*

Αποστολέας Θέμα: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα  (Αναγνώστηκε 223211 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 506
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #350 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 10:38:31 μμ »
Που πρέπει να στείλουμε χαρτια στο δικηγόρο? Ταχυδρομικά η με email? Δώστε οδηγίες!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος aktorion

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #351 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 11:52:08 μμ »
Εχει σκεφτει κανεις απο εμας τους διοριστεους οτι μπορουνε να κανουνε αγωγη για αναδρομικη εφαρμογη του νομου οι ΔΤΨΣ... και να διεκδικησουν θεσεις διορισμου και στον ΑΣΕΠ ???

Μπορει να σας φανει παραλογο αυτο που θα σας πω...αλλα αυτη η συγκεκριμενη αγωγη ευσταθει πιο πολυ νομικα απο την αλλη που θελουν να κανουν οι υπολοιπο που ορθα διαμαρτυρονται...
Γιατι υπαρχει στην ελλαδα δεδικασμενο σε ΠΑΡΑ πολλες περιπτωσεις για αναδρομικες εφαρμογες καινουργιων νομων..

Στην περιπτωση βεβαια αυτη εκει που μας χρωστουσανε μας πηραν και το γαιδαρο..
απλα το αναφερω σαν ΠΟΛΥ πιθανη εξελιξη...

Και να σας το πω και αλλιως ..εγω αν ημουνα στον ΔΤΨΣ ...θα το κυνηγουσα...μη μου πειτε οτι εσεις θα κανατε κατι διαφορετικο..γιατι δεν θα σας πιστεψω

Σε ευχαριστώ πολύ !

Δεν το είχα σκεφτεί αυτό  !

Παίρνω τηλέφωνο τον δικηγόρο  μου ΤΩΡΑ !

αυτο λεγεται θρασος φιλε μου... παιζεις με τον πονο μας; ντροπη....

+1 ntoufou. Εδω που μας χρωστάγανε μας πήραν και το βόδι.
Πάντως για αυτό δεν συντρέχει κανένας λόγος, έχει ξανασυζητηθεί. Στην προκύρηξη του ΑΣΕΠ αναγράφει ονομαστικά ποιά είναι τα πτυχία που δίνουν παιδ. καταρτιση και επίσης λέει ότι όλα τα δικαιολογητικά πρέπει να έχουν δοθεί μέχρι 11 Νοεμβρίου 2008. Οπότε δεν τίθεται θέμα για το ΑΣΕΠ. Το θέμα είναι να μην μας πανε πίσω με τα ασφαλιστικά μέτρα, γιατί το 60% του ΑΣΕΠ δεν παιζει κάποιο ρόλο στον δικαστικό αγώνα, οπότε γιατί να μην γίνουν αυτοί οι διορισμοί... Καταλαβαίνω ότι ο πίνακας είναι ενιαίος για το 100% οπότε οψόμεθα. Πάντως λόγο της μεγάλης καθυστέρησης δεν νομίζω να μην γίνουν οι διορισμοί και παρόλο που αγωνιώ και εγω για τον διορισμο μιας και αμεσα ενδιαφερόμενος,  διαφωνώ την λύση να τρώμε τις σάρκες μας, όπως επίσης πιστεύω ότι δεν έχει κανένα αποτέλεσμα η ομοβροντία των τηλεφώνων στον άνθρωπο που τα σηκώνει...

Μα καλά πλάκα κάνεις ρε συ fortran, βαρίεσαι να πάς σε δικηγόρο και ρίχνεις άδεια στο forum να πιάσεις γεμάτα; από πού σε φαίνεται τόσο πιθανή αυτή η εξέλιξη να αλλάζουν όροι του διαγωνισμού ενώ έχουν λήξει η προθεσμίες, ενώ έχω βγεί προσωρινά και χρόνος για ενστάσεις, έχει λήξει και αυτό και έχουν βγεί και τα οριστικά αποτελέσματα...
Απλά για να μην δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 28, 2009, 12:18:35 πμ από aktorion »

Αποσυνδεδεμένος spyvou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #352 στις: Οκτώβριος 28, 2009, 12:07:53 πμ »
Ο aktorion εννοεί ότι τα δικαιολογητικά έπρεπε να έχουν σταλεί μέχρι 11/11/2008 (και όχι του 2009 όπως εκ παραδρομής έγραψε, όχι τίποτε άλλο, αλλά να μην νομίζει κανείς ότι έχει χρόνο να πάει να τα καταθέσει ;D)

Ρε συ fortran που τα έχεις δει αυτά και τα λες? και μου αρέσει που ο dimpas θα ρωτήσει και δικηγόρο!!!

Λοιπόν για να τελειώνουμε μια και καλή με το 60% από τον ΑΣΕΠ... Τα αποτελέσματα αυτά ΔΕΝ αλλάζουν με τίποτα... Ένας νόμος για να έχει αναδρομική ισχύ θα πρέπει ο ίδιος ο νόμος να το αναφέρει (Όπως γίνεται π.χ. με τα επιδόματα που βγαίνει π.χ. νόμος τον Ιούνιο και αναφέρει ότι το τάδε επίδομα αυξήθηκε στο Α ποσό και θα δίνεται αναδρομικά από 1/1 εκείνου του έτους)...

Όταν βγει μια προκύρηξη, πάρει ΦΕΚπου αναφέρει ρητά τους "κανόνες" της, τότε ισχύει νομικά ότι ίσχυε στην περίοδο αιτήσεων για αυτήν... Μετά πέταξε το πουλάκι... Εφόσον στην 3Π/2008 προκήρυξη αναφέρονται ρητά ποια πτυχία δίνουν Π.Κ. αυτά θα ισχύουν ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ... Στην 3Π/2011 όταν βγει το παιχνιδι θα παίζεται αλλιώς...

Και για να φέρω ένα τελευταίο παράδειγμα για το παράλογο που θέτει ο fortran, είναι σαν να δικάζεσαι το 2009 για ένα έγκλημα που έκανες το 1989. Θα σε δικάσουν με βάση τους νόμους που ίσχυαν το 1989 και ΟΧΙ το 2009...Αυτό είναι de facto στα νομικά... (Υ.Γ. φυσικά ο dimpas μπορεί να το ψάξει που του αρέσουν αυτά...)

Αποσυνδεδεμένος aktorion

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #353 στις: Οκτώβριος 28, 2009, 12:17:59 πμ »
Ο aktorion εννοεί ότι τα δικαιολογητικά έπρεπε να έχουν σταλεί μέχρι 11/11/2008 (και όχι του 2009 όπως εκ παραδρομής έγραψε, όχι τίποτε άλλο, αλλά να μην νομίζει κανείς ότι έχει χρόνο να πάει να τα καταθέσει ;D)
Χεχε ναι, όντως το διορθώνω. Τι σου κάνει ένα νουμεράκι τελικά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος aroniotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #354 στις: Οκτώβριος 28, 2009, 12:30:22 πμ »
Που πρέπει να στείλουμε χαρτια στο δικηγόρο? Ταχυδρομικά η με email? Δώστε οδηγίες!!!
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=15456.msg245950#msg245950
Proud creator of www.cretanbeaches.com

Όλες οι παραλίες της Κρήτης στην οθόνη σας

Αποσυνδεδεμένος mpi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 533
  • Φύλο: Άντρας
  • nothing
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #355 στις: Οκτώβριος 28, 2009, 08:51:25 πμ »

Ο κλάδος ΠΕ19 αυτή τη στιγμή καίγεται.



Βασικά καταστρέφεται τελείως όλος ο κλάδος της Πληροφορικής.  5000 άτομα σε 4 χρόνια

1) Το ΕΑΠ έχει βγάλει 1000 θέσεις Πληροφορικής για του χρόνου.
   ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ
        1.   Σπουδές στις Φυσικές Επιστήμες (500 θέσεις)
        2.   Πληροφορική (1000 θέσεις)
        3.   Διοίκηση Επιχειρήσεων και Οργανισμών (1000 θέσεις)
        4.   Σπουδές στον Ελληνικό Πολιτισμό (800 θέσεις)
        5.   Σπουδές στον Ευρωπαϊκό Πολιτισμό (800 θέσεις)
        6.   Ισπανική Γλώσσα και Πολιτισμός (100 θέσεις)

2) Καμιά 30αρια σχολές Πληροφορικής.
3) Θα αναγνωριστούν και τα Ιδιωτικά Πανεπιστήμια. Αν δεν κάνω λάθος δίνουν και μεταπτυχιακό στα 4 χρόνια(3+1).
4) Τα Μεταπτυχιακά σε Ιδιωτικά είναι σαν "πακέτα προσφορών". Σκέφτομαι να πάρω καμιά 10αρια να έχω.

Βασικά μόνο ο δικός μας κλάδος και ο κλάδος των οικονομικών θίγεται κατά αυτόν τον τρόπο. Γιατί δεν βλέπω πουθενά να προσφέρονται άλλες ειδικότητες (Μαθηματικοί,Δάσκαλοι etc.)
Κουτάκι

Αποσυνδεδεμένος fortran

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #356 στις: Οκτώβριος 28, 2009, 09:53:29 πμ »
Κατ αρχην να ζητησω συγνωμη απο καποιους που νομιζουν πως εριξα αδεια για να πιασω γεματα.. Οντως δεν εχω νομικες γνωσεις ιδιαιτερες και οντως ευχομαι και εγω να τελειωσουμε με τους διορισμους..

Μια αγωνια ηθελα απλα να εκφρασω και μακαρι να ειναι ετσι οπως τα λετε τα πραγματα...
Οντως ειναι μλκ να τρωμε τις σαρκες μας και το λεω και το πιστευω μακαρι να δικαιωθουνε οι συναδελφοι.εγω ειμαι μαζι τους.. Ουτως η αλλως μας εχουνε καθυστερησει απελπιστικα εφετος οποτε υποθετω πως μπορουμε να περιμενουμε ακομη και μεχρι την ανοιξη ετσι οπως γιναμε...προκειται για 2-3 μηνες και μακαρι να δικαιωθουν στα ασφαλιστικα μετρα... Το δικαιο ειναι για μενα πανω απο ολα ..
Δεν πιστευω πως θα ημουνα αντρας αν ελεγα πως θελω να διοριστω τωρα και ασε τους αλλους να κουρευονται την στιγμη που ολο το καλοκαιρι περασαμε τοσα σε αυτο το φορουμ με ολους..

καλη τυχη και οτι και να γινει εγω και εξω και μεσα οταν διοριστω θα ειμαι μαζι σας
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 28, 2009, 09:55:29 πμ από fortran »

Αποσυνδεδεμένος nfountou

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
    • nfountou.com
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #357 στις: Οκτώβριος 28, 2009, 11:21:19 πμ »
Βλεπω τους πινακες και πραγματικα εχει γινει χαμος, στον πινακα αναπληρωτων τα πραγματα ειναι ακομα χειροτερα. Απο τα 250 περιπου ατομα της σχολης υπαρχουν αρκετοι που εγραψαν ΑΣΕΠ και παρολο που δεν ειχαν μορια ειναι αρκετα πανω στον πινακα! Βλεπω πολλους που ειχαν ηδη παιδαγωγικη επαρκεια να μην ειναι ουτε αναπληρωτες φετος και οι διχως επαρκεια να δισκολευονται ακομα και για την ωρομισθια. Επισης να ειστε σιγουροι οτι οσοι της σχολης δεν εκαναν φετος τα χαρτια τους θα τα κανουν σιγουρα του χρονου!
Η προταση μου ειναι να οργανωθουμε και να αρχισουμε εκτος απο τον δικαστικο αγωνα να κλεινουμε κεντρικους δρομους στα μεγαλα αστικα κεντρα, μια φορα τη βδομαδα δεν νομιζω οτι ειναι δυσκολο ο καθενας μας να αφιερωσει 2 ωρες απο τη μερα του. Ειναι κατι που μαλλον επρεπε να το ειχαμε κανει ηδη. Να γεμισουν οι δρομοι με πληροφορικους!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 28, 2009, 11:25:53 πμ από nfountou »
Η διαδικτυακή πύλη των αδιόριστων - http://adioristos.gr

Αποσυνδεδεμένος koupe19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #358 στις: Οκτώβριος 28, 2009, 11:38:00 πμ »
Γεια σας είμαι κανούρια στο forum.Ένα θέλω να σας πω, πρέπει να δράσουμε ΤΩΡΑ!Ας ξυπνήσουμε έστω και τώρα να πάρουμε μέρος στο δικαστικό αγώνα, να ακουστούμε επιτέλους.

Αποσυνδεδεμένος aroniotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #359 στις: Οκτώβριος 28, 2009, 12:19:48 μμ »
Γεια σας είμαι κανούρια στο forum.Ένα θέλω να σας πω, πρέπει να δράσουμε ΤΩΡΑ!Ας ξυπνήσουμε έστω και τώρα να πάρουμε μέρος στο δικαστικό αγώνα, να ακουστούμε επιτέλους.
http://pe19pe20.blogspot.com/2009/10/blog-post_28.html
Proud creator of www.cretanbeaches.com

Όλες οι παραλίες της Κρήτης στην οθόνη σας

Αποσυνδεδεμένος apostolis_veria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #360 στις: Οκτώβριος 28, 2009, 12:38:57 μμ »
Το πρόβλημα ήταν τα δημοτικά, από εκεί ξεκίνησε το παραμύθι μας.Το υπουργείο χρησιμοποίησε χιλιάδες ωρομίσθιους και το κακό είναι ότι αυτοί πίστεψαν ότι θα μπορούν να διοριστούν.
Έχω μαζέψει 5 συναδέλφους για το δικαστήριο και από καμμιά 20ρια έφαγα πόρτα.Ξέρετε γιατί;Γιατί είμαστε της πλάκας κλάδος.Νιώθουμε αλεξιπτωτιστές στην εκπαίδευση και κατώτεροι των άλλων ειδικοτήτων..Αλλους δεν τους ενδιαφέρει το θέμα γιατί είναι τει(λες &είναι άλλου κλάδου απόφοιτοι), άλλοι κάνουν τσιγκουνιά για 50€, άλλοι αντί να τρέχουν στα δικαστήρια προτιμούν να κοιτάζουν την πάρτη τους προσπαθώντας να πάρουν τα ψευτοχαρτια που ζητά το υπουργείο.Κύριοι, όταν καίγεται το σπίτι του διπλανού σε λίγο θα καεί και το δικό σας.Δεν το λέω εγώ, ο σοφός λαός μας το λέει!Σε λίγο καιρό όταν και τα τει παρέχουν μεταπτυχιακά-παιδαγωγικά και θα το έχουμε όλοι τότε θα βγει το υπουργείο και θα μας πει δεν το μετράω,το έχετε όλοι ,θα βάλω άλλο κριτήριο...Η δουλειά ήδη άρχισε να βρωμάει..
Προσωπικά αισθάνομαι τυχερός που δεν βασίστηκα στο υπουργείο και έχω προνοήσει.Δεν τους έκανα την χάρη να κυνηγήσω  τα χαρτιά για να μου μείνουν στο χέρι μετά από 3 χρόνια. Σε κάποιους θα μείνει το μεταπτυχιακό -παιδαγωγικό στο χέρι...&ξέρετε ποιο είναι το χειρότερο;θα τους είναι αχρείαστο για τον ιδιωτικό τομέα.Φταίμε και εμείς εδώ που τα λέμε.Είμαστε πληροφορικοί και αντί να κάνουμε κανα σοβαρό εξειδικευμένο μεταπτυχιακό πάνω στην επιστημή μας πάμε και κάνουμε το ψευτοπαιδαγωγικό...Είμαστε λαός της αρπαχτής και της κομπίνας.Ο Ελληνας είχε φιλότιμο και αξιοπρέπεια παλαιότερα.Σήμερα βλέποντας από τα 5000 άτομα να έχουν μαζευτεί μόνο 100 δείχνει ότι τα χάσαμε και αυτά...Είναι ντροπή για τον κλάδο μας να κινητοποιούμαι εγώ με 3 χρόνια ολοήμερο (10 μόρια) και άλλοι με χαρτιά και 25 μόρια να κοιμούνται..Ξέρετε σε λίγο καιρό όταν η κατάσταση θα είναι μη αναστρέψιμη δεν θα έχω δάκρυα για αυτούς. Τι να τα κάνω εγώ τα χαρτιά όταν βλέπω συναδέλφους να μην διεκδικούν το δίκιο τους,Λυπάμαι μόνο που τέτοιοι υποτελείς άνθρωποί μπαίνουν και στην τάξη και μεταδίδουν αυτήν την ανοχή και στα παιδιά μας..
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 28, 2009, 12:41:51 μμ από apostolis_veria »

Αποσυνδεδεμένος apostolis_veria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #361 στις: Οκτώβριος 28, 2009, 12:57:41 μμ »
ξεκινήσαμε σαν τεχνική ειδικότητα και μια χαρά μπαίναμε στην τάξη.Τώρα που θα έχουμε εξειδίκευση στα παιδαγωγικά δεν θα μπαίνουμε πλέον..Εκεί μας έφτασαν ,αυτή είναι η ειρωνεία.Θα έχουμε εξειδικευτεί στα παιδαγωγικά παραπάνω από τον φυσικό ή μαθηματικό με τα 2 μαθήματα ,θα είμαστε καλύτεροι παιδαγωγικά από αυτούς αλλα αυτοί θα είναι στην τάξη και εμείς στην επιχείρηση...Ωραία δεν είναι;θα μας μείνει ο  πολυπόθητος τίτλος του παιδαγωγού που τόσο πολύ κυνηγήσαμε με όλα τα μέσα...&ύστερα ζήσαν αυτοί καλά και εμείς χερότερα..

Αποσυνδεδεμένος nti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #362 στις: Οκτώβριος 28, 2009, 01:31:32 μμ »
Να ρωτήσω κάτι αν γνωρίζει κάποιος:
Επίσημη θέση της Π.Ε.ΚΑ.Π. (Πανελλήνια Ένωση Καθηγητών Πληροφορικής) υπάρχει για το θέμα;
Η στάση τους για το δικαστικό αγώνα;

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #363 στις: Οκτώβριος 28, 2009, 02:20:53 μμ »
Υπάρχουν άτομα τα οποία θέλουν να βοηθήσουν και να συμμετέχουν στην προσπάθεια αλλά δεν είναι ακόμα πτυχιούχοι. Βέβαια τους αφορά άμεσα το θέμα. Πως μπορούν να συμμετάσχουν και αυτοί;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161203
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 657
Σύνολο: 666

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.