*

Ψηφοφορία

Ποιες θα είναι οι πρώτες σας προτιμήσεις;

Α Αθήνας
13 (10.4%)
Β Αθήνας
11 (8.8%)
Γ Αθήνας
8 (6.4%)
Δ Αθήνας
8 (6.4%)
Α Αν. Αττικής
5 (4%)
Β Αν. Αττικής
2 (1.6%)
Α Δυτ. Αττικής
0 (0%)
Β Δυτ. Αττικής
0 (0%)
Α Πειραιά
7 (5.6%)
Β Πειραιά
3 (2.4%)
Γ Πειραιά
0 (0%)
Αιτωλοακαρνανία
2 (1.6%)
Αργολίδα
1 (0.8%)
Α Αρκαδία
2 (1.6%)
Β Αρκαδία
0 (0%)
Άρτα
0 (0%)
Αχαία
3 (2.4%)
Βοιωτία
1 (0.8%)
Γρεβενά
1 (0.8%)
Δράμα
2 (1.6%)
Δωδεκάνησα
0 (0%)
Έβρος
0 (0%)
Εύβοια
2 (1.6%)
Ευρυτανία
0 (0%)
Ζάκυνθος
0 (0%)
Ηλεία
0 (0%)
Ημαθία
2 (1.6%)
Ηράκλειο
0 (0%)
Α Θεσ/νίκη
3 (2.4%)
Β Θεσ/νίκη
4 (3.2%)
Γ Θεσ/νίκη
6 (4.8%)
Δ Θεσ/νίκη
3 (2.4%)
Ε Θεσ/νίκη
3 (2.4%)
Θεσπρωτία
1 (0.8%)
Α Ιωάννινα
0 (0%)
Β Ιωάννινα
0 (0%)
Γ Ιωάννινα
0 (0%)
Δ Ιωάννινα
0 (0%)
Α Καβάλα
3 (2.4%)
Β Καβάλα
2 (1.6%)
Καρδίτσα
2 (1.6%)
Καστοριά
0 (0%)
Κέρκυρα
2 (1.6%)
Α Κεφ/νιά
0 (0%)
Β Κεφ/νιά
0 (0%)
Κιλκίς
1 (0.8%)
Κοζάνη
0 (0%)
Κόρινθος
1 (0.8%)
Κυκλάδες
0 (0%)
Λακωνία
1 (0.8%)
Α Λάρισα
1 (0.8%)
Β Λάρισα
0 (0%)
Γ Λάρισα
0 (0%)
Δ Λάρισα
0 (0%)
Λασίθι
0 (0%)
Α Λέσβου
0 (0%)
Β Λέσβου
0 (0%)
Λευκάδα
0 (0%)
Α Μαγνησία
0 (0%)
Β Μαγνησία
0 (0%)
Γ Μαγνησία
0 (0%)
Δ Μαγνησία
0 (0%)
Μεσσηνία
0 (0%)
Ξάνθη
3 (2.4%)
Πέλλα
2 (1.6%)
Πιερία
1 (0.8%)
Πρέβεζα
1 (0.8%)
Ρέθυμνο
0 (0%)
Ροδόπη
1 (0.8%)
Α Σάμου
0 (0%)
Β Σάμου
2 (1.6%)
Σέρρες
2 (1.6%)
Τρίκαλα
1 (0.8%)
Φθιώτιδα
2 (1.6%)
Φλώρινα
0 (0%)
Φωκίδα
1 (0.8%)
Χαλκιδική
1 (0.8%)
Χανιά
0 (0%)
Α Χίου
1 (0.8%)
Β Χίου
0 (0%)
Μειονοτικά Ροδόπης
0 (0%)
Μειονοτικά Ξάνθης
1 (0.8%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 51

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2011  (Αναγνώστηκε 409284 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dski

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #126 στις: Νοέμβριος 09, 2010, 01:08:59 μμ »
Χρειάζεσαι πιστοποιητικό εντοπιότητας από το Δήμο στον οποίο είσαι εγγεγραμμένος. Στο δικό μου δήμο μου δίνουν ένα πιστοποιητικό γεννήσεως στο οποίο φαίνεται και από πότε είμαι δημότης του δήμου το οποίο σε όσες ΔΙΔΕ ήμουν ως τώρα γινόταν αποδεκτό χωρίς πρόβλημα. Επίσης τα πιστοποιητικά οικογενειακής κατάστασης συχνά αναφέρουν το πότε κάποιο μέλος της οικογένειας απέκτησε την ιδιότητα του δημότη του δήμου. Στη χειρότερη περίπτωση ζήτα τους ένα έγγραφο που να φαίνεται από πότε είσαι δημότης (πρέπει να έχεις κλείσει διετία για να πάρεις τα μόρια), κάτι θα βρουν να σου δώσουν  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:45:59 »

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #127 στις: Νοέμβριος 09, 2010, 03:21:50 μμ »
.... θα ήθελα να το επιβεβαιώσω και από εσάς ...

όσοι πήραμε μετάθεση πέρυσι ... μπορούμε φέτος να κάνουμε αίτηση για βελτίωση θέσης ( προφανώς στην ίδια περιοχή και εφόσον την έχουμε ξεχρεώσει κατά τα γνωστά ) ?

( εμείς χρειαζόμασταν 1 χρόνο για ξεχρέωμα )

Mπορεις, ωστοσο, εφεξης ισχυει πως αν ικανοποιηθει η αιτηση βελτίωσής σου και καταλαβεις νεα οργανικη θεση, θα πρεπει να την υπηρετησεις 2 ετη προκειμενου να αποκτησεις εκ νεου δικαιωμα μεταθεσης.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #128 στις: Νοέμβριος 09, 2010, 03:27:16 μμ »
για τις αποσπάσεις αφου δώσανε σε κάποιους. για τις μεταθέσεις μου είπαν ότι θα κάνουμε εμείς την αίτηση και μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα θα έχει αποφανθει ο σύμβουλας  :P

δεν καταλαβα τί εννοεις.... δηλαδη εγώ που ειμαι αποσπασμενη σε φορεα και δεν εχω υπηρετησει οργανικη θα κανω αιτηση μεταθεσης και θα περιμενω να αποφανθει ο συμβουλος;   ???
παρεπιμπτοντως ξέρω ότι 2 ατομα εχουν προσφυγει στο συνήγορο του πολιτη για το θέμα

Η οργανικη δεν υπηρετειται πια δι' αποσπασεως σε φορεα εκπαιδευσης και ως εκ τουτου, δεν μπορεις να υποβαλεις αιτηση μεταθεσης, εφοσον "χρωστας" την οργανικη σου.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος elf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #129 στις: Νοέμβριος 09, 2010, 04:10:15 μμ »
Διάβασα την εγκύκλιο και επειδή ανησυχώ μήπως χαρώ άδικα, να κάνω μια χαζή ερώτηση;
Αν κάποιος είναι για παράδειγμα 5 χρόνια αποσπασμένος σε γραφείο στην Αθήνα με οργανική που του δίνει 12 μόρια το χρόνο, τα μόρια συνθηκών διαβίωσης του μειώνονται από φέτος;
 γίνονται 5* (1+2) ;
ή έχει κατωχυρώσει τα μόρια που είχε ως τώρα και αλλάζει ο τρόπος υπολογισμού μόνο για τα επόμενα χρόνια;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:45:59 »

Αποσυνδεδεμένος evaggelia75

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #130 στις: Νοέμβριος 09, 2010, 04:20:20 μμ »
που βρίσκεται ο σχετικός επισυναπτόμενος πίνακας με τα κενά σε πειραματικά, μουσικά κ.λπ. που οριζει η εγκύκλιος? γιατί νομίζω ότι είναι άφαντος.

Αποσυνδεδεμένος Dadi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Ήταν ένας και δεν έμεινε κανένας.
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #131 στις: Νοέμβριος 09, 2010, 05:02:19 μμ »
.... θα ήθελα να το επιβεβαιώσω και από εσάς ...

όσοι πήραμε μετάθεση πέρυσι ... μπορούμε φέτος να κάνουμε αίτηση για βελτίωση θέσης ( προφανώς στην ίδια περιοχή και εφόσον την έχουμε ξεχρεώσει κατά τα γνωστά ) ?

( εμείς χρειαζόμασταν 1 χρόνο για ξεχρέωμα )

Mπορεις, ωστοσο, εφεξης ισχυει πως αν ικανοποιηθει η αιτηση βελτίωσής σου και καταλαβεις νεα οργανικη θεση, θα πρεπει να την υπηρετησεις 2 ετη προκειμενου να αποκτησεις εκ νεου δικαιωμα μεταθεσης.

Many thnx ...  ;)
Ο κουφός και ο κλανιάρης στέκουν δίπλα στα νταούλια.
MyLastFM : https://www.last.fm/user/Devote

Αποσυνδεδεμένος katefi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #132 στις: Νοέμβριος 09, 2010, 07:17:34 μμ »
για τις αποσπάσεις αφου δώσανε σε κάποιους. για τις μεταθέσεις μου είπαν ότι θα κάνουμε εμείς την αίτηση και μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα θα έχει αποφανθει ο σύμβουλας  :P

ANHKΩ ΣΕ Α ΒΟΙΩΤΙΑΣ ΘΗΒΑ.ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΑΠΟ Γ ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΓΙΑ ΑΜΟΙΒΑΙΑ ΜΕΤΑΘΕΣΗ ΑΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ

Αποσυνδεδεμένος farmas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #133 στις: Νοέμβριος 09, 2010, 07:24:31 μμ »
Να ρωτήσω κάτι :εγώ έχω εντοπιότητα στη Νεάπολη Θεσ/νικης που ανήκει στην περιοχή Γ΄ Θεσσαλονίκης (Δευτεροβάθμια). Ο νέος καλλικρατικός δήμος που ανήκει πλεον η Νεάπολη (Δήμος Νεάπολης - Συκεών) περιλαμβάνει και την περιοχή Πευκών που ανήκει στην περιοχή Ε Θεσσαλονίκης. Η απορία μου είναι εξής : το πιστοποιητικό που θα αποδεικνύει την εντοπιότητά μου, και υποθέτω θα αναφέρεται για όλο το νέο δήμο, θα ισχύει και για την Γ΄και για την Ε΄Θεσσαλονίκης;Γνωρίζει κανείς αν αναφέρεται κάτι για αυτό στην εγκύκλιο των μεταθέσεων, γιατί εγώ όσο και αν πρόσεξα δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 09, 2010, 07:34:03 μμ από farmas »

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #134 στις: Νοέμβριος 09, 2010, 09:07:19 μμ »
Να ρωτήσω κάτι :εγώ έχω εντοπιότητα στη Νεάπολη Θεσ/νικης που ανήκει στην περιοχή Γ΄ Θεσσαλονίκης (Δευτεροβάθμια). Ο νέος καλλικρατικός δήμος που ανήκει πλεον η Νεάπολη (Δήμος Νεάπολης - Συκεών) περιλαμβάνει και την περιοχή Πευκών που ανήκει στην περιοχή Ε Θεσσαλονίκης. Η απορία μου είναι εξής : το πιστοποιητικό που θα αποδεικνύει την εντοπιότητά μου, και υποθέτω θα αναφέρεται για όλο το νέο δήμο, θα ισχύει και για την Γ΄και για την Ε΄Θεσσαλονίκης;Γνωρίζει κανείς αν αναφέρεται κάτι για αυτό στην εγκύκλιο των μεταθέσεων, γιατί εγώ όσο και αν πρόσεξα δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο;

Με τον καλλικράτη υπάρχει θεμα.  Οι νεοι δημοι θα μας απασχολησουν του χρόνου. Φετος μεχρι 31-12-2010 ισχυουν οι παλιοι....Ας ελπισουμε να μη χρειαστουμε διευκρυνησεις και να έχουμε πάρει την μεταθεσουλα μας....

Αποσυνδεδεμένος starfish

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #135 στις: Νοέμβριος 09, 2010, 10:43:37 μμ »
Να ρωτήσω και κάτι άλλο:ο πίνακας που θα δηλώσουμε τις προτιμήσεις μας έχει τα κενά;;Δλδ αν δηλώσω Α Αθηνών υπάρχει περίπτωση να μην βγάλει κενά εκεί και να χάσω τα 2 μόρια της πρωτης επιλογής;;Η αν δν είχε κενά σε κάποιες περιοχές δν θα τις εδινε ο πίνακας;

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #136 στις: Νοέμβριος 09, 2010, 11:06:07 μμ »
Ερώτηση: Η αλλαγή στον τρόπο υπολογισμού των μορίων για τους αποσπασμένους σε φορείς (π.χ. στο υπουργείο, γραφεία β/βάθμιας, ΙΕΚ κτλ) θα έχει αναδρομική ισχύ ή θα επηρεάσει τη μοριοδότηση από φέτος και μετά? Δηλ. Αυτοί που μέχρι πέρυσι έπαιρναν μόρια της οργανικής τους ενώ ήταν στο υπουργείο με απόσπαση, για τα προηγούμενα χρόνια (πριν την εφαρμογή του νόμου) τι μόρια θα πάρουν τώρα? Αν υπάρξει αναδρμομική ισχύ θα αλλάξουν πολλά στους πίνακες κατάταξης... Η ίδια ερώτηση πάει και για τα μόρια λόγω προϋπηρεσίας: Τα 2,5 , μετράνε από φέτος ή και για τα προηγούμενα έτη?

H αλλαγή στον τρόπο υπολογισμού των μορίων για τους αποσπασμένους σε φορείς (π.χ. στο υπουργείο, γραφεία β/βάθμιας, ΙΕΚ κτλ) ΔΕΝ θα έχει αναδρομική ισχύ
Ως προς τα μόρια λόγω προϋπηρεσίας, τα 2,5 μόρια μετράνε αναδρομικά και για τα προηγούμενα έτη
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #137 στις: Νοέμβριος 09, 2010, 11:13:56 μμ »
.... θα ήθελα να το επιβεβαιώσω και από εσάς ...

όσοι πήραμε μετάθεση πέρυσι ... μπορούμε φέτος να κάνουμε αίτηση για βελτίωση θέσης ( προφανώς στην ίδια περιοχή και εφόσον την έχουμε ξεχρεώσει κατά τα γνωστά ) ?

( εμείς χρειαζόμασταν 1 χρόνο για ξεχρέωμα )

Mπορεις, ωστοσο, εφεξης ισχυει πως αν ικανοποιηθει η αιτηση βελτίωσής σου και καταλαβεις νεα οργανικη θεση, θα πρεπει να την υπηρετησεις 2 ετη προκειμενου να αποκτησεις εκ νεου δικαιωμα μεταθεσης.

Damien εδώ θα ήθελα μια διευκρίνηση... αν ικανοποιηθεί η αίτηση βελτίωσης θα έχει δικαίωμα για μετάθεση σε άλλη περιοχή μετάθεσης? (αφού έχει ξεχρεωθεί η περιοχή) ή θα πρέπει να υπηρετήσει τη νέα οργανική του νέου σχολείου προκειμένου να αποκτήσει εκ νεου δικαίωμα βελτίωσης εφόσον δεν πάρει μετάθεση σε άλλη περιοχή.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 09, 2010, 11:42:07 μμ από knaison »
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #138 στις: Νοέμβριος 09, 2010, 11:17:35 μμ »
Να ρωτήσω και κάτι άλλο:ο πίνακας που θα δηλώσουμε τις προτιμήσεις μας έχει τα κενά;;Δλδ αν δηλώσω Α Αθηνών υπάρχει περίπτωση να μην βγάλει κενά εκεί και να χάσω τα 2 μόρια της πρωτης επιλογής;;Η αν δν είχε κενά σε κάποιες περιοχές δν θα τις εδινε ο πίνακας;

Ο πίνακας που δηλώνεις προτιμήσεις δεν έχει κενά...αυτά τα δίνουν τα οικεία ΠΥΣΔΕ κατά την εκτίμησή τους το Φλεβάρη.
Μπορεί η πρώτη προτίμησή σου να μην βγάλει κενά και έτσι να χάσεις το +2 της πρώτης προτίμησης.
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος papi1976

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2011
« Απάντηση #139 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 08:50:29 πμ »
για τις αποσπάσεις αφου δώσανε σε κάποιους. για τις μεταθέσεις μου είπαν ότι θα κάνουμε εμείς την αίτηση και μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα θα έχει αποφανθει ο σύμβουλας  :P

δεν καταλαβα τί εννοεις.... δηλαδη εγώ που ειμαι αποσπασμενη σε φορεα και δεν εχω υπηρετησει οργανικη θα κανω αιτηση μεταθεσης και θα περιμενω να αποφανθει ο συμβουλος;   ???
παρεπιμπτοντως ξέρω ότι 2 ατομα εχουν προσφυγει στο συνήγορο του πολιτη για το θέμα

Η οργανικη δεν υπηρετειται πια δι' αποσπασεως σε φορεα εκπαιδευσης και ως εκ τουτου, δεν μπορεις να υποβαλεις αιτηση μεταθεσης, εφοσον "χρωστας" την οργανικη σου.



σε ευχαριστώ, ευσεβείς πόθοι βλέπεις  :(

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158512
  • Σύνολο θεμάτων: 19197
  • Σε σύνδεση σήμερα: 495
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 492
Σύνολο: 507

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.