*

Αποστολέας Θέμα: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα  (Αναγνώστηκε 223170 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mpi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 533
  • Φύλο: Άντρας
  • nothing
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #364 στις: Οκτώβριος 28, 2009, 03:58:48 μμ »
Να ρωτήσω κάτι αν γνωρίζει κάποιος:
Επίσημη θέση της Π.Ε.ΚΑ.Π. (Πανελλήνια Ένωση Καθηγητών Πληροφορικής) υπάρχει για το θέμα;
Η στάση τους για το δικαστικό αγώνα;

http://www.pekap.gr/Article.php?CatId=1&ArticleId=112
Κουτάκι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος koupe19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #365 στις: Οκτώβριος 28, 2009, 04:52:46 μμ »
Είμαστε και "καλά" το επάγγελμα του μέλλοντος αλλά τώρα θα γίνουμε το επάγγελμα χωρίς μέλλον. Κάθε φέτος και χειρότερα!!!

Αποσυνδεδεμένος nfountou

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
    • nfountou.com
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #366 στις: Οκτώβριος 28, 2009, 07:54:31 μμ »
Το πρόβλημα ήταν τα δημοτικά, από εκεί ξεκίνησε το παραμύθι μας.Το υπουργείο χρησιμοποίησε χιλιάδες ωρομίσθιους και το κακό είναι ότι αυτοί πίστεψαν ότι θα μπορούν να διοριστούν.
Έχω μαζέψει 5 συναδέλφους για το δικαστήριο και από καμμιά 20ρια έφαγα πόρτα.Ξέρετε γιατί;Γιατί είμαστε της πλάκας κλάδος.Νιώθουμε αλεξιπτωτιστές στην εκπαίδευση και κατώτεροι των άλλων ειδικοτήτων..Αλλους δεν τους ενδιαφέρει το θέμα γιατί είναι τει(λες &είναι άλλου κλάδου απόφοιτοι), άλλοι κάνουν τσιγκουνιά για 50€, άλλοι αντί να τρέχουν στα δικαστήρια προτιμούν να κοιτάζουν την πάρτη τους προσπαθώντας να πάρουν τα ψευτοχαρτια που ζητά το υπουργείο.Κύριοι, όταν καίγεται το σπίτι του διπλανού σε λίγο θα καεί και το δικό σας.Δεν το λέω εγώ, ο σοφός λαός μας το λέει!Σε λίγο καιρό όταν και τα τει παρέχουν μεταπτυχιακά-παιδαγωγικά και θα το έχουμε όλοι τότε θα βγει το υπουργείο και θα μας πει δεν το μετράω,το έχετε όλοι ,θα βάλω άλλο κριτήριο...Η δουλειά ήδη άρχισε να βρωμάει..
Προσωπικά αισθάνομαι τυχερός που δεν βασίστηκα στο υπουργείο και έχω προνοήσει.Δεν τους έκανα την χάρη να κυνηγήσω  τα χαρτιά για να μου μείνουν στο χέρι μετά από 3 χρόνια. Σε κάποιους θα μείνει το μεταπτυχιακό -παιδαγωγικό στο χέρι...&ξέρετε ποιο είναι το χειρότερο;θα τους είναι αχρείαστο για τον ιδιωτικό τομέα.Φταίμε και εμείς εδώ που τα λέμε.Είμαστε πληροφορικοί και αντί να κάνουμε κανα σοβαρό εξειδικευμένο μεταπτυχιακό πάνω στην επιστημή μας πάμε και κάνουμε το ψευτοπαιδαγωγικό...Είμαστε λαός της αρπαχτής και της κομπίνας.Ο Ελληνας είχε φιλότιμο και αξιοπρέπεια παλαιότερα.Σήμερα βλέποντας από τα 5000 άτομα να έχουν μαζευτεί μόνο 100 δείχνει ότι τα χάσαμε και αυτά...Είναι ντροπή για τον κλάδο μας να κινητοποιούμαι εγώ με 3 χρόνια ολοήμερο (10 μόρια) και άλλοι με χαρτιά και 25 μόρια να κοιμούνται..Ξέρετε σε λίγο καιρό όταν η κατάσταση θα είναι μη αναστρέψιμη δεν θα έχω δάκρυα για αυτούς. Τι να τα κάνω εγώ τα χαρτιά όταν βλέπω συναδέλφους να μην διεκδικούν το δίκιο τους,Λυπάμαι μόνο που τέτοιοι υποτελείς άνθρωποί μπαίνουν και στην τάξη και μεταδίδουν αυτήν την ανοχή και στα παιδιά μας..

Μα επειδη ειμαστε Ελληναρες και κοιταμε ολοι την παρτη μας (πχ. σιγα μη συμμετεχω να χαλασω και τα λεφτα μου, ασε και θα προσπαθησω και εγω να παρω το "χαρτι" για να ξεχωρισω), για αυτο ακριβως το λογο εχω αναφερθει πολλες φορες λεγοντας οτι θα επρεπε να αλλαξουν οι στοχοι του δικαστικου αγωνα. Πολλοι ειναι εκεινοι που σκεφτονται οπως γραφω μεσα στην παρενθεση, προτιμουν και αυτοι να δοκιμασουν να αποκτησουν επαρκεια μονο για τον εαυτο τους παρα για ολο τον κλαδο. Οπως εχει αναφερθει σε προηγουμενα μου ποστ, το θεμα της επαρκειας για ολο τον κλαδο δεν ειναι κατι το εφικτο. Εχουν αναφερθει αρκετοι λογοι σε προηγουμενα θεματα, οπου δυστυχως η ευτυχως εχουν βαση.
Γιατι λες ομως οτι ειναι ντροπη που κινητοποιεισαι εσυ με τα 10 μορια και οι αλλοι με τα 25 και τα "χαρτια" οχι; Εχεις σκεφτεις οτι με τα 25 μορια και τα χαρτια διοριζονται; εχεις σκεφτει οτι παρολο που θελουν να λαβουν μερος για την ακυρωση της τροπολογιας ισως να μην συμμετεχουν τελικα διοτι δεν θελουν επαρκεια για ολο τον κλαδο την στιγμη που οι ιδιοι τοσο κοπιασαν για να την αποκτησουν; γιατι ολοι να γινουν το ιδιο τη στιγμη που δεν κοπιασαν το ιδιο; Δεν ειναι παραλογο να μην συμμετεχουν παρα πολλοι απο αυτους.
Αυτο ομως που ειναι ντροπη για τον κλαδο ειναι που οι περισσοτεροι απο τους 5000 χωρις τα "χαρτια" σκεφτονται οτι ισως ειναι καλυτερα να αποκτησουν και αυτοι ενα "αντιγραφο". Θελουν και αυτοι να φορεσουν το "δαχτυλιδι" και το θελουν μονο για τον εαυτο τους (βλεπε LOTR).Αυτο ομως πριν ξεκινησει η ολη διαδικασια το γνωριζαμε ηδη...
Το τριπακι της επαρκεια για τον κλαδο τελικα μαλλον φουντωνει την φλογα της αλαζονεια και της μικροτητας που κρυβονται μεσα μες... Ισως και να κανω λαθος και τελικα απλα να ειμαστε παντελως αδιαφοροι...Ευχομαι οι παραπανω τελευταιες σκεψεις μου να μην εχουν καμια σχεση με την πραγματικοτητα...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 28, 2009, 08:01:15 μμ από nfountou »
Η διαδικτυακή πύλη των αδιόριστων - http://adioristos.gr

Αποσυνδεδεμένος koupe19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #367 στις: Οκτώβριος 28, 2009, 09:07:42 μμ »
Δεν ξέρω αν θα κερδίσουμε κάτι με το δικαστικό αγώνα.Θα ξέρουμε όμως ότι μπροστά στην αδικία δεν σκύψαμε το κεφάλι αλλά δείξαμε ότι υπάρχουμε κι διεκδικούμε κάποια από τα δικαιώματα μας.Ας σκεφτούμε μια στιμή σαν κλάδος, να γίνουμε ένα, πολλές φωνές είναι καλύτερα από μια.Ας διώξουμε τη μιζέρια από πάνω μας, νέοι άνθρωποι είμαστε με όνειρα κι ελπίδες!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος lg

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #368 στις: Οκτώβριος 28, 2009, 09:50:40 μμ »
Το πρόβλημα ήταν τα δημοτικά, από εκεί ξεκίνησε το παραμύθι μας.Το υπουργείο χρησιμοποίησε χιλιάδες ωρομίσθιους και το κακό είναι ότι αυτοί πίστεψαν ότι θα μπορούν να διοριστούν.
Έχω μαζέψει 5 συναδέλφους για το δικαστήριο και από καμμιά 20ρια έφαγα πόρτα.Ξέρετε γιατί;Γιατί είμαστε της πλάκας κλάδος.Νιώθουμε αλεξιπτωτιστές στην εκπαίδευση και κατώτεροι των άλλων ειδικοτήτων..Αλλους δεν τους ενδιαφέρει το θέμα γιατί είναι τει(λες &είναι άλλου κλάδου απόφοιτοι), άλλοι κάνουν τσιγκουνιά για 50€, άλλοι αντί να τρέχουν στα δικαστήρια προτιμούν να κοιτάζουν την πάρτη τους προσπαθώντας να πάρουν τα ψευτοχαρτια που ζητά το υπουργείο.Κύριοι, όταν καίγεται το σπίτι του διπλανού σε λίγο θα καεί και το δικό σας.Δεν το λέω εγώ, ο σοφός λαός μας το λέει!Σε λίγο καιρό όταν και τα τει παρέχουν μεταπτυχιακά-παιδαγωγικά και θα το έχουμε όλοι τότε θα βγει το υπουργείο και θα μας πει δεν το μετράω,το έχετε όλοι ,θα βάλω άλλο κριτήριο...Η δουλειά ήδη άρχισε να βρωμάει..
Προσωπικά αισθάνομαι τυχερός που δεν βασίστηκα στο υπουργείο και έχω προνοήσει.Δεν τους έκανα την χάρη να κυνηγήσω  τα χαρτιά για να μου μείνουν στο χέρι μετά από 3 χρόνια. Σε κάποιους θα μείνει το μεταπτυχιακό -παιδαγωγικό στο χέρι...&ξέρετε ποιο είναι το χειρότερο;θα τους είναι αχρείαστο για τον ιδιωτικό τομέα.Φταίμε και εμείς εδώ που τα λέμε.Είμαστε πληροφορικοί και αντί να κάνουμε κανα σοβαρό εξειδικευμένο μεταπτυχιακό πάνω στην επιστημή μας πάμε και κάνουμε το ψευτοπαιδαγωγικό...Είμαστε λαός της αρπαχτής και της κομπίνας.Ο Ελληνας είχε φιλότιμο και αξιοπρέπεια παλαιότερα.Σήμερα βλέποντας από τα 5000 άτομα να έχουν μαζευτεί μόνο 100 δείχνει ότι τα χάσαμε και αυτά...Είναι ντροπή για τον κλάδο μας να κινητοποιούμαι εγώ με 3 χρόνια ολοήμερο (10 μόρια) και άλλοι με χαρτιά και 25 μόρια να κοιμούνται..Ξέρετε σε λίγο καιρό όταν η κατάσταση θα είναι μη αναστρέψιμη δεν θα έχω δάκρυα για αυτούς. Τι να τα κάνω εγώ τα χαρτιά όταν βλέπω συναδέλφους να μην διεκδικούν το δίκιο τους,Λυπάμαι μόνο που τέτοιοι υποτελείς άνθρωποί μπαίνουν και στην τάξη και μεταδίδουν αυτήν την ανοχή και στα παιδιά μας..

Μα επειδη ειμαστε Ελληναρες και κοιταμε ολοι την παρτη μας (πχ. σιγα μη συμμετεχω να χαλασω και τα λεφτα μου, ασε και θα προσπαθησω και εγω να παρω το "χαρτι" για να ξεχωρισω), για αυτο ακριβως το λογο εχω αναφερθει πολλες φορες λεγοντας οτι θα επρεπε να αλλαξουν οι στοχοι του δικαστικου αγωνα. Πολλοι ειναι εκεινοι που σκεφτονται οπως γραφω μεσα στην παρενθεση, προτιμουν και αυτοι να δοκιμασουν να αποκτησουν επαρκεια μονο για τον εαυτο τους παρα για ολο τον κλαδο. Οπως εχει αναφερθει σε προηγουμενα μου ποστ, το θεμα της επαρκειας για ολο τον κλαδο δεν ειναι κατι το εφικτο. Εχουν αναφερθει αρκετοι λογοι σε προηγουμενα θεματα, οπου δυστυχως η ευτυχως εχουν βαση.
Γιατι λες ομως οτι ειναι ντροπη που κινητοποιεισαι εσυ με τα 10 μορια και οι αλλοι με τα 25 και τα "χαρτια" οχι; Εχεις σκεφτεις οτι με τα 25 μορια και τα χαρτια διοριζονται; εχεις σκεφτει οτι παρολο που θελουν να λαβουν μερος για την ακυρωση της τροπολογιας ισως να μην συμμετεχουν τελικα διοτι δεν θελουν επαρκεια για ολο τον κλαδο την στιγμη που οι ιδιοι τοσο κοπιασαν για να την αποκτησουν; γιατι ολοι να γινουν το ιδιο τη στιγμη που δεν κοπιασαν το ιδιο; Δεν ειναι παραλογο να μην συμμετεχουν παρα πολλοι απο αυτους.
Αυτο ομως που ειναι ντροπη για τον κλαδο ειναι που οι περισσοτεροι απο τους 5000 χωρις τα "χαρτια" σκεφτονται οτι ισως ειναι καλυτερα να αποκτησουν και αυτοι ενα "αντιγραφο". Θελουν και αυτοι να φορεσουν το "δαχτυλιδι" και το θελουν μονο για τον εαυτο τους (βλεπε LOTR).Αυτο ομως πριν ξεκινησει η ολη διαδικασια το γνωριζαμε ηδη...
Το τριπακι της επαρκεια για τον κλαδο τελικα μαλλον φουντωνει την φλογα της αλαζονεια και της μικροτητας που κρυβονται μεσα μες... Ισως και να κανω λαθος και τελικα απλα να ειμαστε παντελως αδιαφοροι...Ευχομαι οι παραπανω τελευταιες σκεψεις μου να μην εχουν καμια σχεση με την πραγματικοτητα...
Kαταρχιν, το δικαστήριο έχει να κάνει με τη μη εφαρμογή της τροπολογίας και φετινές προσλήψεις χωρίς αυτήν.
Αν όμως η τροπολογία ισχύσει ως έχει θα κυνηγήσουμε με κάθε τρόπο επάρκεια για ολους.
Σαφώς το κακό για τους κατόχους επάρκειας είναι μικρότερο με ένα τμήμα στις καθηγητικές σχολές.
Αλλά αυτό αποτελεί ΑΔΙΚΙΑ αν μεινει έτσι για ολόκληρο το κλάδο ΠΕ19-20

Αποσυνδεδεμένος nti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #369 στις: Οκτώβριος 28, 2009, 11:20:17 μμ »
Να ρωτήσω κάτι αν γνωρίζει κάποιος:
Επίσημη θέση της Π.Ε.ΚΑ.Π. (Πανελλήνια Ένωση Καθηγητών Πληροφορικής) υπάρχει για το θέμα;
Η στάση τους για το δικαστικό αγώνα;

http://www.pekap.gr/Article.php?CatId=1&ArticleId=112


Ναι, ok και βλέπω το δελτίο τύπου που έχουν βγάλει στις 7/9 ότι ΘΑ ζητήσουν συνάντηση με το Υπουργείο και ότι το ένα θέμα από τα πέντε που ΘΑ θίξουν είναι η αδικία εις βάρος των υπολοίπων τμημάτων της πληροφορικής και ΘΑ ζητήσουν παιδαγωγική επάρκεια για όλους τους ΠΕ19-20.
Τίποτα πιο άμεσο;
Και επιμένω σ'αυτό γιατί έχει εντελώς άλλη βαρύτητα 100, 200 (λέμε τώρα...) άτομα να κινήσουν μεμονωμένα μια τέτοια διαδικασία με δικηγόρο και άλλο αυτά να εκπροσωπούνται από  την Π.Ε.ΚΑ.Π.
Λάμπρο? Αλέξανδρε? Έχετε κινηθεί προς τα'κει? Και αν όχι, πώς το βλέπετε σαν ιδέα?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 28, 2009, 11:26:10 μμ από nti »

Αποσυνδεδεμένος lg

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #370 στις: Οκτώβριος 28, 2009, 11:34:27 μμ »
Με τη ΠΕΚΑΠ δεν έχουμε έρθει σε επαφή.
Με άλλους συλλόγους και με προέδρους τμημάτων Πληροφορικής που έχουμε έρθει σε επαφή μας στηρίζουν όλοι και μας λένε είναι επιτακτική ανάγκη η διακασία ασφαλιστικών μέτρων και το δικαστήριο.
Θα έχουν και αυτοί πάτημα για μεγαλύτερη πίεση.
Ήδη υπάρχει και κάποια κίνηση ορισμένων προέδρων τμημάτων Πληροφορικής.
Ο αγώνας είναι κοινός για όλους μας και κυρίως για τον κλάδο μας.

Αποσυνδεδεμένος apostolis_veria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #371 στις: Οκτώβριος 29, 2009, 02:20:06 πμ »

Εχεις σκεφτεις οτι με τα 25 μορια και τα χαρτια διοριζονται; εχεις σκεφτει οτι παρολο που θελουν να λαβουν μερος για την ακυρωση της τροπολογιας ισως να μην συμμετεχουν τελικα διοτι δεν θελουν επαρκεια για ολο τον κλαδο την στιγμη που οι ιδιοι τοσο κοπιασαν για να την αποκτησουν; γιατι ολοι να γινουν το ιδιο τη στιγμη που δεν κοπιασαν το ιδιο; Δεν ειναι παραλογο να μην συμμετεχουν παρα πολλοι απο αυτους.


Οσοι έχουν ήδη παιδαγωγικό δεν περιμένω να συμμετέχουν...Θα περίμενα να συμμετέχουν εάν το παιδαγωγικό το έπαιρναν για γίνουν καλύτεροι καθηγητές αλλά μάλλον έχεις δίκιο,το πήραν για να διοριστούν όχι για να βελτιωθούν εκπαιδευτικά...
Μην τρελένεσαι για τον κόπο στο παιδαγωγικό γιατί και εγώ θα σου πω ότι αυτοί με παιδαγωγικό μπήκαν στον πίνακα Β με το μέσο της ενισχυτικής.Αυτό το παραβλέπεις;Γιατί αναφέρεσαι για τον κόπο των παιδιών για το παιδαγωγικό και δεν αναφέρεσαι για το γλύψιμο που έπεσε για την ενισχυτική;Δεν συμφέρει να τα λέμε όλα;Πρέπει να λέμε μόνο την μισή αλήθεια; Που θα ήταν αυτοί χωρίς το κολπάκι της ώρας;
Σου αρέσει να ευνοηθεί μία όμαδα ανθρώπων ;Σου αρέσει αφού διοριστείς στον κλάδο σου να λειτουργεί το κολπάκι του παιδαγωγικού για να σκαρφαλώνουμε 1000 θέσεις;Σου αρέσει στον κλάδο σου να μην υπάρχει μια φυσική σειρά όπου θα ξέρει ο καθένας την θέση του όπως οι περισσότεροι κλάδοι  και θα μπορεί να προγραμματίσει το μέλλον του; Οι έχοντες παιδαγωγικό γιατί δεν πρότειναν στο υπουργείο να μην προσλαμβάνει ωρομίσθιους του κλάδου μας χωρίς παιδαγωγικό;Σου άρεσε που το υπουργείο εδώ και 5 χρόνια κοροιδεύει  τόσο κόσμο βάζοντας τους στην τάξη και τώρα τους πετάει έξω; Εγώ με την δική σου λογική δεν θα συμετείχα,με συμφέρει και εμένα αφού δεν έχω πολλά μόρια να μην πάρουν όλοι παιδαγωγικό και να κάνω και εγώ το κολπάκι να χωθώ.Αλλά συμμετέχω και ας είμαι μακριά χωρίς ελπίδες.Προτιμώ να έχω 10% πιθανότητες να διοριστώ και να κάνω τον προγραμματισμό μου παρα να έχω 5% που στο μέλλον μπορεί να γίνει 70% κατακτώντας το παιδαγωγικό.Αυτά από έναν συνάδελφο που δεν θα πεθάνει αν δεν διοριστεί κιόλας.

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 29, 2009, 02:29:47 πμ από apostolis_veria »

Αποσυνδεδεμένος nfountou

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
    • nfountou.com
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #372 στις: Οκτώβριος 29, 2009, 10:48:20 πμ »
Εχεις σκεφτεις οτι με τα 25 μορια και τα χαρτια διοριζονται; εχεις σκεφτει οτι παρολο που θελουν να λαβουν μερος για την ακυρωση της τροπολογιας ισως να μην συμμετεχουν τελικα διοτι δεν θελουν επαρκεια για ολο τον κλαδο την στιγμη που οι ιδιοι τοσο κοπιασαν για να την αποκτησουν; γιατι ολοι να γινουν το ιδιο τη στιγμη που δεν κοπιασαν το ιδιο; Δεν ειναι παραλογο να μην συμμετεχουν παρα πολλοι απο αυτους.
Οσοι έχουν ήδη παιδαγωγικό δεν περιμένω να συμμετέχουν...Θα περίμενα να συμμετέχουν εάν το παιδαγωγικό το έπαιρναν για γίνουν καλύτεροι καθηγητές αλλά μάλλον έχεις δίκιο,το πήραν για να διοριστούν όχι για να βελτιωθούν εκπαιδευτικά...
Μην τρελένεσαι για τον κόπο στο παιδαγωγικό γιατί και εγώ θα σου πω ότι αυτοί με παιδαγωγικό μπήκαν στον πίνακα Β με το μέσο της ενισχυτικής.Αυτό το παραβλέπεις;Γιατί αναφέρεσαι για τον κόπο των παιδιών για το παιδαγωγικό και δεν αναφέρεσαι για το γλύψιμο που έπεσε για την ενισχυτική;Δεν συμφέρει να τα λέμε όλα;Πρέπει να λέμε μόνο την μισή αλήθεια; Που θα ήταν αυτοί χωρίς το κολπάκι της ώρας;
Φιλε μου μα κανεις δεν μπορει να πει το αντιθετο! και βεβαια απεκτησαν παιδαγωγικο για να βελτιωσουν τις πιθανοτητες τους και να διοριστουν καποια στιγμη. Το ιδιο θα εκανε ο καθενας, ακομα και εσυ αν σου δινοταν η ευκαιρεια. Ποιος το λεει οτι οσοι εχουν επαρκεια παιρνουν ωρες ΠΔΣ; Εχω επαρκεια αλλα ουδεποτε πηρα ΠΔΣ και μαλιστα προσωπικα δεν ξερω κανεναν του κλαδου που πηρε.

Σου αρέσει να ευνοηθεί μία όμαδα ανθρώπων ;Σου αρέσει αφού διοριστείς στον κλάδο σου να λειτουργεί το κολπάκι του παιδαγωγικού για να σκαρφαλώνουμε 1000 θέσεις;Σου αρέσει στον κλάδο σου να μην υπάρχει μια φυσική σειρά όπου θα ξέρει ο καθένας την θέση του όπως οι περισσότεροι κλάδοι  και θα μπορεί να προγραμματίσει το μέλλον του; Οι έχοντες παιδαγωγικό γιατί δεν πρότειναν στο υπουργείο να μην προσλαμβάνει ωρομίσθιους του κλάδου μας χωρίς παιδαγωγικό;
Μεχρι και πριν την αναγνωριση του ΔΤΨΣ ολοι γνωριζαμε για την ΑΣΠΑΙΤΕ και τα μεταπτυχιακα. Σιγουρα τη στιγμη που δεν υπαρχουν αντικειμενικα κριτηρια για την αναγνωριση επαρκειας (και για πολλους αλλους λογους που εχουν αναφερθει σε προηγουμενα ποστ) δεν επρεπε να δωθει ετσι μεσα στο κατακαλοκαιρο σε μια σχολη. Απο την αλλη ομως δεν μπορεις να ερχεσαι να ακυρωνεις την προσπαθεια κ τον κοπου του καθενα που απεκτησε επαρκεια με αξιοκρατικα κριτηρια γιατι απλα αν το κανεις αυτο (δεν μιλαω προσωπικα για σενα) να εισαι σιγουρος οτι τοτε οι οσοι απεκτησαν δικαιως παιδαγωγικη επαρκεια και οσοι ειναι ενα βημα απο το να την αποκτησουν θα μαζευτουν σε αριθμο πολλοι περισσοτεροι απο οτι μπορεις να φανταστεις και τοτε ΟΛΟΙ θα συμετεχουν σε δικαστικες κινησεις! Τοτε τα πραγματα θα γινουν πολυ χειροτερα πιστεψε με. Δεν θα μας ηθελες στην αντιθετη οχθη!

Σου άρεσε που το υπουργείο εδώ και 5 χρόνια κοροιδεύει  τόσο κόσμο βάζοντας τους στην τάξη και τώρα τους πετάει έξω; Εγώ με την δική σου λογική δεν θα συμετείχα,με συμφέρει και εμένα αφού δεν έχω πολλά μόρια να μην πάρουν όλοι παιδαγωγικό και να κάνω και εγώ το κολπάκι να χωθώ.Αλλά συμμετέχω και ας είμαι μακριά χωρίς ελπίδες.Προτιμώ να έχω 10% πιθανότητες να διοριστώ και να κάνω τον προγραμματισμό μου παρα να έχω 5% που στο μέλλον μπορεί να γίνει 70% κατακτώντας το παιδαγωγικό.Αυτά από έναν συνάδελφο που δεν θα πεθάνει αν δεν διοριστεί κιόλας.
Οχι φιλε μου δεν μου αρεσει καθολου! παρολο που ημουν απο τους τυχερους που επεσα μονο 20 θεσεις και ο διορισμος αργα η γρηγορα θα ερθει καποια στιγμη δεν μου αρεσει καθολου!!! Παρολα αυτα λαμβανω και εγω μερος στο δικαστικο αγωνα για την ακυρωση της τροπολογιας. Μπορει να μην θελουν ολοι τελικα επαρκεια για ολο τον κλαδο αλλα σε αυτο το βημα θα επρεπε να συμμετεχουν τουλαχιστον 1000 ατομα απο τον κλαδο. ΝΤΡΟΠΗ ΜΑΣ!!!!
Η διαδικτυακή πύλη των αδιόριστων - http://adioristos.gr

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #373 στις: Οκτώβριος 29, 2009, 11:05:46 πμ »
Υπάρχουν άτομα τα οποία θέλουν να βοηθήσουν και να συμμετέχουν στην προσπάθεια αλλά δεν είναι ακόμα πτυχιούχοι. Βέβαια τους αφορά άμεσα το θέμα. Πως μπορούν να συμμετάσχουν και αυτοί;

Φίλε με συγκίνησες. Σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση, δεν δέχομαι φοιτητές πληροφορικής να συμμετέχουν οικονομικά και εργαζόμενοι απόφοιτοι πληροφορικής που ασχολούνται ΚΑΙ με την εκπαίδευση να σφυρίζουν αδιάφορα. Παιδιά αν φτάσουμε στην ξεφτιλα να αναγκαστούν φοιτητές πληροφορικής να πληρώσουν για το δικηγόρο, να πάμε όλοι στο διάολο.
Αυτό που μπορούν να κάνουν φίλε, είναι αυτό που ανέφερε ο Λάμπρος. Να πιέσουν τις σχολές τους, ώστε να κινητοποιηθούν ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ και οι πρόεδροι των τμημάτων Πληροφορικής.

Δυστυχώς πολλοί δεν έχουν καταλάβει ότι είμαστε ΜΟΝΟΙ μας και ΟΛΟΙ τους. Βοήθεια από που;

ΔΟΕ; Αστείο. Για μένα ο νούμερο ένα «εχθρός» αυτή τη στιγμή.
ΟΛΜΕ; Τους είδαμε τα προηγούμενα χρόνια τι κανανε με τους «βαφτισμένους» καθηγητές πληροφορικής.

Πάμε στους «συνδικαλιστές» μας τώρα...

ΕΠΥ; Όσοι θυμούνται την ανακοίνωση τους το καλοκαίρι, λένε και μη χειρότερα.
ΕΠΕ; Βλέπω την ανακοίνωση «Καταγγελία για προκήρυξη πρόσληψης έκτακτου εκπαιδευτικού προσωπικού από την Ακαδημία Εμπορικού Ναυτικού Ασπροπύργου». Μπράβο ΕΠΕ. Πέντε πληροφορικοί ίσως βρουν δουλεια στην Ακαδημία Εμπορικού Ναυτικού. Για τον κύριο Δημήτρη Μπρατη καμιά ανακοίνωση θα βγάλετε; Γιατί εκεί δεν μιλάμε για 5 θέσεις. Μιλάμε για ΧΙΛΙΑΔΕΣ θέσεις.
ΠΕΚΑΠ; Λίγο απ’όλα. Πεντε αιτήματα, μέσα σε αυτά και το θέμα του ΔΤΨΣ. Με την ίδια λογική ένα εκτο αίτημα θα ήταν η παγκόσμια ειρήνη. Ένα εβδομο η ανακύκλωση. Αν και η ΠΕΚΑΠ στα αιτήματα της, δείχνει μια ιδιαίτερη προτίμηση στους ΔΙΟΡΙΣΜΕΝΟΥΣ καθηγητές πληροφορικής και μονο. Πάντως είναι ξεφτίλα, η ΠΕΚΑΠ στα αιτηματα της να ζητά δωρεάν laptop για τους διορισμένους καθηγητές πληροφορικής. ΞΕΦΤΙΛΑ. Να πετυχω καθηγητή πληροφορικής, με το κουπονάκι του στο Πλαίσιο να λέει ήρθα για το δωρεάν laptop. Και να τον διαλέγει μαζί με τους μαθητές της πρώτης γυμνάσιου. Αστεία πράγματα.

Δεν περιμένω καμιά βοήθεια από τους παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος ramirezi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #374 στις: Οκτώβριος 29, 2009, 11:21:31 πμ »
Καλημερα σε ολους. Παρακολουθω τις συζητησεις τοσο καιρο χωρις να συμμετεχω. Πιστευω πως ηρθε η ωρα να γραψω το πρωτο μου μηνυμα. Εστειλα σημερα τα στοιχεια μου στον δικηγορο (λιγο αργα, αλλα εγινε..) και θα προτεινα στον καθενα να μην περιμενει να βγαλουν αλλοι το φιδι απο την τρυπα (και για λογαριασμο του), αλλα να συμμετασχει ενεργα σε αυτη την πρωτοβουλια. Νεοι ανθρωποι ειμαστε,  πρεπει να διεκδικουμε το μελλον μας και οχι απλα να περιμενουμε μηπως γινει το "θαυμα" απο μονο του..

Αποσυνδεδεμένος nfountou

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
    • nfountou.com
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #375 στις: Οκτώβριος 29, 2009, 11:40:26 πμ »
Υπάρχουν άτομα τα οποία θέλουν να βοηθήσουν και να συμμετέχουν στην προσπάθεια αλλά δεν είναι ακόμα πτυχιούχοι. Βέβαια τους αφορά άμεσα το θέμα. Πως μπορούν να συμμετάσχουν και αυτοί;
Φίλε με συγκίνησες. Σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση, δεν δέχομαι φοιτητές πληροφορικής να συμμετέχουν οικονομικά και εργαζόμενοι απόφοιτοι πληροφορικής που ασχολούνται ΚΑΙ με την εκπαίδευση να σφυρίζουν αδιάφορα. Παιδιά αν φτάσουμε στην ξεφτιλα να αναγκαστούν φοιτητές πληροφορικής να πληρώσουν για το δικηγόρο, να πάμε όλοι στο διάολο.
Αυτό που μπορούν να κάνουν φίλε, είναι αυτό που ανέφερε ο Λάμπρος. Να πιέσουν τις σχολές τους, ώστε να κινητοποιηθούν ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ και οι πρόεδροι των τμημάτων Πληροφορικής.
Οι φοιτητες μπορουν παρολα αυτα ομως να βοηθησουν. Μετα την καταθεση ασφαλιστικων μετρων μπορουν να συμμετεχουν σε διαδηλωσεις που θα ΠΡΕΠΕΙ να διοργανωσουμε σε ολα τα αστικα κεντρα.
Η διαδικτυακή πύλη των αδιόριστων - http://adioristos.gr

Αποσυνδεδεμένος Prosagon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #376 στις: Οκτώβριος 29, 2009, 12:48:33 μμ »
Όσοι είναι από Θεσσαλονίκη στέλνουν στην αθήνα τα στοιχεία τους όπως λέει εδώ:
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=15456.msg245950#msg245950

;;;;;

Αποσυνδεδεμένος si@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #377 στις: Οκτώβριος 29, 2009, 01:54:55 μμ »
Τα ασφαλιστικά μέτρα τελικά θα κατατεθούν και πότε;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161201
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 542
Σύνολο: 549

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.