*

Αποστολέας Θέμα: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή  (Αναγνώστηκε 135199 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #910 στις: Ιανουάριος 22, 2024, 01:58:19 μμ »
@scout όντως έχω ακούσει συγκεκριμένους κύκλους να συζητούν για πόδια ή στολές αλλά δεν σημαίνει ότι πρέπει να ταυτίζουμε τα πάντα με έναν χώρο. Σκεψου αυτό που είπα πριν. Θα ήταν μια λύση μια στολή με ένα χρωματιστό φούτερ κ παντελόνι για να γλιτώσουμε το λουκ τάγματος εφόδου που είναι της μόδας στα αγόρια. Τι είναι ακροδεξιό εκεί; Η στολή της συμμορίας ή η στολή του σχολείου; Κατά τ άλλα εγω προσωπικά δεν έχω καμία φοβερή υποστήριξη για τις στολές, κατανοώ όμως ότι θα έλυνε πρακτικά ζητήματα για τους γονείς αλλά θα έφερνε και μια ευπρέπεια στο σχολείο. Από την άλλη όμως,  εγω δίνω μεγάλη σημασία στο ντύσιμο, και ως γονέας θέλω το παιδί μου να πηγαίνει σχολείο με τα ρούχα που διαλέγουμε ως οικογένεια για να δείχνει φροντισμένο, αλλά με κατατοπίζει και για το επίπεδο των μαθητών μου η εικόνα ππυ σχηματίζω από τα ρούχα τους,για το τι σπίτι υπάρχει (ή δεν υπάρχει από πίσω), πράμα που η στολή το συσκοτίζει.

Πάντως αν κάποιος θεωρεί ότι η στολή θα φέρει «ταξιν και ηθικην» και θα σταματήσουν οι καταλήψεις, μάλλον δεν έχει εικόνα από ποιον πολιτικό χώρο πηγάζουν οι καταλήψεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:07:20 »

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #911 στις: Ιανουάριος 22, 2024, 02:31:37 μμ »
να γλιτώσουμε το λουκ τάγματος εφόδου που είναι της μόδας στα αγόρια. Τι είναι ακροδεξιό εκεί; Η στολή της συμμορίας ή η στολή του σχολείου;

Το να φοράνε τα αγόρια φόρμες (για λόγους άνεσης) και φούτερ, no-name ως επί το πλείστον, δεν δίνει κατά τη γνώμη μου εικόνα "τάγματος εφόδου". Τέτοια εικόνα θα άρχιζε να μου δίνει αν έβλεπα γενίκευση στα ξυρισμένα κεφάλια ή μαύρα κοντομάνικα μπλουζάκια με σημαίες και στάμπες με αρχαιοπρεπείς γραμματοσειρές. Δε νομίζω όμως ότι βλέπουμε συχνά στα σχολεία τέτοιες εικόνες.


Παράθεση
με κατατοπίζει και για το επίπεδο των μαθητών μου η εικόνα ππυ σχηματίζω από τα ρούχα τους,για το τι σπίτι υπάρχει (ή δεν υπάρχει από πίσω)

Ελπίζω να αστειεύεστε ή να υπερβάλλετε (άγνωστο για ποιον λόγο, αφού δε νομίζω τα λεγόμενά μου να προκάλεσαν κάτι τέτοιο). Δηλαδή, όσες οικογένειες δεν έχουν, ή δεν θέλουν να διαθέσουν χρήματα ώστε ο ενδυματολογικός κώδικας να καλύπτει τα επιθυμητά από εσάς στάνταρ, σημαίνει ότι "δεν υπάρχει σπίτι από πίσω" από τα παιδιά τους και άρα πρέπει να προδιατεθείτε αναλόγως; Είναι δυνατόν να λέμε τέτοια πράγματα ως εκπαιδευτικοί που (λέμε ότι) θέλουμε να δίνουμε ίσες ευκαιρίες στη μόρφωση ακόμα και στους μη έχοντες;


Παράθεση
πράμα που η στολή το συσκοτίζει

Η στολή, πέρα από τους προφανείς συμβολισμούς και παραπομπές σε άλλες εποχές ή σε άλλα συστήματα διοίκησης και πειθάρχησης που κάνει, έχει και δύο επιπρόσθετα προβλήματα. Το παντελόνι δεν είναι πάντα τόσο άνετο όσο μία φόρμα. Ενώ επίσης, επειδή ξέρουμε καλά πώς λειτουργούν στην Ελλάδα οι "αποκλειστικότητες", οι λίγοι ανάδοχοι που θα υπάρχουν ανά ομάδα σχολείων ή/και περιοχή θα πωλούν τις στολές υπερτιμημένα. Το ξέρουμε, το βλέπουμε π.χ. στις καρναβαλικές στολές ή στα μπλουζάκια των εκδρομών, όπου μάλιστα η συμμετοχή και άρα η προμήθεια των ρούχων δεν είναι υποχρεωτική. Φανταστείτε τι έχει να γίνει αν πρόκειται για υποχρεωτική προμήθεια.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #912 στις: Ιανουάριος 22, 2024, 02:40:04 μμ »
@scout σε τι περιοχή είσαι; θεωρείς ότι το λουκ μαύρα ρούχα- κουκούλα-γοτθικές γραμματοσειρές και κούρεμα με την ψιλή δεν είναι συνηθισμένο στα αγόρια; εγω το βλέπω σε ανησυχητικά πολλά παιδιά.
Όταν λέω στολή φούτερ-παντελόνι εννοώ φορμα προφανώς, όχι παντελόνι κανονικό. Αλλά είπαμε, δεν καίγομαι για το θέμα.

Η ενδυμασία αποκαλύπτει την αισθητική σου, το πολιτισμικό επίπεδο, τον σεβασμό στον χώρο και το κατά πόσον
ο γονέας ασχολείται με το παιδί του. Τι σχέση έχει αυτό με τα χρήματα; Το φροντισμένο, κατάλληλο για την ηλικία και την περίσταση ντύσιμο δεν είναι ακριβό. Σαφώς καταλαβαίνεις το ποιον μιας οικογένειας αν ο γιος έρχεται σχολείο με ολομαυρα και κουκούλα όπως είπα ή η κόρη με τζιν σχισμενο από πάνω μέχρι κάτω, μακιγιαζ και νύχια ήδη από το γυμνάσιο.

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #913 στις: Ιανουάριος 22, 2024, 02:56:25 μμ »
Η ενδυμασία αποκαλύπτει την αισθητική σου, το πολιτισμικό επίπεδο, τον σεβασμό στον χώρο και το κατά πόσον
ο γονέας ασχολείται με το παιδί του. Τι σχέση έχει αυτό με τα χρήματα; Το φροντισμένο, κατάλληλο για την ηλικία και την περίσταση ντύσιμο δεν είναι ακριβό.

Ειλικρινά απαντήστε παρακαλώ: αν βλέπατε ένα παιδί να έρχεται ντυμένο με ρούχα που δεν παραπέμπουν (κατά τη γνώμη σας) σε "τάγματα εφόδου", αλλά με πάμφθηνα απλά ρούχα προελεύσεως Lidl, δεν θα λέγατε το παραμικρό για την "αισθητική" και το "πολιτισμικό επίπεδο"; Εγώ προφανώς και δεν θα έλεγα, αλλά κάτι μου λέει ότι για να είστε συνεπής με τα προηγούμενα λεχθέντα σας, θα θέλατε κάτι "πιο προσεγμένο, πιο ποιοτικό". Όχι;

Υ.Γ. Τα δικά μου παιδιά πάντως, φοράνε κατά κόρον στα σχολεία τους ρούχα (και) από το Lidl, και δεν τα έχει κοροϊδέψει κανένας συμμαθητής τους. Όσο για κάποια δασκάλα (του ενός) η οποία έκανε με κάθε ευκαιρία στα παιδιά show off των εξωτικών ταξιδιών που είχε πάει με τον άντρα της, το μόνο που είχε καταφέρει ήταν να γίνει περίγελως σε όλη την τάξη (παιδιά δημοτικού) και να καμώνεται ότι δεν το καταλαβαίνει κιόλας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 22, 2024, 03:06:37 μμ από Scout »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:07:20 »

Αποσυνδεδεμένος milks

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #914 στις: Ιανουάριος 22, 2024, 03:06:12 μμ »
H ποδιά μας ενοχλεί και όχι το σχολείο έχει καταρρεύσει...




Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #915 στις: Ιανουάριος 22, 2024, 03:09:51 μμ »
@scout σε τι περιοχή είσαι; θεωρείς ότι το λουκ μαύρα ρούχα- κουκούλα-γοτθικές γραμματοσειρές και κούρεμα με την ψιλή δεν είναι συνηθισμένο στα αγόρια; εγω το βλέπω σε ανησυχητικά πολλά παιδιά.
Όταν λέω στολή φούτερ-παντελόνι εννοώ φορμα προφανώς, όχι παντελόνι κανονικό. Αλλά είπαμε, δεν καίγομαι για το θέμα.

Η ενδυμασία αποκαλύπτει την αισθητική σου, το πολιτισμικό επίπεδο, τον σεβασμό στον χώρο και το κατά πόσον
ο γονέας ασχολείται με το παιδί του. Τι σχέση έχει αυτό με τα χρήματα; Το φροντισμένο, κατάλληλο για την ηλικία και την περίσταση ντύσιμο δεν είναι ακριβό. Σαφώς καταλαβαίνεις το ποιον μιας οικογένειας αν ο γιος έρχεται σχολείο με ολομαυρα και κουκούλα όπως είπα ή η κόρη με τζιν σχισμενο από πάνω μέχρι κάτω, μακιγιαζ και νύχια ήδη από το γυμνάσιο.


Παλι θα διαφωνησω μαζι σου!

Ναι ειμαι εναντιον της ποδιας, αλλα το ντυσιμο, ειδικα των εφηβων, δεν δειχνει και τοσο το ποιον της οικογενειας και την αισθητικη της!
Δειχνει το γουστο και ισως τον ψυχισμο του παιδιου. Το σχισμενο τζιν (ας ειναι και απο πανω μεχρι κατω), τα μαυρα ρουχα, στα στρατιωτικα αμπεχωνα….. μια χαρα ειναι! Αλλωστε μεγαλωσαμε και εμεις με αυτα! Εσυ ισως οχι, μιας και  απο ο,τι φαινεται δεν ειναι/ηταν στον κυκλο σου. Στο δικο μου κυκλο και ειναι και ηταν και τα φορεσα και τα φοραω
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #916 στις: Ιανουάριος 22, 2024, 03:11:53 μμ »
H ποδιά μας ενοχλεί και όχι το σχολείο έχει καταρρεύσει...

Ενώ αν επανέλθει η ποδιά -γιατί όχι και η... βέργα ή ο... χάρακας-, θα αναταχθούν αμέσως τα σχολεία...

Τώρα, αν το πρότυπο (αποτελεσματικότητας) του σχολιαστή είναι οι συνθήκες "σεζόν" που εργάστηκε, ΟΚ, δεν έχω να πω κάτι άλλο. Η εθελοδουλία άλλωστε δεν έλειψε ποτέ από το λαό αυτό, όπως δεν λείπει και το θράσος. Τα δύο άκρα, σε φαινομενική αντίθεση μεταξύ τους, αλλά σε αρμονική συνύπαρξη στη διαμόρφωση της συλλογικής κουλτούρας.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #917 στις: Ιανουάριος 22, 2024, 03:29:57 μμ »
Ειλικρινά απαντήστε παρακαλώ: αν βλέπατε ένα παιδί να έρχεται ντυμένο με ρούχα που δεν παραπέμπουν (κατά τη γνώμη σας) σε "τάγματα εφόδου", αλλά με πάμφθηνα απλά ρούχα προελεύσεως Lidl, δεν θα λέγατε το παραμικρό για την "αισθητική" και το "πολιτισμικό επίπεδο"; Εγώ προφανώς και δεν θα έλεγα, αλλά κάτι μου λέει ότι για να είστε συνεπής με τα προηγούμενα λεχθέντα σας, θα θέλατε κάτι "πιο προσεγμένο, πιο ποιοτικό". Όχι;

Υ.Γ. Τα δικά μου παιδιά πάντως, φοράνε κατά κόρον στα σχολεία τους ρούχα (και) από το Lidl, και δεν τα έχει κοροϊδέψει κανένας συμμαθητής τους. Όσο για κάποια δασκάλα (του ενός) η οποία έκανε με κάθε ευκαιρία στα παιδιά show off των εξωτικών ταξιδιών που είχε πάει με τον άντρα της, το μόνο που είχε καταφέρει ήταν να γίνει περίγελως σε όλη την τάξη (παιδιά δημοτικού) και να καμώνεται ότι δεν το καταλαβαίνει κιόλας.

Δεν μίλησα για ακριβά. Και το δικό μου παιδί ρούχα από συνοικιακά καταστήματα φοράει και δεύτερο χέρι από ξαδέρφια επίσης. Τι σχέση έχει το ακριβό με το ευπρεπές; Το ακριβό μπορεί να αποκαλύπτει ακριβώς και την έλλειψη φροντίδας: η οικογένεια χορηγεί χρήματα για να καλυψει την απουσία ενασχόλησης.
@emmaki αν εσυ θεωρείς νορμαλ για τον ψυχισμό ενός εφήβου να ξυρίζεται γουλί και να φοράει φούτερ μαύρα με γοτθικα σχέδια, και φυσικά να έχει πάνω του και μαχαίρι, στο τσαντάκι που δεν αποχωρίζεται ποτέ μέσα στην
ταξη, δεν έχω να σχολιάσω κάτι. Ο καθένας κρίνεται από τα λεγόμενά του.

Αποσυνδεδεμένος kosks

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 196
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #918 στις: Ιανουάριος 22, 2024, 03:30:54 μμ »
Αλλά και ο διευθυντής...Ψυχούλα... ;D

H ποδιά μας ενοχλεί και όχι το σχολείο έχει καταρρεύσει...

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #919 στις: Ιανουάριος 22, 2024, 06:23:55 μμ »
Δεν μίλησα για ακριβά. Και το δικό μου παιδί ρούχα από συνοικιακά καταστήματα φοράει και δεύτερο χέρι από ξαδέρφια επίσης. Τι σχέση έχει το ακριβό με το ευπρεπές; Το ακριβό μπορεί να αποκαλύπτει ακριβώς και την έλλειψη φροντίδας: η οικογένεια χορηγεί χρήματα για να καλυψει την απουσία ενασχόλησης.
@emmaki αν εσυ θεωρείς νορμαλ για τον ψυχισμό ενός εφήβου να ξυρίζεται γουλί και να φοράει φούτερ μαύρα με γοτθικα σχέδια, και φυσικά να έχει πάνω του και μαχαίρι, στο τσαντάκι που δεν αποχωρίζεται ποτέ μέσα στην
ταξη, δεν έχω να σχολιάσω κάτι. Ο καθένας κρίνεται από τα λεγόμενά του.


Δεν μιλησα για μαχαιρι πουθενα!

Μιλησα για ρουχα! Αποκλειστικα για ρουχα! Και μπορω να περιλαβω και τα μαλλια σε αυτα!

Και γοτθικα σχεδια, και metal συγκροτηματα, και σουλαρικια, και τατουαζ, και σκισμενα τζιν! Με αυτα μεγαλωσαμε! Αντε οχι τατουαζ γιατι δεν ηταν κατι συνηθισμενο (εγινε λιγο αργοτερα).
Ειναι πολυ κριμα ως εκπαιδευτικοι να κρινουμε και να κατατασσουμε σε «ομαδες» ενα παιδι απο την εμφάνιση του. Αλλο η συμπεριφορα και αλλο η εμφανιση.

Οσο για τις ποδιες…… Υπενθυμιζω οτι το 80 που φορουσαν, ο Τσεκλενης ειχε βγαλει ποδιες και ετσι ξεχωριζαν οι πλουσιοι….. τωρα υπαρχουν και αλλοι τροποι, πχ παπουτσια, τσαντες, στιλο και πολλα αλλα. Η ποδια λοιπον μονο μεσο ισοτητας των μαθητών δεν ειναι! Και κλεινοντας να αναφερω οτι στην Αγγλια υπαρχουν σοβαρες σκεψεις για καταργηση της στολης κυριως λογω του κοστους που πρεπει να επωμιζονται οι γονεις (2 φορες το χρονο τουλαχιστον γιατι τα παιδια αναπτυσσονται, επιπλεον ρουχα για ολη την υπολοιπη ζωη τους μετα το σχολικο ωραριο)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #920 στις: Ιανουάριος 22, 2024, 06:36:58 μμ »

Δεν μιλησα για μαχαιρι πουθενα!

Μιλησα για ρουχα! Αποκλειστικα για ρουχα! Και μπορω να περιλαβω και τα μαλλια σε αυτα!

Και γοτθικα σχεδια, και metal συγκροτηματα, και σουλαρικια, και τατουαζ, και σκισμενα τζιν! Με αυτα μεγαλωσαμε! Αντε οχι τατουαζ γιατι δεν ηταν κατι συνηθισμενο (εγινε λιγο αργοτερα).
Ειναι πολυ κριμα ως εκπαιδευτικοι να κρινουμε και να κατατασσουμε σε «ομαδες» ενα παιδι απο την εμφάνιση του. Αλλο η συμπεριφορα και αλλο η εμφανιση.

Οσο για τις ποδιες…… Υπενθυμιζω οτι το 80 που φορουσαν, ο Τσεκλενης ειχε βγαλει ποδιες και ετσι ξεχωριζαν οι πλουσιοι….. τωρα υπαρχουν και αλλοι τροποι, πχ παπουτσια, τσαντες, στιλο και πολλα αλλα. Η ποδια λοιπον μονο μεσο ισοτητας των μαθητών δεν ειναι! Και κλεινοντας να αναφερω οτι στην Αγγλια υπαρχουν σοβαρες σκεψεις για καταργηση της στολης κυριως λογω του κοστους που πρεπει να επωμιζονται οι γονεις (2 φορες το χρονο τουλαχιστον γιατι τα παιδια αναπτυσσονται, επιπλεον ρουχα για ολη την υπολοιπη ζωη τους μετα το σχολικο ωραριο)

Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Νομίζω ότι είναι σαφές το τι περιγράφω ως μη ευπρεπή εμφάνιση που δείχνει έλλειψη αγωγής και επιπέδου στην οικογένεια. Το μέταλ προφανώς δεν είναι ένδειξη χαμηλού επιπέδου, μακάρι να άκουγαν μέταλ τα παιδιά αντί για τα αισχρά τραπ που ακούνε τώρα. Το γούστο και η ψυχοσύνθεση κάθε εφήβου αντικατοπτρίζει το επίπεδο και το κλίμα στο οποίο μεγαλώνει. Τα παιδιά που μεγαλώνουν  όπως πρέπει, έρχονται όπως πρέπει στο σχολείο. Τα παιδιά που μεγαλώνουν μέσα σε μια φτήνια, έρχονται στο σχολείο σαν γλάστρες σε πρωιναδικο, αυτά που μεγαλώνουν στην αλητεία έρχονται σαν πυρήνας της ΧΑ.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #921 στις: Ιανουάριος 22, 2024, 06:48:02 μμ »
Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Νομίζω ότι είναι σαφές το τι περιγράφω ως μη ευπρεπή εμφάνιση που δείχνει έλλειψη αγωγής και επιπέδου στην οικογένεια. Το μέταλ προφανώς δεν είναι ένδειξη χαμηλού επιπέδου, μακάρι να άκουγαν μέταλ τα παιδιά αντί για τα αισχρά τραπ που ακούνε τώρα. Το γούστο και η ψυχοσύνθεση κάθε εφήβου αντικατοπτρίζει το επίπεδο και το κλίμα στο οποίο μεγαλώνει. Τα παιδιά που μεγαλώνουν  όπως πρέπει, έρχονται όπως πρέπει στο σχολείο. Τα παιδιά που μεγαλώνουν μέσα σε μια φτήνια, έρχονται στο σχολείο σαν γλάστρες σε πρωιναδικο, αυτά που μεγαλώνουν στην αλητεία έρχονται σαν πυρήνας της ΧΑ.


Πραγματικα ομως μου κανει τρελη εντυπωση που συσχετιζεις τοσο πολυ εμφανιση με συμπεριφορα.

Φανταζομαι πως θα εκρινες εμενα αν με ειχες στην ταξη σου, τοτε που ηταν πολυ μα πολυ πιο συντηρητικά τα πραγματα! Επισης, πως θα με εκρινες τωρα αν με ειχες συναδελφο σου στο σχολειο!

Και μιλαω μονο για την εμφανιση! Για τιποτ’ αλλο!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2887
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #922 στις: Ιανουάριος 22, 2024, 06:59:28 μμ »
Υπάρχει πρόβλημα χρυσαυγιτισμού στα σχολεία. Η ομοιόμορφη αμφίεση σαν τάγματα εφόδου που φορούν πολλοί μαθητές είναι σημάδι ένταξης στην τοπική χρυσή αυγή. Μη δουλευόμαστε τώρα. Αν για κάποιους συναδέλφους αυτό δεν είναι θέμα, για μένα είναι και μάλιστα πολύ σοβαρό. Δοκιμάστε να μιλήσετε σ' αυτά τα παιδιά για τους πρόσφυγες τους μετανάστες τους αθίγγανους και θα ιδείτε την αντίδρασή τους και το τι αποτρόπαιο πρεσβεύουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 22, 2024, 09:17:43 μμ από leon. »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #923 στις: Ιανουάριος 22, 2024, 07:14:56 μμ »

Πραγματικα ομως μου κανει τρελη εντυπωση που συσχετιζεις τοσο πολυ εμφανιση με συμπεριφορα.

Φανταζομαι πως θα εκρινες εμενα αν με ειχες στην ταξη σου, τοτε που ηταν πολυ μα πολυ πιο συντηρητικά τα πραγματα! Επισης, πως θα με εκρινες τωρα αν με ειχες συναδελφο σου στο σχολειο!

Και μιλαω μονο για την εμφανιση! Για τιποτ’ αλλο!

Ε δεν θέλει και πολύ καιρό να κανεις μάθημα σε μια τάξη για να συσχετίσεις την εμφάνιση με τη συμπεριφορά. Σε μια δυο βδομαδες εχεις καταλήξει σε ασφαλέστατα συμπεράσματα. Μετά βλέπεις και τους γονείς και δένει το πακέτο.

Σπάνια βλέπω εκπαιδευτικούς με μη ευπρεπή εμφάνιση αλλά όποτε βλέπω, αργά ή γρήγορα αντιλαμβάνομαι το γενικότερο επίπεδό τους. Ελπίζω να μην εννοείς ότι ανήκεις σε αυτήν την κατηγορία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 395
Σύνολο: 404

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.127 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.