*

Αποστολέας Θέμα: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα  (Αναγνώστηκε 223230 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος deebak7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1106 στις: Νοέμβριος 21, 2009, 05:29:05 μμ »
Λοιπόν για να ξεκαθαρίσουν ορισμένα πράγματα...

Είμαι εκλεγμένος πρόεδρος στο ΔΣ του ΣυΑΨΣ. Το ΔΣ είναι εκτελεστικό όργανο και εκτελεί εντολές της Γενικής Συνέλευσης. Η σύνταξη και η αποστολή αιτήματος προς το ΥΠΕΠΘ, με το οποίο ζητείται η αναγνώριση παιδαγωγικής επάρκειας στους αποφοίτους του τμήματος Διδακτικής της Τεχνολογίας και Ψηφιακών Συστημάτων δεν ήταν δική μου απόφαση φίλε μου. Ήταν απόφαση που εγκρίθηκε μέσα από Γενική Συνέλευση. Οι απόφοιτοι, πρώην συμφοιτητές μου, θεωρούσαν ότι δικαιούνται αυτό το προσόν και ότι είναι αδικία με τα μαθήματα που είχαμε διδαχθεί να πρέπει να παρακολουθήσουμε ΑΣΠΑΙΤΕ. Η γενική συνέλευση το έκρινε αυτό δίκαιο και ο σύλλογος υποχρεούτο να κινηθεί ανάλογα. Συντάχθηκε λοιπόν αίτημα και εστάλλει στο ΥΠΕΠΘ. Το αίτημα είναι δημοσιευμένο και έχει χαρακτηρισθεί ως δίκαιο από όλους τους συνδικαλιστικούς φορείς-εκπροσώπους των πληροφορικών.
Τώρα τι έκανε το ΥΠΕΠΘ και ποιά ήταν τελική μορφή του νόμου είναι πολιτικό θέμα και δεν είμαι αρμόδιος. Αν θες να διαμαρτυρηθείς γι' αυτό κάπου, κάντο προς την τότε ηγεσία.
Ο Σύλλογος στηρίζει το αίτημα που έκανε.
Προσωπικά πιστεύω τα εξής και τα έχω εκφράσει: Η παιδαγωγική επάρκεια δεν είναι κάτι απολύτως προσδιορισμένο νομικά. Και αυτό ισχύει εδώ και πολλά χρόνια και εξυπηρετεί σκοπιμότητες. Ο νόμος όπως αυτός τελοσπάντων βγήκε "ρίχνει το πήχη". Δηλαδή, εκεί που έπρεπε μια σχολή να συγκρίνει το πρόγραμμα σπουδών της με το πρόγραμμα της ΑΣΠΑΙΤΕ για να της αναγνωριστεί επάρκεια τώρα μπορεί να συγκρίνει το πρόγραμμα της με αυτό των Ψηφιακών Συστημάτων. Μπορούν δηλαδή οι σύλλογοι αποφοίτων ή τα προεδρεία των τμημάτων πληροφορικής ή τα συνδικαλιστικά όργανα, να αιτηθούν και να διεκδικήσουν, βάση των νέων δεδομένων όπως διαμορφώθηκαν. Αυτό εννοώ λέγοντας "άνοιξε πόρτα".
Οι κινήσεις που γίνονται μέχρι τώρα είναι διαφορετικές. Αλλά γι αυτό δε φταίει ο δικός μας σύλλογος. Φταίνε όποιοι σε εκπροσωπούν. Ο ΣυΑΨΣ εκπροσωπεί τους αποφοίτους της σχολής μας. Εσένα ποιός σε εκπροσωπεί?

Ελπίζω τώρα να σε κάλυψα.
Στο εξής για οποιαδήποτε απορία μπορείς να επικοινωνήσεις επώνυμα με το σύλλογο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος lg

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1107 στις: Νοέμβριος 21, 2009, 05:56:19 μμ »
Συγγνώμη που παρεμβαίνω στην κουβέντα σας, αλλά όταν στο αίτημα σας γράφατε το παρακάτω:

"Ένα μεγάλο ποσοστό των αποφοίτων μας, το οποίο εργάζεται στον τομέα της δημόσιας εκπαίδευσης, εκφράζει τη δυσαρέσκειά του για την μη διαφοροποίησή του σε σχέση με τους απόφοιτους άλλων αντίστοιχων τμημάτων πληροφορικής των κλάδων ΠΕ19 και ΠΕ20. Και αυτό, επειδή τα προγράμματα σπουδών των σχολών αυτών περιλαμβάνουν ελάχιστα ή καθόλου μαθήματα που σχετίζονται με τη διδακτική και τη γενική παιδαγωγική. "

Για ΟΛΟΥΣ εμας που ανήκουμε στον κλάδο φταίει και ο σύλλογος σας. Αλλά σαφώς τη μεγαλύτερη ευθύνη τη φέρουν άλλοι.
Εσείς αιτηθήκατε, βρήκατε (είχατε) το πάτημα προς το υπουργείο και πήρατε πολλά παραπάνω από ότι ζητήσατε.

Παρακαλώ αν γίνεται να μην ερχόμαστε σε προσωπικές αντιπαραθέσεις. Άλλοι είναι αυτοί που ευθύνονται.

Ευχαριστώ,

Αποσυνδεδεμένος nastybird

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1108 στις: Νοέμβριος 21, 2009, 06:32:48 μμ »
Παράθεση
Παρακαλώ αν γίνεται να μην ερχόμαστε σε προσωπικές αντιπαραθέσεις. Άλλοι είναι αυτοί που ευθύνονται.

Επειδη συνεχεια ακουω αυτη την φραση θελω να πω 2 λογια.Πως καταληγουμε στο οτι δεν φταιει ο συλλογος του ΔΤΨΣ?Με ποια λογικα επιχειρηματα?Ποιος αιτηθηκε την "διαφοροποιηση" του απο τον κλαδο?Εγω??Ειναι σαν να λεμε οτι δεν φταιει ο φανταρος βυσμα που πηρε τηλεφωνο τον στρατηγο για να μην κανει υπηρεσιες.Αλλα φταιει ο στρατηγος που δεχτηκε....Και ξαναρωτω ποιος ειναι εδω ο ηθικος αυτουργος?Και η απαντηση ειναι μια.Ο συλλογος του ΔΤΨΣ και κατ επεκταση ολη η σχολη που τους ψηφιζει.....Μεχρι τωρα μεγαλη ευθυνη εφερε και το υπουργειο αλλα απο την στιγμη που το τμημα αποφασισε να υπερασπιστει το "κεκτημενο" ;D ;D του, φερει 100% την ευθυνη.Εγω αναρωτιεμαι γιατι η ΕΠΕ εκπροσωπει ακομα ενα τμημα που ειναι σαφες οτι δεν ανηκει στον κλαδο ΠΕ-19??Ειναι οφθαλμοφανες οτι δεν εχουμε τα ιδια εργασιακα δικαιωματα.

Αποσυνδεδεμένος larjohn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1109 στις: Νοέμβριος 21, 2009, 07:16:07 μμ »
Ειναι σαν να λεμε οτι δεν φταιει ο φανταρος βυσμα που πηρε τηλεφωνο τον στρατηγο για να μην κανει υπηρεσιες.Αλλα φταιει ο στρατηγος που δεχτηκε....

Δεν έχεις και τόσο δίκιο, γιατί στην Ελλάδα οι στρατηγοί είναι σε σύνταξη. Εν ενεργεία είναι από αντιστράτηγος και κάτω  :P :P

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1110 στις: Νοέμβριος 21, 2009, 07:36:23 μμ »
Ειναι σαν να λεμε οτι δεν φταιει ο φανταρος βυσμα που πηρε τηλεφωνο τον στρατηγο για να μην κανει υπηρεσιες.Αλλα φταιει ο στρατηγος που δεχτηκε....Και ξαναρωτω ποιος ειναι εδω ο ηθικος αυτουργος?Και η απαντηση ειναι μια.
Μπορώ να σου πω και μια ακόμη απάντηση. Αν ο στρατηγός δεν του έκανε τη χάρη, ούτε σε αυτόν ούτε σε κανέναν άλλο, τότε δε θα υπήρχε η περίπτωση κάθε τρεις και λίγο να ζητάει ο καθένας αυτό που γουστάρει. Άρα τη μεγαλύτερη ευθύνη έχει ο στρατηγός που δεν έκατσε να σκεφτεί όλα τα στρατόπεδα και παρασύρεται από έναν απλό φανταράκο.

Αποσυνδεδεμένος don_parapampam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1111 στις: Νοέμβριος 22, 2009, 07:18:22 μμ »
Συγχαρητήρια στους αργόσχολους Πληροφορικούς (δυστυχώς και συναδέλφους μου) που αντί να ψάξουν να κάνουν κάτι χρήσιμο και εποικοδομητικό στη ζωή τους (π.χ. να εργαστούν ως πληροφορικοί), έχουν θεοποιήσει τον ρόλο του εκπαιδευτικού στο δημόσιο και ασχολούνται όλη μέρα με αυτό. Αν νομίζουν ότι με το να γίνουν καθηγητές πιάσανε την καλή ή/και ότι αυτή είναι η μοναδική επιλογή επαγγελματικής αποκατάστασής τους, τότε κανένας από αυτούς δεν αξίζει να λέγεται πληροφορικός.

Όσο για την πρόσβαση σε καθηγητικές θέσεις, τα θέματα που θα έπρεπε να απασχολούν την κοινότητα είναι η απαράφορη αδικία που τελείται εδώ και πολλά χρόνια με βυσματικές αναθέσεις καθηγητικών θέσεων για αναπληρωτές σε Σιβιτανίδειο και Ιερατική Σχολή ή/και ΑΣΠΕΤΑΙ. Με την ίδια λογική που καθηγητικές σχολές είναι η Φυσική, Το Μαθηματικό, Το Χημικό έτσι θα πρέπει να γίνει και με όλες τις σχολές Πληροφορικής. Αν μάλιστα θέλετε αξιοκρατικό σύστημα, το πρώτο πράγμα που πρέπει να διεκδικήσουν οι φορείς εκπροσώπησης/συνδικαλισμού είναι η νομοθετική ρύθμιση και ορισμός του όρου Καθηγητική Σχολή και Παιδαγωγική Επάρκεια.

Πολλοί συμμετέχοντες στην παρούσα συζήτηση έχουν τόνο, ύφος και τρόπο σκέψης 10χρονων αμόρφωτων παιδιών. Δυστυχώς διαφαίνεται πως τα χρόνια που φοίτησαν στο Πανεπιστήμιο ή στα ΤΕΙ ήταν απλά σπατάλη χρόνου. Παρακαλώ, κάντε μια χάρη στην κοινωνία και πετάξτε/σκίστε τα πτυχία σας.

Αποσυνδεδεμένος si@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1112 στις: Νοέμβριος 22, 2009, 08:02:11 μμ »
Πω πω συγκινήθηκα τώρα...Πάω να σκίσω τα πτυχία μου αμέσως!!!
Καλά ποιος σου είπε ότι όσοι ασχολούνται με την εκπαίδευση είναι αργόσχολοι; Έχεις μπει ποτέ σε τάξη; Μάλλον όχι. Και αν επιτρέπεται, τι δουλειά κάνεις και πού;
Εσύ αλήθεια γιατί ασχολείσαι με μας τους "αργόσχολους" όπως μας λες και γράφτηκες στο pde το οποίο είναι για εκπαιδευτικούς;;;

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1113 στις: Νοέμβριος 22, 2009, 09:12:01 μμ »
Λοιπόν για να ξεκαθαρίσουν ορισμένα πράγματα...

Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μην λες. Για να δούμε θα τα ξεκαθαρίσεις...;;;

Είμαι εκλεγμένος πρόεδρος στο ΔΣ του ΣυΑΨΣ. Το ΔΣ είναι εκτελεστικό όργανο και εκτελεί εντολές της Γενικής Συνέλευσης. Η σύνταξη και η αποστολή αιτήματος προς το ΥΠΕΠΘ, με το οποίο ζητείται η αναγνώριση παιδαγωγικής επάρκειας στους αποφοίτους του τμήματος Διδακτικής της Τεχνολογίας και Ψηφιακών Συστημάτων δεν ήταν δική μου απόφαση φίλε μου. Ήταν απόφαση που εγκρίθηκε μέσα από Γενική Συνέλευση. Οι απόφοιτοι, πρώην συμφοιτητές μου, θεωρούσαν ότι δικαιούνται αυτό το προσόν και ότι είναι αδικία με τα μαθήματα που είχαμε διδαχθεί να πρέπει να παρακολουθήσουμε ΑΣΠΑΙΤΕ.

Εδώ κάνεις λάθος. Γιατί αν "αγριέψουν" τα πράγματα, θα γίνει το εξής...
Λυκουρεντζος: Δεν φταίω εγώ. Μου είπε ψέματα ο πρόεδρος του συλλόγου αποφοίτων ΔΤΨΣ.
Πρόεδρος του Τμήματος - Καθηγητής Γεώργιος Βασιλακόπουλος: Δεν ξέραμε τίποτα. Ο πρόεδρος του συλλόγου αποφοίτων ΔΤΨΣ πήγε μόνος του χωρίς να το ξέρουμε και πήρε επάρκεια.
Απόφοιτοι ΔΤΨΔ. Δεν ξέρουμε τίποτα. Είμαστε αναρμόδιοι. Ο πρόεδρος μόνος του πήγε καλοκαιριάτικα και πήρε επάρκεια. Εμείς τα μπάνια μας κάναμε. Δεν ξέρουμε τίποτα. Είμαστε αναρμόδιοι.
Υπόλοιπος Κλάδος ΠΕ19-ΠΕ20: Πρόεδρε, όταν σε παρακαλούσαμε να ενωθείς μαζί μας, ήθελες να προασπίσεις κεκτημένα. Μείνε μόνος σου τώρα.

Η γενική συνέλευση το έκρινε αυτό δίκαιο και ο σύλλογος υποχρεούτο να κινηθεί ανάλογα. Συντάχθηκε λοιπόν αίτημα και εστάλλει στο ΥΠΕΠΘ.

Καλά και εσύ τη δουλειά είχες να ρωτάς στο forum ποια μεταπτυχιακά δίνουν παιδαγωγική επάρκεια, αφού ετοίμαζες τέτοιο αγώνα; Φαίνεται δεν είχες μάθει ακόμα για την Άννα Μαρία ε;

Το αίτημα είναι δημοσιευμένο και έχει χαρακτηρισθεί ως δίκαιο από όλους τους συνδικαλιστικούς φορείς-εκπροσώπους των πληροφορικών.

Πες έναν.

Τώρα τι έκανε το ΥΠΕΠΘ και ποιά ήταν τελική μορφή του νόμου είναι πολιτικό θέμα και δεν είμαι αρμόδιος.

Πρόεδρε και εσύ αναρμόδιος;;;;;;;;;;;;;;;;; Έλεος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Προσωπικά πιστεύω τα εξής και τα έχω εκφράσει: Η παιδαγωγική επάρκεια δεν είναι κάτι απολύτως προσδιορισμένο νομικά. Και αυτό ισχύει εδώ και πολλά χρόνια και εξυπηρετεί σκοπιμότητες. Ο νόμος όπως αυτός τελοσπάντων βγήκε "ρίχνει το πήχη". Δηλαδή, εκεί που έπρεπε μια σχολή να συγκρίνει το πρόγραμμα σπουδών της με το πρόγραμμα της ΑΣΠΑΙΤΕ για να της αναγνωριστεί επάρκεια τώρα μπορεί να συγκρίνει το πρόγραμμα της με αυτό των Ψηφιακών Συστημάτων. Μπορούν δηλαδή οι σύλλογοι αποφοίτων ή τα προεδρεία των τμημάτων πληροφορικής ή τα συνδικαλιστικά όργανα, να αιτηθούν και να διεκδικήσουν, βάση των νέων δεδομένων όπως διαμορφώθηκαν. Αυτό εννοώ λέγοντας "άνοιξε πόρτα".

"Ρίχνει τον πήχη". Δηλαδή για να καταλάβω εσείς είστε οι παιδαγωγοί με "ψηλά τον πήχη"; Και εμείς αν πάρουμε επάρκεια, θα είμαστε με "χαμηλά τον πήχη"; Απίστευτη αλαζονεία και έπαρση. Ντροπή πρόεδρε.
Και αυτό που λες να αιτηθούμε και εμείς για επάρκεια. Αν αυτό γίνει σε 2 ή 3 ή 4 χρόνια. Εσείς δεν θα μας κλέβατε τις θέσεις μας, κανονικά και με το νόμο; Ε πρόεδρε;

Οι κινήσεις που γίνονται μέχρι τώρα είναι διαφορετικές. Αλλά γι αυτό δε φταίει ο δικός μας σύλλογος. Φταίνε όποιοι σε εκπροσωπούν. Ο ΣυΑΨΣ εκπροσωπεί τους αποφοίτους της σχολής μας. Εσένα ποιός σε εκπροσωπεί?

Εμένα με εκπροσωπεί όποιος παλεύει για την ενότητα. Μεμονωμένες και διασπαστικές κινήσεις το μήνα Αύγουστο με βρίσκουν κάθετα αντίθετο.

Ελπίζω τώρα να σε κάλυψα.

Μα δεν απάντησες σε τίποτα. Πώς να με κάλυψες;

Στο εξής για οποιαδήποτε απορία μπορείς να επικοινωνήσεις επώνυμα με το σύλλογο.

Δεν μπορούμε να απαντήσουμε... Και το ρίξαμε στην επωνυμία πάλι, ε πρόεδρε; Κρίμα. Πραγματικά κρίμα.

Όσο για την πρόσβαση σε καθηγητικές θέσεις, τα θέματα που θα έπρεπε να απασχολούν την κοινότητα είναι η απαράφορη αδικία που τελείται εδώ και πολλά χρόνια με βυσματικές αναθέσεις καθηγητικών θέσεων για αναπληρωτές σε Σιβιτανίδειο και Ιερατική Σχολή ή/και ΑΣΠΕΤΑΙ.

Ποια συνάδελφος τα έλεγε αυτά; Συνέχεια όμως; Και πρόσφατα διέγραψε το προφίλ της;

Πολλοί συμμετέχοντες στην παρούσα συζήτηση έχουν τόνο, ύφος και τρόπο σκέψης 10χρονων αμόρφωτων παιδιών...

Μιλάς εσύ για τόνο, ύφος και τρόπο σκέψης 10χρονων αμόρφωτων παιδιών;;; Εσύ που γράφτηκες μόνο και μόνο για να με κοροϊδέψεις!!!!
Πάντως έχεις δίκιο που μας κατηγορείς ότι είμαστε "δεκάχρονοι". Στην καρδιά όμως. Γιατί αν ειναι να φτάσουμε στο σημείο να τρέχουμε Αυγουστιάτικα να προδώσουμε τους συναδέλφους μας... Χίλιες φορες "δεκάχρονοι και αμόρφωτοι". Παρά προδότες, στυγνοί συμφεροντολόγοι, εγωιστές και αλαζόνες.

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1114 στις: Νοέμβριος 22, 2009, 09:29:06 μμ »
Συγχαρητήρια στους αργόσχολους Πληροφορικούς (δυστυχώς και συναδέλφους μου) που αντί να ψάξουν να κάνουν κάτι χρήσιμο και εποικοδομητικό στη ζωή τους (π.χ. να εργαστούν ως πληροφορικοί), έχουν θεοποιήσει τον ρόλο του εκπαιδευτικού στο δημόσιο και ασχολούνται όλη μέρα με αυτό. Αν νομίζουν ότι με το να γίνουν καθηγητές πιάσανε την καλή ή/και ότι αυτή είναι η μοναδική επιλογή επαγγελματικής αποκατάστασής τους, τότε κανένας από αυτούς δεν αξίζει να λέγεται πληροφορικός.
Αν νομίζεις ότι είναι σωστό να χαρακτηρίζεις αρνητικά πληροφορικούς (συναδέλφους σου όπως λες) που ασχολούνται με την εκπαίδευση, ειδικά μέσα σε αυτό το forum, πιστεύω ότι είναι ώρα να σε κάνουμε να καταλάβεις ότι κάνεις μεγάλο λάθος. Το ότι επιμένουμε να ασχολούμαστε με την εκπαίδευση σημαίνει ότι μας αρέσει. Εάν εσένα δε σου αρέσει, δε σε υποχρεώνει κανείς να δημιουργείς νέους λογαριασμούς και να χάνεις την ώρα σου εδώ μέσα. Συνέχισε με το καλό με τις εναλλακτικές σου λύσεις. Το αν αξίζει να λεγόμαστε πληροφορικοί θα το κρίνουν οι μαθητές μας και όχι εσύ, μιας και εσύ δεν έχεις τόσο ψηλά το ρόλο του εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος don_parapampam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1115 στις: Νοέμβριος 22, 2009, 09:35:42 μμ »
Δον...

Μήλο..Τραπέζι...Πορτατίφ....

Ω τι ωραίο έπιπλο... μπορώ να φάω ένα?

Δον...Μόνο έτσι θα συννενοηθούμε..

Απάντα ΤΩΡΑ.....

Σταμάτα το κρυφτό...

Φανερώσου....

Αποσυνδεδεμένος pote tha kanei ksasteria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1116 στις: Νοέμβριος 22, 2009, 10:03:52 μμ »
Πολλοί συμμετέχοντες στην παρούσα συζήτηση έχουν τόνο, ύφος και τρόπο σκέψης 10χρονων αμόρφωτων παιδιών. Δυστυχώς διαφαίνεται πως τα χρόνια που φοίτησαν στο Πανεπιστήμιο ή στα ΤΕΙ ήταν απλά σπατάλη χρόνου. Παρακαλώ, κάντε μια χάρη στην κοινωνία και πετάξτε/σκίστε τα πτυχία σας.

Δεν αντιλαμβάνομαι με ποιο δικαίωμα κρίνεις την ποιότητα και το επίπεδο των σπουδών ενός ατόμου από τον τρόπο έκφρασης σε ένα  forum. Για σένα αν π.χ. κάποιος γνωρίζει προγραμματισμό αυτό συνεπάγεται ότι είναι καλός χειριστής δύσκολων κοινωνικά καταστάσεων;;;

Επίσης, με βάση τη λογική (που κάθε μορφωμένος άνθρωπος διαθέτει) δε γίνεται να εγγράφεσαι σε ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ forum και να γράφεις σε θέμα "Συσπείτρωση του κλάδου..." και το περιεχόμενο των λεγομένων σου να αφορά υποτίμηση των συναδέλφων, της εκπαίδευσης και σκίσιμο πτυχίων.

Φίλε μου κάνε και λίγη αυτοκριτική εκτός από κριτική στους άλλους.

Εδώ συζητούν οι πληροφορικοί που ενδιαφέρονται για την εκπαίδευση με θέμα το σύστημα προσλήψεων τους και την αδικία που αισθάνονται ως προς την παιδαγωγική επάρκεια.. Αν δεν σε αφορά γιατί επεμβαίνεις;;

ΥΓ:Ξέρεις τι λένε στο χωριό μου;; "Όσα δεν φθάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια..."

Αποσυνδεδεμένος nastybird

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1117 στις: Νοέμβριος 23, 2009, 01:36:01 πμ »
Παράθεση
Δον...

Μήλο..Τραπέζι...Πορτατίφ....

Ω τι ωραίο έπιπλο... μπορώ να φάω ένα?

Δον...Μόνο έτσι θα συννενοηθούμε..

Απάντα ΤΩΡΑ.....

Σταμάτα το κρυφτό...

Φανερώσου....


 ;D ;D ;D ;D ;D
Οταν δεν μπορεις να απαντησεις με λογικα επιχειρηματα το να κανεις την τρελη ειναι μαλλον η μονη εναλλακτικη.

Αποσυνδεδεμένος nastybird

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1118 στις: Νοέμβριος 23, 2009, 02:07:22 πμ »
Παράθεση
Συγχαρητήρια στους αργόσχολους Πληροφορικούς

ποιους?

Παράθεση
(δυστυχώς και συναδέλφους μου)

λαθος κανεις

Παράθεση
που αντί να ψάξουν να κάνουν κάτι χρήσιμο και εποικοδομητικό στη ζωή τους (π.χ. να εργαστούν ως πληροφορικοί),

εσυ πως ξερεις απο τετοια πραγματα?

Παράθεση
έχουν θεοποιήσει τον ρόλο του εκπαιδευτικού στο δημόσιο και ασχολούνται όλη μέρα με αυτό

μη σου πω και παραπανω....

Παράθεση
Αν νομίζουν ότι με το να γίνουν καθηγητές πιάσανε την καλή ή/και ότι αυτή είναι η μοναδική επιλογή επαγγελματικής αποκατάστασής τους, τότε κανένας από αυτούς δεν αξίζει να λέγεται πληροφορικός.

Αρα λες οτι οποιος γραφει στο ΑΣΕΠ 8 και γινεται καθηγητης πληροφορικης δεν αξιζει να λεγετε πληροφορικος ενω καποιος που καταχωρει εμπορευματα σε μια βαση ολη μερα αξιζει.Πες μας και αλλα...

Παράθεση
Όσο για την πρόσβαση σε καθηγητικές θέσεις, τα θέματα που θα έπρεπε να απασχολούν την κοινότητα είναι η απαράφορη αδικία που τελείται εδώ και πολλά χρόνια με βυσματικές αναθέσεις καθηγητικών θέσεων για αναπληρωτές σε Σιβιτανίδειο και Ιερατική Σχολή ή/και ΑΣΠΕΤΑΙ.

Πες μας και αλλα...Τι αλλο θες να συζητησουμε???Τι θες να μας απασχολει??Παντως αυτο το ΑΣΠΕΤΑΙ ειναι σιγουρα σχολη?

Παράθεση
Με την ίδια λογική που καθηγητικές σχολές είναι η Φυσική, Το Μαθηματικό, Το Χημικό έτσι θα πρέπει να γίνει και με όλες τις σχολές Πληροφορικής.

Δεν υπαρχει λογικη σε αυτην την λογικη

Παράθεση
Αν μάλιστα θέλετε αξιοκρατικό σύστημα, το πρώτο πράγμα που πρέπει να διεκδικήσουν οι φορείς εκπροσώπησης/συνδικαλισμού είναι η νομοθετική ρύθμιση και ορισμός του όρου Καθηγητική Σχολή και Παιδαγωγική Επάρκεια.

Πως σου ηρθε αυτο?Πραγματικα με εκπλησεις.

Παράθεση
Πολλοί συμμετέχοντες στην παρούσα συζήτηση έχουν τόνο, ύφος και τρόπο σκέψης 10χρονων αμόρφωτων παιδιών.

Εσυ εφτιαξες λογαριασμο σε φορουμ εκπαιδευτικων για να μας πεις να μην γινουμε εκπαιδευτικοι.... :oΑφου μας προετρεψες να μην γινουμε εκπαιδευτικοι μετα μας ειπες οτι τα προβληματα που θα πρεπε να συζηταμε ειναι ο τροπος διορισμου εκπαιδευτικων... :o(το πως θα γινουμε εκπαιδευτικοι δηλαδη) :oκαι εν συνεχεια μας προετρεψες να σκισουμε τα πτυχια μας. :oΑν υπηρχε ορισμος στο πως σκεφτεται ενα 10 χρονο παιδι δεν θα εμοιαζε καθολου στο πως σκεφτεσαι εσυ....Το 10 χρονο παιδι εχει την δυνατοτητα να κανει λογικες σκεψεις και να εχει συνεχη ροη στο λογο του.... ;D

Παράθεση
Δυστυχώς διαφαίνεται πως τα χρόνια που φοίτησαν στο Πανεπιστήμιο ή στα ΤΕΙ ήταν απλά σπατάλη χρόνου.

Διαφαινεται....λες???Δηλαδη εσυ το δια-βλεπεις??
Τα χρονια τωρα ηταν απλα ή σπαταλη?Και η ελληνικη γλωσσα συνεχιζει να αναβαθμιζεται.

Παράθεση
Παρακαλώ, κάντε μια χάρη στην κοινωνία και πετάξτε/σκίστε τα πτυχία σας.

Εγω δεν θα σε προτρεψω να κανεις το ιδιο.Ειμαι σιγουρος οτι δεν διαθετεις καποιο....
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2009, 02:11:35 πμ από nastybird »

Αποσυνδεδεμένος paidagogosPE19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Συσπείρωση του κλάδου ΠΕ19-20 για το δικαστικό αγώνα
« Απάντηση #1119 στις: Νοέμβριος 23, 2009, 08:46:04 πμ »
Επειδή κουράστηκα να σας ακούω να λέτε ανακρίβειες αποφάσισα και εγώ να γράψω τη γνώμη μου:

Μονάχα οι απόφοιτοι ΔΤΨΣ του Πανεπιστημίου Πειραιά στα δημοτικά... κανένας άλλος "κατσαβιδάκιας" στα δημοτικά..... ούτε άλλοι τεχνολόγοι στα δημοτικά.... έξω τα ΤΕΙ από την εκπαίδευση γενικά..... να πάψουν οι τεχνικές ειδικότητες να κάνουν ακατάλληλο μάθημα στα ευαίσθητα βλαστάρια των δημοτικών μας...... και αν στο μέλλον γίνουν διορισμοί στα δημοτικά ούτε ένας τεχνολόγος να δηλητηριάζει τα βλαστάρια μας!!! Η Ελλάδα πρέπει να προστατεύσει τα τρυφερά βλαστάρια της από ακατάλληλους εκπαιδευτικούς... ακόμα και οι απόφοιτοι ΑΣΠΑΙΤΕ είναι ακατάλληλοι για τα δημοτικά.... οι τελευταίοι μόνο στην Β/βάθμια και στα ΙΕΚ..... όλοι οι άλλοι έξω! Η σχολή μας να ξαναπάρει το παλιό της όνομα και πρόγραμμα σπουδών και μόνο εμείς στα δημοτικά..... όλοι οι άλλοι να πάνε να δουλέψουν αυτό που σπούδασαν .... μακριά από τα βλαστάρια μας!!!!  
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2009, 10:54:56 πμ από paidagogosPE19 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161204
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 582
Σύνολο: 590

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.