*

Αποστολέας Θέμα: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων  (Αναγνώστηκε 81261 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Απάντηση #448 στις: Οκτώβριος 18, 2009, 12:38:00 μμ »
Ναι τους γνωρίζω προσωπικά.
Δηλαδή ρε φίλε εσύ πήρες πτυχίο επειδή ήσουν σε νεολαία? Ή επειδή έκατσες σε καθηγήτρια?
Γιατί να έχει προτεραιότητα ένας που έκανε 10 και 15 χρόνια να πάρει πτυχίο επειδή ήτανε στη λούφα και να περνάει κάποιον που έσφιξε τον κώλο του και τελείωσε κανονικά?
Δεν κόβεις τις εξυπνάδες σου λέω εγώ?
Σε εμένα αυτά δεν περνάνε.
Λες και όλοι οι πτυχιούχοι τελείωσαν με βύσμα.
Αλήθεια,τι ειδικότητα είσαι είπαμε?
Α ξέχασα,δεν είπαμε. Αποφεύγεις να μας πεις. Ίσως και να μην πήρες πτυχίο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:02:13 »

Αποσυνδεδεμένος El_Pikpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • ■Δόξα και τιμή σε αυτούς που χάθηκαν χωρίς ίχνη...
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Απάντηση #449 στις: Οκτώβριος 18, 2009, 12:40:46 μμ »

 ...έχει νόημα ΜΟΝΟ όταν μιλάμε για μαζικούς διορισμούς.



Αν και με τα χάλια που υπάρχουν στα σχολεία, μάλλον θα έπρεπε μάλλον να μιλάμε για μαζικές απολύσεις των άχρηστων, αδιάφορων, τεμπέληδων που υπάρχουν και έχουν εγκατασταθεί ισόβια εκεί. Το οποίο μετά, θα οδηγούσε σε μαζικές προσλήψεις... (άλλων που επίσης φιλοδοξούν να γίνουν ισόβιοι τεμπέληδες στα σχολεία, αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση έ;)
Nulla in mundo pax sincera... 

Αποσυνδεδεμένος jefferson

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Απάντηση #450 στις: Οκτώβριος 18, 2009, 12:44:28 μμ »
Ποιος θα έπαιρνε από τον αναπληρωτών? Νομίζω ότι αυτό που έγραψες δεν το σκέφτηκες και πολύ.
Θεωρείς εφικτό να οργανώσει την πδσ σε όλα τα σχολεία της Ελλάδας το υπεπθ?
Στον πίνακα αναπληρωτών είμαστε όλοι ανακατεμένοι,θα έπαιρναν τηλέφωνα οι υπάλληλοι του υπουργείου σε καθηγητή στα Γιάννενα για να πάει στην Κρήτη!
Μόνο χρόνο θα χάναμε έτσι. Φαντάζεσαι πόσες μέρες θα έπαιρνε αυτό?
Για αυτό υπάρχουν σε κάθε νομό οι ΔΔΕ,για να διευθετούν τα προβλήματα που προκύπτουν στον εκάστοτε νομό,αφήνοντας για το υπουργείο τα πιο βαριά περιστατικά.

Δεν με κατάλαβες νομίζω... οι κατά τόπους ΔΔΕ θα κατέτασσαν τις αιτήσεις που είχαν με βάση τη θέση των υποψηφίων στον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών, στο οποίο είναι όλοι οι εκπαιδευτικοί, ανεξαρτήτως σε ποιο περιφέρεια ωρομισθίων έχουν κάνει δήλωση. Αυτό παρακάμπτει το πρόβλημα που αναφέρθηκε από πολλούς, ότι δηλαδή έκαναν αίτηση για ωρομισθία σε άλλη περιφέρεια από εκεί που έκαναν αίτηση για ΠΔΣ.



Αυτή η ιδέα μου άρεσε.

Αυτό βέβαια προϋποθέτει ότι όποιος θέλει να δουλέψει στην ΠΔΣ θα πρέπει να κάνει και αίτηση για αναπληρωτής, ώστε να φανεί στους πίνακες...

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Απάντηση #451 στις: Οκτώβριος 18, 2009, 12:57:15 μμ »
Όχι σε όλους,αλλά στους περισσότερους,αφού οι καθηγητές βαρέθηκαν να τους βλέπουν να κλαίγονται και τους έβαζαν το 5αράκι για να πάνε στο καλό.
Και βέβαια,διάβαζα,όταν σπουδάζεις μακρυά και η οικογένειά σου είναι κάτω από έναν μισθό δε σε παίρνει να λουφάρεις.
Τελικά θα μας πεις τι πτυχίο έχεις?
Ή ντρέπεσαι?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:02:13 »

Αποσυνδεδεμένος El_Pikpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • ■Δόξα και τιμή σε αυτούς που χάθηκαν χωρίς ίχνη...
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Απάντηση #452 στις: Οκτώβριος 18, 2009, 01:07:56 μμ »

Όχι σε όλους,αλλά στους περισσότερους,αφού οι καθηγητές βαρέθηκαν να τους βλέπουν να κλαίγονται και τους έβαζαν το 5αράκι για να πάνε στο καλό.


Τότε θα έπρεπε να υπάρχει απόλυτη κατάταξη με βάση το βαθμό πτυχίου, όπου μάλλον θα προηγούνται οι κατηγορίες που ανέφερα, ή επιμένεις οτι δεν υπάρχουν αυτά (αλλά αν τυχόν υπάρχουν, άραγε με τι βαθμό να παίρνουν πτυχίο);

Αυτά τα πράγματα είναι ευρέως γνωστά, έχουν καταγγελθεί κατ' επανάληψη (και) στην τηλεόραση, αλήθεια δεν τα ξέρεις; Μόνο (Ελληνικά) σήριαλ βλέπεις;
Nulla in mundo pax sincera... 

Αποσυνδεδεμένος physicaest

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 698
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Koλωνακι (Πλατεια)1920
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Απάντηση #453 στις: Οκτώβριος 18, 2009, 01:27:17 μμ »

http://www.alfavita.gr/ank_b/ank18_10_9_939.php

Aντιληφθηκα μια γνωστη μου Φυσικο ,που εχει παρει πτυχιο απο το Πανεπιστημιο Ρουμανιας το 1989, την εχουν βαλει στον πινακα ΠΔΣ Α Αθηνας με πτυχιο τον Ιουνιο 2009.... :o  Το παραδειγμα της νομιζω σπαει ρεκορ στη διαφορα λαθους...

Αποσυνδεδεμένος sharon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Απάντηση #454 στις: Οκτώβριος 18, 2009, 02:18:17 μμ »
δεν έβγαλαν φιλολόγους????μάλλον δεν,, όπως και η βοιωτία
Η Βοιωτία έχει βγάλει όλες τις ειδικότητες,απλα πρέπι να γυρίσεις σελίδα στο excel κάτω αριστερα

αχ βρε Elpida  σ ευχαριστώ πολύ .. με τίποτα δεν θα  το έβρισκα ,, αν δεν μου το λεγες....

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Απάντηση #455 στις: Οκτώβριος 18, 2009, 04:32:43 μμ »
Ποιος θα έπαιρνε από τον αναπληρωτών? Νομίζω ότι αυτό που έγραψες δεν το σκέφτηκες και πολύ.
Θεωρείς εφικτό να οργανώσει την πδσ σε όλα τα σχολεία της Ελλάδας το υπεπθ?
Στον πίνακα αναπληρωτών είμαστε όλοι ανακατεμένοι,θα έπαιρναν τηλέφωνα οι υπάλληλοι του υπουργείου σε καθηγητή στα Γιάννενα για να πάει στην Κρήτη!
Μόνο χρόνο θα χάναμε έτσι. Φαντάζεσαι πόσες μέρες θα έπαιρνε αυτό?
Για αυτό υπάρχουν σε κάθε νομό οι ΔΔΕ,για να διευθετούν τα προβλήματα που προκύπτουν στον εκάστοτε νομό,αφήνοντας για το υπουργείο τα πιο βαριά περιστατικά.

Δεν με κατάλαβες νομίζω... οι κατά τόπους ΔΔΕ θα κατέτασσαν τις αιτήσεις που είχαν με βάση τη θέση των υποψηφίων στον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών, στο οποίο είναι όλοι οι εκπαιδευτικοί, ανεξαρτήτως σε ποιο περιφέρεια ωρομισθίων έχουν κάνει δήλωση. Αυτό παρακάμπτει το πρόβλημα που αναφέρθηκε από πολλούς, ότι δηλαδή έκαναν αίτηση για ωρομισθία σε άλλη περιφέρεια από εκεί που έκαναν αίτηση για ΠΔΣ.



Αυτή η ιδέα μου άρεσε.

Αυτό βέβαια προϋποθέτει ότι όποιος θέλει να δουλέψει στην ΠΔΣ θα πρέπει να κάνει και αίτηση για αναπληρωτής, ώστε να φανεί στους πίνακες...

Είναι, νομίζω, περίπου βέβαιο ότι όλο οσοι κάνουν αίτηση για ΠΔΣ κάνουν και για αναπληρωτές/ωρομίσθιοι.

Αποσυνδεδεμένος nmavro73

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 562
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Anastasiadesigns, κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Απάντηση #456 στις: Οκτώβριος 18, 2009, 04:50:07 μμ »
Γιατί βέβαιο; Κάποιος που δεν έχει ελπίδα για ωρομίσθιος λόγω αριθμού μορίων γιατί να κάνει αίτηση για αναπληρωτής και ωρομίσθιος; Και ότι έχει λίγα μόρια δεν σημαίνει ότι είναι και νέος

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Απάντηση #457 στις: Οκτώβριος 18, 2009, 05:01:12 μμ »
Για να φαίνεται στους πίνακες.
Είναι τυπικό δηλαδή. Άσε που καμιά φορά δε ξέρεις τι γίνεται.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2009, 05:03:02 μμ από TEM »

Αποσυνδεδεμένος koleygr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Απάντηση #458 στις: Οκτώβριος 18, 2009, 05:36:05 μμ »
Προσωπικά πιστευω πως οι πίνακες για την ΠΔΣ θα πρέπει να είναι διαφορετικοί, άσχετα με το αν τα κριτήρια τους θα είναι ίδια ή θα διαφέρουν...
Ανοίγω μία ψηφοφορία στην οποία έχω θεωρήσει δεδομένο το παραπάνω...
Κάλλιστα μπορεί κάποιος να ενδιαφέρεται για ΠΔΣ χωρίς να ενδιαφέρεται για ωρομίσθιος ή αναπληρωτής...
Στο κάτω κάτω, οι πίνακες αναπληρωτών είναι πανελλαδικοί...
Τί θα γίνει αν καλούν από αυτούς... θα μας παίρνουν τηλέφωνα από όλη την Ελλάδα μέχρι να μας προσφαίρουν κάτι που να μας βολεύει?

Αποσυνδεδεμένος kallia_7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Απάντηση #459 στις: Οκτώβριος 18, 2009, 06:06:02 μμ »

http://www.alfavita.gr/ank_b/ank18_10_9_939.php

Aντιληφθηκα μια γνωστη μου Φυσικο ,που εχει παρει πτυχιο απο το Πανεπιστημιο Ρουμανιας το 1989, την εχουν βαλει στον πινακα ΠΔΣ Α Αθηνας με πτυχιο τον Ιουνιο 2009.... :o  Το παραδειγμα της νομιζω σπαει ρεκορ στη διαφορα λαθους...

physicaest, τα ξένα πτυχία παίρνουν σαν ημ/νία κτήσης αυτόν του ΔΙΚΑΤΣΑ ή του ΔΟΑΤΑΠ αν έχουν προηγηθεί εξετάσεις σε μαθήματα. Οπότε σημασία έχει πότε έγινε η αναγνώριση και όχι πότε έγινε πτυχιούχος στη Ρουμανία. Μόνο αν αναγνωρίζεται ως ισότιμο και αντίστοιχο χωρίς να έχει υποβληθεί σε εξετάσεις σε μαθήματα, η ημ/νία είναι ταυτόσημη με την ημ/νία κτήσης στο ξένο κράτος.
Όσες κι αν χτίζουν φυλακές κι αν ο κλοιός στενεύει, ο νους μας ειν' αληταριό που όλο θα δραπετεύει...

Αποσυνδεδεμένος jefferson

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Απάντηση #460 στις: Οκτώβριος 18, 2009, 06:30:41 μμ »

Αποσυνδεδεμένος physicaest

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 698
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Koλωνακι (Πλατεια)1920
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ-Αναστολή προσλήψεων
« Απάντηση #461 στις: Οκτώβριος 18, 2009, 06:56:37 μμ »

http://www.alfavita.gr/ank_b/ank18_10_9_939.php

Aντιληφθηκα μια γνωστη μου Φυσικο ,που εχει παρει πτυχιο απο το Πανεπιστημιο Ρουμανιας το 1989, την εχουν βαλει στον πινακα ΠΔΣ Α Αθηνας με πτυχιο τον Ιουνιο 2009.... :o  Το παραδειγμα της νομιζω σπαει ρεκορ στη διαφορα λαθους...

physicaest, τα ξένα πτυχία παίρνουν σαν ημ/νία κτήσης αυτόν του ΔΙΚΑΤΣΑ ή του ΔΟΑΤΑΠ αν έχουν προηγηθεί εξετάσεις σε μαθήματα. Οπότε σημασία έχει πότε έγινε η αναγνώριση και όχι πότε έγινε πτυχιούχος στη Ρουμανία. Μόνο αν αναγνωρίζεται ως ισότιμο και αντίστοιχο χωρίς να έχει υποβληθεί σε εξετάσεις σε μαθήματα, η ημ/νία είναι ταυτόσημη με την ημ/νία κτήσης στο ξένο κράτος.

Μολις τη βρηκα στον πινακα αναπληρωτων να εχει τη σωστη ημερομηνια πτυχιου Ιουνιο 1989

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32321
  • Τελευταία: ikaramper
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161455
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 380
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 359
Σύνολο: 368

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.