*

Αποστολέας Θέμα: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή  (Αναγνώστηκε 135128 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #462 στις: Νοέμβριος 04, 2022, 01:28:50 μμ »

Τέλος δεν καταλαβαίνω γιατί πανηγυρίζουμε που ένα ιδιωτικό απέβαλε μαθητες λόγω βίας. Απλα τους έστειλε στα δημόσια της γειτονιάς τους. Μετέφερε το πρόβλημα αλλού. Περιχαρακωσε την επιχείρηση ως σχολείο για εκλεκτούς, ασφαλές για τα παιδιά των εχόντων, και απέδειξε ότι το δημόσιο είναι για το σκουπιδαριό και την πλεμπα.

Καλώς ή κακώς, η αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος είναι ένα από τα προβλεπόμενα παιδαγωγικά μέτρα και ναι, ανάλογα την περίσταση μπορεί να αποδειχθεί αποτελεσματικό για την εκτόνωση της κατάστασης των εμπλεκομένων. Έχει τύχει να το ζητήσουν και οι ίδιοι. Το θέμα είναι πως και πότε χρησιμοποιείται.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:52:26 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #463 στις: Νοέμβριος 04, 2022, 02:01:33 μμ »
Καλώς ή κακώς, η αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος είναι ένα από τα προβλεπόμενα παιδαγωγικά μέτρα και ναι, ανάλογα την περίσταση μπορεί να αποδειχθεί αποτελεσματικό για την εκτόνωση της κατάστασης των εμπλεκομένων. Έχει τύχει να το ζητήσουν και οι ίδιοι. Το θέμα είναι πως και πότε χρησιμοποιείται.

Αυτό δυστυχώς είναι το πρόβλημα με τα παιδαγωγικά μέτρα. Ότι δεν υπάρχει συνταγή, το χ μέτρο λύνει όλες τις χ περιπτώσεις, το ψ μέτρο όλες τις ψ κλπ.

Αποσυνδεδεμένος e-Maths

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #464 στις: Νοέμβριος 04, 2022, 04:07:46 μμ »
Αντί για Λύκειο να πάνε σε σωφρονιστικά ιδρύματα ανηλίκων. Έχουν ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ τα ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΟΡΦΩΘΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ.

Η δια παντός αποβολή μαθητή από δημόσιο σχολείο σημαίνει απλα επιβάρυνση της κοινωνίας με άτομα που αν δεν είναι στονσχολειο, θα καταλήξουν στο έγκλημα. Το δημόσιο σχολείο δεν μπορεί να πει ότι δέχεται συγκεκριμένο προφιλ μαθητών. Προσφέρει ένα δημόσιο αγαθό. Γι αυτό έχουμε τα χέρια δεμένα.

Αποσυνδεδεμένος e-Maths

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #465 στις: Νοέμβριος 04, 2022, 04:08:57 μμ »
Είναι αυτοί συνάδελφοι καθηγητές;
ΕΠΑΛ παραιτηθέντα εκπαιδευτικού https://www.esos.gr/arthra/80547/ti-lene-oi-mathites-kai-oi-ekpaideytikoi-toy-epal-toy-ekpaideytikoy-poy-paraitithike#comment-307463

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:52:26 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #466 στις: Νοέμβριος 04, 2022, 04:19:33 μμ »
Σε τέτοιες περιπτώσεις είθισται ο καθένας να προσπαθει να καλυψει τον πισινό του. Ειδικά αν έχει διασυρθεί έτσι. μ
Από κει και πέρα, γιατί να πιστεύουμε χωρίς αμφισβήτηση τα όσα είπε ο παραιτηθεις και δεν πιστεύουμε τους άλλους; Με ποιο κριτήριο;

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #467 στις: Νοέμβριος 04, 2022, 05:37:06 μμ »
Σε τέτοιες περιπτώσεις είθισται ο καθένας να προσπαθει να καλυψει τον πισινό του. Ειδικά αν έχει διασυρθεί έτσι. μ
Από κει και πέρα, γιατί να πιστεύουμε χωρίς αμφισβήτηση τα όσα είπε ο παραιτηθεις και δεν πιστεύουμε τους άλλους; Με ποιο κριτήριο;

Ανάμεσα σε έναν εκπαιδευτικό που παραιτήθηκε κι εξαιτίας αυτού θα μείνει χωρίς δουλειά για 2 χρόνια και ταυτόχρονα στο περσινό του σχολείο μιλάνε με τα καλύτερα λόγια και τους υπόλοιπους εκπαιδευτικούς του φετινού του σχολείου, τείνω να πιστέψω αυτόν που έχασε τα περισσότερα. Να ήταν ο περίεργος που κάθε χρόνο δημιουργεί προβλήματα, να το ξανασκεφτώ. Να ήταν ο τεμπέλης, πάλι να το ξανασκεφτώ. Δραστήριος συνάδελφος που ξαφνικά αποφάσισε να κάνει ηρωική έξοδο, μένοντας εκτός εκπαίδευσης για 2 χρόνια, ενώ πρόκειται να ανοίξουν οι πίνακες κι όλα αυτά λέγοντας ψέματα; Προσωπικά το θεωρώ από δύσκολο ως αδύνατο. Χώρια του ότι έχω προσωπική εμπειρία από ΕΠΑΛ που δεν απέχει και πολύ από αυτά που περιέγραψε.

Αποσυνδεδεμένος Mara006

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #468 στις: Νοέμβριος 04, 2022, 07:17:27 μμ »
Ανάμεσα σε έναν εκπαιδευτικό που παραιτήθηκε κι εξαιτίας αυτού θα μείνει χωρίς δουλειά για 2 χρόνια και ταυτόχρονα στο περσινό του σχολείο μιλάνε με τα καλύτερα λόγια και τους υπόλοιπους εκπαιδευτικούς του φετινού του σχολείου, τείνω να πιστέψω αυτόν που έχασε τα περισσότερα. Να ήταν ο περίεργος που κάθε χρόνο δημιουργεί προβλήματα, να το ξανασκεφτώ. Να ήταν ο τεμπέλης, πάλι να το ξανασκεφτώ. Δραστήριος συνάδελφος που ξαφνικά αποφάσισε να κάνει ηρωική έξοδο, μένοντας εκτός εκπαίδευσης για 2 χρόνια, ενώ πρόκειται να ανοίξουν οι πίνακες κι όλα αυτά λέγοντας ψέματα; Προσωπικά το θεωρώ από δύσκολο ως αδύνατο. Χώρια του ότι έχω προσωπική εμπειρία από ΕΠΑΛ που δεν απέχει και πολύ από αυτά που περιέγραψε.
Μα προφανώς κ θα τον πουλούσανε ολοι!συλλογος/διευθντης/συντονιστή/πυσδε. Πέσανε απο τα σύννεφα οι άνθρωποι!! κ το υπουργείο βεβαίως καθοτι το σχολεία έχει πάρει άριστα στην αυτοαξιολογηση του  ;D
Αυτός ήταν άπειρος κ ηθελε κ να κάνει... μάθημα!!!!  ;D
ΑΚΟΥΣΟΝ-ΑΚΟΥΣΟΝ!!
Αντι να πατάει ενα 20ωρο κ να εξαφανίζεται κ να ναι στο fb να ψάχνει ονλαιν βουλγαρικα προφίσιενσι να μαζεψει κανα μόριο κ να κάνει κ 2-3 εξτρα δουλειές, ήθελε να κάνει μάθημα στο ΕΠΑΛ !! ΤΙ ΖΟΥΜΕΕΕ!!
Τώρα θα πάει ενας άλλος "έμπειρος" π δεν θα ενοχλεί τους μαθητές , θα κάνει μουρμού οπως εκαναν ολοι, θα μαζεψει τα μοριάκια του, θα τα βάλει πανω απο τα μοριάκια της βουγλαροαριστείας κ ολα καλά!!
Κ ο άπειρος που ηθελε να κάνει κ μάθημα στο ΕΠΑΛ=ουστ οξω απο τη δημόσια εκπαιδευση!!
αριστεία_αλα_γκρεκα
παγκόσμια πατέντες αριστείας στην αξιολογηση εκπαιδευτικών σε εθνικό επίπεδο
Κεραμεωςφορεβερ

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #469 στις: Νοέμβριος 04, 2022, 07:36:10 μμ »
Ανάμεσα σε έναν εκπαιδευτικό που παραιτήθηκε κι εξαιτίας αυτού θα μείνει χωρίς δουλειά για 2 χρόνια και ταυτόχρονα στο περσινό του σχολείο μιλάνε με τα καλύτερα λόγια και τους υπόλοιπους εκπαιδευτικούς του φετινού του σχολείου, τείνω να πιστέψω αυτόν που έχασε τα περισσότερα. Να ήταν ο περίεργος που κάθε χρόνο δημιουργεί προβλήματα, να το ξανασκεφτώ. Να ήταν ο τεμπέλης, πάλι να το ξανασκεφτώ. Δραστήριος συνάδελφος που ξαφνικά αποφάσισε να κάνει ηρωική έξοδο, μένοντας εκτός εκπαίδευσης για 2 χρόνια, ενώ πρόκειται να ανοίξουν οι πίνακες κι όλα αυτά λέγοντας ψέματα; Προσωπικά το θεωρώ από δύσκολο ως αδύνατο. Χώρια του ότι έχω προσωπική εμπειρία από ΕΠΑΛ που δεν απέχει και πολύ από αυτά που περιέγραψε.

Δεν αμφισβητώ το ότι έγιναν όσα περιγράφει. Απλώς τετοια πράγματα γίνονται σε πολλά επαλ κι επίσης πολλά σχολεία παρουσίαζουν εικόνα μπουρ….. σε καινούργιους, αλλά παρα ταύτα γίνεται και κανονικό μάθημα σε κάποια τμήματα ή σε κάποιους καθηγητές κλπ. Δεν τον βγάζουν τρελό, λενε απλα ότι έμεινε στην πρώτη εντύπωση. Συγγνώμη κιόλας αλλά τετοια ζούγκλα απλώς χωρίς τη μαγκιά της ηλικίας, παρουσιάζουν στο γυμνάσιο μου σε καινούργιους καθηγητές πολλά τμήματα. Θέλω να πω, ότι μπορεί κάλλιστα να ισχύουν και όσα γράφει ο μεν και όσα γράφουν οι δε, ταυτόχρονα.

Αποσυνδεδεμένος wipers

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #470 στις: Νοέμβριος 04, 2022, 07:58:04 μμ »
Παράθεση από: e-Maths
Είναι αυτοί συνάδελφοι καθηγητές;

οπως πολυ ευστοχα εγραψε ο συναδελφος ΠΛΑΤΑΡΟΣ  σε αλλο σαιτ "συνδρομο Στοκχολμης"

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #471 στις: Νοέμβριος 04, 2022, 08:16:15 μμ »
Δεν αμφισβητώ το ότι έγιναν όσα περιγράφει. Απλώς τετοια πράγματα γίνονται σε πολλά επαλ κι επίσης πολλά σχολεία παρουσίαζουν εικόνα μπουρ….. σε καινούργιους, αλλά παρα ταύτα γίνεται και κανονικό μάθημα σε κάποια τμήματα ή σε κάποιους καθηγητές κλπ. Δεν τον βγάζουν τρελό, λενε απλα ότι έμεινε στην πρώτη εντύπωση. Συγγνώμη κιόλας αλλά τετοια ζούγκλα απλώς χωρίς τη μαγκιά της ηλικίας, παρουσιάζουν στο γυμνάσιο μου σε καινούργιους καθηγητές πολλά τμήματα. Θέλω να πω, ότι μπορεί κάλλιστα να ισχύουν και όσα γράφει ο μεν και όσα γράφουν οι δε, ταυτόχρονα.

Κοίταξε. Και σε μένα η πρώτη κουβέντα που είχαν πει ήταν "ξέρουμε πού μένετε". Επειδή είδαν ότι δε μάσησα, τέτοιου είδους έμμεσες απειλές δεν υπήρξαν ξανά. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι μάθημα μπόρεσα να κάνω. Η αδιαφορία ήταν στο μέγιστο βαθμό από το σύνολο των μαθητών. Μου είχαν πει μετά από ερώτηση μου ότι το μόνο που θέλουν είναι να πάρουν το απολυτήριο για να πάνε να γραφτούν στις σχολές του ΟΑΕΔ, μιας και το απολυτήριο ήταν προαπαιτούμενο. Ισχύει ότι κάποιοι καθηγητές έκαναν μάθημα και σε κείνο το σχολείο, αλλά 1ον ήταν στην ειδικότητα που δε θεωρούνταν η "εύκολη" κι άρα οι αδιάφοροι φρόντιζαν να την αποφύγουν και 2ον ήταν χρόνια πολλά στο σχολείο κι είχαν χτίσει το όνομα τους, άρα οι μαθητές που έρχονταν στο ΕΠΑΛ ήξεραν ή να τους αποφύγουν ή να "συμμορφωθούν". Βέβαια είχα την ατυχία τη χρονιά που πήγα εγώ, διευθυντής να είναι κάποιος που μόνο για διευθυντής δεν έκανε. Ξέρω ότι μετά ανέλαβε ο υποδιευθυντής (τότε που ψήφιζε ο σύλλογος για το ποιος θα είναι διευθυντής) και το σχολείο πρέπει να έχει μεταμορφωθεί σε μεγάλο βαθμό. Τουλάχιστον ως προς τη συμπεριφορά και ως προς το πόσο γίνεται μάθημα ή όχι. 

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #472 στις: Νοέμβριος 04, 2022, 08:44:06 μμ »
Κοίταξε. Και σε μένα η πρώτη κουβέντα που είχαν πει ήταν "ξέρουμε πού μένετε". Επειδή είδαν ότι δε μάσησα, τέτοιου είδους έμμεσες απειλές δεν υπήρξαν ξανά. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι μάθημα μπόρεσα να κάνω. Η αδιαφορία ήταν στο μέγιστο βαθμό από το σύνολο των μαθητών. Μου είχαν πει μετά από ερώτηση μου ότι το μόνο που θέλουν είναι να πάρουν το απολυτήριο για να πάνε να γραφτούν στις σχολές του ΟΑΕΔ, μιας και το απολυτήριο ήταν προαπαιτούμενο. Ισχύει ότι κάποιοι καθηγητές έκαναν μάθημα και σε κείνο το σχολείο, αλλά 1ον ήταν στην ειδικότητα που δε θεωρούνταν η "εύκολη" κι άρα οι αδιάφοροι φρόντιζαν να την αποφύγουν και 2ον ήταν χρόνια πολλά στο σχολείο κι είχαν χτίσει το όνομα τους, άρα οι μαθητές που έρχονταν στο ΕΠΑΛ ήξεραν ή να τους αποφύγουν ή να "συμμορφωθούν". Βέβαια είχα την ατυχία τη χρονιά που πήγα εγώ, διευθυντής να είναι κάποιος που μόνο για διευθυντής δεν έκανε. Ξέρω ότι μετά ανέλαβε ο υποδιευθυντής (τότε που ψήφιζε ο σύλλογος για το ποιος θα είναι διευθυντής) και το σχολείο πρέπει να έχει μεταμορφωθεί σε μεγάλο βαθμό. Τουλάχιστον ως προς τη συμπεριφορά και ως προς το πόσο γίνεται μάθημα ή όχι.

Αυτό που περιγράφεις είναι πολύ συνηθισμένο. Φυσικά υπάρχει διαφοροποίηση ανάλογα με ειδικότητα ή με παλαιότητα, καταγωγή από τον τόπο κλπ. Σε όλα τα σχολεία γίνεται αυτό ειδικά αν δεν υπάρχει κουλτούρα συνεργασίας στον σύλλογο. Απλώς δεν καταλαβαίνω τι εξυπηρετεί ο διασυρμός ενός σχολείου, επομένως λογικό είναι να απαντήσουν κι εκείνοι.

Είδα σήμερα ρεπορτάζ για ξύλο σε ιδιωτικό Θες/νίκης. Δεν κατάλαβα αν ήταν το Δελασαλ γιατί δεν ανέφερε αποβολές. Αντιθετα ελεγε για ξύλο στο οποίο δεν αντέδρασε κανεις και αυτό ήταν και η εισαγωγή του ρεπορτάζ. Βία στα σχολεία όπου διευθυντές και καθηγητές δρν κάνουν τίποτα. Με παράδειγμα ένα ιδιωτικό. Τόλμησαν να πιάσουν στο στόμα τους ιδιωτικό, επομένως καταλαβαίνετε τον οχετό, αν το σχολείο ήταν δημόσιο.

Τι θέλω να πω; Προσοχή στις ειδήσεις για βία και παραβατικότητα στα σχολεία. Εμείς τις διαβάζουμε και σκεφτόμαστε τι τραβάμε (αν και έχω την αίσθηση ότι οι συνεχείς παραθέσεις από το ίδιο άτομο εδώ, κάθε άλλο παρα από συμπόνια για τον κλάδο γίνονται). Ο έξω κόσμος δεν σκέφτεται τι τραβάμε, σκέφτεται ότι τα παιδιά του θα κινδυνεύουν σε σχολεία γκέτο συμμοριών λόγω αχρήστων καθηγητών. Όλο αυτό γυρνάει εις βάρος μας.

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 429
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #473 στις: Νοέμβριος 04, 2022, 08:59:00 μμ »
Δεν υπήρχε περίπτωση ο σύλλογος να βγάλει διαφορετική ανακοίνωση, από το να ρίχνει το βάρος στον "ανίκανο" να επιβάλει την τάξη καθηγητή (γιατί αυτό κάνει στην ουσία). Οι συνάδελφοι προσπαθουν να επιβιώσουν σε ένα σχολείο που είναι απαράδεκτο. Μέσα σε όλο το χαλασμό ξεχνάμε όλοι κάτι. ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ  ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΤΟΝ ΑΦΗΝΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ. Είναι το ίδιο ιερο με το δικαίώμα του μαθητού στην ελέυθερη πρόσβαση στην μόρφωση και δεν έχει καμμία σχέση με το δικαίωμα να τελειώσω το μακιγιάζ και μετά να να βάλω το κραγιον στην τσάντα μου (σε ώρα μαθήματος). Το δικαίωμα να με αφήνουν να κάνω την δουλεία μου πρέπει να το διαφυλάξουμε με κάθε τρόπο....

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #474 στις: Νοέμβριος 04, 2022, 09:12:49 μμ »
Αυτό που περιγράφεις είναι πολύ συνηθισμένο. Φυσικά υπάρχει διαφοροποίηση ανάλογα με ειδικότητα ή με παλαιότητα, καταγωγή από τον τόπο κλπ. Σε όλα τα σχολεία γίνεται αυτό ειδικά αν δεν υπάρχει κουλτούρα συνεργασίας στον σύλλογο. Απλώς δεν καταλαβαίνω τι εξυπηρετεί ο διασυρμός ενός σχολείου, επομένως λογικό είναι να απαντήσουν κι εκείνοι.

Είδα σήμερα ρεπορτάζ για ξύλο σε ιδιωτικό Θες/νίκης. Δεν κατάλαβα αν ήταν το Δελασαλ γιατί δεν ανέφερε αποβολές. Αντιθετα ελεγε για ξύλο στο οποίο δεν αντέδρασε κανεις και αυτό ήταν και η εισαγωγή του ρεπορτάζ. Βία στα σχολεία όπου διευθυντές και καθηγητές δρν κάνουν τίποτα. Με παράδειγμα ένα ιδιωτικό. Τόλμησαν να πιάσουν στο στόμα τους ιδιωτικό, επομένως καταλαβαίνετε τον οχετό, αν το σχολείο ήταν δημόσιο.

Τι θέλω να πω; Προσοχή στις ειδήσεις για βία και παραβατικότητα στα σχολεία. Εμείς τις διαβάζουμε και σκεφτόμαστε τι τραβάμε (αν και έχω την αίσθηση ότι οι συνεχείς παραθέσεις από το ίδιο άτομο εδώ, κάθε άλλο παρα από συμπόνια για τον κλάδο γίνονται). Ο έξω κόσμος δεν σκέφτεται τι τραβάμε, σκέφτεται ότι τα παιδιά του θα κινδυνεύουν σε σχολεία γκέτο συμμοριών λόγω αχρήστων καθηγητών. Όλο αυτό γυρνάει εις βάρος μας.

Αποκλείεται να μην ήξεραν τι γίνεται γενικότερα στο σχολείο και τι γίνεται στους νέους. Σιγά μην έγινε πρώτη φορά. Απλά έκαναν το κορόιδο και δεν περίμεναν να πάρει τέτοιες διαστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #475 στις: Νοέμβριος 04, 2022, 09:24:03 μμ »
Αποκλείεται να μην ήξεραν τι γίνεται γενικότερα στο σχολείο και τι γίνεται στους νέους. Σιγά μην έγινε πρώτη φορά. Απλά έκαναν το κορόιδο και δεν περίμεναν να πάρει τέτοιες διαστάσεις.

Δεν αμφιβάλλω. Απλώς θεωρώ ακραίο να γίνει τόσος ντόρος για κάτι ππυ συμβαίνει σε παρα πολλά σχολεία. Κυρίως έχω θυμώσει που η επιστολή δεν ήταν προσανατολισμένη στο τι περναει ένας εκπαιδευτικός αλλά στον δήθεν έλεγχο ποιότητας της εκπαίδευσης. Αυτό το υπερανω στιλακι με ενόχλησε. Ο άνθρωπος αυτός διαχωρίζει τον εαυτό του από εμάς τους πλεμπαιους. Οπότε δεν μπορώ να δείξω ότι συμπάσχω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159803
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 468
Σύνολο: 479

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.