*

Αποστολέας Θέμα: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή  (Αναγνώστηκε 132532 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1679
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #350 στις: Οκτώβριος 22, 2022, 09:02:11 πμ »
Επίσης ένα άλλο μέτρο το οποίο θα μπορούσε να οδηγήσει στην μείωση της παραβατικότητας των μαθητών, θα ήταν η ωριαία αποβολή να μην συνεπάγεται μόνο την καταγραφή της απουσίας του μαθητή, αλλά και την αναλογική μείωση της μισθοδοσίας του εκπαιδευτικού. Δηλαδή αν παίρνεις μισθό 750 ευρώ και έχεις 23 ώρες την εβδομάδα με 24άρια τμήματα , ο κάθε μαθητής κοστίζει την ώρα 0,33 ευρώ. Αυτό το ποσό να αφαιρείται από τον μισθό του εκπαιδευτικού, όταν δίνει ωριαία αποβολή σε κάποιον μαθητή της τάξης. Το ποσό είναι μικρό, αλλά δίνει ένα ισχυρό ηθικό επιχείρημα στον εκπαιδευτικό, όταν έχει να αντιμετωπίσει τις έντονες διαμαρτυρίες του μαθητή και κυρίως των γονέων του, στην περίπτωση που επανειλημμένα βγάζει έναν μαθητή εκτός τάξης για να προστατέψει το μάθημά του.
Μας τρολαρεις σιγουρα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:05:26 »

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #351 στις: Οκτώβριος 22, 2022, 09:48:34 πμ »
Επίσης ένα άλλο μέτρο το οποίο θα μπορούσε να οδηγήσει στην μείωση της παραβατικότητας των μαθητών, θα ήταν η ωριαία αποβολή να μην συνεπάγεται μόνο την καταγραφή της απουσίας του μαθητή, αλλά και την αναλογική μείωση της μισθοδοσίας του εκπαιδευτικού. Δηλαδή αν παίρνεις μισθό 750 ευρώ και έχεις 23 ώρες την εβδομάδα με 24άρια τμήματα , ο κάθε μαθητής κοστίζει την ώρα 0,33 ευρώ. Αυτό το ποσό να αφαιρείται από τον μισθό του εκπαιδευτικού, όταν δίνει ωριαία αποβολή σε κάποιον μαθητή της τάξης. Το ποσό είναι μικρό, αλλά δίνει ένα ισχυρό ηθικό επιχείρημα στον εκπαιδευτικό, όταν έχει να αντιμετωπίσει τις έντονες διαμαρτυρίες του μαθητή και κυρίως των γονέων του, στην περίπτωση που επανειλημμένα βγάζει έναν μαθητή εκτός τάξης για να προστατέψει το μάθημά του.
Μας τρολαρεις σιγουρα

Όχι το εννοώ.  Είναι τεράστια σπατάλη ανθρώπινου δυναμικού και πόρων, για 0,33 ευρώ που κοστίζει ο κάθε παραβατικός μαθητής, να μην γίνεται μάθημα σε όλους. Ας μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για το Λύκειο, όπου η εκπαίδευση δεν είναι υποχρεωτική.

Και για να το προχωρήσω ακόμα περισσότερο, ας δώσουν αυτά τα 0,33 ευρώ στο γονέα , και ας φροντίσει αυτός με τα λεφτά αυτά να εκπαιδεύσει το μπουμπούκι που ανέθρεψε.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2022, 09:52:20 πμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Συνδεδεμένος wipers

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #352 στις: Οκτώβριος 22, 2022, 09:59:58 πμ »
Παράθεση
Όχι το εννοώ.  Είναι τεράστια σπατάλη ανθρώπινου δυναμικού και πόρων, για 0,33 ευρώ που κοστίζει ο κάθε παραβατικός μαθητής, να μην γίνεται μάθημα σε όλους. Ας μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για το Λύκειο, όπου η εκπαίδευση δεν είναι υποχρεωτική.

Και για να το προχωρήσω ακόμα περισσότερο, ας δώσουν αυτά τα 0,33 ευρώ στο γονέα , και ας φροντίσει αυτός με τα λεφτά αυτά να εκπαιδεύσει το μπουμπούκι που ανέθρεψε.
αν δεν τρολαρεις, σιγουρα δεν εχεις μπει σε ταξη, και 1000% δεν εχει περασει ουτε απεξω απο ΕΠΑΛ.
να σε δω οταν σου πετανε λεμονοπιτες αν θα τους βγαζεις εξω,
εκτος αν εισαι απο αυτους που βαζουν απο 18 και πανω (ναι δεν εγραψα λαθος,18 και πανω) και "συνεργαζεσαι αρμονικα αξιοποιωντας τις συγχρονες παιδαγωγικες μεθοδους" με τους μαθητες

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #353 στις: Οκτώβριος 22, 2022, 10:13:11 πμ »
αν δεν τρολαρεις, σιγουρα δεν εχεις μπει σε ταξη, και 1000% δεν εχει περασει ουτε απεξω απο ΕΠΑΛ.
να σε δω οταν σου πετανε λεμονοπιτες αν θα τους βγαζεις εξω,
εκτος αν εισαι απο αυτους που βαζουν απο 18 και πανω (ναι δεν εγραψα λαθος,18 και πανω) και "συνεργαζεσαι αρμονικα αξιοποιωντας τις συγχρονες παιδαγωγικες μεθοδους" με τους μαθητες

Όλη η τάξη θα βγει έξω, αν όλοι οι μαθητές, σε συγχρονισμό με τους γονείς τους, μου πετάνε λεμονόπιτες. Και ας χάσω 8,25 ευρώ. Χαλάλι τους. Αυτό θα συνεχίζεται κάθε μέρα, όσο αυτοί επιμένουν να μην σέβονται. Η ψυχική μου ηρεμία κοστίζει περισσότερο. Ας βρουν να δώσουν αυτά τα 8,25 ευρώ σε κάποιον άλλον εκπαιδευτικό που θα έχει το θάρρος να μπει μέσα στο κλουβί με τις τρελές.

Το πρόβλημα δεν είναι οι μαθητές, το πρόβλημα είναι οι πολιτεία που δεν μας δίνει τα κατάλληλα θεσμικά εργαλεία ώστε να μπορούμε να κάνουμε το μάθημά μας. Και οι συνδικαλιστές , που δεν διεκδικούν αυτά τα θεσμικά εργαλεία. Πρέπει να αποτελεί ΔΙΚΑΙΩΜΑ του εκπαιδευτικού να μην μπαίνει στην τάξη ή να μην δέχεται κάποιους μαθητές, και η άρνησή του αυτή δεν πρέπει να συνεπάγεται υπερβολικές κυρώσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2022, 10:38:22 πμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:05:26 »

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1855
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #354 στις: Οκτώβριος 22, 2022, 11:17:30 πμ »
Δύο φορές έτυχε να είναι μπουρδ%+?!  το τμήμα μου για δύο μέρες. Κατευθείαν φώναξα τον διευθυντή να επιβάλλει την τάξη. Την πρώτη φορά το δέχθηκε. Την δεύτερη φορά στράβωσε. Μου λέει όλο αυτό θα γίνεται. Του λεω δουλειά μου δεν είναι να επιβάλλω την τάξη. Κάλεσε αν θες ψυχολόγο η αστυνομία.Ξαναστραβωσε αλλά χεστηκα
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2022, 11:19:31 πμ από math22 »

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #355 στις: Οκτώβριος 22, 2022, 11:36:11 πμ »
Στο ΕΠΑΛ Αργοστολίου αναφέρεται το κείμενο. Αν γνωρίζει κάποιος περσότερα για την εκεί κατάσταση, ας μας πει.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #357 στις: Οκτώβριος 22, 2022, 03:22:31 μμ »
Δύο φορές έτυχε να είναι μπουρδ%+?!  το τμήμα μου για δύο μέρες. Κατευθείαν φώναξα τον διευθυντή να επιβάλλει την τάξη. Την πρώτη φορά το δέχθηκε. Την δεύτερη φορά στράβωσε. Μου λέει όλο αυτό θα γίνεται. Του λεω δουλειά μου δεν είναι να επιβάλλω την τάξη. Κάλεσε αν θες ψυχολόγο η αστυνομία.Ξαναστραβωσε αλλά χεστηκα

Αφού ήρθε, πάλι καλά. Γιατί ο δικός μας αν έρθει, θα του λενε τα παιδιά κάτι χαζά του στιλ «με έβγαλε έξω γιατί γελούσα», «όλοι μιλάνε και μόνο για μένα λέει» κι εκείνος κάθεται να εξιχνιάσει μην τυχόν έχουμε υποπέσει στο βαρύτατο παράπτωμα της υπερβολικής παρατήρησης σε αθώα εφηβακια. Γι αυτό κανεις ποτέ δεν του πάει παιδιά στο γραφείο, δεν ενημερώνει για τις αποβολές, και κάποιοι καινούργιοι υποφέρουν σιωπηλά παρακαλώντας να τελειώσει η χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #358 στις: Οκτώβριος 22, 2022, 03:37:29 μμ »
Αφού ήρθε, πάλι καλά. Γιατί ο δικός μας αν έρθει, θα του λενε τα παιδιά κάτι χαζά του στιλ «με έβγαλε έξω γιατί γελούσα», «όλοι μιλάνε και μόνο για μένα λέει» κι εκείνος κάθεται να εξιχνιάσει μην τυχόν έχουμε υποπέσει στο βαρύτατο παράπτωμα της υπερβολικής παρατήρησης σε αθώα εφηβακια. Γι αυτό κανεις ποτέ δεν του πάει παιδιά στο γραφείο, δεν ενημερώνει για τις αποβολές, και κάποιοι καινούργιοι υποφέρουν σιωπηλά παρακαλώντας να τελειώσει η χρόνια.

Εγώ έχω μαζί μου ένα ζάρι, και αν αρχίσουν όλοι μαζί συντονισμένα να γκαρίζουν για να μου σπάσουν τα νεύρα, ρίχνω το ζάρι και πετάω έξω όποιον δείξει το ζάρι. Αν συνεχίσουν με συντονισμένο και οργανωμένο τρόπο να θορυβούν, ξαναρίχνω το ζάρι, μέχρι να αδειάσει η τάξη.

Και μόνο με την θέα του ζαριού (το οποίο φροντίζω επιδεικτικά να ταρακουνάω στο χέρι μου για μερικά δευτερόλεπτα, πριν το ρίξω) κάποιοι σωπαίνουν, έτσι εντοπίζω καλύτερα τους αρχιφασαρίες και σε αυτή την περίπτωση δεν ρίχνω το ζάρι, παρά βγάζω έξω όσους διαπιστώσω ότι ενορχηστρώνουν την καζούρα.

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2022, 04:12:34 μμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #359 στις: Οκτώβριος 22, 2022, 03:42:29 μμ »
Επίσης ένα άλλο μέτρο το οποίο θα μπορούσε να οδηγήσει στην μείωση της παραβατικότητας των μαθητών, θα ήταν η ωριαία αποβολή να μην συνεπάγεται μόνο την καταγραφή της απουσίας του μαθητή, αλλά και την αναλογική μείωση της μισθοδοσίας του εκπαιδευτικού. Δηλαδή αν παίρνεις μισθό 750 ευρώ και έχεις 23 ώρες την εβδομάδα με 24άρια τμήματα , ο κάθε μαθητής κοστίζει την ώρα 0,33 ευρώ. Αυτό το ποσό να αφαιρείται από τον μισθό του εκπαιδευτικού, όταν δίνει ωριαία αποβολή σε κάποιον μαθητή της τάξης. Το ποσό είναι μικρό, αλλά δίνει ένα ισχυρό ηθικό επιχείρημα στον εκπαιδευτικό, όταν έχει να αντιμετωπίσει τις έντονες διαμαρτυρίες του μαθητή και κυρίως των γονέων του, στην περίπτωση που επανειλημμένα βγάζει έναν μαθητή εκτός τάξης για να προστατέψει το μάθημά του.
Ο εκπαιδευτικός πληρώνεται από την πολιτεία για να προσφέρει γνώση στο σύνολο των μαθητών του. Αν ένας μαθητής αποδεδειγμένα διαταράσσει το μάθημα εκτός από την ωριαία απομάκρυνση πρέπει να επιβάλλεται μέσω ΔΟΥ και πρόστιμο στους γονείς του για την διατάραξη του μαθήματος και την προσβολή του κοινού καλού (δεν αφήνει να παρακολουθήσουν τα παιδιά που ενδιαφέρονται). Αν οι παραβατικές συμπεριφορές μαθητών και η πρόκληση σωματικών ή υλικών βλαβών από μέρους του συνοδεύονταν από βαριά πρόστιμα προς τους γονείς πολλά πράγματα θα ήταν διαφορετικά. Έχει καταντήσει αηδία στην μπανανία το "είμαι ανήλικος και έχω το ακαταλόγιστο"... Στατιστικά το 90% τέτοιων μαθητών όταν ενηλικιωθούν το μόνον που φτιάχνουν και πλουτίζουν στην ζωή τους είναι τον φάκελο των δικογραφιών τους!!!!

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #360 στις: Οκτώβριος 22, 2022, 04:23:12 μμ »
Γιατί να έρθει ο Διευθυντής στην τάξη; Τι έχω χάσει;
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #361 στις: Οκτώβριος 22, 2022, 04:28:10 μμ »
Γιατί να έρθει ο Διευθυντής στην τάξη; Τι έχω χάσει;

Δεν χρειάζεται να έρθει ο διευθυντής στην τάξη όταν βγάζεις κάποιον έξω. Απλά να ενημερωθεί χρειάζεται, ότι υπάρχει μαθητής εκτός τάξης που κανονικά θα έπρεπε να κατευθύνεται προς το γραφείο του. Μπορείς να στείλεις έναν άλλον μαθητή να ενημερώσει τον διευθυντή, είτε ακόμα καλύτερα, για να μην χάνει μάθημα κάποιος που δεν φταίει, μπορείς να πάρεις τηλέφωνο τον διευθυντή.
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #362 στις: Οκτώβριος 22, 2022, 08:15:27 μμ »
Γιατί να έρθει ο Διευθυντής στην τάξη; Τι έχω χάσει;

Όταν τα παιδιά συντονισμένα και επιτηδες κάνουν φασαρία, εξωφρενική φασαρία, σε συγκεκριμένους εκπαιδευτικούς (στο σχολείο μου αυτό γίνεται σε δυο ντόπιες, την Αγγλικών κ την Καλλιτεχνικών, και σε όποιον καινούργιο έρθει εδώ, ιδίως γυναίκα αλλά και άντρα με κάποια «αδυναμία» (πχ πρόβλημα άρθρωσης, συμπεριφορά που παραπέμπει στο φάσμα κ τετοια), δεν πρέπει ο διευθυντής και ο σύλλογος να δείξουν ότι στηρίζουν τον συναδελφο; Σ εμάς αυτό δυστυχώς δεν γίνεται. Ενώ θα έπρεπε. Κι έτσι στοχοποιούνται οι καθηγητές που δεν είναι ντόπιοι, και ακούγεται και γκρίνια που τα παιδιά δεν έμαθαν αυτά που πρέπει, θεωρείται ότι εκείνοι έκαναν κάτι λαθοσ, ενώ οι δυο ντόπιες θεωρείται απλα ότι κάνουν ησσονος σημασίας μάθημα οπότε δεν ασχολείται κανεις.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #363 στις: Οκτώβριος 22, 2022, 08:20:18 μμ »
Δεν χρειάζεται να έρθει ο διευθυντής στην τάξη όταν βγάζεις κάποιον έξω. Απλά να ενημερωθεί χρειάζεται, ότι υπάρχει μαθητής εκτός τάξης που κανονικά θα έπρεπε να κατευθύνεται προς το γραφείο του. Μπορείς να στείλεις έναν άλλον μαθητή να ενημερώσει τον διευθυντή, είτε ακόμα καλύτερα, για να μην χάνει μάθημα κάποιος που δεν φταίει, μπορείς να πάρεις τηλέφωνο τον διευθυντή.

Ο δικός μας πάντως όποιον βγάλεις κ του το πεις, θα έρθει για να ρωτήσει αν τον έβγαλες επειδή μασούσε τσίχλα ή γύρισε να ρωτήσει σε ποια σελίδα είμαστε ή ο,τι άλλο φαιδρό επικαλεστεί το παιδί, μετά θα τον βάλει να ζητήσει συγγνώμη και θα ζητήσει να τον δεχτεί στην τάξη. Γι αυτό όσοι είμαστε χρόνια στο σχολείο έχουμε μάθει να τα διαχειριζόμαστε χωρίς αποβολές.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 519
Σύνολο: 535

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.