*

Αποστολέας Θέμα: Σποραδική απασχόληση  (Αναγνώστηκε 66713 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kallipateira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02:-)
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #140 στις: Ιούνιος 29, 2013, 01:28:04 μμ »
Καλησπέρα! Εργάζομαι σε φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης! Γνωρίζει κανείς τί γίνεται φέτος με τις σποραδικές ή με τις συμβάσεις μειωμένου ωραρίου; Εχω ήδη μπει ταμείο ανεργίας. Θα ξεκινήσει όμως το φροντιστήριο ξανά από Δευτέρα για 6 βδομάδες και πρέπει να είμαι ενήμερη για να δω τί θα κάνω! Λογικά θα δουλεύω 3 μέρες τη βδομάδα από 3 ώρες . Ζήτησα να μαζευτούν λίγο οι ώρες αλλά μου είπαν δε γίνεται! Μπορώ  όπως πέρυσι στο τέλος να πάω με το εκκαθαριστικό των αποδοχών και να αφαιρεθούν από τα χρήματα του επιδόματος; Μήπως  επειδή ξεκινάει η σύμβαση από 2 Ιουλίου και μέτρησα τις μέρες και βγαίνουν 13 για τον Ιούλιο μου κόψουν το επίδομα; ή δεν έχει ρόλο αυτό;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:51:00 »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #141 στις: Ιούνιος 29, 2013, 01:31:48 μμ »
Με 13 ένσημα αν θυμάμαι καλά δεν δικαιούσαι επιδότηση. Βέβαια για σιγουριά ρώτα στον ΟΑΕΔ της περιοχής σου. Δεν μπορούν μία μέρα να την μαζέψουν; Να απλώθεί αυτό το τρίωρο σε τρεις άλλες ημέρες που θα εργαστείς έτσι κι αλλιώς;

Αποσυνδεδεμένος Kallipateira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02:-)
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #142 στις: Ιούνιος 29, 2013, 01:33:42 μμ »
Με 13 ένσημα αν θυμάμαι καλά δεν δικαιούσαι επιδότηση. Βέβαια για σιγουριά ρώτα στον ΟΑΕΔ της περιοχής σου. Δεν μπορούν μία μέρα να την μαζέψουν; Να απλώθεί αυτό το τρίωρο σε τρεις άλλες ημέρες που θα εργαστείς έτσι κι αλλιώς;

τι να πω πια...δε γίνεται λέει...
και εγώ αυτό ήξερα αλλά νομίζω ότι αυτό ισχύει για τη σποραδική.Αν κάνεις κάτι άλλο μειωμένου ωραρίου νομίζω απλά αφαιρούν τις αποδοχές ...Αυτό δε θυμάμαι πώς γίνεται...μήπως κανείς γνωρίζει;

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #143 στις: Ιούνιος 29, 2013, 01:39:24 μμ »
Επειδή πρόσφατα επισκέφθηκα τον ΟΑΕΔ για να ενημερωθώ τι ισχύει για να καταχωρούμε σωστά τους ωρομίσθιους και αναπληρωτές στο πληροφοριακό του σύστημα, ώστε όσοι δικαιούνται τη συνέχιση της επιδότησης να μην χάνουν από λάθος μας το δικαίωμα, μόνο αν η εργασία δηλωθεί ως σποραδική απασχόληση συνεχίζεται η επιδότηση. Αν δηλωθεί ως μερική απασχόληση δεν υπάρχει αυτό το δικαίωμα. Γι' αυτό και ο εργοδότης σου θα πρέπει να προσέξει πως θα σε δηλώσει. Το θυμάμαι χαρακτηριστικά. Απλά δεν είμαι 100% σίγουρος για το όριο των 12 ενσήμων. Αν μπορείς πάνε από τον ΟΑΕΔ πριν γίνει η πρόσληψη σου και πάρε όσες πληροφορίες χρειάζεσαι για να δεις τι μπορεί να γίνει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 29, 2013, 01:41:04 μμ από perastikos_kav »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:51:00 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #144 στις: Ιούνιος 29, 2013, 08:03:05 μμ »
Το όριο είναι 12 ένσημα το μήνα. Άρα δε μπορείς να κάνεις σποραδική απασχόληση και να΄χεις 13 ένσημα τον Ιούλιο.

Έχω δουλέψει σε φροντιστήριο στο παρελθόν και πολλές φορές γινόταν λάθος και μου έβαζαν κανένα ένσημο λιγότερο. Μπορείς να ζητήσεις από το φροντιστήριο να σου δηλώσει 12 ένσημα...κανείς δε θα το προσέξει!

Ο άλλος τρόπος είναι να χάσεις νόμιμα το ένσημο επειδή δε θα πας να κάνεις μάθημα! Ευκαιρία για θάλασσα! ;)
Προφανώς δεν έχει αργία ο Ιούλιος (τοπικός πολιούχος μάλλον δε σε σώζει) άρα θα θυμηθείς πώς είναι η κοπάνα!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 29, 2013, 08:06:03 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Kallipateira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02:-)
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #145 στις: Ιούνιος 30, 2013, 11:37:04 πμ »
Το όριο είναι 12 ένσημα το μήνα. Άρα δε μπορείς να κάνεις σποραδική απασχόληση και να΄χεις 13 ένσημα τον Ιούλιο.

Έχω δουλέψει σε φροντιστήριο στο παρελθόν και πολλές φορές γινόταν λάθος και μου έβαζαν κανένα ένσημο λιγότερο. Μπορείς να ζητήσεις από το φροντιστήριο να σου δηλώσει 12 ένσημα...κανείς δε θα το προσέξει!

Ο άλλος τρόπος είναι να χάσεις νόμιμα το ένσημο επειδή δε θα πας να κάνεις μάθημα! Ευκαιρία για θάλασσα! ;)
Προφανώς δεν έχει αργία ο Ιούλιος (τοπικός πολιούχος μάλλον δε σε σώζει) άρα θα θυμηθείς πώς είναι η κοπάνα!

χαχα! Ωραία θα ήταν Lasid! μόνο που στο φροντιστήριο που είμαι εγώ δεν υπάρχει περίπτωση ούτε να αρρωστήσεις! Θα έρθουν να σε φέρουν σηκωτό!  :-\ Τέλος πάντων...γενικότερα πρέπει να είμαστε του θανατά για να λείψουμε για πολλούς λόγους...
Θα δω τί θα κάνω! Παλιά θυμάμαι συμπλήρωνα ένα χαρτί με τις ημέρες ακριβώς και έλεγε ότι δεν πρέπει να ξεπερνάμε τις 12 μέρες το μήνα...πέρυσι δε μας ζήτησαν αυτό γιατί όπως έλεγαν δεν κάνουμε πια σποραδική αλλά μερική απασχόληση και ζήτησαν μόνο τη σύμβαση και ένα εκκαθαριστικό αποδοχών... Θα προσπαθήσω να τηλεφωνήσω αύριο στον ΟΑΕΔ να ενημερωθώ αν και όσες φορές τους έχω καλέσει μία φορά....μα μία!!! παράπονο το έχω δε με έχουν εξυπηρετήσει >:( >:( >:(
Ευχαριστώ πάντως!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #146 στις: Ιούνιος 30, 2013, 07:47:06 μμ »
Πάρε τηλέφωνο, αλλά δε νομίζω ότι θα βρεις λύση γιατί δε θα δεχτούν να κάνεις σποραδική έχοντας 13 ένσημα.
Η μόνη λύση είναι να συνεννοηθείς με το φροντιστήριο να δώσετε 12 μέρες στο έγγραφο που συμπληρώνετε...
Αν πάλι δεν τους ενδιαφέρουν οι μέρες εργασίας, αλλά αφαιρούν μόνο τις αποδοχές και σου δίνουν ό,τι περισσεύει από το επίδομα, τότε ίσως αυτό να σε βγάλει από το αδιέξοδο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2013, 07:49:29 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Kallipateira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02:-)
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #147 στις: Ιούνιος 30, 2013, 08:56:52 μμ »
Πάρε τηλέφωνο, αλλά δε νομίζω ότι θα βρεις λύση γιατί δε θα δεχτούν να κάνεις σποραδική έχοντας 13 ένσημα.
Η μόνη λύση είναι να συνεννοηθείς με το φροντιστήριο να δώσετε 12 μέρες στο έγγραφο που συμπληρώνετε...
Αν πάλι δεν τους ενδιαφέρουν οι μέρες εργασίας, αλλά αφαιρούν μόνο τις αποδοχές και σου δίνουν ό,τι περισσεύει από το επίδομα, τότε ίσως αυτό να σε βγάλει από το αδιέξοδο.

Ευχαριστώ!Ελπίζω να βγάλω άκρη!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #148 στις: Ιούνιος 30, 2013, 09:02:02 μμ »
Παρακαλώ... Αν βρεις λύση, ενημέρωσε το φόρουμ kallipateira.

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων. Καλή επιτυχία!

Αποσυνδεδεμένος Ανετος

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #149 στις: Ιούνιος 30, 2013, 11:40:48 μμ »
ΠΡΟΣΟΧΗ!Τα 12 ενσημα αναφερονται στον μηνα επιδοτησης απο τον ΟΑΕΔ και οχι ιουνιο Ιουλιο κλπ.Ειναι σιγουρο.Απλα τις εργασιμες μερες δεν παιρνεις επιδομα.Ο μηνας επιδοτησης μπορει να ειναι π.χ. απο 2 ιουνιου εως 2 Ιουλιου

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #150 στις: Ιούνιος 30, 2013, 11:52:05 μμ »
Αυτή η λεπτομέρεια μπορεί να βολεύει πολύ τη συνάδελφο που υπολόγιζε 13 τις μέρες εργασίας μέσα στον Ιούλιο.
Ευχαριστούμε Ανετε... :)  Για δες Kallipateira πώς σου βγαίνει ο μήνας επιδότησης! ;)

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #151 στις: Ιούλιος 01, 2013, 12:24:12 πμ »
ΠΡΟΣΟΧΗ!Τα 12 ενσημα αναφερονται στον μηνα επιδοτησης απο τον ΟΑΕΔ και οχι ιουνιο Ιουλιο κλπ.Ειναι σιγουρο.Απλα τις εργασιμες μερες δεν παιρνεις επιδομα.Ο μηνας επιδοτησης μπορει να ειναι π.χ. απο 2 ιουνιου εως 2 Ιουλιου

Σωστός ο Άνετος, ο μήνας δεν είναι ο ημερολογιακός μήνας. Αν ξεκίνησες στις 20 Ιουνίου την επιδότηση θα πρέπει να μην έχεις 12 ένσημα από 20 Ιουνίου έως και 19 Ιουλίου. 

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #152 στις: Ιούλιος 01, 2013, 03:14:03 μμ »
Συνάδελφοι μία γνωστή μου που μόνο διαβάζει το forum έχει μία απορία και με παρακάλεσε να σας ρωτήσω εδώ στο forum!
Καλησπέρα σας!Επειδή και εγώ βρίσκομαι ακριβώς στην ίδια φάση με την Kallipateira  θα ήθελα να σας πληροφορήσω για κάτι. Πήγα και πήρα σήμερα την απόλυση μου από το φροντιστήριο που δούλευα για να πάω αύριο στον ΟΑΕΔ και να κάνω τα χαρτιά για να πάρω το ταμείο ανεργίας. Εν τω μεταξύ, έχουν προκύψει καλοκαιρινά μαθήματα στο ίδιο φροντιστήριο, άλλα λίγες ώρες 4-6 ανά βδομάδα. Ο εργοδότης  μου όμως μου είπε πως θα πρέπει να ασφαλιστώ. Ρώτησα λοιπόν πριν λίγο τη λογίστρια για τη σποραδική απασχόληση και μου είπε ότι μέχρι πέρυσι γινόταν όπως ακριβώς περιέγραψαν οι συνάδελφοι παραπάνω. Φέτος όμως επειδή γίνεται η πρόσληψη ηλεκτρονικά στο σύστημα υπάρχει μόνο σύμβαση κανονικού ή μειωμένου ωραρίου. Μου είπε να ρωτήσω στον ΟΑΕΔ  διευκρινίσεις  και να της πω για να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε!!
Γνωρίζετε κάτι τέτοιο;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #153 στις: Ιούλιος 01, 2013, 04:03:07 μμ »
Κάτι ανάλογο έγραψε και η kallipateira σε προηγούμενο μήνυμα:
Παλιά θυμάμαι συμπλήρωνα ένα χαρτί με τις ημέρες ακριβώς και έλεγε ότι δεν πρέπει να ξεπερνάμε τις 12 μέρες το μήνα...πέρυσι δε μας ζήτησαν αυτό γιατί όπως έλεγαν δεν κάνουμε πια σποραδική αλλά μερική απασχόληση και ζήτησαν μόνο τη σύμβαση και ένα εκκαθαριστικό αποδοχών...
Το θέμα είναι η μερική απασχόληση τι προϋποθέσεις έχει; Υπάρχει μόνο όριο αποδοχών κι όχι όριο ενσήμων;

Κωνσταντίνε να βοηθήσεις τη γνωστή σου να κάνει εγγραφή στο pde, ώστε να μας διαβάζει ως μέλος και να μπορεί να γράφει μόνη της τα ερωτήματα και τις απόψεις της. Άλλο να είσαι μέλος κι άλλο απλά επισκέπτης!
Έτσι αν θα έχει νέα για αυτό που μας αναφέρει, θα μπορεί να μας ενημερώσει η ίδια!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158543
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 346
Σύνολο: 363

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.