*

Αποστολέας Θέμα: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα  (Αναγνώστηκε 223261 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος derosi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #406 στις: Οκτώβριος 30, 2009, 11:15:41 μμ »
Mακάρι συνάδελφε Αποστόλη να δικαιωθεί η προσπάθειά σας και ο αγώνας σας. Άλλωστε έχω δικούς μου ανθρώπους που θίγονται άμεσα από αυτή την τροπολογία. Αλλά επειδή έχουν δει πολλά τα μάτια μου τα βλέπω δύσκολα τα πράγματα κάτω από αυτές τις συνθήκες

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος apostolis_veria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #407 στις: Οκτώβριος 30, 2009, 11:17:36 μμ »
αυτά τα κολπάκια κάνουν στην Ελλαδα το υπουργείο και το παιδαγωγικό, βγάζουν το λάδι στους καθηγητές και όταν αυτοί διορίζονται πάνε σχολείο και κοροιδεύουν...Τι φταίνε τα παιδιά θα μου πείτε αλλά τι κουραγιο να χει και αυτός ο καθηγητής....Το παιδαγωγικό τα κονέ το έφαγαν κανά βιβλίο δεν μπορεί να βγάλει! οι απόφοιτοι του Πειραιά μετράνε ακόμη τα παιδαγωγικά ή τελείωσε η αριθμητική;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2009, 11:53:45 μμ από apostolis_veria »

Αποσυνδεδεμένος lg

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #408 στις: Οκτώβριος 30, 2009, 11:23:55 μμ »
Mακάρι συνάδελφε Αποστόλη να δικαιωθεί η προσπάθειά σας και ο αγώνας σας. Άλλωστε έχω δικούς μου ανθρώπους που θίγονται άμεσα από αυτή την τροπολογία. Αλλά επειδή έχουν δει πολλά τα μάτια μου τα βλέπω δύσκολα τα πράγματα κάτω από αυτές τις συνθήκες
derosi,
Το μεγάλο κονέ βλέπω δεν το ξέρεις του τμήματος... Δεν είναι αυτοί που ανέφερες. Αν είσαι ψαγμένος όμως θα το μάθεις..Το γνωρίζουμε καλά...
Όπως γνωρίζουμε ότι η χρονιά θα είναι δύσκολη.
Εν αναμονή των εξελίξεων λοιπον....

Αποσυνδεδεμένος apostolis_veria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #409 στις: Οκτώβριος 30, 2009, 11:27:25 μμ »
Εμεις θα το παλέψουμε μέχρι εκεί που πάει.Δεν θα τους αφήσουμε σε χλωρό κλαρί και θα ξεσκεπαστούν οι δοσοληψίες τους.Καρέκλες ,κόρες ,τμήματα βαπτισμένα, αλλαγές ονομάτων κάθε 2 χρόνια κτλ.Εγώ δεν τρελαίνομαι για έναν διορισμό στην πουλημένη προ πολλού ηγεσία της εκπαιδευσής μας (να χαρώ εγώ εργοδότη!) αλλα για την κοροιδία.Αυτό με εξοργίζει.Εξαπάτησαν 2000 ωρομίσθιους συναδέλφους και έκοψαν την προοπτική της εκπαίδευσης στους μελλοντικούς συναδέλφους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος derosi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #410 στις: Οκτώβριος 30, 2009, 11:35:01 μμ »
Δεν είμαι ούτε φοιτητής, ούτε απόφοιτος του συγκεκριμένου τμήματος για να γνωρίζω περισσότερα. Για τον καθηγητή/υφυπουργό σήμερα το έμαθα και για τα όσα έχει πει και πιθανώς να κάνει. Δεν είδα κάποιον άλλον να το αναφέρει στο forum γι΄αυτό το ανέφερα. Άλλωστε το 2002 που αποφοίτησα από την Πληροφορική του Πειραιά το συγκεκριμένο τμήμα είχε μόνο συμβασιούχους καθηγητές, ήταν σε φάση αλλαγής ονομασίας και από τότε κυνηγούσαν όλοι εκεί την αναγνώριση ως καθηγητικής της σχολής τους και την ένταξή τους σε κλάδο ΠΕ του ΥΠΕΠΘ.  

Αποσυνδεδεμένος apostolis_veria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #411 στις: Οκτώβριος 30, 2009, 11:35:42 μμ »
τα κονέ τους να τα χρησιμοποιήσουν στον ιδιωτικό χώρο σε επιχειρήσεις και όχι στην δημόσια περιουσία μας, τα σχολεία.Οποιο τμήμα έχει κονέ να πάει στην microsoft και στην ibm να βολέψει τους αποφοιτούς του.Ξεφτυλίζουν την παιδεία-περισσότερα κονέ χρειάζεσαι σήμερα για να διοριστείς απ' ότι η γραμματέας του δημάρχου.&μετά βγαίνει ο Μπαμπινιώτης και λέει ότι έχει πρόβλημα η παιδεία.Οχι κύριε Μπαμπινιώτη,το σύστημά σας είναι το πρόβλημα.Εσείς είστε το πρόβλημα της παιδείας που αντί να διορίζετε τον καλύτερο διορίζετε αυτόν που έχει τα κονέ....
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2009, 11:54:28 μμ από apostolis_veria »

Αποσυνδεδεμένος apostolis_veria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #412 στις: Οκτώβριος 30, 2009, 11:44:18 μμ »
&χουμε και τον Λυκουρέντζο να μας λέει ότι αποφάσισε το παιδαγωγικό.Ποιο;Το ανύπαρκτο παιδαγωγικό που κάνουμε επάλ βιβλίο πανελληνίων και έχουμε βαρεθεί να διορθώνουμε τα λάθη.Αυτό είναι το παιδαγωγικό κύριε Λυκουρεντζό;Ελάτε να μου πείτε προσωπικά ,να σας εξηγήσω εγώ ποιο είναι αυτό το ινστιτούτο...Που τα λέει αυτά,στον μπακάλη της γειτονιάς;Εμείς τι ρόλο παίζουμε;Δεν γνωρίζουμε τι ρόλο παίζει ο καθένας;

Αποσυνδεδεμένος sakis79

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #413 στις: Οκτώβριος 30, 2009, 11:44:34 μμ »
Το τμήμα Διδακτικής της Τεχνολογίας και Ψηφιακών Συστημάτων δεν έχει μετονομαστεί σε Τμήμα Ψηφιακών Συστημάτων και έχει τροποποιήσει το πρόγραμμα σπουδών του αφαιρώντας την πλειοψηφία των παιδαγωγικών μαθημάτων;

Ακόμα και στην έσχατη περίπτωση που δεν καταφέρουμε τίποτα, ο νόμος δεν πρέπει να ισχύει για τους νέους αποφοίτους του τμήματος, μιας και έχουν ακριβώς τα ίδια μαθήματα με την πλειοψηφία των τμημάτων Πληροφορικής ανά την επικράτεια. Αυτό πιστεύω μπορεί να γίνει άμεσα, για να σταθεροποιήσουμε τουλάχιστον τον αριθμό ατόμων του συγκεκριμένου τμήματος στους πίνακες.

Αν δεν καταφέρουμε την άρση της τροπολογίας ή την παιδαγωγική επάρκεια σε όλα τα τμήματα Πληροφορικής η απόρριψη της παιδαγωγικής επάρκειας για τους νέους αποφοίτους πιστεύω ότι είναι κάτι το εφικτό.

Ημίμετρα θα πείτε, άλλα λέω στην έσχατη των περιπτώσεων!

Αποσυνδεδεμένος apostolis_veria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #414 στις: Οκτώβριος 30, 2009, 11:52:17 μμ »
φίλε Σάκη τα έχουμε ξαναπεί.Το συγκεκριμένο τμήμα έβαλε στην αρχή παιδαγωγικά μαθήματα μπας και πιάσει το κολπάκι.Είδε ότι δεν καταφέρνει τίποτα και μετά τα έβγαλε, γιατί οι απόφοιτοι του δεν είχαν πολλά μαθήματα πληροφορικής και είχαν έλλειμα γνώσεων του αντικειμένου  για τον ιδιωτικό χώρο.Σου λένε παιδαγωγικό δεν παίρνουμε ας είμαστε τουλάχιστον ανταγωνιστικοί έξω.Αλλά είχαμε τον από μηχανής θεό Λυκουρέντζο που καθάρισε.&παιδαγωγικό και ανταγωνιστικοί έξω ,μην υστερούν και πουθενά!

Αποσυνδεδεμένος apostolis_veria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #415 στις: Οκτώβριος 30, 2009, 11:59:45 μμ »


Ακόμα και στην έσχατη περίπτωση που δεν καταφέρουμε τίποτα, ο νόμος δεν πρέπει να ισχύει για τους νέους αποφοίτους του τμήματος, μιας και έχουν ακριβώς τα ίδια μαθήματα με την πλειοψηφία των τμημάτων Πληροφορικής ανά την επικράτεια.
Το πιθανότερο είναι  κανένας ή όλοι.Το λιγότερο πιθανό είναι να παραμείνει μόνο για τους παλιούς απόφοιτους .Αν είναι έτσι κάθε τμήμα θα βάζει παιδαγωγικά θα παίρνει τον τίτλο και μετά θα τα βγάζει.Τις κουμπάρες θα παίζουμε;

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #416 στις: Οκτώβριος 31, 2009, 12:09:57 πμ »
.......
Από έγκυρη πηγή πληροφορήθηκα σήμερα, ότι Τρίτη το αργότερο Τετάρτη θα βγούν οι οριστικοί πίνακες διορισμών-αναπληρωτών-ωρομισθίων και η εγκύκλιος διορισμών. Άλλωστε το υπουργείο επείγεται να καλύψει τα κενά σε όλες τις βαθμίδες όσο το δυνατόν γρηγορότερα, οπότε δεν θα γίνουν ασφαλιστικά μέτρα.
.......
Πλέον με βάση τα παραπάνω θεωρώ χάσιμο χρόνου και χρημάτων την οπόια προσπάθεια για δικαστήρια και ασφαλιστικά μέτρα. Με τα παραπάνω ατού του ΣΥ.Α.Ψ.Σ και με το δεδομένο ότι ζούμε στην Ελλάδα (όπου βασιλεύει το βύσμα και το ρουσφέτι) η υπόθεση έχει τελειώσει.
.......
Γι' αυτό πρέπει στον κλάδο μας να υπάρξει ομοψυχία και συστράτευση για την επίτευξη ενός άλλου σκοπού ο οποίος είναι στο φινάλε και ρεαλιστικός. Δεν είναι άλλος από την διεκδίκηση μόνιμων οργανικών θέσεων στο δημοτικό από καθηγητές πληροφορικής με ταυτόχρονη παρακολόυθηση προγράμματος μαθημάτων παιδαγωγικών για μικρούς μαθητές από τους νεοδιοριμένους , αντιδρώντας στην τοποθέτηση του Μπρατή και η αναγνώριση ώς καθηγητικών σχολών όλων των τμημάτων του κλάδου μας, μιας και καλώς ή κακώς έγινε η αρχή με το τμήμα αυτό. 

Μα εμείς θα τα κάνουμε τα ασφαλιστικά μέτρα. ΕΜΕΙΣ. Απόφοιτοι ΠΕ19-ΠΕ20. Και αυτά θα γίνουν ο κόσμος να χαλάσει.

Και ποια είναι η έγκυρη πηγή σου; Αχ νεοέλληνες με τις πηγές σας...

Τώρα αυτό που λες για χάσιμο χρημάτων. Δεν ξέρω τι επιδιώκεις με αυτό. Προσωπικά όμως με πείσμωσες τόσο πολύ, που αν δεν συμπληρωθεί το ποσό, καλύπτω το υπόλοιπο μόνος μου, ακόμα και αν χρειαστεί να πάρω δάνειο από τράπεζα.

Γι' αυτό πρέπει στον κλάδο μας να υπάρξει ομοψυχία και συστράτευση για την επίτευξη ενός άλλου σκοπού ο οποίος είναι στο φινάλε και ρεαλιστικός. Δεν είναι άλλος από την διεκδίκηση μόνιμων οργανικών θέσεων στο δημοτικό από καθηγητές πληροφορικής με ταυτόχρονη παρακολόυθηση προγράμματος μαθημάτων παιδαγωγικών για μικρούς μαθητές από τους νεοδιοριμένους , αντιδρώντας στην τοποθέτηση του Μπρατή και η αναγνώριση ώς καθηγητικών σχολών όλων των τμημάτων του κλάδου μας, μιας και καλώς ή κακώς έγινε η αρχή με το τμήμα αυτό. 

Εσύ είσαι διορισμένος λες απο το 2006. Τι σε νοιάζουν τα δημοτικά; Και αν ανοίξουν τα δημοτικά και θέλεις να πας και εσύ στην πρωτοβάθμια κύριε διορισμένε... "Παρακολόυθηση προγράμματος μαθημάτων παιδαγωγικών για μικρούς μαθητές" θα κάνεις και εσυ; Ή μόνο οι νεοδιόριστοι; Γιατί πολλοί φέτος θα κλείσουμε πενταετία στα δημοτικά. Τι ακριβώς θα μάθουμε που δεν ξέρουμε τόσα χρόνια;
Το άλλο που λες να γίνει όλος ο κλάδος καθηγητικός. Αυτό θέλουμε και εμείς. Αν δεν κάνουμε ασφαλιστικά μέτρα όμως, σβήσαμε. Και με βάζει σε υποψίες αυτό που λες. Σαν να μην είσαι και τόσο διορισμένος τελικά. Και απλά θέλεις να μας «κοιμίσεις». Αχ νεοέλληνες.

Καλό σου βράδυ "διορισμένε" συνάδελφε Πληροφορικής Παν.Πειραιά με παιδαγωγική επάρκεια από μεταπτυχιακό.

Υ.Γ. Να επισκέπτεστε το http://pe19pe20.blogspot.com/ όσοι δεν είστε γραμμένοι στο group tropologia. Και μην ακούτε κανέναν άλλο πλην (aroniotis, lampros, elia). Γιατί όλοι οι υπόλοιποι είμαστε ανώνυμοι χρήστες.

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #417 στις: Οκτώβριος 31, 2009, 01:17:46 πμ »
Don Quixote τον/την  ενδιαφέρουν τα δημοτικά ή η αύξηση των ωρών στα γυμνάσια για να μπορέσει να γυρίσει ενδεχομένως μία ώρα αρχίτερα σπίτι του/της.

apostolis_veria γίνεσαι γραφικός επαναλαμβάνοντας τα ίδια και τα ίδια. Έχω βαρεθεί να διαβάζω, χωρίς παρεξήγηση, τα λογίδρια σου και τις επαναλήψεις σου. Αφού δεν σε ενδιαφέρει η εκπαίδευση και το Δημόσιο κατ'επέκταση  γιατί μας τα ... ζαλίζεις? Μείνε εκεί που είσαι εξασφαλισμένος κι έχεις τη καβάτζα σου... Αν μη τι άλλο όλοι έχουμε, θέλω να πιστεύω, μία στοιχειώδη αντίληψη για το τι θέλουμε και τι μας συμφέρει. Ενήλικα άτομα είμαστε. Το τι με συμφέρει εμένα που έχω ΑΣΠΑΙΤΕ ή οποιονδήποτε άλλο, άσε να το κρίνουμε μόνοι μας. Είσαι ο τελευταίος που θα έπαιρνα για συνήγορο.  Το συμπέρασμα, κατά τη δική μου άποψη και όχι απαραίτητα σωστή, είναι να επιμείνουμε σε αυτά που έχει πει ο psychara σε παλαιότερα post και σιγά σιγά τα ενστερνίζεται και ο Don Quixote
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος kavou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #418 στις: Οκτώβριος 31, 2009, 01:26:32 πμ »
Να ρωτήσω τον/την derosi
Σε μερικά μηνύματα υπογράφεις ως "διορισμένος καθηγητής πληροφορικής από το 2006"
και σε άλλα ως "Διοριστέος ΑΣΕΠ 2009"

Σε διορίσανε 2 ΦΟΡΕΣ???
Αυτό κυρίες και κύριοι είναι το μεγαλύτερο σκάνδαλο στον κλάδο της πληροφορικής

apostolis_veria πόσταρε καμμιά 15αριά μηνύματα και για αυτή τη περίπτωση... (έχω παρατήσει το λογοτεχνικό βιβλίο που διάβαζα και τώρα διαβάζω εσένα! Ανυπομονώ για το τέλος!!!)

Αποσυνδεδεμένος kavou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #419 στις: Οκτώβριος 31, 2009, 01:39:03 πμ »
apostolis_veria γίνεσαι γραφικός επαναλαμβάνοντας τα ίδια και τα ίδια. Έχω βαρεθεί να διαβάζω, χωρίς παρεξήγηση, τα λογίδρια σου και τις επαναλήψεις σου. Αφού δεν σε ενδιαφέρει η εκπαίδευση και το Δημόσιο κατ'επέκταση  γιατί μας τα ... ζαλίζεις? Μείνε εκεί που είσαι εξασφαλισμένος κι έχεις τη καβάτζα σου... Αν μη τι άλλο όλοι έχουμε, θέλω να πιστεύω, μία στοιχειώδη αντίληψη για το τι θέλουμε και τι μας συμφέρει. Ενήλικα άτομα είμαστε. Το τι με συμφέρει εμένα που έχω ΑΣΠΑΙΤΕ ή οποιονδήποτε άλλο, άσε να το κρίνουμε μόνοι μας. Είσαι ο τελευταίος που θα έπαιρνα για συνήγορο.  Το συμπέρασμα, κατά τη δική μου άποψη και όχι απαραίτητα σωστή, είναι να επιμείνουμε σε αυτά που έχει πει ο psychara σε παλαιότερα post και σιγά σιγά τα ενστερνίζεται και ο Don Quixote.  

Geok_salonica εάν του τη ξαναπείς του Αποστόλη να ξέρεις ότι θα χεστούμε... Αν δεν είχα αυτόν τώρα θα διάβαζα το ξενέρωτο βιβλίο μου. Για αυτό λίγα τα λόγια σου πανάθλιε απόφοιτε της ΑΣΠΑΙΤΕ και γρανάζι του συστήματος! Τον ζηλεύεις επέιδή έχει οίστρο!

Πες τα Αποστόλη αγόρι μου!!! Μη τα κρατάς μέσα σου! Ο λαός σου σε στηρίζει!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 31, 2009, 01:42:30 πμ από kavou »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161205
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 606
Σύνολο: 620

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.