*

Αποστολέας Θέμα: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή  (Αναγνώστηκε 135203 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #854 στις: Δεκέμβριος 04, 2023, 10:46:10 μμ »
Τόσοι συνάδελφοι εδω Γεωργία 4 εχουν μπει στο κόπο να σε βοηθησουν να αντιμετωπίσεις κτ που σου συνέβη στη τάξη κ που δείχνει οτι κ εσυ κάτι δεν κάνεις σωστα για να έχουν φτάσει τα πράγματα σε αυτό το σημείο .Γνώμη μου είναι να ακούσεις όσα σου λένε και εσύ να προσπαθήσεις να βελτιώσεις τις σχέσεις σου με τους μαθητές.Δεν χρειάζεται συνέχεια να κάνεις το γνωστικό σου. Τα παιδιά , ιδίως αν δεν έχουν κ το αντίστοιχο υπόβαθρο βαριούνται ή δεν καταλαβαίνουν όσα διδάσκεις.Κάνε κτ που να τους αρέσει κ που το καταλαβαίνουν

Ενταξει, αν της πετούσαν σαΐτες, να το πεις αυτό. Όλοι σαν νέοι έχουμε από υπερβάλλοντα ζήλο προκαλέσει κάποιες έντονες αντιδράσεις σε μαθητες. Αλλά τώρα μιλάμε για κάτι τελείως ακραίο που δεν μπορείς να λες απλα ότι οφείλεται στο ότι τα παιδιά βαριούνται ή αντιδρουν στις απαιτήσεις της καθηγήτριας.
Τολμώ να πω οτι η φάση ακούγεται κάπως σαν «είμαστε πολύ άντρες και θελουμε να επιβληθούμε στην κοπελίτσα» και αυτός ακριβώς είναι ο λόγος ππυ έχουμε αγανάκτηση όσοι μπαίνουμε στη διαδικασια να σχολιάσουμε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:25:07 »

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2252
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #855 στις: Δεκέμβριος 04, 2023, 10:51:49 μμ »
Εντάξει για να τα γράφετε όλα αυτά, δεν με συμπαθείτε! Γράψτε όσα σχόλια θέλετε! Εγώ θα κάνω καιρό να ξαναγράψω στο pde
Ανέφερα κάτι άσχημο που μου συνέβη και εσείς με μαλώνετε! Μήπως έχετε κάποια προηγούμενη επαγγελματική διαφωνία μαζί μου;
Μπαίνουμε με ψευδώνυμα στο pde και δεν μπορώ να γνωρίζω την πραγματική σας ταυτότητα!
Κακία δεν κρατώ!

Έχει πει ο  Έντμουντ Μπερκ: «Το μόνο που χρειάζεται για να θριαμβεύσει το κακό, είναι οι καλοί άνθρωποι να μην κάνουν τίποτε».

Όπως φταίει λοιπόν ο πρώτος στον οποίο συμπεριφέρθηκαν έτσι και δεν τους "τσάκισε" με αποτέλεσμα να κλιμακώνεται όλο αυτό και να φτάνουν να κοπανάνε εσένα, έτσι ναι θα φταίς και εσύ απο εδώ και πέρα όταν κάποια στιγμή κάποιου το κεφάλι θα ανοίξει. Όλοι που ανέχθηκαν αυτή την κατάσταση θα φταίνε. Επίσης georgia4 όταν μας λένε τη γνώμη τους συνάδελφοι δεν είμαστε 5χρονα να λέμε: χτύπησα και με μαλλώνετε τώρα. Καταρχήν όπως έγραψαν και παραπάνω αν σε κάποιο παιδί κάνουν τα ίδια πιστεύεις θα έρθει σε εσένα για βοήθεια; Αν έρθει τι θα του πείς; Μην ανέχεσαι τον εκφοβισμό και μίλα; Αφού εσύ η ίδια δεν το έκανες. Αν σακατέψουν κάποιον; Δεν θα έχεις τύψεις που δεν το σταμάτησες;

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2252
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #856 στις: Δεκέμβριος 04, 2023, 11:09:18 μμ »
Όπως απάντησες και εσυ σε καποιο άλλο topic:"Γενικά, χρεάζεται να δεχόμαστε και την κριτική! Μπορεί η κριτική να είναι εποικοδομητική!"
Δεν νομίζω όμως οτι σε κατέκρινε κάποιος. Απλά ήταν πολύ σοβαρό αυτό που σου συνέβη για να περάσει έτσι. Το λιγότερο που θα έπρεπε να έχεις κάνει, ήταν να πάρεις μια ιατροδικαστική έκθεση και αντίγραφο της καταγραφης του συμβάντος στο βιβλίο σχολικής ζωής για να τα χρησιμοποιησεις σαν μέσο πίεσης αν και όποτε θα έκρινες εσύ.
Απο την άλλη, συντάσσομαι απόλυτα με τη γνώμη των συναδέλφων με την άποψη ότι η διευθυντρια απλά προσπαθεί να συγκαλύψει το γεγονός. Ενας σοβαρός διευθυντής αναλαμβάνει την ευθύνη και σπάει αυγα, δεν αρκειται στο να δειχνει τη συμπονια του και να μην τιμωρεί μαθητές. Εχουμε καεί απο τέτοιους διευθυντές γι' αυτό στο αναφέρουν οι υπόλοιποι. Σε ενα επόμενο συμβάν μπορεί να σε αδειάσει αν νιώσει οτι θα έχει εκεινη κάποια επίπτωση

Μόνο που δεν μπορείς να αλλάξεις τον άλλο συναδέλφισσα. Αν ο διευθυντής ανέχεται μια κατάσταση και κοιτάει να περάσει η θητεία του χωρίς να σπάσει τα αυγά δικό του θέμα. Όταν όμως και εγώ ως εκπαιδευτικός κάνω το ίδιο (ανέχομαι και ας σκάσει η βόμβα κάπου αλλού και όχι σε εμένα) δεν μπορώ να κατηγορώ το διευθυντή που κάνει το ίδιο. Μου έχει τύχει λιγότερο σοβαρό περιστατικό (σε συνάδελφο αναπληρώτρια) η οποία φοβόταν. Πήγα λοιπόν στον διευθυντή και του λέω: κοίτα έγινε αυτό και αυτό αλλά η τάδε φοβάται. Εγώ θα τους τσακίσω στο σχολείο αν δεν κάνεις κάτι. Θα το φτάσω μέχρι εκεί που δεν πάει. Για πότε έγινε σύλλογος και έπεσαν αποβολές, για πότε τους φώναξε στο γραφείο και αναφέρθηκε σε καταγγελίες σε αστυνομία δεν φαντάζεσαι. Θέλει λοιπόν κάποια στιγμή να λέμε: ώς εδώ και μη παρέκει. Αν όχι για εμάς, για το συνάδελφο που θα είναι του χρόνου.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 05, 2023, 02:24:25 πμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 429
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #857 στις: Δεκέμβριος 04, 2023, 11:39:25 μμ »
Νομίζω ότι έχει δοθεί μεγάλη σημασία στο συγκεκριμένο περιστατικό. Εγώ συνεχίζω να αμφισβητώ άν έγιναν όσα αναφέρονται. Δεν νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση σε ένα τέτοιο επεισόδιο να μην αντέδρασε ούτε η διευθύντρια ούτε κανένας από το σύλλογο. Κάτι άλλο συμβαινει και δεν ξέρουμε τις πραγματικές λεπτομέρειες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:25:07 »

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #858 στις: Δεκέμβριος 05, 2023, 12:47:24 πμ »
quote author=georgia4 link=topic=15754.msg1206347#msg1206347 date=1701600591]
Πάντα λέω την αλήθεια! Οι καθηγητές χωρίζονται σε ανθρώπους "ήσυχους" και σε ανθρώπους που έχουν "θράσος".
Εγώ ανήκω στην κατηγορία των ήσυχων ανθρώπων! Αλλά πολλοί εκπαιδευτικοί θεωρούν τους ήσυχους καθηγητές αδύναμους!
[/quote]

Αγαπητή συνάδελφε και εγώ θεωρώ ότι εντασσομαι στος ήσυχους καθηγητές. Λυπάμαι πολύ που οι αναρτήσεις σε αναστάτωσαν. Να θυμάσαι ότι εσύ επιλέγεις τον τρόπο που θα δράσεις και δεν έχεις να δώσεις λόγο σε κανέναν. Νομίζω ότι θα βοηθούσε αν εκλαμβάνεις τις γνώμες που ακούστηκαν ως προτάσεις τις οποίες μπορείς να κρατήσεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου και βλέπεις αν μπορείς ή θέλεις να τα εφαρμόσεις σε αυτό ή σε κάποιο άλλο μελλοντικό περιστατικό.
Η πρόταση μου σίγουρα δεν είναι να περάσεις στην κατηγορία των θρασέων καθηγητών. Προσωπικά δεν υποστηρίζω καθόλου αυτή την κατηγορία.Εξαλλου οι λύσεις που σου προτάθηκαν δεν είναι για θρασείς καθηγητές.Ο θρασύς καθηγητής δεν πάει στην αστυνομία γιατί έτσι κι αλλιώς οι μαθητές τους πάει αίμα μόνο που τον βλέπουν.
Η πρότασή μου είναι να ξεκινήσεις να διανύεις την απόσταση μεταξύ ήσυχου και θρασύ και να σταματήσεις όχι στο τέρμα αλλά στο σημείο εκείνο που θεωρείς ότι μπορείς να είσαι ήρεμη και να κάνεις όπως θέλεις το μάθημά σου.
Εξάλλου ένιωσες την ανάγκη να μιλήσεις στο pde για το περιστατικό που σημαίνει ότι μέσα σου πιστεύεις ότι κάτι δεν πάει καλά. Απλώς δεν είναι ανάγκη να πιέζεται.Ασε τη συζήτηση να κατασταλάξει μέσα σου. Έχε υπόψη σου ότι ακόμα και αν κάποιοι συνάδελφοι είναι εριστικοί αυτό δε σημαίνει κατ ανάγκη ότι η άποψή τους είναι λάθος.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 05, 2023, 12:53:55 πμ από newteacher1 »

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #859 στις: Δεκέμβριος 05, 2023, 01:53:19 πμ »
Αυτό που αντιλαμβάνομαι εγώ από το όλο θέμα όπως εξελίχθηκε είναι πως όλοι μας κάναμε ένα λάθος: προσπαθήσαμε να βοηθήσουμε με το να εξηγήσουμε πως η αντίδραση της συναδέλφου είναι λάθος, όταν καταλάβαμε πως θα μείνει άπραγη. Η συνάδελφος όμως δεν έγραψε εδώ για να ακούσει κάτι τέτοιο, είχε ήδη λάβει την αμετάκλητη απόφαση να σιωπήσει το γεγονός και ήθελε απλά -κατά δική της δήλωση- να μας ενημερώσει "Δεν θέλω να δώσω έκταση στο θέμα! Ήθελα απλά να παρουσιάσω τι περνάμε οι εκπαιδευτικοί! Δεν είμαι εκδικητικό άτομο!" Με αυτά τα δεδομένα, οτιδήποτε και να πούμε ακούγεται μομφή. Σίγουρα ο φόβος και το νεαρό της ηλικίας δικαιολογούν λάθη, ειδικά όταν η διδασκαλία έρχεται ως μέσο βιοπορισμού και όχι ονείρου ζωής. Στο όνειρο ζωής ξέρει ο καθένας τι και αν του ταιριάζει. Στο βιοπορισμό καλείται κάποιος να παίξει κόντρα ρόλο στον χαρακτήρα του και να επιβιώσει χρησιμοποιώντας φόρμουλες που λειτουργούν εμπειρικά. Αφού η θεματοθέτρια μας είπε πως έχει αδελφή διευθύντρια σε σχολείο, ξέρει πάνω κάτω τι συνηθίζεται και τι όχι και έχει μια ιδέα αν όσα έγιναν είναι στα πλαίσια του φυσιολογικού ή όχι.
Προσωπικά, δεν είμαι ούτε ήσυχη, ούτε έχω θράσος. Και τα δύο τα θεωρώ ελαττώματα εκπαιδευτικού. Στην τάξη όμως είμαι η κυρία (έτσι δεν μας λένε;) και ως κυρία της τάξης σου είπα, θεωρώντας ότι ρωτάς, ποια είναι η ζώνη μέσα στην οποία μπορείς να κινηθείς και πού ξεπέρασαν τη ζώνη οι μαθητές σου (αφού περιέγραψες μια μάχη, όχι μια δύσκολη μέρα). Λυπάμαι αν ξεπέρασα τα όριά σου και σε καμία περίπτωση δεν είμαι εργοδότης σου για να είμαι απέναντί σου ή κάποιος εχθρός που με ψευδώνυμο είχε παλιά διαφωνία μαζί σου. Σε συμπαθώ πολύ γι αυτό και μίλησα, αν και αντιλαμβάνομαι πως περισσότερο κακό έκανα. Δεν μου αρέσει να προσθέτω στο πρόβλημα κάποιου και άλλο βάρος. Πράξε όπως εσύ νομίζεις, όπως κάνουμε όλοι μας και να με συγχωρείς.
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #860 στις: Δεκέμβριος 05, 2023, 03:26:53 μμ »
Σ' ένα τέτοιο περιστατικό (αν τα πράγματα έγιναν ακριβώς, όπως περιγράφονται από τη συνάδελφο), θα έπρεπε να είχε κληθεί η αστυνομία, να είχε λάβει γνώση η Δ.Δ.Ε. του συγκεκριμένου νομού, να είχε συγκληθεί ο Σύλλογος των εκπαιδευτικών & να είχε δώσει 2μερη στους παραβατικούς μαθητές κ η συνάδελφος να βρισκόταν με αναρρωτική στο σπίτι της.
Σε τέτοια περιστατικά, όπου κινδυνεύει η σωματική μας ακεραιότητα, τι πάει να πει "είναι καλός άνθρωπος η Δ/ντρια", "υπάρχουν εκπαιδευτικοί ήρεμοι και θρασείς", "δεν θέλω να δώσω έκταση στο περιστατικό" κλπ.;;; Αρκετά υφιστάμεθα & δεν μιλάμε. Θα καταπιούμε κ τη βία σε βάρος μας;; Να βγει κ στα κανάλια, μάλιστα, να δημοσιοποιήσει το βίαιο περιστατικό, ώστε να δει ο κόσμος (που μάς θεωρεί τεμπέληδες) τι περνάμε καθημερινά, ειδικά ύστερα απ' την περίοδο της καραντίνας και κυρίως ο υπουργός κ η Κυβέρνηση, που θεωρούν πως με τα τάμπλετ, τα επιμορφωτικά σεμινάρια & τους διαδραστικούς, έχουν πάει πολύ ... μπροστά το ελληνικό δημόσιο σχολείο...!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #861 στις: Δεκέμβριος 05, 2023, 03:34:40 μμ »
Νομίζω ότι το αναλύσαμε όσο δεν καεί άλλο το θέμα. Τουλάχιστον όποιος διαβάζει, θα καταλάβει ότι αυτό δεν είναι φυσιολογικό και κανεις δεν είναι υποχρεωμένος να το ανέχεται.

Ένα γενικό σχόλιο. Η παραίτηση δεν είναι μονόδρομος. Πολλές καταστάσεις δεν αλλάζουν και σίγουρα δεν αλλάζει ένα δύσκολο ΕΠΑΛ γιατί αυτό είναι κοινωνικό φαινόμενο. Η νοοτροπία όμως μιας σχολικής μονάδας, η κουλτουρα (όσο κι αν η λέξη παραπέμπει σε κεραμικά ελληνικά), σταδιακα μπορεί να αλλάξει. Αν όλοι οο εκπαιδευτικοί μαζί με τον διευθυντή το πάρουν απόφαση, μπορούν να δώσουν μια στροφή και να αρχίσουν να διαμορφώνουν άλλο κλίμα. Με δυσκολία, με αντιστάσεις, με πισογυρίσματα, με δύσκολες στιγμές, αλλά μπορούν. Δεν φτιάχνει  τόσο εύκολα όσο χαλαει, αλλά αλλαζει. Αρκεί φυσικά να τπ θέλουν όλοι, και να ξεβολευτούν και κάποιοι, γιατί αν θελουμε έναν διευθυντή κέρβερο, θα είναι κέρβερος και για εμάς ως προς την συνεπεια στην εφαρμογή των κανονισμών.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #862 στις: Δεκέμβριος 05, 2023, 04:54:15 μμ »
 Α και κάτι άλλο.
Είδα ότι ασκήθηκε δίωξη για τον ξυλοδαρμό μαθητή σε Γυμνάσιο στα Χανιά. Δίωξη εναντίον των εκπαιδευτικών. Η είδηση είναι ασαφής βέβαια γιατί το ίδιο ρεπορτάζ αναφέρει ότι το σχολείο έχει κάνει κινήσεις ενημερώνοντας για τα προβλήματα κλπ. Υποθέτω ότι θεωρήθηκαν υπεύθυνοι για θέματα επίβλεψης, δεν το γνωριζω. Η ουσια πάντως είναι ότι αν συμβεί κάτι σοβαρό και δεν δώσουμε διαστάσεις, θα βρεθούμε υπόλογοι. Ένας λόγος παραπάνω για προσοχή λοιπόν. Γιατί σε τέτοιες περιπτώσεις θα βρεθούν έκθετοι οι «καλοί» διευθυντές και οι «ήσυχοι» εκπαιδευτικοί.

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #863 στις: Δεκέμβριος 05, 2023, 06:44:15 μμ »
Γράφω ένα τελευταίο σχόλιο! Το επάγγελμα του εκπαιδευτικού μου αρέσει! Συνολικά έχω εργαστεί σε 5 νησιά, κάποια ήταν δυσπρόσιτα!
Αν δεν μου άρεζε δεν θα δούλευα τόσο μακρυά! Δεν το κάνω "αναγκαστικά" για βιοποριστικούς λόγους!
Σίγουρα, ζω μόνο από το επάγγελμα μου! Ευχαριστώ το Θεό που δουλεύω! Μου αρέσει όμως αυτό το επάγγελμα!

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 655
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #864 στις: Δεκέμβριος 06, 2023, 06:32:08 πμ »

 Το πρώτο και βασικότερο που πρέπει να προσέχουμε είναι η ασφάλεια των μαθητών μας και η δική μας.
 Δεν πρέπει να ξεχνάμε την ώρα που εργαζόμαστε στην αίθουσα, ότι είμαστε οι μόνοι ενήλικες.
 Αν εμείς δεν καταφέρνουμε να είμαστε ασφαλείς, τότε σίγουρα δεν μπορούμε να εξασφαλίσουμε ότι οι μαθητές μας είναι και νιώθουν ασφαλείς.
Το επόμενο που θα πρέπει να μας νοιάζει είναι το γνωστικό μας.
 Ακραίο συμβάν θα συμβεί. Λάθη θα κάνουμε. Είναι ανθρώπινο.
Όμως σημασία έχει και η διαχείριση του λάθους για την αποκατάσταση του αισθήματος ασφάλειας
Στη διαχείριση του λάθους όταν κάτι συμβαίνει στο σχολείο, θα πρέπει να εμπλακεί ο σύλλογος.
 Να έχουμε υπόψη ότι η τάξη έχει ιστορία και ότι συμβαινει στην τάξη μας μπορεί να επηρεάσει ολόκληρη τη σχολική μονάδα
 Εχει μεγάλη σημασία δηλαδή η λειτουργία του συλλόγου.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #865 στις: Δεκέμβριος 06, 2023, 02:46:34 μμ »
Συμφωνώ. Και ο σύλλογος που εδώ αδιαφόρησε και δεν έδειξε καμία αλληλεγγύη στον νέο συναδερφο.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #866 στις: Δεκέμβριος 06, 2023, 03:41:22 μμ »
Αυτό το συμβάν έληξε. Ο καθένας είναι άξιος της μοίρας του γιατί είναι ενήλικες. Δεν έχει νόημα να συζητάμε άλλο.
Εμε΄να άλλο με προβληματίζει και επιμένω. το συμβάν στα Χανιά.
Στο ίδιο ρεπορτάζ διαβάζουμε ότι το σχολείο ζήτησε εισαγγελική παρέμβαση και το σχολείο επίσης είχε ενημερώσει για προβλήματα συμπεριφοράς του μαθητή αυτου, αλλά ταυτόχρονα ότι διώκονται οι εκπαιδευτικοί, σύφωνα με ανακοίνωση της τοπικής ΕΛΜΕ.

Αυτό είναι πάρα πολύ σοβαρό. Υποτίθεται ότι όταν δίνουμε τις τιμωρίες που μας επιτρέπει ο νόμος, που δεν επιτρέπει καν να τις λέμε τιμωρίες, και ενημερώνουμε παραπάνω, είμαστε ΟΚ. Εδώ οι εκπαιδευτικοί γιατί διώκονται; Πραγματικά το έχω απορία γιατί είναι πολύ σοβαρό. Μία ιδέα μου είναι ότι θεωρήθηκε ότι υπηρχε ελλιπής επίβλεψη. Δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ ,αλλα αυτό το πράγμα δεν είναι κατάσταση. Τα γυμνάσια είναι γεμάτα ανεξέλεγκτα παιδιά που χτυπάνε, προσβάλλουν, απειλούν, έχουν μαζί μαχαίρια, είναι παρατημένα από τα σπίτια τους και θα την πληρώνουμε εμείς;

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #867 στις: Δεκέμβριος 06, 2023, 05:19:05 μμ »
Το περιστατικό στα Χανιά είναι λίγο πιο περίπλοκο, δεν αφορά μόνο σε έναν μαθητή. Διάβασε εδώ
https://flashnews.gr/post/727770/chania-ston-eisangelea-anilikon-goneis-kai-ekpaideftikoi-meta-to-chtesino-peristatiko-vias-se-scholeio-zitoumeno-i-asfaleia-ton-paidion-foto-vinteo/
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 355
Σύνολο: 360

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.