*

Αποστολέας Θέμα: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα  (Αναγνώστηκε 223247 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος apostolis_veria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #938 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 10:19:53 μμ »
geok_salonika μου χες πει ότι άμα θα διοριστεις θα κάνεις 9 ώρες μαθημα!φιλε να ξερεις οταν θα πας(μετα απο χρονια) στην καρπαθο ουτε αποσπαση θα μπορεις να παρεις, 22 ωρες θα κανεις και θα πηγαινεις σχολειο απο τις 8 εως τις 2!!!Ειναι και αυτα στα μετρα της υπουργου!
Εγω σαν παλιος ξερω κατι παραπανω, τα χωραφια σου στην βεροια να μου πεις που είναι γιατι ξερω και να καλλιεργώ!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος pygmaPE19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #939 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 10:21:30 μμ »
Γνωρίζετε κάτι για τις επόμενες κινήσεις?
Η τροπολογία "ΕΠΙΑΣΕ ΤΟΠΟ".
Τα παιδιά διορίστηκαν.
Αρα τα ασφαλιστικά δεν "ΕΠΙΑΣΑΝ ΤΟΠΟ"
Σωστά?
Τι περιμένουμε τώρα?
 

Αποσυνδεδεμένος si@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #940 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 10:26:11 μμ »
Έλα ντε....όλη μέρα ρωτάμε εδώ μέσα αλλά απάντηση καμία...Κάποιος που συμμετείχε στον αγώνα δε μπορεί να μας πει;
Πάντως οι απόφοιτοι του Πειραιά προσπαθούν να μαζέψουν λεφτά για να πάνε σε δικαστήρια για να μην πάρει κανένα άλλο τμήμα επάρκεια. Πού θα βασιστούν όμως; Αφού το πρόγραμμα σπουδών τους έχει κανά 2 παιδαγωγικά και αυτά για δείγμα. Βλέπω σταδιακά ο κλάδος να γίνεται καθηγητικός και τότε μόνο ο ασεπ να μετράει...το πιο δίκαιο άλλωστε!

Αποσυνδεδεμένος anesto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Π19
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #941 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 10:30:40 μμ »
Έλα ντε....όλη μέρα ρωτάμε εδώ μέσα αλλά απάντηση καμία...Κάποιος που συμμετείχε στον αγώνα δε μπορεί να μας πει;
Πάντως οι απόφοιτοι του Πειραιά προσπαθούν να μαζέψουν λεφτά για να πάνε σε δικαστήρια για να μην πάρει κανένα άλλο τμήμα επάρκεια. Πού θα βασιστούν όμως; Αφού το πρόγραμμα σπουδών τους έχει κανά 2 παιδαγωγικά και αυτά για δείγμα. Βλέπω σταδιακά ο κλάδος να γίνεται καθηγητικός και τότε μόνο ο ασεπ να μετράει...το πιο δίκαιο άλλωστε!

αύριο θα ξέρουμε που θα μας ενημερώσει ο δικηγόρος και οι συντονιστές!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος anesto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Π19
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #942 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 10:33:14 μμ »
πως τιμωρείται όμως η φαυλότητα εεε??????? το λέγαν οι αρχαίοι πρόγονοι μας!!!!!!!

σαν από μηχανής θεός οι τελευταίες εξελίξεις για να τιμωρήσουν τους φαύλους, εγωιστές συμφεροντολόγος!!!!

Καλά κρασιά λοιπόν!!!!!  

Αποσυνδεδεμένος nastybird

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #943 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 10:35:11 μμ »
Παράθεση
Σίγουρα κάποιους προφανώς τους βολεύει να αλλάξουν τα πράγματα γιατί έτσι όπως πάνε δε διορίζονται ποτέ.

Ποιοι ειναι αυτοι φιλε μου?Λες εμεις να μην ειχαμε αξιοπρεπεις θεσεις?Λες να μην ελπιζαμε σε διορισμο?Μονο εσυ εισαι που διοριζεσαι?Η νομιζεις οτι η δικια σου προυπηρεσια ειναι μεγαλυτερη απο την δικια μας?

Παράθεση
Κάποιοι όμως έχουν μια σεβαστή θέση στον πίνακα και ελπίζουν κάποτε σε έναν διορισμό και γιατί όχι και άμεσο

Μονο εσυ εχεις φιλε μου σεβαστη θεση?Ολοι οι υπολοιποι δηλαδη τι ειχαμε?Η διαφορα μας ειναι οτι εσυ κοιτας το ατομικο σου συμφερον(τον διορισμο σου) ενω εμεις κοιταμε ποιο ειναι το σωστο.Και το σωστο ειναι να υπαρχει ο ασεπ για να μην πεφτουν τα αλεξιπτωτα απο δεξια και απο αριστερα.

Παράθεση
Σωστά είναι όλα αυτά πολυ λεει η Υπουργός. Αυτό που θέλω να μάθω είναι ποιοι θα επηρεαστούν;


Ολοι και κανενας.Εξαρταται.Αν εισαι ενας απο τους παγκοσμιος γνωστους παιδαγωγους θα επηρεαστεις.Αλλιως οχι.

Παράθεση
Και εμείς που έχουμε μόρια τα χάνουμε με το έτσι θέλω;

Οπως ειπα το συστημα αυτο λογικα θα εφαρμοστει στην επομενη χρονια.Τα μορια σου υποτιθεται οτι θα τα χασεις σταδιακα μεσα σε μια 4ετια οταν ολα τα ολοημερα θα εχουν οργανικες και θα διοριζονται μονο αναπληρωτες.Μεχρι τοτε θα μπορεις να καταλαμβανεις θεσεις ωρομισθιων αλλα οχι αναπληρωτων και δεν μπορεις να διοριστεις αν δεν εισαι επιτυχων καποιου ΑΣΕΠ.

Παράθεση
Καλωσορίζω στην παρέα μας και το nastybird. Δεν νομίζω να είσαι ξαδερφάκι του  crazybird;

Καλως σας βρηκα παιδια.Ελπιζω στο να συσπειρωθουμε και να δειξουμε στην κυρια υπουργο οτι αν θελει αξιοκρατικες προσληψεις θα πρεπει να καταργησει και αυτην την τροπολογια που εχει διαλυσει τον κλαδο.
Οχι δεν εχω σχεση με τον crazybird εγω ειμαι μπουφος ενω αυτος κουκουβαγια.. ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #944 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 10:36:47 μμ »


Ακούστε να δείτε πληροφορικοί. Το συζήτησα εδω με τα παιδιά (Ιωάννη και Έφη) και καταλήξαμε στα εξής:

-Όλες οι σχολές πληροφορικής να γίνουν καθηγητικές.
-Χιλιάδες οργανικές θέσεις σε πρωτοβάθμια.
-Αύξηση των ωρών σε δευτεροβάθμια.


Αλλά για να γίνει κάτι τέτοιο... Κάντε και εσείς μια κινητοποίηση. Αρχίστε καταλήψεις στις σχολές. Στηρίξτε αυτούς που σας εκπροσωπούν μαζικά και δυναμικά. Μην μας αφήνετε σε "χλωρό κλαρί" μέχρι να δικαιωθείτε. Αλλιώς όσο και αν σας αγαπώ, δεν θα μπορέσω να κάνω πολλά.


Συνάδελφοι τα ακούτε. Δεν τα λέω εγώ. Το Υπουργείο τα λέει...  ;D ;D ;D

...
Πάντως οι απόφοιτοι του Πειραιά προσπαθούν να μαζέψουν λεφτά για να πάνε σε δικαστήρια για να μην πάρει κανένα άλλο τμήμα επάρκεια.
...

Πλάκα κάνεις έτσι; Από πού το έμαθες;
Πρόεδρε των αποφοίτων του ΔΤΨΣ αυτά κάνεις; Γι’αυτό δεν απαντάς; Ανοίξτε ένα τραπεζικό λογαριασμό να "τσοντάρουμε" και εμείς...
Α ρε πρόεδρε λεβέντη...  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος lkt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #945 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 10:41:20 μμ »
Ειλικρινά πιστεύετε ότι θα κινηθεί το υπουργείο στην κατεύθυνση να δώσει παιδαγωγική επάρκεια σε ολόκληρο τον κλάδο μας ή να την καταργήσει, τη στιγμή που αυτό δεν το έχει κάνει σε καμία άλλη τεχνική ειδικότητα ως τώρα;

Εγώ πιστεύω ότι εκεί στο Υπουργείο ουδόλως τους απασχολεί τι θα γίνει με τον κλάδο της Πληροφορικής.

Το παρελθόν άλλωστε μας έχει διδάξει πως μας αντιμετωπίζουν, όταν πριν ελάχιστα μόλις χρόνια χιλιάδες θέσεις Πληροφορικής δωρίστηκαν σε άλλες ειδικότητες. Αν θέλει να αποδώσει δικαιοσύνη η Αννούλα, ας στείλει όλους αυτούς πίσω στις ειδικότητές τους.
Έτσι θα σταματουσε αμέσως κι ο εμφύλιος που έχει ξεσπάσει ανάμεσά μας με ευθύνη των εκάστοτε κυβερνήσεων. Δεν τολμάει όμως κανείς τους να τα βάλει με τους παραδοσιακά ισχυρούς και ενωμένους κλάδους των άλλων ειδικοτήτων.

Κι έτσι, εμείς θα σφαζόμαστε και κάποιοι άλλοι θα γελούν μαζί μας...

Αποσυνδεδεμένος anesto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Π19
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #946 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 10:41:38 μμ »
...
Πάντως οι απόφοιτοι του Πειραιά προσπαθούν να μαζέψουν λεφτά για να πάνε σε δικαστήρια για να μην πάρει κανένα άλλο τμήμα επάρκεια.
...

χιχιχιχιχιχι αυτό το κρίνει το παιδαγωγικό ινστιτούτο και όχι τα δικαστήρια.... άλλωστε η παιδαγωγική επάρκεια πολλών τμημάτων έχει κριθεί στο παρελθόν με δικαστικές αποφάσεις που όμως δεν εφαρμόζονται!!!! για αυτό η μόνη λύση είναι παιδαγωγική επάρκεια σε όλους!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος nastybird

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #947 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 10:45:07 μμ »
Παράθεση
Πάντως οι απόφοιτοι του Πειραιά προσπαθούν να μαζέψουν λεφτά για να πάνε σε δικαστήρια για να μην πάρει κανένα άλλο τμήμα επάρκεια

Παιδια αν το κανουν αυτο θα ηθελα να τους ενημερωσω για μερικα πραγματα.Το τμημα Επιστημης Υπολογιστων του πανεπιστημιου Κρητης εχει ηδη δικαστικη αποφαση που εχει τελεσιδικησει εδω και πολλα χρονια (απο το 92 ξεκινησαν τα δικαστηρια οταν αυτη η ΔΤΨΣ δεν υπηρχε ουτε καν σαν ιδεα) και αναφερει οτι η συγκεκριμενη σχολη εχει παιδαγωγικη επαρκεια.Οποτε ας παρουν τα λεφτα τους να τα κανουν σουβλακια.Απο το τιποτα να γεμισουν και το στομαχακι τους τα καημενα.Η αποφαση αυτη δεν αναγνωριζοταν απο το ΥΠΕΠΘ με το σκεπτικο οτι ολες οι σχολες πληροφορικης ειναι ισες.Και αν ειναι να εχει μια σχολη παιδαγωγικη επαρκεια να εχουν ολες.Η σχολη δεν διαμαρτυρηθηκε παροτι συνεχισε να επιδιωκει την επαρκεια για ολους τους ΠΕ19-20 και οχι μονο για τον εαυτο της(βαση του δεδικασμενου).Παραταυτα το ΥΠΕΠΘ επι Λυκουρεντζου αναιρεσε την αρχη του αυτη και εδωσε παιδαγωγικη επαρκεια σε μια σχολη απλως με ενα αιτημα.Η αποφαση το Συμβουλιου της Επικρατειας ειναι ασημαντη για αυτους.Οπως εχουμε πει πολλες φορες.Το κρατος στην Ελλαδα νομιμοποιειτε να παρανομει.   :o

Αποσυνδεδεμένος anesto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Π19
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #948 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 10:47:39 μμ »
Παράθεση
Πάντως οι απόφοιτοι του Πειραιά προσπαθούν να μαζέψουν λεφτά για να πάνε σε δικαστήρια για να μην πάρει κανένα άλλο τμήμα επάρκεια

Παιδια αν το κανουν αυτο θα ηθελα να τους ενημερωσω για μερικα πραγματα.Το τμημα Επιστημης Υπολογιστων του πανεπιστημιου Κρητης εχει ηδη δικαστικη αποφαση που εχει τελεσιδικησει εδω και πολλα χρονια (απο το 92 ξεκινησαν τα δικαστηρια οταν αυτη η ΔΤΨΣ δεν υπηρχε ουτε καν σαν ιδεα) και αναφερει οτι η συγκεκριμενη σχολη εχει παιδαγωγικη επαρκεια.Οποτε ας παρουν τα λεφτα τους να τα κανουν σουβλακια.Απο το τιποτα να γεμισουν και το στομαχακι τους τα καημενα.Η αποφαση αυτη δεν αναγνωριζοταν απο το ΥΠΕΠΘ με το σκεπτικο οτι ολες οι σχολες πληροφορικης ειναι ισες.Και αν ειναι να εχει μια σχολη παιδαγωγικη επαρκεια να εχουν ολες.Η σχολη δεν διαμαρτυρηθηκε παροτι συνεχισε να επιδιωκει την επαρκεια για ολους τους ΠΕ19-20 και οχι μονο για τον εαυτο της(βαση του δεδικασμενου).Παραταυτα το ΥΠΕΠΘ επι Λυκουρεντζου αναιρεσε την αρχη του αυτη και εδωσε παιδαγωγικη επαρκεια σε μια σχολη απλως με ενα αιτημα.Η αποφαση το Συμβουλιου της Επικρατειας ειναι ασημαντη για αυτους.Οπως εχουμε πει πολλες φορες.Το κρατος στην Ελλαδα νομιμοποιειτε να παρανομει.   :o

και η εφαρμοσμένη πληροφορική έχει παρόμοια δικαστική απόφαση

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #949 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 11:06:23 μμ »
Επιτέλους πολλές ψύχραιμες και ενωτικές φωνές συναδέλφων. Καλωσόρισες και εσύ lkt.  ;D

@lkt από εμάς εξαρτάται. Αν εμείς τους βάλουμε το "μαχαίρι στο λαιμό" θα τα καταφέρουμε. Αν όμως αντιδρούμε χλιαρά, και το χειρότερο είμαστε διασπασμένοι τότε δεν θα καταφέρουμε τίποτα. Χρειάζεται συσπείρωση, ενότητα και μαζικότητα. Είμαι σίγουρος ότι αν τα έχουμε όλα αυτά, θα πετύχουμε. Αλλά πρέπει να ανεβάσουμε "σφυγμούς" σαν κλάδος.

Και τι σχέση έχουμε με τις άλλες "τεχνικές ειδικότητες". Είμαστε πληροφορικοί. Μπαίνουμε για μάθημα από πρώτη δημοτικού μέχρι τρίτη λυκείου. Είμαστε και χιλιάδες. Πες μου μια άλλη "τεχνική ειδικότητα" που πληροί τις παραπάνω προϋποθέσεις. Και αν μου βρεις τότε να πάρουν και αυτοί επάρκεια.

@nastybird, @anesto μην πέφτουμε σε αυτή τη "παγίδα". Και η δική μου σχολή μπορεί να έχει τέτοια απόφαση. Τι σημαίνει αυτό; Ότι αντί για τους ΔΤΨΣ θα έχουμε τους ΔΤΨΣ + 4 σχολές; Όχι συνάδελφοι. Πάμε όλοι μαζί. Ακόμα και αν το Υπουργείο πει ότι μόνο η σχολή του Κιχώτη θα γίνει καθηγητική. Δεν το δέχομαι. Είναι ανέντιμο. Είναι ξεδιάντροπο. Δεν θα ξεφτιλιστώ για μια επάρκεια ξέροντας ότι σας αδικώ.

Γιατί θέλω να μπαίνω εδώ μέσα και να έχω μόνο φίλους. Θέλω να περπατώ στο δρόμο με το κεφάλι ψηλά. Και όχι να με φτύνουν και να νομίζω ότι βρέχει.
Συνάδελφοι όλοι μαζί για επάρκεια. Και μετά όλοι μαζί για τις άλλες διεκδικήσεις μας.

Αποσυνδεδεμένος nastybird

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #950 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 11:13:46 μμ »
Παράθεση
και η εφαρμοσμένη πληροφορική έχει παρόμοια δικαστική απόφαση

Δεν το γνωριζω αλλα ειναι πολυ πιθανο και υπαρχει και δεδικασμενο.

Παράθεση
@nastybird, @anesto μην πέφτουμε σε αυτή τη "παγίδα". Και η δική μου σχολή μπορεί να έχει τέτοια απόφαση. Τι σημαίνει αυτό;

Εγω απλως το ανεφερα για να μην χαλανε τα παιδια τα λεφτα τους τζαμπα.Οχι οτι με νοιαζει αλλα δεν θα περισεψουν λεφτα για τον αδριαντα της Αννας-Μαριας.Ειναι 2 μετρα ακουσα... ;D

Παράθεση
@lkt από εμάς εξαρτάται. Αν εμείς τους βάλουμε το "μαχαίρι στο λαιμό" θα τα καταφέρουμε.

Αυτο ειναι σιγουρο αλλα δεν βλεπω δραση.Σου παω στοιχημα οτι αν οργανωσουμε μια πορεια θα μαζευτουμε 200 ατομα.Αυτοι που εκαναν τα ασφαλιστικα μετρα.Ποσοι απο μας αραγε εχουν ενημερωσει τις σχολες μας για το τι συμβαινει?


Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #951 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 11:23:46 μμ »
...
Αυτο ειναι σιγουρο αλλα δεν βλεπω δραση.Σου παω στοιχημα οτι αν οργανωσουμε μια πορεια θα μαζευτουμε 200 ατομα.Αυτοι που εκαναν τα ασφαλιστικα μετρα.Ποσοι απο μας αραγε εχουν ενημερωσει τις σχολες μας για το τι συμβαινει?
...

Ξέρεις τι λάθος κάναμε συνάδελφε. Τα αφήσαμε όλα σε 4-5 άτομα που συντονίζουν. Αυτοί τρέχουν για τα πάντα. Έχουν κάνει μέχρι τώρα απίστευτη δουλειά. Και δεν έχουν ακούσει ούτε ένα ευχαριστώ. Αλλά δεν γίνεται να τρέχουν μόνο αυτοί. Χρειάζεται να πάρουμε και εμείς πρωτοβουλίες (σε συνεννόηση πάντα μεταξύ μας).

Αυτό με τις σχολές, πρέπει να γίνει οπωσδήποτε. Για μένα είναι το 90% της νίκης. Όλα τα τμήματα (πλην Ψηφιακών Συστημάτων) σε κατάληψη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161205
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 650
Σύνολο: 662

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.052 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.