*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση  (Αναγνώστηκε 97915 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kalliope

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« στις: Μάιος 03, 2006, 02:09:52 μμ »
Για όσους ενδιαφέρονται,
κανονικά σε κάθε νομό γίνονται σε διαφορετική χρονική στιγμή με μικρές βέβαια αποκλίσεις.  Εδώ στην Κοζάνη μάλλον από βδομάδα.  Όσοι έχουν μετατεθεί μακριά από την τωρινή οργανική τους καλό είναι να τηλεφωνούν στην αντίστοιχη Β/θμια και να μην το αφήσουν στην τύχη του.  Όποιος μάθει κάτι άλλο ας ενημερώσει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:18:15 »

Αποσυνδεδεμένος rania81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 21, 2008, 10:43:16 μμ »
θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.Μου είπανε σήμερα από τη Διεύθυνση στην οποία μετατέθηκα πως αν κατά τη διαδικασία των τοποθετήσεων υπάρξουν σχολεία (οργανικά κενά) που δεν καλυφθούν, το επόμενο ακριβώς βήμα πριν τεθούν στη διάθεση οι εκπαιδευτικοί που δεν πήραν οργανική, είναι να τους τοποθετήσει το ΠΥΣΠΕ κατά βούληση, ξεκινώντας από τον τελευταίο σε μόρια που μετατέθηκε στο νομό.Σας παρακαλώ πάρα πολύ αν κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικό ας μου απαντήσει γιατί κοντεύω να τρελλαθώ από το πρωί στη σκέψη πως μπορεί να καλήξω σε ένα σχολείο που να μην θέλω καθόλου.
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος patou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 22, 2008, 08:11:09 πμ »
Τα περιφερειακά υπηρεσιακά συμβούλια συνεδριάζουν, το ΠΥΣΔΕ Κυκλάδων μάλλον μέχρι τις 10 Μαϊου,  και αποφασίζουν για τις μεταθέσεις και τοποθετήσεις εκπαιδευτικών με την εξής σειρά:
α) Μεταθέσεις και τοποθετήσεις εκπαιδευτικών των ειδικών κατηγοριών του άρθρου 14.
β) Μεταθέσεις και τοποθετήσεις όλων των άλλων εκπαιδευτικών.
 Μετά την εξέταση των αιτήσεων και των δηλώσεων τα περιφερειακά υπηρεσιακά συμβούλια ανακοινώνουν τις θέσεις που εξακολουθούν να παραμένουν κενές. . Οι εκπαιδευτικοί που υπέβαλαν δήλωση για τοποθέτηση εφόσον δεν κατέστη δυνατόν να τοποθετηθούν σε σχολείο της προτίμησής τους, μπορούν, αν το επιθυμούν, να υποβάλλουν συμπληρωματική δήλωση για τοποθέτηση στις υπόλοιπες αυτές θέσεις μέσα σε πέντε (5) ημέρες από την ανακοίνωσή τους. Η τοποθέτηση αυτών γίνεται ύστερα από σύγκριση μεταξύ τους.
 Οι εκπαιδευτικοί που δεν τοποθετήθηκαν σε σχολεία της προτίμησής τους τοποθετούνται προς το συμφέρον της υπηρεσίας στις υπόλοιπες κενές θέσεις. Σε περίπτωση που οι εκπαιδευτικοί αυτοί είναι περισσότεροι από τις οργανικές θέσεις, παραμένουν ως υπεράριθμοι στη διάθεση των περιφερειακών υπηρεσιακών συμβουλίων και τοποθετούνται προσωρινά ή διατίθενται για τη συμπλήρωση ωραρίου σε σχολεία της συγκεκριμένης περιοχής.
Για τους εκπ/κούς Α/θμιας εκπ/σης ( διασταλτική εφαρμογή στην Β/θμια εκπ/ση) σε περίπτωση που οι εκπαιδευτικοί δεν υποβάλλουν αίτηση προτίμησης για συγκεκριμένα σχολεία, κατατάσσονται σε σειρά με βάση τις λιγότερες μονάδες μετάθεσης. Τα σχολεία στα οποία υπάρχουν κενά κατατάσσονται σε σειρά με βάση τις περισσότερες μονάδες συνθηκών διαβίωσης.
Κατόπιν αυτού τοποθετούνται, υποχρεωτικά, οι έχοντες τις λιγότερες μονάδες μετάθεσης στα σχολεία με τις περισσότερες μονάδες συνθηκών διαβίωσης

ΙΙΙ.Σχετικοι νόμοι και διατάγματα που αφορούν στις μεταθέσεις, τοποθετήσεις  κτλ., όπου μπορείτε να ενημερωθείτε  αναλυτικότερα είναι:
ΠΔ 50/96 και 100/97, 39/98, 269/2000, ΠΔ 25/02 άρθρο 7
Νόμοι 2817/00 αρθρ.8, 2986/02 αρθρ.9, 3149/03
και Δ2/119535/29-10-03. Χρήσιμο είναι να ανατρέξετε στην εγκύκλιο του ΥΠΕΠΘ για τις Μεταθέσεις που υπάρχει σε όλα τα σχολεία

Αποσυνδεδεμένος manosge

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
  • προσπαθώ οσο μπορώ!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 22, 2008, 02:54:30 μμ »
ενας συναδελφος μου ειπε οτι μπορεις να δηλωσεις και σχολεια που δεν θα δωθουν ως κενα , οργανικα, για τις τοποθετησεις. Ισχυει κατι τετοιο?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:18:15 »

Αποσυνδεδεμένος matina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 548
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 22, 2008, 03:23:21 μμ »
Ισχύει γιατί ταυτόχρονα γίνονται και οι βελτιώσεις, οπότε μπορεί να μεταφερθούν τα κενά σε άλλα σχολεία από αυτά που φαίνονται.

Αποσυνδεδεμένος chloi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 22, 2008, 05:41:48 μμ »
θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.Μου είπανε σήμερα από τη Διεύθυνση στην οποία μετατέθηκα πως αν κατά τη διαδικασία των τοποθετήσεων υπάρξουν σχολεία (οργανικά κενά) που δεν καλυφθούν, το επόμενο ακριβώς βήμα πριν τεθούν στη διάθεση οι εκπαιδευτικοί που δεν πήραν οργανική, είναι να τους τοποθετήσει το ΠΥΣΠΕ κατά βούληση, ξεκινώντας από τον τελευταίο σε μόρια που μετατέθηκε στο νομό.Σας παρακαλώ πάρα πολύ αν κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικό ας μου απαντήσει γιατί κοντεύω να τρελλαθώ από το πρωί στη σκέψη πως μπορεί να καλήξω σε ένα σχολείο που να μην θέλω καθόλου.

καλουνται όλοι που ειναι στη διαθεση να ξανάκάνουν αίτηση για τα εναπομειναντα σχολεια και άν μεινουν πάλι θα αρχισουν να παιρνουν από τον τελευταιο σε μορια και προς τα πάνω
και από την ανάποδη φοριεται η φαντασία

Αποσυνδεδεμένος nina1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 22, 2008, 06:57:26 μμ »
ενας συναδελφος μου ειπε οτι μπορεις να δηλωσεις και σχολεια που δεν θα δωθουν ως κενα , οργανικα, για τις τοποθετησεις. Ισχυει κατι τετοιο?

Ναι γίνεται. Και να το κάνεις, να δηλώσεις και σχολεία που δε φαίνονται (αν και σε μας η διαδικασία δήλωσης ολοκληρώθηκε). Γιατί το οργανικό κενό μπορεί να δημιουργηθεί εν τω μεταξύ...

Αποσυνδεδεμένος JACK MATH

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 23, 2008, 08:37:20 πμ »
 ;)Καλημέρα σε όλους . Θα μπορούσε κάποιος να μας ενημερώσει πότε κάποιος θεωρείται υπεράριθμος;

Αποσυνδεδεμένος nina1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 23, 2008, 11:23:59 πμ »
;)Καλημέρα σε όλους . Θα μπορούσε κάποιος να μας ενημερώσει πότε κάποιος θεωρείται υπεράριθμος;

'Οταν τοποθετηθεί εκεί και έχει υπερβεί την οργανικότητα του σχολείου... Δήλαδη έχει οργανικότητα 12 και αυτός είναι ο 13ος. Βέβαια μπορεί να καλύπτει λειτουργικό κενό. Δηλαδή ο 12ος να είναι σε απόσπαση ή σε άδεια ή ο,τιδήποτε να το καλύπτει ο 13ος προσωρινά κι όταν λήξει η απόσπαση ή η άδεια ο 13ος να κριθεί υπεράριθμος και οπότε να "βγει" στη διάθεση του γραφείου.

Αποσυνδεδεμένος anna_s

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 23, 2008, 11:31:48 πμ »
Καλημέρα!
Μπορεί καποιος να μου πει σε ποιούς δικτυακούς τόπους μπορούμε να δουμε τα κενά της πρωτοβάθμιας που δώθηκαν για τους μετατιθέμενους που κάνουν αυτές τις μέρες αιτήσεις για τοποθέτηση?
με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα τα κενα του Εβρου και του Ηρακλείου. Και ενώ έχουν βγει,δεν βρίσκω τίποτα. ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος nina1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 23, 2008, 11:38:34 πμ »
Δε νομίζω ότι υπάρχουν στο δίκτυο. Υπάρχουν στις αντίστοιχες πρωτοβάθμιες, εκτός κι αν έχει στήσει η αντίστοιχη Α/θμια δικτυακό τόπο (όπως στη δική μας).
Και πάλι δεν είμαι σίγουρη αν βγαίνουν πχ στο έδρα. Παίζει κι αυτό!

Αποσυνδεδεμένος rania81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 23, 2008, 03:46:12 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις όλους.Σήμερα κατάφερα να μπω και να τις δω.

καλουνται όλοι που ειναι στη διαθεση να ξανάκάνουν αίτηση για τα εναπομειναντα σχολεια και άν μεινουν πάλι θα αρχισουν να παιρνουν από τον τελευταιο σε μορια και προς τα πάνω


chloi εμένα στη Πρωτοβάθμια μου είπανε το αντίθετο.Πως πρώτα θα τοποθετήσουν στα εναπομείναντα σχολεία τους τελευταίους σε μόρια και έπειτα θα ακολουθήσει η δεύτερη φάση των μεταθέσεων.Τι να πω η αλήθεια είναι πως έχω μπερδευτεί λιγάκι.
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος rania81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 23, 2008, 03:49:13 μμ »
ενας συναδελφος μου ειπε οτι μπορεις να δηλωσεις και σχολεια που δεν θα δωθουν ως κενα , οργανικα, για τις τοποθετησεις. Ισχυει κατι τετοιο?

Ναι ισχύει σίγουρα, το έκανα και εγώ.
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος Doomlord

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03, Μόνιμος Εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 09, 2009, 08:54:37 μμ »
Είναι δυνατόν για κάποιο που πήρε μετάθεση στην περιοχή ΠΕΙΡΑΙΑ Α΄ (ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ, ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ, ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ, ΝΙΚΑΙΑ, ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΠΕΡΑΜΑ, ΡΕΝΤΗΣ) και είναι στη διάθεση, να αποφασιστεί από τη Δ/ΝΣΗ Β/ΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚ/ΣΗΣ ΠΕΙΡΑΙΑ να σταλεί με απόσπαση (με ευθύνη της υπηρεσίας) στα ΝΗΣΙΑ της ΝΟΜΑΡΧΙΑΣ ΠΕΙΡΑΙΑ; Δηλαδή στις περιοχές ΠΕΙΡΑΙΑ Β' και ΠΕΙΡΑΙΑ Γ'; Προσέξτε: Χωρίς να το επιθυμεί ο εκπαιδευτικός; Ευχαριστώ!
"Atheism is an attitude, a frame of mind that looks at the world objectively, fearlessly, always trying to understand all things as a part of nature", Carl Sagan (1934 - 1996) / American astronomer and astrochemist

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159504
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 262
Σύνολο: 270

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.