*

Αποστολέας Θέμα: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα  (Αναγνώστηκε 222807 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος apostolis_veria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1078 στις: Νοέμβριος 18, 2009, 08:51:12 μμ »
Η ουσία είναι ότι φτιάξανε μια βιομηχανία από ανέργους με σκοπό να ωφεληθούν τα φροντιστήρια Ασεπ και τα "τοπικά συμφέροντα".
δεν διαφωνώ σε αυτό...Φροντιστήριο για τον ασεπ δεν μας υποχρεώνει κανένας να πάμε!Γαλλικά και ισπανικά όμως μας υποχρεώνουν να τα σκάσουμε για να μπούμε ασπαίτε...Δεν έχω ακούσει κανέναν να πει ότι τα κριτήρια της ασπαίτε με τις γλώσσες είναι γελοία...Δεν σας έχω ακούσει ποτε να πείτε ότι η ασπαίτε έπρεπε να εισάγει άτομα με μεγάλη διδακτική προυπηρεσία και να τους βοηθήσει να συνεχίσουν αυτό που κάνουν χρόνια...Εγώ προσωπικα θα μάθω γαλλικά όταν μάθει και ο Γάλλος ελληνικά...Αλλα έτσι μας έχουν μάθει να είμαστε πρόβατα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1079 στις: Νοέμβριος 18, 2009, 08:58:29 μμ »
Ο Ασεπ είναι μηχανισμός απόρριψης imo.
Ενώ ο παιδαγωγός με 1 μόριο να περνάει συνάδελφο χωρίς παιδαγωγικό αλλα με 30 μόρια είναι το σωστό....Δεν πάει όπως μας συμφέρει...Αλλά ξέχασα, στην ασπαίτε μαθαίνεις περισσότερα απο ότι στην τάξη 7 χρόνια! Πόσα χρόνια προυπηρεσία χρειάζεται κάποιος για να γίνει παιδαγωγός;;;Πόσα;Αλλα ξέχασα παιδαγωγός είναι αυτός που παίρνει το χαρτι στην Αγγλία με 20000€! Λυπάμαι που δεν κοιτάτε την ουσία αλλά τον τύπο...
Βασικά δεν είναι ούτε ένα μόριο. Πιο αναλυτικά μπορούμε να πούμε ότι άτομο με δύο ώρες είναι πάνω από άτομο που έχει διδάξει 4600 ώρες...
Είναι τραγικό!

Αποσυνδεδεμένος mpi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 533
  • Φύλο: Άντρας
  • nothing
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1080 στις: Νοέμβριος 18, 2009, 09:03:30 μμ »
Φροντιστήριο για τον ασεπ δεν μας υποχρεώνει κανένας να πάμε!
Είσαι σίγουρος? Στο επιβάλουν και δεν το καταλαβαίνεις. Ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος. Και αν δεν πας γνωστικό θα πας παιδαγωγικά. Ξέρουν αυτοί που πονάς και τι φοβάσαι.

Γαλλικά και ισπανικά όμως μας υποχρεώνουν να τα σκάσουμε για να μπούμε ασπαίτε...Δεν έχω ακούσει κανέναν να πει ότι τα κριτήρια της ασπαίτε με τις γλώσσες είναι γελοία...Δεν σας έχω ακούσει ποτε να πείτε ότι η ασπαίτε έπρεπε να εισάγει άτομα με μεγάλη διδακτική προυπηρεσία και να τους βοηθήσει να συνεχίσουν αυτό που κάνουν χρόνια...Εγώ προσωπικα θα μάθω γαλλικά όταν μάθει και ο Γάλλος ελληνικά...Αλλα έτσι μας έχουν μάθει να είμαστε πρόβατα...

Πρόβατα είμαστε γιατί μας κάναν πρόβατα. Στην Γερμανία μόνο το 12% πάει Πανεπιστήμια. Οι υπόλοιποι κόβονται σε διάφορα άλλα στάδια. Αν ζούσαμε εκεί θα ξέραμε απο πιτσιρικάδες τι περίπου μπορούμε να κάνουμε στην ζωή μας. Δεν φταίει η Ασπαίτε. Όλο το σύστημα είναι λάθος.
Και δεν έχεις επιλογή στα 27+ να γίνεις πχ υδραυλίκός, ούτε να σπας πέτρες. Αν δεν τα μάθεις αυτά τα πράγματα από μικρός ->τελος.
Κουτάκι

Αποσυνδεδεμένος apostolis_veria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1081 στις: Νοέμβριος 18, 2009, 09:05:42 μμ »
Βασικά δεν είναι ούτε ένα μόριο. Πιο αναλυτικά μπορούμε να πούμε ότι άτομο με δύο ώρες είναι πάνω από άτομο που έχει διδάξει 4600 ώρες...
Είναι τραγικό!
Αυτα έκανε η ασπαίτε,η μεγάλη του γένους σχολή...Για αυτόν τον λόγο θα καταργηθεί το παιδαγωγικό!Θα το δείτε!
Εδώ τα παιδιά μας κάνουν αγγλικά από το δημοτικό και πάνε φροντιστήριο για να πάρουν το lower...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 18, 2009, 09:09:05 μμ από apostolis_veria »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος deebak7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1082 στις: Νοέμβριος 19, 2009, 02:02:55 μμ »
Καλησπέρα σε όλους,

Δυστυχώς Don Quixote δεν εχω το χρόνο να είμαι όλη μέρα μέσα σε ένα forum και να βρίζομαι με κόσμο. Λυπάμαι πολύ να διαβάζω από κάποιον που θέλει να γίνει εκπαιδευτικός όλα αυτά που αναφέρεις για μένα κρυμένος πίσω από ένα ψευδόνυμο... Το λιγότερο που μπορεί να χαρακτηρισθεί αυτό είναι θρασύδειλο.

Δεν έχω να κρύψω τίποτα και γι' αυτό δε κρύβομαι πίσω από κανένα ψευδώνυμο... Τα στοιχεία μου είναι διαθέσιμα στο site του Συλλόγου. Σου προεξοφλώ λοιπόν ότι δε γράφω περιμένοντας κάποια απάντηση από εσένα καθώς δεν επιδιώκω κάποιο διάλογο μαζί σου. Εκτός και άν μου αποκαλύψεις ποιός είσαι (τα στοιχεία σου δηλαδή) για να δούμε και τι μπορούμε να κάνουμε με τις ύβρεις που έχω δεχθεί από εσένα μεχρι τώρα...

Για το θέμα έχω τοποθετηθεί στο forum στο παρελθόν.

Η τοποθέτησή μου στις 28/7/2009

http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=13468.300

Δεν θεωρούμε ότι έχουμε προσβάλλει κανέναν.

Πήραμε το ρίσκο να σπουδάσουμε σε ένα τμήμα καινούριο τότε, όπου μας υπόσχοταν ότι "η διαφορά μας με τις άλλες σχολές πληροφορικής θα είναι ότι εμείς δε θα χρειαστεί να παρακολουθήσουμε το πρόγραμμα της ΑΣΠΑΙΤΕ καθώς το πτυχίο μας θα μας καλύπτει τη "παιδαγωγική επάρκεια". Θα μπορούσαμε να ξαναδώσουμε πανελλήνιες ή να ακολουθήσουμε κάποιον άλλο δρόμο. Οι περισσότεροι όμως συνέχισαν τις σπουδές τους γνωρίζοντας ότι με το εν λόγω πτυχίο θα έχουν ένα προσόν παραπάνω σε σχέση με τους αποφοίτους άλλων τμημάτων πληροφορικής, ώστε να πραγματοποιήσουν το ονειρό τους. Τελειώνοντας τις σπουδές είδαμε ότι οι υποσχέσεις δεν είχαν πραγματοποιηθεί και το προσόν της "παιδαγωγικής επάρκειας" πρέπει να αποκτηθεί μέσω της ΑΣΠΑΙΤΕ ή παιδαγωγικού μεταπτυχιακού.
 
ΔΕΝ ΥΠΟΚΥΨΑΜΕ, ΔΕ ΣΚΥΨΑΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ. Είναι γεγονός ότι έχουμε διδαχτεί έναν αξιόλογο αριθμό παιδαγωγικών μαθημάτων, τα οποία έχουν ήδη αναφερθεί, καθώς και τα απαραίτητα μαθήματα αμιγών γνώσεων Πληροφορικής. ΤΙ ΑΛΛΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ? ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΑΣΠΑΙΤΕ? ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΔΑΧΘΕΙ? ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ? Αυτό δηλαδή που κάνει η πλειοψηφία? Αφού το δικαιούμαστε από το πρόγραμμα σπουδών μας...

Δώσαμε ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΙ ΤΙΜΙΟ ΑΓΩΝΑ. Δεν προδώσαμε ποτέ τη συνείδησή μας. Δεν υποκύψαμε πουθενά και δεν καθοδηγηθήκαμε ΠΟΤΕ από ΚΑΝΕΝΑΝ. Αιτηθήκαμε, απαιτήσαμε, αγωνισθήκαμε για να κερδίσουμε κάτι που μας υπόσχοταν και ποτέ δε μας έδωσαν. Και τώρα? Γινόμαστε στόχαστρο κακόβουλων και προσβλητικών σχολίων. Και μάλιστα από συναδέλφους ωρομισθίους, την ίδια ώρα που δηλώνουμε ότι επιθυμούμε να καταργηθεί το καθεστώς της ΑΣΠΑΙΤΕ και είμαστε έτοιμοι να παλέψουμε γι' αυτό. Που είναι οι δικοί σας αγώνες? Πότε οι σύλλογοι αποφοίτων των τμημάτων σας πίεσαν τη διοίκηση ώστε να βάλει παιδαγωγικά μαθήματα στα προγράμματα σπουδών σας? Αφού τόσο πολύ αγαπάτε την εκπαίδευση γιατί δεν απαιτήσατε αντίστοιχα μαθήματα ή κατευθύνσεις? Ώστε τώρα να έχουμε ένα λόγο παραπάνω να απαιτήσουμε από το υπουργείο να αναγνωρίσει όλες τις σχολές Πληροφορικής ως καθηγηυικές?

Κύριε CHRISTO 200 ή οπωσδήποτε αλλιώς λέγεσαι, και οι υπόλοιποι κάντε ότι νομίζετε... Πάρτε όλους τους γνωστούς σας που δουλεύουν σε γραφεία και γλύφουν πολιτικούς. Ακυρώστε ότι θέλετε και περάστε ότι εσείς νομίζετε ότι είναι "καλό" για την εκπαίδευση. Εμείς το χρέος μας το κάναμε και προς τους εαυτούς μας και προς τους αποφοίτους. Όχι τους μελλοντικούς.... Τους αποφοίτους του "Διδακτική της Τεχνολογίας και Ψηφιακών Συστημάτων" που πλέον δεν υπάρχει. Επειδή αντέδρασε η ΑΣΠΑΙΤΕ..... Επειδή σας θέλει όλους πελάτες της και εμείς πήγαμε να της χαλάσουμε τα σχέδια. Όμως πελάτες δε γίναμε... ούτε θα γίνουμε... Δικαιούμαστε τον τίτλο και δεν τον θέλουμε δύο φορές.

Προσβλήθηκε η τεχνική κατάρτιση στη Πληροφορική των συναδέλφων μου αποφοίτων του τμήματος. Στη συνέχεια και η παιδαγωγική τους κατάρτιση. Έτσι, με αερολογίες. Επιχειρείται κλίμα διχασμού από κάποιους φαφλατάδες… Που δε μπορούν να δούν ότι έχει ανοίξει μια σημαντική πόρτα και το έργο της ΕΠΕ γίνεται πιο εύκολο για αναγνώριση ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΚΛΑΔΟΥ ΩΣ ΚΑΘΗΓΗΤΙΚΕΣ… Για κατάργηση του παράνομου και παράλογου θεσμού της ΑΣΠΑΙΤΕ. Προτιμούν να καταργήσουν τη τροπολογία και να διατηρήσουν τον πίνακα ως έχει…. Να κρατήσουν τη θέση τους με τα 20000 μόρια που μας τα κοπανάνε συνέχεια, να μείνουν «πιο κοντά» σε αυτούς που έχουν παιδαγωγική επάρκεια και που ξέρεις ίσως του χρόνου περάσουν στην ΑΣΠΑΙΤΕ.

Προσωπικά λυπάμαι! Λυπάμαι πολύ για τη τροπή που έχει πάρει το θέμα. Μερικοί δυστυχώς γράφουν χωρίς καν να σκεφτούν… Ακόμη χειρότερα οι ίδιοι θέλουν να γίνουν εκπαιδευτικοί. Θα συμπεριφέρονται και θα μιλούν σε νέα παιδιά χωρίς να σκεφτούν? Με τον ίδιο τρόπο? Αυτή θα είναι η αντίδρασή τους όταν τους θίγονται τα ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ μέσα στο σχολείο? Θα φωνάζουν στα προαύλια και θα χρησιμοποιούν αυτό το ύφος?


Λοιπόν οτιδήποτε έχω κάνει στη ζωή μου είναι αξιοπρεπές, όπως και η επιθυμία μου να παρακολουθήσω κάποιο μεταπτυχιακό. Δε σου επιτρέπω ούτε εσένα ούτε σε κανένα φάντασμα εδώ μέσα να προσβάλλει την αξιοπρέπειά μου. Για να διεκδικήσω αυτά που πιστεύω εχω κατέβει ουκ ολίγες φορές στο δρόμο και έχω φάει ούκ ολίγα δακρυγόνα. Και ως προς γνώση σου από το Σεπτέμβριο μεχρι σήμερα έχω συνεισφέρει έμπρακτα σε αυτό που στηρίζει ο ΣυΑΨΣ στην ανακοίνωσή του http://www.syaps.gr/syaps/anakoinoseis/20090930nomosxedio.pdf

Οι παρακάτω τακτικές δεν με συγκινούν:

Δεν καταλαβαινω γιατι οι υπολοιποι ΠΕ19 - ΠΕ20 δεν κινητοποιουνται... Εγω προσωπικα εστειλα mail στους εξης:
Ανδρέα Λυκουρέντζου Πολιτικό Γραφείο Αθηνών Σόλωνος 142 - 210-3844550 (εχει φορμα επικοινωνιας - τουλαχιστον να ξερει οτι γνωριζουμε και οτι θα το παρακολουθουμε το θεμα....)
Γραφείο Υπουργού Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων 'Αρη Σπηλιωτόπουλου Τηλεφωνικό κέντρο: 210 3443505-10
Άννα Διαμαντοπούλου Τηλ: 210 9247814, email: info@diamantopoulou.gr (ειναι τομεαρχης παιδειας)
epy@epy.gr
info@epe.org.gr
www.stemp.gr (εχει φορμα επικοινωνιας)

Καθως και...

info@zougla.gr
troktikos@gmail.com
protothema@protothema.gr

Ενημερωνουμε ΟΛΟΥΣ τους αποφοιτους ΠΕ19-ΠΕ20 για την ξαφνικη καλοκαιρινη παιδαγωγικη αναγνωριση του συγκεκριμενου τμηματος...
Βομβαρδισουμε με emaιl και τηλεφωνα, καθε αρμοδιο...


Λοιπόν αν θές κάτι από εμένα μπορείς να μου στείλεις mail με τα πραγματικά σου στοιχεία.

Καλησπέρα

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1083 στις: Νοέμβριος 19, 2009, 03:56:11 μμ »
Καλησπέρα σε όλους,

Καλησπέρα κύριε Πρόεδρε. Τιμή μου που συνομιλώ μαζί σας.

Δυστυχώς Don Quixote δεν εχω το χρόνο να είμαι όλη μέρα μέσα σε ένα forum και να βρίζομαι με κόσμο. Λυπάμαι πολύ να διαβάζω από κάποιον που θέλει να γίνει εκπαιδευτικός όλα αυτά που αναφέρεις για μένα κρυμένος πίσω από ένα ψευδόνυμο... Το λιγότερο που μπορεί να χαρακτηρισθεί αυτό είναι θρασύδειλο.

Καταρχάς να ξεκαθαρίσω ότι είμαι θρασύδειλος. Αλλά δεν είμαι πρόεδρος. Και ούτε πρόκειται να γίνω.
Πρόεδρε τα πάντα που ανέφερα για σένα ήταν καλοπροαίρετα και χιουμοριστικά. Γιατί δεν απαντούσες τόσο καιρό; Τι ακριβώς κάνεις και δεν έχεις 5 λεπτά να μας απαντήσεις; Νομίζω είναι προσβλητικό για όλο το κλάδο να λες ότι δεν είχες χρόνο εδώ και τόσους μήνες.
Τον Αύγουστο που τον βρήκες τόσο χρόνο αλήθεια; Διακοπές δεν έκανες;

Δεν έχω να κρύψω τίποτα και γι' αυτό δε κρύβομαι πίσω από κανένα ψευδώνυμο... Τα στοιχεία μου είναι διαθέσιμα στο site του Συλλόγου. Σου προεξοφλώ λοιπόν ότι δε γράφω περιμένοντας κάποια απάντηση από εσένα καθώς δεν επιδιώκω κάποιο διάλογο μαζί σου. Εκτός και άν μου αποκαλύψεις ποιός είσαι (τα στοιχεία σου δηλαδή) για να δούμε και τι μπορούμε να κάνουμε με τις ύβρεις που έχω δεχθεί από εσένα μεχρι τώρα...

Ποιες ύβρεις; Βρες μου ένα υβριστικό μήνυμα. Γιατί ύβρεις πρόεδρε είναι αυτή η ψηφοφορία που έβαλες στο site σου.

Και αυτό έχει καταδικαστεί από τη συντριπτική πλειοψηφία του κλάδου.

Σε έκανα τον πιο διάσημο πρόεδρο σε όλη την Ελλάδα. Αντί για ευχαριστώ με απειλείς; Και δηλαδή τι να κάνουμε; Να βρεθούμε να χτυπήσεις πρόεδρε; Να μου κάνεις μήνυση πρόεδρε; Πες μου τι θέλεις να μου κάνεις και είμαι στη διάθεση σου πρόεδρε.
Ξύλο, δικαστήρια. Ότι πιστεύεις ότι αξίζει σε κάποιον που παλεύει για το κοινό καλό του κλάδου. Και για να μην "απομονωθείτε" και "ντρέπεστε" να λέτε από πιο τμήμα είστε. Γιατί αυτό τον σκοπό έχω. Αν και το δεύτερο, δεν είναι στο χέρι μου. Στο χέρι σου είναι.

Πήραμε το ρίσκο να σπουδάσουμε σε ένα τμήμα καινούριο τότε, όπου μας υπόσχοταν ότι "η διαφορά μας με τις άλλες σχολές πληροφορικής θα είναι ότι εμείς δε θα χρειαστεί να παρακολουθήσουμε το πρόγραμμα της ΑΣΠΑΙΤΕ καθώς το πτυχίο μας θα μας καλύπτει τη "παιδαγωγική επάρκεια". Θα μπορούσαμε να ξαναδώσουμε πανελλήνιες ή να ακολουθήσουμε κάποιον άλλο δρόμο. Οι περισσότεροι όμως συνέχισαν τις σπουδές τους γνωρίζοντας ότι με το εν λόγω πτυχίο θα έχουν ένα προσόν παραπάνω σε σχέση με τους αποφοίτους άλλων τμημάτων πληροφορικής, ώστε να πραγματοποιήσουν το ονειρό τους. Τελειώνοντας τις σπουδές είδαμε ότι οι υποσχέσεις δεν είχαν πραγματοποιηθεί και το προσόν της "παιδαγωγικής επάρκειας" πρέπει να αποκτηθεί μέσω της ΑΣΠΑΙΤΕ ή παιδαγωγικού μεταπτυχιακού.

Δεν μου λες, γιατί δεν το ξέραμε και οι υπόλοιπο αυτό; Να σπουδάσουμε και εμείς εκεί. Τμήμα από το 1999 απέκτησε αυτό που λες το 2009; ΝΤΡΟΠΗ και ΑΙΣΧΟΣ.

Δώσαμε ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΙ ΤΙΜΙΟ ΑΓΩΝΑ.

Ίσως το πιο σύντομο "ανέκδοτο".  ;D

Προσβλήθηκε η τεχνική κατάρτιση στη Πληροφορική των συναδέλφων μου αποφοίτων του τμήματος. Στη συνέχεια και η παιδαγωγική τους κατάρτιση.

Σαν πρόεδρος, πόσοι από το τμήμα σου πέρασαν ΑΣΕΠ φέτος; Ένα ποσοστό θα μας πεις;

Αυτή θα είναι η αντίδρασή τους όταν τους θίγονται τα ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ μέσα στο σχολείο? Θα φωνάζουν στα προαύλια και θα χρησιμοποιούν αυτό το ύφος?

Προσωπικά θα φωνάζω. Μαζί με τους συναδέλφους εκπαιδευτικούς, τους μαθητές, όπου υπάρχει αδικία, θα χαλώ τον κόσμο. Εσύ τι προτείνεις; Αυγουστιάτικα και στον Υπουργό μας; Πες το πρόεδρε μην ντρέπεσαι.

Λοιπόν οτιδήποτε έχω κάνει στη ζωή μου είναι αξιοπρεπές, όπως και η επιθυμία μου να παρακολουθήσω κάποιο μεταπτυχιακό. Δε σου επιτρέπω ούτε εσένα ούτε σε κανένα φάντασμα εδώ μέσα να προσβάλλει την αξιοπρέπειά μου. Για να διεκδικήσω αυτά που πιστεύω εχω κατέβει ουκ ολίγες φορές στο δρόμο και έχω φάει ούκ ολίγα δακρυγόνα.

Δηλαδή όταν τον Αύγουστο πήγατε για επάρκεια στον Λυκουρεντζο σας πέταγαν δακρυγόνα; Δεν το ήξερα. Συγνώμη πρόεδρε.

Παράθεση
Οι παρακάτω τακτικές δεν με συγκινούν:

Δεν καταλαβαινω γιατι οι υπολοιποι ΠΕ19 - ΠΕ20 δεν κινητοποιουνται... Εγω προσωπικα εστειλα mail στους εξης:
Ανδρέα Λυκουρέντζου Πολιτικό Γραφείο Αθηνών Σόλωνος 142 - 210-3844550 (εχει φορμα επικοινωνιας - τουλαχιστον να ξερει οτι γνωριζουμε και οτι θα το παρακολουθουμε το θεμα....)
Γραφείο Υπουργού Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων 'Αρη Σπηλιωτόπουλου Τηλεφωνικό κέντρο: 210 3443505-10
Άννα Διαμαντοπούλου Τηλ: 210 9247814, email: info@diamantopoulou.gr (ειναι τομεαρχης παιδειας)
epy@epy.gr
info@epe.org.gr
www.stemp.gr (εχει φορμα επικοινωνιας)

Καθως και...

info@zougla.gr
troktikos@gmail.com
protothema@protothema.gr

Ενημερωνουμε ΟΛΟΥΣ τους αποφοιτους ΠΕ19-ΠΕ20 για την ξαφνικη καλοκαιρινη παιδαγωγικη αναγνωριση του συγκεκριμενου τμηματος...
Βομβαρδισουμε με emaιl και τηλεφωνα, καθε αρμοδιο...

Ένοχος. Αυτό το μήνυμα ήταν δικό μου.  :-[

Λοιπόν αν θές κάτι από εμένα μπορείς να μου στείλεις mail με τα πραγματικά σου στοιχεία.

Κάνεις λάθος "μάγκα". Κανένα mail δεν σου στέλνω. Απάντα εδώ. Το ίδιο είναι. Και τότε τα στοιχεία μου θα είναι στη διάθεση σου, να με πας στον Κορυδαλλό ή όπου αλλού εσύ πιστεύεις. Αλλά απάντα αντρίκεια, χωρίς υπεκφυγές και απαντήσεις του στυλ "Άλλο ζητήσαμε και άλλο μας δόθηκε"

Σε καλώ να απαντήσεις:

1)Γιατί άλλο ζητήσατε και άλλο σας δόθηκε; Ποιος φταίει για αυτό; Εσείς σαν σύλλογος; Ο Λυκουρεντζος; Μίλα με ονόματα. Και αφού άλλο σας δόθηκε, γιατί δεν κάνετε κάτι γι’αυτό;

2)Ποια κεκτημένα θα υπερασπιστείτε; Των παλιών φοιτητών ή και των νέων (με το καινούργιο πρόγραμμα σπουδών); Υπάρχει περίπτωση να στραφείτε κατά των ίδιων των συμφοιτητών σας; Αυτών με το νέο πρόγραμμα σπουδών;

3)Ποιοι είναι αυτοί οι "άλλοι" που δεν σας αφορούν; Μήπως ο υπόλοιπος κλάδος ΠΕ19-ΠΕ20; Και αφού είστε διαφορετικοί, θα ζητήσετε να φύγετε από τον κλάδο ΠΕ19-ΠΕ20;

4)Αν τη χάσετε την επάρκεια, θα στραφείτε εναντίων μας για να την ξαναπάρετε; Θα λέτε ότι μόνο εσείς την αξίζετε και όχι ο υπόλοιπος κλάδος;

5)Πρωτοβάθμια μόνο εσείς θα διορίζεστε; Υπάρχει κάποιος νόμος που να λέει για άλλες σχολές ΠΕ19-ΠΕ20 – Ασπαιτε, πλην του δικού σας τμήματος; Αν ναι, μπορείς να μου δώσεις κάποιο link;


Καλησπέρα
Καληνύχτα

Υ.Γ. Συνάδελφοι, ο πρόεδρος "έσπασε" την σιωπή του. Θέστε του και εσείς ερωτήματα και είμαι σίγουρος ότι θα απαντήσει.

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1084 στις: Νοέμβριος 19, 2009, 04:11:36 μμ »
Πρόεδρε και κάτι τελευταίο. Τι δουλειά είχες να ζητάς να σου στείλουν με email την "εγκύκλιο" στο θέμα "Προκήρυξη για ΠΜΣ στις Επιστήμες Αγωγής";

http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=1274.msg19805#msg19805

Ε; Τι δουλειά είχες να ζητάς να σου στείλουν αυτή την "εγκύκλιο"; Για να ξανασπουδασεις (όπως μας είπες πριν) τα χιλιάδες παιδαγωγικά μαθήματα που είχες στο τμήμα σου;
Την θέλεις ακόμα αυτήν την "εγκύκλιο"; Ή σου είναι αχρείαστη τώρα;

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1085 στις: Νοέμβριος 19, 2009, 04:40:29 μμ »
Είναι γεγονός οτι διαφορετικά μιλά κανείς με ονοματεπώνυμο και διαφορετικά χωρίς. Εμείς του ΔΤΨΣ είμαστε πλέον γνωστοί σε εσάς. Μας βρήκατε, μας ξέρετε και σε μερικές περιπτώσεις μας ανακαλύψατε (δες Dimpas) ψάχνοντας email!!!! Είναι καλό όταν μιλάμε επί προσωπικού να έχουμε το θάρρος να αναφέρουμε το ονοματεπώνυμο μας. Ζητάτε απαντήσεις και ονόματα όταν δεν ξέρουμε ούτε ένα ονοματεπώνυμο;;;; Για σκεφτείτε το λίγο καλύτερα. Αλλιώς μιλούσαμε παλιά όλοι κρυμμένοι και αλλιώς τώρα που κρύβονται οι μισοί.

Αποσυνδεδεμένος marys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1086 στις: Νοέμβριος 19, 2009, 04:52:45 μμ »
Καλησπέρα, παρακολουθώ το θέμα πολύ καιρό τώρα, αλλά δεν έχω επέμβει ποτέ, θα το κάνω τώρα μόνο και μόνο για να πω το εξής:
Τόσα και τόσα σας καταλογίζει ο Don Quixote και όλοι οι υπόλοιποι του κλάδου μας κι εσείς το μόνο που έχετε να πείτε είναι "δεν ξέρω το ονοματεπώνυμό σου". Σε όλες τις άλλες ερωτήσεις, καμία απάντηση δεν δίνετε. Μόνο υπεκφυγές! Καλύτερα να μας λέγατε ότι "ναι, κερδίσαμε την παιδαγωγική επάρκεια για το τμήμα μας και σε όποιον γουστάρει", παρά να προσπαθείτε να βγείτε λάδι επειδή έτσι ξαφνικά μας καπελώσατε!

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1087 στις: Νοέμβριος 19, 2009, 05:04:24 μμ »
Είναι γεγονός οτι διαφορετικά μιλά κανείς με ονοματεπώνυμο και διαφορετικά χωρίς. Εμείς του ΔΤΨΣ είμαστε πλέον γνωστοί σε εσάς. Μας βρήκατε, μας ξέρετε και σε μερικές περιπτώσεις μας ανακαλύψατε (δες Dimpas) ψάχνοντας email!!!! Είναι καλό όταν μιλάμε επί προσωπικού να έχουμε το θάρρος να αναφέρουμε το ονοματεπώνυμο μας. Ζητάτε απαντήσεις και ονόματα όταν δεν ξέρουμε ούτε ένα ονοματεπώνυμο;;;; Για σκεφτείτε το λίγο καλύτερα. Αλλιώς μιλούσαμε παλιά όλοι κρυμμένοι και αλλιώς τώρα που κρύβονται οι μισοί.

Ένα όνομα τον νοιάζει Χριστίνα; Δηλαδή με ένα όνομα θα απαντήσει; Αλλιώς δεν απαντά; Έχει καταλάβει τι έχει κάνει;
Γιατί συνεχίζει να συμπεριφέρεται σαν "μικρό παιδί"; Δηλαδή όταν ρωτούσαν την Ελευθερία, τον Αλέξανδρο και τον Λάμπρο να απαντήσουν, αυτοί γιατί απαντούσαν;
Τους κατηγορούσαν ότι δεν θα δουλέψει κάνεις, τους χλεύαζαν, τους έλεγαν ότι αυτά που λέτε δεν στέκονται. Και αυτοί απαντούσαν σε όλους. Δηλαδή αυτοί ήταν "βλάκες" και ο πρόεδρος σας "έξυπνος"; Αυτοί ήταν "αργόσχολοι" και ο πρόεδρος "υπερδραστήριος" που δεν προλαβαίνει να απαντήσει;
Και αλήθεια ποιος την ξεκίνησε όλη αυτή την ιστορία; Γιατί νομίζω ο πρόεδρος σας έφερε αυτό το "μπάχαλο" στον κλάδο. Πριν ο Dimpas μας έλεγε ότι απαντά ο πρόεδρος μόνο με αριθμό πρωτοκόλλου. Τώρα θέλει email.

ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΕΔΩ ΝΑ ΔΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΟΙ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ. ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΤΟΥΣ ΥΠΟΤΙΜΑ.

Υ.Γ. Πρόεδρε όσο εσύ παλεύεις για να "κρατήσεις κεκτημένα", κάποιοι άλλοι πάλευαν με τους δασκάλους, για να υπερασπίσουν την πληροφορική στην πρωτοβάθμια. http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=15488.105

Βγες να απαντήσεις. Είναι καθολική απαίτηση του κλάδου, να ακούσουμε από εσένα τον ΠΡΟΕΔΡΟ τι "έκανες" και τι σκοπεύεις να "κάνεις".

Αποσυνδεδεμένος anesto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Π19
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1088 στις: Νοέμβριος 19, 2009, 05:57:29 μμ »
θα το ρωτήσω για ακόμα μια φορά: Γιατί μας ενδιαφέρει ο διάλογος με τους αποφοίτους ΤΔΨΣ? Γιατί μας αφορά η γνώμη τους? ΑΣ ΜΟΥ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ??? ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1089 στις: Νοέμβριος 19, 2009, 06:17:01 μμ »
θα το ρωτήσω για ακόμα μια φορά: Γιατί μας ενδιαφέρει ο διάλογος με τους αποφοίτους ΤΔΨΣ? Γιατί μας αφορά η γνώμη τους? ΑΣ ΜΟΥ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ??? ??? ??? ???

Θα σου πω εγω πως το βλέπω...
Μας ενδιαφέρει γιατί τα πράγματα πάνε να ξεφύγουν από κάθε έλεγχο. Ήδη σε όλη την εκπαιδευτική κοινότητα, κουβεντιάζεται αυτό το θέμα. Θέλεις να "απομονωθούν" οι των Ψηφιακών Συστημάτων; Θέλεις να "ντρέπονται" να πάνε στα σχολεία; Δεν είναι καλύτερα να λυθεί αυτή η "παρεξήγηση" και όλοι ενωμένοι να διεκδικήσουμε τα δημοτικά;

Πρόεδρε πάρε θέση και πες μας τι διαλέγεις. Ενότητα ή διχόνοια;

Αποσυνδεδεμένος giannisPE19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1090 στις: Νοέμβριος 19, 2009, 06:20:42 μμ »
Ρε παιδιά σταματήστε να τρώγεστε....

Εδώ η Διαμαντοπούλου μπορεί να τα αλλάξει όλα σε μια μέρα...

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1091 στις: Νοέμβριος 19, 2009, 06:40:26 μμ »
...
Εδώ η Διαμαντοπούλου μπορεί να τα αλλάξει όλα σε μια μέρα...

Ακριβώς. Μπορεί να τα αλλάξει. Μέχρι τότε δες την παρακάτω εικόνα;



Αλήθεια του χρόνου πόσοι;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 768
Σύνολο: 784

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.