*

Αποστολέας Θέμα: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή  (Αναγνώστηκε 135237 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #868 στις: Δεκέμβριος 06, 2023, 05:57:59 μμ »
Αυτό το συμβάν έληξε. Ο καθένας είναι άξιος της μοίρας του γιατί είναι ενήλικες. Δεν έχει νόημα να συζητάμε άλλο.
Εμε΄να άλλο με προβληματίζει και επιμένω. το συμβάν στα Χανιά.
Στο ίδιο ρεπορτάζ διαβάζουμε ότι το σχολείο ζήτησε εισαγγελική παρέμβαση και το σχολείο επίσης είχε ενημερώσει για προβλήματα συμπεριφοράς του μαθητή αυτου, αλλά ταυτόχρονα ότι διώκονται οι εκπαιδευτικοί, σύφωνα με ανακοίνωση της τοπικής ΕΛΜΕ.

Αυτό είναι πάρα πολύ σοβαρό. Υποτίθεται ότι όταν δίνουμε τις τιμωρίες που μας επιτρέπει ο νόμος, που δεν επιτρέπει καν να τις λέμε τιμωρίες, και ενημερώνουμε παραπάνω, είμαστε ΟΚ. Εδώ οι εκπαιδευτικοί γιατί διώκονται; Πραγματικά το έχω απορία γιατί είναι πολύ σοβαρό. Μία ιδέα μου είναι ότι θεωρήθηκε ότι υπηρχε ελλιπής επίβλεψη. Δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ ,αλλα αυτό το πράγμα δεν είναι κατάσταση. Τα γυμνάσια είναι γεμάτα ανεξέλεγκτα παιδιά που χτυπάνε, προσβάλλουν, απειλούν, έχουν μαζί μαχαίρια, είναι παρατημένα από τα σπίτια τους και θα την πληρώνουμε εμείς;
Και πού να δεις τί γινεται στις μεγάλες τάξεις των δημοτικών επειδή δεν υπάρχει συστημα ποινων στην πρωτοβάθμια. Δινουν ραντεβού για ξύλο στα διαλέιμματα ή οταν βγαινουν για τουαλέτα, και σχεδον κάθε μέρα εκτός σχολείου. Κάνεις μια ήπια παρατήρηση  στον μαθητή, γυρίζει θρασύτατα και σου απαντάει μεσα στην τάξη "στ' @ρχίδι@ μου", τον πας στον διευθυντή (οπου τον έχουν πάει ήδη άλλοι τόσοι πριν απο σένα), ειδοποιείται ο γονιός ο οποίος σου απαντάει " εγώ δεν μπορώ να κάνω τίποτα, ούτε εμενα μ' ακουει, εξάλλου δεν είναι δική μου δουλειά , εσεις πληρώνεστε για να του μάθετε πράγματα, ο σύμβουλος λέει τα κλασσικά "τα παιδια αν τα προσεγγίζεις με αγάπη δεν φέρονται ετσι, πρέπει να του μιλάτε και να τον ενθαρρύνετε, μπλα μπλα". Το δε σχολείο σε περιαστικό κέντρο με θεωρητικά ευπορους-εισοδηματίες κατοίκους και τα παιδια απο μη "προβληματικό" περιβάλλοντα. Και καταλήγουμε στο κλασσικο "ελα μωρέ κάνε υπομονή, σε λίγους μήνες θα φύγουν και θα γίνουν πρόβλημα άλλων" (δικό σας!!!).
Χρειαζόμαστε σοβαρό σύστημα ποινών σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης και να εφαρμόζεται από όλους γιατί όλος αυτός ο χουλιγκανισμός είναι πρωτίστως εις βάρος των λίγων παιδιών που πάνε σχολείο για να μάθουν γράμματα και όχι για να περάσουν το πρωινό τους χωρίς να τους εχουν οι γονείς τους στο κεφάλι τους και να πινουν τους καφέδες τους μεχρι τις 4.00 που τελειώνει το ολοήμερο
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2023, 05:59:55 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:10:46 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #869 στις: Δεκέμβριος 06, 2023, 06:56:57 μμ »
Το δημοτικό λοιπόν είναι η προετοιμασία για ο,τι έρχεται σε μας....

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #870 στις: Δεκέμβριος 06, 2023, 08:46:27 μμ »
Το δημοτικό λοιπόν είναι η προετοιμασία για ο,τι έρχεται σε μας....
Ακριβως. Όλα τα περιστατικά βίας που ακούω από ανήλικους της περιοχής μου είναι παλιοί μας μαθητες που διαφαίνονταν η εξέλιξη τους από τότε που ήταν σε μας

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #871 στις: Δεκέμβριος 07, 2023, 02:11:16 μμ »
Το περιστατικό στα Χανιά είναι λίγο πιο περίπλοκο, δεν αφορά μόνο σε έναν μαθητή. Διάβασε εδώ
https://flashnews.gr/post/727770/chania-ston-eisangelea-anilikon-goneis-kai-ekpaideftikoi-meta-to-chtesino-peristatiko-vias-se-scholeio-zitoumeno-i-asfaleia-ton-paidion-foto-vinteo/

Ούτε από αυτό καταλαβαίνω αν και γιατί διώκονται  οι εκπαιδευτικοί, όπως η ανακοινωση της ΕΛΜΕ αφήνει να εννοηθεί. Μήπως απλώς κλήθηκαν να καταθέσουν, που είναι αυτονόητο;
Γιατί είναι πολύ σοβαρό θέμα αν διώκονται εκπαιδευτικοί οι οποίοι σύμφωνα με το άρθρο δεν έχουν συγκαλύψει τα προβλήματα, αλλά τα έχουν αναφέρει παραπάνω.

Και πού να δεις τί γινεται στις μεγάλες τάξεις των δημοτικών επειδή δεν υπάρχει συστημα ποινων στην πρωτοβάθμια. Δινουν ραντεβού για ξύλο στα διαλέιμματα ή οταν βγαινουν για τουαλέτα, και σχεδον κάθε μέρα εκτός σχολείου. Κάνεις μια ήπια παρατήρηση  στον μαθητή, γυρίζει θρασύτατα και σου απαντάει μεσα στην τάξη "στ' @ρχίδι@ μου", τον πας στον διευθυντή (οπου τον έχουν πάει ήδη άλλοι τόσοι πριν απο σένα), ειδοποιείται ο γονιός ο οποίος σου απαντάει " εγώ δεν μπορώ να κάνω τίποτα, ούτε εμενα μ' ακουει, εξάλλου δεν είναι δική μου δουλειά , εσεις πληρώνεστε για να του μάθετε πράγματα, ο σύμβουλος λέει τα κλασσικά "τα παιδια αν τα προσεγγίζεις με αγάπη δεν φέρονται ετσι, πρέπει να του μιλάτε και να τον ενθαρρύνετε, μπλα μπλα". Το δε σχολείο σε περιαστικό κέντρο με θεωρητικά ευπορους-εισοδηματίες κατοίκους και τα παιδια απο μη "προβληματικό" περιβάλλοντα. Και καταλήγουμε στο κλασσικο "ελα μωρέ κάνε υπομονή, σε λίγους μήνες θα φύγουν και θα γίνουν πρόβλημα άλλων" (δικό σας!!!).
Χρειαζόμαστε σοβαρό σύστημα ποινών σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης και να εφαρμόζεται από όλους γιατί όλος αυτός ο χουλιγκανισμός είναι πρωτίστως εις βάρος των λίγων παιδιών που πάνε σχολείο για να μάθουν γράμματα και όχι για να περάσουν το πρωινό τους χωρίς να τους εχουν οι γονείς τους στο κεφάλι τους και να πινουν τους καφέδες τους μεχρι τις 4.00 που τελειώνει το ολοήμερο
Είμαστε αντιμέτωποι με ένα τεράστιο κοινωνικό πρόβλημα που χρειάζεται συντονισμένη αντιμετώπιση και κανένας δεν έχει διάθεση να κάτσει να αντιμετωπίσει. Θεωρώ ότι από τη μία έχουν δοθεί υπερβολικές διαστάσεις στο θέμα του bullying, χωρίς σωστή ενημέρωση όμως, με αποτέλεσμα να υπάρχουν συγκεχυμένες αναφορές και ο καθένας να το ερμηνεύει όπως θέλει. Από την άλλη, έχουμε τα τελευταία χρόνια μια λαίλαπα αντικοινωνικής συμπεριφοράς και πλέον παραβατικότητας, εστιαζόμενη όπως καταλαβαίνω κυρίως σε παιδιά Γυμνασίου και κάτω, η οποία παρουσιάζεται απλώς σαν σχολικό πρόβλημα, ενώ προφανώς χρειάζεται συντονισμένη αντιμετώπιση με μέτρα που δεν αφορούν το σχολείο και δεν είναι "παιδαγωγικά". Τα σχολεία έχουν αφεθεί  μόνα τους να το αντιμετωπίζουν μ ε μόνο όπλο τη διήμερη αποβολή και τα κλασικά περί παραπομπής στο ΚΕΔΑΣΥ ή οδηγιών από τον σύμβουλο παιδαγωγικής ευθύνης. Οι γονείς είναι έξω από το κάδρο, ενώ θα έπρεπε να είναι στο επίκεντρο. Αν έχεις παιδιά 12-15 ετών που αγοράζουν ηλεκτρονικά τσιγάρα, στικ νικοτίνης, ζελεδάκια κάνναβης, μαχαίρια, αεροβόλα και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, προφανώς πρέπει να εμπλέξεις στην όλη κατάσταση τους γονείς τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 07, 2023, 02:18:47 μμ από Έσπερος »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:10:46 »

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #872 στις: Δεκέμβριος 07, 2023, 04:35:33 μμ »
Σε μερικά χρόνια από τώρα ελάχιστοι θα είναι αυτοί οι οποίοι θα επιθυμούν να διοριστούν στο δημόσιο σχολείο. Με τόσα και τόσα γραφειοκρατικά καθώς και με τα προβλήματα που το συνοδεύουν το δημόσιο σχολείο θα καταστεί παρακμή για έναν πτυχιούχο με προσόντα. Θα ψάχνουν με το τηλεσκόπιο για εκπαιδευτικούς...

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #873 στις: Δεκέμβριος 07, 2023, 07:21:29 μμ »
Στην περίπτωση των Χανίων αν οι ίδιοι οι εκπαιδευτικοί πήγαν στον εισαγγελέα (φυσικά δεν αναφέρεται τι του κατέθεσαν) μπράβο τους...Να υποθέσω ότι πρόκειται για μαθητές για τους οποίους οι γονείς είναι απόντες ή αδιαφορούν;

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #874 στις: Δεκέμβριος 07, 2023, 07:52:13 μμ »
Στην περίπτωση των Χανίων αν οι ίδιοι οι εκπαιδευτικοί πήγαν στον εισαγγελέα (φυσικά δεν αναφέρεται τι του κατέθεσαν) μπράβο τους...Να υποθέσω ότι πρόκειται για μαθητές για τους οποίους οι γονείς είναι απόντες ή αδιαφορούν;

Το ρεπορτάζ λέει ότι το σχολείο ζήτησε παρέμβαση, αλλά επειδή ούτως ή άλλως είχαν γίνει μηνύσεις μεταξύ γονέων, θα εμπλεκόταν εκ των πραγμάτων υποθέτω.

Καλά έκαναν οι εκπαιδευτικοι και γι αυτό δεν καταλαβαίνω γιατί λέει ότι μπορεί να τους ασκηθεί δίωξη, εκτός αν είναι συνήθεις υπερβολές των συνδικαλιστών. Φαίνεται γενικά ότι οι από πάνω δεν έδωσαν σημασία στη βοήθεια που ζητούσε το σχολείο.

ΓΕνικά έτσι όπως είναι η φάση, το παιδαγωγικό νομίζω τελείωσε. Δεν μπορείς τα ποινικά  να τα αντιμετωπίζεις ως παιδαγωγός. Ούτε γίνεται να υποκαταστήσουμε τα σπίτια.

Πάντως αν πάει έτσι η κοινωνία, δεν ξέρω αν θέλω να διδάσκω. Το έχω ξαναπεί. ούτε να πηγάινει σχολείο το παιδί μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 07, 2023, 07:56:36 μμ από Έσπερος »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #875 στις: Δεκέμβριος 07, 2023, 08:49:34 μμ »
Πείτε με συντηρητική, αλλά αν απειλείται ζωή παιδιού, σαφώς οφείλει ο εκπαιδευτικός και δη ο διευθυντής να πάει στον εισαγγελέα...Αυτά τα λέω γιατί δεν είναι αυτονόητα, ειδικά για τους διευθυντές που θέλουν να αποφύγουν μηνύσεις για συκοφαντική δυσφήμιση...

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2887
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #876 στις: Δεκέμβριος 08, 2023, 07:54:57 μμ »
Στο δικό μου γενικό λύκειο έχουμε να κάνουμε με πολλούς μαθητές που 'ναι χρυσαυγίτες. Μιλάμε για εκτεταμένο φαινόμενο. Σε προνομιούχο μεσοαστικό προάστιο των Αθηνών. Έχω μείνει έκπληκτος απ' το μεγάλο αριθμό των ανήλικων οπαδών Κασιδιάρη. Ο νεοναζισμός έχει κερδίσει πολύ έδαφος.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #877 στις: Δεκέμβριος 08, 2023, 08:08:37 μμ »
Αυτό συμβαίνει όχι μόνο στα λύκεια, αλλά και στα γυμνάσια και δεν το κάνουν μόνο "για πλάκα".

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #878 στις: Δεκέμβριος 08, 2023, 08:42:34 μμ »
Νομίζω ότι τα περίεργα πράγματα πλέον συμβαίνουν στα Γυμνάσια.
Κι εμείς έχουμε κασιδιάρηδες.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #879 στις: Ιανουάριος 05, 2024, 09:50:31 πμ »
Χτες πληροφορηθήκαμε για επίθεση με ξυλοδαρμό κσι ληστεία σε 13χρονο στην Αγ. Παρασκευή, σήμερα είδα ανάλογη είδηση στο Ίλιον, επίθεση με μαχαίρι από ανηλίκους.

Καιρός να σταματήσουμε όλοι να αναμασάμε την καραμέλα του δήθεν σχολικού εκφοβισμού και να δούμε την αλήθεια:
όσο τα πσιδια είναι υπό την ευθύνη των γονέων τους, ουσιαστικά είναι ανεξέλεγκτα.
Τα παιδιά δεν κινδυνεύουν στα σχολεία μέσα. Κινδυνεύουν στις γειτονιές.
Το σχολείο είναι το μόνο ππυ συγκρατεί, όσο μπορεί, την
κοινωνική κατρακύλα.
Γονείς, προστατεύστε τα παιδιά σας.

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #880 στις: Ιανουάριος 05, 2024, 12:07:47 μμ »
@Έσπερος
Η σκέψη σου είναι σωστή όσον αφορά στην αυξανόμενη παραβατικότητα των ανηλίκων και την πηγή της, που είναι η εξαθλιωμένη κοινωνία και η εξαθλιωμένη οικογένεια. Δεν κατηγορήθηκε ποτέ το σχολείο πως δημιουργεί παραβάτες όμως. Ο σχολικός εκφοβισμός είναι μια πραγματικότητα, όταν αυτοί οι ανήλικοι παραβάτες βρίσκονται στο χώρο του σχολείου. Για να το πω όσο πιο απλά το σκέφτομαι: εκεί ουσιαστικά βρίσκονται μαντρωμένοι οι παραβάτες αυτοί με επίσης μαντρωμένα ανήλικα που δεν μπορούν να υπερασπιστούν στον εαυτό τους και έτσι έχουν επιλογή σε θύματα ακόμη πιο εύκολα. Όσο οι ανήλικοι παραβάτες είναι έξω από το χώρο του σχολείου, την ευθύνη τους έχει η οικογένειά τους. Όσο όμως βρίσκονται εντός, μας αρέσει δεν μας αρέσει, την έχουμε εμείς. Ακριβώς επειδή είναι ανήλικοι και επειδή δεν διάλεξαν να βρίσκονται στον χώρο αυτό. Ακόμη και αν είναι επιλογή των γονιών τους η φοίτηση, δεν μπορούν ως ανήλικοι να είναι χωρίς μέριμνα, ούτε οι γονείς να αλωνίζουν μέσα στα σχολεία. Το πρόβλημα είναι πως μας αφαιρέθηκε κάθε δικαίωμα να ορίσουμε εμείς τις ισορροπίες, δηλ η ποινή.
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #881 στις: Ιανουάριος 05, 2024, 03:25:05 μμ »
@Έσπερος
Η σκέψη σου είναι σωστή όσον αφορά στην αυξανόμενη παραβατικότητα των ανηλίκων και την πηγή της, που είναι η εξαθλιωμένη κοινωνία και η εξαθλιωμένη οικογένεια. Δεν κατηγορήθηκε ποτέ το σχολείο πως δημιουργεί παραβάτες όμως. Ο σχολικός εκφοβισμός είναι μια πραγματικότητα, όταν αυτοί οι ανήλικοι παραβάτες βρίσκονται στο χώρο του σχολείου. Για να το πω όσο πιο απλά το σκέφτομαι: εκεί ουσιαστικά βρίσκονται μαντρωμένοι οι παραβάτες αυτοί με επίσης μαντρωμένα ανήλικα που δεν μπορούν να υπερασπιστούν στον εαυτό τους και έτσι έχουν επιλογή σε θύματα ακόμη πιο εύκολα. Όσο οι ανήλικοι παραβάτες είναι έξω από το χώρο του σχολείου, την ευθύνη τους έχει η οικογένειά τους. Όσο όμως βρίσκονται εντός, μας αρέσει δεν μας αρέσει, την έχουμε εμείς. Ακριβώς επειδή είναι ανήλικοι και επειδή δεν διάλεξαν να βρίσκονται στον χώρο αυτό. Ακόμη και αν είναι επιλογή των γονιών τους η φοίτηση, δεν μπορούν ως ανήλικοι να είναι χωρίς μέριμνα, ούτε οι γονείς να αλωνίζουν μέσα στα σχολεία. Το πρόβλημα είναι πως μας αφαιρέθηκε κάθε δικαίωμα να ορίσουμε εμείς τις ισορροπίες, δηλ η ποινή.

Στο σχολείο όμως τα παιδιά έχουν επίβλεψη. Μόνο εκεί είναι ασφαλή. Καταλαβαίνω το ότι στο σχολείο αναγκάζονται να συνυπαρχουν στον ίδιο χώρο με τετοια άτομα, χωρίς να είναι επιλογή τους, στο σχολείο όμως πάντα υπάρχει ένας ενήλικας κι ένα φόβητρο. Επίσης, οι παραβατικοί δεν είναι απαραίτητο ότι εκφοβίζουν. Ο μέσος γονέας όταν φοβάται ότι το παιδί του θα δεχτεί μπουλινγκ, εννοεί ότι ένα ήσυχο παιδί θα στοχοποιηθεί, θα τον κοροϊδευουν για κάποια αδυναμία κλπ. κσι μας κατηγορούν ότι δεν τα βλέπουμε και δεν φροντίζουμε τα θύματα κλπ. Εγω προσωπικά έχω πολλές αμφιβολίες για το αν ο εκφοβισμός υπάρχει στα σχολεία στον βαθμό που παρουσιάζεται ότι υπάρχει, και ιδίως γθα το αν ο εκφοβισμός συμβαίνει στον χώρο του σχολείο σε ώρα λειτουργίας του και όχι κάθε οδον από και προς το σχολείο, στις απογευματινές δραστηριότητες ή στο διαδίκτυο.

Και να μην ξεχνάμε ότι τα δυο περιστατικά εκφοβισμού ή βίας που έγιναν εντός σχολείων σε ώρες λειτουργίας, ήταν στο Αρσάκειο και στο Δελασαλ Θεσσαλονίκης, όπου μάλιστα είχαν βγει και κινητά και βιντεοσκοπούσαν. Αν τετοια περιστατικά ελλιπούς επίβλεψης είχαν συμβεί σε δημόσια σχολεία, θα απαιτούσαν τον δημόσιο λιθοβολισμό των εκπαιδευτικών.

Η αλήθεια πάντως είναι ότι οι γονείς δεν προσέχουν τα παιδιά τους. Κι αυτό φαίνεται από το ότι μετά από κάθε διακοπές, τα πράγματα είναι χειρότερα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 351
Σύνολο: 353

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.