*

Αποστολέας Θέμα: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή  (Αναγνώστηκε 135234 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 429
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #840 στις: Δεκέμβριος 03, 2023, 11:48:54 μμ »
και δεν είναι δυνατόν σε ένα φορουμ με επαγγελματίες εκπαιδευτικούς, να γράφει κάποιος "με δερνουν στο σχολείο και εγω το λεω στη μαμα και το μπαμπα"

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:00:05 »

Αποσυνδεδεμένος Mini1234

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #841 στις: Δεκέμβριος 04, 2023, 01:24:08 μμ »
Πως ενας εκπαιδευτικος μπορει να μιλησει στα παιδια κατα της σχολικης βιας και του λεγομενου μπουλινγκ , οταν ο ιδιος το δεχεται και δεν αντιδρα. Σκεφτομαι και οι υπολοιποι συμμαθητες που ειδαν το γεγονος τι θα σκεφτονται... πως ειναι δυνατον να δεχεσαι βια και να μην αντιδρας; επειδη ειναι μικρα παιδια; ειναι και θεμα αξιοπρεπειας. Και μονο που το κανω εικονα , λυπαμαι... Ο εκπαιδευτικος ειναι εκεινος που θα πρεπει να δειξει και με τη σταση του οτι τετοιες συμπεριφορες δεν γινονται ανεκτές, οχι μονο στο σχολειο αλλα και στην ιδια την κοινωνια. Με τη σταση σας ειναι σαν να τους επιβραβευετε και να τους κανετε να νιωθουν μαγκες, οτι κυριαρχουν οι ιδιοι ακομα και σε ενηλικους. Με τη σταση αυτη δυστυχως ενισχυονται τετοιες συμπεριφορες!!!

Αποσυνδεδεμένος Ege

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ11
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #842 στις: Δεκέμβριος 04, 2023, 01:28:50 μμ »
Γεωργία, πολύ λυπήθηκα για όλο αυτό που πέρασες, συγκλονίστηκα όταν διάβασα το περιστατικό...
Ελπίζω να είσαι πλέον καλά σωματικά και να αναρρώσεις σύντομα και ψυχικά, αυτό μου φαίνεται πιο δύσκολο και χρονοβόρο...Καταλαβαίνω ότι ήταν σοκαριστικό για σένα αυτό το σκηνικό κι ακόμα πιο αγχώδες το πώς θα διαχειριστείς αυτό το θέμα ενώ το μόνο που εσύ θέλεις είναι η ηρεμία σου.
Καταρχάς, επίτρεψέ μου να σου πω ότι θεωρώ λανθασμένη την κατηγοριοποίηση που κάνεις σε δύο τύπους εκπαιδευτικών, τους ήσυχους και τους θρασείς, πιστεύω ότι είναι άστοχη...
Έπειτα, νομίζω ότι αυτό που προσπαθούν να σου πουν όλοι εδώ μέσα είναι ότι είναι κάτι πολύ σοβαρό για να το αφήσεις να περάσεις έτσι. Κατανοώ ότι μπορεί να φοβάσαι, να μη θέλεις να δημιουργηθεί μεγαλύτερο θέμα αλλά πιστεύω ότι αν δεν αντιδράσεις, κι εσύ δεν προστατεύεις το εαυτό σου και φυσικά δεν θα προστατεύσεις την κοινωνία μας από παρόμοια περιστατικά στο μέλλον. Είσαι θύμα βίας κι η βία δεν πρέπει να γίνεται αποδεκτή. Η βία πρέπει να τιμωρείται κι όχι να κρύβεται κάτω από το χαλάκι. Κι αφού δεν σε προστατεύουν όπως οφείλουν οι υπόλοιποι, θα πρέπει εσύ η ίδια να προστατεύσεις τον εαυτό σου και το γενικό καλό. Η φυγοπονία δεν είναι αρετή...Οι ενέργειες που θα πρέπει να κάνεις χρειάζονται θάρρος, ευσυνειδησία και πνευματικό μόχθο.
Θεωρώ ότι, ως εκπαιδευτικοί, έχουμε ευθύνη.
Μιας και είσαι φιλόλογος, θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σου αυτό που έγραψε ο Καζαντζάκης:
Όχι η μοίρα, όχι η τύχη, μήτε οι άνθρωποι γύρω σου. Εσύ έχεις μόνο την ευθύνη.
Και την κατάληξη του ποιήματος του Ναζίμ Χικμέτ, που ανέφερε κι η harac πιο πάνω: Μίλα!
Τέλος, εγώ προσωπικά, όταν έχω ανάγκη εμψύχωσης, πέρα από αυτά που σου ανέφερα νωρίτερα, θυμάμαι και τα λόγια του Ιησού Χριστού: Θαρσείτε.

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2023, 01:31:09 μμ από Ege »

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2253
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #843 στις: Δεκέμβριος 04, 2023, 01:58:10 μμ »
Πως ενας εκπαιδευτικος μπορει να μιλησει στα παιδια κατα της σχολικης βιας και του λεγομενου μπουλινγκ , οταν ο ιδιος το δεχεται και δεν αντιδρα. Σκεφτομαι και οι υπολοιποι συμμαθητες που ειδαν το γεγονος τι θα σκεφτονται... πως ειναι δυνατον να δεχεσαι βια και να μην αντιδρας; επειδη ειναι μικρα παιδια; ειναι και θεμα αξιοπρεπειας. Και μονο που το κανω εικονα , λυπαμαι... Ο εκπαιδευτικος ειναι εκεινος που θα πρεπει να δειξει και με τη σταση του οτι τετοιες συμπεριφορες δεν γινονται ανεκτές, οχι μονο στο σχολειο αλλα και στην ιδια την κοινωνια. Με τη σταση σας ειναι σαν να τους επιβραβευετε και να τους κανετε να νιωθουν μαγκες, οτι κυριαρχουν οι ιδιοι ακομα και σε ενηλικους. Με τη σταση αυτη δυστυχως ενισχυονται τετοιες συμπεριφορες!!!

Συμφωνώ απόλυτως. Επίσης σκεφτείτε το παρακάτω. Άντε και η georgia δεν κάνει τίποτα. Αν πάω πχ εγώ του χρόνου ανήξερος στο σχολείο αυτό και μου ανοίξουν το κεφάλι; Δεν θα έχει ευθύνη η georgia και όσοι πριν απο αυτήν δεν μίλησαν; Φυσικά και θα έχει. Όλο αυτό μου θυμίζει περιπτώσεις που βλέπουμε στις ειδήσεις που κάποιος σκότωσε τη γυναίκα του και όταν παίρνουν συνεντεύξεις λένε οι γείτονες: Την κακοποιούσε και την έδερνε χρόνια, την.....την..... Ε ρε μαλ..... αν το έκανε αυτό γιατί δεν πήρες μια φορά ενα τηλέφωνο την αστυνομία, εστω και ανώνυμα; Έχεις λοιπόν, ηθικά τουλάχιστον,  την ίδια ευθύνη με το δράστη.

.Υ.Γ.  Κατά τη γνώμη μου ο σημαντικότερος ρόλος μας στο σχολείο δεν είναι να "μάθουμε" στα παιδιά το γνωστικό αλλά να καταλάβουν τι σημαίνει κοινωνικό σύνολο και ευθύνη - τιμωρία για τις πράξεις τους. Αφήνοντας ανεξέλεγκτα λοιπόν και μην τιμωρώντας φαινόμενα βίας στατιστικά ενα ποσοστό απο αυτά τα παιδιά σε λίγα χρόνια θα το δούμε στις ειδήσεις σε περιπτώσεις όπως αυτές που ανέφερα παραπάνω. Και τότε, ναι ενα μεγάλο μέρος της ευθύνης θα το έχουμε εμείς.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2023, 02:11:27 μμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:00:05 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #844 στις: Δεκέμβριος 04, 2023, 02:32:00 μμ »
Η συνάδελφος, αν έχω καταλάβει και από άλλες αναρτήσεις, είναι μια νέα κοπέλα, όχι μόνο νέα καθηγήτρια αλλά κι ηλικιακά. Φαίνεται ότι εκτός από απειρία επαγγελματική, έχει και απειρία ζωης. Νομίζω και με συναδέλφους έχει μια δυσκολία στη συνεργασια, αν θυμάμαι από παλιότερες δημοσιεύσεις. Λογικό είναι να νιώθει ότι δεν της συμπαραστεκόμαστε και την κάνουμε να νιώθει περισσότερο άσχημα.

Ένας εκπαιδευτικός όμως, όσο νέος κι αν είναι, δεν παύει να είναι ένας υπεύθυνος ενήλικας. Η ίδια μπορεί να φοβάται τους μαθητες της. Με τέτοιες συνθήκες, δεν είναι παράλογο. Όμως μέσα στην αίθουσα διδασκαλίας, εκείνη είναι ο ενήλικας κι εκείνη είναι υπεύθυνη και για την προστασία όλων των υπολοίπων
παιδιών, όσο σκληρό κι αν ακούγεται. Δεν γνωριζω πώς υπερασπίστηκε τον εαυτό της, όπως λέει ότι έκανε, και δεν θα την κρίνω γι αυτό γιατί πάνω σε μια δύσκολη στιγμή δεν μπορείς να κρίνεις εκ του ασφαλούς τις αντιδράσεις των άλλων. Πρέπει όμως να καταλάβει και η ίδια ότι αυτό που έζησε είναι ακραίο όσο δεν πάει άλλο. Δεν είναι απ αυτά τα τραβηγμένα που τα ακούς και λες ότι τα παιδιά έχουν ξεφύγει. Είναι ακραίο ακόμα και για την εποχή παντελούς διάλυσης κάθε φυσιολογικής κοινωνικής συμπεριφοράς των εφήβων. Αυτό πρέπει να το καταλάβει και εκείνη και ο οποιαδήποτε. Έχουμε βάλει νερό στο κρασί μας σε πολλά πράγματα, όμως υπάρχουν κόκκινες γραμμές, όπως είπε κάποιος παραπάνω.
Τα παιδιά, που σε ένα ΕΠΑΛ δεν είναι και πολύ παιδιά, είναι τουλάχιστον 15 και κάποια κοντεύουν την ενηλικίωση, πρέπει να καταλάβουν ότι οι πράξεις έχουν συνέπειες. Δεν μπορεί κάποιος να φέρετρο εγκληματικά και να μην τιμωρείται ούτε με μια σχολική ποινή (που η διήμερη εδώ θα ήταν χάδι). Πώς θα βγουν στην κοινωνία αν έχουν μάθει έτσι;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2023, 02:33:43 μμ από Έσπερος »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #845 στις: Δεκέμβριος 04, 2023, 04:14:31 μμ »
Εγώ θα σταθώ για άλλη μια φορά στην απαράδεκτη διευθύντρια. Το λιγότερο που μπορούσε να κάνει ήταν μια διήμερη, να καλέσει σύμβουλο παιδαγωγικής ευθύνης, κάτι να κάνει τέλος πάντων. Αντ΄ αυτού, κοιτάει να κουκουλώσει τα πράγματα, αδιαφορώντας για τον "αναλώσιμο" καθηγητή, και κοιτάζοντας μόνο την πάρτη της.
Μπορεί η συνάδερφος να θεωρεί ότι η κυριούλα είναι καλή, αλλά είναι ανίκανη για διοίκηση....

Αποσυνδεδεμένος Thndsk35

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #846 στις: Δεκέμβριος 04, 2023, 05:26:54 μμ »
Θα πω και γω την άποψή μου. Στα σχολεία υπάρχει μια βασική αρχή: Τα παιδιά πρέπει ή να σε φοβούνται ή να σε συμπαθούν ή και τα δύο αλλιώς σου παίρνουν τον αέρα και μπορεί να φτάσει η κατάσταση σε σημείο όπως λες να απειλείται η σωματική σου ακεραιότητα. Επειδή ανήκω και εγώ σε αυτήν την κατηγορία που δυσκολεύομαι να επιβληθώ, δεν έχει νόημα να λέμε τα παιδιά είναι έτσι, οι γονείς δεν βοηθάνε, ο διευθυντής δεν στηρίζει αλλά να κινηθείς διαφορετικά. Υπάρχουν θέσεις όπως η παράλληλη στήριξη, το τμήμα ένταξης, τμήμα υποδοχής, ενισχυτική( όπως και οι θέσεις του ψυχολόγου,κοινωνικού λειτουργού, σχολικού νοσηλευτή) που δεν χρειάζεται να επιβάλλεσαι σε τάξη ή προσπάθησε να μπεις σε γραφείο. Αν η κατάσταση αυτή συνεχιστεί σε βάθος χρόνου θα κάνεις κακό στο εαυτό σου, θα πάθεις burn out ή θα βγάλεις ψυχοσωματικά. Πολλοί λένε φταίει η διευθύντρια που δεν τους τιμωρεί. Μα και να το κάνει οι παραβατικοι μαθητές θα θεωρήσουν ότι φταίει η καθηγήτρια που τιμωρήθηκαν και μπορεί να της κάνουν χειρότερα μόλις κλείσει η πορτα της τάξης.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2023, 05:32:32 μμ από Thndsk35 »

Αποσυνδεδεμένος Thndsk35

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #847 στις: Δεκέμβριος 04, 2023, 05:38:54 μμ »
Πως ενας εκπαιδευτικος μπορει να μιλησει στα παιδια κατα της σχολικης βιας και του λεγομενου μπουλινγκ , οταν ο ιδιος το δεχεται και δεν αντιδρα. Σκεφτομαι και οι υπολοιποι συμμαθητες που ειδαν το γεγονος τι θα σκεφτονται... πως ειναι δυνατον να δεχεσαι βια και να μην αντιδρας; επειδη ειναι μικρα παιδια; ειναι και θεμα αξιοπρεπειας. Και μονο που το κανω εικονα , λυπαμαι... Ο εκπαιδευτικος ειναι εκεινος που θα πρεπει να δειξει και με τη σταση του οτι τετοιες συμπεριφορες δεν γινονται ανεκτές, οχι μονο στο σχολειο αλλα και στην ιδια την κοινωνια. Με τη σταση σας ειναι σαν να τους επιβραβευετε και να τους κανετε να νιωθουν μαγκες, οτι κυριαρχουν οι ιδιοι ακομα και σε ενηλικους. Με τη σταση αυτη δυστυχως ενισχυονται τετοιες συμπεριφορες!!!
Πώς να αντιδράσει; Τι να κάνει δηλαδή; Να το πει στον διευθυντή; Το είπε. Να μιλήσει στα παιδιά; Φαντάζομαι το έχει κάνει. Και στον προιστάμενο να πάει ξέρεις τι θα της πει; Δεν μπορείς να επιβληθείς στην τάξη. Μια νηπιαγωγός που δυσκολευόταν και είχε μιλήσει με τον προιστάμενο πολλές φορές στο τέλος της είπε να μην ξανά δηλώσεις σαν αναπληρώτρια το νομό.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2023, 05:47:13 μμ από Thndsk35 »

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 429
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #848 στις: Δεκέμβριος 04, 2023, 05:55:13 μμ »
Εχουμε πει τι να κάνει. Το περιστατικο έτσι όπως το περιγράφει απαιτεί την παρέμβαση της αστυνομίας. Ούτε διευθύντρια ούτε προϊόστάμενος. Το τελευταίο που έπρεπε να κάνει ήταν να μπει εδω μέσα και να λέι πονάει η σπλήνα μου.....

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #849 στις: Δεκέμβριος 04, 2023, 06:28:06 μμ »
Εσείς μου γράφετε όλα αυτά τα σχόλια για εμένα είστε "τέλειοι" καθηγητές; Ουσιαστικά με κατακρίνετε! Δεν πειράζει! Κακία δεν κρατάω!

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #850 στις: Δεκέμβριος 04, 2023, 08:19:21 μμ »
Εσείς μου γράφετε όλα αυτά τα σχόλια για εμένα είστε "τέλειοι" καθηγητές; Ουσιαστικά με κατακρίνετε! Δεν πειράζει! Κακία δεν κρατάω!
Όπως απάντησες και εσυ σε καποιο άλλο topic:"Γενικά, χρεάζεται να δεχόμαστε και την κριτική! Μπορεί η κριτική να είναι εποικοδομητική!"
Δεν νομίζω όμως οτι σε κατέκρινε κάποιος. Απλά ήταν πολύ σοβαρό αυτό που σου συνέβη για να περάσει έτσι. Το λιγότερο που θα έπρεπε να έχεις κάνει, ήταν να πάρεις μια ιατροδικαστική έκθεση και αντίγραφο της καταγραφης του συμβάντος στο βιβλίο σχολικής ζωής για να τα χρησιμοποιησεις σαν μέσο πίεσης αν και όποτε θα έκρινες εσύ.
Απο την άλλη, συντάσσομαι απόλυτα με τη γνώμη των συναδέλφων με την άποψη ότι η διευθυντρια απλά προσπαθεί να συγκαλύψει το γεγονός. Ενας σοβαρός διευθυντής αναλαμβάνει την ευθύνη και σπάει αυγα, δεν αρκειται στο να δειχνει τη συμπονια του και να μην τιμωρεί μαθητές. Εχουμε καεί απο τέτοιους διευθυντές γι' αυτό στο αναφέρουν οι υπόλοιποι. Σε ενα επόμενο συμβάν μπορεί να σε αδειάσει αν νιώσει οτι θα έχει εκεινη κάποια επίπτωση
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2023, 08:30:31 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #851 στις: Δεκέμβριος 04, 2023, 08:23:56 μμ »
Εντάξει για να τα γράφετε όλα αυτά, δεν με συμπαθείτε! Γράψτε όσα σχόλια θέλετε! Εγώ θα κάνω καιρό να ξαναγράψω στο pde
Ανέφερα κάτι άσχημο που μου συνέβη και εσείς με μαλώνετε! Μήπως έχετε κάποια προηγούμενη επαγγελματική διαφωνία μαζί μου;
Μπαίνουμε με ψευδώνυμα στο pde και δεν μπορώ να γνωρίζω την πραγματική σας ταυτότητα!
Κακία δεν κρατώ!

Αποσυνδεδεμένος ekalaitz

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 535
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #852 στις: Δεκέμβριος 04, 2023, 08:45:40 μμ »
Εσείς μου γράφετε όλα αυτά τα σχόλια για εμένα είστε "τέλειοι" καθηγητές; Ουσιαστικά με κατακρίνετε! Δεν πειράζει! Κακία δεν κρατάω!
Τι περιμένεις δηλαδή να σου πούνε και μπράβο; Κάτι δεν κάνεις σωστά, ψάξε να βρεις τι δεν έχεις κάνει σωστά και έχεις μπει σε τέτοιες περιπέτειες. Βρήκαν και κάνουν οι μάθητες.

Αποσυνδεδεμένος elenamaria1234

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #853 στις: Δεκέμβριος 04, 2023, 09:01:45 μμ »
Τόσοι συνάδελφοι εδω Γεωργία 4 εχουν μπει στο κόπο να σε βοηθησουν να αντιμετωπίσεις κτ που σου συνέβη στη τάξη κ που δείχνει οτι κ εσυ κάτι δεν κάνεις σωστα για να έχουν φτάσει τα πράγματα σε αυτό το σημείο .Γνώμη μου είναι να ακούσεις όσα σου λένε και εσύ να προσπαθήσεις να βελτιώσεις τις σχέσεις σου με τους μαθητές.Δεν χρειάζεται συνέχεια να κάνεις το γνωστικό σου. Τα παιδιά , ιδίως αν δεν έχουν κ το αντίστοιχο υπόβαθρο βαριούνται ή δεν καταλαβαίνουν όσα διδάσκεις.Κάνε κτ που να τους αρέσει κ που το καταλαβαίνουν

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 374
Σύνολο: 375

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.166 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.