*

Αποστολέας Θέμα: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα  (Αναγνώστηκε 222806 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anesto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Π19
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1092 στις: Νοέμβριος 19, 2009, 06:59:09 μμ »
...
Εδώ η Διαμαντοπούλου μπορεί να τα αλλάξει όλα σε μια μέρα...

Ακριβώς. Μπορεί να τα αλλάξει. Μέχρι τότε δες την παρακάτω εικόνα;



Αλήθεια του χρόνου πόσοι;


αυτό πρακτικά σημαίνει ότι εμείς οι υπόλοιποι λέμε αντίο σε μελλοντικό διορισμό!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 19, 2009, 10:07:50 μμ από anesto »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1093 στις: Νοέμβριος 19, 2009, 07:28:05 μμ »
Αλήθεια του χρόνου πόσοι;
Πρόσθεσε στο 256 τα 102 άτομα που θα ανέβουν από τον πίνακα μηδενικής προϋπηρεσίας οι οποίοι έχουν "Παιδαγωγική κατάρτιση" και θα τους καλέσουν για μία ώρα τουλάχιστον να εργαστούν φέτος. Οπότε του χρόνου γύρω στους 358.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 20, 2009, 08:13:13 πμ από psych@ra »

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1094 στις: Νοέμβριος 19, 2009, 07:59:51 μμ »
Ρε παιδιά σταματήστε να τρώγεστε....

Εδώ η Διαμαντοπούλου μπορεί να τα αλλάξει όλα σε μια μέρα...


Την Άννα προτείνει ο Γιώργος για ΥΠΕΞ της ΕΕ
Κατά 99% είναι "ράδιο αρβύλα". Το μόνο σίγουρο βέβαια είναι η τροπολογία Λυκουρεντζου που ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ.

Και αυτό το "τρώγεστε" αρχίζει και με ενοχλεί λίγο...
Είναι σαν να είμαστε "σπίτι" μας, να έρχεται ένας "κλέφτης" να μας παίρνει την "τηλεόραση" και εμείς να φωνάζουμε και να προσπαθούμε να τον σταματήσουμε. Και οι "γείτονες" να μας λένε:
-Μην "τρώγεστε". Προσπαθούμε να "κοιμηθούμε"...

Αποσυνδεδεμένος nastybird

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1095 στις: Νοέμβριος 19, 2009, 09:05:57 μμ »
Παράθεση
Δυστυχώς Don Quixote δεν εχω το χρόνο να είμαι όλη μέρα μέσα σε ένα forum και να βρίζομαι με κόσμο.


Επειδη σε πηραν αναπληρωτη....Εμας που μας εφαγες την θεση ειμαστε ανεργοι.Οποτε εχουμε χρονο να καθομαστε και να μιλαμε για εσας που μας φαγατε την θεση.Μην μας το απαγορευσεις και αυτο.Σε παρακαλωωω....

Παράθεση
Λυπάμαι πολύ να διαβάζω από κάποιον που θέλει να γίνει εκπαιδευτικός όλα αυτά που αναφέρεις για μένα κρυμένος πίσω από ένα ψευδόνυμο...

Κατσε ρε μεγαλε...Εσυ μας ειπες πως σε λενε?Απο ποτε χρειαζετε να σου πουμε το ονομα μας για να μας μιλας?

Παράθεση
Το λιγότερο που μπορεί να χαρακτηρισθεί αυτό είναι θρασύδειλο.

Δεν καταλαβα...Θα κανεις μηνυση σε καποιον εδω μεσα?Σε εβρισε καποιος εδω μεσα?Τι τα θες τα ονοματα και τις διευθυνσεις?Για την ασφαλεια δουλευεις?Ανηκεις σε οργανωσεις τις ακροδεξιας?Ομολογω οτι δεν μπορω να καταλαβω....οπως λεει και ο Παυλοπουλος

Παράθεση
Δεν έχω να κρύψω τίποτα και γι' αυτό δε κρύβομαι πίσω από κανένα ψευδώνυμο... Τα στοιχεία μου είναι διαθέσιμα στο site του Συλλόγου.

Και θες να μπουμε στο site του συλλογου σου να δουμε τα στοιχεια σου?Τι μας νοιαζει προεδρε πως σε λενε?????


Παράθεση
Σου προεξοφλώ λοιπόν ότι δε γράφω περιμένοντας κάποια απάντηση από εσένα καθώς δεν επιδιώκω κάποιο διάλογο μαζί σου.

Αρα μας κανεις δηλωση.Μαλλον εισαι καποιος διασημος απλως εγω δεν το χα καταλαβει ακομα.Θα διαβασω την δηλωση σου με προσοχη! :o

Παράθεση
Εκτός και άν μου αποκαλύψεις ποιός είσαι (τα στοιχεία σου δηλαδή) για να δούμε και τι μπορούμε να κάνουμε με τις ύβρεις που έχω δεχθεί από εσένα μεχρι τώρα...

Θελεις να προβεις σε νομικες ενεργειες?Προφανως δεν γνωριζεις πολλα πραγματα.Θα θελα να σε βλεπα σε ενα αστυνομικο τμημα να λες "θελω να κανω μηνυση στον Δον Κιχωτη επειδη μου ζηταει να απαντησω στις ερωτησεις του στο διαδικτυο"...... ;D ;D ;D ;D ;D.Στο ΔΤΨΣ κανετε εκλογες για να βγαλετε προεδρο?

Παράθεση
Για το θέμα έχω τοποθετηθεί στο forum στο παρελθόν.

Η τοποθέτησή μου στις 28/7/2009

Κανεις copy paste την δηλωση σου??

Παράθεση
Δεν θεωρούμε ότι έχουμε προσβάλλει κανέναν.

Εγω θεωρω οτι η γη ειναι επιπεδη.

Παράθεση
Πήραμε το ρίσκο να σπουδάσουμε σε ένα τμήμα καινούριο τότε, όπου μας υπόσχοταν ότι "η διαφορά μας με τις άλλες σχολές πληροφορικής θα είναι ότι εμείς δε θα χρειαστεί να παρακολουθήσουμε το πρόγραμμα της ΑΣΠΑΙΤΕ καθώς το πτυχίο μας θα μας καλύπτει τη "παιδαγωγική επάρκεια".

Το μεγαλυτερο αστειο ειναι οτι η σχολη σας δεν ανηκε καν στον κλαδο ΠΕ-19 αλλα ουτε και παιδαγωγικη επαρκεια εδινε για 10 ολοκληρα χρονια.Οποτε δεν μπορουσε αντικειμενικα να συγκριθει με καμια σχολη πληροφορικης...

Παράθεση
Θα μπορούσαμε να ξαναδώσουμε πανελλήνιες ή να ακολουθήσουμε κάποιον άλλο δρόμο. Οι περισσότεροι όμως συνέχισαν τις σπουδές τους γνωρίζοντας ότι με το εν λόγω πτυχίο θα έχουν ένα προσόν παραπάνω σε σχέση με τους αποφοίτους άλλων τμημάτων πληροφορικής, ώστε να πραγματοποιήσουν το ονειρό τους.

Δηλαδη θες να μας πεις οτι θα μπορουσατε να πατε για Στρατιωτικοι Ιατροι με μονιμη δουλεια....διορισμο την αλλη μερα και υψηλομισθες αμοιβες αλλα εσεις επιλεξατε να μεινετε σε μια σχολη η οποια δεν ειχε καν επαγγελματικα δικαιωματα τα πρωτα χρονια μια και δεν ξερανε αν τελικα θα ειναι τεχνολογοι-πληροφορικοι ή μηχανικοι αυτοκινητων.Νομιζεις οτι μιλας σε κινεζους?

Παράθεση
Τελειώνοντας τις σπουδές είδαμε ότι οι υποσχέσεις δεν είχαν πραγματοποιηθεί και το προσόν της "παιδαγωγικής επάρκειας" πρέπει να αποκτηθεί μέσω της ΑΣΠΑΙΤΕ ή παιδαγωγικού μεταπτυχιακού.

Ενω σας το χαν υποσχεθει βρε παιδι μου.Αδικια.Οι αλλοι ειχαν δικαστικες αποφασεις ενω εσεις υποσχεσεις.
Ηταν 99.9% σιγουρο οτι θα ειχατε παιδαγωγικη επαρκεια.


Παράθεση
ΔΕΝ ΥΠΟΚΥΨΑΜΕ, ΔΕ ΣΚΥΨΑΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ.

Δυνατος ο λαος!

Παράθεση
Είναι γεγονός ότι έχουμε διδαχτεί έναν αξιόλογο αριθμό παιδαγωγικών μαθημάτων

Ειναι οχι μονο αξιολογος αλλα και ευγενικος ο αριθμος.


Παράθεση
ΤΙ ΑΛΛΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ? ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΑΣΠΑΙΤΕ? ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΔΑΧΘΕΙ? ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ?

Εσεις επειδη ειστε ανωτεροι ΟΧΙ....Εμεις ΝΑΙ.Μονο εσεις παρακολουθησατε παιδαγωγικα εμεις παλι οχι.
Εσεις ειχατε υποσχεσεις εμεις δικαστικες αποφασεις.Βεβαια εσεις ειχατε κατι που δεν ειχαμε εμεις.Την Αννα-Μαρια αν και εν τελει δεν βοηθησε και πολυ...Βλεπε δηλωσεις Διαμαντοπουλου για ΑΣΕΠ.

Παράθεση
Αυτό δηλαδή που κάνει η πλειοψηφία? Αφού το δικαιούμαστε από το πρόγραμμα σπουδών μας...

Πως το διαπιστωσατε αυτο?Γιατι δεν απαντας επι της ουσιας?Ποσα παιδαγωγικα μαθηματα εχει το προγραμμα σπουδων σας αυτην την στιγμη?

Παράθεση
Δώσαμε ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΙ ΤΙΜΙΟ ΑΓΩΝΑ.

 :-X :-\ :-*

Παράθεση
Δεν προδώσαμε ποτέ τη συνείδησή μας. Δεν υποκύψαμε πουθενά και δεν καθοδηγηθήκαμε ΠΟΤΕ από ΚΑΝΕΝΑΝ. Αιτηθήκαμε, απαιτήσαμε, αγωνισθήκαμε για να κερδίσουμε κάτι που μας υπόσχοταν και ποτέ δε μας έδωσαν. Και τώρα? Γινόμαστε στόχαστρο κακόβουλων και προσβλητικών σχολίων.

Επανασταση!!!Ειμαστε ενωμενοι και αποφασισμενοι.

Παράθεση
Και μάλιστα από συναδέλφους ωρομισθίους, την ίδια ώρα που δηλώνουμε ότι επιθυμούμε να καταργηθεί το καθεστώς της ΑΣΠΑΙΤΕ και είμαστε έτοιμοι να παλέψουμε γι' αυτό. Που είναι οι δικοί σας αγώνες?

Αχαχαχαχα.Μα καλα τι εχετε παθει σε αυτη την σχολη?Εχει κατι το νερο?Θες να καταργηθει η ΑΣΠΑΙΤΕ για να εισαστε εσεις οι μονοι παιδαγωγοι??? ;D ;D ;D ;D

Παράθεση
Πότε οι σύλλογοι αποφοίτων των τμημάτων σας πίεσαν τη διοίκηση ώστε να βάλει παιδαγωγικά μαθήματα στα προγράμματα σπουδών σας? Αφού τόσο πολύ αγαπάτε την εκπαίδευση γιατί δεν απαιτήσατε αντίστοιχα μαθήματα ή κατευθύνσεις? Ώστε τώρα να έχουμε ένα λόγο παραπάνω να απαιτήσουμε από το υπουργείο να αναγνωρίσει όλες τις σχολές Πληροφορικής ως καθηγηυικές?

Οσα παιδαγωγικα εχετε εσεις εχουν κατα μεσο ορο ολες οι αλλες σχολες πληροφορικης.Κανουμε πως δεν το ξερουμε?

Παράθεση
Εμείς το χρέος μας το κάναμε και προς τους εαυτούς μας και προς τους αποφοίτους. Όχι τους μελλοντικούς.... Τους αποφοίτους του "Διδακτική της Τεχνολογίας και Ψηφιακών Συστημάτων" που πλέον δεν υπάρχει. Επειδή αντέδρασε η ΑΣΠΑΙΤΕ..... Επειδή σας θέλει όλους πελάτες της και εμείς πήγαμε να της χαλάσουμε τα σχέδια. Όμως πελάτες δε γίναμε... ούτε θα γίνουμε... Δικαιούμαστε τον τίτλο και δεν τον θέλουμε δύο φορές.

Αυτο οφειλω να ομολογησω οτι δεν το καταλαβα και εχει ενδιαφερον.Ενημερωσε μας αν μπορεις επ αυτου που αναφερεις εδω.

Παράθεση
Προσβλήθηκε η τεχνική κατάρτιση στη Πληροφορική των συναδέλφων μου αποφοίτων του τμήματος. Στη συνέχεια και η παιδαγωγική τους κατάρτιση. Έτσι, με αερολογίες. Επιχειρείται κλίμα διχασμού από κάποιους φαφλατάδες… Που δε μπορούν να δούν ότι έχει ανοίξει μια σημαντική πόρτα και το έργο της ΕΠΕ γίνεται πιο εύκολο για αναγνώριση ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΚΛΑΔΟΥ ΩΣ ΚΑΘΗΓΗΤΙΚΕΣ…

Ειστε ηρωες.Σταυρωθηκατε για να μας σωσετε.Για μας δουλευετε.

Παράθεση
Για κατάργηση του παράνομου και παράλογου θεσμού της ΑΣΠΑΙΤΕ. Προτιμούν να καταργήσουν τη τροπολογία και να διατηρήσουν τον πίνακα ως έχει…. Να κρατήσουν τη θέση τους με τα 20000 μόρια που μας τα κοπανάνε συνέχεια, να μείνουν «πιο κοντά» σε αυτούς που έχουν παιδαγωγική επάρκεια και που ξέρεις ίσως του χρόνου περάσουν στην ΑΣΠΑΙΤΕ.

Ενω εσεις αλλαξατε τα δεδομενα.Διαφοροποιηθηκατε προς οφελος ολων. ;D ;D ;D ;D

Παράθεση
Προσωπικά λυπάμαι! Λυπάμαι πολύ για τη τροπή που έχει πάρει το θέμα.

Εγω να δεις....Παντως οφειλω να ομολογησω οτι μετα το post αυτο γελασα λιγακι.Τουλαχιστον προεδρε ο λογος σου εφερε δακρυα χαρας στα πληθη...

Παράθεση
Μερικοί δυστυχώς γράφουν χωρίς καν να σκεφτούν… Ακόμη χειρότερα οι ίδιοι θέλουν να γίνουν εκπαιδευτικοί. Θα συμπεριφέρονται και θα μιλούν σε νέα παιδιά χωρίς να σκεφτούν? Με τον ίδιο τρόπο? Αυτή θα είναι η αντίδρασή τους όταν τους θίγονται τα ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ μέσα στο σχολείο? Θα φωνάζουν στα προαύλια και θα χρησιμοποιούν αυτό το ύφος?

Εσυ δηλαδη τι ακριβως προτινεις να κανουμε αν θιγονται τα συμφεροντα μας?Να κανουμε ενα παρτυ διαμαρτυριας με καλεσμενους θυτες και θυματα και να ξεπερασουμε ολοι μαζι μεσα απο την μουσικη και την οινοποσια τα προβληματα μας?

Προεδρε ουτε εμενα με ενδιαφερει να κανω διαλογο μαζι σου.Αλλωστε δεν εχεις κατι να μου πεις ουτε φαινεται να γνωριζεις και πολλα πραγματα.Αμα σε προσεβαλα με τον λογο μου ζητα τα στοιχεια μου να μου κανεις ασφαλιστικα μετρα.Αλλωστε οποιος εχει αντιθετη γνωμη δεν χρειαζετε να την εκφραζει.Σωστα?Το μονο που ειχε ενδιαφερον ηταν η καταργηση του ΔΤΨΣ μετα απο την πιεση της ΑΣΠΑΙΤΕ.Κανεις δεν καταλαβε τιποτα και περασε ετσι....Το τελικο συμπερασμα ειναι οτι πανω που χαρηκατε ηρθε το ΠΑΣΟΚ και σας χαλασε τα σχεδια....Τωρα ολοι μαζι στο δρομο για την καταργηση του ΑΣΕΠ και της ΑΣΠΑΙΤΕ.Οι παιδαγωγοι δεν μπορει να βγαινουν απο 2 σχολες.Ειναι εμετικο και ανηθικο...Επανασταση και αγωνιστικους χαιρετισμους!!!!!

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D




« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 19, 2009, 09:09:37 μμ από nastybird »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος giannisPE19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1096 στις: Νοέμβριος 19, 2009, 09:10:03 μμ »
Ίσως και να 'χεις δίκιο φίλε μου...

Πάντως διαφωνίες και διαξιφισμοί μεταξύ 2-3 ατόμων και μάλιστα σε ένα forum δε νομίζω να είναι αγώνας....

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1097 στις: Νοέμβριος 19, 2009, 09:55:26 μμ »
Διαφωνώ κάθετα με τον nastybird και χαμηλώνω τους τόνους. Πρόεδρε σε παρακαλώ μη με πας στα δικαστήρια. Μην μου κάνεις μήνυση. Μην με κλείσεις φυλακή.
Γιατί τι βλέπω τι δουλειά... Να μου επιβάλλει ο δικαστής καμιά τρίμηνη φυλάκιση και να μετατραπεί σε εκτέλεση δι' απαγχονισμό. Και να βγει ο Dimpas και να πει:
-Άλλο ζητήσαμε και άλλο μας δόθηκε.

Πρόεδρε ζητώ συγνώμη που ρωτώ. Δεν θα το ξανακάνω. Είσαι η Ελπίδα μας...

...
Πάντως διαφωνίες και διαξιφισμοί μεταξύ 2-3 ατόμων και μάλιστα σε ένα forum δε νομίζω να είναι αγώνας....

Σου είπε κανείς ότι κάνω κάποιο αγώνα; Μερικές ερωτήσεις έθεσα, και κινδυνεύω με φυλάκιση...

Αποσυνδεδεμένος anesto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Π19
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1098 στις: Νοέμβριος 19, 2009, 10:04:11 μμ »
Παράθεση
Δυστυχώς Don Quixote δεν εχω το χρόνο να είμαι όλη μέρα μέσα σε ένα forum και να βρίζομαι με κόσμο.


Επειδη σε πηραν αναπληρωτη....Εμας που μας εφαγες την θεση ειμαστε ανεργοι.Οποτε εχουμε χρονο να καθομαστε και να μιλαμε για εσας που μας φαγατε την θεση.Μην μας το απαγορευσεις και αυτο.Σε παρακαλωωω....



αυτό είναι μια μεγάλη αλήθεια
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 20, 2009, 09:43:06 πμ από anesto »

Αποσυνδεδεμένος mpi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 533
  • Φύλο: Άντρας
  • nothing
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1099 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 05:29:35 μμ »
Προσωπικά λυπάμαι! Λυπάμαι πολύ για τη τροπή που έχει πάρει το θέμα. Μερικοί δυστυχώς γράφουν χωρίς καν να σκεφτούν… Ακόμη χειρότερα οι ίδιοι θέλουν να γίνουν εκπαιδευτικοί. Θα συμπεριφέρονται και θα μιλούν σε νέα παιδιά χωρίς να σκεφτούν? Με τον ίδιο τρόπο? Αυτή θα είναι η αντίδρασή τους όταν τους θίγονται τα ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ μέσα στο σχολείο? Θα φωνάζουν στα προαύλια και θα χρησιμοποιούν αυτό το ύφος?

Εγώ ξέρεις γιατί λυπάμαι?  Γιατί όταν έλεγαν μερικοί να συμφωνήσουν όλα τα τμήματα Πληροφορικής να έχουν ένα κοινό σύνολο μαθημάτων, το 99% μινάριζε. ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑΤΕ ΜΠΕΙ ΠΟΤΕ ΣΤΟ ΠΕ19 . Αλλά όπως λέει και η γνωστή παροιμία "όλα εδώ πληρώνονται".

Α και εγώ πήγα σπούδασα  "καθαρή" Πληροφορική. Γαμωωω δεν Τζογαρα :S
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 20, 2009, 05:51:46 μμ από mpi »
Κουτάκι

Αποσυνδεδεμένος anesto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Π19
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1100 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 07:45:40 μμ »
Η θέση της Π.Ε.ΚΑ.Π για το θέμα που συζητάμε είναι στο παρακάτω link παράγραφος 4.

http://www.pekap.gr/Article.php?CatId=1&ArticleId=112

4) Για το θέμα της αναγνώρισης παιδαγωγικής επάρκειας μόνο στους αποφοίτους του τμήματος «Διδακτικής Τεχνολογίας και Ψηφιακών Συστημάτων» του Παν. Πειραιά, το ΔΣ της Π.Ε.ΚΑ.Π. θεωρεί ότι προκαλείται αδικία σε βάρος των αποφοίτων των άλλων σχολών Πληροφορικής αφού οι πτυχιούχοι του συγκεκριμένου τμήματος θα προηγούνται όλων των άλλων στους διορισμούς και καλεί το ΥΠ.Ε.Π.Θ. να πράξει το ίδιο για όλα τα τμήματα Πληροφορικής ΑΕΙ και ΑΤΕΙ οι απόφοιτοι των οποίων διορίζονται ως ΠΕ19-ΠΕ20.

Αποσυνδεδεμένος mpi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 533
  • Φύλο: Άντρας
  • nothing
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1101 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 07:53:38 μμ »
Η θέση της Π.Ε.ΚΑ.Π για το θέμα που συζητάμε είναι στο παρακάτω link παράγραφος 4.

http://www.pekap.gr/Article.php?CatId=1&ArticleId=112

4) Για το θέμα της αναγνώρισης παιδαγωγικής επάρκειας μόνο στους αποφοίτους του τμήματος «Διδακτικής Τεχνολογίας και Ψηφιακών Συστημάτων» του Παν. Πειραιά, το ΔΣ της Π.Ε.ΚΑ.Π. θεωρεί ότι προκαλείται αδικία σε βάρος των αποφοίτων των άλλων σχολών Πληροφορικής αφού οι πτυχιούχοι του συγκεκριμένου τμήματος θα προηγούνται όλων των άλλων στους διορισμούς και καλεί το ΥΠ.Ε.Π.Θ. να πράξει το ίδιο για όλα τα τμήματα Πληροφορικής ΑΕΙ και ΑΤΕΙ οι απόφοιτοι των οποίων διορίζονται ως ΠΕ19-ΠΕ20.


Ε δεν λέει τπτ αυτό.

Υπάρχει κάποιος εκπρόσωπος μας στον "Διάλογο"??? Ή παζαρεύουν όλοι οι άλλοι κλάδοι μόνοι τους??
Κουτάκι

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1102 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 08:12:03 μμ »


Πολύ χαμογελαστούς τους βλέπω και φοβάμαι...

Αποσυνδεδεμένος deebak7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1103 στις: Νοέμβριος 21, 2009, 02:13:14 πμ »
Σε καλώ να απαντήσεις:

1)Γιατί άλλο ζητήσατε και άλλο σας δόθηκε; Ποιος φταίει για αυτό; Εσείς σαν σύλλογος; Ο Λυκουρεντζος; Μίλα με ονόματα. Και αφού άλλο σας δόθηκε, γιατί δεν κάνετε κάτι γι’αυτό;

2)Ποια κεκτημένα θα υπερασπιστείτε; Των παλιών φοιτητών ή και των νέων (με το καινούργιο πρόγραμμα σπουδών); Υπάρχει περίπτωση να στραφείτε κατά των ίδιων των συμφοιτητών σας; Αυτών με το νέο πρόγραμμα σπουδών;

3)Ποιοι είναι αυτοί οι "άλλοι" που δεν σας αφορούν; Μήπως ο υπόλοιπος κλάδος ΠΕ19-ΠΕ20; Και αφού είστε διαφορετικοί, θα ζητήσετε να φύγετε από τον κλάδο ΠΕ19-ΠΕ20;

4)Αν τη χάσετε την επάρκεια, θα στραφείτε εναντίων μας για να την ξαναπάρετε; Θα λέτε ότι μόνο εσείς την αξίζετε και όχι ο υπόλοιπος κλάδος;

5)Πρωτοβάθμια μόνο εσείς θα διορίζεστε; Υπάρχει κάποιος νόμος που να λέει για άλλες σχολές ΠΕ19-ΠΕ20 – Ασπαιτε, πλην του δικού σας τμήματος; Αν ναι, μπορείς να μου δώσεις κάποιο link;


Καλησπέρα
Καληνύχτα

Υ.Γ. Συνάδελφοι, ο πρόεδρος "έσπασε" την σιωπή του. Θέστε του και εσείς ερωτήματα και είμαι σίγουρος ότι θα απαντήσει.
[/quote]

1. Φταίει το σύστημα. Παρ' όλ' αυτά άνοιξε "πόρτα" για να γίνουν και άλλες σχολές ΠΕ19 καθηγητικές. Θα ήταν ανόητο να κλείσει... Η βιασύνη όμως οδηγησε στα δικαστήρια.

2. Πλέον θα υπερασπιστούμε το αίτημά μας. Είναι ξεκάθαρο και δίκαιο όσο και αν δεν αρέσει.

3. Εχω τοποθετήσει επίσημα την θέση μου: Παιδαγωγική επάρκεια σε όλα τα τμήματα που τη δικαιούνται

4. Δε θέλω να τη χάσουμε. Θέλω να επεκταθεί και στον υπόλοιπο κλάδο και να φύγει η ΑΣΠΑΙΤΕ από τη μέση. Τώρα αν τη χάσουμε το μόνο σίγουρο είναι ότι δε θα ΓΚΑΡΙΖΩ στα forum.

5. Θα μπορούσε να βρεθεί λύση αν δεν υπήρχε χλεβασμός και ειρωνεία. Δυστυχώς διάλογος με τέτοιο ύφος δε γίνεται. Καλά για συνεργασία ούτε λόγος.

Είμαι ωρομίσθιος σε κάποια χωρια μακρυα απο Αθηνα-Θεσσαλονίκη. Ταυτόχρονα δουλεύω για τα έξοδά μου σε άσχετη με την εκπαίδευση δουλεία. Δεν είμαι αναπληρωτής.
Το τμήμα είχε μέχρι το 2007 σε σύνολο 54 μαθημάτων (+2 πτυχιακή=56, δηλαδή 7 σε κάθε εξάμηνο), από 8 εως 18 μαθήματα παιδαγωγικά ανάλογα με τις επιλογές των φοιτητών. Τα υπόλοιπα ήταν μαθήματα πληροφορικής.
Με τον νόμο που ψηφίστηκε τον Αυγουστο τα δεδομένα άλλαξαν. Η σχολή έχει 3 παιδαγωγικά και τα υπόλοιπα πληροφορικής.
Απο και και πέρα όλα καθορίζονται και διαμορφώνονται από τις κινήσεις που γίνονται... ή δε γίνοντα.

Ελπίζω να κάλυψα τα ερωτήματά σου. Με τα ειρωνικά σχόλια δεν ασχολούμαι.

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1104 στις: Νοέμβριος 21, 2009, 03:55:15 μμ »
1. Φταίει το σύστημα. Παρ' όλ' αυτά άνοιξε "πόρτα" για να γίνουν και άλλες σχολές ΠΕ19 καθηγητικές. Θα ήταν ανόητο να κλείσει... Η βιασύνη όμως οδηγησε στα δικαστήρια.

Ποιο σύστημα; Εσείς φταίτε ή ο Λυκουρεντζος; Απάντα ξεκάθαρα. Και αυτό το άνοιξε "πόρτα" πάλι δεν το καταλαβαίνω. Μιλάς εκ τους ασφαλούς. Γιατί για εμάς δεν έχει ανοίξει καμιά "πόρτα". Αντίθετα έκλεισαν οι "πόρτες". Αν μπορείς, πες μας ποιος φταίει με ονοματεπώνυμο. Γιατί αλλιώς, τα βάρη θα πέσουν στο σύλλογο ΔΤΨΣ και σε εσένα.

2. Πλέον θα υπερασπιστούμε το αίτημά μας. Είναι ξεκάθαρο και δίκαιο όσο και αν δεν αρέσει.

Ξεκάθαρο δεν είναι. Θα υπερασπιστείτε: α)Των ΔΤΨΣ τα κεκτημένα; β)Των Ψηφιακών Συστημάτων; γ) Και των δυο; Αν μπορείς απάντα ξεκάθαρα α, β ή γ.

3. Εχω τοποθετήσει επίσημα την θέση μου: Παιδαγωγική επάρκεια σε όλα τα τμήματα που τη δικαιούνται

Εκφράζουμε με αίσθημα συναδελφικότητας και αλληλεγγύης την στήριξη μας στο πάγιο αίτημα για αναγνώριση παιδαγωγικής επάρκειας σε όλους τους συναδέλφους, απόφοιτους δημόσιων ιδρυμάτων ανώτατης εκπαίδευσης. Λογικές διάσπασης του κλάδου και διαχωρισμού των πληροφορικών μας βρίσκουν κατηγορηματικά αντίθετους.

Τότε στην ανακοίνωση σου έλεγες σε όλους τους συναδέλφους. Τώρα σε όσους τι δικαιούνται; Ανακόλουθο σε βρίσκω.

4. Δε θέλω να τη χάσουμε. Θέλω να επεκταθεί και στον υπόλοιπο κλάδο και να φύγει η ΑΣΠΑΙΤΕ από τη μέση. Τώρα αν τη χάσουμε το μόνο σίγουρο είναι ότι δε θα ΓΚΑΡΙΖΩ στα forum.

Δεν θα γκαρίζεις στο forum. Σεβαστό. Και τι θα κάνεις; Θα στραφείς εναντίων μας δικαστικά για να την ξαναπάρεις μόνο εσύ; Μίλα ξεκάθαρα για να καταλάβουμε τι εννοείς. Πες μας τι θα κάνεις και όχι τι δεν θα κάνεις.

5. Θα μπορούσε να βρεθεί λύση αν δεν υπήρχε χλεβασμός και ειρωνεία. Δυστυχώς διάλογος με τέτοιο ύφος δε γίνεται. Καλά για συνεργασία ούτε λόγος.

Ποια λύση να βρεθεί. Αυτή τη στιγμή μόνο εσείς δικαιούστε βάση νομοθεσίας να διορίζεστε στην πρωτοβάθμια. Είδες η nikit τι αγώνα έκανε για τα δημοτικά και τη ΔΟΕ; Και μετά τη κατοχύρωση της πρωτοβάθμιας από το τμήμα σας, διέγραψε το προφίλ της. Μίλα ξεκάθαρα τι θα γίνει με την πρωτοβάθμια.
Και τι σημαίνει ότι δεν γίνεται διάλογος και συνεργασία. Δηλαδή και καθηγητική σχολή γίνατε, και πρωτοβάθμια μόνο εσείς θα διορίζεστε. Και δεν μας μιλάτε και από πάνω; Επικίνδυνη αυτή η λογική. Θα σας οδηγήσει στην απομόνωση. Εγώ ακόμα ελπίζω σε διάλογο και συνεργασία.

Είμαι ωρομίσθιος σε κάποια χωρια μακρυα απο Αθηνα-Θεσσαλονίκη. Ταυτόχρονα δουλεύω για τα έξοδά μου σε άσχετη με την εκπαίδευση δουλεία. Δεν είμαι αναπληρωτής.

Έτσι είναι το 99% των πληροφορικών που ασχολούνται με την εκπαίδευση. Γιατί θεωρείς τον εαυτό σου "διαφορετικό" που τα κάνεις όλα αυτά;

Το τμήμα είχε μέχρι το 2007 σε σύνολο 54 μαθημάτων (+2 πτυχιακή=56, δηλαδή 7 σε κάθε εξάμηνο), από 8 εως 18 μαθήματα παιδαγωγικά ανάλογα με τις επιλογές των φοιτητών. Τα υπόλοιπα ήταν μαθήματα πληροφορικής.
Με τον νόμο που ψηφίστηκε τον Αυγουστο τα δεδομένα άλλαξαν. Η σχολή έχει 3 παιδαγωγικά και τα υπόλοιπα πληροφορικής.
Απο και και πέρα όλα καθορίζονται και διαμορφώνονται από τις κινήσεις που γίνονται... ή δε γίνοντα.

Άρα έχει γίνει καραμπινάτη παρανομία. Άρα έχει γίνει έγκλημα. Γιατί τότε "νίπτεις τας χείρας" σου; Γιατί δεν κάνεις κάτι να το διορθώσεις; Γιατί να αδικηθούν 5.000 πληροφορικοί από αυτή την τροπολογία; Να χάσουν τις δουλειές τους; Τους κόπους τους; Τα όνειρα τους; Γιατί;
Και βλέπω ότι διαφοροποιείσαι από την καινούργια σχολή των Ψηφιακών Συστημάτων. Αλλά χάρις αυτήν έχετε δικαίωμα να δουλέψετε στον Ιδιωτικό και Δημόσιο τομέα. Γιατί έτσι που τα λες deebak7 η σχολή σας είναι καθηγητική. Μόνο καθηγητές μπορείτε να γίνετε. Αν απόφοιτοι του ΔΤΨΣ δουλεύουν σαν πληροφορικοί στον Ιδιωτικό ή Δημόσιο τομέα, θα πρέπει να απολυθούν. Τα λέω λάθος;

Ελπίζω να κάλυψα τα ερωτήματά σου. Με τα ειρωνικά σχόλια δεν ασχολούμαι.

deebak7 χωρίς παρεξήγηση αλλά δεν απάντησες σε τίποτα ξεκάθαρα. Και όλες οι απαντήσεις σου ήταν από θέση ισχύος. Γιατί εσείς με την τροπολογία Λυκουρεντζου είστε ήδη καθηγητική σχολή. Εμείς όχι. Αν μπορείς να απαντήσεις πιο ξεκάθαρα την επόμενη φορά.

Επίσης κάτι τελευταίο. Και μην απαντήσεις σαν πρόεδρος αλλά σαν άνθρωπος...
Αν συναντούσες τους συναδέλφους σου πληροφορικούς που έχασαν τον διορισμό τους εξαιτίας της τροπολογίας Λυκουρεντζου, τι θα τους έλεγες;

Αποσυνδεδεμένος mpi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 533
  • Φύλο: Άντρας
  • nothing
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1105 στις: Νοέμβριος 21, 2009, 05:15:58 μμ »
Don Quixote:

1) Πρώτα απ'όλα φταίει το υπουργείο γιατί αυτό αποφάσισε.
2) Φταίνε οι κανονικές σχολές Πληροφορικής που δεν βγάλαν ένα κοινό πρόγραμμα μαθημάτων,το οποίο θα αποτελεί κριτήριο αν μια σχολή είναι ΠΕ19-20 ή όχι.
Κουτάκι

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 735
Σύνολο: 745

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.065 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.