*

Αποστολέας Θέμα: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή  (Αναγνώστηκε 135255 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 429
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #798 στις: Νοέμβριος 30, 2023, 08:40:36 μμ »
Συγνώμμη συναδέλφισα. Μερικες ερωτήσεις
α)Γιατί δεν κλήθηκε η αστυνομία; Δηλαδή γιατί δεν την πήρες τηλέφωνο;
β) Γιατί δεν κάνεις μήνυση σε όλο το τμήμα για σωματικές βλάβες;
γ) Ποια ακριβώς είναι η αντίδραση σου στο γεγονός;
δ) Τι ακριβώς είπε ο διευθυντής και γιατί δεν έγινε σύλλογος.
Συγν'ωμη και πάλι αλά αυτά που λες για το τι σου είπαν οι γονείς σου για το θέμα δεν είναι σοβαρα. Δέχθηκες επίθεση και κάθεσε και λές για το μπαμπά και τη μαμά αντί να φέρεις γη και ουρανο ανάποδα; Είμαστε σοβαροί. Να καλούσες την αστυνομία, να απειλήσεις τον διευθυντή με αγωγές γαι ελλειπή άσκηση των καθηκόντων του. Να ζητούσες ιατροδικαστική εξέταση κλπ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:12:19 »

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #799 στις: Νοέμβριος 30, 2023, 08:44:31 μμ »
Γιατί φοβάμαι! Αφού δεν μας στηρίζει κανείς! Πονάει και η "σπλήνα" μου! Μου πέταξαν με δύναμη και τρία βιβλία στο κεφάλι, στην κοιλιά μου και στην σπλήνα μου!

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #800 στις: Νοέμβριος 30, 2023, 09:09:28 μμ »
Μου πέταξαν και τενεκεδάκια από coca-cola και έναν μεγάλο σκουπιδοτενεκέ με δύναμη! Άδειασαν τα σκουπίδια του σκουπιδοτενεκέ πάνω μου! Για να "γλιτώσω" πήρα γρήγορα το απουσιολόγιο και πήγα στο γραφείο της Διεύθυνσης! Με τον καλύτερο τρόπο τα συμπεριφέρομαι!
Δεν τα φωνάζω ποτέ και τα ¨παίρνω" με το καλό! Είναι άδικο αυτό που μου συμβαίνει!
Πονάω πολύ! Πονάει πολύ το κεφάλι μου, το χέρι μου, η κοιλιά μου και η σπλήνα μου!

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #801 στις: Νοέμβριος 30, 2023, 10:39:36 μμ »
Ποια ήταν η στάση του Διευθυντή και του συλλόγου;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:12:19 »

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #802 στις: Νοέμβριος 30, 2023, 10:59:07 μμ »
Δεν θέλω να το συζητήσω! Ήθελαν να βοηθούσαν αλλά η διευθύντρια με παρακάλεσε να μην το κάνω θέμα!
Η διευθύντρια μου είπε ότι με συμπαθεί πολύ και στενοχωρήθηκε πολύ! Εντάξει η σχέση μου με τη διευθύντρια του ΕΠΑΛ είναι πολύ καλή και ανθρώπινη! Και άλλοι συνάδελφοι στενοχωρέθηκαν και είπαν να βοηθήσουν!
Εγώ όμως σήμερα φοβήθηκα για τη σωματική μου ακεραιότητα και τη ζωή μου! Είπαμε να διοριστούμε αλλά όχι και να πεθάνουμε στον εργασιακό μας χώρο! Αυτό είναι τραγικό!

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #803 στις: Νοέμβριος 30, 2023, 11:53:47 μμ »
Αυτά που περιγράφεις είναι για ιατροδικαστη!!! Κινητοποίησέ τους όλους, ζήτησε από όλους βοήθεια, κοινοποίησε το πρόβλημά σου, ζήτησε σύλλογο.

Προσωπικά, ελπίζω να έχεις ένα άτομο να σε στηρίζει ψυχολογικά.

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #804 στις: Δεκέμβριος 01, 2023, 12:35:17 πμ »
Έχω συγγενείς! Δεν θέλω να δώσω έκταση στο θέμα! Ήθελα απλά να παρουσιάσω τι περνάμε οι εκπαιδευτικοί!
Δεν είμαι εκδικητικό άτομο!

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #805 στις: Δεκέμβριος 01, 2023, 12:47:50 πμ »
πολύ λυπηρά και πολύ θλιβερά αυτά που μας γράφεις, ακόμη και διαβάζοντάς τα ταράζεσαι
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #806 στις: Δεκέμβριος 01, 2023, 02:27:31 μμ »
Σήμερα είδα δύο ειδήσεις για συλλήψεις παιδιών κάτω των 15 ετών. Η μία ήταν για διακίνηση πλαστών γυμνών φωτογραφιών, η άλλη ήταν κορίτσια 12-13 ετών που έδειραν, απείλησαν και βιντεοσκόπησαν το γεγονός.


Τα περισσότερα που διαβάζουμε είναι υποθέσεις παιδιών 12-15, δηλαδή ηλικίας Γυμνασίου.
Κάτι πάει πολύσ τραβά σε αυτή τη φουρνιά παιδιών και οι γονείς πρέπει να θορυβηθούν.

Και είναι και πολύ ενοχλητικό το ότι οι ειδήσεις δεν λένε "σύλληψη ανηλίκων 12 ετών" αλλά "σύλληψη μαθητών 12 ετών". Το να τονίζουμε τη μαθητική ιδιότητα και όχι την ιδιότητα του ανηλίκου που χρήζει επίβλεψης από την οικογένεια, είναι πρώτον ένας έμμεσος τρόπος να εννοούμε ότι ολα αυτά έχουν σχέση με το σχολείο, ενώ πολλά γίνονται στον ελεύθερο χρόνο των παιδιών, και δεύτερον σαν να λέμε ευθέως, ότι τα παιδιά είαι υπό την εποπτεία και την ευθύνη μόνο των εκπαιδευτικών τους, γονείς δεν χρειάζονται, δεν είναι παιδιά κάποιου, είναι μαθητές κάποιου.
Και αυτό ακριβώς, είναι η ρίζα του προβλήματος.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #807 στις: Δεκέμβριος 01, 2023, 03:39:51 μμ »
Καμιά ευθύνη δεν φέρει ο εκπαιδευτικός για ένα παιδί που το έχει 6 ώρες στο σχολείο και έχει ήδη διαμορφώσει χαρακτήρα από το σπίτι του....

Αποσυνδεδεμένος Mpap84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #808 στις: Δεκέμβριος 01, 2023, 05:22:35 μμ »
Σήμερα είδα δύο ειδήσεις για συλλήψεις παιδιών κάτω των 15 ετών. Η μία ήταν για διακίνηση πλαστών γυμνών φωτογραφιών, η άλλη ήταν κορίτσια 12-13 ετών που έδειραν, απείλησαν και βιντεοσκόπησαν το γεγονός.


Τα περισσότερα που διαβάζουμε είναι υποθέσεις παιδιών 12-15, δηλαδή ηλικίας Γυμνασίου.
Κάτι πάει πολύσ τραβά σε αυτή τη φουρνιά παιδιών και οι γονείς πρέπει να θορυβηθούν.

Και είναι και πολύ ενοχλητικό το ότι οι ειδήσεις δεν λένε "σύλληψη ανηλίκων 12 ετών" αλλά "σύλληψη μαθητών 12 ετών". Το να τονίζουμε τη μαθητική ιδιότητα και όχι την ιδιότητα του ανηλίκου που χρήζει επίβλεψης από την οικογένεια, είναι πρώτον ένας έμμεσος τρόπος να εννοούμε ότι ολα αυτά έχουν σχέση με το σχολείο, ενώ πολλά γίνονται στον ελεύθερο χρόνο των παιδιών, και δεύτερον σαν να λέμε ευθέως, ότι τα παιδιά είαι υπό την εποπτεία και την ευθύνη μόνο των εκπαιδευτικών τους, γονείς δεν χρειάζονται, δεν είναι παιδιά κάποιου, είναι μαθητές κάποιου.
Και αυτό ακριβώς, είναι η ρίζα του προβλήματος.
Μπούλινγκ κ ραβδί υπάρχουν παντού, οι μαθητές με AI ξεφτιλίζουν ο ένας τον άλλο  παντού οχι μόνο Ελλάδα κ είναι μονο η αρχή, κ βίντεο κάνουν οχι μόνο φωτοζ. Ανίκανοι/αδιάφοροι γονείς ή απλά γονείς π δουλεύουν 14ώρες τη μέρα επίσης υπάρχουν παντού.

Δεν μ ενδιαφέρει εμένα αν ο γονιός είναι αλκολικος/αδιάφορος/σ κατάθλιψη κλπ. Ο γονιός είναι ιδιώτης, μπορεί να ν και δολοφόνος , μπορεί ο ίδιος να κακοποιεί το παιδί τ. Είναι δουλειά τ σχολείου ΟΜΩΣ όταν ΒΛΕΠΕΙ ενα παιδιί επιθετικό/ανεξέλεγκτο να το ψάξει κ να ΖΗΤΗΣΕΙ συνδρομη κ απο άλλες υπηρεσιες  αντί να καλύπτει τα σκ$$%α.

Η διαφορά δεν είναι στη παραβατική συμπεριφορά, είναι στο σύστημα κ τον τρόπο π αντιδράει.

Ελλάντα, τις περισσότερες φορές, δεν υπάρχουν επιπτώσεις. Ο δντης κ ο σύλλογος κάνουν οτι δεν βλέπουν, αν πχ μια καθηγήτρια/της έχει πρόβλημα κάνουν ολοι αβαβα κ τους στέλνουν στη τάξη σαν τα αρνιά να τους τυρρανάνε οι δυνάστες, το χω δει μ τα μάτια μου. Ο Χαβάς όλων είναι να πατάνε ενα 20ωρο κ εξαφανιζόλ, εφημερίες τ κω$$%ου τελείως,  οι ψυχολόγοι/κοινων λειτουργοί είναι μια μέρα ολη κ ολη στα σχολεία, δλδ χαιρετίσματα.

Τα σχολεία είναι καφενεία κ δεν αντιδράει ΚΑΝΕΙΣ-εκτός κ το παιδί π δέχεται μπούλινγκ είναι απο απερ κλασ κ φοβούνται το γονιό οτι θα τα κάνει λίμπα . Κατά τ άλλα, στο τέλος καταλήγει να φεύγει αυτός π δέχεται το μπούλιγνκ.

Κ στους καθηγητές ισχύει το ΑΚΡΙΒΩΣ ιδιο πράμα. Αν εγω τρώω μπουλιγκ στη τάξη μ, θα μ πούνε οτι δεν μπορώ να επιβληθώ, αν όμως δεχτεί μπουλιγνκ καμιά φιλολογος γυναίκα μεγαλογιατρού, με κονεξιο μ βουλευτάδες/μεγαλοδικηγόρους, να δεις π ΤΑΚΑ-ΤΑΚΑ παίρνουν αποφάσεις κ εξαφανίζουν στη κυριολεξία τους μαθητές/τραμπούκους.







Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #809 στις: Δεκέμβριος 01, 2023, 07:00:16 μμ »
Οι "ευγενικοί" καθηγητές εκλαμβάνονται ως αδύναμοι! Δυνατοί καθηγητές θεωρούνται όσοι βάζουν τις "φωνές" και το "παίζουν" εξουσία και αυθεντίες στους μαθητές!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #810 στις: Δεκέμβριος 01, 2023, 08:02:43 μμ »
Καμιά ευθύνη δεν φέρει ο εκπαιδευτικός για ένα παιδί που το έχει 6 ώρες στο σχολείο και έχει ήδη διαμορφώσει χαρακτήρα από το σπίτι του....

Καλά εδώ πάνε να μας φορτώσουν την ευθύνη να παρατηρούμε τα παιδιά για σημάδια οικογενειακής κακοποίησης, δεν θα μας φορτώνουν την ευθύνη για όσα κάνουν τα παιδιά μέσα στο αχολειο;

Νομίζω πάντως ότι και η χρήση του όρου σχολική βία και σχολικός εκφοβισμός αντί του εφηβική παραβατικότητα, είναι σκόπιμη. Όπως και το ότι στα ρεπορτάζ ποτέ δεν αναφέρεται αν τα συμβάντα σε προαύλια σχολείων έχουν γίνει εντός ή εκτός ωραρίου, ώστε να θεωρούνται όλα τα περιστατικά ζήτημα του σχολείου και όχι επίβλεψης της οικογένειας.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #811 στις: Δεκέμβριος 01, 2023, 08:19:10 μμ »
Τώρα διάβασα τα νέα μηνύματα της georgia4 και δυσκολεύομαι και να το πιστέψω ότι αυτά συμβαίνουν. Βέβαια, δεν έχω μπει ποτέ σε ΕΠΑΛ. Σε παρακαλώ, ζήτησε να πας σε ιατροδικαστή για να είσαι καλυμμένη. Και ζήτα βοήθεια από την τοπική ΕΛΜΕ....
Για να επανέλθω σε σχολεία που δεν είναι ακόμη ζούγκλες....
Φταίμε κι εμείς οι ίδιοι οι εκπαιδευτικοί, προπάντων οι διευθυντές και υποδιευθυντές. Βγάζουν έναν εσωτερικό κανονισμό λειτουργίας καθαρά διακοσμητικό. Οι μαθητές υποτίθεται ότι διαβάζουν τον κανονισμό, που δεν τον διαβάζουν, τον εγκρίνουν και μετά γκρινιάζουν. Όταν τους λέω γιατί δεν κοιτάτε τον κανονισμό, κομπιάζουν, τι να πουν...
Κοιτάνε πώς να χαϊδεύουν τους μαθητές, κανένα όριο, κανένας κανόνας, οι κανόνες είναι για να παραβιάζονται... Όχι φίλε μου, δεν είναι έτσι τα πράγματα... Και αυτή η "διευθύντρια" που αναφέρει η Georgia, είναι για φάπες.... Έχω γνωρίσει τέτοιες κυριούλες, που βγαίνουν και πρώτες στα μόρια....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 341
Σύνολο: 342

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.