*

Αποστολέας Θέμα: Νέο Πλαίσιο Αποσπάσεων (2010)  (Αναγνώστηκε 37619 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Zafiris

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πλαίσιο Αποσπάσεων (2010)
« Απάντηση #42 στις: Μάρτιος 08, 2010, 09:22:57 μμ »
Έχω συζητήσει το ενδεχόμενο μετάταξης με πολλούς συναδέλφους που είναι >15 χρόνια σε γραφείο. Πρακτικά αυτοί δεν μπορούν και δε θέλουν πλέον να πάνε σε τάξη. Μετάταξη μπορούν να κάνουν και τώρα και πάντοντε, είναι στο ίδιο υπουργείο σε ΚΕΝΗ οργανική θέση και είναι πανεύκολο! Το πρόβλημα είναι ένα και μοναδικό: οι διοικητικοί του ΥΠΕΠΘ είναι η κατώτερα αμοιβόμενοι υπάλληλοι του δημοσίου, τώρα θα τους κόψουν και ένα επίδομα εξετάσεων μαθαίνω. Ο μισθός ενός ΠΕ διοικητικού είναι σημαντικά χαμηλότερος από αυτόν του αντίστοιχου ΠΕ εκπαιδευτικού (κυρίως το εξωδιδακτικό) και αυτός είναι ο κυριότερος λόγος που δεν κάνουν μετάταξη. Κατά τα άλλα όπως μου λένε το ωράριο είναι το ίδιο και επιπλέον ένας διοικητικός δε γλύφει ποτέ τον προϊστάμενο οποίος ενδεχομένως να φοβερίζει με τυχόν διακοπή της απόσπασης.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο Πλαίσιο Αποσπάσεων (2010)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:43:02 »

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πλαίσιο Αποσπάσεων (2010)
« Απάντηση #43 στις: Μάρτιος 08, 2010, 10:21:35 μμ »
Έχω συζητήσει το ενδεχόμενο μετάταξης με πολλούς συναδέλφους που είναι >15 χρόνια σε γραφείο. Πρακτικά αυτοί δεν μπορούν και δε θέλουν πλέον να πάνε σε τάξη. Μετάταξη μπορούν να κάνουν και τώρα και πάντοντε, είναι στο ίδιο υπουργείο σε ΚΕΝΗ οργανική θέση και είναι πανεύκολο! Το πρόβλημα είναι ένα και μοναδικό: οι διοικητικοί του ΥΠΕΠΘ είναι η κατώτερα αμοιβόμενοι υπάλληλοι του δημοσίου, τώρα θα τους κόψουν και ένα επίδομα εξετάσεων μαθαίνω. Ο μισθός ενός ΠΕ διοικητικού είναι σημαντικά χαμηλότερος από αυτόν του αντίστοιχου ΠΕ εκπαιδευτικού (κυρίως το εξωδιδακτικό) και αυτός είναι ο κυριότερος λόγος που δεν κάνουν μετάταξη. Κατά τα άλλα όπως μου λένε το ωράριο είναι το ίδιο και επιπλέον ένας διοικητικός δε γλύφει ποτέ τον προϊστάμενο οποίος ενδεχομένως να φοβερίζει με τυχόν διακοπή της απόσπασης.
Αυτο ειναι αληθεια
Πολλοι εκπαιδευτικοι δεν κανουν μεταταξη γιατι θα μειωθει ο μισθος τους

Αποσυνδεδεμένος papas30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πλαίσιο Αποσπάσεων (2010)
« Απάντηση #44 στις: Μάρτιος 09, 2010, 08:03:36 μμ »
Για την ενημέρωση και την αποκατάσταση της Αλήθειας:

1. Μετατάξεις εκπαιδευτικών δεν εγκρίνονται ΠΟΤΕ (παρόλο που επιτρέπονται) από το Γενικό Λογιστήριο Του κράτους, διότι από το ΥΠΕΠΘ δεν προβλέπεται μεταφορά πίστωσης από την αρχή του έτους για τις μετατάξεις αυτές. Αυτός είναι καθαρά ο λόγος που πολλοί δεν παίρνουν μετάταξη και να θέλουν απλά δεν μπορούν. Το ξέρω καλύτερα από τον καθένα το θέμα αυτό, διότι περίμενα και εγώ 3 χρόνια για μετάταξη (ενώ περισσεύω στην περιοχή μου) και έχω μιλήσει με αυτούς που τις υπογράφουν και απο Το ΥΠΕΠΘ και απο το Υπουργείο Οικονομικών,άπειρες φορές. Αν θα γίνει κάτι τώρα μόνο με διυπουργική απόφαση μεταξύ των 2 υπουργείων η οποία θα καθορίζει την  μεταφορά πίστωσης. Με απλά λόγια αν μεταταχτεί εκπαιδευτικός είναι σαν να διορίζεται καινούριος υπάλληλος διότι δεν μεταφέρεται το ποσό που δίνεται στην αρχή του έτους στο ΥΠΕΠΘ για αυτόν τον καθηγητή, στην καινούρια διοικητική θέση (έχει κοπεί ήδη το κονδύλι για θέση καθηγητή). Άρα πρέπει το ΥΠΕΠΘ να ζήτήσει καινούριο κονδύλι για την θέση του διοικητικού και το Γενικό Λογιστήριο δεν δίνει τα λεφτά αυτά (και καλά κάνει γιαί είναι σαν να δίνει λεφτά για 2 υπαλλήλους).
Αυτά δεν ισχύουν για μετατάξεις διοικητικών σε άλλες θέσεις στις οποίες επιτρέπεται η μεταφορά πίστωσης οποτεδήποτε...

2. Ο μισθός όντως είναι μικρότερος σε σχέση με του εκπαιδευτικού αλλά με τις υπερωρίες η διάφορα είναι περίπου στα 50 ευρώ.

3. Όλες οι διοικητικές υπηρεσίες του ΥΠΕΠΘ έχουν τεράστια κενά σε Διοικητικό Προσωπικό. Αυτό συμβαίνει διότι αντί να διορίζουν σταδιακά κάθε χρόνο άτομα και να μειώνουν τις αποσπάσεις βολευόντουσαν με τις αποσπάσεις αυτές και δεν διοριζόταν κανένας...Να δώ τι θα κάνουν τώρα...Ενδεικτικά στην Κ.Υ του ΥΠΕΠΘ υπάρχουν 400 κενές οργανικές θέσεις (τραγικά πράγματα), ποιος θα τις καλύψει αυτές? Έστω τις Μισές?


Αποσυνδεδεμένος Zafiris

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πλαίσιο Αποσπάσεων (2010)
« Απάντηση #45 στις: Μάρτιος 09, 2010, 11:33:36 μμ »
Για την ενημέρωση και την αποκατάσταση της Αλήθειας:

1. Μετατάξεις εκπαιδευτικών δεν εγκρίνονται ΠΟΤΕ (παρόλο που επιτρέπονται) από το Γενικό Λογιστήριο Του κράτους, διότι από το ΥΠΕΠΘ δεν προβλέπεται μεταφορά πίστωσης από την αρχή του έτους για τις μετατάξεις αυτές. Αυτός είναι καθαρά ο λόγος που πολλοί δεν παίρνουν μετάταξη και να θέλουν απλά δεν μπορούν. Το ξέρω καλύτερα από τον καθένα το θέμα αυτό, διότι περίμενα και εγώ 3 χρόνια για μετάταξη (ενώ περισσεύω στην περιοχή μου) και έχω μιλήσει με αυτούς που τις υπογράφουν και απο Το ΥΠΕΠΘ και απο το Υπουργείο Οικονομικών,άπειρες φορές. Αν θα γίνει κάτι τώρα μόνο με διυπουργική απόφαση μεταξύ των 2 υπουργείων η οποία θα καθορίζει την  μεταφορά πίστωσης. Με απλά λόγια αν μεταταχτεί εκπαιδευτικός είναι σαν να διορίζεται καινούριος υπάλληλος διότι δεν μεταφέρεται το ποσό που δίνεται στην αρχή του έτους στο ΥΠΕΠΘ για αυτόν τον καθηγητή, στην καινούρια διοικητική θέση (έχει κοπεί ήδη το κονδύλι για θέση καθηγητή). Άρα πρέπει το ΥΠΕΠΘ να ζήτήσει καινούριο κονδύλι για την θέση του διοικητικού και το Γενικό Λογιστήριο δεν δίνει τα λεφτά αυτά (και καλά κάνει γιαί είναι σαν να δίνει λεφτά για 2 υπαλλήλους).
Αυτά δεν ισχύουν για μετατάξεις διοικητικών σε άλλες θέσεις στις οποίες επιτρέπεται η μεταφορά πίστωσης οποτεδήποτε...


mea culpa, αυτό δεν το ηξερα. Καλά κάνεις και μας ενημερώνεις...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο Πλαίσιο Αποσπάσεων (2010)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:43:02 »

Αποσυνδεδεμένος Rovespier0s

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Ο Πραγματικός ΥΠΟΙΚ είναι οι Αγορές
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πλαίσιο Αποσπάσεων (2010)
« Απάντηση #46 στις: Μάρτιος 10, 2010, 08:33:05 πμ »
Για την ενημέρωση και την αποκατάσταση της Αλήθειας:

1. Μετατάξεις εκπαιδευτικών δεν εγκρίνονται ΠΟΤΕ (παρόλο που επιτρέπονται) από το Γενικό Λογιστήριο Του κράτους, διότι από το ΥΠΕΠΘ δεν προβλέπεται μεταφορά πίστωσης από την αρχή του έτους για τις μετατάξεις αυτές. Αυτός είναι καθαρά ο λόγος που πολλοί δεν παίρνουν μετάταξη και να θέλουν απλά δεν μπορούν. Το ξέρω καλύτερα από τον καθένα το θέμα αυτό, διότι περίμενα και εγώ 3 χρόνια για μετάταξη (ενώ περισσεύω στην περιοχή μου) και έχω μιλήσει με αυτούς που τις υπογράφουν και απο Το ΥΠΕΠΘ και απο το Υπουργείο Οικονομικών,άπειρες φορές. Αν θα γίνει κάτι τώρα μόνο με διυπουργική απόφαση μεταξύ των 2 υπουργείων η οποία θα καθορίζει την  μεταφορά πίστωσης. Με απλά λόγια αν μεταταχτεί εκπαιδευτικός είναι σαν να διορίζεται καινούριος υπάλληλος διότι δεν μεταφέρεται το ποσό που δίνεται στην αρχή του έτους στο ΥΠΕΠΘ για αυτόν τον καθηγητή, στην καινούρια διοικητική θέση (έχει κοπεί ήδη το κονδύλι για θέση καθηγητή). Άρα πρέπει το ΥΠΕΠΘ να ζήτήσει καινούριο κονδύλι για την θέση του διοικητικού και το Γενικό Λογιστήριο δεν δίνει τα λεφτά αυτά (και καλά κάνει γιαί είναι σαν να δίνει λεφτά για 2 υπαλλήλους).
Αυτά δεν ισχύουν για μετατάξεις διοικητικών σε άλλες θέσεις στις οποίες επιτρέπεται η μεταφορά πίστωσης οποτεδήποτε...

2. Ο μισθός όντως είναι μικρότερος σε σχέση με του εκπαιδευτικού αλλά με τις υπερωρίες η διάφορα είναι περίπου στα 50 ευρώ.

3. Όλες οι διοικητικές υπηρεσίες του ΥΠΕΠΘ έχουν τεράστια κενά σε Διοικητικό Προσωπικό. Αυτό συμβαίνει διότι αντί να διορίζουν σταδιακά κάθε χρόνο άτομα και να μειώνουν τις αποσπάσεις βολευόντουσαν με τις αποσπάσεις αυτές και δεν διοριζόταν κανένας...Να δώ τι θα κάνουν τώρα...Ενδεικτικά στην Κ.Υ του ΥΠΕΠΘ υπάρχουν 400 κενές οργανικές θέσεις (τραγικά πράγματα), ποιος θα τις καλύψει αυτές? Έστω τις Μισές?



Επικαλούμενος την εμπειρία σου, πιστεύεις ότι το ενιαίο μισθολόγιο ενδεχομένως θα έλυνε το πρόβλημα? Αν όχι πώς θεωρείς ότι θα μπορούσε να λυθεί το πρόβλημα?
MIXANIKOS_HY is back

Αποσυνδεδεμένος jfk1976

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πλαίσιο Αποσπάσεων (2010)
« Απάντηση #47 στις: Μάρτιος 10, 2010, 01:53:50 μμ »
Για την ενημέρωση και την αποκατάσταση της Αλήθειας:

1. Μετατάξεις εκπαιδευτικών δεν εγκρίνονται ΠΟΤΕ (παρόλο που επιτρέπονται) από το Γενικό Λογιστήριο Του κράτους, διότι από το ΥΠΕΠΘ δεν προβλέπεται μεταφορά πίστωσης από την αρχή του έτους για τις μετατάξεις αυτές. Αυτός είναι καθαρά ο λόγος που πολλοί δεν παίρνουν μετάταξη και να θέλουν απλά δεν μπορούν. Το ξέρω καλύτερα από τον καθένα το θέμα αυτό, διότι περίμενα και εγώ 3 χρόνια για μετάταξη (ενώ περισσεύω στην περιοχή μου) και έχω μιλήσει με αυτούς που τις υπογράφουν και απο Το ΥΠΕΠΘ και απο το Υπουργείο Οικονομικών,άπειρες φορές. Αν θα γίνει κάτι τώρα μόνο με διυπουργική απόφαση μεταξύ των 2 υπουργείων η οποία θα καθορίζει την  μεταφορά πίστωσης. Με απλά λόγια αν μεταταχτεί εκπαιδευτικός είναι σαν να διορίζεται καινούριος υπάλληλος διότι δεν μεταφέρεται το ποσό που δίνεται στην αρχή του έτους στο ΥΠΕΠΘ για αυτόν τον καθηγητή, στην καινούρια διοικητική θέση (έχει κοπεί ήδη το κονδύλι για θέση καθηγητή). Άρα πρέπει το ΥΠΕΠΘ να ζήτήσει καινούριο κονδύλι για την θέση του διοικητικού και το Γενικό Λογιστήριο δεν δίνει τα λεφτά αυτά (και καλά κάνει γιαί είναι σαν να δίνει λεφτά για 2 υπαλλήλους).
Αυτά δεν ισχύουν για μετατάξεις διοικητικών σε άλλες θέσεις στις οποίες επιτρέπεται η μεταφορά πίστωσης οποτεδήποτε...

2. Ο μισθός όντως είναι μικρότερος σε σχέση με του εκπαιδευτικού αλλά με τις υπερωρίες η διάφορα είναι περίπου στα 50 ευρώ.

3. Όλες οι διοικητικές υπηρεσίες του ΥΠΕΠΘ έχουν τεράστια κενά σε Διοικητικό Προσωπικό. Αυτό συμβαίνει διότι αντί να διορίζουν σταδιακά κάθε χρόνο άτομα και να μειώνουν τις αποσπάσεις βολευόντουσαν με τις αποσπάσεις αυτές και δεν διοριζόταν κανένας...Να δώ τι θα κάνουν τώρα...Ενδεικτικά στην Κ.Υ του ΥΠΕΠΘ υπάρχουν 400 κενές οργανικές θέσεις (τραγικά πράγματα), ποιος θα τις καλύψει αυτές? Έστω τις Μισές?



Επικαλούμενος την εμπειρία σου, πιστεύεις ότι το ενιαίο μισθολόγιο ενδεχομένως θα έλυνε το πρόβλημα? Αν όχι πώς θεωρείς ότι θα μπορούσε να λυθεί το πρόβλημα?



Εγώ γνωρίζω  περίπτωση που εκπαιδευτικός που ήταν αποσπασμένος στο γραφείο του Στυλιανίδη πήρε μετάταξη μέσα σε 3 μήνες! Και μάλιστα τώρα είναι στην ΕΥΕ με παχυλό επιμίσθιο. Για κοιτάξτε το ΦΕΚ Φ.Ε.Κ. 19 τ.Α΄/9.2.2007...

Αποσυνδεδεμένος papas30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πλαίσιο Αποσπάσεων (2010)
« Απάντηση #48 στις: Μάρτιος 10, 2010, 06:54:10 μμ »
Έχεις δίκιο ισχύει αυτό.Ξέρω και εγώ 2 πολύ ειδικές περιπτώσεις που έχει γίνει μετάταξη,αλλά εμείς μιλάμε τώρα για το γενικό σύνολο και όχι για συγγενείς και γνωστούς του Υπουργού. Άλλα και αυτοί που μετατάχτηκαν είχε προβλεφθεί από την αρχή του έτους από το ΥΠΕΠΘ να δεσμευτεί πίστωση (προφανώς για να ασχοληθεί το ΥΠΕΠΘ να δεσμεύσει πίστωση για συγκεκριμένο άτομο-καταλαβαίνεις!! Έτσι όντως γίνεται,στο γενικότερο πλαίσιο δεν μετατάσεται κανείς,δίοτι κανείς δεν θα ασχοληθεί 8 μήνες πριν να δεσμεύσει λεφτά για αυτόν.Π.χ πέρσι κατατέθηκαν 84 αιτήσεις μετατάξεων και εγκρίθηκε μόνο μία στο αστεροσκοπείο Αθηνών άκυρο :((

Εδώ ολόκληρη σχολή πήρε διδαδκτική επάρκεια επειδεί η κόρη του πρώην υφυπουρργού φοιτούσε εκεί-που ζούμε θεέ μου!!!

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πλαίσιο Αποσπάσεων (2010)
« Απάντηση #49 στις: Μάρτιος 16, 2010, 10:23:20 μμ »
Ρεπορτάζ:esos.gr
http://www.esos.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=7193:2010-03-16-20-18-55&catid=360:2009-12-02-07-05-40&Itemid=1083

Υστερα από πιέσεις που δέχθηκε η υπ. Παιδείας Αννα Διαμαντοπούλου αποδέχθηκε να παραμείνουν στις θέσεις τους οι μισοί ήδη αποσπασμένοι εκπαιδσευτικοί, ενώ στο αρχικό σχέδιο νόμου προβλέπονταν οι επτά στους δέκα αποσπασμένοι εκπαιδευτικοί να επιστρέψουν στις θέσεις τους.


Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πλαίσιο Αποσπάσεων (2010)
« Απάντηση #50 στις: Μάρτιος 16, 2010, 10:38:01 μμ »
γιατι υπηρχε περιπτωση να τους διωξει ολους ?
νομιζετε οτι δεν ικανοποιουνται ρουσφετια αυτη  την στιγμη παρ ολη την κατασταση που βρισκομαστε?
κινησεις εντυπωσιασμου ας το παρουμε χαμπαρι ? αυτοι που βολευονταν θα συνεχισουν να βολευονται κ τα σχολεια θα τα καταντησουν ιδρυματα που θα στοιβαζουν παιδια πολλες ωρες στις συνθηκες που ολοι γνωριζουμε>αυτο θα πει πρωτα ο μαθητής
μαρακι

Αποσυνδεδεμένος aligator

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πλαίσιο Αποσπάσεων (2010)
« Απάντηση #51 στις: Μάρτιος 17, 2010, 06:40:03 πμ »
Άρθρο 11
Περιορισμός προσλήψεων
για τα έτη 2011 έως και 2013

8. Από τη δημοσίευση του παρόντος δεν επιτρέπεται
η απόσπαση εκπαιδευτικού προσωπικού σε θέσεις χω−
ρίς πλήρη εκπαιδευτικά και διδακτικά καθήκοντα.


ΔΗΛΑΔΗ.............................................
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 17, 2010, 08:42:59 πμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος πε04.04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πλαίσιο Αποσπάσεων (2010)
« Απάντηση #52 στις: Μάρτιος 22, 2010, 10:33:31 πμ »
Η εγκύκλιος που θα τα λέει αυτά αναλυτικά ξέρετε πότε θα βγει;

Αποσυνδεδεμένος Kilgore

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Break on through to the other side...
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πλαίσιο Αποσπάσεων (2010)
« Απάντηση #53 στις: Μάρτιος 22, 2010, 10:38:08 πμ »
Το σχετικό ΦΕΚ έχει ήδη γνωστοποιηθεί από την Παρασκευή στις Περιφερειακές Δ/νσεις, τις Δ/νσεις Δ/θμιας και τα Γραφεία...

http://www.alfavita.gr/ank_b/ank22_3_10_936.php
"It's a basic truth of the human condition that everybody lies. The only variable is about what."

Αποσυνδεδεμένος πε04.04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πλαίσιο Αποσπάσεων (2010)
« Απάντηση #54 στις: Μάρτιος 22, 2010, 11:36:44 πμ »
πήρα στις αποσπασεις στο υπουργειο και ρώτησα
"Οι αποσπασεις σε φορεις που δεν θα γίνονται περιλαμβάνουν και τις αποσπάσεις σε πανεπιστήμια;"
και μου είπαν ότι η εγκύκλιος θα ανα΄φερει αναλυτικά...
Αν κάποιος γνωρίζει κατι παραπανω ας μου εξηγησει σας  παρακαλώ.....

Βλέπω τη συνέχεια σπουδων να αναβάλλεται επ αόριστον...

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πλαίσιο Αποσπάσεων (2010)
« Απάντηση #55 στις: Μάρτιος 22, 2010, 01:10:33 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2013, 11:53:04 μμ από glory3 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 791
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 487
Σύνολο: 495

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.