*

Αποστολέας Θέμα: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου  (Αναγνώστηκε 554137 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ναταλί

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Gate 7
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #238 στις: Αύγουστος 26, 2008, 11:04:41 πμ »
... Υπάρχει κάποια διαφορά ανάμεσα στα εξεταστικά κέντρα; Ή είναι το ίδιο όπου και να πας; ...
Θεωρητικά δεν υπάρχει διαφορά. Με τον ίδιο τρόπο και σε ίδιας δυσκολίας θέματα θα εξεταστείς όπου και  αν πας.
Στην πράξη τώρα, ακούγεται ότι η επιτήρηση στο Οικονομικό είναι χαλαρότερη από τα άλλα εξεταστικά κέντρα (με αυστηρότερο αυτό των ΤΕΙ). 
Εγώ πάντως θα ακολουθούσα τη συμβουλή από GEMINI 3, πήγαινε εκεί που σε βολεύει
Όπου και να δηλώσω πάνω κάτω το ίδιο είναι από θέμα απόστασης! Δήλωσα στο Οικονομικό λοιπόν! Μου το είπαν και άλλοι πως είναι πιο ελαστικοί εκεί! Μακάρι να συμπληρωθεί το τμήμα να ξεμπερδεύουμε και με αυτό!
ΠΕ70!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:42:40 »

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #239 στις: Αύγουστος 26, 2008, 02:37:11 μμ »
Αν είναι κάθε φορά ο ίδιος επιτηρητής στο ίδιο κέντρο, τότε εντάξει.
Αν ξέρει κάποιος αν αλλάζει ο επιτηρητής ή μένει ο ίδιος, ας το αναφέρει εδώ για να ξέρουμε  ;)
Σας εύχομαι να μην αλλάξει φέτος...
Μην αγχώνεστε, εύκολα είναι.
Καλή επιτυχία!


Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #240 στις: Αύγουστος 26, 2008, 02:40:21 μμ »
Για την 5η περίοδο εφαρμογής των διαδικασιών πιστοποίησης του Έργου ΙΙ που θα ξεκινήσει να διεξάγεται με προγραμματισμένες πιστοποιήσεις από την 01-09-2008 μέχρι και την 11-10-2008. Την περίοδο αυτή, οι εκπαιδευτικοί σε περίπτωση που αποτύχουν θα έχουν την δυνατότητα να προσπαθήσουν συνολικά 3 φορές. Ο ανώτερος αριθμός των προσπαθειών πιστοποίησης για κάθε εκπαιδευτικό δεν μπορεί να υπερβαίνει τις τρεις. Ο περιορισμός αυτός ισχύει και για τους εκπαιδευτικούς που ανεπιτυχώς προσήλθαν για πιστοποίηση 1 ή 2 φορές στα πλαίσια του Έργου Ι. Οι εκπαιδευτικοί ενημερώνονται από τις 20-08-2008 για τα διαθέσιμα προγράμματα στην ιστοσελίδα  http://epimorfosi.cti.gr/certification .

Όσοι εκπαιδευτικοί δεν επιμορφώθηκαν στα πλαίσια του έργου με τίτλο «Επιμόρφωση εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης σε βασικές δεξιότητες των Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών (Τ.Π.Ε.) στην εκπαίδευση», (Έργο ΙΙ) του Μέτρου 2.1 του ΕΠΕΑΕΚ ΙΙ και δεν έχουν πιστοποιηθεί στα πλαίσια του έργου «Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών για την Αξιοποίηση των ΤΠΕ στην Εκπαίδευση» (Έργο Ι) του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Κοινωνία της Πληροφορίας», έχουν δικαίωμα να προσέλθουν προς πιστοποίηση στο Έργο ΙΙ αλλά δεν δικαιούνται του εκπαιδευτικού επιδόματος με την επιτυχή ολοκλήρωση της πιστοποίησής τους.

Τονίζεται ότι είναι ιδιαίτερα σημαντικό, οι καταστάσεις που θα λάβει ο Ειδικός Λογαριασμός της ΕΥΕ με τους πιστοποιηθέντες εκπαιδευτικούς να αναφέρουν αν επιμορφώθηκαν και σε ποιο Έργο καθώς και σε ποιο Έργο πιστοποιήθηκαν.

Τεχνικός σύμβουλος Ε.Υ.Ε. προγραμμάτων Κ.Π.Σ./Υπ.Ε.Π.Θ.

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #241 στις: Αύγουστος 29, 2008, 10:42:41 πμ »
Αν κατάλαβα καλά, όσοι πάμε στην πιστοποίηση από το έργο II, δεν θα πάρουμε επιδότηση; ???

Πείτε μου ότι δεν κατάλαβα καλά!!!!
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:42:40 »

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #242 στις: Αύγουστος 29, 2008, 11:08:16 πμ »
marsa, δε νομίζω να μην πάρουμε λεφτά. Από βδομάδα που θα δω τον υπεύθυνο πιστοποίησης στο σχολείο, θα σας ενημερώσω.

Αποσυνδεδεμένος chania2005

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 439
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ολα καλα!
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #243 στις: Αύγουστος 29, 2008, 01:18:38 μμ »
Να ρωτησω κι εγω κατι, γιατι εχω καιρο ν'ασχοληθω με το θεμα.. Ειχα επιμορφωθει το 2003 στα πλαισια του Επιχειρησιακού Προγράμματος Κοινωνία της Πληροφορίας (υποθετω ειναι "εργο Ι"??) και ειχα πιστοποιηθει εχοντας παρει και το επιδομα. Δεν ημουν μονιμη τοτε κι ακομα δεν ειμαι (περιμενω να με καλεσουν αναπληρωτρια). Δικαιουμαι επιμορφωσης στο δευτερο κομματι του προγραμματος? Εχει ηδη γινει αυτο κι απλα τωρα γινονται οι πιστοποιησεις, οποτε μαλλον το 'χασα? Ή δε δικαιουμαι καν?
worrying does not take away tomorrow's troubles, it takes away today's peace

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #244 στις: Αύγουστος 29, 2008, 01:55:07 μμ »
Να ρωτησω κι εγω κατι, γιατι εχω καιρο ν'ασχοληθω με το θεμα.. Ειχα επιμορφωθει το 2003 στα πλαισια του Επιχειρησιακού Προγράμματος Κοινωνία της Πληροφορίας (υποθετω ειναι "εργο Ι"??) και ειχα πιστοποιηθει εχοντας παρει και το επιδομα. Δεν ημουν μονιμη τοτε κι ακομα δεν ειμαι (περιμενω να με καλεσουν αναπληρωτρια). Δικαιουμαι επιμορφωσης στο δευτερο κομματι του προγραμματος? Εχει ηδη γινει αυτο κι απλα τωρα γινονται οι πιστοποιησεις, οποτε μαλλον το 'χασα? Ή δε δικαιουμαι καν?
Ναι το ΚτΠ είναι το έργο Ι.
Όταν λες δεύτερο κομμάτι εννοείς Β΄επίπεδο επιμόρφωσης;
Στο Β΄επίπεδο δικαιούνται να επιμορφωθούν όσοι (και από τα δύο έργα) πιστοποιήθηκαν στο Α΄επίπεδο.
Τώρα, το φθινόπωρο θα γίνει επιμόρφωση αλλά τα άτομα που θα παρακολουθήσουν έχουν ήδη κληρωθεί πριν το καλοκαίρι.
Αν θα υπάρξει άλλη (τρίτη) επιμόρφωση Β΄επιπέδου, ακόμα δεν το γνωρίζω να σου πω.

Αποσυνδεδεμένος teacherakos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Π.Ε. 70
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #245 στις: Αύγουστος 29, 2008, 02:01:09 μμ »
Αν θα υπάρξει άλλη (τρίτη) επιμόρφωση Β΄επιπέδου, ακόμα δεν το γνωρίζω να σου πω.

χωρίς να είμαι βέβαιος νομίζω ότι δεν θα υπάρξει άλλη επιμόρφωση β επιπέδου τουλάχιστον προς το παρόν καθώς το πακέτο της Ε.Ε. που το χρηματοδοτεί πρέπει να τελειώσει ως το τέλος του χρόνου οπότε είναι δύσκολο να προλάβουν καθώς πρέπει να γίνουν και απολογισμοί κτλ

υπάρχει βέβαια περίπτωση να συνεχιστούν τα προγράμματα από το επόμενο πακέτο της ε.ε.
Γηράσκω αεί διδάσκοντας

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #246 στις: Αύγουστος 29, 2008, 02:03:13 μμ »
Δυστυχώς δεν επιμορφώθηκα γιατί διορίστηκα πέρισυ και στο νομό που υπηρετούσα δεν έγιναν τμήματα επιμόρφωσης την χρονιά που μας πέρασε.

Αν δεν παίρνω το επίδομα, δεν έχω και δικαίωμα να πάω στην επιμόρφωση Β' επιπέδου, τότε γιατί να δώσω; Εννοώ τι μας προσφέρει η πιστοποίηση σ΄αυτή την περίπτωση;
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος chania2005

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 439
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ολα καλα!
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #247 στις: Αύγουστος 29, 2008, 02:04:50 μμ »
Σ'ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια!
Δηλαδη για να καταλαβω το εργο Ι κι εργο ΙΙ ειναι ουσιαστικα το ιδιο πραγμα? Απλα επειδη ελαβαν χωρα σε διαφορετικες περιοδους, με διαφορετικα ισως κονδυλια ονομαστηκαν Ι και ΙΙ? Εγω τοτε εχω οντως πιστοποιηθει στο Α επιπεδο στο εργο Ι. Για να επιμορφωθει κανεις στο Β επιπεδο επρεπε να χει κανει αιτηση και μετα να λαβει μερος στην κληρωση που αναφερεις? Καταλαβα καλα?
worrying does not take away tomorrow's troubles, it takes away today's peace

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #248 στις: Αύγουστος 29, 2008, 02:06:48 μμ »

υπάρχει βέβαια περίπτωση να συνεχιστούν τα προγράμματα από το επόμενο πακέτο της ε.ε.
[/quote]

Ναι, είναι κι αυτό.... και πάλι όμως δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο, να τραβήξει κανείς το άγχος μιας εξέτασης με την ελπίδα ότι ίσως συνεχιστούν τα προγράμματα αυτά. :-\
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #249 στις: Αύγουστος 29, 2008, 02:13:53 μμ »
Σ'ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια!
Δηλαδη για να καταλαβω το εργο Ι κι εργο ΙΙ ειναι ουσιαστικα το ιδιο πραγμα? Απλα επειδη ελαβαν χωρα σε διαφορετικες περιοδους, με διαφορετικα ισως κονδυλια ονομαστηκαν Ι και ΙΙ? Εγω τοτε εχω οντως πιστοποιηθει στο Α επιπεδο στο εργο Ι. Για να επιμορφωθει κανεις στο Β επιπεδο επρεπε να χει κανει αιτηση και μετα να λαβει μερος στην κληρωση που αναφερεις? Καταλαβα καλα?
Ναι έτσι είναι.

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #250 στις: Αύγουστος 29, 2008, 02:15:29 μμ »
Ναι, είναι κι αυτό.... και πάλι όμως δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο, να τραβήξει κανείς το άγχος μιας εξέτασης με την ελπίδα ότι ίσως συνεχιστούν τα προγράμματα αυτά. :-\
Απλά θα δηλώσεις και θα πας χωρίς άγχος. Δε χάνεις και τίποτα, ίσα ίσα θα κερδίσεις γιατί θα έχεις ένα παραπάνω χαρτί στα χέρια σου.
Μπορεί κάποια στιγμή να θες να γίνεις διευθύντρια και να σου χρειαστεί  ;)

Αποσυνδεδεμένος chania2005

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 439
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ολα καλα!
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #251 στις: Αύγουστος 29, 2008, 02:16:30 μμ »
Οποτε, κι απ ο,τι λενε κι οι συναδελφοι μαλλον χλωμο να επιμορφωθω και να πιστοποιηθω στο Β επιπεδο..  :(
worrying does not take away tomorrow's troubles, it takes away today's peace

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 791
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 483
Σύνολο: 491

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.