*

Αποστολέας Θέμα: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή  (Αναγνώστηκε 135195 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1347
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #784 στις: Νοέμβριος 08, 2023, 11:11:01 πμ »
https://www.protothema.gr/greece/article/1433142/aigio-ereuna-sto-sholeio-tou-16hronou-pou-vrethike-me-shedon-1-kilo-kannavi-kai-kokkaini/  Αίγιο: Έρευνα στο σχολείο του 16χρονου που βρέθηκε με σχεδόν 1 κιλό κάνναβη και κοκκαΐνη

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:00:29 »

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1347
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #785 στις: Νοέμβριος 22, 2023, 09:57:28 μμ »
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/433010_anilikoi-epitethikan-agria-se-mathites-sholeioy-stin-akadimia-platonos-tesseris   Επιπλέον, συνελήφθη για την παραμέληση της εποπτείας των τεσσάρων κατηγορουμένων η επιβλέπουσα καθηγήτρια.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #786 στις: Νοέμβριος 22, 2023, 10:44:23 μμ »
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/433010_anilikoi-epitethikan-agria-se-mathites-sholeioy-stin-akadimia-platonos-tesseris   Επιπλέον, συνελήφθη για την παραμέληση της εποπτείας των τεσσάρων κατηγορουμένων η επιβλέπουσα καθηγήτρια.

Σοβαρά τώρα; Δεν φτάνει που τιυς πάμε κι εκδρομές τους αλιτηριους, θα μας συλλαμβάνουν κιόλας; Αντί να πάνε να συλλάβουν τους γονείς για τα καλόπαιδα που μεγαλώνουν;

Εντωμεταξύ αυτό με τα κορίτσια και το ξύλο, τι φάση; Την ισότητα των φύλων την εννοουμε έτσι; Αντί να σταματήσουν τα αγόρια τις καφριλες που τους δικαιολογούν οι γονείς «επειδή ενταξει έτσι κάνουν τα αγόρια», το κόλλησαν και τα κορίτσια;

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1347
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #787 στις: Νοέμβριος 28, 2023, 10:10:10 μμ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:00:29 »

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #788 στις: Νοέμβριος 28, 2023, 11:40:15 μμ »
Η κατάσταση έχει ξεφύγει, πληθαίνουν οι εκπαιδευτικοί που αν έβρισκαν κάποια άλλη επαγγελματική διέξοδο θα είχαν παρατήσει τη διδασκαλία από καιρό... και μιλάμε για ανθρώπους που ξεκίνησαν με όνειρα, όρεξη και προσόντα... οι γονείς που αδυνατούν να βάλουν όρια, τα κακομαθημένα παιδιά, οι ανίκανοι-ανήμποροι διευθυντές, η αδιάφορη διοίκηση και μία κουλτούρα 'ατιμωρησίας' ή αδυναμίας επιβολής ορίων στα σχολεία έχουν δημιουργήσει ένα εκρηκτικό μείγμα στα περισσότερα σχολεία όπου μόνο χώροι μάθησης δεν είναι πιά...  έχω ανάμεικτα συναισθήματα βλέποντας την χαρά κάποιων που τους παίρνουν για λίγες ώρες αναπληρωτές και δεν έχουν ιδέα τι θα αντιμετωπίσουν... η καθημερινότητα αντί να έχει την γοητεία της διδασκαλίας, την προσφοράς του καινούριου, της συνάντησης με τον κόσμο των μαθητών, έχει καταλήξει να είναι συνεχής προσπάθεια επιβολής των ορίων, της τάξης και αν μείνει λίγη ώρα να γίνει και λίγο μάθημα. Η επανάληψη αυτού του μοτίβου φθείρει απίστευτα...

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #789 στις: Νοέμβριος 29, 2023, 06:35:06 πμ »
Συμφωνώ. Εμείς ήρθαμε πέρσι αντιμέτωποι με παραβατικότητα και τότε είπα ότι αν γίνουν έτσι τα σχολεία, δεν θέλω να κάνω τη δουλειά αυτή. Ούτε μα στελνω το παιδί μου σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος mariliak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #790 στις: Νοέμβριος 29, 2023, 02:12:12 μμ »
Η κατάσταση έχει ξεφύγει, πληθαίνουν οι εκπαιδευτικοί που αν έβρισκαν κάποια άλλη επαγγελματική διέξοδο θα είχαν παρατήσει τη διδασκαλία από καιρό... και μιλάμε για ανθρώπους που ξεκίνησαν με όνειρα, όρεξη και προσόντα... οι γονείς που αδυνατούν να βάλουν όρια, τα κακομαθημένα παιδιά, οι ανίκανοι-ανήμποροι διευθυντές, η αδιάφορη διοίκηση και μία κουλτούρα 'ατιμωρησίας' ή αδυναμίας επιβολής ορίων στα σχολεία έχουν δημιουργήσει ένα εκρηκτικό μείγμα στα περισσότερα σχολεία όπου μόνο χώροι μάθησης δεν είναι πιά...  έχω ανάμεικτα συναισθήματα βλέποντας την χαρά κάποιων που τους παίρνουν για λίγες ώρες αναπληρωτές και δεν έχουν ιδέα τι θα αντιμετωπίσουν... η καθημερινότητα αντί να έχει την γοητεία της διδασκαλίας, την προσφοράς του καινούριου, της συνάντησης με τον κόσμο των μαθητών, έχει καταλήξει να είναι συνεχής προσπάθεια επιβολής των ορίων, της τάξης και αν μείνει λίγη ώρα να γίνει και λίγο μάθημα. Η επανάληψη αυτού του μοτίβου φθείρει απίστευτα...

Δε θα μπορούσα να το είχα γράψει καλύτερα

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #791 στις: Νοέμβριος 29, 2023, 05:25:03 μμ »
Η κατάσταση έχει ξεφύγει, πληθαίνουν οι εκπαιδευτικοί που αν έβρισκαν κάποια άλλη επαγγελματική διέξοδο θα είχαν παρατήσει τη διδασκαλία από καιρό... και μιλάμε για ανθρώπους που ξεκίνησαν με όνειρα, όρεξη και προσόντα... οι γονείς που αδυνατούν να βάλουν όρια, τα κακομαθημένα παιδιά, οι ανίκανοι-ανήμποροι διευθυντές, η αδιάφορη διοίκηση και μία κουλτούρα 'ατιμωρησίας' ή αδυναμίας επιβολής ορίων στα σχολεία έχουν δημιουργήσει ένα εκρηκτικό μείγμα στα περισσότερα σχολεία όπου μόνο χώροι μάθησης δεν είναι πιά...  έχω ανάμεικτα συναισθήματα βλέποντας την χαρά κάποιων που τους παίρνουν για λίγες ώρες αναπληρωτές και δεν έχουν ιδέα τι θα αντιμετωπίσουν... η καθημερινότητα αντί να έχει την γοητεία της διδασκαλίας, την προσφοράς του καινούριου, της συνάντησης με τον κόσμο των μαθητών, έχει καταλήξει να είναι συνεχής προσπάθεια επιβολής των ορίων, της τάξης και αν μείνει λίγη ώρα να γίνει και λίγο μάθημα. Η επανάληψη αυτού του μοτίβου φθείρει απίστευτα...
Συμφωνώ απόλυτα ότι σε αρκετά τμήματα ταιριάζει αυτή η περιγραφή. Ευτυχώς έχουμε και τμήματα, στα οποία μπορεί να γίνει πιο άνετα το μάθημα. Συνήθως σε αυτά τα τμήματα είμαι πιο μπροστά στην ύλη. Έτσι, όταν μπαίνω σε δύσκολα τμήματα, που χάνω χρόνο με παρατηρήσεις και συνεχείς διακοπές της ροής του μαθήματος, μπορώ να καλύψω πιο συνοπτικά την ύλη επειδή την έχω παραδώσει πρόσφατα σε ήσυχα τμήματα. Η συμπεριφορά των μαθητών ξεφεύγει ακόμα και στα Γυμνάσια. Όσοι διδάσκουν σε μαθητές μεγαλύτερων ηλικιών, έχουν να αντιμετωπίσουν χειρότερες συμπεριφορές! Πρέπει να οπλιστούμε με πολύ υπομονή.

Πιστεύω ότι βοηθάει πολύ στη διαχείριση ενός τμήματος, αν έχουμε καλή επικοινωνία με τους μαθητές μας. Χρειάζεται να αφιερώσουμε χρόνο για να οικοδομήσουμε μια καλή σχέση εμπιστοσύνης. Τα παιδιά ξέρουν ποιος ενδιαφέρεται πραγματικά για αυτά. Όταν χρειαστεί να ακούσουν μια παρατήρηση, μια διόρθωση ή μια επίπληξη, θα την δεχτούν πιο εύκολα από έναν εκπαιδευτικό που είναι κοντά τους όταν έχουν προβλήματα και νοιάζονται για την πρόοδο τους! Στα Γυμνάσια μπορεί ακόμα να εφαρμοστεί αυτή η προσέγγιση!

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #792 στις: Νοέμβριος 29, 2023, 05:40:59 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα ότι σε αρκετά τμήματα ταιριάζει αυτή η περιγραφή. Ευτυχώς έχουμε και τμήματα, στα οποία μπορεί να γίνει πιο άνετα το μάθημα. Συνήθως σε αυτά τα τμήματα είμαι πιο μπροστά στην ύλη. Έτσι, όταν μπαίνω σε δύσκολα τμήματα, που χάνω χρόνο με παρατηρήσεις και συνεχείς διακοπές της ροής του μαθήματος, μπορώ να καλύψω πιο συνοπτικά την ύλη επειδή την έχω παραδώσει πρόσφατα σε ήσυχα τμήματα. Η συμπεριφορά των μαθητών ξεφεύγει ακόμα και στα Γυμνάσια. Όσοι διδάσκουν σε μαθητές μεγαλύτερων ηλικιών, έχουν να αντιμετωπίσουν χειρότερες συμπεριφορές! Πρέπει να οπλιστούμε με πολύ υπομονή.

Πιστεύω ότι βοηθάει πολύ στη διαχείριση ενός τμήματος, αν έχουμε καλή επικοινωνία με τους μαθητές μας. Χρειάζεται να αφιερώσουμε χρόνο για να οικοδομήσουμε μια καλή σχέση εμπιστοσύνης. Τα παιδιά ξέρουν ποιος ενδιαφέρεται πραγματικά για αυτά. Όταν χρειαστεί να ακούσουν μια παρατήρηση, μια διόρθωση ή μια επίπληξη, θα την δεχτούν πιο εύκολα από έναν εκπαιδευτικό που είναι κοντά τους όταν έχουν προβλήματα και νοιάζονται για την πρόοδο τους! Στα Γυμνάσια μπορεί ακόμα να εφαρμοστεί αυτή η προσέγγιση!

Τα Γυμνάσια είναι κάποιες φορές πιο φασαριοζικα, τα παιδιά είναι ανώριμα και τα Γυμνάσια ειναι πολυσυλλεκτικά σχολεία, κάποιοι από τους μαθητες τους δεν συνεχίζουν σε γενικα λύκεια. Η φασαρία όπως λες, αντιμετωπίζεται με συζήτηση και εμπιστοσύνη κλπ.  Όμως τον τελευταίο καιρό εμφανίζονται ακραίες συμπεριφορές με έντονη βία, συμμορίες, παραβατικές συμπεριφορές, και σε γυμνάσια (στα οποία φοιτούν αυτή τη στιγμή παιδιά που Ε και Στ Δημοτικό είχαν webex, φαίνεται ότι χωρίς το σχολείο να τα συγκρατεί κάπως, από τα σπίτια μπήκαν στον αυτόματο). Η παραβατικότητα δεν έχει σχέση με τη φασαρία. Τα παιδιά που κάνουν φασαρία δεν είναι απαραίτητα παραβατικά. Μπορεί να είναι ανώριμα, να είναι πιο δραστήρια, να μην έχουν κίνητρο για το σχολείο, αυτά όμως μπορούν ώς ένα σημείο να αντιμετωπιστούν, και με τη συνεργασία της οικογένειας.

Η παραβατική συμπεριφορά είναι άλλο πράγμα. Προχτές έδειραν και λήστεψαν καθηγητη έξω από το σχολείο. Σήμερα δυο παιδθα βρέθηκαν λιποθυμα μάλλον από τσιρότο κατά του καπνίσματος. Την προηγούμενη εβδομάδα είχαμε συλλήψεις σε περίπατο, την παραπροηγούμενη ξύλο σε σχολείο μεταξύ κοριτσιών (!). Δεν είναι δυνατόν κάθε εβδομάδα να συλλαμβάνονται 5-6 ανήλικοι. Και λίγους λέω μάλλον, αν σκεφτείς όσα δεν μαθαίνονται. Τα παιδιά δεν πάνε καλά ή μάλλον οι οικογένειες δεν πάνε καλά.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #793 στις: Νοέμβριος 29, 2023, 11:18:27 μμ »
Το θέμα κρύβεται στις οικογενειες... Αλλά η εύκολη λύση είναι να ρίχνει ο γονιος την ευθύνη στο σχολείο. Το βλέπουμε πολύ συχνά.

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #794 στις: Νοέμβριος 30, 2023, 03:16:43 μμ »
Σήμερα "γλίτωσε" η ζωή μου σε ένα από τα δύο σχολεία όπου υπηρετώ! Υπηρετώ σε ένα Λύκειο και σε ένα ΕΠΑΛ!
Στο ΕΠΑΛ μου πέταξαν αιχμηρό αντικείμενο, έβγαλα αίμα στο κεφάλι και στα χέρια! Ευτυχώς συνήλθα! Θα κάνω αίτημα στη Δευτεροβάθμια όπου υπηρετώ να τοποθετηθώ σε άλλο σχολείο!

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #795 στις: Νοέμβριος 30, 2023, 05:49:35 μμ »
georgia, περαστικά!
Είναι πολύ σοβαρό αυτό που συνέβη!
Ο διευθυντής του σχολείου το πήρε σοβαρά το θέμα;

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #796 στις: Νοέμβριος 30, 2023, 06:18:51 μμ »
erietta ευχαριστώ! Άσε έχω τρομερό πονοκέφαλο και ζαλίζομαι πολύ! Αύριο μάλλον θα πάω στο νοσοκομείο να κάνω ακτινογραφία στο κεφάλι μου! Πρώτη φορά έχω φοβηθεί τόσο πολύ σε σχολείο! Είμαι νεοδιόριστη! Βασανιστήρια περνάω από τότε που διορίστηκα σε αυτό το μέρος! Οι γονείς μου μου λένε να κάνω υπομονή! Πόση υπομονή! Φέτος αν το αιχμηρό αντικείμενο πετύχαινε κάποιο νεύρο στο κεφάλι μου μπορεί να ήμουν νεκρή! Γενικά είμαι πολύ ψύχραιμη πάντα! Αλλά πλέον φοβάμαι για την σωματική μου ακεραιότητα και τη ζωή μου! Ειλικρινά αυτό που έζησα σήμερα ήταν πολύ τραγικό!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #797 στις: Νοέμβριος 30, 2023, 07:47:32 μμ »
Νέο περιστατικό βίας μεταξύ 12χρονων μαθητών Α΄ Γυμνασίου στα Χανιά
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/433691_hania-agrios-xylodarmos-12hronoy-se-sholeio-synelifthi-anilikos-mathitis

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 396
Σύνολο: 405

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.