ουτως η αλλως...ΣΚ(&(*&(* ειμαστε ...

Ρουλετα ειναι... ποιος ξερει που θα κατσει !!

Αποσυνδεδεμένος wizzard

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #335 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 04:42:47 μμ »
Εχει σκεφτει κανεις απο εμας τους διοριστεους οτι μπορουνε να κανουνε αγωγη για αναδρομικη εφαρμογη του νομου οι ΔΤΨΣ... και να διεκδικησουν θεσεις διορισμου και στον ΑΣΕΠ ???

Μπορει να σας φανει παραλογο αυτο που θα σας πω...αλλα αυτη η συγκεκριμενη αγωγη ευσταθει πιο πολυ νομικα απο την αλλη που θελουν να κανουν οι υπολοιπο που ορθα διαμαρτυρονται...
Γιατι υπαρχει στην ελλαδα δεδικασμενο σε ΠΑΡΑ πολλες περιπτωσεις για αναδρομικες εφαρμογες καινουργιων νομων..

Στην περιπτωση βεβαια αυτη εκει που μας χρωστουσανε μας πηραν και το γαιδαρο..
απλα το αναφερω σαν ΠΟΛΥ πιθανη εξελιξη...

Και να σας το πω και αλλιως ..εγω αν ημουνα στον ΔΤΨΣ ...θα το κυνηγουσα...μη μου πειτε οτι εσεις θα κανατε κατι διαφορετικο..γιατι δεν θα σας πιστεψω

!!! Να και κάτι που δεν πέρασε από το μυαλό μου..να αρχίσουν να διεκδικούν και εκείνα που λογικά τους ανήκαν (από ότι θα ισχυριστούν) τόσο καιρό και δεν τους τα έδιναν..λολ

Έ ρε γλέντια..

Α ρε Αννούλα (Διαμαντοπούλου), ξύπνα επιτέλους και κάνε κάτι για αυτό το χάος..όχι μόνο δηλώσεις του τύπου ότι εναντιώνεσαι σε τέτοιες μεθοδεύσεις, αλλά πράξεις. Για να δούμε τι θα δούμε..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161203
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 609
Σύνολο: 629

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.